vAM SEDSF OOKI51H DAGBIAB 27e Jaargang „DE EEMIANDER" Donderdag 11 October 1928 No. 87 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DE BRUG OVER DE EE. .[DRACHT N.V. COMPAGNIE LYONNAISE Nieuwe Parijsche en Weensche Hoeden PROF. DR. A. H. DE HARTOG Een profetische figuur RIJKSWEG AMSTER DAM- ROTTERDAM Bezoek van het Kamerlid K; ter Laan FEULLETON. Het Geheimzinnige Genootschap PIT DE STAATSCOURANT benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde mr. A. J. v. d. Hoeven, burgemeester van Tholen; tot officier in die orde B. C. D. Haane- graaff, algemeen voorzitter van den Raad van Beheer van de Nenyto 1928 te Rotterdam; de bronzen eere-medaille dier orde toegekend aan Pvan Kapteijn te Vreeswijk, conducteur bij de Tram- en Bargedienst-vereeniging; op verzoek eervol ontslagen dr. W. A. Tim merman als geneeskundige bij het Rijks-Sero- logisch instituut; benoemd tot lid van den Voogdijraad Rot terdam I dr. W. E. van Wijk, directeur van het Instituut „De Arend" tot ontwikkeling van de rijpere jeugd en mr. F. A. M. Kavadino, advocaat en procureur, beiden te Rotterdam; benoemd tot adjunct-commies bij het HJ3. der Posterijen en Telegrafie W. J. Rotteveel, thans klerk; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Steenwijk M. van Zuiden, onder toekenning van eervol ontslag als tijdelijk leeraar aan de Rijks H. B. S. te Utrecht; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B- 8. te Zierikzee dr. W. J. Klein Wassink te Paterswolde; met wijziging van het K. B. van 22 Aug. '28 is aan dr. H. Bouman te rekenen van af I Sep tember 1928 eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Purmerend. Openingsrede ran Minister van der Vegte Dinsdagavond is een aanvang gemaakt met de teestclijkhcden, verbonden aan de opening van de brug over de Eendracht. Te ongC' veer 4 uur kwamen verschillende autoriteiten en genoodigden in een schoollokaal van de openbare lagere school to Tholen bijeen, al waar een verkeerstentoonstelling werd ge opend door den burgemeester van Tholen, mr Van der Hoeven. Als inleiding sprak de secre taris van het feestcomité, de heer Amsing, de aanwezigen toe. De burgemeester opende dc tentoonstelling hierop met een toespraak. Om 5 uur werd de tentoonstelling voor het publiek geopend. DE ANTWERPSCHE WERELDTENTOON STELLING 1950. Bezoek van een Nejeilondsche delegatie. Een Nederlandsche delegatie, bestaande uit de heeren van der Waelst, Herings, van Hen gel, Snoeck en Ruys, de laatste consul-gene raal der Nederlanden te Antwerpen, is officieel ontvangen door het uitvoerend comité van da Antwerpsche wereldtentoonstelling 1930. Ma: tougin, president van het comité, bood de de legatie een lunch aan, waarna men naar het terrein der aanstaande tentoonstelling reed en de reeds in uitvoering zijnde werken bezocht. Later werd de delegatie nog ten huize van den heer van den Rroeck, president van den raad van beheer der tentoonstelling, op een thee ontvangen. Zoowel over de ligging van het tentoonstel lingsterrein als over den stand der werken lieten de leden der Nederlandsche delegatie zich zeer gunstig uit. BURGERBEVOLKING EN LUCHTAAN VALLEN. Voorlichting van burgemeesters. Dinsdagmiddag heeft ten stadhui ze een ver gadering plaats gehad van burgemeesters van rond Leiden liggende gemeenten onder voor zitterschap van den loco-burgemeester van Leiden, de heer Aug. L. Reimcringor. In deze bijeenkomst heeft majoor Carp uit Den Haag een overzicht gegeven van de wijze, waarop de burgorlijke bevolking beveiligd dient te worden in geval van luchteanvullen tijdens een oorlog. DE TORPEDOBOOTJAGERS. Blijkens bij het departement van Defensie in gekomen bericht zijn de torpedobootjagers „Dc Ruijter" en „Evertsen" 9 October uit Marseille vertrokken ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. De onderofficieren van deze sche pen legden bloemen op het graf van den bootsman de Rijcke. Hedenmiddag heeft de in gebruikstelling van de nieuwe brug over de Eendracht plaeits ge had, waarbij door Z-Ex. den minister van Wa* teistaat, Mr. H. v. d. Vegte oen rede werd uitgesproken. De Minister ging terug in de geschiedenis van Tholen en omstreken, waaraan dc heer A. Hollcstelle, lid van het Zceuwschc Genoot- schaap, indertijd een interessante studie ge wijd heeft. Het land, dat ge hier vóór en om U ziet, aldus spreker het blijkt uit het genoemdo werk, is om een huiselijke uitdrukking te gebruiken aan de opgezetenen niet cadeau gedaanom het te krijgenom te houden om het tot ontwikkeling te brencren. is veel strijd moeten worden gestreden, is veel leed moeten worden geleden. De rampen, die er woedden, waren vele. Zijn het wellicht dezo rampen geweest, die cr toe hebben geleid', dat de wil van Tholcn's be volking is gestaald, dat haar energie is ge prikkeld en dat zij zich een bestuur heeft gevormd, dat zou komen tot de daad. zooals die in dit schoone kunstwerk tot uiting komt? Het indijken van den grond, het instandhou den, het versterken, het herstellen van dijken, als dat noodig is, het tot ontwikkeling brengen van dien grond, dit alles ligt in een en dezeifdo lijn. Haar afgezonderde ligging ten spijt heeft Tholen reeds vrij spoedig aan het algemeen© verkeer deelgenomen. Dc aanleg van de brug komt dan ook aan wcnschen, die in verband met dat verkeer reeds lang zijn gekoesterd tegemoet deze brug voorziet dus in een steeds meer dringende behoefte. Ook deze brug Tholen h'eeft ze niet cadeau gekregen. Van 1912 af, vervolgde spr., maakt deze aangelegenheid een onderwerp van ovci- leg uit tusschen dc gemeente Tholen eener- en de provincie en het Rijk anderzijds, van 1912 of zijn plannen voor. dc brug gemaakt, het plan, dat thans is uitgevoerd, is. meent spr., het vijfde. Subsidie is gevraagd en subsidie is indertijd ook in beginsel toegezegd, maar als burgemeester en wethouders van Tholen nié* in Juni 1924 het cordate besluit hadden ge nomen, de brug te bouwen zonder steun van provincie of Rijk, dan is spr. niet geheel ze ker of er wel oen van ons vandaag in de ge legenheid zou zijn, zijn voet op dit kunstwerk te zetten. Door den bouw van deze brug verruimt de stad Tholen de vrijheid van beweging zoo van zijn bewoners els van al de bewoners van het eiland, vergroot met de mogelijkheid van haar ontwikkeling en spant zij perspectieven van wijde strekking. Namens de regecring bood spr. het bestuuT van Tholen zijn hartelijke gelukwenschen daar voor aan en sprak de hoop uit. dat het de stad en daarmede ook het eiland in een door de verbinding met Noord-Brabant bij voort during wel moge gaan. Daarna verklaarde spr. de brug tusnehen Tholen en Noord-Bra bant voor geopend. UTRECHTSCHEWEQ 10. - TEL. 179. - AMERSFOORT MOORD OP EEN BRUILOFT. TO jaar gevangenisstraf geëischt. In den laten avond van den Isten Juli had in dc buurtschap de Lutte, onder Oldenzaal, een misdaad plaats, waarvan J. H. H. het slacht offer is geworden. De moordenaar, de 20-ja- rigc Hermanus Josef K., bakkersknecht te Los ser, die voordien nooit met de politie in aan raking is geweest, had in den vorigen winter een kwestie gehad met H. omdat deze praatjes over hem had rondgestrooid cn hem boven' dien met zijn beide broers had mishandeld. In den avond van den Isten Juli bevonden ver« öachte en H. zich op een bruiloft ten huize van G. J. Z. waar verd. de hand ter verzoening reikte. H. wilde hierop niet ingaan, doch gaf K een slag in het gezicht, waardoor deze een bloedneus opliep. Verdachte trok hierop zijn mes, doch zijn vrienden hielden hem tegen cn ren van hem nam hem het mes cf. Verdachte dronk dien avond evenals alle gasten een flin ker» borrel en kreeg in den loop van den avond nog verschillende plagerijen von H te slikken. Inplauts dat zijn vrienden hem beletten te vech ten, gaven zij hem het mes terug en wezen hem nog eens nadrukkelijk op dc vele beleedigingen die H. hem al- had toegevoegd. Vcrd. werd steeds boozer en op een gege- 'er« oogenblik liep hij op den niets kwaads vermoedenden H. toe, dien hij in het hart stak, tengevolge waarvan deze onmiddellijk overleed De zaak kwam gisteren onder zeer grootc be langstelling van het publick voor dc recht bank te Almelo voor. Nadat tien getuigen chsigc en drie décharge gehoord waren, eischto het O. M., waargenomen door mr. Blok, wegens moord tien jear gevangenisstraf. Dc verdediger, mr. Noyon uit Enschedé, achtte niet moord, door zware mishandeling den dood tengevolge hebbend bewezen. PI. hoopte, dat do rechtbank in aanmerking za! nemen dat verd. gunstig bekend staat en hij door zijn z g. „vrienden" opgehitst was. Spr. verzocht dan ook de uiterste clementie. ALS WE TH. VOS KAMERLID WORDT. Reconstructickansen van het col lego van B. cn W. Naar aanleiding van het bericht over het bedanken van den heer Walrave Boissevain als Kamerlid en het aanwijzen van dr. I. H. J. Vos als zijn opvolgei, waardoor tc Amsterdam een wethoudersvacature zou ontstaan, heeft dc Tel. in raadskringen gevraagd, wat hiervan in de toekoipst het gevolg zou zijn. Het blad vernam, dat reeds cenigen tijd geleden op uitnoodiging van de raadsfractie van den Vrijheidsbond,_eenige partijen gepolst zijn over een eventueel bezetten van den zetel van dr. Vos door een' vrijheidsbonder cn wel door mr. Rutgers. Toen stond evenwel het af treden van dr. Vos als wethouder nog niet vast, zoodat deze bijeenkomst op niets is uit- geloopen. Wanneer het nu definitief blijkt, dat dr. Vos als wethouder bedankt, wat wedeT af hankelijk is van zijn plaats op de lijst voor de volgende Kamerverkiezingen, welke zoodanig zal moeten zijn, dat hij ook in 1929 Kamer lid zal blijven, dan zullen er opnieuw bespre kingen tusschen de fracties in den raad worden gehouden. Bij de christelijk-historischen, anti revolutionairen en vrijz.-democraten wordt ei veel voor gevoeld, dat men niet direct de opengevallen plaats door een vrijheidsbonder wil doen bezetten, doch dat eerst gesproken wordt over de mogelijkheden tot reconstructie van het college van B. en W., waarbij dan ongetwijfeld ook met de soc.-dcmocraten zal worden onderhandeld. Hierbij zal dan ook blij ken, of dezen nog steeds blijven vasthouden aan him cisch van drie zetels in het college. DE GIFT VOOR EEN ZIEKENHUIS TE VLISSINGEN. Het bericht, dat aan de gemeente Vlis- singen 250.000 is geschonken voor een nieuw ziekenhuis, wordt onjuist genoemd in dien zin, dat dit bedrog is toegezegd aan de enkele joien geleden door ds. Hogerzeijl opgerichte veieeniging Bethseda, die ten doel heeft, een Prctestantsch ziekenhuis op te richten, doch aanvankelijk niet verder kwam dan een som an 12,000. In dezen gift zit dus een aan leiding tot dc veronderstelling, dat ér van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis niets zal komen. Een van de vurigste en welsprekendste redenaars van ons volk Heden viert een merkwaardig mon zijn zil veren ambtsjubileum prof. dr. A. H. de Har- t°3'r predikant bij de Ncderlondsch Hervormde Kerk te Amsterdam. Men weet hetzijn werkzaamheden blijven allerminst tot de hoofdstad beperkt. Tiental len spreekbeurten vervult hij in alle groote steden van ons land. In Utrecht treedt hij vaak in cursus-voordrachten op voor de Stadszen- ding en andere lichamen. De reintie met onze stad uit zich nog op andere manierhij is immers ook bijzonder hoogleeraar aan onze Rijks-Universiteit. Voorts behoort hij al van de oprichting af tot dc getrouwstc docenten aan de Internationale School voor Wijsbegeer te in Amersfoort. Hoe vaak is hij ook niet op debatavonden opgetreden tegen Vrijdenkers en Dageraad-menschcn. Hij werkt niet alleen door het gesproken woord, al ligt hier mischien zijn fort. Ook in geschrifte heeft hij zich veelvuldig uitgespro ken. Reeds als betrekkelijk jong predikant be gon hij het door hem alleen geredigeerde „Nieuwe Banen", tal van boeken en brochures schreef hij over Religie en Weienschap, en de laa'ste jaren is „De Toortsdrager" voor hem een middel om zich tot velen te richten, die hij voelt op een of andere wijze te kun nen dienen. Naast belangstelling voor de diep ste problemen van theologie en filosofie, naast zijn werkzaamheden als prediker en pastor, en niet 't minst als apologeet van het Christen dom, noemen wij zijn hartstochtelijke belang stelling voor de muziek, inderdaad is deze merkwaardige figuur een zeer veelzijdig mensch. Prof. Dr. A. H. DE HARTOG. Heden herdenkt hij zijn zilveren predikants jubileum cn onwillekeurig komen dus zijn roe ping cn talent als prediker het meest op den voorgrond. Hoe ver staat deze kanselredenaar van het versleten type van dominees af, dat de mees ten die vijandig staan tegenover de kerk, nog altijd als een der motieven aanvoeren voor hun afkeer. Wij zeggen niet dat de Ned. Herv. Kerk dergelijke types niet meer telt, maar het feit dat ook een figuur als De Hartog in haar madden leeft, moest de kcrkelijk-vijandigen toch wel tot nadenken stemmen. De Hartog is een van dc vurigste en wel sprekendste redenaars van ons volk. Zijn tem perament er» vitaliteit staan in volslagen con trast met dc mentaliteit onzer lauwe Wester standen. Misschien is hij na wijlen dr. Kuyper onze voortreffelijkste improvisator. Dit zeggen wij niet omdat wij bewonde raars door dik en dun van De Hartog zijn. Mis schien heeft hij wel van zulke vereerders. Wij voor ons echter beminnen een gansch anderen vorm van welsprekendheid dan de zijne. Maar wij hebben desondanks een groote bewon dering voor zijn geweldige gaven op dit ter rein. Hij verstaat de kunst om de diepste vraagstukken in een helderen door- zichtigcn vorm tc gieten, om tc boeien cn meo te sleepen door een pathetisch-hartstochtclijke voordracht, een raak eenvoudig beeld, ont leend aan de allcdaagsche werkelijkheid, maar betooverend van werking, een woord vorming die typisch-de Hartog is. Hij is voor onzen tijd een krocht van be- teekenis. De negentiende eeuw heeft door een vaak verdorrend intellectualisme veel kwaad gedaan op religieus gebied; zij heeft tal van geesten op een dwaalspoor gebracht cn van de centrale waarheden afgevoerd. Er is in de twintigste eeuw een gelukkig© kentering ingetreden. Men is „nieuwe banen" opgegaan en heeft zich toegewend tot de in nerlijke volstrekte waarde der „Heilsfeiten". Het is nauwelijks te zeggen, welke figuren in ons land deze kentering het meest hebben ge steund cn gestuwd. Niemand zal ontkennen dot prof. de Hartog een der herauten en Toorts dragers is geweest. Als zoodanig reikt zijn in vloed tot ver over don kansel zijner gemeente. Onder dc predikanten is het aantal profe tische figuren niet groot. Dat prof. dr. dc Har- Hartog tot deze groep gerekend mag worden staat vast. Zijn woord is altijd geweest wek kend, stuwend, open-borend. Het heeft velen gegrepen en tot een die pere bezinning gebroéht op de vraagstukken van God cn Wereld, Leven en Dood. Verzet van den Polder Nieuwkoop en Noorden Men schrijft ons: Het verzet tegen het tracé van den Rijksweg AmsterdamRottcrdar») om en bij Nieuwkoop op de wijze, zoools de Rijks waterstaat dit momenteel wil, groeit steeds aan; een verzet, dat gebaseerd is op de be langen van het groot-sncl-verkeer, zoowel als op die van de streek. Thans weder hebben Dijkgraaf en Heemra den van den polder Nieuwkoop en Noorden in een gedocumenteerd request hunne bezwaren aan den Minister van Waterstaat bekend ge maakt. Het Polderbestuur toont daarbij aan, dat op deze wijze het nimmer mogelijk is, dat een vaste brug wordt gelegd, zonder dat de gehccle streek ontredderd wordt. Dezer dogen bracht ook het lid van de Tweede Kamer, de heer K. ter Laan, burge meester te Zaandam, een bezoek aan Nieuw koop. Dc burgemeester cn secretaris van Nieuwkoop leidden den heer Ter Laan per auto rond, terwijl vanaf den dorpstoren een duide lijk beeld van den toestand verkregen werd. De heer Ter Laan gaf tc kennen het bezwaar volkomen te deelen en zcide zijn medewerking toe. EEN AANKLACHT VAN ANTI MILITARISTEN. Wegens vrijheidsberooving op den landstormdog. Naar aan het Vad. wordt medegedeeld, is namens een achttal anti-militairisten, die we gens verspreiding van strooibiljetten van anti- militairistischhe strekking op 27 September j.I. den nationalen Landstormdag werden aange houden door de politie een aanklacht ter zake wederrechtelijke vrijheidsberooving bij don of ficier van justitie bij de rechtbank to den Haag ingediend. Het Ned. Corr. Bureau heeft den officier van justitie, mr. Luyken Glashorst, gevraagd of een aanklacht in dien zin bij hem was in gekomen, doch de officier wenschte uit begin seloverweging geen medcdeeling aan de pers te verstrekken. Naar het Engelsch van I. S. FLETCHER door Met A- T. 41 „Wat was je schuld niet vroeg Jimmie. Kentover keek hulpeloos de straat op en af. Hij scheen versuft en verward. „Het zijn de dames, mijnheer 1" zei hij eindelijk. „Ik heb ze verloren". Jimmie toonde geen verbazing, noch toorn. Iets zeide hem, dat dit geen oogenblik voor verbaziiig of toorn was; het was meer een oogenblik voor een kalme oefening van zijn scherpzinnigheid en gezond verstond. „Houd je kalm, Kentover", zei hij rustig. „Het helpt niets om je op die manier van streek te maken". Kentover kreeg zijn zakdoek en veegde «cn het voorhoofd af. „Ik hen van streek, mijnheer", antwoordde hij, zich verontschuldigend. „Ik heb zoo n zorg gedragen de dames in het oog te houdencn toen „Ik wil weten wat er gebeurd is zei Jimnue. ^Zeg me alleen de feiten kort weg „Er valt niet veel te vertellen, mijnheer antwoordde Kentover, steeds treurig. »loen wij wegreden bezochten de dames verschil en- de winkels in de Oxford Street en de Regen Street. Ik wachtte overal aan dc deur, tot zij weer buiten kwam. Ongeveer één uur waren wij in de Regent Street. Juffrouw Tnckett zei, dat zij wilde lunchen en dat zij dat bij Cion- chard zouden doen. Zij zond de auto weg en zei den chauffeur om half drie terug te komen. Toen hij weg was drong zij cr op aan dat ik zou gaai eten. Ik herinnerde haar aan wat u gezegd had, maor zij zcide dat zij bij Blanchard goed bezorgd zouden zijn cn dat ik haar ln ieder geval wel één uur kon verlaten. Zij bleef cr op aandringen en gaf mij vijf shilling voor mijn eten, mijnheer. Ik bracht ze bij Blanchard binnen droeg haar enkele kleine pakjes no, en zag dat juffrouw Trickett., een tafeltje uit koos. En ik, ging ook niet vei weg alleen moor naar een eethuis, dot ik ken, dicht bij ik was precies een uur en tien minuten weg. Maor toen ik terugkwam, mijnheer, waren ze verdwenen „Misschien is er niets b'jzonders", zeide Jimmie. „Misschien zijn ze van plan veranderd maar als dat het ge 'al was, hadden zij een boodschap mot>*n achterlaten. Of misschien gingen zij dichtbij boodsche-pen doen. Heb je op haar gewacht „Ik wachtte tot het anderhalve uur om was, mijnheer, en de chauifeur met de auto terug kwam. Daar zij niet naar buiten kwamen, ging ik naar binnen. Zij waren er niet. Toen vroeg ik den man aan de deur, of hij de dames ge zien had, die ik begeleidde. Hij zeide ja zij waren drie kwartier te voren met een heer heengegaan". „Met een heer I" riep Jimmie uit. „Ja, mijnheer, die met een auto gekomei. was en haast scheen te hebben. Zij schenen al len haast te hebben, toen zij het restaurant verlieten". „Heeft de man iets gezegd, hoe die heer ei uit zag vToeg Jimmie. „Hij zei, dot het een man van middelbaren leeftijd was, die er als een dokter uitzag. En het was een particuliere auto". Jimmie schudde het hoofd. „Wat heb je gedaan, Kentover zei hij. „Ik stapte dadelijk in de auto, mijnheer, en ging naar het Cairo-hotel om het u te zeggen U was niet thuis, toen probeerde ik uw clubs De auto staat hier om den hoek". Jimmie dacht na over deze inlichting cn ver wikkeling. Toen keerde hij zich om. „Kom mee", zei hij. „Wij zullen naar Blan chard gaan". Hij zei Kentover bij hem in de auto te ko men en toen zij onderweg waren, richtte lui zich tot hem. „I -nat ik even denken", zei hij peinzend „Kentover, herinner je je of mijn tante iets tegen mij gezegd heeft, voordat zij wegging over de plaats waar zij en juffrouw Walsden zouden gaan lunchen „Ja, mijnheer", antwoordde Kentover dade lijk. „Zij noemde Blanchard, toen u de dames in de auto hielp". „Oh I" zei Jimmie. „Dat kan een reden zijn. Denk je, dat je den kellner kunt vinden die de dames bediende, Kentover En ik moet ook den man aan de deur zien". „Ik kan ze vinden, als zij nog dienst heb ben, mijnheer", antwoordde Kentover. „Zij gaan heen op bepaalde uren. Ik ken den kell ner omdat hij de bestelling van juffrouw Tric kett aannam voordat ik heenging". De man aan de deur stond er nog toen Jim mie en Kentover voor het restaurant reden en hij bevestigde alles wat de knecht gezegd had Hij herinnerde zich Je beide dames; hij herin nerde zich ook dat Kentover haar vergezeld had. Hij herinnerde zich ook, dat kwan voor twee een geleerd uitziend heer van mid delbaren leeftijd, donker, met een gouden bril in een particuliere auto voorreed en hem zei de, dat hij twee dames zocht, die hij mecmie dat daar lunchten een dame van middel baren leeftijd en ©en jonge. Hij had dezen 'heer binnen laten gaan en een paar minuten latei hem zien heengaan met de beide dames, die Kentover eerst begeleid had. Zij gingen allen heen in de auto. Had hij toevallig gezien wel ken kant zij uitgingen? Ja de auto draaide dc Regent Street in. De kellner, die juffrouw Trickett bediend had bevestigde eveneens deze feiten. Hij had den heer met de gouden bril gezien. Deze was binnengekomen, had rondgekeken, was naai juffrouw Tricket gegaan, cn hod hoar blijk baar tot haar verbazing aangesproken. Zij had zich nog- meer verbaasd getoond over hetgeen hij tot haar gezegd had, had dadelijk haar rekening betaald, haar pakjes bijeengenomen en was met de jonge dame en den heer heen gegaan. Had hij iets gehoord van hetgeen de heer zeide of van hetgeen' juffrouw Trickett tot den heer zeide Hij had iets hooren zeggen van een ongeluk, maar hij wist niet zeker, wie het gezegd had. Jimmie verliet het restaurant in diep ge peins. Hij zond de auto weg cn liep enkele minuten de Regent Street af, zwijgend en Kentover dicht in zijn büurt. Eindelijk bleef hij staan cn keek zijn knecht aan. „Kentover", zei hij, „ik geloof, dat ik be grijp hoe dit gedaan is. Het was gemakkelijk genoeg te doen zooals zij het gedaan hebben, maar bij den hemel, ik bad nooit gedacht dot zij mijn tante ook zouden ontvoeren I" „Niet, mijnheer?" zei Kentover, die in het duister tastte, waarom iemand- die tot zijn heer in betrekking stond, ontvoerd zou wor den „Zoo, mijnheerl U zegt ontvoeren?" „Ik zed ontvoeren", antwoordde Jimmie. „Echt ouder wetsch ontvoeren. De zaak is, Kentover, iemand heeft juffrouw Walsden ont voerd en daar zij haar niet van mijn tante konden scheiden, hebben zij die ook meege nomen I En de vraag wat moet er gedaan worden?" Voor Kentover, die zich voor het eerst van zijn leven voor een toestand geplaatst zag, die hem vreemd was, behalve in zeer roman tische boeken, bestond er slechts één maniei om deze gewichtige vraag te beantwoorden. Toch keek hij zijn meester wat twijfelend aon, alsof hij niet geheel zeker was, wat dc ge dachten van mijnheer Trickett omtrent dit punt konden zijn ,Nu, mijnheer", antwoordde hij schroom vallig, „natuurlijk als het mijn zaak was .Beschouw het als je zaak." antwoordde Jimmie „Wat zou je doen?" Kentover wreef zijn kin. Hij was toch ten slotte niet zoo heel zeker. „Wat mij voorkomt, dot dadelijk zou moe ten gebeuren, mijnheer/ zei hij, is de po litic. Maar d» politic „Juist," merkte Jimmie op, „ik begrijp wat je bedoelt, Kentover. De politie is de poli tie" „Jurist, mijnheer," ze: Kcntver. „Precies. Da eenige gelegenheid, dat ik ooit de politie moest gebruiken een geval var. diefstal vond ik ze zeer bereidwillig maar belemmerd. Bureaucratie denk ik, mijnheer". bureaucratie," herhaalde zijn heer. „Juist Kentover. Bureaucratic! En dat bctcekent uitstel." Kentover zuchtte diep cn keek de straat op en af. Toen kreeg hij een ingeving „Particuliere detectives, mijnheer I Hoe zou dat zijn?" vroeg hij. „Ik heb gehoord, dat zij vlugger zijn dan wat men den oudbakken der tective kan noemen. Er staan nltijd een menigte advertenties van hen in de couranten mijnheer". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5