FA. DUIM BURGER Wintercollectie DE eemlandeu ARNHEMSCHEWEG 26 DAMES MODEZAAK [42] iuw\kcdm ff DIRECTEIUR-UITGEVEQ: J.VALKHOff Zaterdag 13 October 1928 27e Jaargang No. 8S EEN EERESGHULD DER NATIE BUITENLANDSCH OVERZICHT DE DUIKBOOT ONDINE AANGEVAREN EEN RELAAS VAN DEN GRIEKSCHEN KAPITEIN fiiiiniDiiiiiiiiiiiiiiiiviiiii liiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OP WEG NAAR DE BERMUDA'S ZONDAG BOVEN NEW YORK? F* L.A.A.v„HAriERSVELD LUXE AUTO VERHUUR AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande» voor Amersfoort f2.10. per maand f 0.75, per week (mei gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Binnenland franco per post per 3 maanden f 3«-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 515 PRIJS DER AüVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.95 met Inbegrip van een bewijsnummer. elke regel meer f0.25. Liefdadlghelds-advertentlSo voor de helft van den prijs. Kleine AdvertertlSn „KEITJES" bi) vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer J0 cent» driemaal plaatsen f I.Bewijsnummer extra 1 0.05 BUREAU: ARNHEMSCHE P00RTWAL 2* Wij ontvingen dezer degen ©en tweetal geschriften betreffende het onvoldoende der pensioenen van de vóór 1 Jan. 1920 ge- pens ionneerde militairen van het Neder- landsche en het Ned.-Indische leger. Het eerste is een brochure door den „Alge meen© Militaire Pensioenbond" en getiteld „Een ernstig beroep op het rechtsgevoel van regeering en volk". De schrijver herinnert er aan da-t reeds tallooze malen op den nood der oud-ge* pensionneerden is gewezen en haalt dan eenige uitspraken aan van gezaghebbende mannen in den lande. Zoo verklaarde de minister van oorlog Van Dijk in de Tweede Kamer op 22 Dec. 1924 het volgende: „Ik behoef zeker niet te zeggen, d-at de zaak van de oude g ©pens ion-neer den mijn volle sympathie heeft. Ik kan mededeelen. dat deze zaak in overweging Is en een be rekening wordt gemaakt. Aan mijn mede werking om te doen wat mogelijk is, reke ning houdende met hetgeen financieel be schikbaar kan worden gesteld, zal het zeker niet ontbreken, want ik acht deze zaak ur gent boven vele andere". En minister Ruys de Beerenbroek zeide op 21 Nov. 1924 in de Tweede Kamer o.a.: „De voorziening ten bate van de oud- gepensionn eerden behoort tot de urgente zaken, waaraan gedacht zal worden, wanneer een verbetering van den financieelen toe stand des Rijks intreedt, welke een meer blijvend karakter draagt" Eerst in 1927 werd door de Kamer met groote meerderheid de motie-Dresselhuys aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat thans maatregelen moeten worden genomen om te geraken tot een verbetering van den toestand der oud-gepensionneerden en hunne weduwen en weezen. De Regeering heeft aan deze Kamer uitspraak gevolg gegeven door een steun regeling in het leven te roepen, welke blij kens ontvangen inlichtingen hoogst onvol doende is. Tal van staaltjes worden mee gedeeld, die niet alleen het onvoldoende maar tevens het tergend onbillijke eener dergelijke regeling demonstreeren. Geen wonder dan ook, dat de conclusie luidt, dar de steunregeling niet het middel is. De heer Brandwijk eindigt zijn betoog al dus: „Mocht de Nederlandsche Regeering niei zeer spoedig tot het besef komen, dat de steunverleen-ing verdwijnen moet en een re geling moet worden in het leven geroepen, die bevredigend is, dan blijft sleohts over, dat ieder die in ons land gevoel voor recht heeft, zijn protest voegt bij d'e orize, en me dewerkt, de Regeering te noodzaken tot wij- ziging van Haar houding. Een ernstig be oep doen wij op dc Ne derlandsche Regeering, maar een niet minder ernstig beroep op de openbare mee ning, opdat de steunverleemng zoo spoedig mogelijk verdwijnen en plaats maken zal voor eon bevredigende regeling, die zeer wel gevonden kan worden, indien slechts de oprechte wil aanwezig is om de oud-ge pensionneerden te behandelen naar recht en billijkheid en zooa-ls zij als eertijds trouwe dienaren van den Staat verdie nen" Religie uit Hollywood. Een merkwaardige „profetes" te Londen. (Het tweede geschrift is een adres aan H-M. de- Koningin van het Soerabajasche Comité van Actie tot gelijkstelling der pen sioenen van oud-strijders. Allereerst wordt gewezen op de besprekingen in den Volks raad, waaruit gebleken is, dat tal van ge- pensionneerden militairen van bet Ned. Jnd. Leger in kommervolle omstandigheden leven, daar hunne pensioenen ten eenen male ontoereikend zijn om in de kosten van het noodzakelijk levensonderhoud te voor zien. Toch is de de Ned. Staat erkentelijkheid schuldig aan het leger, dat niet alleen schit terend militair werk heelt verricht, doch dat ook in de Buitengewesten de grondslagen heeft gelegd voor een betere orde van za ken, waardoor is mogelijk geworden een krachtige ontwikkeling van de meeste stre ken der Buitengewesten op het gebied van handel, van nijverheid en van culturen, waarvan tenslotte alle bevolkingsgroepen de vruchten plukken. De belangrijke taak door deze militairen fn de „periode-van Heutsz verricht geeft hun recht op een behoorlijk pensioen, het welk allen, die in rustiger tijd dienden en na 1920 werden gepensionneerd ten deel valt. Daarom wordt het in het adres uitge sproken, dat de eeresohuld, welke onze na tie aan het oude Leger heeft, op korten ter mijn behoort te worden ingelost door. on geacht den rang, waarin de oud strijders aan den openlegging van Ned Indië he ben deelgenomen, de htm verleende -pen sioenen en gagementen te herzien. Ach, laat ons eens een enkelen keer niet hoeven te schrijven over het Fiansch-Engelsch vlootvergelijk en ons bezig mogen houden meteen vrouw Zij heet Aimée Semple Mc Pherson, is Amerikaansche, komt uit Los An geles en wil in Engeland den duivel uitdrijven. Eerst heeft zij acht dagen lang te Pa/ijs ge oefend en ondanks de hevige gevechten, die zij daar met den duivel heeft gevoerd, ziet zij er frisch en strijdlustig uit, met geondulcerd haar, knievrijen rok en zijden kousen. Men zou 't haar niet aanzien, dat zij tweemaal gehuwd was, een volwassen dochter en een zestienjari gen zoon heeft. Al dagen lang vermeldt de Lon- densche sensatiepers met plechtigen ernst ook de kleinste bizonderheden uit haar leven. Een verdere reclame voor haar was de aandrang, door zekere kerkelijke kringen geoefend op den Engelschen minister van binnenlandsche zaken om de Amerikaansche niet in Engeland toe te laten. Men weet al lang, dat Sinclair Lewis haar als model voor Sharon Falconer in zijn roman Elmer Gantry heeft genomen Daardoor is haar roem in Amerika wat getaand, maar door een veldtocht in Europa hoopt zij dien weer wat te herstellen. Mevrouw Mc Pherson is niet onder de ster- renvlag geboren, maar als dochter van Schot- sche ouders in Canada ter wereld gekomen. Zeventien jaar oud, werd zij door den „evan gelist" Robert Semple „bekeerd", wiens schoon heid zoo'n indruk cp haar maakte, dat zij hem trouwde en hem naar China volgde, waar hij stierf. Later werd zij de vrouw van den Ame rikaan Mc Pherson Maar omdat hij haar op den duur niet beviel, liet zij zich van hem in den stoat Rhode Island scheiden, waar de des betreffende wetten bizondcr gunstig zijn Reeds voordien voelde zij een profetes te zijn, pas in Les Angeles, de filmstad, vond. zij den juiste bodem en het noodige geld, waarmee zij daar den Angelus-tcmpel liet bouwen, een reusachtig, smakeloos gebouw, dat plaats biedt aan tienduizend personen. In don tempel be vindt zich zelfs een eigen draadloos station, dat haar toespraken over geheel Amerika ver spreidt. In 1926 speelde zif een echt Amerikaansch siuk in den stijl van Hollywood. In een bij Los Angeles gelegen zeebad verdween zij bij 't zwemmen, om vier weken later aan de andere zijde van de Mexicoansche grens weer op te duiken. Zij beweerde, dat de zonen Belial's haar hadden ontvoerd, die er woedend over waren, dat zij de ondeugden van Los Angeles had onthuld. Maar men fluisterde, dat zij al dien tijd met een menees Ormiston, een radio technicus, in een klein zeebad aan de Califor- nische kust had doorgebracht. De autoriteiten traden tegen het paar destijds zelfs gerechte lijk op, maar de zaak werd in de doofpot ge stopt. Verleden Zondag nu gaf zij, naar de corres pondent der Kölnisdhe Zeitung te Londen meldt, aldaar haar eerste voorstelling in de Albert Hall en ofschoon deze zevenduizend personen kan bevatten, moesten nog drie tot vierduizend personen geweerd worden. De re clame had dus haar uitwerking niet gemist, maar van 't begin af aan en nog voor het ver schijnen der „profetes" was er niet de rechte geestdrift. Reeds het sterk aan den dag treden de Amerikaansche accent van den vriendelijken jongen inleider was meer of minder een be letsel voor een ernstige stemming. Ook was de he^le voorbereiding daarvoor niet bc-vorde- liik. Een dameskapel speelde jazz-muziek. Me vrouw Mc Pherson's rede, die eveneens erg Amerikaansch werd uitgesproken, werd geken merkt door een causerietoon en ging vergezeld van theatrale gebaren. „Voordat wij gaan zitten", zei ze, toen de vergadering bij haar binnenkomen was opge staan, „zou ik wenschen, dot ieder van u zijn vriendelijkste christelijke Zondagsgezicht trekt, drie menschen in zijn buurt de hand toesteekt en de woorden zegt „God zegene u, broeder of zuster". Wanneer u er tegen opziet, dat te doen, zeg dan maar eenvoudig goeden avond of iets dergelijks". Daarna sprak zij met een snelheid van drie honderd lettergrepen in de minuut over het on derwerp „Wat moet ik met Jezus beginnen?" Men kreeg dadelijk den indruk, dat het een van buiten geleerd lesje was. Wat den inhoud be trof, verschilde de rede in niets van hetgeen men eiken Zondagmorgen te hooren kan krij gen van de gewone evangelisten in 't Hyde- park. De totale indruk wasverveling en te leurstelling. In den trant van 't Heilslegei spoorde zij diegenen onder de aanwezigen, die zich „bekeerd" voelden, aan tot haar te komen en neer te knielen, opdat zij hen kon zggenen Ongeveer vijftig personen gaven gehoor aan dezen aandrang, gevolgd door verscheidene honderden nieuwsgierigen, die naar het slot effect keken, waarvan men den indruk kreeg, dat het kunstmatig voorbereid was. Onbegrijpelijk vindt de correspondent het, dat een deel der Engelsche pers van de réli- gieuse gevoelens, die het Engelsche volk in bizonder sterke mate bezit, gebruik maakt voor wide sensaties. Want zonder de gedienstige hulp dezer pers zou het niet mogelijk zijn ge weest zoo vele duizenden naar Albert Hall te doen stroomen. Voor gereserveerde plaatsen, die het grootste deel der beschikbare ruimte vulden, werden heel fatsoenlijke intreegelden gevraagd. Bovendien volgde een geldinzame ling, nadat de zakelijke, handige „profetes" had laten verkondigen, dat zij „eigenlijk" een groo teen tegenzin had tegen geldinzamelingen. Waarschijnlijk zijn er meer dan veertig slachtoffers Hoe de botsing met het Grieksche stoomschip plaats vond Uit Parijs wordt geseind, dat de Fransohe duikboot Ondine met drie officieren en 40 manschappen aan boord, in den nacht van 3 op 4 October is gezonken tengevolge van een aanvaring met een Grieksch stoomschip bij Porto. Bij het Fronsche ministerie van marine is gistermiddag een telegram ontvangen van den Franschen consul te Roterdam, waarin wordt gezegd, dat de gezagvoerder van het Grieksche s.s Ekatrina Goelandris, dat te Rotterdam is aangekomen, verklaard heeft op 3 October omstreews elf uur 's avond in volle zee voor Vigo met een duikboot, welker nationaliteit hij niet kon onderscheiden, in aanvaring te zijn geweest. Hij trachte tevergeefs de duiboot te hulp te komen, maar kon haar niet terug vinden. Twee uur lang heeft hij op de plek des onheils vertoefd. Daar de door het stoomschip gemelde po sitie met dc vermoedelijke positie der Ordine overeenkomt, moet de aangevaren duikboot de Ondine zijn geweest. Het weer was goed, het zicht helder, de zee woelig. De minister van marine heeft het tweede eskader torpedojagers, dot om vier uur pa trouille-arbeid op zee voor Porto verrichtte, order gegeven zich terstond naar het aange* geven punt te begeven. In overeenstemming met den minister van u i tenia ndsche zaken heeft hij den Franschen gezant te 's Graven- hage verzocht bij den zich thans te Rotterdam bevindenden gezagvoerder van het Grieksche stoomschip inlichtingen in te winnen omtrent de omstandigheden, waaronder de aanvaring geschiedde. Aan de N. R. Ct. wordt naar aanleiding van de vermoedelijke ramp met de Fronsche duikboot gemeld, dat te Rotterdam op 10 Oc tober een scheepsverklaririg is afgelegd dóór den kapitein van dc Ekatrina Goelandris, wel ke op het oogenblik voor het ondergaan van enkele herstellingen te Schiedam ligt, waarin melding wordt gemaakt van de aanvaring met de duikboot. De kapitein zegt in die verklaring dei hij op 3 October II uur 's avonds uit zijn slaap gewekt werd, doordot hij een schok hoorde en gcvoelde,w aarop hij zich onmiddel lijk naar de comandobrug begaf, waar hij aan stuurboord een onderzeeër zag. Dc nationali teit van de verdwijnende duikboot was niet te onderscheiden. De Bkaterina Goelandris was met haar bakboordvoorsteven tegen het stuur boordachterschip van de duikboot aangekomen. De kapitein heeft loen nog doen koersen in de richting, waarin de duikboot verdwenen was, teneinde zoo noodig hulp te bieden. Hij heeft langzaam zigzagsgewijze rondgevaren, terwijl hij aan de in de nabijheid zijnde schepen ge seind heeft, dat er een aanvaring met een duik boot had plaats gehad op 42 gr. N. en 9 gi 36- W. Na vruchteloos te hebben gezocht is de Eka- terina Goelandris op 4 October des ochtends te I uur doorgevaren. Een Berlijnsch bericht behelst nog, dat de schoolkruiser Edgar Quintet vandaag Brest zal verlaten en zich naar de plaats des onheils be geven om de doode bemanning de laatste eer te bewijzen. HET WEER VAN KtnaCEN j jjH Hoogste barometerstand: 769.1 j |H La Coruna. WÈÈ Laagste barometerstand: 754.8 H! Wisby. Verwachting tot den avond van 1 1= 14 October. |=j Matige, taijdelijk wellicht toene* =g mende N. W. tot N. wind, gedeel- telijk bewolkt wellicht met och j=§ tendnevel, mogelijk enkele regen 1 of hagelbuitjes, weinig verandering 1 in temperatuur. 1 DE GRAF ZEPPELIN De weerstoestand wordt beter Radioverbinding tot stand gekomen Een kortegolf zender aafi boord B e r 1 ij n, 12 Oct. (V. D.) Het radiostation vf-n de „Graf Zeppelin", dat niet berekend schijnt te zijn op zulk een grooten tocht, geeft de groote pers aanleiding tot klachten over de berichtgeving aan boord van het luchtschip. De verklaringen van een radio-amateur, die trachtte tijdens den nfgeloopen nacht met het luchtschip in communicatie te komen, u'thans het te beluisteren, bevestigt dit. Het schijnt, dat niet alleen het station Norddeich de uit zending van de Zeppelin slecht ontving, doch de Zeppelin zelf ook met groote ontvangst- moeilijkheden te kampen heeft. Het gevolg is geweest, dat het radioverkeer tusschen het luchtschip en de aarde gedurende een drietal uren, n.l. van 1922 uur, volkomen onderbro ken was. Zelfs het krachtige station Friodrichs- hafen kon de Zeppelin niet eens meer hooren Norddeich heeft de Zeppelin herhaalde malen verzocht op golf 37 Meter gedurende vijf mi nuten afstemmingssein te geven. Het resultaat hiervan was dc ontvangst van een geluid, dat volgens de technici zeer veel overeenkomst vertoonde met „het piepen van een stervenden kanarievogel".1 Ook Norddeich schijnt zich ervan overtuigd tc hebben, dat het met de korte golf niet al te goed ging en verzocht vei der op golf 900 te werken. Op deze golf heeft blijkbaar eenigen tijd het radioverkeer plaats gehad, totdat zich weer allerlei storin gen voordeden. Van de Zeppelin zelf was na drie uur niets meer te hooren. Heel even hoor de men nog pogingen om op 2400 Meter met een onbekend stoomschip seinen te wisselen Hoewel Norddeich de schepen opdracht heeft gegeven telegrammen en antwoorden van het luchtschip over te brengen, werd niets meer ontvangen tot op het oogenblik, dot het lucht schip een gelukwcnsch wisselde met de „Co lumbus" en andere schepen. Het H. N. meldt d.d. gisteren: De Berliner Zeitung is niet in staat berichten te publicceren van haar bizonderen correspon dent, die zich aan boord van de Graf Zeppelin be\indt. Het blud moet zich bepalen tot het uitspreken van vermoedens, dat er ernstige [BEL] [OPO [TEL, OP'-] storingen in het draadloos verkeer zijn, zoodat sier hts een verbinding met de zeer krachtige Amerikaansche stations mogelijk geweest zou zijn. Het schijnt, dat de zender van de Zeppelin r.iet krachtig genoeg is om door de storingen heen te komen. Verder meldt het blad, dat do Zeppelin vanmorgen om 5 uur 33 aan het Duitsche proefstation voor de luchtvaart te Aaiershof met een korten golfzender droad- looze berichten heeft gegeven, die echter niet gepubliceerd mogen worden. Ook de Lokal Anzeiger meldt, dat de Zeppelin gisteravond gebiuik heeft gemankt van een kortegolfzen- der, die slechts voor proefnemingen was mee genomen, zoodat men aan boord van de Zep- peiin waarschijnlijk de atmosferische storingen eveneens heeft opgemerkt en op deze wijze heelt getracht, verbinding met andere stations te krijgen. Tot nu toe was het geheim gehou den, dot een dergelijke zender zich aan boord van de Zeppelin bevond. Zuidelijke koers aangeraden. N e W-Y o r k, 12 Oct. (V. D.) Van officieele zijde heeft men den Grof Zeppelin aangeradei zijn koers ten Zuiden van de Azoren te nemen. Wrnneer het luchtschip de Azoren n.l. te dicht zou naderen, zou er gevaor bestaan dat het werd opgenomen in het gebied van een storm, die ten Noorden van deze eilanden woedt. In de omgeving van de Bermuda-ei'onden daar entegen wijst niet op de nadering van slecht weer. Madeira gepasseerd, Sao M ique 1 (Azoren), 12 Oct. (V. D.) Het droadlooze starion Pico de Vigario deelt mede, dat de Grof Zeppelin Madeira gepas- seefd is en hedennacht boven de Azoren wordt erwocht. Het luchtschip heeft dus het traject Tanger—Madeira met een gemiddelde snel heid van ruim 150 KM. per uur afgelegd. Als deze snelheid behouden kan worden, kan men het luchtschip tegen acht uur des avonds boven Sao Miguel verwachten. Funchal ontvangt post. Nader wordt uit Fimchal gemeld: De Zeppelin is om 14.30 uur voorbij gevlo gen op groote hoogte met een snelheid voS 81 mijl per uur. Langs de Azor^v Lissabon, 12 Oct (V. D.) Het lucht schip heeft aan het drnadlooze station oo a© Azoren medegedeeld, dat het tegen midder nacht de Azoren op een afstand van 30 **uiien zal passeeren. Zondagmorgen te New Yorkt Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaansche ministerie van marine Vrijdag morgen te 11.35 uur een gesprek van de „Graf Zeppelin" opgevangen, dat als volgt luidde: „Verzoeken weeroverzicht voor hedenmorgen voor den Atlantischen Oceaan, vooral Madei ra Azoren, Bermuda." Het ministerie heeft kor ten tijd daarna de gevraagde mededeelingen draadloos uitgezonden. Eén van de Amerikaan sche passagiers aan boord van het luchtschip heeft aan zijn familie in de Vereenigde Staten vier telegrammen verzonden, in een waarvan hij de verwachting uitspreekt, dat het lucht schip Zondagmorgen te New York zal aan- komen. ,,.l_jj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 1