AflERSFOOMSCfi DAGBLAD DE EEMIANDÈU B. NIEWEG Heeren Sieriiefhebbers rzen-Bier „De Witte" Woensdag 17 October 1928 27e Jaargang No. 92 BUITENLANOSCH OVERZICHT BUITENLAND. DE STAKING TE LODZ Enkele botsingen A. H. VAN NIEUWKERK Complete Woninginrichting Speciale aanbieding CLUBFAUTEUILS RIJNLAND ONTRUIMING Ministerssamenkomst te Geneve in DINTER TEGEN IIITLER DE BRITSCHE TRANSPORT De verwachtingen Voor Haarden DE TSARIN-MOEDER Buitenlandsche vorsten aanwezig V erkiezingscampagne in Amerika Amerika s noeste arbeid DE RAMP TE PRAAG Communistische bedrijvigheid DE HERSTELKWESTIE Een regeling mogelijk? ABONNEMENTSPRIJS pei 3 maande» voor Amersfoort f2.10. per maand I 0.75, per weck (met gr «tl» verzekering tegen ongelukken) f 0.17*/r Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke oummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 513 DIQECTEUR UITGEVEQi J.VALKMOFF PRIJS DER ADVERTENTIES van 1—4 regels t 1.05 met inbegrip van een öewljsnummer, elke regel meer f0.25 Liefdadlghelds-advertcotlëo voor d« helft van den prijs. Kleine Advertertlén „KErTJES" by vooruitbetaling 5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I I.— Bewijsnummer extra 0.05 BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2* De Engelsche liberalen en de komende verkiezingen. Lloyd George's opmerkelijke rede. Wij hebben reeds met enkele woorden mel ding gemoakt van de rede, die Lloyd George op den liberalen partijdag te Yarmouth heelf gehouden Nu er over uitvoeriger berichtei- met betrekking tot hetgeen hij sprak, valt te beschikken, heeft het zin ons met zijn be schouwingen nog een oogenblik bezig te hou den Naar de liberale oud-premier opmerkte, zouden de a-s. verkiezingen in Engeland waar schijnlijk de belangrijkste worden in de hl^ torie van het land. Volgens hem was het alles behcerschende probleem wat zal er ge beuren, wanneer geen der bestaande politieke groepen in het volgende parlement met zoo'n beslissende meerderheid wordt gekozen, da' zij in staat is haar taak tijdens den levens duur van dat parlement te vervullen Dat vraagstuk is den laatstcn tijd voortdurend be sproken. De eerste-minister, ^Baldwin, heeft o*p den conservatieven partijdog de vraag opgeworpei», wat de liberalen in den verkiezingsstrijd zou den doen, wanneer zij in de minderheid ble ven. Zijn partij, aldus Lloyd George, heeft minstens de zelfde bedoelingen een minderheid te vormen en daarom zou het beter zijn ge weest, wanneer hij zijn vraag tot zijn aan hangers had gericht. De socialisten, de Labour-manncn, stelden dezelfde vraag. Zij hebben duidelijk doen uit komen, dat zij onder geen voorwaarde een pact wilden sluiten met de liberalen, wanneer dezen het socialisme niet „met huid en haar" wilden slikken. Lloyd George maakte naar aanleiding van deze uitspraak de opmerking, dat de liberalen noch socialisten noch to ri es zijn en dat daarom aan geen dezer partijen di voorkeur zou worden gegeven de liberalen zouden beide bestrijden. Lloyd George voelde niets voor een herhaling van het noodlottigt experiment van T92T. Wij zullen, aldus uitte hij zich, als een onafhankelijke partij den vei- kiezingsstrijd voeren. Maar ook heeft de liberale leider, in aan sluiting op de rede ten congresse, in een toe spraak tot een massavergadering van liberale kiezers, zich met de buitenlan 'sche politiek bezig geh'ouden. Hij vond hierbij gelegenheid het beleid van Austen Chamberlain te deze» zoke ten scherpste aan te vallen. Hij ging zelfs zoo ver te verklaren, dat de wijze waar op de laatste jaren Engelands buitenlandsche politiek werd gevoerd, een gevaar vormde voor den vrede, niet alleen van Europa, maai van heel de wereld. Aandacht heeft vooral getrokken zijn op merking, dat het voortduren der bezetting van bet Rijnland neerkwam op het schenden van een plechtig verdrag, daar Duitschlond al zijn verplichtingen had vervuld. Het achter den rug van andere mogendhe den om tuscchen Frankrijk en Engeland ge sloten verdrag op vlootgeb'ed noemde hij de noodlottig'-te gebeurtenis sinds den oorlog Een ongelooflijke dwaasheid achtte hij het Italië daardoor voor het hoofd te stooten. Maar Amerika tot tegenstander te maken, was in één woord krankzinnig. Laten wij bedenken, riep Lloyd George op zeker moment uit, het het niet zoozeer booze bedoel:ngen waren, die den oorlog hebben ont ketend, dan wel onhandigheid en hulpeloos heid. Hij wees er nog op, dat Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en Polen morgen aan den dag acht millioen soidaton in het veld zouden kunnen brengen. Maar daarover mocht op de ontwa peningsconferentie niet eens worden gesproken en de Engelsche gedelegeerden naar Genève hebben op racht gekregem deze reurachtigL reserves niet in rekening te brengen Iets der gelijks noemde Lloyd George onder luiden bijval van zijn toehoorders, bedrog en zwen del. Absoluten onzin vond hij het de Duitsche reserves met de Fransche te verffelirkem. Om een pact te sluiten, dat Frankrijk in staat zou stellen het Kanaal te vullen met zijn duikboo- ten en om den indruk te wekken, dat Engeland en Frankrijk vereenigd tegenover Amerika stonden, aldus Lloyd George, heeft Engeland datgene gesonctionneerd, wat den vrede in Europa en de wereld onmogeliik maakt. Wat beteekent dit alles Volgens Lloyd George kwam een en ander neer op het zich volledig afwenden van een plechtig verdrag, dat Engeland on Jerteekend heeft en tot de onderteekening waarvan men Duitschland ge dwongen heeft. Van een verdrag kon men, naar Lloyd George meende, overigens nauwe lijks spreken het tractoat was iets. dat afge perst was. Engeland, dat nooit in de geschie denis zijn woord gebroken heeft, verscheurde z.i het verdrag tot snippers Dit noemde Lloyd George het record der Tory-regeering. DE DUITSCHE ARBEIDSCONFLICTEN. Een geregeld geschil. B e r 1 ij n. 16 Oct. (VX).) De ter bijlegging van den loonstrijd in het Beneden-Silezische steenkoolbeklCen op 13 October gevelde arbi trale uitspraak werd heden door den rijksmi nister van arbeid voor bindend verklaard. Over de hevatting van den arbeid hebben partijen in het rijksministerie van arbeid een regeling getroffen. DOCUMENTEN INZAKE DE BRUSCHC VLOOT VERDWENEN. Oe Engelsche politie onderzoekt het ver dwijnen van een aantal zeen gewichriye vloot- documenten, die door een beambte in een ectetasch werden overgebracht, W&Ëfcï De Poolsclie minister van arbeid als bemiddelaar Warschau, 16 Oct. (H. N.). De staking ir. het district van Lodz heelt zich verder uit gebreid en bijna alle vakvereenigingen hebben aan den oproep om te staken gehoor gegeven Vandaag is ook in de bedrijven, waar tot nu toe nog gewerkt werd, de arbeid neergelegd. In dc stad staat alle verkeer stil. Politie cn soldaten patrouilleeren door de straten. Het is tot een botsing gekomen usschen de politie en een groep arbeiders, die werkwillig tram personeel wilden belemmeren. Het bestuur dei vakverceniging van de textielarbeiders te Lodz heeft zich tot de vakverenigingen in do andere steden gewend met het verzoek even eens tct saking over te gaan, om de textiel arbeiders bij hun loonstrijd te steunen. Later wordt gemeld De staking der textielarbeiders duurt on verminderd voort. De vakvereenigingen dei textielarbeiders hebben den Poolschen minis ter van arbeid verzocht als bemiddelaar te willen optreden. Donderdag zullen er op hei Ministerie van Arbeid besprekingen tusschen vertegenwoordigers der werkgevers en der ar beidersorganisaties plaats hebben. Met uitzondering van sporadische botsingen heeft de staking in het algemeen een rustig verloop. Te Pabianice bij Lodz is het op het station tot een botsing gekomen tusschen sta kers en politie, waarbij het uit 40 leden be- saande comité van actie gearresteerd werd. In de enkele stakingscomité's is het gisteren tij dens een gemeenschappelijke zitting tot hei» tigfc tooncelen gekomen, daar de communis ten de stakers wilden dwingen zich tot de sov jet te wenden, met verzoek om steun. Dit voorstel werd na allerlei heftige scenes ver worpen. Daarna verklaarde een der commu nistische voormannen, dat hij die ondersteuning wel op andere wijze zou trachten 'os te krij gen. Te Zgierz trachtten 800 arbeidcis de electriciteitsw^rken en het gemeentehu's te bestormen. Ze werden echter door dc politie verdreven, waarbij verscheidene gewonden vielen ALDEGONDESTRAA7 103-105-107 TEL 543. GROOTE SORTEERING OLUBFAUTEUILS en THEEMEUBELEN voorbeen Lanrjestraat. L. BERGSTRAAT t3. 'Ceurcollectie Gero en TEL. 4G2 Zilver Christoffel Prijscourant op aanvraag. Nog geen dag voor de conferentie der deskundigen bepaald Dintcr laat zich door zijn partij geen wetten voorschrijven Weimar, 16 Oct. (VJ).) De afgevaar digde Arthur Dintcr verklaarde in dc plenaire zitting van den Thuringschen Landdag, dat hij niet langer deei uitmaakte van de nationaal- socialistische Duitsche Arbeidspartij. De par tijleider Hitier zou hem hebben iritgenoodigd zijn strijd tegen de „joodsch-rocmsche popen- kerk" en zijn strijd „ter voltooiing van de Reformatie door terzijde stelling van de anti christelijke, joodsche grondslagen der beide christelijke kerken" op te geven, of anders uit de partij te treden. Het een zoowel als het an der had hij echter geweigerd, omdat hij zijn religieusen strijd slechts buiten de partij voer de. Dinter verklaarde, dat hij zoowel in als buiten den Thuringschen Landdag zou voort gaan, naar zijn beste weten en geweten de politiek te behartigen, die hij in het belang van een nationnal-socialistisch Groot-Duitsch- land achtte. Een commissie van onderzoek gaat aan H werk om grondslagen voor een wet te leggen BECHT DYSERINCK FRISIA E M. JAARSMA JAN JAARSMA BECKERS ZAMGBSTJ3. 9OJÏSL.280 PLAATSENINRUILEN Plechtige teraardebestelling P a r ij s, 16 Oct. (V. D.) In welingelichte kringen verluidt, dat met betrekking tot de ver vroegde ontruiming van het Rijnland de Fran sche regeering, die het initiatief tot het be palen van plaats en tijd der onderhandelingen van de financieele deskundigen aan Duitsch land overgelaten heeft, tot nog toe geen mede- deeling heeft ontvangen van de Duitsche re geering over het bijeenroepen van een con ferentie van deskundigen. Het verluidt, dat de Pransche regeering geen bezwaren zou hebben, wanneer als plaats der conferentie Londen zou worden voorgesteld. Betreffende do vorming van de vasts»ellings- en verzoeningscommissie verluidt, dat deze om technische redenen te Pa rijs wordt bijeengeroepen. Zoodra de Fransche regeering door de Duitsche ingelicht wordt over plaats en tijd zal zij financieele, politieke militaire vertegenwoordigers aanwijzen Daar reeds in Genève besloten is, dat Strese- monn in December met Briand en Cushendui. in Gencve samenkomen zal, zou bij deze gele enheid tegelijkertijd over de kwestie der scha devergoeding en der vervroegde ontruiming van het Rijnland kunnen worden onderhandeld Men neeemt in Parijs aan, dat de werkzaamhe den der beide conferenties op zijn laatst op 1, resp. 15 November moeten worden begonnen, opdat de buitenlandsche ministers, die in Ge nève zullen samenkomen, reeds eenige gege vens over de werkzaamheden in handen zuliei. hebben om hun besprekingen met positieve resultaten te kunnen afsluiten. Hoover loochent imperialist te zijn HET WEER VAN MORGEN barometerstand barometerstand 774.8 730.8 Hoogste MQnchen. Laagste Isafjord. Verwachtting tot den avond van 18 Oct. Meest matige, wellicht tijdelijk krachtige, Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets zachter. Incidenten bij de begrafenis der slachtoffers Londen, 16 Oct. (H.N. Draadloos). De koninklijke commissie voor het transportwe zen zal Donderdag met haar onderzoek be ginnen, dat waarschijnlijk het meest omvang rijke onderzoek van dc latere jaren zal wor den Men venvacht, dat het onderzoek der commissie tenminste 2 jaren zal duren. De taak der commissie is om de grondslagen vooi een wetgeving te leveren, waardoor het transportstelsel van het land radicaal gewijzigd zal worden. Het geheele veld van het trans portwezen buiten Londen het Londensche transportwezen zal afzonderlijk worden behan deld zal worden bestudeerd met inbegrip van het verkeer op zee, aan de kust en met veerbooten, teneinde een algemeene organisa tie in het openbare belang tot stand te bren gen. Het zal verder de taak van de commissie zijn om de tegenstrijdige belangen der plaat selijke autoriteiten, die tramwegen en omni bussen bezitten, in overeenstemming te bren gen met die van particuliere belanghebben den en van de spoorwegen. Deskundigen op dit gebied, die ver vooruit zien, venvachten, dat het gevolg vafi de werkzaamheden der commissie zal zijn de instelling van lichamen voor de belangrijkste districten dn de provin cies op dezelfde wijze als voor Londen is ontworpen. Sir Arthur Griffith Boscawen, oud- minister voor de volksgezondheid, is voorzit ter van de commissie. De Russische Keizerin-Weduwe. Kopenhagen, 16 Oct. (V. D.) Dinsdag morgen heel vroeg werd de kist met het stof felijk overschot van de Russische keizerin weduwe zonder eenige ceremonie naar de Rus sische Alexander-Newsky-kerk te Kopenhagen vervoerd, slechts vergezeld door haar naaste verwanten. De teraardebestelling zal Vrijdag a.s. plaats vinden. De H. Mis, die in de Rus sische kerk zal worden opgedragen, zal bijge woond worden door de koninklijke familie en koninklijke bezoekers van andere hoven, welke verwant zijn aan wijlen de keizerin-weduwe Namens de Deensche regeering zullen de mi nister-president en de minister voor buiten landsche zaken aanwezig zijn, terwijl voorts een beperkt aantal leden van do Russische kolonie te Kopenhagen en eenige intieme vrien den zullen worden toegelaten. Van de kerk, waarvoor de koninklijke lijfwacht zal zijn opge steld, zal het stoffelijk overschot slechts ver gezeld door de koninklijke familie en haar gasten naar Roshilde getransporteerd worden en worden bijgezet in de Frederik V-knpel van den kathedraal, waar een korte rouwdienst zal plaats vinden. Tot nog toe hebben koning Haakon van Noorwegen, de hertog van York en de groothertog en groothertogin van Mecklenburg bericht van hun komst gestuurd (De vroegere tsarin Maria, de echtgenooti- van Alexander III en moeder van den laatsten rsaar, die als Deensche prinses na de revolutie in Denemarken een toevlucht vond, is, gelijk wij meldden, op 13 Oct. in haar villa kort, voordat zij 81 jaar zou zijn geworden, over leden^. Londen, 16 Oct. (V-D) De republikein- sche ctandidaat voor het presidentschap Hoo ver heeft, naar uit Boston gemeld wordt. Maan dag aldaar een rede gehouden, waarin hij zich verdedigde tegen de beschuldiging imperialist te zijn, terwijl hij tijdens den oorlog en vroe ger reeds naar het buitenland is gegaan om maatregelen te nemen in het belang van den buitenlandschen handel en het economische leven van de geheele wereld. Het verleenen van leeningen aan het buitenland noemde Hoo ver een onderdeel van een gezónde economi sche politiek. De insteliing van tarieven kan de koopkracht van buitenlandsche naties slechts in geringe mate beïnvloeden. Hoover bestreed verder, dot Amerika zich door den oorlog ver rijkt heeft, ofschoon het waar is, dat een aan tal personen in de Vereenigde Staten groote sommen verdiend hebben. De toeneming van den rijkdom en de stijging van de algemeene welvaart in de Vereenigde Staten na den oor log is te danken aan den noesten arbeid van het Amcrikaansche volk. Amerika heeft van zijn rijkdom kapitaal voor den wederopbouw van de door den oorlog verwoeste landen ge geven. Zonder de grootmoedigheid van het Amerikaansche volk gedurende de laatste jaren zou de wederopbouw van de oude wereld lan ger dan een kwart eeuw geduurd hebben. Volgens andere telegrammen deed hij een krachtigen aanval op de houding van Smith, den candidaat der democraten, inzake de invoerrechten. Hij ver klaarde, dat het stand punt van Smith zou neerkomen op een zoodanige verlaging van de tariefmuren^ dat daardoor zoowel de Amerikaansche loo nen als de prijzen der landbouwproducten zouden omlaaggaan. Hoover ontlokte ap plaus, toen hij zich tegen annuleering van de oorlogsschulden aan Amerika verklaarde het applaus was echter matig, toen hij loo chende, dat deze waren geperst uit het bloed van andere volken. HOOVER. HET KONINGSCHAP VAN ACHMED ZOGOE. Verdere erkenningen. P a r ij s, 16 Oct. (H.N.) De Belgische regee ring heeft Achmed Zogoe als koning van Al banië aldaar medegedeeld, dat Japan kennis heeft genomen van de wijziging van het re- geecingsstelsel in Albanië en van de verhef- mg van Zogoe tot koning. DOOR ELECTRIC1TEIT GEDOOD. Bij het uitvoeren van reparaties aan een hoogspanningsnet zijn te Pinerole (Italië) drie personer door den stroom getroffen en ge dood. V Praag, 16 Oct. (V. D.) Hedenmorgen heeft onder zeer groote belangstelling der in woners, vooral van de arbeiders, de begrafe nis plaats gehad van negen slacht ariërs var» de ramp aan de Poritsch. De door het gemeen tebestuur vastgestelde orde voor de begrafenis werd door het verschijnen «an gioote massa's communisten verstoord. Tijdens de overbren ging van de lijken kwam het niet tot botjingen, ofschoon de communisten, die voor den stoet uitliepen, herhaalde malen de Internationalo zongen en hun leuzen uitschreeuwden. De rouwdienst werd ingeleid door een wald hoornkwartet en koorgezang. Vervolgens hield de burgemeester Baxa de treurrede Doorop zou opnieuw het koor liederen ten gohoore bren- gen, doch dit werd door den communistischen afgevaardigde Zapotocky verh'nderd. Hij nam het woord en hield een scherpe tegen het kapi talisme gerichte redevoering. Eerst na deze rede kon het koor zingen, waarop de stoet zich opnieuw in beweging zette. Toen de kop van den stoet in de Gersten* gasse aankwam, verbrak een menigte van vele duizenden communistische bouwvakarbeiders het politiecordon en drong in den stoet. Men moest halt houden, totdat de menschen zich in den stoet geplaatst hadden. Hierop werd de tocht naar de Weinberger begraafplaats voortgezet. Gedurende den tocht zongen de communisten revolutionaire liederen en schreeuwden wederom hun leuzen uit. Zij droe gen een grooten doornenkrans met het op schrift: „Het kapitalisme vermoordt de arbei ders" en een aantal vaandels met ophitsende opschriften. Een vaandel werd in beslag geno men. Nader wordt gemeld, dat het grootste ge deelte der verongelukten op kosten van de ge* meente in hun geboorteplaatsen in Zuid-Bo* hemen ter aarde wordt besteld. De stoet ver* trok van het Karelsplem Achter de lijkkoetsen volgden vertegenwoordigers van alle ministe ries en openbare lichamen, afgevaardigden en senatoren, de hoofdcommissaris van politie, vertegenwoordigers van de gendarmerie enz. In straten, waar de stoet voorbij kwam, waren de winkels gesloten. Van alle kerken luidden de klokken. Onderweg stuitte de stoet op een groep demonstranten, onder wie mijnwerkers uit Kladno, die het lied van den arbeid zongen en protest uit roepen lieten hooren. Dc politie vond echter geen reden tot ingrijpen. Op een andere plek in de stad probeerde een troep van 600 ommunisten de zich daar in aanbouw bevindende huizen te verwoesten. De politie werd met steenen bekogeld Zij moest van de wapenen gebruik' maken om orde te scheppen. Acht personen werden in hechte* nis genomen. Verklaringen van Ramsay Macdonaid aan Duitsche persvertegen woordigers Berlijn, 16 Oct. (VJD.) De voormalige Engelsche minister-president Ramsay Macdo naid, die te Berlijn vertoeft, heeft hedenmid* dag in Hotel „Adlon" de Duitsche persverte genwoordigers ontvan'gen. Hij heeft bij deze gelegenheid geantwoord op een reeks door do journalisten gestelde Vragen, betrekking heb bende op vraagstukken van binnen- en bui- tenlandsch politiek en aard. Wat de Rijnland bezetting aangaat zeide hij van oordeel te zijn, dat voor voortduring der bezetting geen en kele rechtsgrond aanwezig kan worden ge acht. De bezetting van het Rijnland werd bij het einde van den wereldoorlog gebezigd als garantie voor de uitvoering van de vredes verdragen- Betreffende de kwestie van het Fransch* Engelsch vlootverdrag heeft Macdonaid zich uitermate voorzichtig uitgelaten. Hij begon met er op te wijzen, dat hij als gevolg van zijn langdurige afwezigheid van Engeland niet geheel op de hoogte van de finesses is. In ieder geval stoat volgens hem vost, dat het Britsche volk geen politiek voorstaat, die be oogt bijzondere verbonden te vernieuwen of den ouden toestand van evenwicht te herstel len. Wat de geheimzinnigheid inzake de publi catie van het verdrag betreft, gaf hij als zijn meening te kennen, dat uit den aard der zaak

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 1