WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN &Zn. B CONTROLE Gewas 1923 POUJEAUX MOULIS f 1.- f40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- ACCOUNTANTSKANTOOR D. SNAPPER B. Schooleman Bel dan op No. 42 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 De Amersfoortsche 1 andheélkund ige Polikliniek Bergstraat hoek Utrechtscheweg Tel. 2 94 Belastingen, Bezwaar- en Beroepschritfen NA DEN ZEPPELIN- TOCHT Een week van feestelijkheden BINNENLAND. VREEMDELINGEN- BEZOEK Meer steun noodig UIT EEN DAKGOOT NEERGESTORT UIT DEN OMTREK. VIR. JACHT VEREEN. Het weer gunstig v. Perseynstraat 19. Telet 423. Electriciteit op oik gebied L.J. LUYCX&ZOON ONTVELLEN ONTKRAGEN ONTRANDEN VOSSEN Hebt U een Taxi of Auto noodig? Uitgebreide Girodienst RADIO-PROGRAMMA j BIJZONDER AANBEVOVEN Per flesch Per anker. Geopend op Werkdagen van 9—12 uur Dinsdag Vrijdag van 78 uur n.m, Vasl tarie[ (Lid v. d. Ned. Bond v. Accountants). Tel. 873. AMERSFOORT Varkonsmarkt 15a Ons kantoor belast zich met Inrichten en Bijhouden van Administraties. tusschen de belanghebbende regeeringen rpe- dedcelingen gewisseld zijn, die eerst gepubli ceerd konden worden, nadat volkomen over eenstemming was bereikt. Daarmede wil hij evenwel geenszins zeggen, dat hij zich aansluit bij de handelwijze van het Foreign Office Merkwaardig is ten slotte nog de opvatting van Macdonald inzake de herstelkwcstie. Hij is voor volledige regeling van alle uit den weieldoorlog voortvloeiende kwesties. Het ge makkelijkst en eenvoudigst zou ten deze na tuurlijk samenvatting van herstelbetalingen en schulden zijn Mocht een resumeeren van deze twee problemen niet mogelijk zijn, dan meent hij toch met zekerheid, dat de hcrstelkwestie althans geregeld zal kunnen worden. Daarbij geeft hij aan een politieke regeling de -oor- keur boven een economische, erop wijzend, dat hij een goed Europeaan is. Het H.N.-bureau verklaart, dat Ramsay Mac Donald er in zijn toespraak vooral op aan drong, dat de pers zich voor het werk van den vrede zal interesseeren. ONGELUK IN EEN FABRIEK. Vier zwaar gewonden. Tengevolge van het breken van een kabel van een gietbak kwam te Philadelphia het gesmolten metaal op vier arbeiders terecht. Men vreest voor hun leven. PAN-AZLATISCH CONGRES IN 1929. B e r 1 ij n, T 6 Oct. (V. D.) Volgens oen bericht uit Tokio heeft de Pao-Aziatische orga nisatie aldaar besloten het Pan-Aziatisch con gres in 1929 te Tokio bijeen te roepen. Uit- genoodigd zullen worden: China, Tibet, Mon golië, Turkije, Perzië en Afghanistan. MACDONALD TE BERLIJN. Een lunch. B e r 1 ij n, 16 Oct. (V. D.) Hedenmiddag heeft de rijkskanselier den te Berlijn vertoe tenden vroegeren Britschen minister-president Ramsay Macdonald een lunch aangeboden. Hieraan zaten verder o. m. nog aan de Engel sche ambassadeur, de Engelsche afgevaardigde Mosley, die Macdonald vergezelt, de rijksmi nisters Koch en Hilferding, de minister-presi dent van Pruisen Braun cn eenige rijksdagleden Groole geestdrift te New York Berlijn, 16 Oct. (H. N.) Uit New York wordt gemeld, dat de Amerikaansche bladen geestdriftige beschrijvingen van de vaart en <ie landing van de Zeppelin brengen, die enkele pagina's in beslag nemen. Hoe geestdriftig de artikelen gesteld zijn, kon blijken uit de op schriften, die o.a. als volgt luiden „De gehce- le stad kijkt gehypnotiseerd naar het lucht schip", .President Coolidge onder den indruk ven het bezoek van de Zeppelin", „Millioener» slaan de triumphtocht gade", enz. Het H N. bureau meldt nader, dat de her stellingen aan het luchtschip waarschijnlijk dagen zullen duren, daar het linnen, dat men noodig heeft, eerst nog een bijzondere bewer king moet ondergaon. Alles wijst errop, dat New York 'n tweede Bremenweek zal beleven Een uitgebreid programma van feestelijkheden is reeds opgemaakt. Het glanspunt in de fees sten vormt de optocht langs Broadway naai het stadhuis, waar een officieele ontvangst na mens de stad New York door burgemeeter Walker plaats heeft. Des avonds zullen opna men van de vaart van den Zeppelin boven Amerika, in het bijzonder boven het kapitool te Washington, worden vertoond. De ontvangst van dr. Eckener c.s. President Coolidge heeft dr Eckener en en kele andere leden der bemanning van dc Graf Zeppelin in het Witte Huis ontvangen. De bemanning van de Graf Zeppelin is gis teren op het raedhuis te New York ontvangen door Mac Kee, den plaats vervangen den bur gemeester. De tocht naar het stadhuis was een were triomftocht. Mac Kee verwelkomde de onverschrokken bemanning uit naam van de stad en sprak de verwachting uit, dat deze vlucht groote beteekenis zal hebben voor het internationale luchtverkeer. De post oan boord van de Zeppelin. New 7a rk, 16 Oct. (V. D.) De post oan boord van de Graf Zeppelin is heden om 13 uur 30 ploatselijken tijd, na van Lakehurst naar New York gebracht te zijn, rondgebracht Een telegTam van den Nord- deutschcn Lloyd. De Norddeutrche Lloyd heeft aan dr. Ecke ner het volgende telegram gezonden De Norddeutschc Lloyd zou het zeer op prijs stellen de deelnemers aan den tocht met de Zeppelin, die niet aan boord van de Graf Zeppelin terugkeeren, als haar gasten aan boord van de Lloyd-schepen naur DuitschJand terug te mogen brengen. Passagiers onaangenaam bejegend door de Amcrikaansche politic. De Pruisische minister van binncnlandsche zaken, die als vertegenwoordiger van do Prui sische regeering aan boord van de Graf Zep- pelin was. verhaalt in de Vorwarts het een er. ander over den tocht. Hij vertelt over de ge beurtenissen na de landing „Na het verlaten van het luchtschip, hetgeen pas geschieden kon na een uur wachten, heb ben de passagiers enkele onaangename ervarin gen opgedaan. Zij werden door een aantal politieagenten omgeven en in het douanekan toor geleid, alsof ze alle smokkel-bedoelinger. hadden. Daarbij legde de Amerikaansche po litie manieren aan den dog, die de passagiers sterk bevreemdden. Verschillende malen wer den de reizigers geschopt en gestooten, ja, cén kreeg zelfs een slag in het gezicht. Eén van hen, die zoo behandeld werd, was de Duitsche consul-generaal Lewinsky. De houding de» Amerikaansche politie gaf mij aanleiding tol de officieele verklaring, dat. indien iets derge lijks in Pruisen zou voorkomen, de beambte nog dcnzelfden dag zou worden ontslagen Daar mijn reis echter niet officieel was, zal ik van een klacht afzien." Dr. Eckener acht transatlantisch luchtverkeer mogelijk. Dr. Eckener heeft de verklaring afgelegd, dat door de reis van de Graf Zeppelin, ondanks de kleine beschadiging van den stabiüsatoi. de mogeb'jkheid is gebleken van een trans atlantisch luchtverkeer. TWEEDE KAMER. Na de installatie van Ir. Feber als Kamerlid, wordt in de zitting van Dinsdag toegestaan een interpellatie van den heer Drop over de toestanden in de mijnstreken. Op verzoek van den minister van onderwijs wordt het ontwerp betreffende de schoolgeld- regeling vooiloopig \an do agenda afgevoerd waarna het ontwerp over de financieele ver houding naar de commissie van voorbereiding wordt gezonden. De heer L. dc Visser (c.p.) vraagt een interpellatie aan over de toestanden van Boven- Digoel, waarover morgen wordt beslist. Spr. protesteert tegen de mededeeling van den voorzitter, dat de interpellatie over het verblijf van Kurt Vogel niet meer op de agenda zal worden geplaatst, aangezien het feit reeds zoo long geleden is. Spreker keert zich tegen het beleid van den voorzitter en betoogt, dat deze partijdig is. Hij dreigt met obstrucie als de voorzitter de interpellatie niet aan de orde stelt. Hij is be reid op deze wijze met den voorzitter te knocken. De Voorzitter meent, dat vlak voor de begrooting deze interpellatie niet kan worden behandeld, doch is nader bereid die oan dc orde te stellen in do eerste vergadering na Kerstmis. Aan de orde is het ontwerp van wijziging over enkele artikelen van dc Indische Staats regeling. Dc heer Cromer (s.d.) betoogt, dat deze kwestie in Indië groote beroering wekte eh juicht toe, dat de regeering een vergissing in de Kamerrede ongedaan wil maken. De regeering moet niet denken, dat zij er is met dit ontwerp, dat siechts een eerste stap is naar meer zeggenschap van de Inlandsche bevolking. Spr. wenscht een staatscommissie met de op dracht de wet op de staatsinrichting Ned.Indië aan een grondige hernieuwing te onderwerpen. Do heer Beumer (a.r.) zegt, dat zijn nei ging om vóór te stemmen niet heel groot is. Hij heeft als grief, dat de Gouverneur-Gene raal en de Volksraad hun inzicht willen doen predomineeren boven dat van den Ned. wek gever, die bij uitstek competent is. De houding van den minister is in dezen te welwillend ge weest. Aon dit ontwerp dat in ongerechtigheid is geboren kan hij zijn stem niet geven. De heer Van Vuuren meent, dat er bij de indiening van het amendement-Feber geen sprake was van wantrouwen jegens den VoIks- raad. Alleen gold voor spr. het argument van voorzichtigheid, hetwelk thans vervallen is, zoo dat hij vóór het ontwerp zal stemmen. De heer Van Boetzelaer betoogt, dat het amendement-Febcr niet principieel was. Om de rassentegenstelling in den Volksraad niet te verscherpen is het wellicht gewenscht. het ont werp aan te nemen. Spr. is tegenstander van uitbreiding van het aantal leden van den Volks raad en den Raad van Indië. De heer Feber sluit zich aan bij de heeren Beumer en Van Vuuren voor wat betreft do totstandkoming van het ontwerp en betoogt, dat het amendement noch antipathie, noch wan trouwen als grondslag had. Het ontwerp heeft de rassentegenstelling toe gespitst en splijtend gewerkt. Doch dc- verhou dingen daardoor gewekt zijn er nu eenmaal. Daarom zou verwerping van dit voorstel niet goed zijn. Hij is dus bereid voor te stemmen. De vergadering wordt verdaagd. Propaganda voor Nederland in Amerika De Alg. Ned. Verccniging voor Vreemdelin genverkeer had dezer dagen weder eenige pers vertegenwoordigers bijeengeroepen, in welke conferentie speciaal besproken werd de voo» ons land zoo zeer noodige propaganda in Ame rika. In deze bijeenkomst aren o. m. tegen woordig de heer baron Kraycnhoff, die juist dezer dogen gekozen werd tot voorzitter in de plaats van prof. Treub, de heer W. P. F. van Deventer, directeur van het bureau der A. N V. V. en de heer G. H Ravelli, de vertegen-» woordiger der Ned. Spoorwegen in Amerika Deze laatste heer is in November van het vo rige jaar naar Amerika vertrokken als ambte naar der Nederlandsche Spoorwegen, tevens propaganda makend voor ons land. In 1923 namelijk is hier te lande een speciale Amerikaansche propagnnda-commissie opge richt met den heer v. Deventer als voorzittei Dc propaganda werd toen opgedragen aan de Ned. Kamer van Koophandel te New-York, aurin een groot aandeel nam de secretaris dier Kamer, dr. Neil v. Aken. Dcch het aantal Amerikanen, dat naar Europa ging, werd van jaar tot jaar grooter. Daarbij werd gevreesd, dat een groote stroom ons land zou voorbij gaan. Uitbreiding der propaganda werd nood zakelijk geacht. Dank zij nu de medewerking der Spoorwegen kon men tot de uitzending van den heer Ravelli overgaan. Nu staat men voor het geval, dot de propa ganda opnieuw moet worden uitgebreid, wam de naar Europa trekkende Amerikanen worden van jaar tot jaar talrijker. Wanneer men nu riet wat andere landen doen om de Amerika nen tot zich te trekken, dan maken wij wel een heel poover figuur. Dc, heer Ravelli, die in Amerika veei voor ons land doet, zou gaarne veel meer doei* indien er slechts geld was. Meegedeeld werd, wat door hem reeds is bereikt. Er wordt wel gewerkt, maar om de vleugel wat verder te kunnen uitslaan, zou een 30.000 dollar per jaar noodig zijn. Van de 450.000 Amerikanen, die in 1927 naar Furopa kwamen, bezochten er slechts 30.000 ons land. Hoe net dit jaar is geweest, zou men gaarne willen ver nemen uit een vreemdelingenstatistiek. Deze bestaat in ons land niet en het gemis hiervan wordt bij de beoordeeling van het vreemdelin genverkeer wel hard gevoeld. Men ziet nu uit naar middelen om de pro» paganda krachtiger ter hand te kunnen nemen De gedachte is opgekomen aan een groot na tionaal fonds, doch dit zal niet gemakkelijk re stichten zijn, gezien den gcringen steun van re- gcering en direct-belanghebbenden, de hotel houders. In afwachting van een en ander weid het alvast wenschelijk geacht door middel van de Pers nogmaals te wijzen op het enorme be lang, dat heel ons land heeft bij een druk vreemdelingenverkeer. Gehoopt wordt dan ook, dat de zoo zeer noodige steun niet zal uitblij ven. De heer Kraycnhoff heeft met groote ener gie het voorzitterschap aanvaard van de A. N. V. V. en hij is vol goeden moed Zee gedaan en daarna zestien dagen in de goif van Aden moeten wachten in kalme zee op den West-moesson. Zij hadden geen stukje ijs meet over en nog maar heel weinig drinkwater. In Aden hadden zij eenige keeren kolen moeten innemen en de vier kleine bootjes zogen er dan ook zeer vies uit naast onze mooie, hel dere oliestoomboot. „De mannen van de „Oostzee" vlogen ge woonweg op het ijskoude bier oan, dat de ka pitein hun overstuurde en met f m flinken voor raad drinkwater, boter, bier enz. enz. gingen zij weer naar hun kameraden terug." Een krankzinnige vrouw zwaar gewond Gistermiddag werd de assistentie van de- brandweer te Amsterdam ingeroepen voor een zwakzinnige vrouw, die in een onbewaakt oogenblik naar het dak was geklommen van het gebouw van het Ncderlandsch Bijbelgenoot schap, gevestigd aan de Heerengracht 366. De vrouw, een weduwe van 64 jaar, die reeds geruimen tijd aan verstandsverbijstering leed en bij een der bewoners van het gebouw in huis verpleegd werd, ontving gistermiddag omstreeks halfvijf bezoek van haar geneesheer Deze vond den toestand van de patiënte op dat oogenblik minder gunstig en oordeelde het wenschelijk, dat zij onder toezicht per auto- brancard van den Geneeskundige- en Gezond heidsdienst naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd zou worden. Zoo verscheen dan ook een ziekenwagen voor het huis De vrouw, die iets scheen te vermoeden, nam de vlucht en begaf zich naar boven, waar zij in de goot klom. Daar levensgevaar voor de ongelukkige aan- wzeig was, deed men een beroep op de brand weer. Omdat niet bekend was of de vrouw zich in de voor- of ochtergoot bevond, werd dooi dc hoofdwacht Honthorststraat zoowel met de motorspuit als met den motorladder uitgerukt. Dc aanwezigheid van eerstgenoemd voertuig was wenschelijk niet alleen omdat zich daarop een aantal manschappen bevinden, doch tevens omdat daarop het springzeil wordt medege voerd. Bij aankomst bleek den bevelvoerder, den adjunct-hoofdbrandmeester Lindt, dat dc vrouw- in de ochtergoot stond en wel op een hoogte van ongeveer 18 Meter boven de tuinen In allerijl werd het springzeil naar achter gedra gen en liepen olie manschappen mede, ten cir.de het uit te spreiden. Intusschen begaven eenige personen, waar onder personeel van den G. G. D., zich naar de goot, ten einde de ongelukkige uit haar ge vaarlijke positie te redden. Juist werd het springzeil uitgetrokken, toen de vrouw, die in de goot waggelde omlaag keek en voor iemand iets had. kunnen doen liep zij snel naar het uiteinde van de goot en sprong of viel omlaag. Met een hevigen slag kwam zij terecht op de binnenploats van het aangr.-nzend perceel op nummer 364. Daar vond de brand weer haar, zwaar gewond. In zeer zorgwekkenden toestand is de ongelukkige met dc gereedstaande auto- brancard naar het Wilhelmina Gasthuis over gebracht. (Tel.). MET EEN DOK OP SLEEPTOUW. Aan een particulier schrijven, dat aan het „Hbl." van bevriende zijde ter inzage werd ver strekt, ontleent het blad de volgende aardige bijzonderheden over de ontmoeting tusschen de „Sibajak" van den Rottcrdamschen Lloyd en de vier Nederlandsche sleepbooten, die het groote Engelsche dok naar Singapore hebben gesleept. Toen de „Sibajak" langs kaap Guordafui aan de Oostkust van Afrika voer, kwamen dc sleep booten in zicht. „Vroeg in den morgen", jldus het dagboek van 9 September j.l., „werden wij gewekt door het geroep van een vriend, die ons mededeel de, dat wij langs een groot droogdok voeren, dat in Engeland gebouwd was en nu door Ne derlandsche sleepbooten naar Singapore ge bracht werd. Deze booten hadden draadloos gevraagd, of de „Sibajak" hun levensvoorraden wat wilde aanvullen. Een van de sleepbooten zou dat dan wel komen holen. Wij kleedden ons zoo spoedig mogelijk aan en renden naar dek. Daar zagen wij op eenigen afstond het dok en de drie sleepbooten liggen De vierde boot kwam over de kalme zee naar ons toe. De zon was juist boven den horizon verschenen cn zette de bergen, die wij tog even aan de landzijde kondan zien, in gouden licht, 't Duurde nogal lang voordat de „Oost zee" ons bereikt had,maar toen ging ook een daverend hoera op voor Nederland. De mannen van de sleepbooten waren nog blij, dat zij ons ontmoet hadden, want dc arme kerels hadden veertien dagen over de Roodo De openingsrit heeft gisteren plaats gehad Indien het oude Hollandschc gezegde „Be gin goed, al goed", ook van toepassing is op de ritten van deze vereemiging gedurende het jachtseizoen 1928—1929, belooft het inder daad alle reden tot tevredenheid te geven. Be kend was reeds, dat het aantal leden zich belangrijk heeft uitgebreid of het komt door ae groote belangstelling in de paardensport, die er in ons land de laatste jaren aan den dag wordt gelegd, of door de bijzondere ac tiviteit van den secretaris der U. J. V., mag hier onbesproken blijven, doch beide zullen daar wel het hunne toe hebben bijgedragen. Dinsdag te 2 uur verzamelden zPh pl m. 25 deelnemers op het Rond te Zeist en alhoe wel de belangstelling niet zoo groot was als dat bij ritten der Koninklijke Nederlandsche Jachtvcreeniging het geval pleegt tc zijn, hecrschte er in de Slotlaan toch dc bekende prettige drukte van paarden, deelnemers en toeschouwers. Na een welkomstwoord van den voorzitter, majoor Singels, reed dc stoet, met aan het hoofd de jagermeesteresse mejuffrouw Cramer, even over 2 uur in de richting Laan van Beek en Royen. Het weer was schitterend en de rit zelf niet minder. Gereden werd door de Zeister bosschen in een grooten boog om de Nieuwe Krakeling aan den Woudenberg- schen Straatweg. Het geheele parcours was verdeeld in 3 runs, zich hoofdzakelijk beper kende tot bosch en heide. De minder faire ge deelten werden in stap doorschreden, hetgeen paarden en ruiters dan ook geen moeilijkheden bezorgde. Groote rechte paden gaven dc paar den gelegenheid de beenen te strekken. Hier en daar waren door wachtmeester Van Himnik met zijne helpers eenvoudige hindernissen op gezet, die door de meeste paarden vlot wer den gesprongen. Waar zich onder de deelne mers meerdere beginnelingen in het jachtrijden bevonden, was het niet te verwonderen, dat enkele paarden verstandig als ze zijn voor de noodige afwisseling zorgden. Over het geheel genomen was het veld te weinig verdeeld en zaten de deelnemers te dicht op elkaar. Individueel rijden geeft minder moei lijkheden bij het nemen van wendingen en leert den ruiters dc paarden beter in de hand te krijgen. Omstreeks 4 uur was de stoet weer terug op het Rond en na een woord van dank dooi kapitein Van Hulst gericht tot de jagermees teresse voor den inderdaad genotvollen mid dag, werden de paarden aan de oppassers over- Vraagt Demonstratie LANGESTRAAT 49 - TEL. 190 van Perseyn straat 4 4* gegeven en zorgde de Hermitage verder voor dc deelnemers. Woensdag 24 October zal de Hubertusjaöht gereden worden. Deze jaarlijksche rit is eigen lijk het begin van de jacht achter de honden cn trekt steeds veel publiek. Indien dp «r-huts- patroon zorgt voor een zonnigen dag als gis teren, belooft het ook voor toeschouwers een aardig kijkspel tc worden. Belangstellender» verzuimen zeker niet een tochtje naar Houten te ondernemen, alwaar het verzamelpunt zal Donderdag 18 October. I Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M). 12.30—1.45 Middagconcert. Mevr Ina MulderBelser, alt-mezzo. De heer M. E. A van Oppen, bas. De heer Frits Uyttenboogaard, kerkorgel en piano. 2.00—2 30. School-udtzending. Aardrijks* kunde. Palestina als het land van den Bijbel, door Dr. G. P. Marang, Utrecht. 5,307.00 Concert. Mevr. Ina Mulder—; Belser, alt-mezzo. F. Uyttenboogaard, kerkorgel cn piano. 7007.30. N.D.O. lessen. Instituut Schoe- vers. Boekhouden voor beginners, door P. van Dom. 730—8.00. 4e Apologetische cursus, te lei-' den door Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen, te Utrecht. Onderwerp „Dc Chr. Belijdenis aangaande God". 8.00 Uitzendavond ter gelegenheid van het 25-jorig bestaan van het Provinciaal Comité voor Zuid-Holland van den Chr. Nat. Werk mansbond in de Noorderkerk van de Ncd. Herv. Gemeente te Rotterdam. I0.C0. Persberichten persbureau Vaz Dias to Amsterdam. H i 1 v e r s u m 1060 M. A.V.R.O. 12.00. Politieberichten. 12.302.00 Lunch muziek door het Trio Sjouwerman. 5.307.15. Vooravondconcert door het Om-» roep-orkest o. 1. v. Nico Treep. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O klok. 6.00—6.30 Pianorecital door Susie Minden» 6.50 Voortzetting orkestconcert. 7.157.45 1ste Engelsche conversatieles, door Fred Fry. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O. klok- 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouw-orkest onder 1. v. Pierre Monteux. Soliste Rosette Anday, zang. 10.15. Persberichten vaan Vaz Dias. 10.3011.30 Dansmuziek door Rentmees^ tor's Band.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2