DE STAATS- BEGROOTING Beschouwingen over het kabinet HETS.S. „STATENDAM' 10 April de eerste reis - 1 SANATORIUM DAVOS Binnen korten tijd 98 schenkingen Ilcl Vosrloopig Verslag der afdeelingen Verschenen is het Voorloopig Verslag over het eerste Hoofdstuk der Staatsbcgrooting 1929. Verscheidene leden waren met den tegen- woordigen gang van zaken niet tevreden en betreurden het, dat een parlementair kabinet ontbreekt. Na de ervaring met het tegenwoor dige intermezzokabinet opgedaan, is de wensch tot terugkeer naar een parlementair kabinet steeds levendiger geworden. De Staten-Gene- roal, zoo werd betoogd, schijnen met veel meer geworden dan een adviseerend College. Het Parlement loopt gevaar de positie te verliezen, die het in een representatieve volksregeering behoort in te nemen. Do grief van vele leden was, dat niet ge streefd wordt naar herstej van hetgeen door de bezuiniging was afgebroken. Er is stilstand in de sociale en onderwijswetgeving. Dit ka binet heeft zich, volgens hen, hoofdzakelijk toegelegd op het bevorderen van groote ver anderingen in de inkomstenverdeeling tusschen de klassen der bevolking en die door zijn be- lastingpolitiek streeft naar een verschuiving van inkomen van arm naar rijk. Sommige leden, die ook bezwaren hadden tegen het huidige kabinet, betoogden, dat mi nister De Geer niets gedaan heeft dan profi- teeccn van de maatregelen van zijn voorgan ger. Verscheidene andere leden waren ook van oordeel, dat een parlementair kabinet boven een extraparlementair de voorkeur verdient, maar met het ongunstige oordeel over het huidige kabinet konden zij niet instemmen. Zij hadden waardeering voor den arbeid der re geering. Verscheidene leden wenschten bij de belas- tingpolitiek meer aandacht te zien gewijd aan de positie der groote gezinnen. Overigens kon den verscheiden dezer leden zich niet vereeni gen met de grieven, die worden gekoesterd te gen den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. Enkele leden verklaarden, tegen het beleid van de regeering zeer ernstige bezwaren te hebben. Het richtsnoer van het regeerings- beleid moet niet zijn de wil van het volk, maar de eisch, dien God in zijn wet gesteld heeft. Over het beleid inzake leger en vloot waren deze leden bezorgdde cegeering moet te dien aanzien niet verder op den weg van be zuiniging gaan. Deze leden wenschten een Pro- testantsch-Christelijke partij, gegrond op de beginselen door onze vaderen, gehuldigd en handhaving van God's wet door de regecring. Van andere zijde werd echter gevraagd, hoe deze leden hun wenschen zouden willen zien verwezenlijkt zonder coalitie. Waren de meeste leden dus voorstanders van het wederoptreden van een parlementair kabinet na de verkiezingen, over de wijze waarop dit zou kunnen worden bereikt liepen de meeningen uiteen. Volgens verscheiden le den zou een nieuw parlementair kabinet moe ten berusten op een gezonden grondslag, maar voorshands zal de vorming daarvan zonder een of andere coalitie niet mogelijk zijn. Volgens deze leden is voor de vorming van een de mocratische meerderheid de medewerking van de katholieke staatspartij of van een belang rijk gedeelte daarvan nog onontbeerlijk. Dc practijk in andere landen heeft volgens hen ge leerd, dat tijdelijke samenwerking tusschen Katholieken en sociaaldemocraten zeer wel mo- gelijk is. Van sociaaldemocratische zijde zou men be reid zijn op bepaalde voorwaarden een parle mentair-democratisch kabinet te helpen vor men. Andere leden merkten op, dat de combinatie van de zoogenaamde democratische elementen niet zoo eenvoudig* is als hierboven wordt voorgesteld. Verscheiden leden gaven de voorkeur aan de rechts parlementair kabinet. Dc laatste drie jaar zijn leerzaam geweestzij toonen aan, hoe het gaat wanneer de coalitie er niet is. Sommige leden meenden, dat men eerlijk heidshalve verplicht is voor dc verkiezingen mede te deelen, welke de coalitie-plannen zijn en liefst een gezamenlijk program zou moeten publiceeren. Sommige leden waren van mcening, dat de rechtsche coalitie, indien zij voor de verkie zingen hersteld wordt, door de kiezers ver moedelijk niet in de meerderheid zal worden gebracht. Wat de Troonrede betreft, meenden som- mige leden, dot het danrin ontvouwde werV- progrom niet sober ban worden genoemd. Sommige leden hadden cr eenige mededeehng gemist over eventueele pionnen betreffende het aanvullend onderwijs van de rijpere jeugd. Enkele leden waarschuwden tegen de aange kondigde bemoeiing van de overheid met de loonen in de huisindustrie, welke bemoeiing aan de vakvereenigingen h. i. moet worden overgelaten. GEMEENTEZIEKENHUIZEN AMSTERDAM. Voordracht hoofdadministrateur. Voorgedragen wordt ter benoeming van een hoofdadministrateur der gemeenteziekenhuizen te Amsterdam dc heer G. H. Sanders, hoofd administrateur der gemeenteziekenhuizen tc Rotterdam. barones van harinxma thoe slooten. f Op Harinxmastate te Beetsterzwaag is, naar het Hbld. meldt, 89 jaar oud, overleden vrouwe douairière baronesse Anna van Ha- rinzma thoc Slootcn, geboren jonkvrouwe van Beymo, ec'ntgenootc van wijlen mr. B. Bh. ba ron van Harinxma thoe Slooten, den oud- Commissaris der Koningin in Friesland. De overledene is voogdes geweest van het Ulfl Burger Weeshuis to Leeuwarden, presidcntc- van Moederlijke Weldadigheid en eere-presi- dente van tal van comité's. Dc teraardebestelling geschiedt Donderdag te Bectsterzwaog. Vertrek van het sterfhuis M uur. Friesche vrouwen houden van goede degelijke kleeding en var»' goede degelijke zeep. Oeen wonder dat dan ook elke Friesche huisvrouw! Sunlight Zeep gebruikt! Goed waschgoed verdient het beste waschmlddeL /N. De aanbouw vordert goed Omti'cnt de vorderingen der werkzaamheden op het in aanbouw zijnde stoomschip „Staten* dam" deelt de directie van dc Holland-Ameri- ka Lijn mede, dat de eerste der beide hoofcj- machines na met succes te hebben proefge draaid, op 18 dezer van Belfast naar Schiedam werd verscheept, waar alles in gereedheid ia gebracht om onmiddellijk tot inbouw in het schip over te gaan. De tweede machine zal binnen enkele weken volgen. De geheele rnlt- chine-inrichting van het schip is hoogst mo- dern, speciaal geconsrueerd, niet alleen om alle trillingen in het schip bij volle vaart te voorkomen, zulks ten behoeve van het com* fort der passagiers, doch daarnaast om do hoogst mogelijke brandstofeconomie te ver* krijgen. Op het schip zelve zijn gedurende de ge passeerde maanden groote vorderingen ge maakt. In het inwendige komen d© gemaakte vorderingen nog meer tot uiting. De aanbren ging van betimmeringen en decoraties der ge zelschapszalen is in vollen gang, de vloerbe dekkingen worden gelegd en de inrichting der hutten nadert haar voltooiing. Nog slechts weinige maanden en de „Statendam" zal aan do vloot van de Holland-Amerika Lijn worden toegevoegd om op 10 April de eerste reis van Rotterdam naar New York te aanvaarden. 252^1S4IV40 HET RECHT OP DE MIJNEN. Bezwaar tegen de motie- Hermans. Door den gemeenteraad van Maastricht is naar aanleiding van het amendement van het Tweede Kamerlid Hermans een telegram aan den voorzitter der Tweede Kamer gezonden, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen dit amendement, beoogendc schrapping van art. 10 lid 8 van het wetsontwerp Mijnrecht. Wordt dit amendement aangenomen, dan zul len feitelijk gemeenten zonder mijnzetel de za kelijke bedrijfsbelastingen betalen, door ge meenten met mijnzetels geheven van mijnont- ginningen. De gemeenteraad protesteert tegen dit onrecht in het amendement-Hermans en verzoekt beleefd, de Kamer voor de stemming daarvan in kennis te stellen, en dringt aan op aanneming van het wetsontwerp in dit opzicht volgens voorstel van den minister. SIR HENRY DETERDING'S GESCHENK. GisteTcn in het Mauritshuis ge plaatst. Het geschenk van Sir Henry Deterding aan het Mauritshuis te den Haag, Gerard Ier Borchs „Briefschrijfster" heeft daar gistermor» gen zijn voorloopige plaats verkregen bij het midienream van dc groote benedenzaal. Do belichting van het kostbare schilderij, dat op een standaard is opgesteld, is zóó gekozen, dat de warme kleuren en de details van Hier werk uitmuntend uitkomen, zoodat voor den aandachtig en beschouwer daarvan niets ver loren behoeft te gaan. Was in den voormiddag de belangstelling nog beperkt, in den loop van den dag kwamen reeds velen het fraaie paneel dat 51 c.M breed on 38 c.M. hoog is bewonderen. Op een kaartje daaronder leest men„G. ter Boich 1617—1081. Geschenk van Sir Henry Deterding", Verschillende bezoekers maakten van de ge legenheid gebruik om het schilderij te vei ge lijken met öndere werken van ter Boich, in het Mauritshuis aonwezig, t.w. „De onwelkome tijding" (waarop o.a. een vrouwenfiguur wel ker gelaat opvallende gelijkenis vertoont met de „Briefschrijfster"), „Moederlijke zorgen" en „Portret ven den Schilder". Over eenigen tijd verkrijgt het schilderij een pleats aan een der wanden en dan zai het vermoedelijk tevens van een andere lijst wor den voorzien. DE CO-OPERA-TIE. Koninklijke subsidie. H. M. de Koningin heeft wederom de co- Opera-tie een belangrijke subsidie verleend voor het seizoen 1928/1929. In de besluurs- en ledenvergadering Dr. Plantensa herdacht Zaterdagmiddag werd ten huize van den voorzitter, den heer O. Meuten, de bestuurs- en ledenvergadering gehouden van de Vereeni- ging tot behartiging van de belangen van Ne- derlandsohe Longlijders (Nederlandsch Sanato rium tc Davos). Het was de eerste ledenvergadering sinds het 3I-jarig bestaan van het Sanatorium, waar in de bekende figuur van wijlen den heer P. Plentenga ontbrak. Op deze vergadering werd medegedeeld, dat sinds de verzending van het boekje over bef leven van P. Plantenga, waarover drie weken geleden in de couranten geschreven werd, thans reeds 93 schenkingen voor dit fonds binnen gekomen zijn met een totaal bedrag van ruim ƒ31,000, waaronder een belangrijke gift is van 15000. Behalve deze giften gaven ruim 90 personen zich op als lid der vereeniging. De periodiek aftredende leden van het hoofd bestuur werden allen herkozen, waaronder de lste secretaris-penningmeester, mr. j. Planten ga, alhier. DR. F. E. POSTHUMA. Een onjuist bericht in de Te legraaf. Naar aanleiding van een bericht in .,Dc Telegraaf", als zou dr. F. E, Porthuma ern» stig in, aanmerking komen voor het ambt van burgemeester van Borculo, als opvolger van jhr. ir. De Muralt, kunnen wij uit goede bron mededeelen, dat dit bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. Dat het hoofdbestuur \an den Vrijheidsbond er ernstige bezwaren tegen zou hebben, dot dr. Posthuma na zijn verkiezing tot Kamerlid zijn huidige functie van directeur der Centr. Werk gevers Risico-Bank blijft waarnemen, is in zooverre onjuist, dat het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond in dezen dr. Posthuma geheel vrij le«at te beslissen en dat dr. Posthuma zelf van oordeel is, dat bij een eventueele verkie zing het Kamerlidmaatschap hem niet vol doende tijd zal laten voor het waarnemen van twee belangrijke functies in het maatschappe lijk leven. S. M. HUGO VAN GIJN. Dordrecht begiftigt hem met de v t gouden eeremedeille der ge meente. Het bestuur van de gemeente Dordrecht heeft gemeend den heer S. M. Hugo van Gijn ter gelegenheid van zijn 80en verjaardag te moeten doen blijken van de waardeering, welke het heeft voor het werk, dat de heer Van Gijn in het belang der gemeente heeft gedaan, zoo wel als raadsb'd ols in zijn hoedanigheid van Tweede-Kamerlid. Aan hem toch is het te danken geweest, dat de Tweede Kamer zich in T901 bij motie uit sprak voor verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee en ook daarna heeft de heer Van Gijn steeds voor de belangen der gemeente als zeehavenplaats op de bres ge staan. Het gemeentebestuur was van oordeel de verdiensten van dezen voortreffelijken burger niet beter te kunnen erkennen dan door hem te begiftigen met dc gouden eeremcdaille dei gemeente. Deze medaille draagt aan de eene zijde het gemeentewapen en aan de andere zijn deze inscriptie„Aangeboden door het gemeentebestuur van Dordrecht aan den heei S. M. Hugo van Gijn, den onvermoeidon strij der voor Dordrecht's zeehaven, op zijn 80en verjaardag, 8 October 1928." De burgemeester heeft in aanwezigheid van dc wethouders en den gemeentesecretaris ten huize van den heer Van Gijn aan deze de medaille uitgereikt en daarbij het verdaenste- lijko werk, dat de jubilaris, alsook zijn over leden echtgenoote, op maatschappelijk gebied hebben verricht, in heTinnemig gebracht. De 80-jarige toonde zich zeer erkentelijk voor de hem gebracht hulde. ONGEWENSCHTE RECLAME. Ontstemming bij de Italiaansche legatie. Sinds enkele weken is er van het veelbespro ken Italiaansche werk van Sarfatti „Bcnito Mussolini" een Hollandsche uitgave versche nen. In alle steden nu prijkt in verband hier mede bij den boekhandel een kleurige affiche, waarin bedoeld werk op suggestieve wijze wordt aangekondigd. Zoo staat er o. a. op: „Is Mussoïini een moderne Don Quichotte" Deze zinsnede nu, blijkt bij de Italiaansche legatie misnoegen gewekt te hebben. Zij heeft zich, naar de Msb. verneemt, naar aanleiding van dit feit met de uitgevers in verbinding ge steld, om te trachten dit, volgens haar gevoe len, aanstoot gevende biljet door een ander te doen vervangen. Of deze pogingen geslaagd zijn, bleek bij de afzending van dit bericht nog niet nader bekend. EERVOL ONTSLAG GENEESHEER-, H DIRECTEUR. Door B. en W. van Amsterdam wordt voor gesteld om aan dr. J. Kuiper met ingang van een nader te bepalen datum, op zijn verzoek eervol ontslag te vcrleenen als geneesheer- directeur van het Wilhelminagasthuis. DE TORPEDOBOOTJAGERS. Hr. Ms. torpedobootjagers „De Ruyter" en' „Evertsen" zijn gisteren van Port Said ver trokken met bestemming naar Djeddah. HET DOK VOOR SINGAPORE. Huldiging van den état-mojor der sleepbooten, Aneta seint uit Singapore, d.d. 20 Ootober: De Hollandsche kolonie heeft aan den état- mojor van de vier sleepbooten, welke het eer ste deel van het dok voor Singapore aan brachten, een diner aangeboden in het Sea- view-hotel. Aan het diner zaten onder meer aan de commandant van de e§rste doksectie, de heer Lechner, de consul-generaal, de heer Byvanck, do vice-consul, de heer Hesta, en kopstukken van den Hollandschen handel, het bankwezen en de scheepvaart. Het diner had een zeer geanimeerd verloop. De heer Lechner hield een redevoering, bracht een toast uit op do Koningin en huldigde den étatmajor en do bemanning van dc sleepbooten voor de schit terende prestatie. Daarna las hij een telegrefi- schen gelukwensch voor van den hoofdinspec teur van de Scheepvaart in Den Haag. Vervolgens spraken dc heer Hesta en an deren. Kapitein Verschoor verhaalde tenslotte eeni ge voorvallen van de reis en zegde dank na mens den étatmajor voor de hartelijke ont vangst, waarbij hij speciaal dank bracht aan den heer Hesta en den heer Bert. van de Stoomvaart-Mij. Nederland, voorzitter en se cretaris van de Hollandsche Club, die de re geling van de feestelijkheden in handen had den. De bemanning van de sleepbooten maakte een tocht onder leiding van enkele bestuursle den van de club, waarna ververschingen wer den aangeboden. DS. M. C. VAN WIJHE. TTiv 'f' Intrede te Nieuwveer. Na des morgens door ds. C. de Jongh, van Enkhuizen, tot zijn ambtswerk te zijn ingeleid, deed ds. M C. van Wijhe .Zondagmiddag zijni intreerede als predikant der Ned. Herv. Gem. te Nieuwveen (Z. H.) Onder de vele aanwe zigen waren o.a. de burgemeester van Nieuw veen, de heer Geesink, de emeritus-predikant ds. J A. Prins uit Leiden, die 50 jaar geleden te Nieuwveen in het predikambt bevestigd werd, dr. P. Glas uit Boskoop, de heer G. A. de Ridder uit Amsterdam en de bekende schrijf ster mevr. Anna van GoghKaulbach. Ds. van Wijhe sprak naar aanleiding van het woord uit Romeinen I 16 „Want ik schaam mij het Evangelie van Christus niet? want het is €en kracht Gods tot zaligheid een iegelijk, die gelooft". Na de predikatie sprak de voorzitter der Ver. van Vrijz. Hervormden in Nederland, de heer G. A. de Ridder, ds. van Wijhe toe, zijn; blijdschap betuigend© over het feit. dat ds. v. Wijhe, na zijn belangrijken arbeid eenige jaren lang uitsluitend op het gebied van organisatie en uitbreiding der Vrijz. Hervormde pers, titans daarnevens ook weer het gemeentewerk ter hand kan nemen. De consulent, ds. J. R Wol- fensberger te Zevenhoven heette namens de gemeente ds. v. Wijhe welkom en wensdhte Nieuwveen geluk met zijn nieuwen predikant. Bij alle principieel verschil, hetwelk tusschen den consulent eenerzijds en den bevestigden predikant en diens gemeente anderzijds be staat, was hem de samenwerking tijdens de vacature aangenaam geweest en ook heden bleek hem, dat er bij alle klove toch eerj een heid is in het Evangelie van Christus dat de prediker in de Ned. Herv. Kerk heeft te bren gen. Hij verzocht de gemeente, ds. van Wijha en zijn echtgenoote (mevr. Alie Smeding) tOfl te zingen de zegebede uit Gezang 96. i i J DE HERTOG VAN YORK. Over Vlissingen naar Enge- 'v, land teruggekeerd. De Kertog van York is Zondag uit Kopen hagen komende, met de mailboot Prinses Ju liana uit Vlissingen naar Engeland terugge keerd. i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6