V/i cent CHURCHILL SPREEKT Afstand van de overmacht ter zee HOOVER VOELT ZICH AL OVERW INNAAR Smith* trein niet beschoten Venizelos' regerings verklaring Vredelievende geest HET WIT- EN GEELBOEK Mavrides' LUCHTVAART Ontevreden Zeppelin- passagier Hij wil alles openbaar maken UIT DEN OMTREK. HET STATIONSPLEIN TE BAARN Een voorstel in den Raad RAAD VAN SOEST Nieuw reglement van orde Het gebed Onherroepelijk op het standpunt van Balfour's nota In een rede te Chingford heeft Winston Churchill, de kanselier der schatkist, gezegd dat de Engelsche regeering uitgenoodigd was tot een conferentie ten doel hebbende om aan Duitschland dc macht om zijn eigen financieele 2akcn te bestieren, terug te geven en het mede te deelen welk bedrag het in totaal voor het herstel schuldig is. Wij rijn bereid, zeidc Churchill, deze uitnoo- diging aan te nemen en al het mogelijke te doen om elke goede regeling te bevorderen. Ik moet echter uit laten komen dat Engeland reeds een ontzaglijk en ongeëvenaard deel heeft bijgedragen tot de vermindering van de her stelbetalingen cn de oorlogsschulden in Europa. .Wij hebben elke gedachte om geld van onze vroegere ©orlogsbondgenooten of van Duitsch- land aan te nemen, dat wij niet zeiven noodig hebben voor onze betalingen aan Amerika, ter zijde gesteld. Niemand kan van ons meer ver wachten. Wij hebben ons onherroepelijk op het standpunt van de nota van Balfour gesteld. Verder zeide Churchill nog: In dit jaar ont vangen wij bijna evenveel van Europa als wij aan Amerika betalen. Wij moeten 33 mil lioen jaarlijks betalen cn wij krijgen thans on geveer 32 millioen van Europa binnen. Van 1932 af zullen wij eenige geslachten lang 38 millioen aan Amerika moeten be talen en moeten wij voor deze som zorgen en met het oog op die zwaardere verplichting in de toekomst hebben wij in de overeenkomsten met onze bondgenooten voorzieningen getrof fen. Wij zijn dus vrijwel in dc positie geko men die wij in de Balfour-nota wenschtcn te bereiken en wij zullen alles doen wat in onze macht is, om die positie te behouden. Winston Churchill heeft ook de ontwape- ningskwestie aangeroerd. Hij zeidc dat er oogenbükken waren waarin door internationale overeenkomsten groote vorderingen in de rich ting van ontwapening te bereiken zouden zijn. Er waren echter ook perioden, waarin het waarschijnlijk beter was, zijn vertrouwen to stellen in financieele krapheid en in het toe nemend besef van veiligheid in de wereld ten opzichte van steeds grootcre vermindering der wapening. Indien men deze krachten een paar jaar hun werk liet doen, was hij van oordeel dat zeer tastbare uitkomsten te bereiken zouden zijn Als men naar doden oordeelde, vond hij dat Engelond's pruestoties op ontwopeningsgebied or mochten zijn. Engeland was teruggekeerd tot het kleine leger dat te nauwernood sterker was dan de veelgeroemde politiemacht Het was tevreden met een luchtmacht, die in sterkte nauwelijks de helft was van die van zijn naasten buurman, al was die gelukkig ook Engelond's goede vriend, en het had afstand gedaan van de overmacht ter zee, die eeuwen leng de grondslag van de macht van Britannië .was geweest. Misschien zou zich in de naaste toekomst een nieuwe gelegenheid opdoen, om een merk baren vooruitgang langs een anderen weg in de richting van een hereeniging van Europa te bereiken. DE VERKIEZING VAN HUGENBERG. i De cijfers geheim. B e r 1 ij n, 2 3 Oct. De „Lokal Anzeiger" schrijft:'In een blad der linkerzijde werd me degedeeld, dat Hugenberg werd gekozen met een meerderheid van vijf stemmen. Dit cijfer is onjuist. Het is uitgesloten, dat de. verspreider van dit bericht het juiste cijfer kent. De stem- mentellers, vijf heeren, hebben zich op hun eerewoord verbonden het cijfer niet bekend te maken. STORM OP DE KASPISCHE ZEE EISCHT 16 SLACHTOFFERS. Groote materieele schade. Moskou, 22 Oct. Bij de stormen, die dezer dagen in de zce-engtc van Kertsj woed den en waardoor vele visschersschepen in zee werden gedreven, zijn zestien personen omge komen. Vele scheepjes werden vernield; de materieele schade is groot. WREEDHEDEN DER SANDINISTEN? Verkiezingen in Nicaragua. Washington, 2 3 Oct. Bij het depar tement van buitenlandsche zaken is van een Amerikaansch officier, die in Nicaragua ver toeft om toezicht te houden op de verkiezin gen, bericht ingekomen, dat aanhangers naar het heet van generaal Sandino, in den nacht van 30 Sept. op 1 Oct. in het dorp San Marco ongehoorde wreedheden zouden gepleegd heb ben om de inlanders van deelneming aan do Novembervrkiezingen af te houden. Zoo zou men eenigen hunner neus en ooren hebben af gesneden. Het geval zou bekend zijn gewor den door een man, die door een Amerikaansch vliegtuig zou gered zijn. DERTIGDUIZEND MARK GESTOLEN. Met behulp van een valschcn sleutel. Bochum, 2 5 Oct. (V. D.) In den afgc- loopen nacht werd op de mijn „Konstontin met behulp van een valschen sleutel een^ be drag van 30 duizend mark aan loongelden ge stolen. MIJNGAS-ONTPLOFFING Zes dooden. Beckley (West-Virginia), 2 5 Oct Ten gevolge van een mijngas-ontploffing zijn in een kolenmijn alhier zes mijnwerkers gedood Hun lijken zijn reeds door de reddingsbrigade geborgen. Een vergadering met 20.000 menschen Maandag heeft te New-York in het Madi son Square Gardengebouw de candidaat der Republikeinen, Hoover, zijn laatste redevoe ring ter verdediging van de eigen Candida- tuur gehouden Het was een reusachtige pro- paganda-avond; niet minder dan 20.000 men schen woonden haar bij. Het eindschot, door Hoover bij deze gelegenheid gelost, had een bekenden klank, Het gebruikte argument pleegt op Amerikaansche kiezers nog al vat te hebben. Hoover beschuldigde er n.l. de Democra ten van, zich tot het staatssocialisme te heb ben bekeerd tot oplossing van het vraagstuk tot het steunen van den boerenstand en van andere nationale vraagstukken. Herbert Hoover verklaarde vervolgens, dat hij niet den geringstcn twijfel koesterde om trent den uitslag van de verkiezing van No vember als do republikeinen van het land hun pogingen zouden voortzetten Hel eenige ge vaar is dat van overmaat van vertrouwen. Er is volgens Hoover sedert een kwarteeuw nog nooit zulk een gToote eendracht in de repu- blikednsche partij geweest als thans. Ofschoon, volgens de berichten. Hoover zeil niet verder aan de oratorische worsteling deel neemt, komen wel een aantal andere kopstok- ken van de republikeinsche partij in actie, o.w. Charles Evans Hughes, Charles G. Dawes en Andrew W. Mellon. Ook president Coolidge komt nog een paai maal vit zijn tent. Hij zal tweemaal een rede voering houden over de resultaten van zijn be wind. Hoewel dus dc president hc-t woord gaat voeren over den tijd die aohter hem ligt, worden de speeches toch uit den aard der zaak propagonda-redevoeringen voor de re publikeinsche beginselen en een directe of indirecte aanprijzing van de candidaluur Hoover. Natuurlijk gaan beide g'roote partijen voort met het voorspellen van den uitslag als een vaste overwinning voor dc eigen par tij. De gerustheid van de republikeinen lijkt intusschcn wel wat echter dsn die van de demo croten. Smith's trein niet beschoten. Het bericht dat de trein van Smith zou be schoten zijn wordt alweer tegengesproken. Niemand heeft een schot gehoord. De Kamer keurt haar eenstemmig goed Athene, 25 Oct. Gisteren is de regee- ringsverklaring, door Venizelos voorgelezen, eenstemmig door de Kamer goedgekeurd. In de verklaring wordt gewag gemankt van het verdrag met Italië en wordt vreugde uitgespro ken over het herstel der vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Slavië, terwijl gewezen wordt op het verlangen naar een overeen komst met Turkije. Ten slotte wordt de klem toon gelegd op de noodzaak van vrede voor het herstel van de Balkanstaten Hoe dc pers erover denkt De Engelsche bladen zijn over 't algemeen nog al gunstig gestemd t. o. v. de publicetes in het witboek. De liberale bladen laten ech ter een onderen toon hooren. De „Daily Express" legt den nadruk op de reeds van 4 Augustus dateerende waarschu wing van den Britschen ambassadeur te Ber lijn, waaruit blijkt, dot de Britsche regeering op de hoogte moet zijn geweest van de gc- voren, die de overeenkomst zouden mede brengen. De overeenkomst is dood en het re sultaat is slechts een slecht hoofdstuk van mi- nisterieele verwarring. De liberale „Daily News" protesteert met klem tegen de Britsche concessie op militair gebied, waardoor aan Frankrijk de militaire dictatuur van Europa wordt toegekend en de militaire ontwapening geen stap nader ge bracht wordt. De indruk blijft algemeen be staan, dat Groot-Brittannië Locarno ernstig in gevaar heeft gebracht. De beste indruk voor een Engelschmnn kan zijn, dat Frankrijk de Britsche regecring op een dwaalspoor heeft gebracht. Ook de Fransche pers is over 't algemeen nog al tevreden met de mededeelingen in het geelboek. De socialistische pers echter Iaat gansch andere klanken hooren. DE ZAAK-HORAN. Dc Fronschc journalisten be sluiten tot een onderzoek naar de rol van hun Franschen col lego. Zoowel de vereeniging van de bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken geaccredi teerde Fransche journalisten als de Nationale Vereeniging van Journalisten heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de rol welke de Fransche journalist Deleplanque in de zaak met de documenten over het Fransch—Britsche Vlootaccoord, die de Amerikaan Harold Horan ter hand werden gesteld, heeft gespeeld. De eerste organisatie heeft een speciale com missie daartoe ingesteld, de andere haar raad van discipline in het geweer geroepen. EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten Een Beier ontvangt, naar 's lands wijs en 's lands eer. Met bier en een PRINCE hem, wat wilt ge nog meer? Wordt vervolgd) EEN DRAADLOOS TELEGRAM AAN MARS. Er wordt een half uur op antwoord gewacht. Het Londensche telegraafkantoor heeft gis teren een als serieus bedoelde opdracht van een Londcnsch amateur-astronoom ontvangen, om een telegram naar de planeet Mars te zen den. Aangezien de afzender geneigd is alle onkosten te betalen, zal het draadlooze sta tion te Rugby op 'n golflengte van 30.000 rr». een telegram in Morseteekens uitzenden en de telegrafist zal een half uur op antwoord blijven wachten. MIJNGASONTPLOFFING. Zes dooden. Beckley (West-Virginia), 23 Oct. Ten gevolge van een mijngasontploffing zijn in een kolenmijn alhier zes mijnwerkers gedood. Hun lijken zijn reeds door de reddingsbrigade geborgen Een Amerikaan klaagt over gebrek aan voorbereiding Cherbourg, 23 Oct. De heer Gallifol- lian, een van dc Amerikaansche passagiers, die met de „Graf Zeppelin" den Oceaan zijn overgestoken, is heden op zijn terugreis naar Europa met de „Mouretania" alhier aangeko men. Hij deelde, volgens „Dc Tel.", mede, dot de reis van het luchtschip volgens zijn mee ring het tegendeel van een succes is geweest en het verslag in de Hearst-pcrs, waarvoor niet minder dan 150.000 gulden werd betaald, was volgens z?jn zeggen louter fantasie Niemand aan boord is lucht ziek geweest, hoe wel het schip gedurende het tweede gedeelte van de reis meer dan vijftig keer „gedompt" is en slechts met groote moeite weer op de veieischte hoogte gebracht kon worden. Vele passagiers dachten, dat zij nooit de plaats van bestemming zouden bereiken Ofschoon voor dc passage 5000 dollar be taald is, waren er geen maatregelen genomen voor de verzorging der passagiers en hun ver blijf aan boord. Er was gebrek aan voedsel en drank cn ingeval van een ongeluk had men slechts over cén parachute de beschikking ge had. De Duitschë passagiers, aldus Gillifollian, zullen natuurlijk over dit betreurenswaardige gebrek aan voorbereiding niets wereldkundig maken, maar ik ben van plan olies openbaar te maken, zoodra ik te Luzern zal zijn terug gekeerd. DE VLIEGER FERRARIN IN MUSSOLINI'S DIENST. Luitenant-kolonel. Turijn, 2 5 Oct. (V. D.) Ferrarin, de Ita- liaanschc vlieger, die beroemdheid heeft ge kregen door zijn vlucht met Dclprete van Italië naar Brazilië, is tot luitenant-kolonel bevor derd. De vlieger zal zich naar Rome begeven, waar hij in specialen dienst van Mussolini zal komen, om diens vliegtuig bij verschillende vluchten te besturen. VLIEGTUIG TE PLETTER GEVALLEN. De bestuurder verbrand. B o r 1 ij n, 2 5 Oct. Vanmiddag viel dc grondeigenaar en sportvlieger R. Kramer uit Hasenberg (Oost-Pruisen) met zijn Flamingo vliegtuig op de heide te Staakcn tc pletter. Het vliegtuig vloog in brand en de bestuurder werd verkoold onder het wrak tc voorschijn gehaald. TOKIO—SJANGHAI. Nieuwe Luchtlijn. Sjanghai, 25 Oct (N.T.A.). Tusschen Tokio en Sjanghai is gisteren een nieuwe lucht lijn in dienst gesteld Aankoop van eenige grondstukken van de spoorwegdirectie Baarn. In de vergadering van den Ge meenteraad van Vrijdag a.s. zullen Burgemees ter en Wethouders opnieuw ter tafel brengen het aanbod van de Directie der Nederjand- sche Spoorwegen inzake den verkoop der ter reinen gelegen vcor het Station der H. IJ. S. M. olhi^ri In de Raadsvergadering van 27 Juli j.l. werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders om bedoelde gronden voor do som van 50.000.— tc koopen van de agenda afge voerd. No dien hebben B. en W. een onder zoek ingesteld naar de wijze, waarop de Maat schappij de eigendom dier gronden heeft ver kregen, zulks naar aanleiding van de bewering van een Raadslid, dat die gronden destijds door Prins Henirik der Nederlanden ten geschenke zouden zijn gegeven. Na onderzoek is gebleken, dat de Maatschap pij in 1872 een complex gronden ter grootte van 15 H.A., waaronder de onderhavige gron den zijn begrepen, van Prins Hendrik heeft aangekocht voor de som van f 21.000.—. Uit de nader gehouden besprekingen met de Directie is B. en W. gebleken, dat het niet haar bedoeling is óver te gaan tot den verkoop van het plantsoen voor het Station, indien de gemeente Baarn niet ingaat op haar aanbod Wel zouden dan eenige andere stukken ver kocht worden. De Directie verklaarde nog ge noemd aanbod gedaan te hebben, uitsluitend om de Gemeente tc gerieven; na taxatie dei gronden heeft zij gemeend de Gemeente in de eerste plaats in de gelegenheid to moeten stellen daaiop te reflecteeren. Thans zijn de gronden opnieuw geschat dooi een makelaar van de Directie en een des kundige van de gemeente Baarn, met het re sultaat, dat de door de Directie gevraagde prijs f 45.000.is geworden. Burgemeester en Wethouders stellen fhana voor hun college te machtigen aan de Direc tie mede te deelen, dat de gemeente Baarn, on der dankzegging voor de haar gegeven voor keur, daarvan geen gebruik zal maken, doch bereid is eenige grondstukken, ter grootte var» ongeveer 2500 M2.> tegen een prijs van f 6.25 per M2. aan te koopen, hetgeen in totaal zou neerkomen op een koopsom van f 15625.—, vermeerderd met de kosten van overdracht en opmeting. De balans van het grondbedrijf over 1924 aangenomen Soest. Dc Raad dezer gemeente vergader de- Maandagmiddag. Alls leden waren tegen woordig. Voorzitter was Burgemeester mr. G. Dekcth. Dc notulen van dc vorige vergadering wer den na een paar bemerkingen van een 2-tal leden goedgekeurd. De Gemeente-rekening werd voorloopig vastgesteld met een voordeelig eindsaldo wat de gewone dienst betreft van 32.614. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldlecning groot 180.000, werd aangehouden, omdat van een paar bankiers nog geen bericht was ingeko men. De begrooting van het gasbedrijf werd ge wijzigd, terwijl een kohier straatbclasting tot een totaal-bedrag van 50.932.25 werd vast gesteld. De behandeling cn voorloopige vaststelling van de balans Grondbedrijf over 1924 bracht vele tongen in beweging. De heer Busch (Dem. Partij) wilde dit punt nog eens aarhouden en de belons verwijzen naar de commissie, die de gestie van het grondbedrijf onderzoekt. Enkele cijfers dienen nog eens onder de loup te worden genomen, ze zijn niet met elkaar in overeenstemming. De Voorzitter ontraadt dit voorstel ten zeerste. De cijfers liggen vast aan het raads» besluit van Augustus 1926. De heer Den Bliek (C. H.) heeft ook geen bezwaar, dot de balans nog eens in handen go s(teld wordt van de Commissie tot onderzoek fan de gestie Grondbedrijf, hoewel spreker vertrouwen heeft in den ambtenaar, die de balans heeft opgemaakt. Verschillende leden voeren meerdere malen het woord over deze zaak. Ten slotte wordt het voorstel-Busch verwor pen met 7 tegen 6 stemmen. Daarna wordt de balans aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, zooals die is opgemaakt overeenkomstig de in de officieuse raadsver gadering d.d. 26 Juni 1928 genomen beslis sing omtrent de interpretatie der „Verordening regelende het beheer van het Grondbedrijf der gemeente Soest." Een tweetal personen hebben ter verbie ding van wegen kosteloos aangeboden stroo- ken grond, Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden deze gronden aanvaard, en na een bemerking van den heer Hilhorst zal de overdracht plaats hebben kosteloos voor de schenkers. In principe wordt tevens beslist dot voortaan strook en grond kosteloos aangeboden ter ver breeding van wegen zoodanig zullen worden aanvaard, dat de overdrachtskosten niet voot rekening van den schenker komen. Punt 8. Behandeling van het adres van do weduwe W. J. van Eo en H. J. Geubbels, ver zoekende medewerking tot het tot stand bren gen van een weg, uitloopende op de Van Wee- destraat. zulks in verband met hun voornemen tot den bouw van een dubbel en een enkel winkelhuis en en kele landhuisjes, nam ook geruimen tijd in beslag. De heer Busch (Dom. Part.) heeft in de Grondcommissie allc9 gedaah om partijen tot elkaar te brengen, helaas vruchteloos Hoe wel de heer Dammers, die het contract, dat er tusschen partijen bestaat, heeft opgemaakt, nu. van meening is. dat dit vermoedelijk wel waar deloos zal zijn, meent sorekcr toch dat thans een beslissing moet worden genomen. Kan de weg tot stand komen, dan moet ook de bouwvergunning worden verleend. De heer Den Bliek (C. H.) wil geen papie ren besluiten nemen Nu de heer Smit zijn be reidverklaring tot afstand van grond voot wegaanleg introk, kan er van uitvoering van het besluit toch niets komen. De heer Busch is juist van een andere ge dachte, en meent dat partijen do zaak alleen kunnen uitvechten, als dc Raad thans een be>» slissing neemt. Nadat nog meerdere leden hun zienswijze over deze zaak hebben kenbaar gemaakt, wordt het voorstel van B. en W met 12 tegen T stem (die van den heer Van Klooster) aan genomen. Wanneer dus de weg tusschen het perceel van notaris Dammers en de drukkerij van den heer Smit tot stand kan komen, zal het voor liggende perceel aan de Van Wecdostraat met winkelhuizen mogen worden bebouwd. Een verzoek von J. K. de Gee te Scheventn- gen om vergunning tot bebouwing van een perceel grond, gelegen in dc omgeving van den Nieuweweg, wordt thans afgewezen, ter wijl hem zal worden medegedeeld, dat zoodra het uitbreidingsplan is vastgesteld, nader op dit verzoek zal worden beslist. Aan den heer J. van Raaii. caféhouder, wo nende te Soestduinen, wordt 225 vierk. M. grond verkocht, gelegen aan dc Van Li.inden- laan voor den prijs van 1.80 per vierk M. Do noodwoningen aan de Verlengde Talma- laan (Heetc Akkerweg) en enkele aan de Bos straat zullen worden geveild, zoodra ze leeg komen. (Enkelen zijn reeds leeg). Op een adres van de Voctbnlvereeniging E. S. V. A. C., verzoekende van gemeente wege over te gaan tot beplanting van de zij kanten van het voetbalterrcin en voorziening in woterleiding, wordt afwijzend beslist. Wel zegt de wethouder van publieke wer ken dc medewerking toe, wanneer het bestuur van E. S. V. A. C. vraagt om een haag te mogen planten op gemeentegrond. Het waterleidingnet in een gedeelte van de Birktstraat vanaf de politiewoning tot den Gal- lenkamp Pelsweg (bestaande leiding) zal wor den uitgebreid Voor deze uitbreiding garan deert de gemeente 15 pet. der aanlegkosten tot een bedrag van plus minus f 285 per jaar, wel bedrag hoogstwaarschijnlijk zal worden gedekt uit de wateropbrengst van de aanslui tende perceelen. Dc heer G. J Grootewal heeft een wijziging voorgesteld van de verordening, houdend® aanwijzing van een gedeelte der gemeente, be stemd voor het oprichten, hebben of gebrui ken van eenige inrichtingen, vallende onder de Hinderwet. Het is de bedoeling van den voor steller dc mogelijkheid te openen tot het ves tigen van wasscherijen binnen de kom der ge meente. Na eenige discussie, waarbij Burg. en Wet houders als hun meening uitspreken, dat men geen wasscherijen kan toestaan met stoom machines, wordt besloten geen wasscherijen in de kom toe te laten; dus den ouden toestand! te handhaven. Daarna komt het laatste en niet onbelang rijkste punt „Behandeling van een nieuw reglement van orde voor dc vergaderingen van den Raad. Bij de fllgemeene beschouwingen over deze verordening vraagt de heer Busch of de orde verstoord is of gedreigd is dat de orde zal worden verstoord. Volgens spreker was het niet noodig ge weest een nieuw reglement samen te stellen, en acht den heer De Bruin de schuldige dat het reglement thans weer aan de orde wordt gesteld Deze toch heeft in een vorige verga dering weer gevraagd of het reglement nu ook eens aan de orde kwam. 't Ware beter dat er eens orde kwam in ge meentezaken Ik houd zoo zegt spreker voor niemand of niets mijn mond. Ik zwijg al leen voor God, die gij (sprekende tot den voor zitter) zegt te belijden. Wanneer men denkt met dit reglement mij den muilband aan te leggen, heeft men het mis; dan vrees ik eer dat door dit reglement de wanorde in de ver gadering zal komen. De heer De Bruin (A.-R.) heeft evenals de heer Busch het vrije woord lief, en dit heeft spreker steeds gehuldigd. Maar, zegt deze spreker, zooals thans de vergaderingen wor den geleid, moet er we! eenige beperking ko men. Er wordt somwijlen niet gesproken, maar gezwamd. We moeten een leiddraad heb ben, en trachten een betere leiding in de ver gadering te verkrijgen. De burgemeester dient de teugels strak te houden. De Voorzitter meent dat het oude reglement niet meer aan de eischen van den tijd voldoet. Verschillende zaken zijn niet geregeld in het thans geldende reglement. i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2