Kluitkalk. ONZE PREMIEPLAAT 1928 HAVIK TE AMERSFOORT NEDEESJNDSCHE MIDDENSTANDSBANK Neemt gelden a deposito DAMES- EN KINDERSLOBKOUSEN. B. Scfoooleman Bel dan op No. 42 EDZARD KONING f 3.75 per stuk BON Lithografie Edzard Koning HAVIK TE AMERSFOORT De Amsterdamsche wethoudersvacature De S.D.A.P. onwillig A. N. HINDRIKS Handel in Bouwmaterialen L.J. LUYCX ZOON Groote keuze Voor de winter komt. Eerste Amerstoortsche Stoompersinr „Guïck" Electriciteit op elk gebied Hebt U een Taxi ©f Auto noodig? UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Men meldt ons uit Amsterdam: In de vergadering van den Centralen Raad van Vakbelangen, gehouden op 22 dezer, werd een commissie benoemd, bestaande uit de voorzitters der bij dien Raad aangesloten or ganisaties, ten einde te trachten de na den afloop der reciprociteitsverdrogcn gerezen moeilijkheden tusschen de Drukkers federatie, den Papiergroothandel en de handelaren in Grafische artikelen, uit den weg te ruimen. Deze commissie vergaderde gisteren met de voorzitters en raadsleden der betrokken bon den. Zij wees uit haar midden eenige leden aan met opdracht, om rekening houdende met de gisteren gevoerde beraadslagingen, een ad vies aan de besturen der in conflict zijnde or ganisaties uit te brengen. Dit advies werd een stemmig opgesteld en zal heden aan die bestu ren worden toegezonden. NED HERV. KERK TE ROTTERDAM. Een gebouw in het Nieuwe Noorden. Voor een Herv. Kerk in het Nieuwe Noorden te Rotterdam is bijeengebracht een som van 100.000, terwijl Gecommitteerden voor dit doel ruim ƒ1000 in kas hebben. Dezer dagen is nog een gift van 500 ingekomen. Er is echter nog 100.000 noodig. DE KINDERZEGELS VAN 1027. Het „Ned. maandblad voor philatelie" meldt, dat de netto-opbrengst van de welda digheidspostzegels van 1027 heeft bedrogen 115.950. De kinderbriefkaorten hadden een netto-opbrengst van 8750. In totaal was de opbrengst 11.000 grooter dan een jaar te Het groote succes met onze premieplaat van het vorige jaar, deed ons besluiten ook in 1928 onzen lezers een plaat aan te bieden, die een van de mooie, oude punten van Amersfoort moest voorstellen en die wij in beperkt aantal tegen lagen prijs voer onze abonné's beschikbaar zouden kunnen stellen. Voor dit jaar vonden wij den bekenden kunstenaar: bereid voor ons een lithografie te maken van het waarvan wij een beperkt getal in den handel brengen voor de prijs van op vertoon van onderstaanden bon. De prijs van een dergelijken, door den kunstenaar op steen in kleuren geteekenden plaat zou bij den kunsthandel van 15 tot 20 Gulden bedragen. Alle exem plaren zijn door den teekenaar eigenhandig gesigneerd en ge nummerd. Wij vonden Kunsthandel K. van der Vaart, Arnhemscheweg 32, weder bereid voor de plaat een eiken lijst te maken voor den prijs van 2.25 per stuk. Vanaf heden is de plaat te bezich tigen in de étalage van Kunsthandel van der Vaart en aan ons Bureau. Losse platen hale men aan ons bureau af, ingelijste exem plaren zijn bij Kunsthandel van der Vaart verkrijgbaar of tegen vooruitbetaling te bestellen. Zooals gezegd is de oplage van de waardevolle premie beperkt, wij vermoeden, dat evenals vorig jaar de vraag het aanbod verre zal overtreffen, omdat de plaat bijzonder geëigend is voor St. Nicolaas- of Kerstcadeau. Wij raden onze lezers dus aan, reeds thans van onderstaanden bon gebruik te maken, om teleurstelling te voorkomen. Iedere abonné heeft het recht ook meerdere exemolaren te bestellen. Ondergeteekende, abonné op het Amersfoortsch Dagblad, wenscht te ontvangen Exempl. Premieplaa; 1928 a 3.75 oningelijst. Exempl. id. id. a 6.(compleet) ingelijst. Naam: Straat en Huisnummer: Een nieuwe vergadering der raadsfracties De sociual-cI€mocraten nemen geen zitting in het college. Hedenmorgen heeft de voorzitter der Soc.- Dem. Raadsfractie het volgende schrijven ver zonden 25 October 1928 Den Edelachtbaren Heer Mr. C. P. M. Rom- me, voorzitter der Roomsch-Katholieke Raads fractie, Amsterdam Edelachtbare Heer, In onze fractievergadering van 22 dezer werd mededeeling gedaan van de besprekingen ge voerd in de bijeenkomst der door u uitgenoo- digdc raadsfracties betreffende wijziging in de samenstelling van het Dagelijksch Bestuur dei Gemeente. Noch deze mcdedecling, noch het commit* niqué over deze besprekingen aan de pers ver strekt, konden ons den indruk geven, dat bij de daar aanwezige fracties, die het tegenwoor dige dagelijksch bestuur verkozen, eenige drang aanwezig is om onze deelneming aan het Dagelijksch Bestuur te bevorderen. Wij zien ons daarom, na raadpleging onzex partij-instanties, verplicht u te berichten, dat wij het voorstel zooals het in genoemde bij eenkomst werd geformuleerd, niet kunnen aan aarden. Hoogachtend, Uw dw. (w. g.) E. BOEKMAN, Voorzitter Soc.-Dem. Raadsfractie. Gistermorgen vergaderden wederom ten Stadihuize de vertegenwoordigers van de Raadsfracties der Soc.-Democraten, R.-Koth., V.B., Ghr.-Hist., Vrijz.-Dem. en Antirevolutio nairen. Naar aanleiding van den in het schrijven van den voorzitter der S.D^fractie voorko menden passus als zoude in de Maandag ge houden bijeenkomst geen. drang aanwezig ge weest zijn, om deelneming der Soc.-Democra- ten aan het Dag. Bestuur te bevorderen werd door de vertegenwoordigers van Roomschen, Vrijheidsbond, Chr.-Hist., Vrijz.-Dem. en An tirevolutionairen uiting gegeven aan hun ster ke verwondering, hoe een dergelijke mccning had kunnen post vatten na de bespreking van Maandag, waarin naar het oordeel dier ver tegenwoordigers algemeen een z€er sterke aan drong op de Soc.-Dem. tot deelneming aan het Dag. Bestuur is uitgeoefend. De vertegenwoordiger der Soc.-Dcmocraten verklaarde, dat naar zijn oordeel de Maandag geoefende aandrang niet serieus kan worden geacht, aangezien de aandrang te zeer uit sluitend heeft bedoeld, de Soc.-Dem. te bewe gen, te aanvaarden het reeds verleden jaar door de burgerlijke fracties gedane voorstel, n.I. met twee zetels genoegen te nemen. Besloten werd,, dat dc verschillende fracties, tot welke het voornoemde schrijven der Soc.- Dem. was gericht, schriftelijk haar antwoord aan de Soc.-Dem. fractie zullen doen toeko en. De burgerlijke fracties hebben t>p dit schrij ven van het S.D.A.P. o.m. geantwoord: Mocht uw fractie mrenen, dat langs den weg van het verkrijgen van nadere waarborgen haar deel neming aan het D. B. mogelijk wordt, dan is elk onzer fracties gaarne bereid tot ernstige overweging van datgene, wat gij meent ons op dat stuk te moeten voorleggen. Gemeenteraadsvergadering uit gesteld. De op heden vastgestelde raadsvergadering, waarin zou wordeh voorzien in de vacature- ontstaan door het bedanken van wethouder Vos, is in verbond met de nog loopende be sprekingen tusschen de fracties een week uit gesteld. ,.DE GEDEKTE TAFEL IN VIJP EEUWEN". Een tentoonstelling te 's Graven- hage. Zaterdagmiddag is een tentoonstelling „De gedekte tafel in vijf eeuwen", welke van 20 October tot 19 November in het Gemeente museum oun den Korten Vijverberg te den Hoog wordt gehouden, officieel geopend. Dc boten van deze tentoonstelling zullen ten goede komen aan de Centrale Vereeniging voor Lichamelijke Gebrekkigen. Het vele tentoongestelde, dat gelegenheid biedt tot beschouwing van den kunstzin en smaak onzer voorouders, is bijeengebracht met medewerking o.a. van H. JVI. de Koningins Moeder, van musea en van particulieren en fli ma's. Als oudste talel is er een gekozen uit de eerste helft van de I6e eeuw, waarin de be- tickkelijkc eenvoud van het middelecuwsche leven zich nog duidelijker doet gevoelen: men at van houten of tinnen bordjes en de vork was nog onbekend. Eerst later wordt meer comfort gebracht, terwijl ook meer aandacht aan de artistieke bewerking der tafelvoorwerpen wordt geschonken. De vork verschijnt in het eind van de 17e eeuw (voordien werd ze echter wel gebezigd als vléeschvork) en we zien uit dien tijd reeds een luxueus gedeco reerde tafel met Chineesch porcelein, een fraaien wijnkoeler enz. Uit 1750 dateert een servies, dot op bestelling in China werd ver vaardigd voor een rijken Nederlander, wiens familiewapen op alle onderdeden van het ser vies is afgebeeld als middelpunt van het décor. Ook zijn fraaie tinnen, koperen en zilveren kandelaars en karaffen uit dien tijd aan wezig. Voorts zijn er tafels uit de jaren van Napoleon, ook voorwerpen, die tot diens per soonlijk bezit hebben behoord. En tenslotte dc tafels, zoonis men ze heden aantreft, fisch'e vooistellingen toegelicht. TWEEDE KAMER. In verband met den stand der werkzaamhe den wordt in de zitting van Dinsdag besloten de vergadering van Donderdag des avonds voort te zetten. Voortgezet wort de behandeling van 't wets ontwerp inzake de heffing van mijnrecht. De heer Heimans trekt zijn amendementen in, nadat de minister heeft medegedeeld in een nota van wijziging de hoofdgedachte dier amen dementen te hebben overgenomen, n.I. de zake lijke bedrijfsbelasting van de totale opbrengst van het mijnrecht af tc trekken, doch niet do gedachte om de provincie in de opbrengst te doen deelen. Limburg- krijgt echter een afloo pende uitkeering over tien jaren, te beginnen met 200.000 over 1929, en eindigende in 1938 met 20.000. De eindstemming zal Vrijdug plaats heb ben. Aan de orde is een ontwerp tot herziening der wet, houdende instelling van Raden van Beroep voor de directe belastingen. Dc heer IJzerman juicht toe, dat de achterstand dooi de voorgestelde instelling van enkelvoudige Kamers zal worden verminderd, al gelooft hij niet, dat het ontwerp een bezuiniging zal bren gen door de meerdere kosten van secretaris sen. dc heer van Gijn acht het verkeerd, dat dc secretarissen niet meer zullen worden benoemd uit dp. leden en vreest te veel invloed van de secretarissen, aan wie te veel door de leden zal worden overgelaten. De heer van Voorst tot Voorst zegt, dat het aantal beroepszieken neiging toont lot dalen cii dat daarmede de beteekenis van het ontwerp verkleind wordt. De heer Merchant meent, dat, aangezien het ontwerp de rechtspraak regelt, dit niet bij de financiën thuis behoort. Do mi nister wijst cr op, dot de Hooge Raad advi seert voor het secretariaat een aparte functie te scheppen. De minister heeft overwegend be zwaar tegen het amendement-van Gijn, die het secretariaat wil desorgoniseeren. De heer Mar- chont verdedigt 't amendement om dc benoe ming van secretarissen te doen geschieden op voordracht van den minister van justitie. De heer van Gijn tfcht zijn amendement loc om de secretarissen te doen verkozen worden door den Raad uit zijn leden of plaatsvervangende leden. Dc minister neemt het amendement-Oud ever. Tegen het amendement-van Giin blijft de minister bezwaar maken. Het amendement-van Gijn is verworpen met 68 tegen 8 stemmen. De heer Merchant licht het amendement toe volgens hetwelk geen schriftuur in geding mag worden gebracht, de deskundige mag worden ehoord zonder dat men in de gelegenheid is geweest mcdedeelingen van de andere partij te gen te spreken. De minister neemt het over. Dc heer Bijlevclt verdedigt een amendement om de overgangsbepaling te scheppen voor thans in functie zijnde secretarissen. Dc nynister neemt het over. Over het ont werp wordt Vrijdag gestemd. Bij het ontwerp betreffende den regeling dei kcntongerechtsprocedures merkt de heer Van Sasse v. IJsselt op dat de gemachtigde die ge weigerd wordt hooger beroep moet hebben op rechtbank. De heer Van Rappard wenscht ook maatre gelen tegen ongewenschte gelcgcnheidsprac- lizijns. Dc heer Kleerekoper meent dat het scheppen an hoogcr-bcroepsinstantie noodzakelijk is. De heor Van Schaik kan zich niet vereenigen met de aan den Kantonrechter verleende be voegdheid om een bepaalden zaakwaarnemei tc weren, aangezien geen gronden zijn aange geven voor die wering. De minister betoogt dat geen sprake is van minder waardeering' voor het werk van zaak waarnemers, dat echter noodzakelijk is, cessen af te snijden. Tegen de beroepsinstantie heeft spr. geen principieel bezwaar om vooi afgewezen zaakwaarnemers beroepsinstantie te "Scheppen bij rechtbank. De heer Beumer is tegen het amendement omdat de beroepsinstantie ook niet bestaat bij inkomstenbelasting en in de beroepswet. De minister laat de beslissing aan dc Kamer Het amendement wordt aangenomen met oan- leokening dat de heer Beumer er tegen is. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen De Vergadering wordt verdaagd, Groote Koppel 11 - Tel. 1135 van Perseyn- straat 4 •4» LANGESTRAAT 49 - TEL. 190 Laat thans Uw bontjas repareeren of vermoderniseeren. Stationsstraat 16b - Tel. 344 DE NIEUWE-EERSTE NEDERtANDSCHE Gedenkboek 23-jorig bestaan. Den lOden December 1902 werden de eer ste statuten van de Nieuwe Eerste Nederland- rche bij Koninklijk Besluit goedgekeurd, terwijl op T Januari 1903 met de bedrijfsuitoefening een aanvang werd genomen. Aldus zal het 1 Januari 1928, den dag zijn waarop deze instelling 25 jaar bestaat, ter go. legenheid waarven een gedenkboek wordt uit gegeven Wij vermelden daaruit dat deze „Nieuwe Eerste" een afgescheiden gedeelte is van de „Eerste Nedcrlnndsche" verzekerings bank. De nieuwe bank zou dan de ongelukken- verzekeringszaken, die uit de ongevallenwet van 1901 zouden voortvloeien, van de Eerste Ne derland: che overnemen, en zoodoende een aparte instelling worden. Natuurlijk is die afscheiding niet zondei bezwaren gepaard gegaan en de ontijdig in werkingtreding van de ongevallenwet 1901 heeft daarvan zeker nog wel de noodige moei lijkheden toe bijgedragen. Het boekwerk bevat behalve vele fraaie foto s van directeuren, personeel, kantoren enz. een drietal hoofdstukken over het bedrijf. Het eerste hoofdstuk handelt over Ons O-W. bedrijf (nsico-ovcrdracht volgens de ongeval lenwet 1901), met een grafische voorstelling om den loop der contracten te verduidelijken hoofdstuk II gaat over ons B. O. W bedrijf (verzekering buiten dc ongevallenwet), terwijl het derde hoofdstuk de algemeone bcdrijfsuii- komstcn toelicht. Uit enkele getallen, aan dit derde hoofd stuk ontleend zal den lezer de ontwikkeling en groei van het bedrijf blijken Zoo is het premiebedrog met aftrek van in herverzeke ring1 gegeven premiën en saldo provlsiereke- ning van 325,010.78 in 1903 geworden tot 1.943,530,16 in 1927, terwijl deze bedragen zonder dieaftrek respectievelijk 1.091.457.36» •f 3 541.o21.68 zijn Alle statische en an dere gegevens zijn verder nog met vele gro- Vraagt Demonstratie v. Perseynstraat 19. Telet. 423. KAPITEIN TER ZEE D. MENSERT f. Gcp. Kop. ter Zee, ridder MAV.O. 4c klasse. In den ouderdom van 75 jaren is te 's Gran venhoge overleden de heer D. A. Menscrt, gei pensionncerd kapitein ter zee, ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde. De thans ontslapene heeft meer dan twintig jaren deel uitgemaakt van het officierskorps der Koninklijke Marine. Geboren in 1853 werd hij adelborst le klasse den len September 1871, waarna in 1874 zijne benoeming volgde tot luitenant ter zee der 2ö klasse. In 1895 verliet hij als kapitein-luitenant den zeedienst. Vijf jaren later den 5Ien Augusi tus 1900 werd hem dc titulaire rang van kaï pitcin ter zee verleend De heer Mensert was behalve ridder M.W O, tevens gerechtigd tot het drogen van dc Atjeh'i medaille cn van het Eereteeken voor Krijgsi verrichtingen voor de expedities naar At;<ih «n naar Tamiang. Gedurende zijn officiersloqpbaan is hij o.m. belast geweest met het bevel over de stoomi kenonneerbooten Hydra en Hadda, het stoomi schip Madocra, den zeischoener Argus en dert schoener Zeehond. Het ridderkruis 4e klasse der Militaire Wil-J lemsorde werd hem toegekend ter zake van zijrf gedrag bij de krijgsverrichtingen in Tamiang (res. Oostkust von Sumatra) in de maanden; Februari, Maart en April 1893, waarbij hij ven wond werd en wegens ziekte naar Nederland moest repatriceren De begrafenis zal plaats hebben Woensdag} i.s. half drie op Oud Eik en Duinen. |4mJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 7