Kluitkalk. RADIO fSMEUSFOOKFS CH DAGBIAB Prima Medicinale Levertraan STADSNIEUWS. S. DUIJKER Zaterdag 3 November 1928 «DE EEMIANDER" 27e Jaargang No. 107 DERDE BLAD. UIT DEN OMTREK. A. v per vierkante flacon 60 ets. Draisma en Valkenburg Levertraan d. WEG. LANGESTRAAT 23 A. N. HINDRIKS Groote Koppel 11 - Tel. 1135 Handel in Bouwmaterialen GEEN ACCU GEEN ANNODEBATTERIJ EDISON UIT MOOI AMERSFOORT m. i j^tli GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. Vrijdagmiddag vingen in den gemeenteraad de replieken aan bij de algemeene beschou- "wingcn over de Gemeentebcgrooting-1929. Eerste spreker was weder de leider der S.D.AP. de heer J. Reynders, die in een zeer breed betoog zijne klachten tegen het college van B. en W. hefhaalde en breedvoerig uiteen zette dat het in meerderheid christelijk col lege van B. en \V. in het eerste jaar van zijn bewind in gebreke is gebleven de door de Christelijke partijen bij de jongste Raadsver kiezingen gedane belofte zelfs maar voor een klein deel na te komen. Andermaal verweet hij den katholieken, dot zij bij de samenstelling van het college van B. en W. een onwaardig spel om de macht hebben gespeeld en dat de Christelijke partijen rich daar niet tegen hebben verzet. Verder nam spr. nadrukkelijk nota van de mededee- lings des heeren Smulders (wethouder) dat deze tegen elke belastingverlaging is, welke niet tevens medebrengt het ongedaan maken van eenige ingevoerde bezuinigingen. Met de nieuwe belastingvoorstellen wenscht spr. er geen rekening mee te houden, daar dienom- trent toch nog geen voldoende gegevens be schikbaar zijn en alle besprekingen daarover dus niets meer rijn dan een slag in de lucht. Vervolgens voerde het woord, de heer Ver- mooten, leider der Prot-Christelijke partijen, die andermaal aandrong op het in het verk stellen van alle mogelijke moeite om het ge vaar af te wenden dat de verbinding van Am sterdam met den Boven Rijn plaats neme door de Geldersche Vallei en niet via Utrecht over Vianen of Wijk bij Duurstede. Daarna sprak de leider der R.K fractie Dr Oomen, die, ingaande op de rede des heeren Reynders, er de S.D.A.P. op wees, dat zij goed zal doen haar gevoel van menschelijkheid in eigen kring om te zetten in daden van Cha- rites, zooals de R.K. en de Christelijke par tijen doen, terwijl de S.DA.P. alleen maar charitas wil oefenen, wanneer ze daartoe steunen kan op de openbare kassen. Dan sprak de heer Kuiper (R.K.), die nog eens inging op de opmerking des heeren Meyer, die had gezegd, dat men in de regee ring eener gemeente niets te maken heeft met al of niet Christelijke beginselen, doch alleen met economische scheidingslijnen. (Sor. beriep rich daarbij op de Encycliek „Immortale Dei") en zette verder uiteen, dat het niet alleen in de Christelijke en R.K. kringen is, dat er zeer uiteenloopende maatschappelijke welstand heerscht. Bij de S.D.A.P. geldt dat eveneens, terwijl het bij hen, bij strenge doorvoering der beginselen van Marx toch niet zou kun nen mogen geschieden. De replieken worden in de avondbijeenkomst voortgezet. DE VERBINDING VAN AMSTERDAM MET DEN RIJN. Nog een pleidooi voor het Kanaal door de Geldersche Vallei. In „De Binnenvaart" het officieel orgaan van het Onderwijs-fonds, komt oen hoofdarti kel voor ovct jDe verbinding Amsterdam Rijn", waaraan wij het volgende ontleenen: De overwegingen van ons hart zouden ons aan de zijde plr ii-en van hen, die met buiten gewone overt g en werkkracht hebben ge streden voor Iv.t Geldersche Vallei-kanaal, maar ons zuiver objectief zakelijk inzicht brengt ons aan de zijde van hen, die meenen dat de oplossing te vinden is m een verbreed Merwede Kanaal met een verbinding over Wijk bij Duurstede-Tiel. Nu wil men beweren^ dat, wanneer de Rijn vaart van dit kanaal afgeleid wordt het Mer- wedekanaal niet verbreed behoeft te worden, omdat het dan alleen bevaren zal worden door schepen van 300 ton. Als straks de vaarweg GroningenZuiderzee geschikt is voor sche pen van 600 ton, dan zullen de schepen van Rotterdam naar het Noorden toch zeker dezen vaarweg nemen. Nu moet men zich deze situ atie eens goed indenken. Als het Vallei-kanaal gegraven wordt gaan er, als alles vlot verloopt, 12 jaar voorbij voor dat het Merwedekanaal van de Rijnvaart ont last wordt. Zegge 12 jaar moeten de schepen d.w.z. Rijn- en Binnenschepen, nog ^oor een kanaaltje geperst worden van 20 M. bodem breedte en 3 M. diepte en daarna zal ten slotte tot overlast van de scheepvaart, het kanaal 15 M. verbreed worden. Van deze verbreeding zal de scheepvaart ontzettend veel lost heb ben. Wordt het echter nu direct in orde ge maakt voor de Rijn- en Binnenvaart, dan komt er een verbreeding van 30 M. naast, dat z°n~ der overlast voor de scheepvaart aan het be staande kan worden toegevoegd. Nu voert men aan, dat de verbreedmg voor de binnenvaart niet noodig zal zijn. om at verbinding tusschen de havens van Rotterdam en Amsterdam over Gouda zou moeten gaan Door een streek die alleen vlug vervoer noo- dig heeft met kleinere schepen, znl dan een kanaal moeten komen voor schepen -an mm- stens 3000 ton. e Wanneer toch beide havens een verkeer via den Rijn met Durtschlend «.hen onderhouden, dan ral toch het grootste voor deel voor ons land rijn, dat dere vaart jp de meest intensieve wijre door Nederhn.Lche schepen wordt uitgevoerd. De verbinding de grootste Rijnschepen ral met noodig zgn voor het goederenvervoer van de ecnep naar de andere, maar de Nederlandsche ree der moet op de vlugste en goedkoopste ma nier Tim sch'epenpark van Rotterdarrr nam^Am sterdam en omgekeerd kunnen overplaatsen Wanneer het Vallei-kanaal gegraven wordh deze overplaatsing twee dagen duren dn jou via Gouda met groote kosten te o. den eeh.ee drie richtingen, het Vallei-kanaal voor de Rijnvaart, het MerWede- kanaal voor de binnenvaart, het kanaal via Gouda als verbinding tusschen beide havens. Voor ieder traject zal een eigen sleepdienst in het bedrijf worden gebracht, die ontzagge* lijk duur zal worden en de verbinding onnoo- dig kostbaar zal maken. De sleeploonen zullen daardoor op een hoogte komen, die Amster dam practisch uitschakelt om mede te concur- reeren. De oplossing om concurreerend te kun nen werken ligt in de verbinding Wijk bij Duurstede. Wanneer de Rijn- en Binnenvaart en de ver binding tusschen de beide hnvens zoolang mo gelijk zonder elkaar te hinderen door een breed kanaal tot Utrecht geleid worden, kan, door completeeren der sleepen op het kanaal en de rivier, het sleeploon zoo gesteld wor den, dat geconcurreerd kan worden. Men moet nimmer vergeten, dat, als de verbinding tot stand is gebracht, Amsterdam nog vele jaren rekening moet houden met de bestaande toe standen in de scheepvaart en langzamerhand meer verkeer naar zich toetrekken moet door goedkoop te zijn. Een kanaal van Rotterdam via Gouda naar Amsterdam en van Amsterdam via de Gel dersche Vallei naar den Rijn, had 60 jaar terug gegraven moeten worden. Het bedrijf had zich dan in die richting ontwikkeld en had A'dam zich reeds een plaats veroverd, als Rijnhaven. Zoover rijn wij nog lang niet en daarom is het verstandig door verbetering van het be staande, zooveel Rijnvaart naar Amsterdam te trekken, dat het loon end wordt, dat de Rijn- sleepbooten rechtstreeks doorvaren naar Am sterdam. Dan eerst is een kanaal noodig alleen voor de Rijnvaart en wordt het ideaal ook verwezenlijkt van de zeer sympathieke strij ders voor het Vallei-kanaal. De beste oplossing is thans: Verbreeding Merwedekanaal tot 50 M. en 4 M. diepgang, zonder sluis tot Vreeswijk. Een aftakking bij de Liesbosch voor de Rijnvaart naar Wijk bij Duurstede—Ticl Het normaliseeren van het riviervak Wijk bij Duurstede, Vreeswijk om beneden Vrees wijk een diepte te krijgen van 3J£ M. Dan zal de hoven van Amsterdam worden, wat wij allen graag willen, dan zal de bloeien de industrie van Utrecht met een eerste klasse vaarwater verbonden blijven, dan zal de Ne derlandsche reeder met succes tegen eiken buitenlander kunnen concurreeren. Naar aanleiding van dit artikel schrijft de heer J. J. van Capelle te Bennckom ons het volgende: „Het artikel in „De Binnenvaart" begint met de opmerking aan het adres van de redactie van het weekblad Schuttevacr d;U d- "innen- voart, hoewel geheel gewijd aan de belangen van het onderwijs, zich niettemin of wel juist daarom óók heeft op de hoogte te houden van de ontwikkeling van het binnenschcepsvaarts- bedrijf en op dit gebied haar woord heeft mede te spreken, waar dit, naar haar oordeel, noo dig is. Met deze opmerking ga ik zonder voorbe houd occoord. Alleen komt het er echter dan op aan, dat het in 't midden gebrachte woord ter snede is en geen dwaallicht ontsteekt. Naar ik meen loopt de in hoofde dezer be doelde beschouwing eenig gevaar voor dit laatste, waar zij 't Amstcrdam-Rijn-Kanaal wil leiden door een verbreed Merwede-kaal met ccn verbinding over Wijk bij Duurstede-Tiel. En dat ik met die meening allerminst alleen sta, bleek wel zeer duidelijk ter laatstelijk te Maastricht onder leiding van Mr. Smeenge gehouden algemeene vergadering der vereeni- >ng Schuttevaer, waar het hoofdbestuur zich bij monde van den Secretaris, den Heer Keij zer, onomwonden uitsprak voor de andere ka naalrichting n.l. voor die door de Geldersche Vallet met welke uitspraak ik het volkomen eens ben. Dit niet alleen omdat deze verbin ding de kortste, de rustigste en minst kostbare is, ook niet alleen, omdat behoefte bestaat aan méér kanalen en niet m de eerste plaats aan verbreeding van bestaande, die nu en in de toekomst naar behooren aan hunne be stemming kunnen beantwoorden, maar boven al omdat het kanaal door de Geldersche Val lei de toename van het vervoer te water, wat voor alles n n o d i g, zal bevorderen, vermits het waterverbinding geeft aan voor de toekomst aangewezen industrieplaatsen, die thans daarvan verstoken zijn en zullen blij ven als het kanaal over Utrecht zou worden geleid. Utrecht dat oen het Merwede-kanaal hetwelk schepen van 1500 ton toelaat, reeds een treffelijke water-verbinding heeft... en houdt. En nu mij dit alles voor oogen staat, herin ner ik mij onwillekeurig een met waardeering hoe, M. de R. nog slechts enkele maanden ge leden de „Binnenvaart" zelf met klem heeft ge wezen op de noodzakelijkheid van aansluiting op ruim water van de voor uitbreiding zoo vatbare industriestad Amersfoort en van Vee- nendaal, en hoe deze plaatsen hiervan niette min uitgesloten zouden zijn, als de Amster dam-Rijn-verbinding haar niet opnam, doch over Utrecht ging. Wel wordt in het voordeel van deze laatste aangevoerd dat de sleepvrachten goedkooper zullen zijn; maar de gronden voor ileze bewe ring? Ook de meening dat het Geld. Vallei kanaal eerst in 12 jaren gereed zal kunnen zijn, waarin vindt zij grond? Is het niet veili ger zich te houden aan de uitspraak van onze in deze zoozeer bevoegden, die 7 jaren noo dig oordeelen, dan zich te begeven in vermoe dens? Is het ook wel aanbevelingswaardig aan deze laatste plaats te geven in een „leading" van de Binnenvaart? Het is dan ook slechts in hot voorbij gaan, dat ik in dit verband nog aanteeken, dat de tijd, benoodigd voor het graven enz. enz., toch ook wel afhankelijk zal zijn van de kracht waarmee het werk wordt aangepakt. Wie voorts ernst maakt, van de belangen van de binnenvaart kan bezwaarlijk kieten van de route over Tiel. Hij toch kan niet voor bij rien, hoe deze keuze de schipperij voor een onafzienbare reeks van jaren zou veroordeelen tot T5 K.M. meer stroomopwaarts te tobben (ja tobben soms bij ijsgang of mist). Boven dien, wie riet niet de moeilijkheden, èn voor d» schipperij èn voor de uitvoering die onvermij delijk verbonden zouden rijn aan de verbree ding van het Merwede-kanaal, dat in ge bruik moet blijven. Ook voor is Uw adres Pianohandel Algeheels wisselstroomtoestellen Vert. Crystalphone Havik 29 - Tel. 773 Terecht wordt er in de hier besproken be schouwing op gewezen, dat wanneer over joai en dag het kanaal door Friesland riaa> Gronin gen gereed zal zijn, daar schepen van 600 ton zullen varen. Maar hieruit volgt nog niet, dat daar in dc toekomst uitsluitend schepen van die tonnenmaat zullen komen Sedert het gra ven van het Merwcde-kanaal zijn immers ook hier de varicerende tonnenmaten in de vaart blijven bestaan tot dc minima van TO ton. Maar afgescheiden hiervan is immers de capaciteit van het M er wede-kanaal in elk opzicht groo- ter dan wat het toekomstige kanaal naar Gro ningen met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid worden zal.. Bij de bestaande ruimte van het Merwedekanaal voor schepen van T500 ton schijnt vrees voor -jnvoldoendp ruimte daar in dc toekomst dan ook ongemo tiveerd In de meer bedoelde beschouwing wordt ge zegd, dat bij het neerschrijven daarvan alleen het verstand aan het woord is geweest. Ik neem dit gaarne aan. Maar wanneer ik dat goede voorbeeld velg, dan kom ik, mede op grond van het vorenstaande tot een veels zins andere conclusie als de schrijver. Mij toch zegt gezette overweging: dat het kanaal door de Geldersche-Vallei de kortste route is naar den Rijn op stil water; dat de kosten TO millioen minder zullen be dragen; dat Amersfoort, Veenendaal en meerdere plaatsen, die daarvan dringend behoefte heb ben, aan watervervoer worden geholpen; dat de machtige Z.O. Polder juist in het hart zal aansluiten bij het Geldcrsche-Vallei- kanaal voor den toevoer te water van alle mo gelijke materialen; dat alzoo, alles te zamen genomen, bij de keuze van deze kanaal-richting de belangen van handel en scheepvaart, van landbouw en industrie en ook d'e van 's Lands schatkist, meer en beter worden gediend, dan bij de keuze der richting over Wijk bij Duurstede, terwijl niet alleen Amsterdam langs den kort- sten weg met den boven-Rijn zal verbonden worden, maar ook handelssteden als Gronin gen en Leeuwarden op den duur afdoende aan het groote waterwegennet zullen zijn aange sloten. GARNIZOEN Mutatie. De eerste luitenant H. Staring, die bij be slissing van den commandant der 4de Divisie is overgeplaatst van het 7e R. I. te Harder wijk bij het 21e R. 1. te Amersfoort, heeft heden zijn nieuwe bestemming gevolgd. De bevolen plaatsing van den tweede-hrite- nant A. A P. Smit, van het 5e R. I. to Amersfoort bij de School voor Reserve-offi cieren te Kampen, is ingetrokken Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen de verschillende Landstormgroenen van den Vrijwil li gen Landstorm op te heffen en deze groepen ouder tc brengen bij de Sta ven van de Regimenten Infanterie Kapitein G. A. Geel van het 4e rcg. veld-art is met ingang van vandaag overge plaatst bij de IVe artillerie-brigade te Amers foort Kapitein F. E de Nijs Bik, van het I6de reg. inf.. is met ingang van vandaag tijde lijk werkzaam gesteld ten bureele van den commandant der vesting Holland te 's Gra- venhage. VOLKS-UNTVERSITEIT. T olstoï-herdenking. Op Dinsdag 6 November, des avonds to half 8 zal de Volksuniversiteit een Tolstoi - herdenkingsnvond houden in de Doopsgezin de Kerk Als spreker zal optreden de heeT Just Havelaar. Voor nadere bijzonderheden venvijzen wij naar de desbetreffende adver tentie in dit nummer. ONS BELANG. De afd. Amersfoort van Ons Belang houdt Donderdag 8 Nov as. een algemeene cur susvergadering in het gebouw der Theoso- phische Vereeniging, waarin de heer Hof land Sr. zal spreken over het nieuwe wets ontwerp van minister de Geer„De finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten." BIOSCOPEN. Bioscoop de Arend. In de Arend-bioscoop wordt deze week een zeer mooie film vertoond, n.l. „De Negerhut van Oom Tom". Deze film geeft geïllustreerd het bekende verhaal van Harriet Beecher Sto- we. De film beschrijft het leven in het Zui den der Vereen'gde Staten in de tweede helft der vorige eeuw en speelt in den stoat Ken tucky op de plantage von Shilby. We mogen aannemen, dat dit vermeerde boek alom be kend is, zoodat een uitvoerige inhoudsbeschrij ving gevoegelijk achterwege kon blijven. Wel willen we verklaren, dat deze betrekkelijk nog nieuwe film, een prachtige illustratie geeft, terwijl het spel, dat door de opt redenen wordt gegeven, alle bewondering verdient. Cinema Royal. De Cinemo-Royol Vertoont nis hoofdnum mer tot en met morgenavond „De Adelaar", waarin de bekende Rudolph Valentino de hoof '-.rol vervult. Het verhaal van deze film handelt over het oude Rusland en is zeer boeiend. Volgende week komt als hoofdnummer „De Gemonkerdc Piraat", een sensationeel e zeeroo- vers-films, terwijl Woensdag een volksavond zal worden gegeven. MET EEN KWARTJE DE WERELD ROND Op de film in het film spel „D© Faam". Het filmspel „De Faam" vertoont morgen en Maandag een film, die ongetwijfeld een groote belangstelling zal trekken. Want wie zal niet kennen het komische en spannende reisverhaal, „Met een kwartje de wereld rond", van Paul d' Ivoi. De film, die men thans in de Valk kan zien is een nauwgezette bewerking van dit verhaal. In de negen acten maakt men de geheele reis mede, die Lavarède met zijn kwartje maakt. Men volgt hem in zijn geheele wedloop om de millioenen-erfenis, zijn redding van het schavot, zijn tocht dooT de wolken met den luchtballon, in het land van de Lama- priesters, de geheimzinnige geschiedenis met het Boeddha-beeld enz. Het behoeft geen be toog, dat waar "het boek ccn aaneenschake ling is van een onafgebroken reeks spannende momenten, de sensatie en sponning in deze film het toppunt bereikt, ongetwijfeld een echte film voor jong en oud. PERSONALIA. Onze stadgenoote mej. G. A. Hoverkorn, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school No. 235 te Rotterdam. ORGELCONCERT. George Robert in de Sint- Joriskerk. Ten bate van het Orgelfonds van de Sint- Joriskerk had gisteravond in deze kerk we derom een orgelbespeling plaats. Ditmaal was het niemand minder dan de bekende organist van de Haarlemsche Sint Bavo-kerk, de heer George Robert, die het instrument bespeelde. Geen wonder dus^ -dat het publiek in vrij grooten getale was opgekomen om te luis teren naar het spel van dezen begaafden mu sicus. Het programma van den avond van gis teren begon met een koraal-voorspel „Nun komm' der Heiden Heiland", van Joh. Seb. Bach En reeds bij dit eerste nummer kon men volop genieten van den grooten techniek, waarover de heer Robert beschikt. De heer Robert is een groot Bach-kenner en in zijn mooi open en doorzichtig spel kwam dat zeer duidelijk tot uiting. Ook het derde program ma-nummer „Passacaglia en Dubbel-fuga" in C kleine terts van denzelfden componist was een genot om aan te hooren, evenals J P. Sweelinck's Fantasie in d klein, een nummet uit de Oud -Nederlandsche school en het slot- koroal van Jos. Jongen. Wel zelden hebben we zoo genoten van de klanken van het mooie orgel van onze Groote Kerk als gis teravond. De nuanceeringen, die de organist rn zijn spelweergave wist te leggen, getuig den var een door en door begrijpen en aan voelen van het betrokken opwis, zooals slechts zeer weinigen vermogen Verschillendenummers op het programma waren ingeruimd voor het Ned. Hervormd zangkoor, onder leiding van onzen stadge noot, den heer A. J. C. Mooij. We waren reeds meerdere malen in de gelegenheid dit koor te hooren en ook nu mogen we weei spreken van een zeer beschaafd zingen. Jam mer dat het aantal leden van dit koor zoo beperkt is. Waren er meer krachten, dan zou ongetwijfeld het geheel daarmede ten zeer ste gebaat zijn. Hetgeen niet wegneemt, dat hetgeen het koor gisteravond ten gehoore bracht, op hoog peil stond. In het bijzonder memoreek-en wij het „In Porasceve" van da Vittoria. Buitengewoon goed klonken de af wisselende Grieks* he- en Latijnsöhe strophen, telkens door een gedeelte van het koor ge zongen, op eenigen afstand van elkaar opge steld. Het middeleeuwschc Kerstlied „Uit hoogen hemel daalt hij neer", was eveneens een zeer mood nummer, waarbij vooral de BOOMEN IN 'T PLANTSOEN. Nu wfUlen we eens de meer of minder zeld zame boomen gaon bekijken. We hebben er in ons plantsoen mooie soorten van. In de eerste plaats één, die we eigenlijk nog bij de erchdoorn h'adden moeten noemen, waarvan we dus niet vijf, doch zes soorten bezitten. Het is Acer Leopoldü, die staat aan den onderkant bij een der torens van Monnik- kendam. Vlak daarbij een bijzondere esch, n.l. de Sierlijke esch, Froxinus eleganti«=rimo, die zijn naam met eere draagt. Een andere zeld zame esch staat op het gazon bij de Heeren straat. Op zijn bói dje lezen we, dot het de Mannaësch is. die ook wel Pluimcsch genoemd wordt. Deze boom, dat exemplaar bedoelen we, heeft een zonderlingen stam, die van on der vrij dik is, doch plotseling in een dunner deel over gaat. Deze boom is namelijk geënt. De onderstam is van den gewonen esch, die vlugger groeit. Wie de schors vergelijkt met dien van de vier esschen daar dicht bij aan den kant van de beek riet wel, dat het essche- rohors is. Hetzelfde entingsverschijnsel ver toont de Bergiep, op hetzelfde gazon, waar bovendien nog op te zien is een flink exem plaar ven den Cata'pn of Trompetboom. Een drietal maanden geleden maakte we u op de zen laatbloeier opmerkzaam We rijn echter, al pratende hot plantsoen ingeloopen en zullen nu op onze schreden te- rugkeeren, Monnikendam weer over tot we in de buurt van de meisjesschool komen. Daar staat aan de beek een nog jonge boom met bladeren, die geen top hebben Het lijkt of die er afgesneden is. Dat is een Tulpenboom, niet zoo een met groote witte bloemen in het voorjaar, maar met groene, rood oangeloonen tulpvormige bloemen. Hij heet daarom Lirio- dendron tulipiferu. Aan de punt van het gazon rtaan Chineesche boomen, wier bladeren veel op esschcnblnd lijken. Het zijn Hemelboomen- De Chineezen voeden hun reusachtige zijde rupsen met het blad van dezen boom. Voot de meisjesschool staat een pracht exemplaar van den Vleugelnoot. Het schijnt, dot hij door wortclbcschad;ging in kwijnenden rvfraat is. Misschien is er wat aan te doen Nu vermelden we nog den Gelen Kornoelje dicht bij de Utrechtsche poord aan den kant van de beek en den Hanespoordoorn in de buurt van den muziektent bij de Sint Anfridus- straat. Ten slotte nog deze straat in en het plant soentje tegenover Monnikkenkam bezocht, waar we Moeroscypressen aantreffen en ons derde dozijn is vol. tenor-sofli met melodische begeleiding van het koor heel goed klonk. Het was een mooien avond, waarbij men heeft kunnen genieten van hoogstaande, ge wijde kunst. W. J. VAN DAM. In Concordio, Longestraot TT3. Van Zoterdag tot en met Donderdag expo seert onze stadgenoot Van Dam in Concordia een aantal teckeningen, etsen, pastels en schil derijen. Deze jonge kunstenaar doet zich kennen als een krachtig werker en als een man die wat in zich omdraagt. Hij bekijkt de dingen onbe vangen. Daar zijn geteekende koppen volksche karakterkoppen die treffen door de kracht der typeering. Het werk kan soms wat hard en stug zijn, dor is het in zijn wezen niet, zoetelijk allerminst. Men voelt een koppige zplf-tucht, een zekeren ernst in die borsche studies, ook al zou de grond ervan nog wel dieper kunnen zijn. De diepte komt met de inren, zoo er slechts leven zijl Het ruime en levens-volle van zijn natuur soreekt zich het sterkst uit in zijn behoefte nan krachtige tegenstellingen van sterke kleu ren. Vooral de pastels getuigen daarvan, want in zijn schilderwerk schijnt hij meer met de (zwaardere) materie te tobben: dit ;s soms wat schraal en koud. De witte en roestige roode, schimmelige muren onzer mooie oude stad laat hij sterk uitklinken tegen het warme blauw van den hemel, het brons van najaars-boomen. -Zoo ontstaan composities van gedragen kleuren- kracht. Hij zal goed doen zijn liefde voor mooie kleuren wat in te toornen. Soms kan die kleur werkelijk beteokenis en diepte krijgen, maar vaak ook is deze kleuren-weclde te veel om haar zelf genoten. Een schilderij is ten slotte geen tapijt. De hoogste adel van den kunstenaar is zijn waarheids-drong. Aan fijn heid heeft dit werk ongetwijfeld nog te winnen, maar nogmaals: de spontaniteit en de geeste lijke energie van deze studies ontwapenen tel kens weer onze kritische bedenkingen Zijn Hefde voor het oude en doorleefde uitte zich zeer gevoelig in een ruime en doorwerkte teekening naar een oud-Duitsche boerenhofstee: daar droomt iets van de eeuwen in die teeke ning. Een paar houtsneden naar vogels wij zen op een voste stijl-kracht Een paar etsen i naar Oud-Amersfoort doen voor dezen jon gen wager nog vele mogelijkheden open gaon. Dit etswerk, w.o. een buitengewoon groote naar de glorieuze toren achter twee witte huisjes, kon ongetwijfeld dieper en strenger doorwerkt zijn (inzonderheid de witte geveltjes doen te coulisse-ochtig aan), maar het reeds bereikte wettigt ten volle het vertrouwen, dat uit dit alles iets groeien kan, mits de artist zijn geest kracht tot werkelijke intensiteit verdiept. Het werk heeft karakter en, in aanleg, iets persoonlijks. In de groote kunst-centra van ons land ziet men helaas menige tentoonstelling, die minder belangrijk is en minder animeerend dan deze. Men krijgt de overtuiging, dat deze man met vreugde werkt en het erg serieus meent met dit werk; dat blijft het eene noodige. JUST HAVELAAR» J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 9