IKFIEDSFÖÖKTSCH DAGBIAB Zaterdag 15 December 1928 «DE EEMIANDER* 27e Jzzrrcng No, 143 DE NED. HERV. KERK TE LEUSDEN ENKELE HISTORISCHE BIJZONDERHEDEN OVER DIT KERKGEBOUW DERDE BLAD." STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN DE HERZIENING DER TELEFOONTARIEVEN VIT DEN OMTREK In een bijzondere herdenkings dienst zal morgenmiddag bel 100-jarig beslaan van de Ned. Herv. Kerk ie ju Leusden worden gevierd. Morgen, 16 December, zal de Nederl. Her vormde kerk aan den Arnhemschen weg onder Leusden een eeuw bestaan hebben. Naar aan leiding van dit 100-jarig bestaan laten we hier enkele historische bijzonderheden volgen over dit kerkgebouw. De Hervormde kerk tc Leusden vindt haar oorsprong in do oude, aan den H. Antonius gewijde kerk te Oud-Leusden, waarvan de toren zich thans nog verheft te midden van de landelijke begraafplaats achter het hotel. Deze voormalige kerk wordt voor een der oudste, door sommigen zelfs voor de alleroudste Chris- tonkerken van ons vaderland gehouden. Tot de parochie van die kerk behoorden Hsmersfeld, Amesforde, Hoflake (Hoevelaken), Stuthenborch (Stoutenburg), Hohorst en Bache- voort (Bavoort). De uitgestrekte gouw Flehitc bovette toen slechts drie parochiën, nml. die Van Leusden, Rhenen en Amerongen. Tot ongeveer 1250, voordat de eerste kerk te Amersfoort (de H. Geest-kapel aan de L'angestraat, cp de plaats van de tegenwoor dige Luthersche kerk) werd gesticht, waren de Ametsfoorters genoodzaakt in de parochiekerk te Lsusden hun openbare godsdienstoefeningen te houden. Bij de hervorming ging deze kerk over aan dc Protestanten. De Katholieken bleven echter ook nadien het kerkhof als een gewijde plek beschouwen. Aanvankelijk heeft deze kerk enkele eigen predikanten gekend, doch hoe langer hoe meer stpitte men bij de aanstelling op allerlei moei lijkheden. Later werd de dienst in het kerkje te Oucb-Leusden immer waargenomen door de predikanten van Amersfoort. Deze dienst werd echter in de langzamer hand bouwvallig wordende kerk tot groot be zwaar der Amersfoortsche predikanten en tot gering nut der gemeente alleen des zomers om de 14 dagen waargenomen. De groote uitge strektheid der gemeente maakte het den predi kanten van Amersfoort onmogelijk om bij do morgen voor hun eigen gemeente een behoorlijk herderlijk opzicht te Leusden uit te oefenen, 'veer zelden konden zij dan ook den tijd vinden tot huishezock in de verschillende buurtschap pen van Leusden. Toien het kerkgebouw wegens bouwvalligheid groote reparaties begon te vorderen, dacht men aanvankelijk over indeeling van Leusden bij verschillende naburige kerkelijke gemeen ten (Amersfoort, Woudenberg, Schërpenzeel en Hoevelaken). Deze gemeenten waren echter te groot, dan dat uit een zoodanige indeeLjng eenige wezenlijke vrucht voor de gemeente Leusden zou kunnen voortspruiten. De kerke raad kwam toen tot de overtuiging, dat het eenige middel om de Hervormden te Lousden to helpen zou zijn het oprichten van een ge meente onder eigen leeraur en het stichten van een kerk op een plaats meer in het centrum "der gemeente gelegen. In 1825 wees de kerkeraad het „Provinciaal College van toezicht op de kerkelijke admi nistratie bij de Hervormden in de provincie Utrecht" op den treurigen toestand der kerk en de daarmede in verband staande nadeeien voor de belangen der gemeente on hij riep de tusschenkomst in van dot college om verdere nadoelen te voorkomen. Het collego adviseerde den kerkeraad om, in overleg met het klassi kaal bestuur van Amersfoort, een request te richten tot den Koning, waarbij de ware toe stond der Hervormde gemeente en haar belan gen en behoeften nadrukkelijk zouden worden voorgesteld en de meest geschikte middelen tot voorkoming van het geheele verval der ge meente als gemeente van Leusden, met alles wat tot opheldering daarvan kon dienen, zou worden opgegeven en vooral eerbiedig zou worden aangedrongen op het verkrijgen van een eigen predikant, onder het genot van een toereikend tractement van 's Rijks wege. De kerkeraad handelde overeenkomstig dit advies en richtte in 1825 een verzoekschrift tot den Koning. Dit request hod tengevolge dat bij koninklijk besluit van 2 September 1825 (Stbl. no. 143) het volgende werd besloten: 1. De hervormde ingezetenen te Leusden zullen voortaan een kerkelijke gemeente cp zich zelve uitmaken onder den naam van her vormde gemeente van Leusden. 2. Aan deze gemeente wordt de vrijheid ver leend om het oude kerkgebouw te doen afbre ken en uit de opbrengst daarvan, zoo bij ver koop als anders, mitsgaders door middel van vrijwillige bijdragen, een nieuwe kerk en pre dikantswoning te Leusden te bouwen. 3. Zoodra deze gebouwen zullen gesticht zijn, zal aan die gemeente worden toegestaan een van 's landswege bezoldigd leeraar op zoodanig jaarlijksch tractement als door ons, op voor dracht van onzen Staatsraad, directeur-gene raal van de zaken der Hervormde Kc-rk nader zal worden bepaald. 4. De gemeente te Leusden zal moeten zorg dragen, dat deze kerk in goeden staat onder houden blijve en dat haar leeraar steeds eene voegzame en voor hém geschikte woning hebbe. 3. De afbraak en de verkoop der oude kerk en het aanwenden der middelen tot het bou wen eener nieuwe kerk en predikantswoning benevens het stichten en voltooien derzelve, rullen moeten geschieden onder toezicht er goedkeuring van en verantwoording aan het Provinciaal College van toezicht op de kerke lijke administratie bij de Hervormden in de provincie UtrechL Ben commissie v/erd benoemd, bestaande uit do drie predikanten van Amersfoort (ds. P. J Laan, ds. W. Breyl en ds. M. van Meeteren), C. van de Geest, kerkvoogd. Maas Donker- steeg, notabel, mr. W. H. de Beaufort c-n E. L. baron van Hardenbroek van Lockhorst, terwijl later de commissie nog werd aangevuld met den beroepen predikant ds. P. C. Ribbeek, de hceren van Assenraad, mr. J. F. de Beaufort en de kerkvoogden F. ter Maten cn A. van de Lagemaat. Deze commissie werd belast met de zorg" voor den bouw van kerk en pastorie en met de inzameling der benoodigde gelden. Het mocht haar gelukken een bedrag van 19,413.29 bijeen te garen. De meerderheid der bovenvermelde com missie oordeelde aanvankelijk, dat de meest geschikte plaats voor de nieuwe kerk zou zijn „tusschen de Ooycvaarshorster- en de Bree- voortsche brug", alwaar men grond kon koo- pen. Twee leden wilden de kerk stichten „tus schen de Ooyevaarshorsterbrug en Willem Brandsen". Baron van Hardenbroek wenschte, dat do kerk meer in de nabijheid van Look horst, de Zwarte steeg en Hamersveld ge bouwd zou worden. De keuze der commissie viel eindelijk op een stuk grond bij de Ba- voortsche molen. Ten slotte werd de kerk toch nog op een an dere plaats gesticht, doordut een aantal ge meenteleden aanbood voor dat doel te schen ken een aan Gerrit Ravesloot toebehoorend land groot 300 roeden (oude maat) te Leusbroek „ongeveer een kwartier uurs van de Ba- voortschebrug aan den aan te leggen straatweg op Arnhem". Dit aanbod werd dankbaar aanvaard. B. Ruitenberg, stadsbaus van Amersfoort, was dc architect der kerk. De bruikbare bouwmaterialen van het in De cember 182(3 gesloopte kerkgebouw te Oud- Leusden, konden voor den bouw van het nieuwe bedehuis worden aangewend en de ove rige benoodigde materialen kocht de commissie aan. In dc lente van 1827 werd met den bouw der nieuwe kerk een aanvang gemaakt. Den 19den Juni 1827 had de eerste steen legging der nieuwe kerk plaats door mr. J. F. de Beaufort, in naam van baron van Harden broek van Lockhorst, die wegens ongesteldheid hiertoe verhinderd was. Den 16den November 1827 werd de toren spits op de kerk geplaatst. JDit was", zoo tee- kende een ooggetuige aan, „een vrij moeilijke en gevaarlijke expeditie. Zij liep gelukkig zon der eenig ongeluk af." Dc plechtige inwijding der kerk had plaats op Dinsdag 16 December 1828 door ds. Breyl, predikant te Amersfoort. De eerste predikant van de opnieuw ge vormde gemeente, ds. P. C. Ribbeek, werd den 2den Mei 1829 door ds. Breyl bevestigd. Na 25 jaren, in 1853, werd de stichting der kerk herdacht. Evenals in 1828 was het ook nu weder ds. Breyl, die bij deze feestviering voorging. De herdenking van het vijfjarig zelfstandig bestaan der Nederlandsch Hervormde gemeente te Leusden had plaats Zondag den 15den De cember 1878 in een extra-middagdienst, waarbij toespraken werden gehouden resp. door den toenmaligen postor loci dr. van Rhijn en door de voormalige predikanten van Leusden: ds. van Gruting, ds. Loeff, ds. van der Lip en ds. van Lindonk. In 1900 werd het kerkgebouw vergroot en Verfraaid. Bij de Nederlandsch Hervormde gemeente te Leusden hebben, sinds haar herstel in T828, de volgende predikanten dienst gedaan: Ds. P. C Ribbeek (T829—1844); ds. H. J. Bruins 1844 1855); ds. A. P. van Gruting (1855— 1003); ds. A. Loeff (1864-1800); ds. J. J. van der Lip (18671870); ds. H. W. van Lindonk '1570-1875); dr. C. H. van Rhijn (1875- I860); dr. J. Th. dc Visser (T880-I884); ds. H. H. Burger (1884-1887); ds. G. J. A. Jonker '10e8-189I); ds. G. van der Giesen (1892- 1897); ds, E. U. Schallenberg, die sinds 1897 voorganger der gemeente is. In den herdenkingsdienst van morgenmiddag zal o. m. het woord gevoerd worden door dr. J. Th. de Visser, ds. H. H. Borger te Utrecht en door den huidigen predikant, ds. E. U Schallenberg. GFFICIEELE KENNISGEVINGEN HINDERWET. B. en W. van Amersfoort, Gelet op artikelen 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. Heilygers ingediend verzoek met bij lagen, om vergunning tot het uitbreiden van een timmerfabriek en het daarin plaatsen van twee electromotoren in totaal van 7 P.K. tct het aandrijven ven een vlak- en vun<jiktebank en een slijpmachine in het perceel, alhier gele gen aan den Arnhemschen weg no. 170, op de secretorie der gemeente ter visie ligt en dat op Vrijdag, den 28 December aanstaande, des voormiddags te 10 ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van do inrichting in te brengen. Amersfoort, den 14 December 192o. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN to, ii v. RANDWIJCK. B. en W. van Amersfoort, Gelet op artikelen 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door dc N.V. F. M. Houbaer en Co/s Siga ren- en CigariHosfabriok ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van hare fabriek en het daarin plaatsen van 39 electromotoren in totaal van 37 1/20 PJC. tot het aandrijven van verschillende machines benevens het inrichten van een nieuwe droog- kamor in het perceel, alhier gelegen aan de v. Aseh v. Wijckstraat no. 23, op de secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Vrijdag, den 28 December aanstaande, des voormiddags te 10.15 ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen hot uitbrviden van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 14 December 1928. Do Secretaris, K. KAAN Jzvn. Dc Burgemeester, v. RANDWIJCK. B. en W. van Amersfoort, Gelet op artikelen 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de Bataafsche Importmaatschappij in gediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een benzine-installatie met een ondergrondsch reservoir en een bo- vengrondsche aftapinrichting in het perceel ge legen aan den Amhemsohen weg no. 160, op de secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Vrijdag, den 28 December aanstaande, des voormiddags te 10.30 ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen hei oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, don 14 December 1928. De Secretaris, K. KAAN Jzn. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. NOVA Het Kerstnummer. Het Kerstnummer van het magazine „Nova thans uitgegeven en geredigeerd dooi A. J. G. Strengholt en G. do Lange, is met een rijken inhoud verschepen. ALereerst noemen wij „Het hoofd ven no. 213376 een pak kende kerstnachtschcts door Henri van Wer- meskerken. Hans Martin, Ivans en Amy Vorstman ten Have completeeren do Kerstlectuuv met ge slaagde vertellingen. Van Piet Kloppers Ié' er het eerste deel van een spannend en detective-roman „Mid dernacht". E Phillips Oppenheim schreef: „Drie vliegen in een klap De hoofdredacteur A. J. G. Strengholt hield een „Somnabulistische Enquête waarbij 28 vooraanstaande Nederlanders, meer of min der optimistisch voorspellen „Wat 1929 ons zal brengen". Er zijn bovendien interessante artikelen Van cn over Esther de Boer van Rijk; een interview met Albert van Dalsum; over „Ras- poctin, de heilige duivel" en een curieuse bij drage van ds. Bakels. De geestige Nono .geeft Amsterdamsdhen straathumor Verder bijdragen door E. van Lidth de Jeude, H. Visser van Wouw en Willy Corsari, terwijl J. P. Wren, dc auteur van „Beau Geste", „Liefde in het Vreemde lingenlegioen" schreef. Een origineelc prijsvraag besluit den vcel- zijdigen inhoud. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aanvragen van werkgevers om werkkrachten boven de 18 jaar. 1 [boekbindershalfwas, 2 dagmeisjes, 1; dienstbode, 1 ketelinakcr, I 2de meisje, 3 leid sters (fabriek), 5 fabrieksarbeidsters, 1 lood gieter, 2 machine-bankwerkers. Beneden de 18 jaar. 3 jongste kantoorbedienden, 6 fabrieksjon- gens, 3 dag-meisjes, 1 fabrieksarbeidster, 2 2e meisjes. Aanbiedingen van werkzoekenden boven de 18 jaar. 2 banket- en broodbakkers, 1 banketbakker, 1 behanger-stoffeerder, 2 boekdrukkers, 3 broodbakkers, 11 chauffeurs, 7 fabrieksarbei ders, 4 fabrieksmeisjes, 44 grondwerkers, 1 hulp in de huishouding, 6 kantoorbedienden, 6 kantoorwerksters, 1 kappersbediende, 1 keil» ner, 1 meesterknecht drukkerij, 3 straatma- kers handlangers, I uniformpettenmaker, 1 üutogeenlasschcr, 1 autornobielhersteller, 4 hulpmonteurs (Ccntr. Verz.), 1 metaalslijper, 1 radio-monteur, I kindermeisje, 3 kleerma kers, 1 kruideniersbediende, 8 letterzetters, 106 losse arbeidets, 1 machinist, 1 magazimknecht. 15 metselaars, 3 meubelmakers, 1 confectie- naaister, 31 opperlieden, 2 reizigers, 2 rij wielherstellers, 42 huisschilders, 1 rijwiellak» ker, 1 zandblozt"-, 1 tabukskerver, 1 lompen- sorteerdei, 3 pakhuisknechts, I venter, 2 ex peditieknechts, 9 schoenmakers, 4 sigarenma kers, 4 smeden, 4 slagers, 1 steenhouwer, 2 stokers, 5 straatmakers, 14 stukadoors, 2 sui* kerbeweikers, 4 bouwk. teekenaars, 29 tim merlieden, 3 tuinlieden, 3 veldarbeiders, 4 voe- geis, 6 voerlieden, 10 werkvrouwen, 1 winkel bediende, 3 zadelmakers, 1 schipper, 1 incas seerder. I steno-typiste, 1 schilster, 1 kookster. Beneden de 18 jaar. 3 schilders, I kappersbediende, 1 aank. auto-monteur, 1 leerling auto-monteur, I leerl. electriden, 1 leer!, mach. bankwerker, 1 leerl smid, 1 leerL banketbakker, 2 fabrieksarbei ders, 1 losse arbeider, 1 chocoladewerker, 1 naaisters Een tweetal adressen in zake de Zuiderzeevis-- scherij met betrekking tot de droogmaking van de Zuiderzee. Mededeel ingen. Gistermidag kwam de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Geldersohe Vallei L openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den heer J. Cozijnsen Hm. uit Har derwijk. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering onveranderd gearresteerd. De voorzitter doet mededeeling van enkele ingekomen stukken. Tevens wordt medege deeld, dot een schrijven van het lid der Kamer, desr heer W. Roessinger te Veenendaal betref fende de notulen en in verband daaimede be teffende de adviseerende taak van den secre taris, behandeld zal worden in Comité Gene- Verbetering in het postkantoor. De heer Kramer deelde mede, dat hij een onderhoud gehad heeft met den directeur van het postkantoor alhier. Het postkantoor zal, voor wat de loketbediening betreft, een groote verbetering ondergaan. Do loketten voor post cheque en giro zullen worden doorgebroken, waarna dc rij loketten aan de zijde van de postboxen zal worden verlengd. Er zullen door deze verbouwing 9 lokalen komen, hetgeen on getwijfeld ten goede zal komen voor de bedie ning van het publiek. Ook zullen er in het postkantoor neg enkele andere veranderingen komen ten gerieve van hot publiek. Subsidic's enz. Voor de Pluimvectenioonstelling te Ede op 4, 5 cn 7 Januari a.s. zal een wisselbekeT be schikbaar worden gesteld. Op een verzoek van het Bureau voor Hon- delsinb'ahtingen te Amsterdam om subsidie, wordt afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een vraag der Kamer van Koophandel te Utrecht over subsidie aan het Internationaal Congres voor Handels-On derwijs te Amsterdam in September 1929 deck de voorzitter mede, dot ven dit congres geen aanvrage voor subsidie bij de Kamer is binnengekomen De verkeersweg door Soest. Aan de orde komt vervolgens een schrijven van het lid der Kamer, den heer P. H. Hesp tc Soest, over het gerucht, dot bij het wegen plan de groote weg via Soest verlegd zal wor den van den bestaanden hoofdweg door het dorp naar den zoom van het dorp, waarin schade wordt geducht voor Soester bevolking en winkels. Dc heer H u y g e n is van oordeel, dat de Kamer zich zooveel mogelijk moet houden bui ten dergelijke wegen kwestie's Wanneer het be treft een algemeen districtsbelong, dan moet de Kamer actief en diligent zijn. Doch dergelijk kleinigheden liggen buiten het terrein van de werkzaamheden van de Kamer. De heer Kramer is in principe het eens met de meening van den heer Huygen. Alleen zou hij er tegen zijn, als de belongen van den kleinhandel in den hoek gedrukt zouden wor den. De heer Huygen zegt, dat dit ook geens zins do bedoeling is. Alleen zou spreker willen voorstellen, dot de Kamer zich met kleinig-. heden betreffende het aanleggen van wegei niet inlaat. Ook voot het vervolg zou spreke dit willen aanraden. In verband hiermede doet spreker het voorstel, dat de Kamer zich met dergelijke kleinigheden niet meer zal inlaten. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd en aangenomen Ziriderzce-aangclegenhcden. De Kamer kreeg het verzoek van de Ver- eeniging van belanghebbenden der nevenbe- drijven der Visscherij, om in overweging te ne men, c.q. te steunen haar adres aan de Regee ring tegen voornemens om de Zuiderzecvis- scherij te verleggen naar Oost-Friesland. Dit adres luidt als volgt: De Vereeniging van Belanghebbenden der Nevcnbedrijven der Visscherij welke schade lijden bij de afsluiting en gedeelte lijke droogmaking der Zuiderzee heeft de een het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Uit de dagbladen is haar ter oore ge komen, dot een Regecringscommissie be staande uit 4 ltden, t.w. 2 visschers, een Hoofdambtenaar van het Departement van Arbeid en een ambtenaar van de Vissche- rijinspectie een studiereis naar Oost-Fries- land gemaakt hebben ter bestudeering van de mogelijkheid van de overplaatsing van het gansche Zuiderzeevisscherijbedrijf naar Oost-Friesland. De Vereeniging betreurt het ten zeerste dat in deze Commissie die een dergelijke belangrijke taak had als de bestudeering van dc overplaatsingsmogelijkheid van een belangrijk volksdeel een vertegenwoordi ger van den handel en de nevenbedrijven ontbrak, terwijl diens aanwezigheid, naar de Vereeniging wil voorkomen ten volle gerechtvaardigd geweest zou zdjn daar dc bestaansmogelijkheid van den visscher af hangt van de afzetmogelijkheid von zip product, en een zuivere bcoordeehng daar van alleen bij een vertegenwoordiger van den handel verzekerd is. De Vereeniging verzoekt Uwe Excellen tie derhalve ingeval dergelijke mogelijk heden opnieuw zouden bezien moeten wor den, beleefd om te willen bevorderen dat in de desbetreffende Commissie ook een) vertegenwoordiger van den handel be- noemd wordt. De Kamer besluii om in haar antwoord in overweging te nemen aan dc benadeelden een botter met motor te geven, opdat deze zich zullen kunnen verplaatsen en daardoor geen nadeel zullen ondervinden in de uitoefening van hun bedrijf. Door het gemeentebestuur van Harderwijk is inzake dc droogmaking der Zu'dcrzec en dc visscherij aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden van den volgenden inhoud: De afsluiting van de Zuiderzee zal tot gevolg hebben, dat de Zuiderzeevisschery, zooals die thans aan den z.g. zuid wal woidt uitgeoefend, vrijwel geheel ten gronde gaat. Daar in de gemeente Harderwijk plus minus 1280 personen dit is ruim 1,6 der stadsbevolking, direct van die visscherij leven, moet do afsluiting als een rantp voor ie stad worden beschouwd. Dit klemt te meer, daar dc gemeente als achterland de hooge Veluwe hoeft, welke door de geaardheid van den grond niet voor ontginning van eenige beteekenis in aanmerking kon komen. Dc afsluitig der Zuiderzee heeft dus tot direct gevolg dat de gemeente za) wprden ingesloten door een economisch doodo om geving. In dit opzicht onderscheidt zich niet al leen Harderwijk maar vrijwel dc geheele Ziridwal van de andere oevers der Zuider zee, waar inpoldering zal plaats hebben Noord-Holland en Friesland). Het moet daarom tegenover d:: gedu peerde gemeenten aan den Zuidwal en te genover de gemeente Harderwijk in het bijzender als een plicht geacht worden, dat zoo spoed'g mcgelijk nieuwe econo mische mogelijkheden worden gecpsnd. Dit kan worden bevorderd, door den tockomstigen Zuid-Ocstpolder het eerst voor inpoldering te doen in aanmerking komen, waardoor het economisch isole ment, zoo spoedig mogelijk zal worden opgeheven en dc mogelijkheid wordt ge opend, dat dc gemeente niet geheel, ten gronde wordt gericht. Met kracht dringen wij er daarom bij Uwe Excellentie op aan dc inpoldering van de Zuiderzee met de droogmaking van den Zuid-Oostpolder aan tc vangen. Dc Kamer besloot dit adres met dc mccstft kracht te steunen. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.a. het antwoord van den Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie op het schrijven der Kamer betreffende de herziening der telefoontarieven. Het antwoord van den Directeur-Generaal luidt aldus: 1. Met veel belangstelling nam ik kennis van bovenvermeld schrijven, met den inhoud waarvan bij de verdere bewerking dor tarief- herziening zooveel mogelijk rekening gehou den zal worden. 2. Uw beschouwing aangaande het voran- rufsysteem geeft mij aanleid ng U te bericht ten, dat in het interlocaal verkeer door middel van een tclcfooncproepbericht hetzelfde kan bereikt worden als met het „Voranrufsystem 3. Een telefoon-oproepbericht toch kan ge- tonden worden aan een met name genoemde persoon op een bepaalde plaats. De afzender kan daarbij opgeven, dat hij den gewenschten persoon zoo spoedig mogelijk, dan wel op een can tc geven tijdstip zal oprooepen. Ook kan hij den geadresseerde verzoeken hem op to roepen, eveneens zoo spoedig mcgfelijk of op een aan te geven tijdstip. 4. Dc verbinding wordt tot stand gebracht op het tijdstip, vermeld in het oproepbericht, of waarop de geadresseerde zich tot het voe ren van het gesprek aanmeld of zooveel latc-r als in verband met «voorhanden andere navra gen noodig is 5. De kosten van bedoeld telefoonoproep bericht bedragen f 0.20. 6. Of en in hoever er aanleiding bestaat het telefoonpersoneel bij indienstneming psy chotechnisch te doen onderzoeken maakt nog een punt van overweging uit. Op een adres van de Rijwielpad ver. W. Ve luwe, om te steunen het verzoek om ook mo torrijwielen op fietspaden toe te laten terwillo van zakenlieden, die anders moeilijk in dezo streken hun klanten per motor bereiken kun nen, wordt afwijzend beschikt. Een adres van den Slagershond over het werktijd?nbcsluit acht de Kamer, nu reeds alle Middenstandsorganisaties hiervoor werken, niet te liggen op het terrein harcr werkzaamheden. Een anoniem schrijven over de opheffing van belastingkantoren wordt terzijde gelegd. Sneltrams naar Zeist. Van de Nederlandsche Buurtspoonvegmaat- schappij is bericht ingekomen, dot inlegging van sneltrams n'et goed mogelijk is. De Kamer zal zich nogmaals tot de NB.S. wenden met de vraag, waarom het wel rr.oge- 'ijk is tusschen Zeist en Utrecht sneltrams te sten loopen en dit niet kan tusschen Zeist en Amersfoort. Tevens deelt de N.B.S. mede, dat zij inzake bezwaren tegen de groene kleur harer wagons

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 9