FEDUIM BURGER DE EEMI ANDÈQ REUZE KOOPJES DAMES MODEZAAK GARAGE MOLENAAR Telefoon nos. 1210 -1211 -1212 FIAT CBTRÜëN BUICK LA SALLE EN CADILLAC. LUXE AUTO VERHUUR ^n£'<uds>*rmftl yz&ï kaïm zaterdag 29 December 1928 27e Jaargang No. 153 Onze groote Balansopruiming ARNHEMSCHEWEG 26 begint Woensdag, 2 Januari niR«rc. .,Anr, kl/ DE WEG TERUG. STATIONSPLEIN WIJ VERTEGENWOORDIGEN DE A. H. VAN NIEUWKERK Complete Woninginrichting Speciale aanbieding CLUBFAUTEUILS 6UITENLANDSCH OVERZICHT iliilliililllllllllillll 'S KONINGS ZIEKTE Meer reden voor bezorgheid STOOMWASSCHERIJ KINDEREN OMGEKOMEN OKTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden vopr Amersfoort f 2.10. per maand f 0.75. per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.l7J/j. Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke oommers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 513 DIDuC.TE.UR - UITG EVED. J.VALKhOFT PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met Inbegrip van eeo bewijsnummer. elke regel meer f0 25 Llcfdadighcids-advertcntlëD voor de helft van den prijs. Kleine Advertenticn ..KEIT1ES' bij vooruitbetaling 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.Bewijsnummer extra 005 Oudcjaorsovondmijmering, door H. G. CANNEGIETER. „O, wist ik toch den weg terug, den lieven weg naar 't kinderland!", aldus vangt eer Duitsch lied aan, dat door den componist Brahms op muziek is gezet en meermalen ook ten onzent op concerten wordt gezongen. In dit vers heelt de dichter Klaus Groth het heim wee naar het verleden vertolkt, dat den mensch op sommige oogcnblikken kan overvallen. De dichter verzucht in dit lied, dat hij er naar haakt uit te rusten, door gecnerlei streven opgewekt en zonder ergens naar te vorschen of te spieden; zijn moede oogen toe tc doen en droomend over de zoete jeugd, waarin de liefde hem zacht toedekte, de verandering der tijden te vergeten. Zoo zou hij ten tweeden male een kind willen wordenl In een ander gedicht herinnert de dichter zich, hoe hij als kleine jongen met zijn broertje zat op den rand vun buurman's put. De jongens keken het luchtruim in, waar de maan langs den hemel zeilde en tuurden in het* diepe water, waarin haar glans zich weerspiegelde. Hoe anders was toen de wereld! Zoo is het nu niet meer; alleen nog maar in den droom. En als de eenzame man in den stillen schemeravond meent een bekende voetstop naast zich te hoo- ren en hij wendt zich verheugd om, dan is er niets dan hij, die te schreien staat. Hoe algemeen is dit heimwee, al wordt het niet altijd in den sentimentcelcn vorm uitge drukt, waarin de Duitsche volksdichter zich uit! Nog onlangs slaakte een onzer jongere Ncder- landsche dichters dezelfde klacht, verzuch tende: „Wat is er van mijn dagen mij gebleven. En van hun gloed en 't rusteloos gedruisch Der wereld van mijn nuttelooze streven? Alleen één zekerheid: het ouderhuis." „O wist ik toch den weg terug!" Is het niet, of de klokken dit galmen op dezen loatsten, stillen dag van het jaar? Fluistert deze ver zuchting niét met den wind door de kale tak ken der boomen, wanneer wij ons langs den eenzamen landweg begeven naar de Oudejaars- avondkerk of naar het huis, waar wij in ver- trouwelijken kring het jaar zullen uitzitten? Het is of we deze klacht hooren in dc schrille kreet, waarmee straks de fabrieks- schoorsteenen, locomotieven en stoombooten het oude jaar afscheid toeroepen. Het snerpt als een schreeuw uit een wanhopig hort: „O wist ik den weg terug!" Maar meédoogcnloos als de sneeuw, welke onze voetstappen heeft uitgcwischt, de voet stappen waarmee wij ter Oudcjaorsavondvie- ring zijn opgegaan, overdekt de tijd eiken in druk, elke prent, die ons bestaan in het ver leden gedrukt heeft. Zacht en onmerkbaar dwarrelt vergetelheid neer over ons levenspad en al dieper raakt hetgeen kortgeleden onder onzen driftigen trtd zijn spoor in de wereld achteiliet, bedolven onder haar stille, donzige wade. Een vrouw zat bij 't haardvuur in Oudejaors- ovondgedachtcn verzonken. Zij woonde in een oud huis, dot van geslacht op geslacht aan haar familie had toebehoord. Nu zat zij alleen in de groote holle kamer, waar ze eens met haar ouders in een talrijk gezin had geleefd. De kring was uiteengespat naar alle dcelen der aarde. En, terwijl zij mijmerend haar verkleumde handen uitstrekte naar het vuur, bedacht zij opeens, hoe ook hoor vader vroeger zoo placht te zitten, starend in de vlammen. Het was haar, of ze plotseling al de honden zag, die in den loop der eeuwen zich hier op dezelfde plek in dit oude huis naar den haard hadden uit gestrekt. Geslacht op geslacht van handen: oude, verweerde handen, jonge blanke han den En eensklaps zag ze haar eigen han den als in een verdwijnenden spiegel zich op lossen met al die andere handen uit het ver leden. Geslacht op geslacht heeft op dezen loatsten avond van het jaar de handen gevouwen onder het peinzende hoofd gelegd; aan geslacht op geslacht is in allerlei toonaarden op dezen avond de verzuchting, de smartkreet ontvloden: „O wist ik toch den weg terugl" En niemand heeft hem geweten; niemand is het gelukt, voor de tweede maal kind te worden, blind voor de verandering der tijden. Ook ons zal dit niet gelukken. Er zijn dingen, waarbij wij ons moeten neer leggen. Wanneer eenmaal het kuiken uit het ei is gekropen, is het onmogelijk, dat het wederom ei wordt. Wanneer eenmaal het zaad in dc aarde is gevallen en het ontkiemt, zal nietv ter wereld bij machte zijn, om het jonge plantje in zijn ouden vorm te herstellen en er nogmaals een zaadkorreltje van te maken. Het rijsje, dat wij geplant hebben, breidt zich noodwendigerwijs uit tot een boom, in welks forschcn stam en welig loover wij het oorsprom kelijk twijgje niet meer herkennen. Van een volwassene weer een kind tc maken, is even onmogelijk als den weg terug te vinden van den ouden eik naar het rijsje, van de plant tot den zaadkorrel, van het kuiken naar het ei. Dc weg terug bestaat niet. Op geen enkel gebied. Slechts in de verbeelding, slechts in den droom is het verleden te repvoduceeren. Maar als het herstel van het oude werkelijk heid werd, zou het verleden zijn eerwaardig karakter verliezen en kortweg belachelijk wor den. Wij kunnen dit gemakkelijk ervaren, wan neer wij een muziekrol of een film in plaats van van voren naar achteren, van achteren naar voren afdraaien. Het is een komisch ef fect van dc goedkoopste soort. Beseffen wij eigenlijk wel, dat wij met onze Oudcjanrsovondverzuchting het dierbaar ver leden oon een dergelijk komisch effect bloot stellen? Dat onze wensch, om den weg terug te loopen, ten slotte niets anders betcekent dan dat wij ons ten koste van het verleden zou den willen ''ermaken? Er is niets bespottelijkers dan een achteruitloopend mensch. Daarom is het goed er den nadruk op te vestigen, dat Oudejaar een afscheidsfeest is. Wij spreken van Nicuwjaarswenschen, maar van een Oudejaarswcnsch heeft niemand ge hoord. „O wist ik toch den weg terugl", is een wensch. Een Oudejaarswcnsch. Een bede om achteruitgang. Wij wcnschen elkander Nieuw jaar. De Nieuwjaarswensch is een bede om vooruitgang. Dat het geluk onzen vooruitgang begeleide. Achteruitgang kan door het gelul; nimmer worden begeleid. Dwaas is het verlangen naar herstel van het oude. Het oude keert niet terug. Dc eenmaal afgezworen staatsvorm heeft afgedaan. De mootschappij is niet in zijn eenmaal verloo chenden toestand terug te brengen. Onze vroe gere overtuigingen, liefdes en liefhebberijen kunnen wij geen nieuw leven inblazen. Gedane zaken nemen geen keer. Wie zich hecht aan hetgeen door het leven achterhaald is, heeft bij voorbaat verloren spel. Dat is de tragiek van den reactionair. Elke da; breekt den brug achter gisteren af. Elke da; bouwt een brug voor morgen. Zoo wil het de grondwet van 't leven, waartegen verzet nutte loos is. Zoo moge dc jaarwisseling ons niet met een jammerklacht vinden, doch met een welkomst groet aan de toekomst, den wegvooruit! (Nadruk verboden). ALDEGONDESTRAAT 103-105-107 TEL. 543. GROOTE SORTEERING CLUBFAUTEUILS en THEEMEU3ELEN Het Fronsche vlootprogrom. Wnt Frankrijk voor zijn ver dediging noodig acht. Het is niet cn-actuecl zoo tegen Kerstmis, wonneer het vredesfeest wordt gevierd, vloct- aangelegenheden tc bespreken. Onder de talrijke ontwerpen, die de Fronsche Komer nog voor het einde van 't jaar af wil doen, bevindt er zich ook één, waarin het bouwprogramma det Franschc vloot voor de eerstvolgende vijftien jaren v/ordt vastgesteld. Het ontwerp, dat reeds in de vorige wetgevende periode is ingediend, maar toen niet meer afgedaan kon worden, bepaalt de sterkte der Fransche vloot als volgt: 175000 ton groote gevechtsschepen (linieschepen en slagschepen), 54COOO ton lichte gevechtseenheden (kleine kruisers tot 1C000 ton, torpedobooten en tor pedojagers), 96000 ton duikbooten, 60000 ton moederschepen voor vliegtuigen. In deze ton nage zijn de Kanaalschepen, de mijnenleggers, schoolschepen, kanonneerbooten en ondere kustvaartuigen niet begrepen. Deze cijfers die als een minimum-bouwprogram dienen te worden beschouwd moeten op het laatst in "943 zijn bereikt. Het aantal der op stapel staande nieuwe en reserveschepen zal elk joar in de financiecle wet aangegeven worden. De levensduur der af zonderlijke scheepscategorieën wordt in de wet als volgt bepaald: de groote gcvechtsschcpen zullen na 20, ljchte kruisers na 17, torpedo booten en torpedojagers na 15 en duikbooten no 12 dienstjaren door nieuwe worden ver vangen. De helft van alle vaartuigen zal vol ledig bemand zijn en gereed voor 't gevecht; de andere helft zal moeten volstaan met een gereduceerde bemanning. In het repport, dat de moiinccommissie heeft uitgebracht, wordt uiteengezet dat de Washing- tonsohc overeenkomst van 1922, die dc ton nage der grootje Fransche pcvechtsschepen teruggebracht heeft tot 1750C0 ton, het I Frankrijk onmogelijk maakt in den vervolge F* LAAVAKHATIERSVELD te rivoliseeten met de leidende zeemogend heden: Engclend, Amerika en Japan. De Fransche regeering streeft daarom, reke ning houdende met de bizondere taok, die de Fronsche marine heeft te vervullen, vooral naar de constructie van lichte gevechtscenheden, die overigens het meest geschikt zijn om dc kusten te verd -'digen, dc verbindingen tusschcn 't Moederland en het Afrikaonsche koloniale rijk te beveiligen en de groote zeewegen te beschermen. Op het oogenblik telt de Fransche vloot negen groote gevechtssohepen met een yvatcr- verplontsing vun in totaa' 197000 ton. Duar- van komen echter reeds drie van het Danton- type bincn één of twee jaren Ic vervallen; twee andere, de in 1910 en 'II van stapel geloopen Courbet en Jean Barth, zijn verouderd. Of schoon de bouw van een linieschip tegenwoor dig minstens drie- tot vierhonderd millioen francs kost, kan Frankrijk van hun vervanging niet afzien, daar het de te Washington vast gestelde tonnage moet handhaven, zoolang de andere Europeesche continentale mogendheden niet eveneens den bouw van linieschepen staken. Slagschepen heeft de Fransche marine tot dusver niet gebouwd. Wat moederschepen voor vliegtuigen betreft, beschikt het tot dusver slechts over één enkel met een waterverploo*- sing vdn 22000 ton. Wat de onderzecsohc vaartuigen oangoat, bezit Frankrijk momenteel slechts twintig boo ten, geschikt voor de open zee; tien daarvan zijn in den Atlantischen Oceaan gestationeerd en een gelijk aantal in de Middellondsche Zee. Zoo spoedig mogelijk, zal hun aantal worden verdubbeld. De patient heeft terrein verloren Naar uit Londen wordt bericht, zal vandaag weer zoools gewoonlijk, 's ochtends en 's avonds bulletins worden uitgegeven No de publicatie van het bulletin van gisteravond heerschic in het paleis een stemming van minder groot ver trouwen. Dit is werkelijk het eerste weinig be vredigende verslag dat de dokters sedert eeni- gen tijd gepubliceerd hebben Men kon het vei klaren als de aanwijzing, dot er een duide lijke stilstand gekomen is in de beterschap van den koning Volgens Londensche berichten was de verbetering de laatste dogen langzamer geweest don men vei wachtte, woaischijnlijk als uitvloeisel van de moeilijkheden, waarop de dokters stuitten om den koning te bewegen voedsel tot zich tc nemen Het voedingsregime var den koning bestaat sinds eenigen tijd o.a. uit rouwe eieren. De verklaring, dat de pols slag regeimatig blijft, is niet geheel gerust stellend; dit beteekent, dot, hoewel de geneès- hoeren thans tevreden zijn, de verdere ont wikkeling met zeer veel aandacht gevolgd moet worden. Voor de eerste maal sedert Zondag hebben dc dokters weer de radiotherapie toe gepast. Wel heerscht er te Londen op dit oogenblik geen alarmeerend gevoel, maar de bezorgdheid wegens den toestand van den koning duurt voort. De toestand is van dien oord, dot de veiligheidsmarge van den koning zeer nauw is en in het gpval van een man in een dergc- lijken toestand van zwakte moet elke inzinking ernstig zijn Het gevolg der inzinking vun gis teren is, dat de veiligheidsmarge kleiner ge worden is. Gisteren is de koning in den loop van den middag nog aan een bacteriologisch onderzoek onderworpen Naar verluidt zijn de dokters van pion vandaag tot een verder algemeen on derzoek over te gaan. De dokters van den ko ning hopen, dat deze vandaag iets zal her winnen van het terrein, dat hij gisteren ver loren heeft. Zoolong de koning niet in een toe stond verkeert, waar de kansen op behoud ruimer zijn, zal dc bezorgdheid aanhouden. Een gunstiger bulletin. Londen, 28 Dec. (V.D.) Hedenmorgen werd het volgende ziektebulletin uitgegeven De 'koning heeft een goeden nacht gehad met rustigen slaap tegen den morgen. Er doen zich minder moeilijkheden voor bij de voeding van den patiënt. Dc olgemeene toe stand is gedurende de laatste 12 uur vooruit gegaan. De lijfarts van den koning was den geheelen nacht in het paleis aanwezig geweest. Hedenochtend waren ook de andere genees- heeren in het paleis. ROOFOVERVAL OP EEN STATION Volgens medcdeeling van de spoorwegdirec tie Erfurt is op 24 Dec. na halftwaalf op de halte Schwallungen van de lijn Eisenach—Mei- ningen een gemaskerde man het dienstlokaol binnengegdrongen. Hij eischte van den eenigen aanwezigen beambte, onder bedreiging met een schietwapen, de stationskns. De beambte ver dedigde zich met een bijl. De onbekende loste twee schoten, die echter misten. In een daar opvolgende handgemeen maakte de roover zich van de bijl meester en bracht den beombtp verscheidene slagen toe. Daama nam hij met twee personen, die buiten op wacht gestaan hadden, de vlucht Jj HET WEER VAN MORGEN. Hl Hoogste barometerstand 7G8.0 tc La Coruna. Laagste barometerstand 71G.1 te Vestmahocr. Verwachting tot den avond van 30 December. Matige tot zwakke wind uit Zni- delijke richtingen, meest zwaar be- wolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets zachter. STOOMEN-VERVEN 's Maandags en '5 Woensdags franco halen en bezorgen te Amersfoort en omstr, door eigen Auiobesieldiens.t I AMlCll IA p Zalen voor vergaderingen, q concerten, tooneelen feest uitvoeringen enz. I Sterk verlaagde tarieven VERKEERSGEBOD 'n Moment van onbedachtzaamheid Bedreigt altijd de veiligheid en 't maakt dat men z'n leven lang Daarom rouwt of schreit. GROEGROE. Vier slachtoffers •A ken, 27 Dec. (V.D.). Bij een brand in de nabijheid van Altdorf zijn twee kinderen van den mijnwerker Jansen door verstikking om hei leven gekomen. Keulen, 27 Dec. (V.D.) In dc nabijheid van Langerich zijn 3 kinderen door het ijs gezek' Ondanks snelle hulp kon slechts één kir.d ge red worden. DE BRAND OP HET AMERIKAANSCHE STOOMSCHIP. Op één nu uilen gered. In onze Donderdogochtendeditie maakten we melding van een brand aan boord van een Amerikaansch stoomschip in de buurt van Fin land. Nader wordt gemeld Met groote moeite gelukte het, een redding boot uit te zetten, waarin twintig man het schip konden verloten. De tweede reddingboot kenterde bij het uitzetten. Verscheidene leden van de bemonning sprongen van het branden de schip om het leven te redden cn konden, voor een deel in bewusteloozen toestand, ge red worden. Tenslotte gelukte het aan de zich nog aan boord bevindende mannen de derde reddingboot uit te zetten en veilig aan land te komen. Eén lid der bemanning kwam echter FAMILIEDRAMA. Twee dooden. Dillenburg, 28 Dec. (H.N.). Te Roden- bach heeft zich Donderdag een treurig fami liedrama afgespeeld. De 38-jarige landbou wer Wilhelm Paul heeft zijn vrouw, met wie hij zes weken geleden was gehuwd, doodge schoten en daarna zich zelf van het leven be roofd Een ongelukkig huiselijk leven moet de aanleiding tot de daad zijn geweest De vrouw was te voren weduwe en had uir haar eerste huwelijk een kind, dat gespaard is gebleven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 1