Inventaris-Opruiming. MEDSFOOKTSCH DAGBLAD Valda Pastilles Emser Pastilles Wybert Pastilles Woensdag 2 Januari 1929 -DE EEM LANDER", 27e Jaargang No, 155 BINNENLAND. WONINGBOUW MET RIJKS^TEUN Installatie eene commissie AUTO IN BRAND De bestuurder ernstig gewond A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 Mr. H. G. JORDENS AMBTSWONING MIN. VAN BUITENL. ZAKEN N.V. COMPAGNIE LYONNAISE Een bezichtiging KORT NIEUWS FEUILLETON. Langs Glribber;ge Wegen IL.» Moeilijkheden bij de exploitatie De minister van financiën heeft heden geïn stalleerd de onlangs ingestelde commissie tot onderzoek van de vraag, welke moeilijkheden zich voor doen bij de exploitatie van de met financieele steun van het rijk en de gemeenten gebouwde woningen, welke maatregelen van oyerheiisvvege een tegemoetkoming' aan die moeilijkheden zouden kunnen worden genomen. En welke, die maatregelen voor de financieele toestand ven rijk en gemeente zouden hebben, s Ministers installatierede werd beantwoord door den voorzitter der commissie het Tweede Kamerlid Vliegen. ERNSTIG TREINONGEVAL Courontcnvcnter doodgereden. Maandagmorgen te 10 uur, toen de sneltrein uit Amsterdam te Enschedé aankwam, stak de courantenbezorger Veis, in de meening, d&t de trein, evenals gewoonlijk bij het midden perron zou aankomen, de rails over, met het gevolg, dat hij door den trein werd gegiepon Door het sterke remmen van den machinist, vloog de locomotief uit de rails, waardoor V. een eindweegs werd rnedegesleurd. Hij is mei ernstige inwendige kwetsuren naar het zieken huis overgebracht waar hij weldra overleed. STOOMWEZEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari benoemd tot technisch ambtenaar voor het stoomwezen J. T. Scheer, te Am sterdam. De benoemde technisch-ambtenaar voor het stoomwezen J. T. Scheer is met ingang van 1 Januari werkzaam gesteld in het Vde district voor het stoomwezen, ter stand plaats Amsterdam. VAKOPLEIDING VOOR HANDSWERKLIEDEN. De cursusduur aan de ambachtscholen. De Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden m Ne derland hield een vergadering in Parkzicht te Amsterdam. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken kwam in bespreking een motie van hel hoofdbestuur, luidende: De Vereeniging tot Bevordering van de Vak opleiding voor Handwerkslieden in Nederland in algemeene vergadering bijeen, gehoord de in deze cn in de den T4en Juli T928 te Rotterdam gehouden algemeene vergader ngen gevoerde besprekingen over den cursusduur van dagambachtsscholcn. spreekt als hare meening uit, dat de voor opleiding in het ambacht of handwerk, zooals dit aan de Nederlandsche ambachtsscholen ge geven moet worden, wil zij volledig en doeltref fend zijn, niet korter dan 3 jaren kan en mag duren, besluit deze uitspraak ter kennis te brengen van de regeering, de leden van de Kamers der •Staten Generaal en van het Rijkstoezicht op het nijverheidsonderwijs. Na uitvoerige d'scussie werd deze motie aangenomen, nadat waren toegevoegd achtet ambachtsscholen de woorden die vallen onder art. II sub a van de wet op het Nijverheids onderwijs." Goedgekeurd werden dc volgende punten van het werkplan: het maken van propaganda voor het opheffen van de belemmeringen bij het totstand komen en het uitbreiden van scho len en cursussen voor nijverheidsonderwijs; bevordering van de invoering van het wette lijk geregeld leerlingstelsel; het maken van propaganda voor wettelijk verplicht vakonder wijs; het opwekken der belangstelling van be drijfsorganisaties, belangstellenden cn belang hebbenden in de vakopleiding, teneinde den verderen uitbouw en reorganisatie van het nij verheidsonderwijs te kunnen bevorderen. Door den heer J. D Ros uit den Haag werd vervolgens een inleiding gehouden over: „De cursuswet en haar beteekenis voor hel nijver heidsonderwijs". Na een botsing tegen een boom Men meldt ons uit Leiden Maandagmorgen omstr. 6 uur bemerkte het personeel van Stoomtram HeemstedeLeiden, dat langs den weg bij het Groene Kerkje on der Oestgeest een auto bin brand stond en dot een man bewusteloos en met brandwonden overdekt er naast log Hij werd met de tram meegenomen naar het Akadcmisch Ziekenhuis te Leiden, waar hij bleek te zijn de 37jarige koopman in ganzen I. Cohen uit Amsterdam. Met zijn auto was hij tegen een boom gereden, tengevolge waarvan het benzine-reservoir lek was gestoten en de auto in brand vloog Zijn compagnon Nathan Peperwortel eveneens uit Amsterdam, die naast hem in de auto zat, wist er tijdig uit te springen en heeft toen C. die achter het stuur zat er uit getrokken. Daar deze bewusteloos was en brandwonden had op- geloopen is zijn compagnon, na hem langs den weg te hebben neergelegd, hulp gaan halen. In dien tijd heeft het trampersoneel C, gevonden. Zijn toestand is, ofschoon de brandwonden erg zijn, redelijk wel. NOTARIS I. A. H. HUGENHOLTZ f. Te Amsterdam is overleden, 64 jaren oud, de heer 1. A. H. Hugenholtz, sedert Augustus 1901 notaris aldaar. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Op vermoeden, dat een geheime distelleer- derij aanwezig was, hebben rijksambtenaren Zoterdog een inval gedaan bij den rijwielhan delaar A. V. aan de Hoofdstraat te Alphen a d Rijn. Een compleete disteHoerinstallatie cn een groote hoeveelheid alcohol zijn in beslag genomen. HULDIGING KONINGIN-MOEDER. Het Haagschc fcestconccrt. Men meldt ons uit Den Haag: Dank zij de medewerking van verschillende zijden zal bij de herdenking van het gouden feest von H. M. de Koningin-Moeder hier ter stede, op Donderdag 10 Januari o.s. gebruik worden gemaakt van de nieuwste middelen om een zoo gTOOt mogelijken kring daarbij te be trekken. Door middel van geluidversterkers, geplaatst in den toren van de Groote Kerk, zal in den loop van den dag telkens passende muziek ten gehoore worden gebr icht, terwijl des avonds de nummers van dc muziekuvvoering in de kerk, welke zich daartoe leenen, zullen worden uitgezonden. Behalve te 's-Gravenhage zullen in meer dan ICO verschillende plaatsen in alle deelcn van het land (Terschelling, Groede, Winterswijk, Buitenpost, om enkele plaatsen te noemen) sa menkomsten plaats hebben in kerken of andere gebouwen. Het comité heeft een dertigduizend programma's ter beschikking gesteld. Ten slotte zal, dank zij de radio-Indië de mu ziekuitvoering kunnen worden gevolgd in de Oost en in de West, dus feitelijk over de ge- heele wereld. Het geheel staat onder leiding van dr. Joh. Wagenaar. Medewerkenden zijn: sopraan-solo: mevr. A. Noordewier-Reddingius, hobo-solo: J. H. Stotijn, trompetten: H de Beer en H. Op ten Berg, bazuinen: J. Sonneveld. P Zalme en L. Schweitzer, orgel: J. A. de Zwaan, koor dames en heeren uitgenoodigd door het Haog- sche Comité 1929. De benedenverdieping gereed gekomen De oudste procureur overleden UTSEOiTECKEWEG 10. - TEL. 179. - AMERSFOORT «S» Op 86-jarigen leeftijd is Zondagavond to Deventer overleden de heer mr. H. G. Jor dens. de oudste procureur in den lande, dia practijk vervulde cn die zich als Deventer burger in verren omtrek grooten naam ver wierf. Mr. Jordens was geboren to Deventer in 1842 cn promoveerde 13 November 1865 to Leiden, waarna hij op 15 November van dat jaar door de toenmalige rechtbank te De venter als advocaat en procureur werd bo eedigd. In November 1925 werd dit feit her dacht bij het 60-jarig jubileum van mr Jordens als zoodanig, toen van officieele zijde uit de stad cn uit kringen der rechter lijke macht den toen nog zoo krassen cn levenslustigen grijsaard hulde werd ge bracht. Mr. Jordens was jarenlang te De venter kantonrechter-plaatsvervanger en van 1897 af deken der orde van advocaten in het arrondissement Zutphen. I-Iij behoor de tot de oprichters der Geldersch-Overijs- selsche Stoomtram-Maatschappij, van welke maatschappij hij ook het commissariaat ver vulde. Door zijn rechtspractijk kwam mr. Jordens tot medewerking aan verschillende stichtingen geboren uit nalatenschappen Zoo was hij bestuurder van het De Weerd- gesticht en van het Jordensgesticht Deven ter cn van het weeshuis de Berghorststich- ting te Apeldoorn. De verdiensten van den overledene zijn door de regeering erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw GERUCHTMAKENDE EN1BRAAK, Veroordeelde Rotterdammers. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de 2eak van L. K., 42 jaar, schilder en A v. V 40 jaar, kellner, die beiden zijn gearresteerd bij de inbraak in de Horingpok- kerstraat op 14 October j.l, waarbij efen derde man door de politie werd neergeschoten. Bei den werden veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf, K. wegens poging tot diefstal met braak en v. V. wegens medeplichtigheid. De eisch was vier jaar geweest. TERUG UIT CAIRO. Prof. dr. P. C. Flu en prof. dr. J. van der Hoeve, die ons land hebben vertegenwoor digd op het Internationaal Congres te Cairo, zijn te Leiden teruggekeerd. Men meldt ons uit Den Haag In de door den Rijksgebouwendienst in gerichte ambtswoning van den Minister van Buitenlandsche Zaken aan het Lange Voor hout te 's-Gravenhage is de benedenverdie ping thans gereed gekomen en de chef van genoemden dienst, J. C. E. baron van Lyn- den, had daarom Maandagmiddag Minister Beelaerts van Blokland en zijn echtgenoote alsmede den vice-president van den Raad van State, graaf van Lynden van Sanden- burg, met echtgenoote cn dochter, den Minister van Financiën, jhr de Geer met echtgenoote en dochter, den secretaris-gene raal van het Departement van Buitenland sche Zaken, jhr. Snouck Hurgronje en zijn echtgenoote, en den griffier der Eerste Ka mer, jhr. Beelaerts van Blokland en zijn echtgenoote uitgenodigd tot een bezichti ging van hetgeen de Rijksgebouwendienst tot stand heeft gebracht. In de nieuwe ambtswoning zijn rechts van de hall de ontvangzaal en de danszaal ingericht in den stijl Louis XIV, die in het huis reeds was toegepast. In de danszaal was het plafond in dien stijl nog aanwozig het behoefde alleen gerestaureerd te wor den. De paneelen der lambrizeering moes ten echter op twee na geheel worden ver nieuwd De meubileering kon geschieden met de meubelen uit dc danszaal van het paleis aan den Kneuterdijk, de voormalige woning van den vorigen Minister van Bui tenlandsche Zaken, welke meubelen rijks eigendom zijn. In de ontvangzaal, die aan de voorzijde van het gebouw ligt, was helaas het oude plafond niet meer aanwe zig. Overigens zijn ook in deze zaal meubo- len, wandbekleeding en schoorsteenmantel in denzelfden stijl gehouden, waarbij in 't bijzonder moge worden opgemerkt, dat een chaise longue door den Rijksgebouwendienst verkregen kon worden, die nog aan Anna Paulowna heeft toebehoord. Ook de fraaie schoorsteenmantel in deze zaal is aange kocht en in de ambtswoning opnieuw ge plaatst, evenals de lichtkroon. Naast de danszaal is, door vergrooting van de be staande kamer een eetzaal verkregen waar voor 32 personen gelegenheid is te dlneeren. De buffetjes in deze eetzaal waren bestemd voor de legatie te Tokio, doch zijn hier achtergebleven en konden thans hier ge plaatst worden. De schilderijen in de zalen zijn afkomstig uit het Rijksmuseum. Ten slotte bevindt zich in de benedenver dieping links van den ingang, een ruime vestiaire. Op de eerste verdieping zijn aan de voor zijde van het gebouw naast elkaar gelegen de woonkamer, de werkkamer van den Minister en het boudoir voor de echtge noote van den Minister. Voorts bevinden zich op deze verdieping een slaapkamer met badkamer en een logeerkamer met bad kamer. Op de tweede verdieping zijn de overige slaapkamers. Achter de woning is een tuin, die in het komende voorjaar in passenden histori- schen stijl zal worden aangelegd. Aan het einde van dien tuin is nieuw gebouwd de chauffeurswoning met garage. De inrichting is onder leiding van den opzichter van den Rijksgebouwendienst, den heer Stomps, geschied. De uitvoering was in handen van den districtsbouwkundigc van den Rijksgebou wendienst voor Den Ilaag, den Ueer va» Voorthuij3en. DE BUIK VAN PARIJS. Dg heer Coremans doet weor van zich spreken. Maandenlang heeft men in Rotetrdam niets meer van liet raadslid Coremans ge hoord, toen de verkiezingen een einde had den gemaakt aan het kortstondige bestaan van de meest verlichte raadsfractie, ëen cn ondeelbaar, in den Rottordamschen Raad. Do hoer Coremans verdween toen naar Breda, maar keerdo al gauw weer naar Rotterdam terug. De Bredanarcn wa ren blijkbaar niet snugger genoeg voor de theorieën, die Zijne Ex-Edelachtbare ver kondigde. Na maanden van den steun te hebben getrokken, is dc heer Coremans weer een café begonnen, dat hij, denkende aan da gen van vroeger glorie, weer „Do B'iilc van Parijs" heeft gedoopt. Hot is geves tigd aan den Groenen Hilledijk, en werd vroeger geëxploiteerd door eon bekendo figuur uit do Rotterdamsche bokswereld Naar verluidt moet er aan den Linker Maasoever nogal belangstelling bestaan voor 's mans grootsche politieke gedach ten Zich aan worst overaten. De N. R Ct. meldt: De 5i-jarlge J. K., zwerver uit het nachtasyl aan den Bosch- hoek te Rotterdam, had ter golegenheid van het Oudejaar bij tal van slagers restjes worst bij elkaar gebedeld. Hij heeft zich hieraan overeten cn moest ter ver pleging worden opgenomen in het zieken huis aan den Coolsingel, waar operatief ingrijpen noodzakelijk was. Rangeerder vorongelukt. De rangeerder Franken, die eenige da gen geleden op het stationsemplacement te Breda bij het samenstellen van een van een trein werd gewond, is aan de ge volgen overleden. In sintels gestikt. Een terreinknecht van de gemeentelijke vuilverbranding te Amsterdam is bij het lossteken van sintels in een der daarvoor bestemde kokers gevallen cn in de losse sintels gestikt. Het lijk is naar het Bin nengasthuis vervoerd. Ammoniak ingenomen. De weduwe H. van den Stationsweg te Leiden heeft op 22 December in plaats van oeen hoestdrankjo een dosis ammo niak ingenomen. De dokter zag het aan vankelijk niet ernstig in, doch Maandag is zij aan de gevolgen overleden. In een beerput gestikt. Zaterdagavond is in het gehucht Einig- hausen, ten Westen van Sittard, de 31- jarige mejuffrouw Maria Stevens, ver moedelijk door de duisternis misleid, op het erf in dep beerput geraakt cn ver dronken. De ongelukkige beeft zich nog willen redden, door den rand vast te hou den, doch spoedig waren haar de krach' ten ontnomen en zonk zij langzaam in den put. Partij tabak verbrand. Maandagmiddag is een partij tabak ver brand ter waarde van 500 aan boord van het schip De Stad Leiden, firma Planjer, in de Nieuwe Rijn te Leiden. De tabak was in brand geraakt door het vuur uit een in de nabijheid staanden schoorsteen Er ontwikkelde zich zeer veel rook De tabak is totaal waardeloos gewor den. Dank zij het snelLe optreden van de brandweer, is uitbreiding van den brand voorkomen. Door R. L. de W. 47 „En nu moet ik weg", zeide hii. „Ik wcrsch te weten waar ik ie kan vinden De toon, waarop zij sprak, overtuigde hem, dat zij bezig was een plan uit te werken om hem te redden uit de kluisters ven Lola. „Ik zal aan Drewith telcfonceren." „Hij weet 't al." „En wat zei hij?" „Hij mompelde wat over huwelijken, die maken, dat je maar lichtvaardig de verant woordelijkheid van een ander op je neemt." „Waar logeer je?" Lady Drewith was nie» van hn:ir onderwerp af te brengen. „Cp St. James' Chambers in Jermyn Stieel ben ik altijd te vinden", antwoordde hij. Nog een hcolen tijd nadat de deur zich ach ter haar neef had gesloten, van wiens krnnk- zmn:gheid ze overtuigd was, bleef lady Dre with er naar zitten staren. „Payne", zeide Bcresford, teen de knecht te voorschijn kwam, „hoe gaat 't met de rheu- matmk en zou je me zes pennies willen !ee- ner. „U zes pennies leenen, sir?" herhaalde Pay ne verbaasd. „Ik deed je twee viagen, Payne. Hoe gaat het inet de rhcumatiek en zou je me zes pen- nict willen leenen? Je herhaalde alleen maar de laotste: dnt is een v-ouwclijke manier." knecht krek hem verschrikt aan. *Nü, sir, met de rhenmatiek gaat 't tegen woordig neg al en Van uit zijn broekzak hooide hij een handvol zilvergeld en stak ze aarzelend uit. Bcresford zocht er ccn zes pennies stukje uit, dot hij heel bedaard in zijn zak stak. „En nu nog een potlood en een stukje pa pier", zeide hij. „Moor gauw ccn beetje want ik heb hoost." Payne verdween in het keukendepartement en kwam een oogenblik later met de verlangde voorwerpen terug. Bcresford schreef: „Goed voor de som van zes pennies, Richard Beresford." „Dat is", z< ide hij, aan Payne het papiet overhandigend., „evengoed als een bankbiljet Je kunt beslag laten leggen op miin landgoe deren. of je vordering indienen bij mijn zaak waarnemers, beheerders of gevolmachtigden. Dank je wel Payne." Juist toen Beresford naar de deur ging, die Payne voor hem opende, zag hij lady Drewith uit de zitkamer komen. Natuurlijk had zij zijn laatste opmerking gehoord. Op den hock van Curzon Street aarzelde Bcresford. Lola had hem gezegd, dat ze pas laat in Bellcvue terug zou zijn. Daarom be sloot hij even de sociëteit in te loopen. in de hoop er zijn neef te vinden. De rookkamer binnenkomend zag hij Drewith in beslag ge nomen door sir Redman Bight, die hem heel uitvoerig uitlegde waarom vrouwen nooit van overwegend belang in de politiek konden wor den. Drewith ontdekte in zijn neef den strooholm, waaraan een drenkeling verondersteld wordt zich vast te grijpen Met een vrijwel onver staanbaar excuus aan sir Redman ging hij naar Beresford toe. „Richard," zeide hij, bij hem gekomen, „als je ooit iets van me hebben wilt. tot zelfs mijn halve bezit, „herinner me dan aan dit oogen blik Bcresford ging voor naar het verste hoekje van de kamer. „De stoel van een tandarts, kiespijn, honds dolheid. en algemeen kiesrecht nemen allen een plaa's in in de gruwelkamer des levens", mom pelde Drewith, terwijl hij z'ch in een stoel liet rinken, „maar die sir Redman Bighthij bipld op. „Bight interesseert me volstrekt niet", ver klaarde Beresford. „Het heeft er veel van", verklaarde Drewith of in deze sociëteit ieder een theorie over het een of onder moet verkondigen. Nog gister sprak ik met sir Dnmville Brackett. of liever gezegd sir Damville Brackett oreerde tegen mij en voorzoover als ik het volgen kon scheen hij van meening te zijn, dat de ware oorzaak van de tegenwoordige arbeidersbeweging in golf lag en vooral in het feit dat niet beide spelers dcnzelfdcn bal als „footer" gebruiken. Het was werkelijk hoogst interessant. En nu over jezelf, Richard Bcresford vertelde vluchtig nlles wat voor gevallen was Toen hij klaar was met zijn relaas, bracht de kellner de be de whiskies and soda's die Drewith besteld had. „Zeg. tusschen twee haakjes", zeide Beres ford, zijn glas weer op het tafeltje naast hem zettend, „waarom ben je niet komen opdagen aan de lunch „Och Richard", zalfde Drewith, „sorns ben je even naïef nis „Nu ja, goed", knikte Beresford, „als je maar weet, dat Lola de lunch betalen kon" „Is 't zoo erg met je V „Ik bezit geen sou". „Het is nooit goed om te trachten een jong paartje te helpen" zeide Drewith met berus ting. „Ik heb van Payne zes pennies geleend om hier te komen", zeide Beresford. „Moer Richard", vol belangstelling boog Drewith zich voorover, „nu zou ik toch bij zonder graag eens willen weten hoe jij 't hem levert hier voor zes pennies te komen Hst lu' t mc nooit ergens voor zes pennies te komen. Het lukt me nooit ergens voor zes pennies heen te gaan, toch heb ik 't dikwijls gepro beerd. Eens trachtte ik met een bus van Pic cadilly naar Victoria te komen, ik kwam in Hampstead voor 5 pennies. Maar waar 't mc 4 shillings kostte voor een taxi om terug to komen, kon ik er het groote voordeel niet van inzien." Op dat oogenblik kwam een piccolo op hen »oe, die aan Drewith zeide, dat iemand hem aan de telefoon riep. „Maar piccolo", verweet hij den jongen, „heb ik je niet bij herhaling gezegds dat ik nooit hier ben „Jawel, mylord", piepte angstig de picco lo, Drewith met een paar onschuldige blauwe oogen aankijkend, „maar de dame zei me, dot ik naar u toe moest gaan en zeggen, dat zij lady Drewith was." „Zooveel op-echthcid komt in de „Diplo- mat'c Club" nrt te pos". Met een verwijten den blik naar Beresford Fep hij naar de deur, gevolgd door den grinnckenden piccolo. Een kwartiertje zat Beresford rustig te roo- kên, peinzend over de nieuwe phase van zijn omstnnd'gheden. Toen eindelijk Drewith te rug kwam. zat hij Beresford wel vijf minuten lang aan te staren. „ZegRchard", zeide hij eindelijk, „jij hebt datgene bereikt, waar ik al jaren naar ge streefd heb." Beresford keek Item aan met opgetrokken wenkbrauwen. „Voor 't eerst van haar leven verkeert tante Caroline in doodsangst en jii hent er do oorzaak van. Ik wensch je geluk." Baresford glimlachte, maar zeide niets flZe vertelde me zoo terloops, dat iij op 't punt stond van een verbintenis met een Zi geunerin aan te gaan. Ik heb haar verzekerd, dat, waar ik al 't moteraal. bezems en rieten stoelen, bezit, die ik begeer, ik me beijveren, zou 't je af te radon, hoe gaarne ik je ook zou willen helpen in je nieuwe roeping?" „Wat zei zc informeerde Beresford on- versch'llig. „Och Richard, ze heeft dingen beweerd, dia zelfs verboden moesten zijn te zeggen, over een eigen lijn tuschen een Vrouwen Club en het hoofdkwartier der suffragettes. Ze ontdeed het leven van al zijn poëzie, cn viel zoowei Lloyd George als den ex-keizer aan met op merkelijke onpartijdigheid. Zij betreurde do opkomst der democratie Zij verweet Natuur haar verouderde methode om voor voortzet ting van het geslacht te zorgen. Zij l et over jouw zondig gedrng, om met e°n landloopster te willen trouwen, het volle licht schijnen Zij zei ronduit, dat ik verantwoordelijk wos voor je besluit -n heel duHeiijk en ondubbelzinnig verkondigde ze, dat ik een slechte-- invloed op je uitoefen. Zij vond. dat icrotw die rrif kend*» niet anders kon doen dan den wensch' koesteren een landloopster, e<>n vagebond of iets van dien aard te trouwen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5