J. W. VAN AC EI COMPLETE SV3EUBILEERINGEN BEHANGERIJ WESTSINGEL 12-13 GROOTE SORTEERING FAUTEUILS STOFFEERDER IJ TELEFOON No. 238 ACTIE VAN NEDERL. AANNEMERS EEN VERBOD VAN INSCHRIJVING EEN VERBODEN OPTOCHT Vrijspraak gevraagd JUBILEUM VAN DE C.N.A.B. Groote belangstelling ROTTERDAM EN ANTWERPEN Achteruitgang voor Rotterdam Koor afschaffing der borgstelling voor arbitrage in alle geschillen Men meldt ons uit Amsterdam De Nederlandsche Aannemersbond cn de Nederlandsche Roomsch Katholieke Bond van Bouwpntroons hebben in hunne in 1928 gehouden Algemeene Vergaderingen het besluit genomen, dat het met ingang van 1 Januari 1929 voor hunne leden verbo den is in te schrijven naar werken, welke dan ook, waarvoor borgstelling wordt ge- eischt cn waarbij niet is bepaald, dat alle geschillen door arbitrage zullen worden be slecht. In verband rnet bovenstaande is ons in een ten kantore van den Nederlandschen Aannemersbond gehouden persconferentie een verklaring gegeven van de redenen, welke tot het nemen van dit zoo gewichtig besluit hebben geleid, in verband waarmede tot goed begrip van de kwestie een uiteen zetting over de twee zoo belangrijke onder- dec1 n bij een aannemingscontract, de borg stelling en de arbitrage, niet achterwege ken blijven. Een resumé van bedoelde con ferentie laten wij hier volgen Wat de borgstelling betreft, bestaat er hier te lande sinds onheugelijke tijden de gewoonte dat bij aanbesteding van een werk door de inschrijvers twee solide bor gen moeten worden gesteld deze moeten zich verbinden bij ingebreke blijven van den aannemer dienst verplichtingen tegen- ever don aanhesteeïer over te nemen. Van deze bepaling is het onlogische terdege ge ve.ek! de aannemer toch is het. die den ambcb'eoer crediet geeft in den vorm van leveringen gepresteerden arbeidim- me«s de gedeelten (termijnen), waarin de overeengekomen aanneemsom den aanne mer wordt uitbetaald, blijven steeds ver be neden hetgeen de aannemer heeft goloverd en gepresteerd en wordt eerst door betaling van den laatsten termijn het evenwicht her steld. Hieruit toch valt logisch af to leiden, dat een normale regeling zou zijn, daf. de opdrachtgever borgen gaf. De borgstelling is echter ook in ander opzicht verkeerd. Dit instituut heeft er toch toe geleid, dat de «aandacht van den hoofdpersoon afgeleid wordt op de borgen de annnemer komt daardoor op de tweede plaats en er wordt niet gevraagd of hij goed is om het werk uit te voeren. Dit systeem heeft de laatste jaren tot wantoestanden in het bedrijf aan leiding gegeven welke noodzakelijk verbe tering behoeven. Die verbetering v1 alleen te krijgen zijn door afschaffing van de borg- Melling. De billijkheid van dit verlangen is dan ook terstond erkend door de organisa ties van particuliere architecten en inge nieurs, en reeds sedert 1 Januari 1927 wor den bij de aanbesteding van particuliere werken geen borgen meer geêischf, zon der dat deze nieuwe regeling tot eenig bezwaar aanleiding geeft. Wat de publiekrechtelijke lichamen betreft heeft bijv. de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam aan deze wenschen gereedelijk gevolg gegeven ten slotte heeft de minister van Waterstaat en kele weken geleden besloten om met in gang van 1 Januari 1929 den eisch van borgstellingen bij aanbestedingen van het Rijk te laten vervallen, cn zich alleen het vecht voorbehouden om in uitzonderingsge vallen borgen te vragen na de besteding. Tal van gemeenten hebben echter het voor beeld van het Rijk nog niet gevolgd. Na het Rijksbesluit zou dus na 1 Januari 1929 op Rijkswerken kunnen worden ingeschreven, ware het niet, dat de minister ten opzichte van den wensch betreffende arbitrage zijn standpunt, nog niet heeft henanld. Wat dit belangrijke punt betreft zij er op gewezen, dat indertijd aonnemingscontrac- ien zóó waren geregeld, dat men geen ar bitrage had. De opdrachtgever besliste of er een geschil was. Aan het eind der vorige eeuw heeft men echter gedaan gekregen, dat door wijziging van de z.g. Algemeene RiR'Svoorschriftcn (meer bekend onder de letters V.) arbitrage is ingevoerd In de betreffende artikelen van de Rijks A. V. heeft men n.l. arbitrage toegestaan in een zestal soorten van geschillen. Eén daarvan is de aard van het werk. Men be grijpt. dat de interpretatie hiervan moei lijk is. Bij ruime opvatting is er voor alle geschillen arbitrage, bij enge opvatting zal önttr'A" ing aan arbitrage mogeli'k zijn. De toestand is thans zóó, dat de minister uit maakt of een geschil valt onder een der zes gevallen. Zegt de minister neen, dan kan de aannemer de kwestie doen beoordeelen door den rechter, die (meestal na twee in stanties) uitmaakt of de aannemer recht heeft op beoordeel ing van zijn geschil door onzijdige deskundigen, dan wel of hij zich heeft te vergenoegen met 's ministers be slissing. Uit den aard der zaak een zeer. zeer lange weg: dc laatste jaren zijn er over de kwestie arbitrage of geen arbitrage zóóveel processen gaande, dat de Lands advocaat in het weekblad voor het Recht eens heeft gezégd, dat op dit punt het land nooit zonder processen is Zulk een toe- si ars 1 is onhoqdbanr cn alleen te onder vangen door het onderwerpen aan arbitra ge van alle geschillen. Dat deze eisch als billijk is erkend, wordt wel bewezen door de oprichting van den Raad van Arbi trage in 1907 door de Verecniging van Delftsclie ingenieurs, de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst en den Neder landschen Aannemersbond, terwijl sedert 1914 bij alle werken, door particuliere ar chitecten cn ingenieurs aanbesteed, arbitra ge bij alle geschillen is voorgeschreven, waartoe een algemeene arbitrage-bepaling is opgenomen in de Algemeene Administra tieve Voorschriften, in 1915 door die Ver- eenigingon vastgesteld cn ingevoerd. De lei dend«» technische kringen erkennen derhal ve de uistheid en billijkheid dier regeling; ook tal van gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen (Gem. Amsterdam provincie Noord-IIolland, Nederlandsche Spoorvv.. hebben de arbitrage voor alle geschillen reeds sedert lang ingevoerd. Bij do behandeling der Waterstaatsbe- grooting op 4 December heeft de minister naar aanleiding van vragen van de Kamer leden Krijger en van der Waerden geant woord dat hij „tegen uitbreiding der arbi trage tot alle geschillen op het oogenblik nog wel eenige bezwaren had." En zulks ondanks het feit dat reeds sinds 7 a 8 jaren een Staatscommissie bezig is, de verouder de Waterstaatsvoorschriften te herzien en deze commissie reeds ruim 4 jaar geleden haar rapport heeft ingediend, behandelende het deel, waaronder de arbitrage-regeling valt. Do Nederlandsche Aannemersbond en de Nederlandsche R.K. Bond van Bouvvpa- troons hebben ook begin Januari 192S ge sproken met de Verecniging van Nederland sche gemeenten, naar aanleiding waarvan deze Vereeniging een concept-regeling heeft samengesteld, waartegenover, wat de borg stelling betreft, de beide Bonden beslist af wijzend staan, terwijl men daarentegen op liet punt van de arbitrage zeer dicht bil el kaar staat. Maar tot groote verwondering van de Bonden kwam er omstreeks de helft van 1928 bericht van de Vereeniging. dat zij bleef staan op de handhaving der borgstel ling (in strijd met de regeling van den mi nister) en dat zij op het punt van arbitrage eerst liever de regeling van den minister wilde afwachten, en dat nog wel terwijl de ze Vereeniging aanvankelijk een regeling had opgesteld, welke de Bond alleszins be vredigend öchtte! Dt Bonden hebben den strijd, welke thans is ingegaan, niet gezocht en zij zijn zelf de eersten om te betreuren, dat het boven ver nield verbod moest worden uitgevaardigd. De Bonden ontkennen niet dat hunne leden zich daardoor opofferingen zullen moeten getroosten, maar deze opofferingen zullen zij zich gaarne opleggen, omdat zij zich be wust zijn te strijden voor een eerlijk doel met eerlijke middelen, en omdat het niet voldoen aan hunne verlangens met de rede lijkheid en billijkheid in strijd is. Afschaffing der borgstel ling tc Rotterdam. B. en W. van Rotterdam stellen den eisch van voorafgaande borgstelling bij aanbeste dingen te doen vervallen, met dien ver stande, dat daarmede bij dc regeling der betalingstermijnen rekening zal worden ge houden en dat in bepaalde gevallen per soonlijke of zakelijke z •kerheidstelling zal kunnen worden verlangd. In dc regeling inzake beslechting \an ge schillen zal voorshands geen wijziging wor den gebracht Do bepaling inzake verlenging van den •^leveringstermijn ingeval van werkstaking zal voortaan uit dc bestekken worden weg gelaten. DE INBRAKEN IN EN OM SITTARD. De daders betrapt en toch nog ontvlucht. De laatste dagen is de streek in en om Sittard onveilig gemaakt door individuen, die nacht op nacht hun slag slaan, meest al in particuliere middenstandswoningen. In don nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken te Gelcen bij dun heer H. Door uitsnijden van een ruit hadden de dieven zich toegang verschaft, doch ze moes ten zonder buit vertrekken, daar de waak hond aansloeg. De daders wisten te vluch ten. Tegenover het station tc Geleen, bij den heer M. S. werd ook dienzelfden nacht ingebroken. Een pas geslacht varken werd meegenomen. Te Ovcrhoven Sittard werd ingebroken hij den heer M. De dieven heb ben hier op hun gemak gedineerd en zijn zonder buit vertrokken, nadat zij eerst een laffe daad begingen door de huiskat een oor af tc. snijden en verder te mishandelen Tn dienzelfden nacht van Vrijdag op Zater dag hebben twee' inbrekers getracht in te breken in een dor middenstandswoningen van de kolonie Overhovenerheide nabij den Rijksweg Noord Sittard. Do politic waakte echter en verijdelde hun plannen. De daders sloegen op de vlucht, achtervolgd door een tweetal agenten. Ofschoon de politie her haaldelijk in dc richting dor vluchtelingen geschoten heeft,'mocht het haar niet geluk ken de dieven te arresteeren. Een der da ders bleef nog in een prikkeldraad hangen cn liep verwondingen op. Den geheelen nacht heeft de politie gezocht, doch door dc duisternis is zij het spoor hijster geworden. (Msb.) De politieverordening te Krimpen aan den IJssel DE SMALK voon DE RECHTBANK TE ASSEN. Verdacht van diefstal van een rijwiel. Voor de rechtbank te Assen stond terecht Melis de Smale. bekend uit de Culcmborg- sclie moordzaak, thans te Veerhuizen ge detineerd. Deze verdachte moest voor de rechtbank te Tiel terecht staan, nis ver dacht van meineed in de moordzaak. Kort te voren, op 26 October, is hij uit Veenhi.i zen ontvlucht en thans stond hij terecht, als verdacht van diefstal van een rijwi-.J. Verdachte ontkent. liet O. M. ei«*cht 1 ianr gevangenisstraf. De verdediger, mr. Dons, acht het lei», las te gelegde niet bewezen en verzocht, vrij spraak. V/RAK DER SALENTO AANGEKOCHT. Door twee personen te IJmniden. Naar de Tel. verneemt, hebben onderhan delingen in zake den verkoop van het wrak van het bij Zandvoort gestrande Italiaan- «sche stoomschip „Salentotot een resultaat ~elcid. Het wrak is aangekocht door een tweetal te IJrauiden woonachtige personen. Naar de Voorvv, meldt, hebben Vrijdag ochtend voor doh kantonrechter te Schoon hoven terechtgestaan L. J. v. d. L, L. V. en IJ. de G., resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester van een muziekvereenigitig, wegens overtreding van het verbod van burgemeester van Krimpen aan den IJsel, tot het houden van een optocht door rVze gemeente op 15 September van het vorige jaar, ter gelegenheid van een uitvoering ^an de plaatselijke muziekverenigingen De burgemeester had dit verbod gegrond op den wensch, reeds des Zaterdagsavonds een stemming van rust in de gemeente te brengen ter voorbereiding van de Zondags rust. De ambtenaar van het Openbaar Mini sterie. mr. Rouffaer, vroeg vrijspraak op grond van de overweging, dat niet is aan getoond, dat verdachten een optocht heb ben gehouden. Verder gaf mr. Rouffaer te kennen, dat de politieverordening van Krimpen a. d. IJsel niet meer past voor onzen tijd, omdat een verbod als het onder havige er alleen met wringen uit afgeleid kan worden. De plaatsvervangende kantonrechter, mr. Van Rambonnet, bepaalde de uitspraak op IS Januari. Viering van het tienjarig bestaan PROF. VAN EMBDEN ZIEK. Men meldt uit Frankfort aan de Main aan de „N. R. C." Ter internationale conferentie over mo derne oorlogsmethoden en de bescherming van de burgerlijke bevolking daartegen, zou prof. Van Embden twoe redevoeringen houden. Thans is hier bericht ontvangen, dat prof. Van Embden niet kan komen, daar hij ziek is. DS. M. H. K. MOL. f In den ouderdom van 79 jaar is Dondei- dag plotseling overleden ds. M. H. K. Mol, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Zwf^tewaul cn wonende aldaar. Ds. Mol werd 12 October 1849 geboren, studeerde aan de Theo\ School te Kampen, waar hij in Juli 1S75 het candidaatsexamen aflegde. Op 28 November van dit jaar deed hij zijn intrede te Dirkshorp. Na negen jaar vertrok hij naar Dussen, welke standplaats hij in 1S89 weer met Zwartewaal verwissel de. 1 Febr. 1924 ontving hij eervol emeri taat BRAND TE AMSTERDAM. Een schoenmaker gewond Door het omstootcn van een pctroleum- toestcl in de schocnmakorsvverkplaats, op zolder van het perceel Commclinstraat 10i 10 Amsterdam, door den schoenmaker J. P die beschonken was, ontstond Zaterdagavond 11 uur brand. De vlammen sloegen even fel uit. Zij werden door de brandweer ge- bluschl met één straal op de motorspuit. Na het blusschen vond men den schoenmaker bewusteloos. Hij had ernstige brandwonden aan het hoofd en armen. Na door de brand weer te zijn bijgebracht, werd hij door den «renéeskumVgon dienst naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd De werkplaats brandde uit. In een der zalen van den Dierentuin te 's Gravenhage heeft Zaterdag het boofdbe stuur van den Centralen Ned. Ambtenaars Bond ter gelegenheid van het feit, dat het 1 Januari 10 jaar geleden was, dat de bond werd opgericht, gerecipieerd. De zaal was feestelijk versierd en tal van afdeelingen hadden haar vlaggen en vaan dels gezonden, welke langs de muren prijkten. Ken zeer groot aantal bloemstuk ken van verschillende organisaties ver hoogden het feestelijk aanzien van de zaal. Uit alle oorden van het land waren afge vaardigden gekomen om het hoofdbestuur te complimcnteeren. Het Ned Verbond van Vakvereenigingen werd vertegenwoordigd door de heeren Kupers, F. van der Walle en S. de la Bella. Van het A. C. O P. waren aanwezig de heeren F. van Meurs, Lamers en Leevvis. De heeren dr. J. van der Tempel en Jan ter Laan, welke laatste tevens 2e voorzit ter is van den Bond. vertegenwoordig den de soc.-dem Tweede Kamer-fractie, terwijl voor die der Eerste Kamer aanwe zig was de heer P. Moltmaker. voorzitter van do Ned. Vereeniging van Spoorweg personeel De heeren K. Vorrink cn Schumacher vormden een deputatie van de A. J. Ci ter wijl voor den Haagschen Bestursders bond aanwezig was de heer Van Langen. Van de Coöperatie ..De Volharding" ver schonen de heeren Muylvvijk en Vitters. Voorts werden opgemerkt de heer W. Drees, wethouder van 's-Gravcnhage en tal van vooraanstaande bestuurders van be vriende vakorganisaties. Tegen half drie verwelkomde de voor zitter van den C. N. A. B., de heer F. C. Noorrlhoff, de talrijke gasten. Hij memo reerde de voornaamste gebeurtenissen in de afgeloopen 10 jaren en releveerde, ho* ondanks tegenweer van de reactie, de bond groeide en bloeide, tervyijl de, neutrale vakorganisatie verschrompelde. Inzonder heid in de diepte is de hond gegroeid; de offervaardigheid van de leden is gront. Langzamerhand komen ook do hoogero ambtenaren tot de erkening, dat hun plaats is in den modernen C. N. A. B. Een schadum over deze vreugde wordt echter geworpen door de regeering, welke ge meend heeft duizenden ambtenaren door arbeidscontrocters te moeten vervangen Eindelijk richtte spreker zich tot den heer Nieuvvhoff, secretaris van de afd don Haag van den C. N. A. B. die juist 10 jaren in functie is. Hierna deed de secretaris, de heer W Luberti, voorlezing van een stapel felic! taties van organisaties en personen rn en buiten den bond, waarbij er ook waren uil Duitschland, Oostenrijk en Tsjecho-Slovva kije. Een heele rij van sprekers heeft hierna het woord gevoerd. De dag werd besloten met een onderlin gen feestavond. DE KONINGIN NAAR HET LOO. De koningin wordt aanstaanden Vrijdag voor eenige dagen op het Loo verwacht. Binnenland. DE KAMERVERKIEZINGEN. De candidatuuï-Vsraart. Naar aanleiding van verzoeken uit een root aantal plaatsen, o.a. Bolsvvard, Heer en, Tilburg, Delft en Dordrecht, heeft prof. Veraart besloten zich ook in de drie andere Rijkskieskringen van kieskringcombinalies. waar de kwaliteitszetel van arbeidszaken en arbeidsvraagstukken is gesteld, candi laat te laten stellen, teneinde ook daar door de katholieke kiezers de gelegenheid te geven, den strijd voor de handhaving van geest en letter van het kiesreglement e voeren." Do liberale canóidaten te 's Eericgenbosch. De centrale kiesvereeniging van de Libc- ale Staatspartij De Vrijheidsbond in den kieskring s Ilertogcnbosch heeft voor de Tweede Kamer do volgende candidaten in volgorde van voorkeur gesteld1. mr. C. W. van Ommeren, kantonrechter te Ileus- len te Gorinchem. lid der Prov. Staten van Noord-Brabant te Heusden; 2. mr. M. II. de Roer, wethouder van Utrecht, 3. prof. dr. van Gijn, lid van de Tweede Kamer, te 3 Gravenhage; 4. prof. dr. B. D. Eerdmans, e Leiden: 5. mr. P. W. J. H. Cort van der kinden, te 's Gravenhage. DE NIEUWE FRANSCHE GEZANT. De heer F. A. Kammerer. Naar wij vernemen, zal de heer de Ma? ciJly, wiens overplaatsing naar Bern reeds werd medegedeeld, als Fransche gezant tc 's-Gravenhage worden vervangen door den heer F. A Kammerer, thans Fransch ge delegeerde bij de Caisse de la dette Egyp- tienno. DE JAN DEKKER-STICHTING. Huis voor wetenschappelijk onder» zoek. Het Tijdschrift voor Geneeskunde meldt nog omtrent, deze stichting: N De heer en mevrouw Dekker-Duyvis te Bloemendaal hebben, ter eere van de nage dachtenis van hunnen overleden zoon, den bekenden geneesheer Jan Dekker ie Ber- gen-Binnen, de Jan-Dekkcr-stichting in het leven geroepen met een belangrijk kapitaal, waarvan do renten zullen dienen: om steun te verlcenen aan Nederlanders en Ne derlandsche onderdanen ten dienste van we- ienschrppclijk onderzoek op liet gebied der geneeskunde, en g mocskundlg werk in Ne derland, Ncdcrlandsch Indié, Suriname en Curacao, dat daarvoor, naar het oordeel van het bestuur in aanmerking komt, te be vorderen. Prof. H. T. Deelman te Groningen, de vriend van den arts Jan Dekker, met wien de heer E. C. C. Dekker dit plan besprak, heeft, in overleg met dr. C. C. Delnrai den heer en mevrouw Dekker voorgesteld hun ne stichting te doen dienen voor het onder steunen van geneeskundig onderzoek. Deze verklaarden zich daarmede onmiddellijk in genomen en vonden prof. Ruitinga en prof. Ariëns Kappers te Amste'dam en prof. J. I-I. Zaaijer te Leiden bereid, om met hen, prof. Deelman en dr. C. C. Del prat het be stuur der stichting te vormen. De lieer E. C. C. Dekker werd tot pen ningmeester, prof. Deelman tot secretaris en clr. C. C. Dclprat tot voorzitter gekozen. Statuten en huishoudelijk reglement zijn opges4cld. Aanvragen tot ondersteuning, in den geest der stichting, moeten schriftelijk ingezon den worden aan den secretaris, prof. Deel man te Groningen, met dusdanige inlich tingen. dat. bet bestuur daardoor in staat gesteld wordt zich een oordeel te vormen over het al of niet wonschelijkc van het toekennen ecner ondersteuning. Ook zonder Moerdijkkanaal gaat het Antwerpen bizon' der goed Het Handelsblad van Antwerpen bevat een artikel over de havenbevveging te Ant werpen, Rotterdam en Hamburg, waarin het op grond van de scheepvaartcijfers over 1928 en 1927 juicht over de positie van Ant werpen in vergelijking rnet die van Rotter dam. De N. Rolt. Ct. schrijft naar aanloiding daarvan „Wij kunnen de zon zeer goed in het water van Antwerpen zien schijn?m ook al wijst onze balans tegenover 1927 een achteruitgong van pl.m. Y\ milüoen ton aan Alleen, het gaat Antwerpen dus blijkbaar ook zonder Moerdijkkanaal bijzonder goed. Het Handelsblad van Antwerpen zegt dit zelf en heeft voor de toekomst nog do beste verwachtingen. Overigens kunnen we ons zelf over het verlies van 1928 in vergelijking met 1927 wel eemgszins troosten, aangezien er bij zondere omstandigheden waren. Rotterdam heeft in 1928 te lijden gehad van drie stakingen in het buitenland, waar van Antwerpen slechts in geringe mate den invloed heeft ondervonden. In het voonanr van 1928 is ten eerste Je Rijnvaartstaking uitgebroken daarna hebben we in den zo mer den terugslag gehad van de langdurige staking in de Zvveedsche ertsmijnen, cn ten slotte is er de uitsluiting in do metaal nij verheid van het Roergebied geweest, dio nog tot in December heeft nagewerkt. In verband met den geringen aanvoer van erts en den geringen uitvoer van kolen te Antwerpen is de uitwerking van de drie gebeurtenissen in de Scheldehaven buiten gewoon veel kleiner geweest dan in Rot terdam. Laat men den ertsaanvoer en den kolenuitvoer buiten beschouwing, dan wijst Rotterdam in het goederenverkeer nog voor uitgang aan. Wij hebben dat bereikt ook zonder snoeperijen met gratis sleeploonen, voorkeu rtari even voor kolen vervoer per spoor, surtaxe d'entrepöt et d'orgine e d. In elk geval zullen wij niet bij de pakken neerzitten. Ook niet, wanneer er nieuwe po gingen zullen worden in het werk gesteld om ons op kunstmatige wijze van een deel van ons natuurlijke achterstand te beroo- ven. Maar afgescheiden van de hiermede ver band houdende reserves, wenschen wij ook Antwerpen een zeer voorspoedig 1929 toe!'1 DE VORST. IJspret en scheepvaartbelem- raeiing in het Noordon. Gisternacht heeft het in het Noorden des nnds streng gevroren. Alle kanalen ligger, licht. De ijsbanen zijn alle geopend De scheepvaart is ernstig belemmerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6