P. E. R1TEL Corselettes Wollen Kinderkousen, HEERENCOSTUUM L. J. Luycx Zn. BINNENLAND. STADSNIEUWS. i VOOR ONZE HUISVROUWEN „TIJDELIJKE AANBIEDING" S. H. ff/lASSA naar maat Amersfoort L. J. LUYCX ZOON alle maten, TEGEN DEN WOEKER ,Koopen op afbetaling" KORT NIEUWS SPORT LAATSTE BERICHTEN Inmaakbrandewijn a f3.50 oer Liter bij SLIJTERIJ - HAVIK 41 TELEFOON 2S2. Voor een is het adres voor VARKENSIVIARKT 13 15 Vraagt het Uw vrienden en kennissen Groote keuze in alle prijzen LANGESTR. 49 TEL. 180 LANGESTRAAT 49 - TEL. 190 in 10 kleuren prima kwaliteit. Een lezing van Jhr. MoUerus in de Maatschappij voor Nijverheid en Haw del te Den Haag. Gisteravond vergaderde het departement 's Gravenhage van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Als spreker trad op jhr. J. C. Moll e- rus, uit Haarlem, met het onderwerp: 1. Kcropen op Afbetaling, en 2. Woeker. Spr. wilde beide onderwerpen inleiden in verband met de vragen II en III door het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel aan de departementen gesteld (tijdschrift „Maat schappij-Belangen'' van October 1928). Jhr. Mollerus gaf eerst een historisch schema van de geschiedenis van het. stelsel van afbetaling in het buitenland. Wat ons land betreft, met een wettelijke regeling van het afbetalingssysteem zijn wij achter ge- hieven. Bij een eventueele wettelijke rege ling zal het goed zijn. aandacht te schen ken aan het advies, eenigen tijd geleden door de 's Gravenhaagsche Winkeliersver- eeniging gegeven en waarin aangedrongen werd op registratie van alle huurkoopcon tracten door de Kamer van Koophandel. Spr. vestigde er vervolgens de aandacht op dat men het woord afbetaling" hoe langer hoe meer gaat verdoezelen en ver vangen door „koopen op gemakkelijke be talingsvoorwaarden". Als een der grootste oorzaken van het afbetalingssysteem noemt spr. de doorge fourneerde concurrentie-zucht. Als eenigen uitweg ziet spr. hier een wettelijke regeling van hoogerhand. De voordeelen van het telsel zijn breed uitgemeten, evenals de nadeelen. Nu is het merkwaardig, dat wat de één °cn voordeel noemt, door een ander als ëcn nadeel wordt aangeduid. Het hangt er maar van af hoe men de zaken voorstelt. Echter «lijft het groote gevaar, dat niet alleen voor de minder gesitueerden, maar evenzeer voor de beter gesitueerden geldt, en dat velen komen op een levensniveau, waarop men niet thuis hoort. Bij de be- oordecling van liet stelsel moet men onder scheid maken tusschen het koopen op afbe taling van luxe-artikelen cn van voort- brengingsartikelen. Ontkent kan nigt worden, dat het stelsel oneconomisch is, daar men voor de goede ren meer betaalt dan noodig is. Daarbij komt do moeilijkheid: Wat komt er van den betalingstermijn en van do financieringsmogelijkheid terecht indien men een tijd van depressie krijgt of van algemeene economische malaise. Deze om standigheid, waarbij wij terug moeten den ken aan de achter ons liggende oorlogsja ren, moet niet uit het oog worden verloren. Wat betreft het inschuiven van een fi- nanoiéringsbank merkt spr. op, dat hierin een groot gevaar schuilt, daar het contact tusschen consument en producent daardoor verbroken wordt. Komende tot het tweede vraagpunt: de Woeker, merkte spr. op, dat de bestrijding van den woeker daarom zoo moeilijk is, omdat de woeker zich hult in een waas van geheimzinnigheid. De woekerbestrijding da teert uit de allereerste tijden en 111 ver schillende landen heeft men bepalingen tegen den woeker. In ons land huldigt men het stelsel der rentevrijheid. Het geldschietersbedrijf kan men onder scheiden in grootbedrijf en in kleinbedrijf. Het grootbedrijf wordt hoofdzakelijk uitge oefend door voorschotbanken. Eenige jaren geleden bestonden er in de hoofdstad volgens het Amsterdamsche rapport 36 voortschotbanken. Thans zijn er een aantal verdwenen. De omzetten, welke zoowel in het groot- als in het kleinbedrijf behaald worden, zijn zeer groot. Met enkele woorden schetste spr. de positie van den voorschot nemer, welke meestal beklagenswaar dig is cn het gebeurt maar al te vaak, dat men van kwaad tot erger vervalt. Er zijn. vele instellingen, welke zich ten doel stellen den woeker te bestrijden. Eenige centralisatie zou liier niet ongevvenscht zijn. Voor personen die kapitaalkrachtige borgen kunnen stellen zijn verschillende bona fide banken, waar men uit handen van den woekeraar blijft. Maar de groote moeilijkheid is het ver strekken van personen, die géén borgen kunnen stellen. Men tracht hier een oplos sing te vinden door de gemeente erin te betrekken, maar spr. gelooft niet dat dit de juiste weg is. Men heeft maatregelen aanbevolen waar bij de gemeentelijke overheid het recht had tegen den woeker op te treden. Spr. meent dat gemeentelijke regelingen hier minder gewenscht zijn en uniformiteit geboden is. Ten slotte wijdde spr. enkele woorden aan de ethische zijde van de woekerbestrijding, n.l. het bevorderen der spaarzaamheid, vooral onder de jeugd. Speciaal voor de werkgevers is hier een sociale taak wegge legd. Een flamingo Men meldt aan de N.R.Ct. dat de aan nemer J. J. Kalis te Wiel ingen een flamin go heeft geschoten. Het is niet bekend of het dier soms uit een dierentuin ontsnapt is. Branden. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is een felle brand uitgebroken in het dubbel woonhuis, bewoond door de gezinnen de Groot en Schuitemaker aan den Veurschen straatweg bij de grens van Voorburg. De brand is door onbekende oorzaak ont staan op den zolder van de Groot. Men vermoedt dat een petroleumlampje te dicht bij een houten beschot heeft gehangen Toen de nieuwe motorspuit van Leidschon- dam, die dadelijk met volledig materiaal was uitgerukt, op de plaats van den brand kwam, stonden beide woningen reeds in lichte laaie en viel er aan blusschen al niet meer te denken. De brand was al overgeslagen op een naast de panden ge legen opslagplaats van de kistenfabriek, behoorende aan den heer Nijhof uit Bos koop, waar het vuur gretig voedsel vond. Voor de andere belendende perceelen was de wind gunstig, zoodat men verdere uitbreiding van den brand kon voorkomen. De bewoners van de verbrande huisjes konden de kinderen, die reeds sliepen, nog tijdig in veiligheid brengen. Van de inboe dels, die zeer laag verzekerd waren, kon maar weinig worden gered. De burgemeester van Leidschcndara, de heer W. Keyzer, was op het terrein van den brand aanwezig. Brand in een school. Dinsdagochtend is. naar Het Volkmeldt tijdens de schooluren brand uitgebroken in de openbare lagere school te Medem- biik, in welk gebouw tevens de school met den Bijbel is gevestigd. De scholieren in een der bovenlokalen hoorden onder een kast een knal. Tegelijkertijd kwamen van onder de kast rookwolkjes te voorschijn, liet bleek, dat er vuur aanwezig was tus schen het plafond, dat met zeegras is op gevuld. Hoe het vuur daar is gekomen is tot dusverre een raadsel. In allerijl wer den de kinderen naar huis gestuurd cn de lokalen ontruimd. De nieuwe brand spuit bleek geheel onklaar, waarom de oude spuit werd gehaald. Daarmede werd liet vuur aangetast. Het blusschen ging moeilijk, door de besloten plaats, waar zich het vuur ontwikkelde. De waterschade is aanzienlijk. De knal. dien de kinderen hoorden werd veroorzaakt, naar ons nog werd medege deeld, door het springen van het plafond. Doodelijke bedwelmingsgevallen. Het geval \an kolendampvergiftiging, dat zich Vrijdag in het gezin van W. te Zei- hem heeft voorgedaan, heeft tot gevolg grthad dat W. aan de gevolgen is over laden. Ook de 74-jarige vrouw le Middelburg die met haar neefje hqt slachtoffer was geweest van gasbedwelming, is, evenals deze, aan de gevolgen overleden. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 18 Januari. Muizen, 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. 12.30 Tijdsein van de K.R.O. Klok. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het K.R.O. Trio. Piet Liïstcnhouwer, piano; Heinrich Scholl, viool en Otlo Hendriks, cello. 3.00'j.OO Vrouwenuurtje door Mevrouw Kiiller—Wigman uit Utrecht, .,4.00.-5.00 n.m. Gramafoonptatenconcert. 5.00—6.45 n.m. Vooravond-concert. Mejuffrouw Cor Boogert te Bussum, pia no. De Heer Cas Stentrop, Bussum, bas. De Heer Maurits Spoor, Amsterdam, fluit. 6.45—7.00 Radiopraatje door den heer W. Peeters, onderwerp Selectiviteit (her haling van het radiopraatje van Zondag 23 December. Schema „Koomans" en haar variaties, in verband met selectiviteit.) ..7.00—7.30 Vervolg-cursus Paedagogie door denWeled. Zeergel. Heer Dr. Jac. van Dael. 7.30 V P.R.O, Spr.Ds. J. v. Dorp, En schedé Dr. K. F. Proost, Zwolle. Muzikale medewerking van To v. d. Sluis, Amster dam. Sopraan, Barend Renden, Utrecht Pianist. Declamatie. Janny van Vogen, Amsterdam. 7.35 V.P.R.O.-catechisatie. Oude Testa ment. Spreker: Ds. J. van Dorp. Onder- werp: Prof et isme III. 8.10 V.P.R.O. Persberichten. 8.15 Muziek. 8.50 V.P.R.O. lezing. Spreker: Dr. K. F. Proost Onderwerp: „Bij Goethe's Faust." 9.30 Muziek 3 Liederen van Schubert op texten van Goethe. 10.00 Declamatie: Janny van Vogen Am sterdam. 10.20 Liederen van H. Wolf op texten van Goethe. H i 1 v e r s u m, 1060 M. 10.00 Tijdsein der A.V.R.O. Klok. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek door het Boris Leiibky Trio. 2.05—2.45 Schooluitzending. SprekerJ. J. van der Ven, „Waar okmen onze ouder- wetsche jongens-vermaken en meisjesspel- letjes vandaan 4.00-4.30 Het A. V. R. O. Halfuurtje van de Ned. Ver; van Huisvrouwen. Spre ker: F. Ilijdelanr, Onderwerp: „Nuttige wenken voor 't gebruik van gas in de huis houding". 5.30—6.00 Spreekuur van den Radiodok ter 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O. Klok. 6.00—7.15 Dinermuziek door het Boris Lcnsky-Trio. 7.15—7.45 Radio-cursus vanwege het On derwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein v. d. A.V.R.O. Klok. S.00—8.30 Radiopraatje door J. Cor ver Goede ontvangst en hetgeen de nieuwere lampen daartoe kunnen bijdragen. S.30—10.00 Solisten-Concert, te geven door: Marie Jannette Walen, pia no cn Tom Caniyez, cello, met medewer king van Louis Saalborn, voordracht kunstenaar. \y 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.15 Aansluiting van het Concerthuis te Assen. 10de A.V.R.O. Steden-kennismaking avond. Concert door het'Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Solisten: Lotti - Muskens Sleurs (So praan) Hélène Cats(Sopraan). 11.15 pl.m. Sluiting- Voetbal. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN. Naar de Schiedamsche Courahf verneemt is het elftal van de Zwaluwen, dat op 12 Februari (Mardi Gras) te Brussel tegen De Roode Duivels speelt, als volgt samenge steld Doel Halle (Go-Ahead) achter Wam- steker (1I.F.C) en v. d. Zalm (V.U.C.) mid den Scheffers (Ilermês-D.V.S.), Malle (Go- Ahead), Breitner (A.D.O.) voorDe Na- tiis (A-jax), Sinke (Feijcnoord), Bnkhuijs (Z.A.C.), Massy (Roermond), Van Nolle (D. H.C.). Invallers zijn v. Wezel (Tubantia), v. d. Griend cn De Bruin (Hermcs-D.V.S.). DE RAMP AAN DEN HOEK. Men seint ons uit Hoek van Holland Omstreeks 1 uur vannacht werd bericht ontvangen dat de radio-installatie van de gestrande „Valcka" niet meer werkte, waar uit men afleidt, dat het water in het schip is gedrongen. Men vreest, dat de „Valcka" zal breken. Voor de gestrande reddingboot Koningin Wilhelmina van Stellendam, die omhoog is gevaren bestaat geen gevaar. Blijkens nader bericht is de Koningin Wilhelmina vlot gekomen en heeft ze do opvarenden van de Valcka kunnen redden. Schipper Van der Klooster, van de ver loren stoomreddingsboot, laat zes kinderen na, Timmers 4, De Groot 10, Muijlwijk 4, Verwey 3 en Starrenburg 10. dus totaal zijn er 37 kinderen door de ramp vaderloos ge worden. VERORDENING WINKELSLUITING. De kwestie der automaten. De Burgemeester cn Wethouders van Amersfoort. doen te weten, dat voor den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 21 De cember 1928 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot wijziging van de Verordening op do winkelslui ting. 'Artikel 1. Artikel 2 sub c wordt gelezen als volgt „winkels en automaten in stations". 'Artikel 2. Aan artikel 8 wordt toegevoegd „c. door middel van automaten waren aan het publiek te koop aan te bieden, te verkoopen of af te leveren." Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun be richt van den Ssten Januari 1929, le Af deeling No. 3953/9 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waai het behoort den 17dcn Januari 1929. B. en W. van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK. GEMEENTEZAKEN. Verstrekking geldleening aan „St. Boniiacius". B. cn W. schrijven den Raad: Met het bestuur der woningbouwvereni ging „Si Bonifacius" zijn reeds sedert ge- ruimen tijd onderhandelingen gaande met betrekking tot den aanleg eener nieuwe rioleering en het plaatsen van septic-tanks met closets, ter vervanging van de bestaan de tonnen in de 80 woningen dier vereeni- ging. Thans is overeenstemming bereikt in dien zin, dat het bestuur bereid is de huur prijs met 10 cent per woning te verhoogen. De Gemeente zal dan aan de woningbouw vereniging eene leening van 11200.— (elf duizend twee honderd gulden) moeten ver strekken tegen eene rente van 4 A pCt. 's jaars, aflosbaar in 20 jaren, terwijl de kosten der leening cn het disagio door de vereeniging uit de exploitatie der wonin gen zullen moeten worden terugbetaald. De exploitatielasten zullen, boven en be halve de leeningskostcn en het disagio, worden verhoogd met 1/20 van 11200.— 560.— plus 4A pCt. van 11200.— J 504.totaal 1084.(jaarlijks vermin deronde met VA pCt. van 560.—). Daar tegenover staat een vermindering der las ten aan tonncnbelasting ad 475.— en, bij een huurverhoging met 10 ct. per week, een vermeerdering van baten met 80X52X 0.10 416.—. Eén nadeelig verschil der halve van 1064.— 475+ 416) 178. Dit nadeelig verschil behoeft geen be zwaar op te leveren, omdat de restantwinst der exploitatie over 1927 ƒ2728.26 0 aan wijst, dat het nadeelig verschil kan worden opgevangen, terwijl bovendien het nadeelig verschil jaarlijks vermindert en nk 7 jaren in een voordeelig verschil verandert. In het belang der hygiene en ter bevor dering eener opruimng van het tonnenstel sel in deze gemeente achten wij deze ver betering noodzakelijk en stellen wij U voor bijgaand ontwerp-besluit vast te stellen. i). De winst der 80 woningen bedroeg 5517,54; het nadeelig saldo der 38 wonin gen bedroeg 2789.28. Rest 2728.26. GARNIZOEN. De Kapitein J. M. X. van der Drift, van het 21e R.I. alhier, is aangewezen om zit ting te nemen in de examen-commissie, ter verkrijging van het bewijs van oorge oefendheid voor vrijwilligers van den Land storm. JUBILEUM K. VOS. Commies Titulair P. T. en T. Onze stadgenoot, de heer K. Vos, com mies titulair der Posterijen en Telegraphie herdacht gisteren 16 Januari den dag, dat hij 25 jaren geleden in dienst trad bij voor noemd staatsbedrijf. Had het aan den ju bilaris zelf gelegen dan zou hij het liefst dien dag onopgemerkt voorbij hebben laten gaan, om in engen familiekring dezen ge denkdag te vieren. De gevoelens van sym pathie voor tien geachlen jubilaris hebben zich echter hiertegen verzet en zoo lia'd de heer Vos velerlei mondelinge en schrif telijke gelukwenschcn in ontvangst te ne men van collega's en ambtenaren. Ook dé heer P. Zwart, oud-Directeur van het Post en Telegraafkantoor gaf blijk van warme sympathie en medeleving. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor, vergezeld van den heer Dirksen, commies der P. cp T.. kwamen den geach te n jubilaris namens den Directeur-Gene raal hunne gelukwenschcn aanbieden en boden hem met eenige woardeerende woor den namens het personeel een electrische staande schemerlamp aan, die een goede plaats innam in de met bloemen versier de kamer. Het verdere gedeelte van den jubileumsdag, werd, geheel in den geest van hem, die al deze hulde had gegol den, in familiekring doorgebracht. DE IJSBANEN. Aan den Bisschopsweg. De banen aan den Bisschopsweg zijn van ochtend weer opengesteld. Vanavond zal de baan verlicht zijn. De Maat. De IJsbaan de Maat is gisternamiddag geopend. Ook deze baan is 's avonds ver licht. De Ijsbeer. Tenslotte kan men ook weer de schaats sport beoefenen op „De Ijsbeer" aan den Hoogeweg. Ook hier is voor een verlichting gezorgd. G. W. v. HARTSKAMP. Brigadier van politie. Onze stadgenoot, de brigadier van politie G. W. v. Ilartskamp, herdenkt 19 dezer den dag, waarop hij voor 30 jaren bij ons politie corps in dienst trad. Het Hoofdbestuur van den Algem. Ned. Politiebond verleende hem bij die gelegen heid het door den bond ingestelde verguld zilveren kruis voor SO-jarigcn trouwen Po- lietiedienst. Dit kruis werd hem in den avond van gisteren ter vergadering van de plaatselijke afdeeling van den hond op plechtige wijze uitgereikt, in tegenwoordigheid van den Koffietafel. fgj Roer-eieren. jggl Middagtafel. Erwtensoep. - sssj Beschuitjes met Lcidsche kaas. j=s Vruchten. jbfênkoe&t, haciJJmL FTffik&dfiurü Commissaris van Politie, den lieer G. Goor- huis. Het woord werd daarbij gevoerd door den voorzitter der afdeeling, de inspecteur van politie van Rooijcn. De inspecteur zeide o.m. thans reeds meer dan 12 jaar vrijwel dagelijks met den brigadier van Ilartskamp te mogen samenwerken en dus met alle ge rustheid te mogen verzekeren, dat het bre vet trouwe politiedienst voor dezen jubilaris geen holle phrase is. Hij roemde hem als een voorbeeldig, trouw en braaf dienaar der gemeenschap. SCHERMWEDSTRIJBEN. Om den Districts-wisselbekcr. Zaterdag 19 Januari a.s., aanvangende ten 2 uur nam., zal een. wedstrijd worclen ge houden om het bezit van den „District-wis selbeker" in de schermzaal van de Rijschool alhier. Twaalf korpsen, elk a ertegenwqordigd door vier onderofficiercn-amateur-scher- mers, zullen aan dezen wedstrijd deelne men. BIOSCOOP AMICITIA. De revue-girl. Er flitst een mededeeling op het doek „Dina Gralla heeft evenveel talent als Jo sephine Baker, alleen is ze wat bleeker." Veel is ervan waar Dina is Josephine in het bleek, maar dansbéëhén als het vei- maarde zwartje heeft ze toch niet, al speelt zij de titelrol in „De Girl van de Revue", en al fungeert ze als een der Tiller-girls, die (goedgetrairid).de Ilaller-revues in Ber lijn opvrool ijken. Richard Eichberg is de regisseur van cleze rolprent, waarin het misverstand en de lief de voortdurend te pas komen. Dina stéekt bij de andere meisjes van het koor af door haar naieve opvatting, haar onschuld en haar groote oogon, allemaal -attracties voor graven cn zoo, die in de loge met hun bi nocle het moois er af kijken. Vis de opvoering is geëindigd stappen de beer.cn uit de loge naar de kleedkamers, de een met een visitekaartje-met-kroontje, de ander met een vracht bloemen, de derde met een collier van groote waarde in zijn bin nenzak, de vierde met niets dan zijn pope lend hart. De jonge graaf cn zijn vriend (Werner Tuoterer cn Max Hansen) vinden Dina verreweg te prefereeren boven de an dere coripheeen, cn Dina kiest den graaf, die echter hoofdzakelijk leeft op kosten van een ouden oom, één van de fciecrcn die hun leeftijd en de kleur van hun haar vergeten, en in dure cabarets de rekeningen betalen met chèques. De graaf laat voor Dina een andere (ove rigen ook niet onaardige) vlam schieten, on de vlam wordt woedend, maar als ze ziet dat er weinig aan te doen is, laat ze het er maar bij, cn wordt Dina's vriendin. De bedoelingen van den jongen man zijn allereerlijkst, er komt een formeele brui loft van, die echter in het honderd loopt als de, Tiller-girls don boel komen op scheppen. De huwelijksboot dreigt een wrak te wor den nog voor zij de haven uit is, en Dina gaat naar oen artistonbal om zich over haar bruiloftsleed heen te zetten. Hoe de scherven weer gelijmd worden, zullen we niet. vertellen, maar Werner en Dina vinden hun geluk terug, cn uit dere- vue-girl zal wel een der bekoorlijkste gra vinnetjes gegroeid zijn waarop Ouitschland trotsch gaat. Met de vooraf gaande interessante en ko mische opnamen is dit wee»* een program ma, waarbij men zich uitstekend kan ar.*»* seeren. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Dierenleven op de Billscbc Heide. In het logegebouw der Theosofische Ver eeniging hield de afdeeling „Amersfoort e. o." van bovengenoemde vereeniging haar eerste vergadering in 1929. Spreker was dien avond de heer B. E. Bouwman, uit Biltho- ven, over dierenleven op de Biltsche hei. Spreker begon met een inleiding over le vensgemeenschappen bij dieren, waar hij aan de hand van voorheelden, die men kan opmerken bij en op een gewonen Groven Den. uiteen te zetten, hoe verschillende die renlevens van elkander afhankelijk zijn on op elkaar zijn aangewezen. Tevens, hoe do woonplaatsen der dieren in verband staan met hun bouw en omgekeerd. Hij kwam daarna tot zijn eigenlijk onderwerp, waarin hij schetste het leven van graafbijen en grnafwespen in verband met verschillende dieren, welke hun tot prooi dienen als rup sen. kevers, spinnen, sprinkhanen, kakker# lakken enz. ITij wees er vooraf op, dat elkb soort jacht maakt op een bepaalde soort prooi. Het zou te voel van onze plaatsruimte vergen, als we de geheele lezing van den heer Bouwman de revue lieten passeeren, genoeg zij, dat allen opgetogen waren over de buitengewone feiten door den heer Bouw man gereleveerd, alle door hem zelf in de vrije natuur waargenomen cn gefotogra feerd. zoodat hij nu in staat was zijn rede met een keurige collectie lichtbeelden te verduidelijken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2