WIJNHANDEL J. A. SCHEUERMANN Zn, COGNAC VIEUX XXX per flesch f 4.50. UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE TILBURGSCHE WOLINDUSTRIE Tilburg wenscht tegen maatregelen DE RAMP BIJ HOEK VAN HOLLAND Begrafenis van het vijfde slachtoffer Humorhoekje DE MALVERSATIES TE WOERDEN De aannemer vrijgesproken EEN FEESTZAAL INGESTORT Ook de eigenaar ernstig gewond De bescherming van de Engelsche wolnijverheid Da Tilburgsche K. v, K. heeft een adres tot den Mniister van Arbeid gericht, waar in wordt aangedrongen op maatregelen te gen de plannen in Engeland tot bescher ming van de wolnijverheid daar te lande. Voor de Nederlanrbscbe wollenstiffcnin- dustrie is Engeland het voornaamste afzet gebied. Van den totaale.xpert van wollen- on halfwollen manufacturon over de maanden Januari tot en met November 1928 ton be drage van 13.983.000, ging voor 5.548.000 naar Engeland, een cijfer, dat overeenkomt met ongeveer 1/6 der totale productie Verschillende fabrieken, aldus het adres, in ons district werken voor verreweg het overgroote deel hunner productie voor de Engelsche markt. Komt het gevraagde recht ad 33H van do waarde tot 6tand. dan zal het met dezen export voor het grootste deel zijn afgeloo- pen. Krijgt de Bradfordsche wolindustrie cle door haar gevraagde maatregelen dan staan onmiddellijk verdere „safeguardings-cases" op het program, o.a. voor de tricotage in dustrie. de linnenindustrie, de tapijtindus trie, om nog niet te spreken van de ijzer en stalnijverheid, die voor een zeer groot deel evoneons alleen van safeguarding- maatregelen redding uit haar desolaten toe stand verwacht Bij den bestaanden lovendigen import Is dft concurrentie op de Nederlandsche markt voor de Nederlandsche fabrieken vaak uiterst moeilijk. Niettegenstaande onzen hoogen loonstan- daard. aldus het adres, die belangrijk bo ven dien van Duitschland, Frankrijk, Belgiö, Italië en Tslecho-Slovakije is. en od hetzelf de niveau mag worden gesteld als de Brad fordsche loonstandaard. was het de Tilbura- sche industrie de afgeloopen jaren moge lijk de strijd niet alleen voi te houden, maar zelfs tets van haar vroeger terrein te her overen. Deze geheele winst dreigt echter niet alleen teloor te gaan, maar erger, zij dreigt voor grooten achteruitgang plaats te zullen moeten makon, indien de genoemde landen, in Engeland een onoverkomelijken tnrlefs- muur ontmoetend, met verdubbelde kracht zich zullen werpen op de toch reeds zoo beperkte Nederlandsche markt. Wij zien daarom, gaat het adres voort, de toekomst zeer duister in en vreezon onher stelbare schade van het door Bradford ver langde invoerrecht, indien de Nederland sche regeering niet ten spoedigste de noo- dige maatregelen treft. Deze maatregelen moeten naar onze me» ning zijn op dit oogenblik stappen bij de Engel sche regeering om haar te wijzen op het ongemotiveerde van een safeguarding duly op Nederlandsche producten, vervaardigd onder gelijke arbeidsvoorwaarden als die in Bradford gelden vergezeld van de aankon diging van eenzelfde tariefsverhooging in Nederland op wollen- en halfwollen manu facturen, als Engeland zijn plannen door zet als het invoerrecht in Engeland tot stand komtde instelling op denzelfden dag van •aen zelfde tarief in Nederland ter voorko ming van een volledig lamslaan onzer eigen wolindustrie. UNIE VAN WATERSCHAPPEN. Kunnen de waterschappen de gemeenten aanslaan? Kunnen de Provinciale Staten bepalen, dat de waterschappen bevoegd zijn gemeen ten in hunne lasten aan te slaan? Enkele groote waterschappen in Noord-Brabant hadden eon verzoek tot clen Kroon gedaan, maar de Staatscommissie voor de water- staatsaangelgenheden had den Minister on gunstig geadviseerd en deze had dan ook geen medewerking willen verlecnen. De vraag kwam op de laatste vergadering van de Unie van Waterschapsbonden ter sprake en na zeer langdurige besprekingen waarbij de juridische de staatsrechterlijke en practische zijde van deze aangelegenheid werd beoordeeld, kwam het bestuur met al- gemecne stemmen tot de conclusie, dat er geen aanleiding bestond in deze medewer king te verleenen aan het adres van de waterschappen van Noord-Brabant. De hulpverleening aan de nagelalen betrekkingen ONREGELMATIGHEDEN BIJ HET BUREAU VAN DEN LANDSTORM TE LEIDEN. Een luitenant en een lourier in anest. Men meldt ons uit Leiden Bij het bureau van den landstorm te Lei don zijn onregelmatigheden aan het licht gekomen, waarbij een bedrag van ongeveer 1000.zou zijn gemoeid. In verband hier mede zijn in arrest gesteld de luitenant II on de sergeant-fourier E. UIT DE S.D.A.P. Groepeeringen der oppositie groep moeten worden ontbon den. Het partijbestuur der Sociaal-Democra tische Arbeiders Partij heeft, naar „Het Volk" meldt, besloten de volgende motie in zake de houding der partij len aanzien van do oppositie-groep op den beschrij vingsbrief voor het verkiezingscongres te brengen „Het congres der S.D.A.P., gehouden op 16 Februari 1929 e.v.d. te Nijmegen eerbiedigende de vrijheid van eiken par tijgenoot om in de partij en op den grond slag van hare beginselen eigen opvattin gen over partijtnktiek te verdedigen overwegende, dat het vormen van geor ganiseerde groepen van partijgonooten, die tegenleiding trachten te geven tegenover de door de partijcongressen aangewezen par tijleiding, uiteraard desorganiseerend werkt dat het houden van congressen e.d.. die niet door of namens bevoegde partijstan- ties zijn bijeengeroepen, cn waar, van den inhoud der partijbesluiten afwijkende, re soluties worden aangonomen, verwarring moet stichten en ontoelaatbaar moet wor den geacht stelt vast, dat meeningsverschillen over beginselen in tactiek der partij besproken behooren te worden in de vergaderingen der partijorganisatie zelve, en spreekt als zijn uitdrukkelijken wil uit, dat daartoe gestichte andere groepeeringen zullen wor den ontbonden, in het belang van de een heid en van de strijdpositie der partij." HR. MS. BRINIO. Herstelde averij. Hr. Ms. pantserboot Brinio die op 10 de zer, na haar dokken op 's Rijkswerf te Hel- levoetsluis naar het station Vlissingen zou terugkeeren is toen bij het verlaten van 's Rijkswerf tegen den sluismuur aange varen, waardoor zij een groot lek kreeg en genoodzaakt was ophieuw in het droogdok te worden opgenomen. Gistermiddag is liet schip na. hersteld te zijn naar Vlissingen vertrokken. Het communistisch gemeenteraadslid G van Burink heeft bij den Rotterdamschen Raad een interpellatieaanvraag ingediend, waarbij hij verzoekt, het gemeentebestuur eenige vragen te mogen stellen met betrek king tot de ondersleuning van de nagelaten betrekkingen van de opvarenden van de reddingboot „Prins der Nederlanden IliJ wenscht het college van B. en W. o.m. ie vragen, of dit het niet ontoelaatbaar acht, dat de gezinnen van de omgekomen helden aan publieke liefdadigheid worden overge leverd. Verder of B en W. bereid zijn, om in overleg met het Rijk en Roode Kruis, de Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij cn I Rotterdamscho scheepvaartmaatschappijen I cn die daarvoor verder in aanmerking zou den komen, zorg voor de nagelaten gezin ucn der slachtoffers op zich te nemen. Ver volgens vraagt hij, of 13. en W. stappen wil len doen orn er bij het Rijk op aan te drin gen. dat in de toekomst de nngolatcn Be trekkingen van evcntueele slachtoffers dei reddingbooten door het Rijk worden gehol pen. Ten slotte vraagt hij, of het gemeente bestuur zijn medewerking wil verleenen om te komen tot een nationale of internatte nale regeling, waardoor in de havenplaat sen bepaalde commissies worden aangewe zen, die het recht zullen krijgen bij zwaar weer zeeschepen te verbiedon uit te varen, waordoor mede rampen als met de „Valka' kunnen worden voorkomen. Op de algemeene begraafplaats te Maas sluis had gistoren de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van het vijfde slachtoffer van do ramp van „De Prins der Nederlanden", den matroos Meul dijk. 'i'e elf uur vertrok de lijkstoet van hot ouderlijk huis van liet slachtoffer. De kist was gedekt met een groot aantal kransen waaronder een van cle Noorcl en Zuid-IIol landsche Reddingmnatschappij. Toon de lijkstoet op de begraafplaats am veerde, had zich aldaar reeds een groot j aantal belangstellenden opgesteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door don burgemeester van Maassluis, den heer C. P. T. Dommisse, bestuurslid van de Reddingmnatschappij, commissaris Jas van Hoek van Holland, door den schout-bij-nacht namens het marinepersoneel en door ver tegenwoordigers van de vereeniging van gezagvoerders en reeds cn tenslotte door Us. Bosman van de Hervormde Gemeente te Maassluis. Een broer van den overledene dankte voor de bewezen eer. De moeder „Je ken der niet an 'er werrek krfjgc. mins. Niks anders doet se as fan dte fiedderromannetjes leze. de heele dag en toen he Tc teuge der vader gesegd. Koarel, see ik. ze mot maar in een dienst. Da's nou het eenige waar se foor lengt". (Humorist") VEILIGHEID OP DE BOUWSTEIGERS. Optreden dor Amstorilamsche boawpolitie. Gisteren werd wegens het werken op een onveilige bouwsteiger op een bouwwerk aan de Qinkerstraat te Amsterdam door de ar beidsinspectie proces-verbaal opgemaakt tegen den aannemer. Tegelijk werd een be vel gegeven door het gemeentelijk bouw toezicht het werk op deze steiger stop te zetten. ONDEUGDELIJKE CHOCOLADE Drie kinderen ongesteld ge worden. I Zaterdagavond zijn drie kinderen van 8, I 7 en 5 jaar in de v. d. Veldestraat t.e. V-Gra- I venhage onwel geworden na het eten van ««enige stukken chocolade. Hevice brakln- j gen wezen op een waarschijnlijke vergifti- ging. De toestand van de kinderen is thans I weer goed. LEGAAT De heer Emile Burghoff, die Zaterdag te Roermond overleden is, heeft een legaat van 50.000.— vermaakt aan de St. Vin- centiusvereeniging aldaar. F. A. H. CQURBOITSt Bekend onderwijsman te Nljmsgsn Te Nijmegen is op Si-jarigen leeftijd over leden de heer F. A. H. Courboits, die 50 jaren onderwijzer ls geweest aan de ge mengde Nutsschool aldaar. Eenige jaren ge- don toen hij van het schoolleven afscheid nam werd hij van verschillende zijden warm gehuldigd voor de groote diensten aan de school en werd hij tot ridder in de orde van Oranie-Nassau benoemd. Ook was hij geruimen tijd hoofd van de avondschool van het Prot. Weeshuis te Nijmegen. Vrijdag om twaalf uur vindt de teraarde bestelling plaats op Rustoord NIJVERHEIDSRAAD Nieuwe ladon, Tot leden van den Nijverheidsraad in da vacatures-H. P. Gelderrnan C.Mzn., N. C. F. van Ginkel, B. F. Krantz cn B. II. M. Lips zijn aangewezen door de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel de hoer prof. ir. I). Dresden, directeur van de Machinefabriek Jaffa", en door het Verbond van Nederl Werkgevers de hceren dr. G. C. A. van Dorp, directeur der N.V. Chemische Indus trie „Katwijk" ir. A. do Kanter, directeur der N.V. Mij. voor Sch-eps- en Werktuig bouw „Feyenoord", en G. van der Meulon, directeur der N.V. Kon. Stoomweverij ia Nijverdal In de vacature van den heer Blomjous is' nog niet voorzien. I De samenstelling van de Rijkscommissie van overleg voor de wegenverbetering, waarin wel een Industrieel, doch geen vpr tegenwoordiger van de georganiseerde V» derlandsche industrie is opgenomen, heeft den Raad. met het oog op de industrieel* belangen, die bij de onderwerpen, dje dezo Commissie zal behandelen, met name bij den aanvoer van grondstoffen cn de ver zending van producten naar en van de fabriek zijn betrokken, aanleiding gegeven, zich tot'don minister van Waterstaat te wonden met het verzoek den Raad, even ols andere organisaties, alsnog in de gele genheid te stellen, zich te doen vertegen woordigen. Tevens is den minister ge vraagd, in den vervolge den Rn ad over voor de nijverheid van belang zijnde on derworpen te raadplegen. Arrest van het Amsterdamsche Gerechtshof Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren bevestigd het vonnis der Utrechtsche Rechtbank, waarbij een aannemer uit Woerden, die terecht hud gestaan wegens valschheid in geschrifte, was vrijgespro ken. Volgens de dagvaarding had vord. als leverancier van het Centraal Militaire Kleedingmagazijn te Woerden eind 1926 on begin 1927 twee rekeningen voor geleverd hout ton bedrage van 400.— ingediend, zonder dat de op deze rekeningen vermel de leveranties hadden plaats gehad. De zaak houdt naar men weet ver band met de zeer ernstige knoeierijen, welke gedurende een reeks van jaren bij genoemd Kleedingmagazijn zijn geschied. DE AARDENBURGSCHE ELECTRICI- TEITSXWESTIE VAN DE BAAN Een besluit van den Raad. In dc Maandag gehouden vergadering van don gemeenteraad van Aardenburg werd na geheime zitting besotcn, in te gaan op het voorstel van B. en w| om de exploitatie der Gasfabriek over te nemen, mits de Prov. Zeeuwsche Klectriciteits-Moatschappij cn de Industrieele Mij. „MABEG" aan de ge meente een bedrag van f 17,000 in eens be talen, cn de PEZM zich verbindt zonder goedkeuring der gemeente cn der MABEG geen electrischen stroom te leveren binnen de kom der gemeente cn op de wegen bui ten de kom tot daar, waar zich reeds gas leidingen bevinden. Dit besluit is een gevolg van de conferentie, gehouden te Middelburg op uitnoodiging van den Commissaris der Koningin, tusschen de gemeente Aarden- burg, de PEZM cn de MABEG. VAN ARNHEM NAAR SCHEVENINGEN Een gevangene, die wegens diefstal in de strafgevangenis te Arnhem was opgesloten, is gisteren naar de bijzondere strafgevange nis te Schevcningen overgebracht, nadat op hem verschillende dwangmaatregelen wa ren toegepast. Hij werd bij zijn opsluiting gadegeslagen en het bleek, dat hij zich aan het vernielen van het meubilair van zijn cel schuldig maakte. Niet dan met groote moeite was hij in bedwang te houden. In verbond met zijn toestand volgde zijn opzending naar Sche- voningen. Van daar keerde hij als hersteld terug. Opniew bleek in de Arnhemsche go vangenis, dat het niet mogelijk was, hom zonder bijzondere maatregelen baas te blij ven. Men heeft hem echter niet beschouwd als een patient, die geestelijke afwijkingen vertoont, doch als een weerspannige en hem o.a. in een donkere cel opgesloten. Pogingen om hem in de bijzondere strafgevangenis opgesloten te krijgen, hadden aanvankelijk geen resultaat, omdat men te Scheveningen hiet op zijn aanwezigheid gesteld bleek. Door tusschonkomst van den minister van Justitie is ton slotte zijn opneming in die gevangenis gelast. (Hbld.) MINISTER LAMBOOY. Minister Lambooy is voornemens Donder dag a.s. te Rotterdam aanwezig te zijn bij de opening van het Protestanlsche tehuis voor militairen aan den Oostzeedijk aldaar. Voorts zal de minister Woensdag 30 de zer in het American Hotel te Amsterdam de receptie bezoeken, te houden ter gele genheid van het 25-jarig bestaan der Kon. Nat. Vereeniging tot steun aan miliciens, DE ZAAK-VRIJMAN. Een enquête verzocht. Het bestuur der maatschappij tot bevor dering der bouwkunst, bond van Neder landsche architecten, B. N. A., heeft, in aansluiting met zijn vroeger adres van 14 Maart 1926, zich opnieuw met volgend adres tot de Tweede Kamer gewend, ter ondersteuning van het tweede verzoek schrift van den oud-rijksbouwmeester, J. A. W. Vrijman, d.d. 7 Mei 1928, om alsnog over te gaan tot het instellen eoner en quête. „In overweging nemende, dat, blijkens de over deze zaak in de laatste drie jaren ge houden mondelinge en schriftelijke ge- dachtenwisselingen, hare groote beteeke- nis, zoowel voor het bijzonder belang van den adressant als voor het algemeen be- mecn belang vast staat, doch tevens, dat het door uw College bij herhaling aan de Regeering gevraagde licht over de hoofd punten van liet request niet is verstrekt, zoo sluit ons bestuur zich thans aan bij heï d.d. 7 Mei j.l. herhaald verzoek van den heer Vrijman, dat uwe vergadering zelf het onderzoek ter hand nemo krachtens het haar toekomend recht van enquête." AMBTSAANVAARDING PROF. L. POLAK. Prof. dr. L. Polak, benoemd tot hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Gronin- gon om onderwijs te geven in de geschie denis der wijsbegeerte, logica en metaph ve sica, wjone oratie wegens ongesteldheid was uitgesteld, zal thans zijn Inaugurale rede houden op Zaterdag 2 Febr. des mid dags te 3 uur. Vier arbeiders bedolven; een hunner gedood Men seint ons uit Enschede Gistermorgen te ruim elf uur heeft aan don straatweg Enschede-Hengelo onder de gemeente Lonneker een zeer ernstig onge val plaats gehad. In een bijna gereed zijn de nieuwe feestzaal van het café Dikkers waren op dat tijdstip zeven arbeiders, schilders cn metselaars aan het werk. Plot seling stortte de feestzaal in. Vier der ar beiders werden onder de puinboopen be dolven. Een van hen, de gehuwde schilder Zoethout, werd onmiddellijk gedood. De drie andere arbeiders werden zeer ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te En schedé overgebracht. Omtrent het instorten van do feestzaal van het cufé Dikkers aan den straatweg tusschen Enschede en Hengelo onder de gemeente Lonneker vernemen wij nog het volgende De feestzaal was reeds zoo goed als ge heel gereed Zij was reeds in gebruik ge nomen en Zondag j.l waren er eenige hu moristen opgetreden. De zaal was toon ge heel bezet Er moesten echter nog enkele werkzaamheden worden verricht. Tot dat doel waren hedenmorgen eenige schilders en timmerliedon, in totaal zes arbeiders, in de feestzaal aan het werk. Ook de heer Dikkers, de eigenaar van het café, was in de zaal. Ongeveer elf uur hedenmorgen hoorde men plotseling een geweldig ge kraak en een oogenblik later stortte onder donderend geraas de geheele feestzaal in. De muren weken naar buiten uit on het dak kwam naar beneden. Slechts een ruï ne is van de feestzaal overgebleven. Drie der arbeiders konden zich, toen zij het gekraak hoorden, tijdig in veiligheid brengen. Dc drie overige arbeiders echter, van wie twee in de nok van het gebouw werkzaam waren, cn de hoer Dikkers kwa men onder de puinhoopon terecht. De heer Dikkers en twee der arbeiders konden door de te hulp gesnelde persopen, spoe dig onder de puinhoopon vandaan gehaald worden. Zij waren alle drie gewond en moesten naar het ziekenhuis te Enschedé worden overgebracht. De ongevoer 35-jarI- ge arbeidor Zoethout, lijdelijk te Enschedé werkzaam, woouftójuG- te Groningen, kon niet zoo snel worden cn toen hij tenslotte onder frésteente en het hout was te voorschijn gebracht, bleek de man le zijn overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Van de drie gewonden is de caféhouder Dikkers er het ernstigst aan toe. Hij heeft drie ribbon gebroken. Mcu vermoedt dat bet ongeluk is ont staan door het dooiweer. Het gebouw was niet door de bouwpolitie goedgekeurd Het was aan het café aangebouwd en bood plaats aan ongeveer tweehonderd perso nen. Spoedig na het plaatshebben van het ongeval was de politie uit Enschedé en Lonneker ter plaatse om een onderzoek in te stellen on de vele nieuwsgierigen op een afstand te houden. STRANDING IN DEN RIJN. Ter hoogte der schipbrug bij Arnhem. Voor Arnhem ter hoogte van de schip brug is gisteren een vrachtboot aan den grond geloopen. Men is den geheelen dag bezig geweest om de met stukgoederen ge laden boot weer vlot te maken, waartoe "de luilp van eenige Conc.ordia-booten werd in geroepen. Tot dusver zijn de pogingen niet celukt. Men hoont door gedeeltelijke los sing beter resultaat te krijgen. DE GROENTE- EN FRUITOORLOG TE DEVENTER. Gisteravond zou er getracht worden een einde te maken aan de groente- en ïruit- oorlog te Deventer, welke ontstaan is over een verschil tusschen do Coóp. veiling en de kooplieden, die niet de tot dusver ver langde fusthuur willen betalen. Het is in een conferentie, die gisteravond gehouden werd, van kooplieden onderling niet. mo gen gelukken een einde te maken aan het conflict, omdat de kooplieden onderling het niet voldoende eens konden worden. Beslo ten is hedenmiddag alsnog oen conferentie te doen houden tusschen de besturen van de veiling en van de kooplieden, alsmede van het bemiddelingscomlté. H. M. MONTAUBAN VAN SWIJNDREGT. t Gisteren is te Rotterdam in den ouder dom van 87 jaren overleden de heer II. M. Montaubnn van Swijndregt, oud-makelaar. Hij kwam voort uit een kunstenaarsfami lie. Vader en grootvader waron beiden kunstschilders. Bij den overledene open baarde de kunstzin zich in den fijnen smaak van een verzamelaar. Bekend was zijn collectie van historische en topografi sche prenten waarvan hU een groot kenner was. Ook teekeningen en etsen van onze goede meesters kon men daarin bewonde ren. Verder bezat hij handschriften en eerste drukken van boeken, alles met vee! zorg uitgekozen. Reeds op 16-jarigen leef tijd was hij als gymnasiast met verzamelen begonnen. De heer Montauban van Swijpdregt was een man van den ouden stempel, met veel belangstelling 6n altijd bsr6|d óm rijn be zit te laten zien. HLJ bad zitting in de com missie van toezicht op het Museum van oudbeden. (n. r. c.\

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6