WIJNKANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX p@r flesch f 4.50. BINNENLAND. UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 RIJK EN GEMEENTEN Mededeelingen des ministers A. ROODHUIJZEN WERKLOOSHEIDS VERZEKERING VOOR ONZE HUISVROUWEN RADIO-PROGRAMMA Humorhoekje De stand der behandeling van het wetsontwerp. Men meldt ons uit den Haag: Wij hebben dezer dagen aan den minister van Financiën de vraag gesteld, of eenige mededeeling kon worden gedaan omtrent den stand der behandeling van het wetsont werp in zake de gemeentefinancièn en om trent de kansen, dat het ontwerp nog in deze parlementaire periode zou tot stand komen. Zijne Excellentie heeft ons geantwoord, dat hij dit laatste hoogst wenschelijk en ook alleszins mogelijk acht. Den 8sten Januari j.l. heeft de Regeering het verslag der Commissie van Voorberei ding uit de Tweede Kamer ontvangen, waar in alle kwesties, die bij dit ontw,erp ter sprake komen, uitvoerig zijn onder de oogcn gezien. De minister verklaarde bewondering en waardeering te hebben voor den ernsti- gen arbeid, die, grootendeels tijdens de drukke begrootingsweken, aan dit verslag blijkt besteed te zijn. DE GEER. Een uitvoerige concept-Memorie van Ant woord met een nota van wijzigingen ligt ger reed en zal waarschijnlijk aan het einde dezer week, dus begin Februari, aan de commissie worden toegezonden. Deze zal vergezeld gaan van een opgaaf van wat iedere gemeente naar de gewijzigde redac tie, en naar op grond daarvan gemaakte berekeningen, zal ontvangen. Ook deze op gaaf ligt gereed. De Regeering vertrouwt, dat het mondeling overleg met de commis sie eenigen tijd daarna zal kunnen plaats hebben en dat het eindverslag op een zooda nig tijdstip door de commissie zal kunnen worden gepubliceerd, dat voor een rustige openbare behandeling in dit zittingjaar vol doende tijd overblijft. Op onze vraag, of omtrent de aange brachte wijzigingen eenige mededeeling kon worden gedaan, luidde het "antwoord van den minister ontkennend. De behandeling bij een Commissie van Voorbereiding onder stelt, zeide Zijne Excellentie, vertrouwelijk overleg, zoowel schriftelijk als mondeling, totdat de commissie het oogenblik van pu bliceering van het resultaat gekomen acht. Vooral bij een materie als de onderhavige heeft deze methode het groote voordeel, dat de kans om tot elkaar te komen en om do meest bevredigende regeling ook ter zake van alle onderdeelen te verkrijgen, er in hooge mate door bevorderd wordt. Wel meende de minister in dit verband te moeten waarschuwen, dat van de zijde der gemeenten vooralsnog niet te veel be hoort te worden afgegaan op onderstelde uitkeeringen, die haar uit het gemeente fonds zullen toekomen. De definitieve staat der uitkeeringen zal er op menig punt waar schijnlijk heel anders uitzien dan tha/is wel aangenomen wordt. Voor gemeenten, dio méér zullen krijgen, is dit geen groot be zwaar. Maar voor gemeenten, die minder zullen krijgen, zou dit op een teleurstelling kunnen uitloopen, vooral indien zij hun politiek reeds min of meer op die in de toekomst te verwachten bedragen gingen in richten. Zelfs zouden zij zich dan wellicht in „verkregen rechten" kunnen gedeerd achten. Daarom waarschuwde de minister de betrokkenen in elk geval nog ettelijke weken te wachten, alvorens zich aan een al te behagelijk gevoel of ook aan het omgekeerde over te geven. MGR. P. STROOMER. De plechtige uitvaart. Gistermiddag heeft Katholiek Amster dam gedefileerd langs het stoffelijk over schot van Mgr. Stroomer dat opgebaard lag in de Profundis-kapel van het Maria- Paviljoen. Ongeveer zes uur werd het stoffelijk overschot van den Deken overgebracht naar de kerk St. Willibrordus binnen de Veste aan de Prinsengracht bij de Regu liersgracht. Om half zeven werden de ge zongen metten opgedragen door Mgr. Tas- kin, president van het seminarie van War mond. Hedenmorgen hadden de uitvaartdien sten plaats. Om tien uur werd de Bisschop van Haarlem, Mr. Aengencnt, plechtig het reeds gevulde kerkgebouw binnengeleid door de Kanunniken van het Kathedraal Kapittel. Hierna vingen do lauden aan. De Bisschop droeg vervolgens de Pontificale Mis van Requiem waarbij assisteerden Di. Vlaming als troondiaken, Kanunnik Van Dam uit Den Haag ale sub. diaken en de pastoors Lagerwey en H. van Buth als dia kenen bij de Mis Het zangkoor der kerk voerde uit de Gregoriaanscne Mis van Re- quim. Na afloop van de plechtigheid hield Ka nunnik G. C. van Noort, pastoor der pa rochie, de lijkrede naar aanleiding van den tekst. In de eenvoud mijns harten heb ik blijmoedig alles voor God gedaan. Door den redenaar werd de eenvoud van den overledene geschetst. Hierop volgde de ab- soute door den Bisschop van Haarlem. Buiten vele geestelijken in het priester koor waren in het kergebouw tal van ver tegenwoordigers van vereenigingen en ori ganisaties, zoomede een aantal burgerlijke autoriteiten Na afloop van de kerkelijke plechtigheid werd het stoffelijk overschot uitgedragen en begaf de lange stoet zich naar het kerkhof Barbara aan den Spaarn- darnrnerdijk. Vele gelukxvenschen en bloem stukken bij zijn 7Oen verjaardag. De heer A. Roodhuyzen, die Zondag 70 jaar werd, heeft dien dag in huiselijken kring gevierd. Niettemin heeft hij een stroom van schriftelijke en telegrafische celukwenschcn en een groot aantal bloem stukken in ontvangst moeien nemen. Onder de gelukwenschen waren er van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, nir. J. B. Kan, den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Waszink, den Minister van Koloniën, dr. J. C. Koningsberger, den Voorzitter der Tweede Kamer, Minister van Staat jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, den Voor zitter der Eerste Kamer, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, den oud-Minister, Minis ter van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-IIolland jhr. mr. H. A. van Karne- beek, de oud-Ministers mr. Aalberse, Ram- bonnet, prof. Kraus, dr. Posthuma en jhr de Marees van Swinderen, thans gezant te Londen, den president van den Iloogen Raad, jhr. mr. de Savornin Lohman, het lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie dr. B. C. J. Loder, de leden der Eerste Kamer dr. Wibaut, baron de Vos van Steemvijk en mr. Verkouteren, het lid der Tweede Kamer jhr. mr. van Sasse van Ysselt, de oud-leden der Tweede Kamer Teenstra en Nierstrasz, den generaal van Terwisga, den generaal Laatsrnan en den gep. luit.-kolonel de Vulder van Noorden, prof. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool, den oud-secretaris bij den Raad van State rnr. C. Bake, den in specteur van het middelbaar onderwijs, dr. G. H. Coops, het lid en het oud-lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, de heeren Trouw en Blink, met wie de heer Roodhuyzen deel heeft uitgemaakt van dit college, den heer Goedhart, oud-directeur der stenografische inrichting van de Tweede Kamer, den heer J. A. Jungman, oud-bibliothecaris van den kieskring Dordrecht van den Vrijheidsbond, den heer v. Kleef, den oud-hoofdinspecteur der Rijksbelastingen L. de Fouw, tal van collega's van den heer Roodhuyzen, het be stuur van de R.-K. Journalistenvereeniging, Jan C. de Vos Sr. en dr. Mendes da Costa, mevr. Wijnaendls FranckenDyserinck, den architect ITenri van de Velde te Brussel, ds. II. de Lang te Haarlem, den schilder Johan Linse, den beeldhouwer Altorf, den tuin architect Leonard A. Springer, de schrijvers Jan Fabricius en zijn zoon Johan Fabricius en den gep. ass.-resident ten Brink, den zet ter van de „Enkhuizer Courant", den heer llardes, die al 25 jaren de artikelen van den heer Roodhuyzen zet en den zetter van het „Vaderland", die aan die courant hetzelfde doet, de heer Lindeman. Onder de vele bloemstukken waren er van het huldigingscomitó, van de kiesvereeni- ging „Kiesrecht is Kiesplicht" te Enkhuizen en het Ned. Instituut van Lichamelijke Op voeding, waarvan de heer Roodhuyzen directeur is. LEGATEN Van wijlen den heer S. Edcrsheim. Ter rectificatie van verschillende onjuiste mededeelingen wordt medegedeeld, dot wijlen de heer S. Edersheim overleden in October 1917 tot erfgenaam zijner na latenschap onder de last van vruchtgebruik ten behoeve zijner thans overleden echtte noole, mevr. E. Edersheim—Kalker, en on der aftrek van verschillende, legaten, waar onder de navolgende, heeft benoemd het Israëlitisch Weeshuis te 's-Gravenhage Uitgekeerd zijn thans de navolgende legaten, vrij van successierechten Armbestuur der Ned. Israel. Gemeento 10,000; Armbestuur der Portug. Isrël. ge meente ƒ3000; Armbestuur der Evang. Luth. gemeente 3000; Waalsch Hervormde Dia conie 2000; R.-K. Parochiale Armbestuur 5000; Diaconie der Ned. Herv. gemeente 5000; Diaconie der Duitsch Evang. ge meente 2000; Vereeniging „Armenzorg' 5000; Koningin Emmafonds 1000; Israël ,Oude Mannen- en Vrouwenhuis 10,000; Vereeniging tot ondersteuning van behoef tige Israël. Kraamvrouwen 1000, allen te 's-Gravenhage, en voorts aan het Ned. Is raël. Armbestuur, Amsterdam, 10,000; Ned Isrël. Jongensweeshuis, Amsterdam, 5000: Ned. Israël. Meisjesweeshuis, Amsterdam, 5000; Centr. Israël. Weeshuis te Utrecht 10,000. Samenstelling der Rijkscommissie van advies Do minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft, voor het tijdvak 1 Januari 1929 tot en rnet 31 December 1931 benoemd in de Rijkscommissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering tot leden do heeren H. de Bordes, te Bus9um; W. Drees, te 's-Gravenhage; mr. dr. A. M. Joekes, te 's-Gravenhage; U. J. Mijs, te Rijswijk (Z.- H.); prof. dr. W. II. Nolens, te 's-Graven hage; mr. G. W. Sannes, te 's-Gravcnhage; J. R. Snoeck Henkemans, te 's-Gravenha ge; mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both te Tilburg; Th. J. Dissel, te Amsterdam (N. A.S.); J. Kok, te Eindhoven (R.W.K.); K. Kruithof, te Utrecht (C.N.V.); E. Kupers, te Amsterdam (N.V.V.); J. Th. Nijkamp, te Utrecht (R.K.W.); G. J. A. Smit, te Amster dam (N.V.V.); J. G. Valkenburg, te Leiden (A.N.V.); F. v. d. Walle, te Amsterdam (N.V.V.); en tot hun plaatsvervangers respectievelijk de heeren dr. H. J. Lovink te Alphen a d. Rijn; mr. F. W. R. Wittewaal to Lochem; jhr. ir. R. R. L. de Muralt te Borculo; J. J. Talsma te Woerden; mr. J. R. J. E. Heerkens Thijssen te Haarlem; II. Polak te Laren (N.-IL); mr. J. J. de Waal Malefijt tc Utrecht; O. L. P. van de Loo te Venray; A. Rosseau te Amsterdam (N.S.V.); C. Roesenberg te Kaatsheuvel (R.K.W.): H. Amelink te Utrecht (C.N.V.); V. van den Berg te Amsterdam (N.V.V.); J. A. Schutte te Utrecht (R.K.W.); L. van der Wal te Am sterdam (N.V.V.); J. Bakker te Rotterrlam (V.V.H.) en N. Walop te Amsterdam (N. V.V.). De minister heeft aangewezen als voor zitter en plaatsvervangend voorzitter der commissie, respect, de heeren prof. dr. W. H .Nolens en H. de Bordes. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREDIET. 40-jarig bestaan. Op Woensdag 6 Februari a.s. zal de Maat schappij voor Hypothecair Crediet in Ne derland, gevestigd te 's Gravenhage, waar van de directeuren zijn nir. D. van Houten, mr. dr. J. D. ten Bruggen Cate en mr. S. van Houten Jr., veertig jaren hebben bestaan. Die dag zal tevens een feestdag zijn voot den oprichter dier vennootschap, den oud minister mr. S. van Houten, die van de oprichting af directeur geweest is en welke beide heeren nog de eenige overlevenden zijn, die van 1889 tot aan den dag van he den aan de Bank zijn verbonden. Het ligt in de bedoeling dat de Maat schappij dien dag van 3,'j uur tot 5 uur zal ontvangen in haar gebouw aan de Nassau- laan 23 en dat door den Raad van Commis sarissen aan bovengenoemde jubilarissen een huldeblijk zal worden aangeboden. EEN „MALIEPAARDFONDS". Voor lidmaten van do geref. kerken van 's-Gravenhage. Mevr. de wed. MaliepaardWijnen, te Den Haag overleden, heeft bij testementai- re beschikking haar bezittingen, die een niet onbelangrijk kapitaal vertegenwoordi gen, <nagelaten aan de diaconieën van de geref. kerken van 's-Gravcnhage, Oost en West, elk voor de helft. De diaconieën hebben thans de te gelde gemaakte bezittingen in ontvangst geno men. Het fonds zal gebruikt worden, naar het (geref.) Kerkblad van Den Haag meldt, geheel in overeenstemming met de bedoe ling van mevr. Maliepaard, om hen te on dersteunen, van wie verondersteld kftn wor den, dat zij zonder deze ondersleuning uit dit londs, in de toekomst in aanmerking zouden kornen voor geregelde uitkeering uit de gewone diaconale kas. ONTPLOFFING IN EEN LABORATORIUM Een student gewond. Vrijdag geschiedde in het pharmaccu- lisch laboratorium van prof. Itallie te Lei den oen kleine ontplofling. Een student was bezig een chemisch prae- paraat samen tc stellen, waarvoor hij een flesch zwavelzuur noodig had. Deze flesch is toen uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan de student door de glasscherven eenige verwondingen aan het gelaat opliep. Eenige damesstuc. ;„-n die in de nabijheid stonden, kregen het zwavelzuur gedeelte lijk over haar klecrcn, tengevolge waarvan gaten in hun klecrcn brandden. De student is door den G. G. Dienst verbonden. TRAMDERAILLEMENT TE KATWIJK BINNEN. De tram met twee uur vertra ging. Geen persoonlijke onge lukken. Men meldt ons uit Leiden Zaterdagnacht omstreeks half één is de laatste electrische tram van Katwijk aan Zee naar Leiden te Katwrijk-Binncn gede railleerd. Met twee uur vertraging is de tram te Leiden aangekomen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS. Gegadigden vóór I De Centrale Propaganda-commissie voor de verdeeling van de opbrengst der kinder postzegels maakt bekend, dat tot 15 Fe bruari a.s. gelegenheid bestaat tot aanmel ding voor een aandeel in de opbrengst der kinderpostzegels en kinderbriefkaarten. De ze opbrengst wordt uitsluitend verdeeld on der vereenigingen, stichtingen en instellin gen, die zich belasten met de verzorging en bescherming van hulpbehoevende kinde ren, met uitzondering van weezen en zuige lingen. Aan de vereenigingen, die verleden jaar een aandeel in de opbrengst hebben ontvangen, zijn reeds aanvraagformulieren ter invulling toegezonden. STEUNVERLEENING VOOR UITGETROKKEN ARBEIDERS TE COEVORDEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw hoeft aan het gemeentebe stuur van Cocvorden medegedeeld, dat hij, voorzoover thans de zaak kan worden be oordeeld, geen termen kan vinden om een subsidie te verleenen voor de door den ge meenteraad getroffen steunregeling voor uitgetrokken arbeiders. Tevens heeft de mi nister spoedig opzending der regeling ver zocht, aangezien hij vreest, dat deze, in strijd met de armenwet is. De gemeenteraad heeft in verband niet genoemd telegram besloten de door hem ingevoerde steunregeling toch uit te voeren en af te wachten wat verder door den mi nister zal worden gedaan. Medegedeeld is, dat twee ambtenaren van het Departement van Binnenlandsche Zaken aanstaanden Maandag over de ondersteuning van de uit getrokken arbeiders in Drenthe een bespre king zullen hebben met Gedep. Staten, to Assen. Tevens zijn, vanwege het Departe ment. van Binnenlandsche Zaken, de orga nisaties van Landarbeiders verzocht ten Departemente een bespreking over deze aangelegenheid te hebben. DE MASSA-VERGIFTIGING. Coli-bacterieën oorzaak der ver giftigingsverschijnselen. Men meldt ons uit Rotterdam De directeur van de keuringsdienst van waren dr. J. D. Jansen, heeft de etensres ten en alles wat bij het diner in de groote Doelenzaal te Rotterdam door het R.V.S. personeel gebruikt is, bacteriologisch on derzocht Als resultaat van dit onderzoek kan worden medegedeeld dat er in de puree en in de doperwten eolibneterieën zijn aan getroffen. De omstandigheden hebben ge wild dat deze bacterieën een gunstige voe dingsbodem hebben gevonden, waardoor zij zich zeer snel konden ontwikkelen. (Coli- bacterieën kunnen in alle mogelijke orga nen worden aangetroffen en ernstige ont- DE AUTOBUSDIENST AMSTERDAM —SCHIPHOL. De vergunning op verzoek ingetrokken. Ged. Staten van Noord-Holland hebben ingetrokken de vergunning aan de K.L.M. voor een autobusdienst van Amsterdam naar het vliegveld. Schiphol, op verzoek van de K.L.M. zelf, daar zij alleen lucht reizigers \ervoert cn haar autobussen nigj meer gebezigd worden om geregeld ook andere personen, die zich daartoe aanmel den, naar Schiphol te vervoeren. INBREKERS BETRAPT OP HEETERDAAD Bekenden door de politie gegrepen. Zondagmorgen zijn twee bekende inbre kers op heeterdaad betrapt, toen zij had den ingebroken in de woning van J. W. H. aan de Teilingenstraat te Rotterdam. Het waren de 28-jarige betonwerker A. de M„ en de 27-jarige fabrieksarbeider J. P. Iemand die aan de overzijde woont had hen liet pand zien binnensluipen cn maakte al arm. Toen de inbrekers zich ontdekt za gen, vluchten zij over heiningen cn door de tuinen naar een pand aan de Vijverhof straat, waar zij door de keuken de straat wisten te bereiken. Daar werd P. direct door een inmiddels verschenen agent van politie gearresteerd, terwijl De M.,die door 'n burger met een auto was achtervolgd, op den Noordsingel op een tramwagen van lijn 11 werd gegrepen. Beiden zijn daarop aan het politie bureau aan den Bergsingel in bewaring gesteld. (C.T.) Koffietafel. Jachtschotcltjc. Middagtafel. Karbonade. Koolraap. Rijst met Bessensap. VOOR DE KOFFIETAFEL. Onze Afdeeling FIJNE VLEESCHWAREN. Rolham. Schouderham. Rookvleesch. Bacon. Ossentong. Vleeschkaas. Rolpens. Sancis dc Boulogne. Plockworst. Boterhamworst. Ser vela at worst. Berlinerworst. Gekookte Rookworst. Beleefd aanbevelend, OOSTERVEEN, Langestraat 42. Telefoon 77. HET RAPPORT DER STAATS- COMMISSIE-VAN WIJNBERGEN. Commissie door het N. J. I. ingesteld. Het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut, overtuigd van de groote belangrijkheid van het rapport van de Staatscommissie van Wijnbergen, inzake het aanvullend on derwijs aan niet-leerplichtige personen, voor de geheele Vrije Jeugdvorming, is er kort geleden toe overgegaan een commis sie in het leven te roepen, welke bedoeld rapport tot een onderwerp van nauwkeu rige en uitgebreide studie zal maken. Deze commissie is Donderdag j.l. door den voorzitter van liet Nederl. Jeugdlei ders Instituut, dr. C. P. Gunning, geïnstal leerd en heeft haar werkzaamheden reeds aangevangen. Zij is samengesteld als volgt: E. J. van Det, voorzitter; jkr. C. M. van Asch van Wijck, mevrouw rnr. G. Brevet- Hoetink, H. L. F. J. Deelen, mr. G. C. J. D. Kropman, P. van Nes, mevrouw VV. Ploeg- smn-Bentum, jhr. dr. A. M. C. Sandberg cn Klaas Toornstra, leden, terwijl de heer H. M. Klomp als secretaris der commissie zal optreden. GIFTEN EN LEGATEN. Dr. W. T. A. dc Vrijer, pred. der NedercL Herv. Gcm. te Amsterdam, heeft ontvangen voor kerkbouw Willem dc Zwijgcrkerk, Eltheto- en Jeruzalem kerk onder letters XYZ een gift van 1000. Ds. J. C. Schuller, pred. der Nederd. Iierv. Gem. in den Haag heeft voor de Bethlehemskcrk van mej. M. een gift van 1000 ontvangen. Mr. I-I. N. Addens, overleden te Belling wolde, heeft vermaakt aan de gemeente Bellingwolde 32.000, 10.000 aan het mu- seuni van oudheden te Groningen en 5000 aan de diaconie tc Bellingwolde. Woensdag 30 Januari. Huizen 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.00pi. ni. 11.30 v.m. Korte Ziekendienst te leiden door Ds. L. Oranje, Geref. Predi kant te Laren (N.-IL) 12.301.45 n.m. Middagconcert. Mevrouw Ina MulderBelser, alt-mezzo. De heer F. Uvttenboogaard, kerkorgel en piano. 5.00—6.00 n.rn. Kinderuurtje te leiden door mej. G. Ingwersen. Zang mevr. A. v. KijkMuller te Amsterdam. Piano mej. C. Muller to Amsterdam. 6.307 00 n.m. N. D. O. Instituut Schoe- vers. Fransch voor beginners door den heer Wegener, leeraar aan de Ilaagsche afdee ling. 7.007.30 n.m. N. D. O. Instituut Sclioe- vers. F.ngelsche Handelscorrespondentie door den heer G. da Zilwa. Inbreker„Nou hè "k em toch te graze bij denkt vast da'k de tumman ben"Q y r(Life),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2