WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX per flesch f 4.50. BINNENLAND. STADSNIEUWS.! ÜTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1873 - TELEFOON 145 HERZIENING VAN DE CURATEELE POLITIEKE REDE VAN Mr. OUD Onze belastingpolitiek Drankzucht een gegronde reden Humorhoekje L. J. Luycx Zn. TWEE KNAAPJES BIJ LOBITH VERDRONKEN UIT DEN OMTREK.! O. A. UHLENBECK f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van j jaar overleden, de heer ülke Arnoldus Uhlenbeck, oud-lid der Algemeene Reken kamer in Ned.-Indië. SET AMSTERDAMSCHE MUSEUM-TERREIN. De Christelijk-Hist. raadsleden, Jac. Rus- t'ge en mr brida Kntz, hebben een voor- s.el ingediend om B. en W. van Amster dam uit te noodigen, alvorens te beslissen ver de al of niet bebouwing van het Mu- :umterrein, een prijsvraag uit te schrij ven voor een oplossing van het Museum- oerrein in den geest als door M. A. J. Bauer is bedoeld, en zrtó dat daarin is op genomen eene ontvangstaangelegenheid voor het gemeentebestuur en uitbreiding Nan het Stedelijk Museum. Jhr. Mr. V. HUMALDA VAN EYSINGA. Afscheid van de Deventer burgerij. Te Deventer heeft Zaterdagmiddag de af getreden burgemeester jhr. mr. T. A. M. A. \an Humalda van Eysinga afscheid geno men van zijn gemeentenaren. Ten stadhuize hielden de burgemeester en mevrouw Van Eysinga een receptie, waar velen hun op wachting maakten Het werd een défilé van vereenigingen en particulieren. Onder hen waren de nieuwbenoemde burgemeester en mevrouw Wttewaall. ZWERVERS OVER DE WERELDZEEËN. Huldiging ten stadhuize van Rotterdam. De bemanningen van de acht sleepboo- ten, die het dok van de Engelsche marine van de Tyne naar Singapore hebben ge sleept, zijn gistermiddag met de directie van de onderneming, waartoe zij behooren, L. Smit on Co.'s Internationale, ten stad huize door B. en W. van Rotterdam, ont vangen Deze ontvangst heeft in de Burger zaal plaats gehad Kr bij tegenwoordig wa ren o. m. de burgemeester van Maassluis, de heer Dommisse, de heer Jas, commis saris van Hoek van Holland, verschillende wethouders van Rotterdam en leden van den gemeenteraad, terwijl van de zijde der gasten de voltallige directie van de Inter nationale, de kapiteins N. Person en C. Ver- schoor< die de leiders van de twee convooi- en waren, verschillende andere kapiteins en voorts de bemanningen voor zoover ze niet onderweg waren met hun schepen, aanwe zig waren. De burgemeester, de heer Droogleever Fortuyn heeft hen in hartelijke bewoordin gen toegesproken, en hen gehuldigd voor de toewijding cn de plichtsbetrachting waar mee zij hun taak hebben vervuld. Rotter dam, zoo sprak de burgemeester, kan trotsch op u zijn, want gij hebt een groot werk verricht dat niet gedaan kon worden door hei buitenland, cn in de eerste plaats niet door Rngeland zelf. De technische we reld zal dit belangrijke feit niet liet verge ten. Hij wenschte tenslotte de fa. Smit ge- Juk met dezen staf van zeer bekwame men- t hen dien zij aan zich heeft weten te bin den. Hij feliciteerde de gasten met hun succes, er op wijzend dat de handdruk die hij hen zou geven niet alleen waardeering in zou houden voor hun aandeel in dit groote werk, maar tevens een groote waar deering voor alles wat zij reeds hadden ge daan voor schepen die op onze kust in nood verkeerden en hulp of berging vroe gen. De heer P. Leis Sr. lid van de directie van de Internationale, heeft namens allen een woord van dank gesproken. Daarna is het Wilhelmus gespeeld cn heeft men allen op een foto vereenigd. tVoor de Haagsche Vrijz. Democratische Kies> verceniging. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot herziening der curateele, be paaldelijk met het oog op drankzuchtigen. De voornaamste strekking van dit ont werp is om drankzucht te maken tot een der gronden voor curateele. Het geldend recht inzake curateele zwijgt over drankzucht. Drankzucht zal positief rechtelijk alleen dan (gedwongen) curateele tengevolge kunnen hebben, indien zij in een bepaald geval heeft geleid tot een ge- durigen staat van onnoozelheid, krankzin nigheid of razernij, dan we! is onder te brengen onder verkwisting. Kr is alle aan leiding voor den wetgever om de drank zucht bij de curateele een meer zelfstan dige plaats te doen innemen indien men let op de gevolgen, welke drankzucht kan hebben, zoowel voor den drankzuchtige zelf als voor zijn gezin en de openbare orde. Die gevolgen toch kunnen het wenschelijk maken om een bepaalden drankzuchtige de handelingsbekwaamheid te ontnemen waardoor hem de fondsen om zich drank te verschaffen worden onthouden en hem toe te vertrouwen aan de zorg van een ander. Dit wordt juist bereikt door de cu rateele. Hiermee is niet gezegd, dat het vraagstuk van de drankzucht niet nog an dere aspecten heeft, welke ook andere maatregelen wenschelijk kunnen doen zijn, b.v. bestrijding van alcoholgebruik of mis bruik in het algemeen, en evenmin dat cu rateele voor elk geval van drankzucht de aangewezen weg is. Doch hierin ligt wel de erkenning, dat er verschillende gevallen zijn, waarin curateele nutig effect kan heb ben. Dat effect kan zijn repressief, maar ook preventief, omdat de wetenschap dat curateele mogelijk is, een factor kan vor men, welke het toegeven aan drankzucht tegengaat. Het wetsontwerp eischt voor curateele, als gevolg van gewoonte van drankmis bruik. hetzij het niet behoorlijk waarnemen van eigen belangen, hetzij bet niet behoor lijk voorzien in eigen onderhoud of dat van „de zijnen", hetzij herhaaldelijk in het openbaar aanstoot geven, hetzij het in ge vaar brengen van eigen veiligheid of die van anderen. De curateele brengt handelingsonbe kwaamheid mede van 'den curandus en brengt de zorg ook voor de persoon van den curandus bij den curator. Die hande lingsonbekwaamheid is dezelfde als voor andere onder curateele gestelden. Wat de zorg voor de persoon van den curandus be treft. deze brengt mede, dat de curator tracht hem zoo mogelijk van zijn kwaal af te brengen. Het kan noodig zijn, dat de on der curateele gestelde daartoe wordt ge plaatst ln een inrichting voor drankzuch tigen. Wanneer de curandus zich tegen de opneming in zoodanige inrichting verzet, moet de plaatsing tegen zijn wil kunnen geschieden. De curator kan zonder deze mogelijkheid van dwang zijn taak niet vol ledig vervullen. Kr zal echter voor moeten worden gewaakt, dat dwangverpleging niet worde toegenast, dan wanneer deze maat regel werkelijk noodig en wenschelijk is. Daarom kan geen dwangverpleging plaats hebben zonder voorafgaande curateelo. In een Vrijdagavond gehouden levenver gadering van de Vrijzinnige Democratische Kiesverecniging te 's-Gravcnhage heeft na afdoening van verschillende aangele genheden van huishoudelijken aard Mr. P. J. Oud een voordracht gehouden over „Onze belastingpolitiek". Spr. wees op de verwarring, welke veelal bestaat ten opzich te van de terminologie van de directe en in directe belastingen. Met de tegenstelling, welke tusschcn béide soorten van belasting gen bestaat, moet men dan ook zeer voor zichtig zijn. Er zijn dan ook wel degelijk in directe belastingen, welke de Vrijzinnig Democraten kunnen aanvaarden Het hef fen van één belasting toch zou onvermijde lijk lijdon tot onbillijkheden.. Ons belasting stelsel moet dus wel geampliceerd zijn. Zoo moet naast de inkomstenbelasting al reeds staan de vermogen-belasting. Trouwens ve le andere factoren nog beïnvloeden de kwes tie der draagkracht; vandaar de personeele cn verteringsbelastingen (accijnzen). Tegen deze laatste gaan veelal de bezwa ren van de Vrijzinnig-Democraten. Toch zal men voorloopig de indirecte belastingen nog niet kunnen missen. De indirecte be lastingen leggen echter een zwaarderen druk op naarmate het inkomen van het ge zin kleiner is. Derhalve juist het omgekeer de van hetgeen de Vrijzinnig-Democraten willen, n.l. geheel en al belasting naar draagkracht. Toegegeven moet evenwel ook worden, dat het betalen van directe belas tingen vaak bezwaarlijk kan zijn. Maar met het argument, dat het betalen van indirec te belasting zoo veel gemakkelijker gaat, moet men toch zeer voorzichtig zijn; deze belastingen toch kunnen nooit rekening houden met de draagkracht en werken uit zich zelf in de verkeerde richting. Zoo min mogelijk moet m enzich begeven op het pad der Indirecte belastingen, al is algeheele af schaffing daarvan op dit oogenblik nog niet mogelijk Gestreefd moet echter worden naar verlaging dezer belastingen. Uitvoerig behandelde spr. de belastingpo litiek van de heeron Colijn en de Geer, wel ke hij bestreed. Het geheele systeem heeft ten slotte geleid tot verlaging der directe belastingen, waarvan de eer feitelijk toe komt aan den heer Colijn al schrijft men deze veelal toe aan den heer De Geer. Ook de Vrijzinnig-Democraten staan op het standpunt, dat de totale belastingdruk te hoog is. In zooverre zijn zij het met de Re geering eens De belastingverlaging moet echter op sociale wijze doorgevoerd worden en daarom hebben zij bij de Regeering steeds aangedrongen op verlaging der indi recte belastingen. Zoo hebben zij de accijns op het geslacht willen doen verdwijnen en wilden dan ook liever vermindering daar van dan van de indirecte belastingen. Ken motie van de geslachtsaccijns af te schaffen werd echter verworpen. Ook in de laatste jaren hebben de Vrijzinnig-Democraten dus. zooals uit alles blijkt, hun streven om te kornen tot verlaging der indirecte belastin gen voortgezet. Op de voordracht van den heer Oud volg de eenige gedachtenwisseling. De vrouw van den oennenscbJLaat hem maar gaan Z'b <tti pasi toen met oy dit moeste:, zie nu*» .Uuasefi HET HERDENKINGSFEEST VAN DE KONiNGIN-MOEDER. Nog steeds aanbieding van geschenken. De deputatie uit de Vereeniging van La rensche beeldende kunstenaar, welke gis termiddag door H M. de Koningin-Moede ten Paleize In het Lange Voorhout werd ontvangen, ter aanbieding aan Koningin Emma \an het reeds vermelde geschenk ter gelegenheid van Harer Majesteit gou den herdenkingsfeest bestond uit Mevr de weduwe Troub-Boellaard; Jhr. Sinis saen, Jhr. van Humalda van Eysinga, de schilderes Mejuffrouw van der Willigen en den schilder, den heer Evert Pieters. De hierna ontvangen afvaardiging uit den Bond van Christelijke Oranjevereeni gingen, welke een fraai wandbord aan de Koningin-Moeder kwam aanbieden, op welk bord het insigne van den Bond was afgebeeld bestond uit de volgende heeren Ds. I. Voorsteegh. Hervormd predikant ts Gouda, voorzitter; G. Wilg v. d. Wal te Hilversum, secretaris; W. v. d Hulst. Nz.. te Rotterdam, penningmeester en W. Spaa Jr., te s Gravenhage, 2e secretaris. De Koningin Moeder zegde beide deputa ties hartelijk dank voor de aanbieding de zer geschenken en onderhield zich eenigen tijd met de dames en heeren. EEN WESTLANDSCH VAARTENPIiAN. Tweo breedo kanalen door het Westland. 1 Men meldt ons uit Naaldwijk Naar wij vernemen zal nog in deze parle mentaire periode het VVestlandsche vaar tenplan in de Tweede Kamer behandeld worden. Dit plan omvat den aanleg van twee breede kanalen door het Westland. met verschillende zijkanalen, i De uitvoering van de werkzaamheden is van bizondere beteekenis voor de scheep vaart tusschen de groote steden. Het eer ste hoofdkanaal zal aansluiten op het Laak- kanaal te Den Haag, terwijl het andere het z.g. Zwethkanaal, de vaartverbinding zal vormen met Rotterdam. VERDUICTERING Een oaoorlijk fabrieksdirecteur. Te Arson is in arrest gesteld de directeur van de stoomzuivelfabriek „De Goede Ver wachting" te Peize, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een aanzienlijk hedrag aan geld ten nadeele van genoemde fabriek. WEG GOUDA—ALPHEN A. D. RIJN. Esn nicuwo verbinding. De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn heeft besloten, aan de provincie Zuid- Holland een jaarlijksche bijdrage vati/GOO per kilometer te verleenen voor het onder houd van den nieuw aan te leggen weg Gouda —Waddinxveen—Boskoop Alphen aan den Rijn, Thans hebben alle belang hebbenden de door Ged. Staten verlangde bijdrage verleend, waardoor de totstandko ming van den weg Gouda—Alphen aau den Rijn verzekerd is. VRIJGESPROKEN VAN OPLICHTING. Collecte voor „Ned. Nijverheid der blinden". De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 28-jarigen reiziger, die te Bussum giften inzamelde ten behoeve van de „Nederl. Nijverheid der Blinden, opgericht in 1895", doch in werkelijkheid ten bate van zijn bijna blinden stiefvader Van Zwieten en nog een paar door deze begunstigde blinden Het O. M. had vrij spraak gevorderd van de ten laste gelegde oplichting, op grond dat de betrokken ge tuigen verklaarden misschien toch wel wat te hebben gegeven, ook al hadden zij pre cies geweten hoe alles precies in elkander zat. De Rechtbank achtte het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak den verdachte vrij. MUTATIES. Majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst van het reg. Jagers, woirdi 15 Febr. a.s. gedetacheerd bij het Dep. van Defensie (afd. Gene~ale Staf). De bij de cavalerie overgep1 - :.tste kapi tein van den generalen Staf M. R. A. Bis- schoff van Heemskeck wordt ingedeeld bij het 3de half-reg. te 's Gravenhage. Bij den generalen Staf overgeplaatste ka pitein J. J. C. P. Wilson, van den staf der genie, wordt toegevoegd aan den chef van den generalen staf, iu garnizoen 's Graven hage. TREINVERBINDING ROTTERDAM MAASTRICHT Middagsneltrein naar hef Zuiden. Teneinde te voldoen aan een reeds jaren lang door het Zuiden geuit verlangen, waar aan ook meermalen door de Kamers van Koophandel van Breda, Tilburg, Eindhoven en Maastricht uiting is gegeven, ligt het thans, naar het Hbld. verneemt, in het voor nemen van de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van den zomerdienst een mid- dag-snelverbinding tot stand tc brengen van Rotterdam met het Zuiden. Deze sneltrein zal dan omstreeks half vijr uit Rotterdam vertrekken over Breda, Til burg, Eindhoven naar Roermond, alwaar men dan aansluiting zal hbben op den snel trein van Amsterdam, over Roermond naar Maastricht, tAh cfuep d'nutit: W DE HEER EN MEVROUW VISSER-HOOFT. Met do „Ridderkerk" vertrokken Zaterdagmiddag hebben de heer en me vrouw Visser—Hooft en de heer A. Sillem, di ede vogels in het gebied van don Karako- rurn zal bestudeeren, zich aan boord van het s.s. „Ridderkerk" van de Verecnigde Scheepvaart Mijen. begeven met bestem ming naar Bombay. In de loods San Fran cisco aan de Rijnhaven te Rotterdam, wachtten velen vrienden de onderzoekings reizigers op, en onder hen waren afgevaar digden van een Schiedamschen Kaderbond van welken bond de heer Ph. C. Visser eere lid is, die bloemen aanboden aan mevrouw Jenny Visser—Hooft. Nadat de drie onderzoekingsreizigers ook de hond Patjala gaat mee naar den Karakorum geposeerd hadden voor de vele persfotografen, begaven zij zich aan boord. Daar wachtten nog vele vrienden die met een hartelijk woord afscheid namen van de reizigers die voor één jaar cn «acht maanden het vaderland verlaten. Ook wa ren onder hen die kwamen afscheid nemen de heeren mr. W. C. Mees en Ooms, respec tievelijk namens de Volksuniversiteit en de afdeeling Rotterdam en van de Nederland sche Reisvereeniging. DOOD DOOR SCHULD Een maand hechtenis voor een autobestuurder De rechtbank te Middelburg heeft den 27- jarigen handelsreiziger J. J. G. L. v. B., die 13 Oct. j.I. met zijn auto een meisje aanreed, wegens het veroorzaken van dood door schuld tot een maand hechtenis veroordeeld en hem voor een jaar de bevoegdheid ontzegd een motorrijtuig te besturen. BEHOOVING. Een Franschman die te Zutphen logeerde en goed in het geld zat, wilde een avond prei maken en ging daartoe naar Deventer waar hij in kennis kwam met iemand, die hem wel den weg zou wijzen. Zij kwamen terecht in een vcrlofzaak van G. uit Am sterdam. Deze heeft met zijn knecht II. den Franschman verder geholpen. Zij gingen naar Apeldoorn, waar zij den Franschman in kennis brachten met een vrouw. Toert de vreemdeling ceivgen tijd met de vrouw had geconverseerd, bleek zijn portcfeuilh zoek te zün en was bij van een bedrag van vemn-ed-dijk frs< iFOO ontbast De Deventer politie beeft het geld opge snoord bij een bank. den caféhouder er diens knecht in hechtenis genomen en her- tot nader onderzoek overgeleverd aan de Apeldoornsche politie. LCNGESTR. <9 - TEL. 190 Do aancesloteren bij het plaatse lijke telefoonnet, die neg reen omslag voor den telefoongids ont vangen hebben, worden beleefd verzocht ons hiervan in kennis te stellen. Door de duisfernis misleid en in een baggergat gevallen Zaterdag zijn twee knaapjes, de 9-jarige W. Klop en de 7-jarige J. van Zuydam. bei den wonende in het tuindorp in „Tolka mer" bij Lobith. van huis gegaan, vermoe delijk met do bedoeling om rnusschen te vangen. Toen zij bij het invallen van de duisternis nog niet waren teruggekeerd, stelde men de politie van de vermissing in kennis, die onmiddellijk er op uittoog om de beide knaapjes op te sporen. Den go- heelen avond en ook des nachts is men ijverig b°zig geweest, doch de jongens wer den niet gevonden. Gistermorgen vroeg zette men de nasporingen voort, en ten slotte vond de politie de 9-jarige W. Klop in een uitgebaggerd gat aan den Rijnkant, waar de baggermaafschappij „Paes" te Nij megen werkzaamheden verricht, doodgevro ren in het ijs. terwijl na eenigen tijd dreg gen ook de 7 jarige J. van Zuvdam leven loos werd opgehaald Vermoedelijk ziin de heide knaapjes door de duisternis misleid in een der zeer diepe baggergaten, welke vink langs oen weg loopen. gevallen met het bekende noodlottige gevolg. UTRECETS STEDELIJK ORKEST. Utrecht. Programme van het Acht tiende Abonnementsconcert op Woensdag G Februari ;J9 's avonds acht uur in Tivoli onder leiding van Evert Cornelia, met me dewerking van Johar. de Molenaar, Piano. 1. Brandenburgsch Concert HI in G. J. S. Rnch. voor 3 violen, 3 alt-violen, 3 violon cellen en continuo. 2. Concert voor Klavier en Strijkinstru menten in f. J. S. Bnrh. 3. Symphonie No. 73 in D. Jos. Haydn. Pauze. 4. Concert voor Piano en Orkest. Albert Roussel. Eerste uitvoering in Nederland. 5. Fragmenten uit de dramatische le gende „La Damnation de Fnust" Hector Berlioz LUITENANT-CENER AA D B.D. VERSPIJCK OVERLEDEN. In den ouderdom van 01 Jaar In het R. K. Rusthuis Nieuw-Mariën- burg te Soestdijk is in den nfgeloopen nacht overleden op ruim 91-jarigen leeftijd luitenant-Generaal b.d. van do Grenadiers, do heer R. P. Verspyck. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Ridder in den Eikenkroon van Luxemburg; voorts had de thans ontslapene het Ridderkruis van den Leeuw en de Zon van Pcrzlö en het Officierskruis in de Orde van de II. Mauri tius eri Lazarus van Italië. De overledene verliet 1 Januari 1914 militairen dienst met pensioen DE VEREENIGING VAN DE LUNTERSCHE BEEK. De waferloozing te VocnenöaaL Demping der Bisschop^ Davids- grilt. Eindelijk is de goedkeuring van Ge deputeerde Staten van Utrecht afgeko men op het indertijd door den raad van Veenendarl genomen raadsbesluit tol het verleggen van de afwatering van de Boven- eindscho Grift door hot omleidingskanaa! en in verband daarmede staande demping van het gedeelte van de Bisschops-Davids- grift, dat door de plants loopt, zijnde ruim lor lengte van een K.M. De koefop vap een en ander te here men op f 150 000. Over den "fvoer 'an het FNKA-water van de Kra- kerswijk door de Tufferswijk en Vosscwete- n'n? n<°ar de Heulen moet nog na^er on derhandeld worden met hot bestuur der ge meente Rcnswoudc. over wiens grondgebied genoemde wetering loopt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2