WUNHANOEl J. A.SCKOTERMAN&Z11. COGNAC VBEUX XXX per fiesch f 4.50. UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1870 - TELEFOON 145 Humoraoekje IN MEMOR1AM W. ROYAARDS Geboren litterator, geboren speler SPOORWEG - JARGON De werklieden in den.»;, meisjestrein STEIGER NAAR BENEDEN GESTORT. Twee metselaars gedood. Gistermiddag omstreeks 4 uur waren twee metselaars bij de verbouwing der firma En schedé te Haarlem, bezig op een steiger, welke aan eenige haken hing. Plotseling bratt een der haken en een gedeelte van don steiger, zoomede beide mannen stortten van een hoogte van 12 M. naar beneden. De 30-jarige W. K. was op slag dood, terwijl de ander, de 20-jarige H. G. uit Haarlem, na overbrenging naar het ziekenhuis, aldaai aan de ernstige verwondingen is overleden DE VACATURE.SISSINGH. Een protest van vier hoogleeraren. De hoogleeraren D. Koster te Gronihgcn, H. A. Kramer, W. J. H. Moll en L. S Orn- stein te Utrech hebben, naar de „Tel." wordt gemeld, een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin zij hun meening uitspre ken over het beginsel, dat h.i. bij een be hoorlijke vervulling der vacature-Slssingh moet domineeren. Inzonderheid wijzen de hoogleeraren op de overdadige belasting van den titularis, die het gewoon luoglee- raarschap in de experimenteele natuurkun de te Amsterdam vervult Aan hem toch is opgedragen examens en onderwijs van de studenten der wis- en natuurkundige facul teit en tevens het voorbereidend onderwij!» van de studenten in de medische faculteit De aantallen studenten, die hij te docee- ren en te examineeren krijgt, zijn zoo groot, dat er voor wetenschappelijk werk nauwe lijks tijd over kan blijven. Dit wetenschap pelijke werk moet door den Universiteit- docent verricht kunnen worden, wil hij zijn taak naar bebooren vervullen. Adressanten merken nog op, dat de wijze, waarop de vacature-Sissingh thans vervuld, zal worden de vrijheid van keus belemmert en dat het hun ook inderdaad bekend is. dat één der candidaten. die zeer in aanmerking kwam, op grond van voornoemde feiten niet voor de Amsterdamsche Universiteit beschikbaar is geweest. NED. CENTRAAL FILMARCHIEF. De jaarlijksche vorgadoring. Onder leiding van den voorzitter, prof. mr. R. Fruin, had de jaarlijksche alge- meene ledenvergadering plants van de ver- eeniging Nederlandscli Centraal Film archief. Het jaarverslag van den secretaris, den heer D. S. van Zuiden, werd goedgekeurd en zal in druk verschijnen De rekening van den penningmeester, de heer mr. D W. K de Roo de la Faille, werd eveneens goedge keurd. Tot leden van den Raad van Advies wer den benoemd de heeren mr. J C J. van Schagen te Rotterdam, mr. J. N. C. van den Bergh te Utrecht en C. S. Th. van Guik te Voorburg. NORMAAL-SCHIETSCHOOL. Naar uit militaire kringen vernomen wordt, zal de majoor R. J. Hoffman, van het 12e regiment infanterie, te zijner lijd bestemd worden om den luitenant-kolonel V. J. Klynsma als directeur der Normaal Schietschool op te volgen. HET CONFLICT BIJ DE „INDUSTRIE" TE VAASSEN. De directie der fabriek „De Industrie" te Vaassen heeft den stakers geantwoord, dat alle stakende arbeiders, behalve de ont slagene, Vrijdag a.s. weder op dezelfde voor waarden kunnen beginnen. Hierop is afwij zend geantwoord. De directie stelt zich thans beschikbaar tot een onderhoud met de leiders der sta kers. Thans zijn van de 230 arbeiders nog on geveer 15 aan den arbeid. Verwacht wordt dat heden het geheele bedrijf stil zal staan DE ALBLASSERWAARD. Onhoudbare verkeerst08standen. De Kamer van Koophandel te Dordrecht heeft heden telegrafisch tot den minister van Waterstaat het dringende verzoek ge richt, zich nog heden te doen vergewibsen van den absoluut onhoudbaron verkeers- loestand der Alblasserwaard tengevolge van het ijs op den ijsgang, eon toestand, die op de meest overtuigende wijze aantoont, dat met den aanleg van den geprojecteerdcn weg door genoemde waard ten allerspoe digste een aanvang dient te worden ge maakt. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE LISSE GEOPEND. Rede van minister Kan. Gistermiddag om 2 uur is door Z. E. mi nister J. B. Kan, de grootsche jubileum tentoonstelling te Lisse geopend. Deze tentoonstelling wordt gehouden van 7 tot c-n met 9 en van 11 tot en met 15 Fe bruari. Door de groote, doch vooral door de buitengewone inzendingen der bloem bollenkweekers, worden o.a. de nieuwste en zeldzaamste bloembollenvariëteiten in ge- forceerden toestand tentoongesteld, waar door deze tentoonstelling een zeer bizon- dere gebeurtenis is in de bloemenwereld. Annex de bloemententoonstelling is te vens geopend een groote winkelbeurs, ge organiseerd door het comité „Lisse Voor uit." LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN. Cijfers ovor Januari. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, werd gedurende de maand Januari 1929 aangedaan door 230 vliegtuigen van bet regelmatig burgerluchtverkeer en door 187 militaire vliegtuigen van leger en ma rine, terwijl 10 extra vliegtuigen aankwa men en vertrokken. Voorts had er een aan tal proef- en rondvluchten plaats, terwijl het aantal pleiziervliegers 50 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam, werd geduronde die maand aange daan door 132 verkeersvliegtuigen en door 37 militaire, terwijl er 9 speciale vluchten (proef- en photovluchten) met K.L.M. ma chines plaats hadden en 149 vluchten met Pandervliegtuigen van de Rotterdamsche Aero-Club. Het aantal bezoekers bedroeg 573. DE VERDUISTERING TE MEPPEL. Gedeeltelijke vergoeding door de erfgenamen. De voormalige gemeentesecretaris van Meppel J. van der Z. heeft indertijd onge veer 40000 verduisterd. Zijn erfgenamen hebben thans aangeboden 19.000 terug te betalen. DRALETTA JACOBS Het gouden doctoraat. Dr. Aletta Jacobs te 's-Gravenhage zal 8 Maart a.s. den dag herdenken, waarop zij voor vijftig jaren promoveerde tot doctor in de geneeskunst, naar gemeld wordt in de „Mededoelingcn" van de Nederl. vereen, van vrouwen met academische opleiding, welker eerelid dr. Jacobs is. BEVOEGDHEID VAN DEN ARCHITECT. De verhouding tot dan bouwheer. De Rechtbank te 's Gravcnhage heeft be slist, dat een architect als zoodanig en zon der dat hij daartoe een opdracht had ont vangen niet bevoegd Is tot aanbesteding namens zijn bouwheer over te gaan. Mits dien wei d de vordering van den aannemer jegens den bouwheer ontzegd. *Hoe kan een man er achter komen, wat een vtouw van hem denst pDoor haar te trouwend tLoadon Mail) RUBBER CULTUUR MZJ. AMSTERDAM. Statutenwijziging. Verhooging maatschappelijk kapitaal met 25 millioen. In de a.s. buitengewone vergadering der Rubber Cultuur Mij. Amsterdam zal een voorstel tot statuten wijziging aan de orde komen', dat o.a. de volgende punten behelst: Het kapitaal der vennootschap bedraagt 75 millioen, verdeelu in 75.000 ac.ndeelen, elk groot 1000, waarvan op 1 Februari 1929, 18.433 aandeelen zijn geplaatst en vol gestort (volgens de oude statuten bedroeg het kapitaal 50 milloen). liet geheele maatschappelijk kapitaal moet geplaatst zijn vóór 1 Februari 1939 (volgens oude statuten 1 Mei 1936) behou dens verlenging van dien termijn. De eer ste volzin van art. 8, betrekking hebbende op het bestuur der venootschap wordt ge schrapt en vervangen door het navolgende: Het bestuur cjer vennootschap is opgedra gen aan één of meer directeuren onder toe zicht van ten minste vier commissarissen. Het aantal der directeuren en het aantal der commissarissen voorzoover dit vier commissarissen overtreft wordt door com missarissen bepaald. De tweede volzin zal thans luiden: Tot directeur en commissaris (inplaats van commissarissen) zijn alleen Nederlanders benoembaar. Verder komen nog eenige re- dactioneele wijzigingen aan de orde. DE KOUDEKERKSCHE BRUG. Actie voor tolvrijheid. Krachtens de regeling tusschen de ge- gemeenten Hazerswoude en Koudekerk en de provincie Zuid-Holland zal met de hef fing van het bruggeld op de Koudekerk- sche burg worden voortgegaan totdat de aangegane of nog aan te gane geldleenin- gen ten behoeve van de brug enz. geheel zijn afgelost en een onderhouds- en bedie ningsfonds zal zijn gevormd van 24000. Daarna wordt de brug tol-vrij. Wanneer de nieuwe brug op 1 Juli a.s. zal zijn voltooid, zullen de op de brug enz. rus tende schulden rond 60.000 bedragen, zoo dat met het onderhoudsfonds een bedrag van 84.000 noodig zal zijn om de brug tol vrij te maken. Gedurende een termijn van 20—25 jaren zal moeten worden voortge gaan met de heffing der bruggelden alvo rens dit bedrag bijeen zal zijn. B. en van Koudekerk deelcn thans den raad mede, dat de minister zich bereid ver klaard te bevorderen, dat uit het Wegen fonds een bijdrage wordt verleend om te komen tot onmiddellijke opheffing van het bruggeld, terwijl de provincie eveneens bereid is een bijdrage te verleenen, mits de gemeenten Koudekerk en Hazerswoude ge zamenlijk een derde van het benoodigde bij een zouden brengen. Waar dit bedrag kan worden verminderd met 6000, toegezegde particuliere bijdragen, zou voor rekening van beide gemeenten komen 26.000. B. en W. van Koudekerk stellen nu den raad voor teneinde ten spoedigste te komen tot af schaffing van het brugredht de helft van dit bedrag voor rekening van de gemeente te nemen. B. en W. van Hazerswoude wenschen een kostenverdeeling in dien zin, dat Hazers woude 10.400, Koudekerk 15.600 zal bij dragen. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Voor de rechtbank te Arnhem heeft zich te verantwoorden gehad een arbeider uit Beuningen, die van zijn patroon, die op het punt stond failliet te worden verklaard, een bedrag van 4G00 in bewaring had geno men en deze som later aan de vrouw van den patroon heeft ter hand gesteld. De subst.-off. van justitie, jhr. mr. van Nahuys achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte een jaar gevan genisstraf. Vervolgens heeft terecht gestaan de pa troon van verd. in de eerste zaak, een aan nemer te Beuningen, wegens het ontrekken van een bedrag van 4600 aan zijn faillis sement. Ook tegen deze verd. werd een jaar gevangenisstraf geëischt. Het verzoek van den verdediger tot in vrijheid stellen van beide verdachten werd afgewezen. Uitspraak 12 Februari. WIJZIGING REVORDERINGSWET LANDMACHT. Ingediend is een tweede nota van wijzi gingen inzake het ontwerp tot wijziging van de Bevorderingswet voor de landmacht 1902. Als toelichting wordt gezegd, dat de be streden voorstellen, dienende tot wettelijke regeling van de voorbevordering en op- wachtgeldstelling zijn teruggenomen, ten einde te voldoen aan de wenschen, geuit door de leden van de Tweede Kamer, die in de vergadering van 24 October 1928 aan het weurd zijn geweest. EEN DIENSTWEIGERAAR DOOR i MARECHAUSSEES OPGEBRACHT. tfragen van den heer Klecrekoper. De lti^r Kleerekoper heeft aan den mi nister van Justitie de volgende vragen ge steld. 1. Is het juist, dat dezer dagen een dienst weigeraar uit Krommenie, die niet voor herhalingsoefeningen was opgekomen, met 4 marechaussees van zijn werk is gehaald, en, zonder dat hem gelegenheid gelaten werd om andere kleeren aan te trokken, op klompen en aan een ketting is overgebracht van Krommenie, door geheel Wormerveer, naar de marechausseekazerne aldaar, en later op den dag naar Haarlem? 2. Zoo ja. van wien hadden deze mare chaussees opdracht gekregen tot dat optre den op die wijze? 3. Stond deze dienstweigeraar bekend als een zóó gevaarlijk misdadiger, dat de veilig heid eischte, hem ten aanzien van zoovele dorpsgenooten en anderen aan deze behan deling bloot te stellen? 4. Zoo neen, wil dan de minister openlijk zijn oordeel ten deze uitspreken en mede- deelen, op welke wijze tegen herhaling van een optreden, als in vraag 1 omschreven, ge waakt ial worden?. Johan de Meester over hem in De Gids Johan de Meester, de grijze tooneelcriti- cus, wiens stem nog niets van de oyde pit tige frischheid heeft verloren, herdenkt in het Februari-nummer van „De Gids" zijn overleden vriend Willem Hoyaards. Hij her innert o.m. aan Royaards' Duitschen tijd en de opmerking van Siegfried Jacobsohn in een boek ovpr Reinhardt„Herr Royaards hat als deutschpr Schauspieler eine schone Zukunft". Royaards wist zich aldus de Meester een vroeger niet in de komedie gezien publick te vormen. Wat de vriendschappe lijke voogdij' van Wertheim en Schimmel zoo min als de genialiteit der Bouwmees ter's vermochten; wat trouwens, ondanks hartelijker betrekkingen tot het publiek, do Haspelen te Rotterdam evenmin hadden verkregen Royaards heeft het toonep.l in Nederland ten langen leste mond ie we ten te maken. Wel bleef deze kleine zon derlincheid. dat in een tijdvak waarin pin delijk aan eenige eersten onder onze dich ters en kunstenaars, „de Leeuw" is toeirp- vallcn, Royaards. eerste op het tooneel. het met de mindere orde dopn moest maar wat meer is dan alles, kreeg hij; hij werd doctor honoris causa. Dan zegt hij, na eerst even een vergelij king met Goethe gemaakt te hebben „Hééft hij Duitsch artiest willen worden9 Een zinnetje als van dien meneer Jacob sohn kèm het doen vermoeden- Achteraf beschouwd, lijkt mij deze pelgrimage, even als het jaar van tusschen de wielen zitten met éénzelfde stuk in Engeland, iets als hei afwachten van een troonopvolger. Beid uw tijd, wees hij me eens, toon we over het Damrak kwamen en over zijne toekomst spraken. Het zou onzinnig zijn te beweren, dat deze doortastende, die de moeilijkheden niet ontweek, doch overwon, zijn drift al tijd zou zijn meester geweest. Doch zoomin als hij zich ooit overhaastte om een voor stelling toch maar precies op tijd te laten beginnen, zoo min deed hij het bij de uit voering van zijne plannen of het streven om wenschen vervuld te krijgen. Men kAn nu zeggen, dat zijn belangrijkste tijd be trekkelijk kort heeft geduurd: Iaat is be gonnen en vroeg is geëindigd. Doch zijn werkbeeld verschijnt in te schooner licht! Dat hij dit buitengewoons volbracht, men kan het verklaren door allereerst een woord van zijn leerling Saalborn te aan vaarden, die hem den van kunst beze tene noemde. Zoo is hij één van die be voorrechte menschen geweest, die een voor recht van hun tijd zijn. In dubbel opzicht was hij een stem, immers een geluid en een roeper. Hij had den klank om het laat ste te zijn, de geestkracht om het te willen zijn. Eens in een voornacht bij een vriend schappelijk dispuut op straat, kwam een agent ons achterna en verbood zooveel „bu rengerucht": Royaards moest wat zachter spreken! Doch in anderen zin hééft Royaards burengerucht gemaakt: een wek ker werd hij uit tooneelslaap. dank zij de verscheidenheid èn de kracht zijner gaven. Uiterlijk had hij alles voor: met de stem, het gelaat, de gestalte: een gentleman in burgerlijk Holland. Innerlijk had hij èn aanleg èn liefde. Geboren literator war hij, evenzeer als geboren speler. Vandaar de buitengewone beteekenis, die met hem de voordrachtskunst in ons land kreeg. Zijn leven moest zijn een vie de combat, waar bij het in veel hem is tegengeloopen. Maar In hoeveel liep het hem mee, hoeveel be scherming en medewerking! Ook bij de eerste ging het voor hem in het groot en men besefte ook daarbij: het kan niet an ders. Een vriend als mr. P. J. van Wijn gaarden, een medewerker als Frits Lens- velt een man als Willem Royaards vindt ze. Ware de „schone Zukunft" in Duitsch- land voor dezen Nederlander nochtans te verkiezen geweest, nu hij niet, als Mengel berg. zijn kunst kon brengen over de gren zen? Zijn liefde voor Vondel geeft het ant woord: beiden zijn immers groot geweest, door 't groot zien van hun land in hun kunst". HET OVERLIJDEN DER SPAANSCHE KONINGIN-MOEDER. Betuigingen van rouwbeklag. De groot-officier van de koningin, ter be schikking van de Koningin-Moeder, jhr. mr. dr. A. G. Schimmelpenninck. heeft gisteren, namens H. M. de Koningin-Moeder een be zoek afgelegd bij den Spaanschen gezant, graaf de Pradère, om haar deelneming te betuigen bij het overlijden van de Koningin- Moeder van Spanje. - De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, bracht gistermiddag een bezoek van rouwbeklag bij Graaf de Pradère. HET GEBOUW VAN DEN A. N. W. B. Een belangrijke uitbreiding. Met een enkel woord is reeds raedege deeld, dat het Bondsgebouw van den A N. W. B., Toeristenbond voor Nederland in de Parkstraat te den Haag een aanmerkelijke uitbreiding zal ondergaan. De gestadige groei van den Bond, die zijn arbeid en werkingssfeer allengs zag uit breiden, was oorzaak, dat het Secretariaats gebouw op den duur te klein was geworden, zoodat vergrooting noodzakelijk was. Dit is mogelijk geworden door aankoop van het aangrenzendo heerenhuis, Parkstraat 20, dat bij het bestaande Bondsgebouw wordt getrokken, waardoor een geheel wordt ver kregen met een gevelbreedte van bijna 25 meter en alle in Den Haag gevestigde Bondsbureaux onder een dak komen. In.het uitgebreide gebouw zullen gehuisvet wor den de Bondsadministratie, het geldelijk beheer, de ledenlijst, de verkoop van bonds- uitgaven, de afgifte van triptieken, carnets, douanekaarten, de Wegen-Commissie, de tot dusver in een huurhuis aan den overkant der Parkstraat gevestigde redactie van „De Kampioen" de afdeelingen advertentien en propaganda, de verzekeringsdienst van den Bond. Het is een belangrijke verbetering, waardoor de Bond zoowel in Den Haag als in Amsterdam, waar het Hoofdconsu:aat gevestigd is, de beschikking over ruime woningen krijgt, hetgeen aan den arbeid ter behoeve van het algemecne en van de meer dan 76.000 leden ten goede komen zal. De warme stoof Stofzuigers De bloedtrcin Het vaantje In Spoor- en Tramwegen geeft een mede werker opgevangen telefoongesprekken weer, gevoerd op het hoofdseinhuis van het Centraal Station te Amsterdam Eerst geeft de schrijver het jargon en dan volgt de ver taling. „Ja Haarlem, die ging hier op tijd weg hoor. Wat bij de Lie? Halfweg vragen!" D. 'v. z. „Ja. Haarlem, die trein vertrok hier op tijd. Wat. is er iets met hem gebeurd bij blokpost Haarlemmerliede (D.B.)V Dan even aan Halfweg navragen!" „Toon. de warme stoof, trekt 10S in en dan terug over brug II" D.w.z.: „Toon. de voorverwarmingslocomotief, trekt D trem 163 in en kan daarna terugkeeren ovet brugspoor II naar Oostelijk eiland." „Ja, je krijgt het blaadje 6." D.w.z. „Ja, ik zal je rangeerstoplantaarn voor spoor VI A veilig zetten." „Rietlanden, is de avond Piet Hein groot? Als hij maar niet blijft hangen, zet je bakje er even achter, dan geef ik je direct de C 2. Trein 50 is thuis." D.w.z.: „Rietlanden, is het avondconvooi 4818 naar de Petroleum Haven zwaar? Als dit maar niet blijft ste ken. Loop er met je rangeermachine achter, dan zal Ik seinpaal C 2 direct veilig laten zetten. Trein 50 is binnengekomen." „Och. mijnheer, dat heb ik al gezegd; 59 wachtte op drie maal vier!" D.w.z.: „Och, mijnheer dat heb ik al gezegd, trein 59 wachtte op aansluiting van trein 444." „1086 kapot: motor defect; de stofzuigers doen het anders op heden aardig goed!" D. w.z.: ..Trein 1óS6 is defect: motor defect; de electrische treinen werken anders tegen woordig uitnemend." „Ja, reserve stel naar de 6 en 1086 dan naar den tuin." D.w.z.: „Ja het reserve elec- trisch treinstel kan naar spoor VI A ko men en het materieel van trein 10S6 daarna naar het Westelijk eiland gebracht wor- dpn." „Neen, 3157 eerst, bloedtrein man! Ja, 1115 krijgt een groentje!" D.w.z.: „Neen, trein 3137 heeft voorrang; het is een trein waar de Inspectie erg op let. Ja trein 1115 moet volgsein voeren!" ,.B. is de meisjestrein klaar?; goed. dan gaat ie er uit'" D.w.z.: „B. Is de werklicden- Irein van de Zaan al gelost en tot ledig ver trek gereed? Dan kan deze direct vertrek ken en zal ik vertrekvenster geven." „375 trekt er aan: op de seconde, dat valt me genoeg mee met clie rooie uit 18." D.w.z.: „Trein 375 vertrekt (telegrafist seint den trein af): het uitrangeeren vaft een door personeel van Tractie, wegens defect aan gehouden voertuig uit het materieel van trein 18/375. was geen reden tot vertraging van trein 375." „Denk om je vaantje voor 2234: kar moet er vandaag af: gaat naar 409!" D.w.z.: „Denk om het verplaatsbaar perronstopsein te verzetten vóór binnenkomst van trein 2234 S: de machine moet vandaag verwis seld worden; deze gaat naar de remise bij wisel 409." MIJ. VOOR HYPOTHECAIR CREDIET. Het 40-Jarig bestaan herdacht. Woensdag vierde de Mij. v. Hypothecair Crediet in Nederland, te Den Haag, haar 40-jarig bestaan. Dit feit was eergisteren reeds in Intiemen kring gevierd, met een maaltijd, waaraan directie, commisarissen cn leden van den raad van bestuur der ju- bileerende matschnppij aanzaten. Gisteren werden ten kantore der maat schappij zeer vele bloemstukken bezorgd. Ook waren tallooze telegragische en schriftelijke gelukwenschen ingekomen. Van half vier tot vijf uur werd in dp fiaai versierde kantoorlokalen door directie en commissarissen een druk bezochte receptie gehouden. Even voordat de officieele receptie begon, verzamelden zich dp directeuren, commis sarissen en de leden van den raad van be stuur in de directiekamer. Hier nam het woord de heer F. baron Michiels van Kesse- nich, de vice-voorzitter van den raad van commissarissen, om de beide jubilarissen van gister mr. S. van Houten en zijn zoon, mr. D. van Houten, te huldigen Namens den raad van commissarissen bood Spr. twee schilderijen aan, geschil derd dor den kunstschilder Mario Jr.. voor stellende mr. S. van Houen en mr. D. van Houten. Mr. S. van Houten danke. Tijdens de receptie kwamen zeer velen de directie hunne gelukwenschen aanbie den. Onder de aanwezigen waren verschil lende directeuren vn hypotheekbanken, bankiers, advocaten en notarissen. LOUIS RAEMAEKERS Poolscbo onderscheiding. De Poolsche gezant in Den Haag, de heer St. Kotrzynski, heeft in het lega- liegebouw aan dr. Louis Raemaekers de versierselen van Commandeur in de orde van de Polonia Restituta uitgereikt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6