WIJNHANDEL J. A, MERMAN Zn, COGNAC VIEUX X X per flesch f 4.50. UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 „L H1RONDELLE1* 16'18 Langesiraat EEN1GE DOCUMENTEN BEHOUDEN Nog gave geboorteregisters MET EEN 1JSBREKERER OP UIT Een lastig karweitje NAAR URK GELOOPEN Schokland - Kampen? RADIOPROGRAMMA Humorhoekje Teleph. 407 Handschoenen Saais Mutsen WOLLEN I Y*s,ten Fulovcrs Pyama's Nachthemden Slaapsokken De gevel van hef verbrande Leidsche stadhuis kan niet in stand blijven. Zooals reeds gemeld, heeft gistermiddag Dr. J. Kalff, directeur van 's Rijks Monu mentenzorg. een bezoek aan Leiden ge bracht. teneinde na te gaan wat naar zijn meening van het gedeelte van den gevel van het stadhuis, dat nog overeind staat, zal moeten geschieden. Dr. Kalff was ver gezeld van den architect van 's Rijks Monu- mentendienst, den heer Van Heeswijk In een onderhoud, dat wij gisteravond met Dr. Kalff hadden, deelde deze ons mede. dat. nadat hij tot de overtuiging gekomen was dat de gevel niet in stand kon blijven, hij aan het gemeentebestuur 't advies heeft gegeven, dezen niet omver te trekken, maar- stuk voor stuk af te breken, opdat de ver schillende ornamenten enz. gespaard kun ï>en blijven en d?ze dan later In een of ander museum zouden kunnen worden op gesteld Onze voorsnelling. dat er nog in bet bureau van den Burgerlijken Stand be scheiden nagenoeg ongeschonden te voor schijn zouden komen, zooals dit ook bij den brand in de bibliotheek te Leuven is geble ken. rs hpwnarheid. Een gedeelte der ge boorteregisters is nagenoeg gaaf in het ge bouw teruggevonden. Den adjunct-archivaris van het oud archief is opdracht gegeven tot het In vei ligheid brengen dpr tp v'nden beschpidpn Vermoedelijk zal dit in het gebouw van de Kweekschool voor Zeevaart nlaats vinden F.igpnaard'g Is het. dat uit de ruïne de typische middeleeuvv«che poortjes bijna on geschonden te voorschijn komen, zoowel de drie aan de voorzijde, aan de Breestraat. een ter linker en twee ter rechterzijde van het gebouw, als ook het poortje van de Vischmnrkt en in de Maarsmanssfeeg. een en ander möt inbegrip van de historische met lnschriften voorziene steenen boven den poort. De monumentale toegangstrnp aan de voorzijde is behalve de ballu«trade aan de bovenzijde ongeschonden gebleven, hoewel een dikke laag puin het geheel be dekt. Gered zijn daardoor de kostbare liegende ergelt'es op de trap. de ter weerszijden op gestelde leeuwenfiguren, alsmede ook de beide beelden ter weerszijden van den in gang en de bekende opschriften in dne bovenmuur. Hoewel onder een dikke ijs- Jaag bedolven, staan de schandplaats ter 3ink®r- en de pomp ter rechterzijde van het stadhuis ongeschonden. De ondercommandant van de Leidsche brandweer, de heer D van Lith. blijkt ern stig aan zijn rechterhand gewond te ziln. Deze hand was bevroren drie vingers zijn zoo goed als dood. Hij zal hoogstwaar- schünllik ziln nink moeten missen. Toch is de heer Van Lith tot nu toe onafgebroken in dienst gebleven. Koninklijk bezoek 7 Naar men ons mededeelt, zou H. M. de Koningin voornemens zijn heden een be zoek te brengen aan Leiden, teneinde de verwoestingen door den brand in het stad huis aangericht. In oogenschouw te nemen. Van den burgemeester van Utrecht was nog een telegram van deelneming Inge komen. In de Stadsgehoorzaal zijn alle lokalen voor den gemeentedienst ingericht. Tn de groot* zaal is de bureerliike stand geves tigd. waar het den geheelen morgen zeer druk was. In de stemkamer achter h»-t too neel zijn gistermorgen de eerste huwelijken na den braod voltrokken. De ambtenaar van den burgerlijken st^nd. weihouder TWme- ringer, verontschuldigde zich na de gebrui kelijke toespraak erover, dat het gemeente- bestuur door den hrand geen betere local! teit Ier beschikking had Hij hoonte echter dat de huwelijken daar niet minder geluk kig doo- zouden worden. Een trouwboekje kon niet worden ver strekt. nit zal later geschieden. Op het podium van de groote zaal zitten de dames Van de tvpekamer. De burgemeester en secretaris hebben beiden een zaal van de receptiekamer ingenomen. De afdeellne secretarie en onderwijs zijn in den foyer geplaatst \7etleinka voorrienlng registers burgerlijke stend. Naor aanleiding van den stadhuisbrand te Leiden, wAarbil alle papieren, o a. de registers van den Burgerliiken Stand ver loren zijn gegaan, is thans bii de Regeerine de vraag in overweging, of het noodig zal zijn een wettelijke voorziening te treffen in den geest van de wet van 4 Juli 18S7 (Stbl. 119), waarbij geregeld is de bewijskracht van acten van den Burgerlijken Stand, op- gèmaakt ter vervanging van de registers, welke door den brand te Maastricht in I860 werden vernietigd. Een onnoodlge daad 7 Het ïlbld. schrijft De topgevels van het Leidsche Stadhuis zijn omgehaald, naar binnen, in den puin hoop. Was dat noodig Wij weten het niet. Heeft men dit niet gedaan dan toen men de zekerheid had gekregen, dat het noodzake lijk was, dat ze toch niet meer te redden waren Wij hopen het. Want wanneer, zij hel met afzetten van de'straat voor vele dagen, het mogelijk ware geweest, die gevel toppen te stutten en aldus te behouden, dan was dit plicht geweest. Plicht tegenover het voorgeslacht, dat ons juist in die topgevels, die het sieraad waren van het Leidsche stadhuis, iets had nagelaten, dat vrijwel uniek kon heeten in de heele wereld. Intusschen, het is gebeurd, laat ons hopen niet overijld laat ons hopen, dat het vol strekt onvermijdelijk was. Wij spraken prof. Slothouwer, die naar de plaats van de ramp was gesneld en de topgevels nog rechtop had zien staan, en die zich ook afvroeg of het noodig was geweest, die pronkjuwcelen van Nederlandsche bouwkunst neer te halen. De hoogleeraar voegde daarbij de vraag, of men. nu het eenmaal gebeurd is, niet zal trachten de brokstukken van de geveltop pen uit de puinhoopen bijeen te zoeken en te bewaren. F.en denkbeeld, dat wij gaarne ter kennis brengen van hen. die daarom trent te beslissen hebben. Er zal nu na tuurlijk in de puinhoopen gezocht worden naar de brandkasten, die in het gebouw hebben gestaan daarbij verlieze men niet uit het oog. dat er nog andere schaiten on der het puin liggen, die mogelijk nog van waarde kunnen blijken. Gekwetste Haagsche brandweer* Heden. Men meldt ons uit den Haag Zooals bekend, heeft de Haagsche brand weer Dinsdag hulp verleend bij den brand te Leiden. Dinsdagavond tegen 6 uur zijn de spuiten weer in de residentie terugge keerd. Een brigadier is tijdens het blussehing9- werk gevallen en daarbij vrij ernstig aan zijn knie gewond. Voort9 moesten nog een zevental man schappen buiten dienst gesteld worden wegens het bevriezen van enkele hunner ledematen. Ook gister hebben zij zich nog ziek ge meld. Schepen in Rotterdams haven uit hun isolement verlost. Gisteren was het in Rotterdam overdag niet zoo koud als de dagen te voren. Het ging er op lijken of het voorbeeld van Hamburg zou worden gevolgd, waar de héél strenge vorst afnam tot strenge. Hetgeen overigens nog niet zoo n heel groot verschil maakt. Maar het verblijf in de straten was minder onaangenaam als men dat de laat ste dagen gewend was. en dat is voor een plaats als Rotterdam, waar het vervoer en het verkeer op straat zulke voorname fac toren in het leven van de stad zijn. al een heele aanwinst. Buiten op de rivier en in de havens is bet anders nog verre van prettig. Er ligt een dikke laag ijs in de verschillende ha vens en de meeste schepen, die niet al te sterk zijn. blijven maar rustig liggen tot dat het weer een beetje anders zal worden. Groote zeilschepen, die niet in de kleine binnenhavens komen, hebben er nog niet zoo'n last van, dat zij er moeten blij ven liggen, maar kleine zitten onherroepe lijk vast- Dat is vooral voor de tientallen Rijnaken die nu. zoolang de nieuwe haven voor Rijnschepen er nog niet is. in de Waal haven zijn gevlucht, zeer onaangenaam cn dat euvel wordt nog veel onaangenamer wanneer zij lading In hebben, waarop ge wacht wordt of die aan bederf onderhevig is. Dan moeten de sleepbooten on de ijs- brekers komen, om ze uit bun Isolement te verlossen, en ai lukt dat vaak. meer dan eens ook niet. Zoo'n dag met een ijsbrekèr er op uit is van een wonderlijke bekoring. Rotterdam bezit er niet veel van de grootte van de „Siberië" van P. Smit Jr., de firma die het Demonstratie van werkïoozeo. overgroote deel van de rlviersleeperij van Rotterdam in handen heeft. De ijsbréker is Dinsdagmiddag verscheen voor het ge gebouwd naar het model van de „Jak- meentehuis van Udoorn een groote groep karhu, die eenige jaren geleden aan Fin- arbeiders uit verschillende deelen der ge land is geleverd. Alleen mankeert de meente, die hun misnoegen te kennen .schroef voor aan den 6teven. De Siberië gaven over de te lage uitkeeringen van net bezit een ronde voorsteven, die het schip Burgerlijk Armbestuur en andere steun gemakkelijk op het Ijs doet schuiven, cn verleeningen. Afgevaardigden werden in bovendien zijn er in het inwendige, voor de vergadering van B. en W. toegelaten, die en achtèrin, tanks die men vrij snel om een en ander met het college bespraken, beurten vol water kan laten loopen, zoo- waarna allen weder huiswaarts heerden dat een stampende beweging wordt verkre- Het geheel had een ordelijk verloop. gen. Zoo kan de boot met het voorste ge-j deelte op het ijs schuiven, dat dan van-j zelf door de zwaarte van het schip wel breekt. De Siberië ts gistermorgen in de Waal haven aan het breken geweest om enkele Rijnschepen uit hun isolement te verlossen. Reeds heel vroeg in den morgen werd er vertrokken, omdat er veel werk op te knap pen viel. cn toen men bij de Rijnaak die van het eene stuk van de Waalhaven naar het andere moest worden vervoerd geko men was, was het nog vrij vroeg. Twe6 sleepbooten waren er meegegaan, zoodat er een groote hoeveelheid ..paardenkrachten" bij elkaar was om dit werk. dat anders Drie Urkers volbrengen het waagstuk. Gistermorgen hebben eerst wee, en later nog vier Urkers een poging gewaagd om j A. i van Enk huizen uit over zee te voet het door één sleepboot gemakkelijk had kun- n„n 1 c,land Urk tc ^reiken. Tot hertonmorfcon nen worden gedaan, op te knappen. Het eerste transport ging vrij vlug. Weliswaar moest er een versch Ijsveld worden door varen. maar de Siberië, die vóór de twee sleepbooten was gaan liggen, had betrek kelijk weinig moeite den weg te banen. Aardig was het te zien hoe de booten witte half twaalf kon men hen nog van Enkhuizen met een kijker waarnemen, zich nog steeds voortbewegende in de richting van Urk. Daarna zijn zij uit het gezicht verdwenen Van de zes Urkers. die gistermorgen te 10 uur uit Enkhuizen zijn vertrokken ten voren trokken in het ijs. dat bruinachtig einrle te trachten over het ijs loopende hei groezelig zag van al het stof dat er op was e{iand \Tr^ te bereiken, ziln 's middags te gewaaid Daar waar de booten zich een weg vjer dr|p personen te Urk aangekomen hadden gebaand, waren de schotsen over- Het zijn Jan Willem de Boer. Cornells Hen- spoeld door het water, en was het stof er ^rik Post en Lu ut Harmen Bakker, af gewasschen. Daar werd het dus mooi I De andere drie Urkers hebben den tocht blank. I halverwege opgegeven en zijn n ar Enk Gestadig drukte de Siberië zich zelf op hulzen teruggekeerd. Reeds di v/ljls heeft het ijs, cn telkens bezweken de aaneen-1 men geprobeerd dezen tocht over het ijs te gevroren schotsen voor het geweld van den dnen< rnanr zelfs de oudste bewoner® van ijsbreker. Het geheele convooi was er met Urk herinneren zich niet. dit het ooit ge- een vaartje ingeloopen cn men schoot dus jufct is. aangezien in het Val van Urk een al vrij ver door, voordat eindelijk alle zeer sterke stroom staat. snelheid was uitgewerkt cn men voor- en achteruit moest gaan varen om vaart te kunnen zeiten. Toch bleek al spoedig hoe zeer de Siberië voor dit werk is berekend, Urk-Schokland per ijsschxtli Gistermiddag orn 12 uur verlieten 5 per sonen het eiland Urk met een kleine ijs daar met betrekkelijk weinig moeilijkheden *I,dI,u 7* i- de Rijnank op haar plaat* werd Kebracht schult om te trachfen Schokland te bere, Moeilijker was het.meeren aan den wal, daar het zoo vlak onder de beschoeiing niet licht viel de ijskorst te verbreken, maar per slot van rekening is dat toch maar een kwestie van tijd geweest en lag tegen elf uur de aak keurig, waar ze zijn moest. De karwei die men 's middags ondernam was lastiger. De Rijnaak, die toen ver sleept moest worden, zat zoo in het ijs tus- schen de andere schepen vastgevroren, dat de Siberië er met bij kon komen om het ijs weg te breken, en dus moest men vol- staan met eraan te gaan trekken met alle 5C" Noordzijde" Vlielandtë^berelken.'nm op beschikbare sleepbooten. IJsbreker) was dat het stl.and per roeiboo, post en passagier* ken. Zij slaafden hierin en arriveerden om o uur te Schokland. Tnssehen Schokland en Urk was nog een groot stuk open water Hun bedoeling is nog door te loopen naar Kampen. Het isolement der Friescho eilanden. De postboot „Volharding", die den dienst onderhoudt tusschen Terschelling Vlieland en Harlineen, is gistermiddag op Terschei ling aaneekomen zonder verbinding te krij gen met Vlieland. Daarna is de boot weer om 3 uur uitgevaren en heeft getracht aan eigenlijk niet meer. rnaar het was overigens interessant om te zien hoe het schip weer stand bood aan alle pogingen om het te bevrijden. Zf>odat men onverrichterzake rnoest aftrekken. Nader meldt men ons: De sleepbooten hebben den moed niet op gegeven oni den Rijnaak vrij te maken. Na 4 uur tobben hebben zij tenslotte het schip met het ijs losgesleept. Niet minder dan 5 trossen zijn daarbij verloren gegaan, wel een bewijs hoe groot de kracht was, waarmee het ijs het schip gevangen hield. Het was in de Waalhaven zoo dik. dat men, wanneer de ijsbreker soms eens stil lag, e^n laddertje van de verschansing op het i's kon zetten en dan gewoon de ijsvlakte op kon loopen om bijvoorbeeld een photo te maken. De veerdienst Maassluis—Rozen burg. In verband met den buitengewoon lagen over te nemen, doch, dit was door den zwa ren ijsgang niet mogelijk, postboot is daarna weer teruggekeerd naar Terschei line. Hedenochtend om 7 uur zal van Ter schelling vertrokken worden om weer te trachten Vlieland op den Noordkant te be reiken. Vlieland heeft in de laatste drie dagen geen verbinding gehad. De motorbont van het eiland kon ook thans r.iet uitvaren. Donderdag 14 Februari Huizen 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 6.00—7.00 n.m. Orgelconcert, te geven door den heer J. C. de Graaf, Organist der Noor derkerk te Rotterdam. 7.00—7.30 n.m. N.D.O. Instituut Schoevers Boekhouden voor beginners door den heer F. van Dam. waterstand op de rivier, den strengen vorst I 7.30—8.00 n.m. Muziekpraatje. dnor den en den sterken Noord-Oosten wind is de heer G. van Ravenzvvaay te Amsterdam eerdienst van Maassluis op Rozenburg ge- Onderwerp Muziekonderwijs op School. ?ta9kt moeten worden. Van provinciewege I Vanaf: 8 uur n.m. Uitzend Avond Spre heeft men zich met L. Smit en Co.'s inter-1 kerde lloogKdelGestr. heer J. M. Krijtrer. nationale sleepdienstonderneming in ver- Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal binding gesteld om eventueel door middel te 's-Gravenhage. Onderwerp „Mr. Gropn van haar zeesleepbooten te trachten de van Prinsterpr" (vervolg). Het muzikaal Roznburgsche steigers te bereiken, maar gedeelte wordt verzorgd door De Chri®te ook deze sleepdienst zag er, voornamelijk lijke Mannenzangvereeniuing ..Adnma van in verband met den buitengewoon lagen Scheltema" te Amsterdam. Directeur de h^er waterstand, evenmin kans toe om dit te Theo van Zuiphen: niet medewerking van volbrengen. de solisten Mevr. J. Mekkert—van Eysdpn. Zaandijk, sopraan. Mevr. Nelly Jansen— van de Gugte, Amsterdam, piano. De nood in de Tenen. i Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roods Kruis vestigt er de aandacht op, dat zijne zending van een 1000-tal dekens aan den Burgemeester van Emmen ten behoeve der noodlijdenden in de veenstreken. giste ren geschiedde op verzoek en voor rekening van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Do ultkeering aan „oitgevroren arbeiders," Van bevoegde zijde wordt gemeld In sommige bladen wordt medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw hoogere uitkeeringen dan zeven gulden, welke gedaan worden aan uitgevrorpn arbeiders, in strijd acht met da armenwet. Deze en soortgelijke mededee- lingen omtrent Ingrijpen vanwege Binnen landsche Zaken in de grootte van de uit keeringen, gebaseerd op individueels be hoeften, zijn ten eenenmale onjuist. Integendeel, de Minister heeft door be middeling van de Inspecteurs voor de werk verschaffing in de noordelijke provincies geseind, dat aan alien, die uit hoofde van de vorst werkloos zijn. hulp moet worden verleend, waarbij, voor zoover mogelijk, met Individueele behoeften rekening diende te warden gehouden. De vanwege Binnenlandsche Zaken in uitzicht gestelde hulpvoorziening mankt het geenszins noodig. dat men zich. gelijk in sommige berichten wordt opgemerkt, met aardappelschillen moet voeden. Daarna Persberichten Persbureau Vajj Dias te Amsterdam Hilversum 1060 M. 6.01—7.15. Voor-avondconcert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 7.1-5— 7.43. 15de Kngelscbe Conversatieles door Fred. Fry. 7.45. Politieberichten. 8.00. Tijdsein van de A.V.R O. Klok. 8.15. Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Uitzending van het Abonne mentsconcert. Hel Concertgebouw orkest o. i. v. Dr W. Mengelberg. Mevr. A. Noorde wier—Reddingius. soliste. Daarna Persberichten van Vaz Dias. Dansmuziek door het A.V.R.O. Dans- orkesL 11.30 pl.m. Sluiting. I' Vrijdag 15 Februari. Huizen. S36.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.00—pl.m. 11.30 v.m. Korte Ziekendlenst, te leiden door den heer H. van den Heuvel, Godsdienstonderwijzer, adjunct directeur der vereeniging „Kinderzorg" te Amers foort 12.30. Tijdsein van de K.R.O. klok. 12.30—1.30. Lunchmuziek. 3.00—4.00. Vrouwcnuurtje door mej. CL Kramer. 4.00—5.00 n.m. Gramofoonplatenconcert 6.457.00. Spreker. Namens de Federatie ..Sobrietas". de ZeerKerw. Heer Pastoor II. W. J. Hoosemans te Amsterdam. Onder werp: „Oud en Nieuw in het Vasten". We.ekuitzending. Sprekersdr. P. Elderlng, Rotterdam; prof. dr. M. C. van Mourik Broekman. Bre da. Declamatie: Charlotte Kohier. Amster dam Muzikale medewerking: Carel van Leeuwen Boomkamp. Amsterdam (viola da gamba en violoncel). Anton van der Horst, Amsterdam (cembalo en piano). 7.35. Mededeelingen van het Vrijz. Pro test. Persbureau. 7.40 Lezingen cyclus: Wat geloovcn en denken Vrijz-Protestanten? Spreker, ds. P. Elderlng. Rotterdam. 8.15. Voordracht van werken voor viola da gamba en cembalo. 8.50. V.P.R O.-cursus: Stroomingen in hefc Vrijzinnig Protestantisme. 3de voordracht. Spreker: prof. dr. M. C. van Mourik Broek man. Breda 0.30 Debussy-cyclu». 10 00. Declamatie. Charlotte Köbler. 10.20 Variaties over een thema van Mo zart. L v. Beethovon. (Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel). Hilversum. 1060 11 10 00 Tijdsein. 10 00—10.15. Morgenwijding. 12 00 Politieberichten. 12.15—2.00. Lunchmuziek door het A. V. R. O.-Trio. 2.05—2.45. Uitzending voor scholen. Spre ker. G. de Clercq, Waar en hoe worden onze steenkolen gedolven". (II) 2.45—4 00 Gramophoonmuzlek. 4.00—4.30 Halfuurtje v. d. Ver. v. Hufftvr. Spr. J. O. w. F. Ilens: Aanleg van tuinen, 5.00—5.30 Planorecital door F. Pfeiffer. 5.306.00. Het spreekuur van den Radio dokter. 6.00. Tijdsein. 6.00—7.15. Dlnermuzlek door het A.V.R.O.- Trio. 7.157.45. Radio-cursus vanwege het On derwijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker: L. K. A. van Duurcn. Onderwerp: Ketels aan boord van binnenvaartuigen II. Be drijfsstoringen. 7.45. Politieberichten. 8.00. Tijdsein van de A.V.R O. klok. 8.01—8.30. Het A.V.R.O. Boekonhalfuurtje. Dr. P. II. Ritter Jr. bespreekt: „Erosen de nieuw God" van dr. P. II. van Moerkerken. 8.30. A.V.R.O. Radio-tooneel. Studio-op voering door de Hollandsche Tooneelveree- niging. Directeur- Ed. W. de Blauw. „D« Truc van Billy". Blijspel in één bedrijf naar het Engelsch. 8.45. Pianoconcert door Wilhelm Groeit Eigen werken. 0.15. Voortzetting Radio-tooneel. „Barba ra". tooneelspel In één bedrijf van Jerome K. Jerome. 10 00. Persberichten van Vaz Dias. 10.15. Muzikaal intermezzo. 10.30. Aansluiting van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Den Haag. Stedenkennismakingavond. Concert door het Omroep orkest 9. 1. v. Nico Treep. So listen: Lotti Muskens—Sleurs (sopraan). Hélène Cals (sopraan), Louis Zimmerman (viool). 11.30. Sluiting. van den Inbreker-Ze hebben een kerel te pakke die de een te van een weduwe gesnaaid het en "t spaarpotje van der kind" 1 Inbreker-Dat zijn nou juist de knape die ons vak in zoo'n 1 kwaje reuk orenge". tiondoa Opuuoa), J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6