lOKSFOOKTSCH DAGBIAB STADSNIEUWS. Saterdag 23 Februari 1829 «DE EEMLANDER' 27e jaargang No. 260 DE SOCIALE BETEEKENIS DER ZIEKTEWET VAN TALMA TOT SLQTEMAKER Rechtmatige sociale ver langens vervuld AGENDA; Ulf MOOI AMERSFOORT 1 l IH .......IMiILl Het nieuwe ontwerp beter dan de bestaande wet De titel van dit arikel is eigenlijjc niet volledig: wanneer wij hier spreken van de Ziektewet, dan hebben wij het oog niet op de reeds in 1913 aangenomen, doch nimmer ingevoerde Ziektewet van Minister Talma, maar op het Wetsontwerp van Minister Slo- temaker de Bruine, dat strekt om de be staande Ziektewet op tal van punten te wij zigen en daardoor de invoering mogelijk te maken van een regeling, die zich meer dan de bestaande wet aansluit bij de eischen, welke in onzen lijd aan sociale wetten wor den oesteld. liet heeft lusschen het tijdstip, waarop de Wet Talma tol stand kwam en dat. waarop Minister Slotemaker de Bruine zijn. sindsdien opnieuw belangrijk gewij zigd. ontwerp indiende, aan pogingen niet ontbroken om de regeling, in de Wet-Talma vervat, te verbeteren. Al die pogingen, waar van men ons het overzicht zal willen be sparen, zijn mislukt. Laat ons hopen, dat dit met het Ontwerp-Slotemaker de Bruine niet opnieuw het geval zal zijn. doch dat het nog tijdig, vóór het verstrijken van deze parlementaire periode, in veilige haven zal worden gebracht. Want het moge dan al niet volmaakt zijn, in ieder geval is het beter dan de bestaande Wet en -komt hel werkelijk op sommige belangrijke punten tegemoet aan rechtmatige sociale verlan gens. Al worden er thans nog vooral van den kant van de particuliere ziekenkassen bezwaren tegen geopperd, omuat deze niet langer, zoonis in de eerste editie van het Wetsontwerp het geval was, organen van de verzekering zullen kunnen zijn, wij mee- nen, dat die bezwaren de Statcn-Generaal niet zullen mogen weerhouden van aan vaarding der voorgestelde regeling, omdat deze voldoende rekening houdt met den eisch, in onzen tijd van de meest verschil lende zijden met klem aan de sociale wet geving gesteld, dat zij belanghebbenden zelf aan de uitvoering der Wet doet deel nemen en daarbij zooveel mogelijk in stand houdt dateene wat op het terrein, door de Wet bestreken, in de maatschappij reeds is gegroeid Daarbij 'is de regeling zooals zij. thans is ontworpen, ook belangrijk vereen voudigd, waardóór onnóodige administra tiekosten worden 'bespaard én de verzeker den dus niet het onaangename gevoel heb ben, dat zij voor de uitkeering, welke zij bij ziekte ontvangen, een te hooge premie moeten betalen. In één belangrijk opzicht is Minister Slo temaker de Bruine in zijn gewijzigd Wets ontwerp tot de Wet-Talma teruggekeerd hij heeft teruggenomen zijn voorstel, om on der de Wet te brengen „alle arbeiders, die in loondienst arbeid verrichten" (dus ook arbeiders, die persoonlijke of huiselijke, diensten verrichten, als chauffeurs, dienst boden. werkvrouwen, enz). De verzekering zal nu beperkt blijven tot arbeiders in dienst van een onderneming (fabriek, win kel, kantoor, landbouwbedrijf, enz.). Boven dien bleven volgens de Wet-Talma alle ar beiders. van wie kon worden aangenomen, dat zij een zekeren welstand genoten, bui ten de verzekering. Ook in dit opzicht volgt het gewijzigd Ontwerp in beginsel de be staande Wet. Er is daar een loongrens ge steld van 3000. Wie daarboven valt, blijft buiten de verzekering. Dit zijn, ook uit sociaal oogpunt bezien, verbeteringen. Voor het huispersoneel wordt reeds voldoende gezorgd en personen, wier salaris in den regel bij ziekte blijft door- loopen en die geen behoefte hebben aan verplichte verzekering, behooron in de Wel niet thuis. Elke sociale Wet dient zich tot het strikt noodige te beperken en niet ver der in de vrijheid in te grijpen dan ver- eisebt is ter bereiking van haar doel. Juist gezien is verder, dat het gewijzigde Ontwerp, als uitvoeringsorganen der Wet naast de ziekenkassen van de Baden van Arbeid de erkende bedrijfsverenigingen heeft behouden Daardoor kan het eollee tief karakter der ziekteverzekering des te beter tol zijn recht komen en blijft aan de arbeiders en Je werkgevers (welke laatste voor de helft In de premie bijdragen en dus bij de uitvoering der verzekering mede helanghehbenden zijn) de gelegenheid ge boden de verzekering zelf ter hand te ne men en dus hun eigen belangen te behar tigen met inachtneming der door de Wet gestelde regels. Deze bevordering van het zelf doen, welke ook reeds in de Ongeval lenwet is mogelijk gemaakt, is van groo- to opvoedende waarde, terwijl bovendien de samenwerking voor dit nuttig doel tus schen arbeiders en ondernemers in land bouw, nijverheid, handel, enz. den goeden gec-st tusschen beide bevolkingsgroepen on getwijfeld zal versterken. De particulier*» ziekenkassen zullen zich kunnen omvor men tot bedrijfsvereonigingen en dus ook in het kader van het gewijzigd Ontwerp nuttig werk kunnen verrichten Wat de er kende ondernemingsziekenkassen aangaat, die in het aanvankelijk Wetsontwerp voor kwamen, deze zullen kunnen worden om gevormd in afdeelingska.ssen eener bedriifs- vcreenïging. Zoo is dus, bij aanmerkelijke vereenvoudiging van het stolsel, toch de mogelijkheid behouden om een groot deel van wal. uit het particulier initiatief is ge groeid. ook onder de nieuwe regeling in stand te doen blijven. Over het sociale belang zelf van zieken gelduitkeering aan de arbeiders, die niet ir» staat zijn uitsluitend door eigen premiehe taling zich zulk een uitkeering te verze keren, behoeven wij niet veel te zeggen Dit springt zoozeer in het oog, dat alleen dit belang een voldoende, reden is om heen te stappen over de meeste bezwaren, welke nog tegen onderdeelen van het Ontwerp mochten bestaan. Er is intusschen één onderdeel van de materie, dat in de Kamer nog wel tot een le vendige discussie aanleiding zal geven. Hei .is de uniforrae^hoogte van het ziekengeld, dat door den Minister bij het mondeling overleg' met het Parlement nog even van 70 op 80 pet. is verhoogd. Men zou met een maximum-uitkeering van 80 pet. voor ge zinshoofden vrede kunnen hebben, maar aan den anderen kant is voor jonger perso ncel en voor vrouwen de verleiding, om zich ziek te melden of zich ziek te houden, wel uitermate groot, indien de betrokkene 80 pet. van zijn loon krijgt doorbetaald. Dil punt is daarom van zoo overwegend be lang, omdat de kosten, aan de contróle ver bonden, niet onbelangrijk zullen stijgen naar mate de mogelijkheid, om de uit de ziekteverzekering voortvloeiende rechten te miszruiken, grooter is. Zouden wij aanvaarding van het Wets ontwerp mitsdien bijzonder toejuichen, wij hopen, dal de Kamer althans ecnige diffe rentiatie in de hoogte van de uitkeeringen zal willen aanvaarden. ALBUM „UIT OUDE TIJDEN". Een prachtige reclame. Het electrisch melkbedrijf ,.De Zuidsingel" van den heer Jac. Spelt zendt ons een al bum, getiteld „Uit oude tijden", dat als prachtige cn leerzame reclame mag ge noemd worden. De plaatjes voor dit album ■worden gratis verstrekt bij afname der ge pasteuriseerde flesschenmelk van dit melk bedrijf. De samensteller van het album wijst er op, dat de plaatjes een beknopt overzicht geven van het maatschappelijk leven onzer voorouders. Er zijn tachtig plaatjes nud even zooveel bijschriften. Uit den aard der zaak kan dus niet anders dan van een be knopt overzicht worden gesproken. Maar dat neemt niet weg, dat op praktische wijze een greep is gedaan uit de vele oud-Hol- lnndsche gebruiken, die in woord en beeld kort worden beschreven. Als stimulans voor het verder doordrinrren in de cultuurge schiedenis van ons volk lijkt ons dit album overigens zeer aan te bevelen. Want het kan wel niet anders of bii menigeen '/al de belangstelling er door worden gewei l voor de geschierïen'S van eigen land en volk. De plaaties ziin duidelijk uitgevoerd, ier wij! de blisehriften in zeer heknopten vorm toch duidelijk de voorstelling ervan toelich ten. ZONDAGSDIENST BOKTOREN. Morgen hebben dienst de doktoren Baten burg, Nicolai en Schreuder. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST. Morgen en de geheele week s narhts heeft dienst de apotheek firma ten Brink en Ver- molen (Varkensmarkt). DE KON. ZEEPFABRIEKEN DE DUIF. Een fraai gedenkschrift. Dit jaar, den 29sten October, zal het iO jaar geleden zijn, dat de heer Chr. Pleines te Amersfoort heel in 't klein zijn zeepfa briek begon. Menig oud Amersfoorter zal glimlachen als hij leest van zeepfabriek, want hij zal zich herinneren, dat de heele fabriek uit een klein, primitief ingericht huisie bestond. Maar hij zal dan tevens te rugdenken aan den stoeren werker, die ge heel den dag eerst alleen, cn later met een jongen zeeppoeder maakte. Langzamerhand ging het bedrijf vooruit, behoefte aan meer personeel deed zich gevoelen en in 1896 ver rees de toen reeds groote fabriek aan de Korte Bergstraat. En menigeen zal zich ook nog herinneren den grooten brand in den nacht van 16 op 17 Januari 1902, waardoor de geheele fabriek werd verwoest en waar bij de heer G. Praag een grooter ramp voor kwam, door te midc'en van groot gevaar den stoomketel te ontlasten. Wederopbouw der fabriek ter zelfder plaatse werd door het gemeentebestuur ge weigerd, waardoor deze bloeiende industrie voor Amersfoort verloren ging en verplaatst werd naar Den Dolder, waar de reusach tige fabrieksgebouwen thans spreken van den vooruitgang van dit bedrijf. Op onderhoudende wijze vertelt de heer A. J. Bothenius Brouwer in dit gedenk schrift van de oprichting en den groei van Pleines Zeepfabrieken, terwijl de heer P. van Geldorp op voortreffelijke wijze het keu rig uitgevoerde werk illustreerde. GARNIZOEN Mutaties enz. De maioor W. H. Warnsinck, van het 21e R. I. alhier, is aangewezen als leider van een alhier te houden opleidingscursus voor compagnies-commandant. Op 27 Februari a s. worden de dienst plichtigen. thans voor herhalingsoefeningen bij de Infanterie onder de wapenen, weder in het genot van groot verlof gesteld CINEMA ROYAL. Het programma van deze week. In de Cinema Royal wordt tot en met Zondag vertoond als hoofdnummer „De Ge heimzinnige Krater". Het is een sensatio neel. maar tegelijk humoristisch verhaal van een cowboy, die vliegen ging. De be kende Tom Mix en zijn even bekende vier voeter Tony geven in dez« rolprent weer meesterlijke staaltjes van filmspel, liet twee de hoofdnummer van deze dagen is „Vlam mende Wateren", een sensatie-speelfilm, waarin Mary Carr en Malcolm Mac Gregor de hoofdrollen vervullen. Een boeiend ver haal met tallooze spannende momenten. „Het Spookhuis" is de geheimzinnige titel \an het hoofdnummer, dat van Maandag tot Donderdag wordt gegeven Deze myste rieuze geschiedenis is een bewerking van een roman van Adele Buffington. De be kende Amerikaansche populaire sensatie- acteur Reed Howes speelt er de hoofdrol in. Verder een goed verzorgd bijprogramma. THEOSOFISCHE VEREENIGING. Amersfoortsche Loge. Voor de Amersfoortsche Loge der Theo- sophische Vereeniging zal op Maandag 25 dezer de heer Ir. Selleger uit Nijmegen spre ken over „De Waiang en het geestelijk leven van den Javaan." GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aanvragen van werkgevers om werkkrachten boven de 18 jaar 1 bankwerker (constructie), 1 behanger stoffeerder (halfwas), 1 chauffeur, 1 dag meisjes, 6 dienstboden, l eleetricien, i fa brieksmeisjes, 1 kantoorbediende (vrouw 1, 3 leidsters fabriek, 1 kookster, 1 kamer meisje, 1 agentesse (lingerie), 2 kleerma kers, 1 kruideniersbediende, 2 monteurs (auto). beneden de 18 laar. 2 aank. timmerlieden, 1 leerl. kistenma ker, 2 leerl. meubelmakers, 1 leerl. bar bier, 1 leeri. schoenmaker, 1 leerl. rlec- tricion, 1 leerl. smid, 2 leerl. metaalslijpers, 1 leerl. banketbakker, 1 leerl. broodbakker, 2 magazijnjongens, 3 loopjongens, l kan toorbediende (mann.), 1 jongste kantoor bediende, 2 fabrieksjongens, 1 jongen \oor garagevnk, 1 jongste kantoorbediende, 1 dagmeisje, 1 loopmeisje. Aanbiedingen van werkzoekenden boven do 18 jaar. 3 banket en broodbakkers, 2 boekbin ders, 3 boekdrukkers, 1 boekhouder, 3 broodbakkers, 11 chauffeurs, 1 eleetricien, 10 fabrieksarbeiders, 3 fabrieksmeisjes, 69 grondwerkers, 1 huisknecht, 1 hulp in de huishouding, 5 kantoorbedienden (mann.), S kantoorwerksters, 1 kappersbediende, 1 kellner, 1 bedrijfsleider (drukkerij), 1 gr a nietschuurder, 1 granietwerker, 3 straat makers, (handl.), 1 beeldhouwer, 2 hulp monteurs cv., 1 zandblazer, 10 kleerma kers, 1 kruideniersbediende, 6 letterzetters, 1 loodgieter, 122 losse arbeiders, 1 machi nale houtbewerker, 2 machine-bankwer kers. 2 magazijnknechts, 31 metselaars, 1 meubelbeitsers, 4 meubelmakers, 2 naai sters, 45 opperlieden, 3 reizigers, 2 rijwiel herstellers, 49 schilders (huis), 1 papier- bewerker, 1 kerver, 4 pakhuisknechts, 1 schipper, 1 venter, 2 expeditieknechts, 1 incasseerder. 2 aank. bouwk. teekenaars, 7 schoenmakers, 3 sigarenmakers, 1 siga- rensorteerder, 3 smeden, 2 slagers, 3 sto kers, 6 straatmakers, 7 stukadoors, 2 sui kerwerkers, 1 teekenaar (bouwk 72 tim merlieden, 5 tuinlieden, 2 veldarbeiders, 11 voegers, 6 voerlieden, 1 wagenmaker, 4 werkvrouwen. 2 winkeljuffrouwen, 3 zadel makers, 1 schilster. beneden do 18 jaar. 3 schilders, 1 leerl. mach. bankwerker, 1 leerl. rijwielhersteller. 1 kruideniersbe diende, 1 fabrieksarbeider, 2 fabrieksar beidsters, 1 werkmeisje, 1 winkeljuffrouw, 1 kantoorbediende. PREDIKBEURTEN. AMERSFOORT. Zondag 24 Februari. Ned. Herv. Kerk. St. Joriskerk. 10 üur Dienst 6 uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur Jeugddienst. 6 uur Ds Pannebakker. Bethelkerk. 10 uur: Dienst Gasthuiskerk. 10 uurDienst Gebouw „Eben-Haözer", f 10 uur Jeugd kerk. Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uurDs. den Boeft 5A uurde heer N. J. Hommes. Geref. Kerk (Irene). 10 uurde heer N. J. Hommes. 5A uur Ds. Schouten. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uurDs, van der Woude. 5 uurDs. van der Woude. Christ Geref. Kerk. 10 uur Dienst 6 uurDienst Vrije Geref. Gemeente. 9A uur Godsdienstoefening. 5 uur Godsdienstoefening. Oud-Koth. Gemeente (Zand 13). 10 uur H. Dienst Vrije Kath. Kerk. (Gebouw Theos. Ver.. Regentesselaan). 1054 uurGezongen Mis. 414 uur Vespers en Lof. I.eger des Hells (Langestraat 94). Leider P Bakker. 10 uur Heiligingssamenkomst 8 uurHeilssamenkomst. Christian Science (Laantje 3). 10A uurEngelscbe Dienst BUITENGEMEENTEN. BAARN en EEMBRUGGE 10 uur Ds. Adriani. 6 uur Ds. Kievit BARNRVELD 0A uur Ds. Rappard te Dinteloord. 5 uurDs. van Amstel te Putten. HOEVELAKEN. OA uur Ds van Boven 2'A uur Ds. Bartlema te Zeist HOOGLAND 10 uurde heer Ploeger te Utrecht. HUIS TER HEIDE. Geen opgave ontvangen LEUSDEN. 10 uur Ds. Schallenberg. NIJK ER K. 0A uurDs. van Melle. 2 uurGeen dienst 5 uurDs. v. Paddenburgh te Elspeet. SCHKRPKNZKEL 0A uur Ds. Warmolts. 6 uur Ds. Warmolts. SOEST. 10 uur Dienst, 6 uur Dienst Ver van Vrijzinnig Godsdienstigcn. Gebouw „Religie en Kunst". 10A uur SOESTDIJK Rembrandtzaal. 10 uur Dienst 6 uur Dienst. SOESTERBERG. 10 uur Ds. Tuinstra. 6 uur: Ds. Tuinstra. DEN DOLDER. Kerkzaal Zeepfabriek. 10 uurDienst. DE VUURSCIIE. Ds. Kruishoop to Soest WOUDENBERG. 0A uur Ds. Klomp. C uur Ds. Klomp. Dagelijks: Mi Gebouw „Het Sluisje". 10 uur Kinderkerk. Chr. School aan de Rozenstraat. 10 uur Kinderkerk. Remonstrantsche Kerk.. 10A uurDr. R. Miedema. „Vrijzinnige Jeugdkerk". Gebouw Regentesse'aan 21. 10A uurGeen dienst. Doopsgezinde Kerk 10A uur D& T. O. Hylkema. Vrijzinnig Hervormden. (Doopsgezinde Kerk). Geen dienst. Ev. Luthersche Kerk. 10A uur Ds. E. Reeser te Hoogland. Geref Kerk (Langegracht). 10 uur: Ds. Schouten. 5A uur: Ds. den Boeft. Cinema Royal. Langstraat Casino Theater Arnheruseheweg. Kunsiznal „Sierkunst". Utrechtscheweg hoek Steven van der Hagenlaan. Museum Flehitc, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Ver. Regentesselaan (Zaterdags van 1.30— 2 30 uur). Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal cn bibliotheek). Muurhuizen 9 R.-K Leeszaal. Nieuwstraat 24, Princess-room Zondag, middag- en avond concert Hotel Monopole, Zondagmiddag- cn avondconcert. Danszaal Klaassen Zondags Dancing. 23 Febr de Valk. Door Inspanning Uit spanning 23 Febr Amicitia Soirée Handelsschool. ?5 Febr Tooneel NV Het Schouwtooneel ..Mijn vrouw wil scheidpn" Laatste ahon nementsvoorstelling. Kwart voor 8. Na af loop dansen voor leden. 25 Febr Geb Theos Ver. Lezing Ir. Sel- liger 8tf uur. 25—28 Febr Amersf Kunstkring. Excur sie naar Londen. (Nederlandsche tentoon stelling). 26 Febr Amicitia Tooneel-uitvoering ten ba'o der Amersf T B.C.-bestrijding. 26 F hr. Gemeenteraad. 27 Feb» Amicitia Uitvoering Chr. Gymna stiek ve«. .Jahn"" 27 Febr Concordia. Ned. Rei6ver. „Lezing over de Dolomieten". 8 uur. 28 Febr. Amicitia Alg. ledenvergadering 28 Febr Luth kerk. Ver Maarten Luther Voordracht Ds Mnkkink. Kwart over acht 1 Maart. Amicitia. Algem. Verg. „Oost en West"' 2 Mrt. Amicitia Nutsavond. 2 Maart de Valk. Frysk Selskip. 2, 3 en 4 Mrt. Amicitia Bioscoop. VAN DE MUSSCHEN. Neen, ik behoef niet als een mevrouw Schiedgcs u op te wekken de hongerigen tc laven, dat is trouwens van meer dan een zijde gedaan voor de vogels, en daarom vertel ik deze aardige observaties van een drietal vogelvrienden ook niet, maar ik vind ze te aardig om het niet te verhalen. Het was een napraatje in do vergadering van de natuurhistorische vrienden deze week, dat ons de stof gaf. Een mijnheer voert hennepzaad in een gesloten sigaren kistje, waarin gaten ter grootte van een gulden zitten. De meezen komen er druk van halen. Vriend musch zit op de loer of er niet eens een kruimeltje valt van den disch, waaraan ook hij graag to gast ging. Een enkele maal gebeurt dat wel eens. Hij zag het graag vaker cn wat doet hij nu? Telkens als do mees een zandkorrel beet heeft, komt hij vlak bij het vogeltje in bid dende vlieghouding slaan. De mees schrikt en laat den zandkorrel vallen, die vriend musch nu oppikt Spreker zag het 6 A 7 maal achtereen gebeuren. Een andere mijnheer voert gestampte pinda's in kokosnootdop, natuurlijk voor do meesjes en andere insecteneters. Vriend rnusch echter at gulzig mee. De mijnheer spant nu een paar IJzerdraden om den kokosdop, om de musschen op een afstand te houden. Deze vliegen nu van boven pardoes in het gat van den noot en vallen met huh neus in de boter. Nu werd er een kooi van draad omgespannen, doch do slimme musschen vinden best de openin gen, waardoor ze net nog kunnen passee- ren. Een derde vogelvriend zet nu en dan een aarden schotel met water neer nis badge legenheid. F.cn spreeuw is er als de kippen bij en weert alle musschen. Eén echter is zoo pienter boven op spreeuwtjes rug te gaan zitten en terwijl de groote vogel druk in het water ploetert, houdt muschje zijn vleugels evenzoo uitgespreid cn wordt mede bespat. Of ze ook aanpassingsvermo gen hebben, die straatjongens onder de vogels, nietwaar? 2 en 3 Maart. Concordia. Kunstbeschou wing W. A. van Konijnenburg. 3 t/m 24 Mrt Amersf. Kunstkring. Ten toonstelling Znndlevcn". 6 Maart. Amsvorde. Vergadering Melkcon- trölc-station. 7 uur. 6 Maart. Hotel Monopole. Ver. van Staats- bi'reerecsen. 7 Mrt. Rem Kerk Vondplherdenking de heer Flothuis. Lezing „Jsphta" 9 Mrt Amicitia Sn i réi» II BS. 9 cn 10 Mrt De Valk Kunst na Arbeid Too- ncelavond 11 Maart. Amicitia (foyer) Ver. van Huis vrouwen. Lezing met lichtbeelden. Mevr. Beerensteyn-Kwant. Half 3. 12 Maan Amicitia Jubileumconcert Amersf. Muziekvereniging. 14 Mrt Amicitia Kunstavond Ons Belang. 15 Maart Amicitia Amersf Kunstkring. „Verecnigd Tooneel" Nora, half acht. 16 Maart de Valk Amersf Muziek ver. 16, 17 en 18 Mrt. Amicitia Bioscoop 18 Mrt. Geb. Theos. Ver. Lezing Tony do Ridder 21 Maart. Amicitia Nutsavond. Lezing met lichtbeelden II Martin 21 Mrt Kerkgeb Appelweg. WinteHeringv Ds. J G Geelkerken 22 Maart. Geb. Theos. Ver. Lezing Tony de Ridder. 23 Maart de Valk Voetbal Ver H V C. 23 Mrt. Amicitia. Soirée Padvinders. 26 Maan Amicitia Concert Baamsch da- moskoor ten bate dcr Amersf. T.B.C.-bcstrij- ding. UTRECHT. Stadsschouwburg. Heden en volgende avonden: „Revue „Europa lacht weer". Kwart voor 8. MARKTBERICHT. Amersfoort, 22 Febr. 1929. Hoendereieren ƒ8—9.75 per 100 stuks f hooiboter ƒ2.50 per K.G. Kippen 1.75—3; hanen ƒ1.60—2.25; hen nen ƒ3 50i; longe hanen ƒ1.25—1.75 tam me konijnen ƒ2—3; wilde konijnen GO—90 cent; jonge tamme eenden 1—1.35 per et.; tarn me duiven 40CO cent per paar. Magere varkens 22—38; zeugen drach tige ƒ80—110; biggen ƒ12—21 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 185 00 hoen dereieren; 45 K.G. hooiboter; 40 magere varkens; 4 zeugen drachtige; 80 biggen 1 koei, 2 dekbokken. FRUIT- EN GROENTENVEILING. Prijsnoteering veiling 22 Februari 1929. Appelen zuur 22—23 cent. bieten 5—8 ct, uien 16—17 cent per K.G.; wit lof 16—23 ct. per pond; gele kool 12—18 cent per stuk. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 5 uur 50 min. OMREKENINGSKOERSEN. Ofl Not Niet Oft. Nc* 22 Febr 23 Febr 12 uur Londen12.11% 12 11^ Berlijn59.26 59.70 arijs9. 5V? 9 76 Brussel34 67»/? 34.68 Zwitserland48.03 48.02 v'eenen35.09 35.09 Kopenhagen66.f8 (6.58 Oslo66.58 (6.58 Stockholm 66 '4 6* .74 New- York2.49.72$ 2.49.72 «4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9