Uitgebreide collectie Bel) Rgseipapieren - Bespanningsslotien. X X Xc x:x: xxzxixx: Fa. J. W. VAN ACHTER West-Ssngel 12-13. ERG H, Telefoon 238. ONDERHANDELINGEN MET BELG1E Een memorandum van de Nationale Unie VAN IJS TOT DOOI De toestand op de rivieren DE ZIEKTEWET Amendementen M. H van Raalie M. H. van Raalie EEN PSEUDO JHR. VAN RIJCKEVORSSEL Toepassing der psychopathenwet Humorhoekje De leenstelling tusschen het Nederlandsch en Rclgisch standpunt Onder den titel „Lites Finirl oportet" „Het Nederlandsen Alternatief binnen de grenzen der Scheidingsregeling" heeft de Raad van bestuur der Nationale Unie aan de leden der Statcn-Generaal een uitvoerig Memorandum aangeboden betreffende de verdragsonderhandelingen tuet Belgié. De destijds gehouden debatten in de Sta- ten-Gcneraal, aldus het Men, hebben ten slotte twee richtlijnen aangeduid als leid draad voor minister Beelaerts bij de nieuwe onderhandelingen, waarvan deze niet zal kunnen afwijken zonder in conflict te komen met de Volksvertegenwoordiging, t.w. 1. dat de grenzen der Scheidingsrege ling ook In geographisch opzicht niet mo gen worden overschreden; 2. dat conces sies slechts mogen geschieden op den grondslag eener billijke wederkeerigheid. Het memorandum nu bedoelt deze begin selen uit te werken en toe te lichten In het algemeen en in toepassing op elk der drie internationale verkeerswegen, wier régime bij deze onderhandelingen wordt hertoetst. In het algemeen kon men de tegenstel ling tusschen het Belgisch en het Neder landsch standpunt als volgt omschrijven. De scheidingsacte van 1839 heeft het régi me van Schelde en Maas geregeld door twee stel bepalingen: 1. door art. IX par. 1, dat 108 t/m 117 der Weensche Slotacte. dus het algemeen internationaal rivierenrecht van toepassing maakt op de Schelde en de Maas in hun geheelen bevaarbaren loop in Nederland en België; 2. door art. IX par. 2 t/ra. 8 dat voor enkele vaarwaters, t.w. de Schelde beneden Antwerpen en de tus- schcnwateren bijzondere, van het alge meen rivierenrecht deels afwijkende, deels strijdige bepalingen heeft vastgesteld. Door dat deze vaarwaters geheel, of althans bij na geheel op Nederlandsch grondgebied liggen, hebben deze bijzondere bepalingen onwillekeurig het karakter gekregen van eenzijdige servituten van Belgié op Neder landsch watergebied En moet nu een keuze gedaan worden, op welken grondslag, art. IX par. 1 of art. IX par. 2 de herziening van de Scheidingsregeiing zal moeten wor den ter hand genomen. België wil de her ziening in de eenzijdige richting van art. IX par. 2. Het Belgisch standpunt is sedert 1927 volstrekt ongewijzigd gebleven. Dit blijkt uit de redevoering waarmee minister Hymans op 6 Juli 1928 het debat in de Bel gische Kamer heropend heeft. Uit deze rede blijkt dat België nog steeds eischt: 1. België het recht zal krijgen te beslissen, welke verbeteringen er aan Westerschelde en Tusschcnwateren in Antwerpcn's be lang moeten worden aangebracht; 2. dat Nederland de verplichting zal erkennen, deze verbeteringen te betalen. Nederland wil daarentegen eene herzie ning alleen op den grondslag van art. IX par. 1 d.w.z. op den grondslag van het Weensche rivierenrecht, zooals het zich se dert 1815 tot het statuut van Barcelona ont wikkeld heeft. De grondslag van dit alge meen rivierenrecht is het beginsel van we derkeerigheid: „collaboration colontaire fon- dée sur la base de reciprocifé". Nederland, zijn eigen recht handhavend, staat bij deze onderhandelingen tevens op de bres voor de Europeesche gedachte, voor het beginsel van het internationaal rivie renrecht tegenover het nationaal egoisme van België. Op welken rechtsgrond steunt België zijn elschen Tot voor kort werden slechts vage beweringen gedaan, dat Nederland de bij zondere verplichtingen ex art. IX jar. 2 niet zou zijn nagekomen; België schijnt ie heb ben ingezien dat deze actie niet kon slagen; inderdaad heeft Nederland deze stricte be palingen op zeer ruime wijze uitgevoerd. In zijne laatste rede stelt minister Hymans zich op den grondslag van het algemeene rivierenrecht, en tracht de Belgische eischen te rechtvaardigen, door eene nieuwe inter pretatie van art 113 der Weener Slotacte altoos met dien verstande, dat hij dit art niet op de geheele Schelde en de geheele Maas, doch uitsluitend op de in art. IX, §2, 5 en S genoemde Nederlandsche waterwegen de Schelde en de tusschenwateren wenscht toegepast te zien. Dit standpunt is nader toegelicht door het Belgiscbé Hel van het Permanent Hof van Arbitrage, Maron Ro- lin Jaequemvns. en vormt tevens het thema van de jongste Belgische nota, waarvan de inhoud via in de Londensche, Parijsche en Brusselsche pers in hoofdtrekken ree ls be kend is geworden. Nederland moet daartegenover in binnen- en buivenland het Nederlandsche belang verdedigen door 1 een grondige critiek van het Belgische rechtsstandpunt en 2. door een scherpe en populaire formuleerin\ **an Nederlandsch Beginsel. Meer kan en mag Nederland vooritK*,.g niet doen. Een zakelijke regeling, waarbij men het wederzijdsche rechtsstandpunt zou laten voor wat 't was. ware aanbevelens waardig geweest en Minister Beelaerts ver dient lof zulk eene reeeling te hebben willen maken. Nu echter Minister Hvmans de Bel gische eisrhpn opnieuw nis rechteischen heeft geponeerd, is het noodig dat de rechts strijd eerst ten ernde wordt gevoerd. Neder land kan ..een spoedig en bevredigend einde van den strijd niet beter bevorderen dan door een rustige doch beginselvaste weige ring van alle eenzijdige concessies zonder echte wederkeerigheid of afdoende cornpcn satie, te eerder Belgie begrijpt, dat Neder land als geheel, Regeering en Volk, op dit runt volstrek* onverzettel»k is, te eer Ier zal het bereia zijn. rnet Neuerland de verde re ontwikkeling van het geheele Delta-ver- keersnet te regelen door een vrije overeen komst op den eenigen grondslag waar op het gelijkwaardigen Staten voegt hun be langen te regelen: die eener'billijke reci prociteit. Het memorandum behandelt dan afzon derlijk elk der drie verkeerswegen, waar over onderhandeld wordtde Schelde, de Tusschenwateren en de Maas. Aan het memorandum is een nota toege voegd, die een overzicht geeft van den gang der onderhandelingen tot dusver. Tl'o/ de K. L. M. in de a/gcloopcn vorstperiode deed Op Maandag 11 Februari verleende de K. L. M. het eerst hulp voor het overbrengen van post en passagiers naar en van de ge- isoleerdo eilanden. Tot en met Zaterdag werden 15 extra-vluchten uitgevoerd naar en van Vlieland. Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog en Goeree-Overflakkee. Op deze tochten werden vervoerd ruim 40 passagiers, 8000 K.G. post cn 100 K.G. vrachtgoederen. Bovendien werd op 21 Februari een spe ciale vlucht naar Brussel en terug onder nomen, terwijl twee vliegtuigen naar Ko penhagen vertrokken ora hulp te bieden bij het tot stand brengen van verbindin gen met de door het ijs afgesloten gebie den. Met dat al konden de gewone inter nationale lijndiensten regelmatig functio- neeren. Over het ijs oaar Rottumeroog. Op initiatief van den heer J. D. van der Munnik, burgemeester van Loppersum in Groningen en onder geleide van den beer Toxopeus, zoon van den strandvoogd van Rottumeroog, maakte Zaterdag een gezel schap een wandeling over de Wadden van Huizum naar het eiland Rottumeroog. Enkhulzen—Hindeloopen. Zaterdagmorgen om 7 uur zijn G. Wijn gaarden en C. van Meeteren te voet van Enkhuizen vertrokken en hebben via Sta voren om 2 uur de haven van Hindeloo pen bereikt. De Maas. Te Wessem is de Maas sedert Zaterdag ochtend ijsvrij. Het overzetten geschiedt per roeiboot. Verkeer DordrechtZwijndrecht stopgezet. Sinds Zaterdagnacht 1 uur is het ver keer over de Oude Maas tusschen Dor drecht en Zwijndrecht geheel stopgezet. Ook voetgangers en wielrijders mochten niet meer posseeren. Tot zonsondergang wordt personenverkeer toegestaan over de spoor brug. Nog een slachtoffer. Te Krimpen a. d. Lek is Zaterdagmiddag de 23-jarige C. B. op de Lek in een wak gereden cn verdronken. Een moeilijk werk te Gorinchem volbracht. Het zware werk, n.l. het in veiligheid brengen van de op de rivier de Merwede voor Gorinchem ingevroren twee groote Rijnaaken en sleepboot, is, met behulp van de Torpedodienst, naar de N. R. Ct. meldt, thans gelukkig en bijtijds volbracht. Met veel moeite is men er Zaterdag in ge slaagd de Amfortas de Vluchthaven van het Merwedekanaal in te brengen, waarbij ook nog drie exploisies plaats hadden, eveneens onder leiding van kapitein Mussert. Het moeilijke karwei is zonder ongeval len ten oinde gebracht. Een dijkleger te Gorinchem. Een medewerker van de N. R. Crt. heeft te Gorinchem een onderhoud gehad met den secretaris van het hoogheemraadschap van de Alblasserwaard. In het gebouw „de Doe len" te Gorinchem is de generale staf van het leger, dat gereed staat straks den strijd tegen het opkruiende Ijs aan te binden. Zoodra het departement van rijkswater staat bericht krijgt, dat er hoog water of Ijsbezetting dreigt, wordt het z.g.n. dijkleger gemobiliseerd, zoo deelde mr. Overwatd? ons mee. Dit dijkleger is samengesteld uit ingelanden van het hoogheemraadschap en telt 1457 manschappen, 82 hoofdlieden, 12 nood-heemradoi. plaatsvervangende nood iieemraden en 6 hoogheemraden, met het hoofd één dijkgraaf, den heer G. Slob. Dit geheele leger wordt bij eersten oproep gemobiliseerd, maar kan in geval van nood, belangrijk worden uitgebreid. Een ieder weet zijn post en bij het eerste sein trekt ieder naar de hem aangewezen plaats op den dijk. De hoofdlieden zijn ge kozen uit deskundigen, de manschappen zijn alle menschen, die goed met spade en houweel kunnen omgaan. De posten wor den uitgezet van enkele vaste kwartieren uit. Langs de Lek zijn deze centra gelegen in Ameide, Langerak, Schoonhovensche veer, Groot Ammers en Streefkerk. Langs de Merwede vormen Gorinchem en Har dinxveld deze centra. Van daar uit trekken de mannen, die de wacht moeten loopen om het uur of om de twee uur, al naar de omstandigheden langs den dijk en telefo nisch wordt het hoofdkwartier steeds op de hoogte gehouden, zoodnt als er ernstig ge vaar dreigt, terstond hulptroepen kunnen worden gezonden. Op verschillende plaat sen zijn voorraadschuren aangelegd en hier in vindt men alles wat men noodig zal heb ben. Zoo liggen er schoppen, spaden en houweelen, lantaarns, flambouwen en pek kransen, touewn, palen, planken en zakken, kelderwinden, hand heimachines, zeilen, ijshaken en ladders. Zelfs liggen er tal van gewichten, elk van 25 K.G., om, als men een zeil langs het bedreigde talud heeft gespan nen, dit zeil tegen opwaaien te beschermen. Zoodra het ijsleger wordt opgeroepen, wordt ook de dienst van de riviercorrespon dentie in het leven geroepen. De telefoon kantoren in den polder blijven dan dag en nacht geopend, zoodat men in Den Haag voortdurend op de hoogte van den stand van zaken kan blijven. De genie komt dan eveneens om, waar zulks noodig mocht blij ken, stapelingen van ijsschotsen op te bla zen. Bovendien zal de genie een veldtele foon langs de dijken aanleggen. Men is op alles voorbereid en kan met eenig vertrou wen afwachten, wat er komen zal. AUTOBUSDIENSTEN. Manrik—Tiel en Lienden—Tiel. De n v. Algemeene Transport Onderne ming te Utrecht, heeft aan Gedeputeerde Staten van Gelderland vergunning ge vraagd tot het in werking brengen van een autobusdienst op de trajecten lo. Maurik over Tol Groote Brug naar Tiel (Station) en 2o. Lienden over Vogelzang (brug) naar Tiel. Tegen de aanvraag voor eerstgemeld tra ject waren bezwaren ingebracht: door B. cn W. van Tiel die het verleenen der ge vraagde vergunning onbillijk achten tegen over twee andere aanvragers (voor het tra ject Tiel—Maurik—-Lienden—Ivesteren) die hun verzoek reeds eerder indienden, en te vens omdat de aanvraag van adressante eene rechtstreeksche verbinding van Lien den en Eek en Wiel met Tiel uitsluit, door B. en W. van Ivesteren, die naar vo ren brengen dat een dienst Maurik—Tiel niet kan tegemoet komen aan de verkeers- behoeften in de streek Opheusden—Tiel, en die hun bezwaren dan ook alleen zouden zien opgeheven, indien een dienst Tiel—Op heusden rechtstreeks kon worden inge legd door B. en W. van Lienden, voornamelijk betreffende dienstregeling en tarieven, en tevens er op gericht, dat de schoolkinderen uit Lienden over Maurik naar Tiel zullen moeten reizen. Verder kwam een adres in van P. Fran ken e.a., ouders van kinderen uit Lienden, Ommeren, betreffende het stellen van eischen voor voldoende vervoergelegenheid der schoolkinderen en matige tarieven. Ged. ^taten hebben evenwel aan de n.v., behoudens vroegere intrekking tot 1 Janu ari 1933 de gevraagde vergunning voor beide trajecten verleend. POGING TOT DOODSLAG. Anderhalf jaar geëischt. Voor de recihtbank te Tiel heeft Donder dagmorgen terecht gestaan een 56-jarige in woner van Gameren, thans gedetineerd. De dagvaarding legt hem ten laste, dat hij op 12 Jan. te Gameren ter uitvoering van zijn voornemen om den daar surveiileerenden gemeenteveldwachter J. van Eek opzettelijk te dooden, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, dezen Van Eek met de kolf van een jachtgeweer, opzettelijk tegen het hoofd ongeveer ter zijde van het rechter oog heeft geslagen, nadat hij Van Eek had toegevoegd woorden als: „Ga terug, ik sla je de hersens in." De veldwachter vertelde nog, dat de slag van verdachte hem bewusteloos had ge maakt, al was de kracht ervan vermoede lijk door zijn dikken jekker gebroken. Toen de politieman zijn bewustzijn herkregen had, merkte hij dat verdachte boven op hem zat. Hij heeft dezen afgeworpen en daarna uit zelfverdediging beklaagde eenige slagen toegebracht. Het verhaal van verdachte luidde geheel anders, dan dat der dagvaarding. De veld wachter was achter hem aangekomen, had hem van achteren aangevallen en hevig mishandeld Hij bekende wel een geweer bij zich gehad te hebben, maar niet te heb ben geslagen. De president mr. A. G. A. Ridder van Rappard herinnerde verdachte eraan, dat hij reeds negen maal veroordeeld is. De officier van Justitie mr. Van Evei- dingen eischte een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger m". Van Nes drong op een lichtere straf aan. BALDADIGHEID? Stukken hout in een wissel. De directie van de Westlandsche Stoom tram heeft ter kennis van de politie ge bracht, dat op haar tramlijn op den Loos-, duinscheweg Vrijdagmiddag half-één een wissel was vastgezet, doordat zich daarin een paar stukken hout bevonden, welke er blijkbaar opzettelük in waren aangebracht De machinist had het euvel tijdig ontdekt cn heeft daardoor wellicht een ontsporing voorkomen. Gedacht wordt aan baldadig heid van straatjongens. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Adressen van vak organisaties AMERS EOORT Het hoofdbestuur van het Ned. Werklie den verbond Patrimonium heeft aan «Ie Tweede Kamer een adres gezonden, waar in het ernstig aandringt op tot standko- ming van de Ziektewet en van de Zieken fondswet 1920 in deze zittingsperiode. Het verbond merkt op. dat het wetsont werp aan hun verlangens niet geheel vol doet, waarom het door de Kamer aan te brengen verbeteringen zal toejuichen. Naar het oordeel van adressant moet echter op dit oogenblik alle strijd over vorm en organisatie worden vermpden. als ook elke ingrijpende wijziging, die de wet in gevaar zou brengen, waar dit zal ingaan tegen het belang dat heel ons volk heeft bij het invoeren van een ziekengeldverzo- kering. die zoo noodig na enkele jaren praktijk kan worden herzien en uitgebreid Het R.-K. Werkliedenverbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waar in het wordt betreurd, dat de minister te ruggekomen is op zijn oorspronkelijk voor stel om den kring der verzekerden onge veer gelijk te maken aan dien der Invali diteitsverzekering. Verzocht wordt den oorspronkelijken tekst van het wijzigingsontwerp te herstel len en dus ook te doen vervallen de thans voorgestelde bepaling sub lc. welke uit sluit de personen, die meer dan 3000 vast loon per jaar gpnleten. Oniulst lijkt adressant ook de nieuwe be paling van art 20, volgens welke staking en uitsluiting zullen gelden als beëindiging der dienstbetrekking. Vast moet staan, dat de verzekering blijft doorloopen. Ook in het overleg tusschen de Kamer en minister is tot dusver gehandhaafd de be paling, volgens welke de premie voor de helft door den werkgever, voor de andere helft door den arbeider verschuldigd is Deze bepaling schijnt adressant tegenover de arbeiders om verschillende reden in hooge mate onbillijk. Vertrouwd wordt dat de Kamer een be sluit zal nemen, waardoor de lasten der ziekteverzekering geheel voor rekening van de werkgevers (het bedrijf) zullen worden gebracht. Wat de organisatie der bedrijfsvereen» ging van art 90 (1) betreft, meenen adres santen. dat de bepalingen van het wetsont werp wijzen op vereenigingen met werkge vers-leden, terwijl alleen vaststaat, dat -ie arbeidersorganisaties in het bestuur zullen vertegenwoordigd zijn. Willen we werke lijk te doen hebben met een instituut waarin de arbeiders gelijke zeggenschap zullen hebben als de werkgevers, dan moet vaststaan, dat door de arbeidersorganisa ties in de algemeene vergadering gelijk» zeggenschap kan worden uitgeoefend als door de werkgevers. Ten slotte wordt verzocht, teneinde de belangen der arbeiders, die eventueel bij de kassen der Roden van Arbeid verzekerd zullen zijn, op zooveel mogelijk gelijke wij ze te behartigen als die van de verzekerden bii de bedrijfsverenigingen, door do moge lijkheid van lager uitkeering, voorzien in art 35, o.i. te doen vervallen. De heer Duys c.s. hebben ter vervangina van hun vroeger ingediende amendemen ten een nieuwe reeks amendementen inge diend van ongeveer dezelfde strekking. Voorts worden eenige nieuwe amende menten voorgesteld, waarvan één de be doeling heeft, om duidelijk vast te stellen dat b.v. thuiswerkende kleermakers ook onder de ziektewet zullen vallen. Een ander amendement beoogt om art 60 als volgt te lezen „De premie wordt betaald door den werk gever. De premie wordt door den werkgever be taald ter plaatse, door den Raad van Ar beid aangewezen. De werkgever rnag door de hem krach tens deze wet betaalde of verschuldigde premie geheel noch gedeeltelijk op eeniger- lei wijze op den arbeider verhalen, voor zoover hem dit niet is toegestaan bij of krachtens deze wet". AFD. STOFFEN en BONNETERIE Wij ontvingen in nieuwe kleuren en qualiteiten de Voorjaars Stoffen in zwarte en gekleurde VELOUTI- NES zoowel in wol als in zijde, in wollen Crêpe georgette. In mc,i telstoffen brengen wij U het nieuwste. Verder kwamen juist binnen: WOLLEN MOUSEL1NES, VOILES en SHANTUNGS. In onze afd. Eonneterie hebben wij Nouveauté's m KRAGEN met MANCHETTENLAVA- LIÊRES en SHAWL-KRAGEN Een lijder aan hoogmoedswaan en fantastisch leugenaar P. A. F. K. uit Bussum, techniker, thans gedetineerd, dupeerde tal van goedgeloo- vigen door oplichterij en leidde zoo gerui- men tijd het leventje van vroolijke Frans. Toen hij uit de gevangenis kwam, waar hij telkens terugkeerde wegens diefstal, ver duistering, desertie en oplichterij, begon hij opnieuw het land in onrust te brengen door zijn brutaal en misdadig avontuur. Hij gaf zich uit voor dokter, ingenieur, overste en noemde zicb meestal „Jhr. van Ryckevorsel". Hij huurde in Iedere stad een auto, logeerde in de beste hotels, nam het er fijn van, maar betaalde nergens. Hij bezocht kazernes en paleizen van Justitie en werd om zijn „voornaamheid overal met gepaste eer ontvangen en bediend. Zoo bad hij bezocht de steden Apeldoorn, Die ren, Zwolle, Utrecht, Zeist, Amsterdam, Gouda, Breda, Tilburg, Kindhoven en tal van dorpen en werd tenslote in Hilvaren- beek aangehouden, terwijl het bij de jus titie processen-verbaal regende vaD uit het geheele land over de oplichterij van den „jonker". Vrijdag stond hij voor de recht bank te Den Bosch terecht. Op last der justitie werd door dokter Casparie, zenuwarts te Den Bosch, een psy chiatrisch onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van verdachte Volgens het rapport van den psychiater is verdachte niet krankzinnig. Hij ls iemand die lijdt aan hoogmoedswaan, een fantastisch leu genaar, psychisch gedegenereerd en om die psychische defecten minder toerekenbaar. Verdachte is een onverbeterlijk type, een die telkens als hij uit de gevangenis komt in de maatschappij gevaarlijk is. en er daarom uit behoort te worden verwijderd. Het O.M. requireerde tot toepassing van het nieuwe artikel van het wetb van straf recht nopens de psychopaten en dat ver dachte zonder toepassing van straf en zon der plaatsing in een krankzinnigengesticht ter beschikking zal worden gesteld van de regeering. Uitspraak 7 Maart a.s. UITREIKING VAN EERE-DOCTORATEN. Aan de heeren Stork en Deterding. De uitreiking van het. eere-diploma doc tor honoris causa aan de heeren dr. ir. C. F. Stork en sir dr. Deterding aan de Techni sche Hoogeschool te Delft zal plaats vinden op Woensdag 13 Maart to half drie in de Stadsdoelen Bezoekster .Heeft je co&a eersi&oa van paarden f° 1 Vrouw jEnot Den aaa voor aeo «edstrijo wee» n® welk Lpmur va?' er> re teer m **rnrx»r den eoiK*-" ,#r iip veet tg) aima, waai om oei aai aiet aet*T, ifassing inow)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6