Frangaise Krachtig en Onvermoeid J.W.M.SLUITER A. J. FORTGENS. FRED DONDERS onder de Arabieren Liefdadigheidsvoorsièliiig Z. B. B. H. H. AMERSFOORTSCH DAGBLAD Mej. H. C. C. DE JAGER GRAFWERK V; Pietei Bothlaan 16 J, Ui. TOMMEL - Schimmelp.straat 12 Ir. KALFF OVER DE SPOORWEGEN EEN REDE IN DE INDUSTRILELECLUB Tegenover Moltmaker een „Voltmaker" Advertentiën Firma J. W. WENIZEL LANGESTRAAl lOBa TEL 104 Opname zoowel bij dag- als avondlicht. Cours de Francais aux grandes personnes et aux enfants par Diplomée M.0. HET geschenk voor de jongensl G. F. VAN DAM Uitgave VALKHOFF Co. te Amersfoort Amersfoortsche Vereeniging t/b. c'er Tuberculose. IRMA R. VAN D IJK Wij staan U gaarne ten dienste met het re /en van advies voor het plaatsen van Uw Advertenties in alle b'aden, zonder prijsverhooging Onderwijs in alle vakken Pr. Julianalaan 13, bij de Utr. Weg Zeer goede 2e hands Schrijfmachine egen uiterst billif^te prijzen. iederen dag weer Tuinarchitect AMERSFOORT Timmerman - Aannemer Een solied adres voor Uw Timmer- en Metselwerken IVat de ondernemer uit eigen be 'egmg doet is meer Hniard dan ucltelijke maatregelen Men meldt ons uit Amsterdam: Eenmaal per jaar pleegd de Industrieele Club haren leden een geestelijk regaal te bieden, waarvoor zij dan meer ontvanke lijk worden gemaakt door een feestelijkcn ïnaa.Hlid Dit maaltijd was Vrijdag aangericht ter eere vu.. J. A. Kalff, den leider onzer ■»oo-»rwegen, die zijn functie over enkele maanden zal neerleggen In antwoord op de waardeerende woor den van den voorzitter, zeide de heer Kalff dat het hpm een genoegen was om in don kring van znkenmenschen te snrpken over een bedrijf, dat 35 jaar aan zijn leven in houd had gegeven. Het oogenblik is van dien aard, dat men misschien lie ver zou zien. dat hij over de spoorwegen maar zweeg Maar als in heel Europa het spoorwegver ker door den win ter is gedesorgani seerd dan behoeft het niemand te ver bazen, nis wij hier in moeilijkheden zijn, immers in den regel vervoeren de sporen slechts 20 van het totale vrachtvervoer. Daarop be hoort dus hun wagenpark te zijn berekend en nu moet plotseling 80% van dit ver keer worden overgenomen. Het mar klaagt nu natuurlijk de man. die andi.s alles naar het water brengt. Maar er zijn ook anderen, die Jeremiaden laten hooren Natuurlijk is de spoorweg te duur en ver- voert zij de menschen niet snel genoeg naar hun station, waarbil dan andere wel mo gen worden voorbijgereden. A. KALFF. Natuurlijk vindt hel publiek d t de 5% dividend, die aan aandeelhouders is ge waarborgd. te vee! en even natuurlijk schrikt da belastingbetaler terug voor d« mogelijkiieid. dat uit de schatkist zal moe ten worden bijgepast om deze waarborg na te kompn. Looncn van het personeel zijn te laag. de werktijden te lang. Dat zijn zoo enkele van de bezwaren, die de leiding van een spoorwegbedrijf te hoo ren krijgt en hij roag tevreden zijn. als er iusschen deze velerlei en tegengestelde be zwaren een zeker evenwicht Is. Dat is er Het heeft na de fusie van de beide groote spoorwegmaatschappijen eeni gen tijd geduurd voordal het er was. Die fusie was een zeer gecompliceerd en veel omvattend werk en de personeelorganisa tie was wellicht de moeilijkste van allen Dok omdat daarbij niet de medewerking werd ondervonden waarop men meende te mogen rekenen Maar inmiddels is dan loch voor publiek en personeel de toestand verbeterd door de fusie. Toen kwam 1918 met zijn bevlieging van schijnhumanisme en het bedrijf dreigde daarvan dupe te worden. De rpgeering drong tot maatregelen, die voor een ver antwoordelijke bedrijfsleiding zeer moeilijk te aanvaarden waren en tot haar ging die dus met de vraag; naast ons of maak ons het leven mogelijk' Aan 50 000 nieuwe staatsambtenaren had de regeering blijkbaar niet veel lust en dus werd de overeenkomst aangegaan, die aan aandeelhouders een matig dividend waarborgt. Maar daardoor werd de spoor wegdirectie tevens beheerder van rijks geld. Zij moest zorgen voor een sluitende rekening en dat moge verklaren, waarom zii zich nu en dan wel verzetten moest, te gen plannen, die aan de sporen een deel van haar verkeer zouden ontnemen, waar om zij zich niet liet verleiden tot opdrij ving der arbeidsvoorwaarden boven de grens van het toelaatbare. De ervaring heeft de regeering en de ar beiders toegankelijk gemaakt voor de over wegingen, waarmee de spoorwegleiding aanvankelijk beide ontstemde De exploita tiekosten werden door rigoureuse bezuini gingen met 38 verminderd en sedert 1924 zijn er geen tekorten meer en verdienen de spoorwegen hun dividend cn behoorlijke afschrijvingen, ierwijl de tarieven lager zijn dan elders in F.uropa. behalve in Frankrijk en Belgiö, waar de waardever mindering van het ruilmiddel nog na werkt. De belastingbetaler behoeft voor een spoorwegtekort niet te vreezen. De tariefsverlaging van 192G kwam tegc lijk met de clectrificatio die een succes werd en toen aan het einde van 192(> het water tijdelijk dichtviel, was het gevaar van deze tariefsverlaging voor het bud0e tair .evenwicht daardoor bezworen. Zoodra het mogelijk is krijgt gij weer een verlaging, beloofde ir. Kalff Nog zijn 39.000 man in dienst bij de spo ren cn hun belooning (91 millioen) vraagt 77 van alle exploitatiekosten Dat perso neel heeft zeer bijzondere aandacht ge vraagd van de leiding. Men fusioneerde te vens groote personeelen, waarin het klein ste gewend was aan tucht, het grootste in veel mindere mate. Dat leidde tot strijd door de infectie van 1918 verhevigd. Het einde van dien strijd is een verhou ding waarin regelmatig een door de direc tie geleid overleg wordt gepleegd ten bate van bedrijf en personeel. Dat laatste heeft t zich toeopgewerkt met de resultaten van het bedrijf rekening te houden Tot dat overleg moet de werkgever in staat en bovenal geneigd zijn Hij moet be grip hebben voor eigen voorrechten cn de zonloosheid van veler bestaan waarin de drang naar nieuwe levensvoorwaarden en een helderder horizon alleen maar ver klaarbaar is. Heeft de ondernemer dat besef, cn be grijpt hij de onderlinge waarde der dingen, dan weet hij dat hij uit zich zelf iets moet doen voor zijn medewerkers. Dat is het eenige middel om vertrouwen te wek ken. Niet wat men gedwongen door strijd of door een wet, ontworpen door menschen buiten het bedrijfsleven staande, geeft, maar wat men van harte en spontaan doet wekt begrip voor dc bedoelingen van den onder nemer. Het is bovendien practisch. Een alom vrijwillig toegestane 9-uren dag had ons den wettelijken 8-urendag in kwaden tijd bespaard. Maar er zijn helaas te veel werk gevers, die niet vragen: „hoeveel zou ik kunnen geven", maar „met hoeveel zou ik kunnen volstaan". Men heeft betoogd, dat wij met wettelijke sociale maatreeelen aan de spits der be schaving moeten gaan Niet langs dien weg dienen wij ons volk het best en den industrieelen vrede. Daar over beslist de vraag, of hetgeen wij voor onze werkers veroveren op het bedrijf, komt uit het hart. Er waren daverende bewijzen van in stemming en bewondering voor deze rede cn ir. A. Heldring, die uit naam der leden ook dat wordt een traditie den spreker dankte, kon van te voren overtuigd zijn, dat hij meer bijval zou vinden, naar mate hij van meer waardeering deed blij ken. Een aardige vergelijking vona ir. H. Voor het Centraalstation: rechts een klok, die van minuut tot minuut meegaat met haar tijd. Links een richtingwijzer, dio weigert met de winden te gaan, maar zelf, constant in bepaalde richting wijst Tegenover „Moltmaker" stond een ..Volt maker' die spanning in het bedriif weet te brengen cn energie. Hij verwekt daardoor verontw:«jrdiginö bij de autobushouders. Dat zijn wij eigen lijk allen. Desalniettemin kunnen wij erken nen, dat de leider der spoorwegen zijn be drijf heeft geleid als een goede autobus ondernemer Ir. Heldring trof zijn gehoor in het hart toen hij de hoop uitte, dat ir. Kalff straks, als hij niet meer met de leidii g der spoor wegen was belast, zijn land nog in velerlei functie moge dienen. Clemenceau en Hin denburg deden hun grootste werk na hun GOo jaar. Dat geeft hoop ook voor ir. Kalff Harteloos liberalisme 7 Onder dit opschrift teokent het Handels blad bij deze rede des beuren Kalff aan De fijne rede. die ir. J. A. Kalff voor de leden der Industrieele Club beeft gehouden en do indruk daardoor op de hoorders gemaakt, is een sprekend bewijs hoe zelfs dat deel van het pu bliek, dat hoeft leeren onderscheiden, schijn en wezen verwart. Hier is de leider van een groote on derneming, die. zich diep bewust van do beteekenis, dio een welvarend spoorwegbedrijf heeft voor de maat schappij en voor het eigen personeel, in forsch volgehouden dadon blijk geeft zijn verantwoordelijkheid stprk te gevoelen. Zijn plicht dwong hem daartoe, toen allen in openlijke „Ar- beiterfreundlichkeit'' wedijverden. Hel resultaat was, dat hij een harden in druk mankte. Hij had den moed neon te zeggen, toen zijn inzicht In de eco nomische mogelijkheden hem de over tuiging schonk, daf meegaan met de heerschende strooming zou neerko men op schade voor het bedrijf en dus van het zeer groote daaraan verbonden personeel. Daar hebt ge weer zoo'n harteloos werkgever, smaaldon zijn economische tegenstanders en do suggestie van deze bewering werkte door. Ook in dien kring, waar men niet a priori overtuigd is, dat een vrijzinnig onder nemer een abject individu is, hoog stens ietwat beter dan zijn leer. En bij de democraten van alle gading zucht te men diep eer het liefdeloos cn baatzuchtig liberalisme dat dergelijke ondernemers op hun leidersp!aai9 bracht cn liet Dc man. die, als beheerder van rijks geld, op zijn stuk staan, is t'oor de feiten ii het gelijk gesteld Zijn bedrijf, dot naar liet permanente de ficit >p koden der schatkist dreig.lo to drijven cn zou zijn gedreven, nis hij zijn wil niet had geplaatst tegen over het economisch onverstand, dat met den stroom der sentimenten zich liet gaan, zijn bedrijf doorstond den storm. Feilen zijn gelukkig nog steeds wel sprekender en meer overiuigend dan de diepzinnigste theorieën et redenec- ringen. En het spoorwegpersoneel, dot zich langzamerhand rekenschap gaf van het gevoel van veiligheid, «lat een flink gezagvoerder op de brug aan de bemanning geeft, het spoor\v«jt;perso neel liet zich overtuigen, dal de over wegingen die den leider inspireerden zuiver waren. Het begreep, dat niet een of andere vorm van machtswei lust maar gefundeerd gebleken In zicht in de economische mogelijkhe den de houding der spoorvvecdirectie bepaalde En nu blijkt, dat die harde Hefdelooze werkgever de belangen van zijn personeel en van ons volk vele malen beter heeft gediend, dan mee- ganndp zacht beid had kunnen d««en. Zelfs bisschop Ac-ngcnent liep in zijn eersten vastenhrief storm tegen dio „hnrtelooze" economie op een wijze, die zijn aanzien bij de tegenstanders wel moei hebben geschaad. Die hnrte looze economie bleek de zuiverste en beste behartiging der belnnaen van de gemeenschap en van de betrokken arbeiders. Ze werd toegepast juist met don wil de belangen dier arbeiders te dienen Uit vrije stukken en ondanks het feit. dal daaruit voor den bpdrtffs- loider die vol hield geen andere bate voortvloeide dan smaadredenen en moeilijkheden met zijn medewerkers in het bpdrijf Voor de Npdcrlnndsche welvaart ook on mede voor de Nederlandsche arbei ders lijkt hel ons dan ook zeer te hopen, dal er in de leiding der Ne derlandsche bedrijven van de echt li berale gezindheid, waarvan Ir Kalff getuigde, veel cn vaak moge blijken 1878 15 Juli 1928 Hoffotograaf, Opgericht 1S78 Beekensteinschelaan 24. door met teekeningen door Is. van Mens en Eelco ten Harmsen van Beek f 2.-, geb. f 2 90 Een kostelijk tongensboek ligt voor ons. dat wij mei eenige vreugde sig- naleeren. omdat hel afwfjkt van het gewone genre, zeer vlot geschreven is met veel fantasie en omdat het zi.h volkomen bij onzen tijd oanpast. Geen moraal-bcschouwingen listig ver dekt opgesteld geen doodgewone avontuurtjes, neen. een fiksch verhaal van een jongen, die als blim't passa gier met een vliegmaclone van Am sterdam naar Noord-Afrika trekt. Al leen uit lust lot avontuur. De vlieg tocht vraagt at direct belangstelling en als Fred Dorpers zich hij de Atri- kaansche kust door een spleet van het canva: in de Middeltandsche Zee heelt laten glijden, zijn we nieuwsgie rig om te welen, hoe 't verder met hem zal loopen. Hij komt tenslotte terecht bij een Belgischen schilder, mei wieri- zoon Pecrke hij tal van avonturen hc leeft in de stad der Mnhammeds D schrijver vertelt vele an'd'ge biizon derheden over 't leven der Arabieren en het grootste avontuur is wel: dc redding van een Hollandsrhe dame Uü de handen der wnestijnraovers. Wij kunnen zonder aarzelen dil boek van Frcd Donders aanbevelen. Hel draagt een rachel, dat vele jongens boeken missen, hel spreekt tol de ver beelding. is levens ieerzram en hel is vlot. maar niet opzettelijk kindertiik geschrrv.a Wij zijn ervan overtuigd dat tal van longens met leugd g V'itr dit verhopt zulten verslinden Is va'> kiens en Eelco ten Harmsen van Berk teek'mlcn er platen hij Vooral die van v. Mens zijn zeer goed geslcagd. „Hoagsche Crt." op DINSDAG 26 FEBRUARI 1929 des avonds 8 nur In AJHICITIA. OPVOERING van blijspel In 3 bedrijven van ARCHIBALD LAAFS door de Jilettanten tooneelclub „DE KEITJES". Toegangskaarten bij ITTMANN's boekhandel (Utrechtscheslraat) en aan de zaal, tegen 1.— alles inbegrepen. Muziek van het Amersfoortsche Padvinders Orkest. Plaatsbespreking k 0.10 op den dag der uitvoe ring in Amic\ ia (geen loting). RNHEMSCHEWEG 6-8 TEL. 465 - -• i T - AFDEEL IN 3 ADVERTENTIE-BUREAU TEL. Nos. 513 en 66 Directeu' A. t C. M00V Ei nddiplo.naConservaton u i AMSTERDAM. TE KOOP AANGEBODEN. Copieër en typeinrichting „Spidb" HOF 10 Tel. 867 Wij leveren goed ferzorgd - „Hij!!!!!!!"'""", lllffkIs gij lijdt aan Zenuwachtigheid Gebiek aan eetlust Spoedige vermoeid heid Bloedarmoede Algemeene Slopte Slapeloosheid dan hchl gij Sanatogen 00 'ol opgewektheid en energie, iederen dag opnieuw. Zoo zoudt ge wenschendathetwas en zoo kan het ook zijn. Want Uw vermoeidheid en loom heid, dat gebrek aan h»— werk of ontspanning isslech» ..gevolg van het feit, dat er te veel van Uw zenuwkracht is gevergd. Nieuwe kracht moet worden toegevoerd, extra kracht is noodig in lichaam en zenu wen, om vermoeid heid te overwinnen, om energiek en krachtig te blijven. Neem daarom eens enkele weken Sanatogen. Daarmedr zult ge Uw lichaam juist die stoffen phos phorus en geconcentreerd melk- eiwit toevoeren, die bloed, ze nuwen en spieren noodig hebben om nieuwe kracht uit op te bouwen. „Ssnatogen is het beete verster kingsmiddel. Het wekt den eetlust op en doet zwakken en herstel lenden in kracht toenemen,' schreef Dr. J. C. van Es te Leiden, Reeds na een kortstondig gebruik van Sanatogen zult ge bemerken dat ge U krachtiger voelt, het werk U minder in spant en 't gevoel van oververmoeidheid *8 avonds U niet langer bekruipt. SANATOGEN Het Zenuwsterkend Voedsel Bij alle Apothekers en Drogisten vanaf I,— per bus

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7