WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN St Zn. COGNAC VIEUX XXX Meer Coupons! li. PIRATE i per flesch f 4.50. UTR.S1RAAT 17 - Gsvastijd 1878 - TELEFOON 145 Minder te sparen! De hoogste kwaliteit Virginia Cigarettes 5 Vrije Coupons BUITENLANDSCH OVERZICHT DE TROEBELEN IN AFGHANISTAN Vervoer per vliegtuig ARBEIDSCONFLICT GEREGELD Scheidsrechterlijke uitspraak JAPANS POSITIE IN MANDSJOERIJE Economische ontwikkeling het doel HET EINDE VAN EEN BEUL Steeds door doodvrees gekweld VOOR ONZE HUISVROUW EN ELITEHAVER Studentenhaver, OOSTERVEEN BINNENLAND Humorhoekje Waarom tijd te verliezen met het sparen van andere sigaretten- coupons, indien U voor het halve aantal PIRATE punten hetzelfde, oi een beter cadeau kunt bekomen? Coupon bij 10 Sigaretten, 3 Coupons bij 20 Sigaretten. 4 cL Vraagt door onderstaanden bon onzen gratis catalogus met Wandel onze show sooms eens rond en be zichtig de collectie van sneer dan 1000 prach tige geschenken. Geen Tijdverlies! Inwisseling van cou pons met prompte af levering! BON tee poteea ia open enveloppe, porto 1 cent) Aan de 8ATCO Postbus 716, Amsterdam Gelieve mij gratis ea f?cnco toe fc» eenden Uw eet®- Bogua v&D geschenken eneB 8 Vrij© Coupons. Vao éénzelfde adres sal oiechta oea dese? boas ge- eecepteejd worde®. dan dat zij lans? in het onzekere zou kunnen blijven. Het kan dan tok niet anders, of de regeering moet zich daarover onvorwijld uitspreken. De gelegenheid zal daar spoe dig voor gevonden zijn. daar Dinsdag de heer Van Cauwelaert bij den aanvang der Kamerzitting het gouvernement bij hoog6 dringendheid, zal interpelleeren om het te verzoeken, de noodige opheldering te ver schaffen. In de ..Schelde" schrijft het frontlstischfe Kamerlid Herman Vos „Wij doen geen uitspraak over de echt heid van het stuk. maar tegenover deze onthulling kan de Belgische politiek, kan de Belgische regeering zich niet onbetuigd laten. Indien het stuk echt is, dan is het vernietigend oordeel over het beleid van deze regeering. van de staatslieden, die er de verantwoordelijkheid van te drage" heb ben. zonder nogelljk beroep definitief uit gesproken. Dan is wat wij vreesden in nog grooter mate dan wij vermoedden bewaar heid de gruwelijke oorloTsdienstbaarheid rust dan op ons volk en wij zijn met deze openbaring van de geheime bedoelingen des* Belgische regeering in de. meest ge vaarlijke phase getreden van de grondig bedorven vredesatmosfeer, waarin geen nor male betrekkingen lussehen Nederland en België meer mogelijk zijn. Indien het hier een vervalschina geldt, dan is het een po litieke misdaad van een eerloozen schurk, die niet zonder sanctie mag blijven. De Belgische regeering heeft tot dusvsi nog geen démenti gepubliceerd. Hst stemrecht voor do zwnrïeu in Zuid-Afrika, De aanstaan- de verkiezingen zullen door dit vrac">*uk worden beheerscht. Zal Zuid-Afrika „a white man's country" blijven.? Evenals in Engeland worden dit jaar ook in de unie van Zuid-Afrika verkiezin gen gehouden. Terwijl men echter in Enge land nog op zoek is naar geschikte leuzen, die men kan gebruiken om de geestdrift der stemgerechtigden op te wekken, is men tenslotte in Zuid-Afrika het er over eens geworden het vraagstuk van het kiesrecht voor de inboorlingen in het middenpunt van den verkiezingsstijd te plaatsen, een probleem, dat, wat zijn eerste gevolgen be treft, slechts het land zelf zal aangaan, maar spoediger dan menige politicus dat lief zal zijn van internationale beteekenis kan worden. Slechts ongaarne heeft de weinig pro-En gelsche regeeringspartij zich dit vraagstuk als leuze laten opdringen en daarom was het een verstandige schaakzet van Engel- sche zijde, dit probleem op den voorgrond te stellen, doch nu het eenmaal gebeurd is, zullen beide partijen bet standpunt, dat zij eenmaal ingenomen hebben, niet meer kun nen verlaten. Het gaat hierbij om niets minder dan om de hegemonie der blanken Sn Zuid-Afrika» Ö6 Köln Ztg. maakt de opmerking, dat Engeland., voor welken staat het er in wer- keleijkheid slechts op aankomt de nationa listen ten val te brengen,nu weer eens zijn liefde voor de onderdrukte volkeren or.t dekt en zich lot beschermheer der zwarten opwerpt, die het stemrecht nog niet heb ben, dezelfde zwarten overigens, wien de pro-Engelsche unionisten-partij uit tacti sche overwegingen enkele jaren na den Boerenoorlog het stemrecht probeerde te onthouden en gedeeltelijk onthield. De toestand is nu zoo: terwijl in de Kaap provincie ongeveer 15.000 zwarten het stem recht hebben, die met behulp van deze stemmen tien tot twaalf blanke leden in 't parlement kunnen brengen, bezit Natal maar heel enkele stemgerechtigden, terwijl do Oranje Vrijstaat en Transvaal de zwar ten heelemaa! niet tot de stembus toelaten. Engeland stelt nu voor het kiesrecht gelijk matig tot alle deelen van de Unie uit te strekken, wat misschien, aldus de K. Ztg., in menschelljk opzicht heel mooi bedoeld is, maar feitelijk, gezien de groote wanver houding tussehen zwarten en blanken, nl. 4:1, groote gevaren voor de hegomonie der blanken meebrengt. Het tegenvoorstel van Hertzog komt hier op neer om ten eerste het stemrecht den zwarten, die het nu hebben, tot het einde- van hun leven te laten behouden, dan ren tegen geen uitbreiding, voorzoover het ze tels in 't parlement betreft te gedoogen. maar wel de zwarten in heel de Unie in veel grooter mate, dan to) dusver het ge val Ie, te betrekken bij de gemeentelijke vertegenwoordiging. Men heeft hier dus te maken met een compromis, met de oplossing waarvan bei de partijen het eens zouden kunnen zijn bovenal echter de beide secties der blanken, want de kwestie draait hierom: zal Zuid- Afrika, al dan niet, a white man's country een land der blanken blij ven? De wet, die deze aangelegenheid zou re gelen in den door Hertzog bedoelden geest, werd dezer dagen in tweede lezing met een aanmerkelijke meerderheid aangenomen, maar naderhand Is de vereischte tweederde meerderheid niet verkregen. Ondertusschen zullen de verkiezingen welke voor de deur^taan, aantoonen, of het aanzien en de positie van den blanke in Zuid-Afrika zal worden ondermijnd en zulks terwille van een tactisch voordeel. De evacuatie der legatieleden Londen, 24 Febr. (V.D. Vóór het te rugtrekken der Europeesche diplomatieke vertegenwoordigingen, heeft, r.-aar de cor respondent van de observer bericht, een gedachtenwisseling plaats gehad tussehen de Europeesche mogendheden, in het ver loop waarvan men tot de overtuiging is gekomen, dat het handhaven der gezant schappen geen doel meer bad, terwijl aan den anderen kant de veiligheid der ge zanten en van het personeel ernstig go- vaar liep. Met het oog op het persoonlijke gevaar zullen ook alle vluchten der Brit sche vliegtuigen geheim gehouden wor den. Een der eerst vertrokken vliegtuigen is reeds geland, maar kan tengevolge van de op het vliegveld gevallen sneeuw niet opstijgen. Andere vliegtuigen, die te Pet» jawar gereed 6tonden om te starten, zijn daarom gewaarschuwd om voorloopig nog niet op te stijgen. De vliegtuigen der Britsche luchtstrijdkrachten hebben thans sedert Kerstmis in totaal meer dan 500 passagiers van Kaboel naar Pesiawar vervoerd, w.o. meer dan 300 vrouwen en kinderen. De passagiers waren van de meest uiteenloopende nationaliteiten; ver voerd werden n.l Engelechen, Franschen, Duitschers, Italianen, Zwitsers, Roerae nen, Amerikanen, Perzen, Turken, Syrlërs en Afghanen. Londen, 25 Fobr. (V.D.) De evacuatie der Britsche, Fransche en Italiaansche diplo matieke vertegenwoordigingen uit Kaboel naar Pesjawar werd gisteren voortgezet door vliegtuigen van de Britsche lucht strijdkrachten. Gisteravond zijn alle leden van de Fransche en Italiaansche legatie en eenige leden der Britsche legatie, waar bij ook de Britsche gezant, sir Francis Humphrys, tezamen 27 personen, met vijf vliegtuigen vertrokken. Oorspronkelijk waren regelingen met de Afghaansche regeering getroffen om de evacuatie door acht vliegtuigen te doen uitvoeren, maar dit was onmogelijk, door dat het vliegveld bedekt was met een on geveer 40 c.M. dikke laag sneeuw Sir Francis Humphrys stelde echter Zaterdag eenige honderden menschen te werk om de sneeuw hard te stampen en met schoffels een geschikt landingsterrein te maken, zoodat, hoewel de landing nog moeilijk blijft, het vliegveld Zondag en ook vandaag toch behoorlijk bruikbaar is. De autoritei ten ta Kaboel verleende welwillende mede werking bij de werkzaamheden op het vliegveld. B e r 1 ij n, 25 Febr. (V.D Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat het de Duit- sche diplomatieke vertegenwoordiging te Kaboel nog niet gelukt is alle Duitschers, die zich te Kaboel bevinden, te doen ver trekken Acht Duitschers hebben nog geon reisvergunning gekregen, terwijl achttien Duitschers, die hun reisvergunning reeds hebben, nog niet door de Britsche lucht strijdkrachten vervoerd konden worden, aangezien er niet meer vliegtuigen ter be schikking waren. De Duitsche gezant heeft intusschen Afghanistan verlaten. Zijn plaats wordt ingenomen door den consul- generaal Von Plessen. KONING GEORGE S TOESTAND. Officieel werd gisteren uit Craigweil Hou se gemeld, dat de koning een goeden nacht en een rustigen dag heeft gehad. Het weer was echter den geheelen dag triest en maar amper brak van tijd tot tijd een zonnestraal door het sombere zwerk. De vochtigheid be lette, dat de ramen van 'skonings slaapka mer werden geopend, maar wel zat hij en kele uren in zijn stoei voor het venster. DE PRINS VAN WALES VERKOOPT ZIJN RENPAARDEN. De prins van Wales heeft zijn venpaarden stal van 12 paarden voor 4265 pond ster ling verkocht. De prins is hiertoe overge gaan om meer tijd te hebben, om zich aan de plichten van zijn staat te wijden. MET DRIE MILLIOEN FRANCS AAN DEN AAL. De bankier Pierre Fayolle is, volgens een bericht uit Parijs, met achterlating van eon passief van drie rnillioen francs gevlucht. Bij de huiszoeking werd in de brandkast rnaar 65 centimes aan contant geld gevon den. Een gerechtelijk onderzoek is aan den gang. Vrede in de Duitsche textiel nijverheid hersteld Berlijn, 25 Febr. (V.D.) Het paritaire scheidsgericht van vertegenwoordigers van arbeiders-organisaties en werkgevers in de textielindustrie is Zondagavond, na lang durig onderhandelen, tot overeenstemming gekomen inzake do rneeningsverschillen betreffende de collectieve arbeidsovereen komst. De gedane uitspraak werd eenstem mig vastgesteld. Besloten werd. dat alle vijandige maatregelen van beide partijen onmiddellijk zullen eindigpn en dat geen der partijen tot nieuwe maatregelen zal mogen overgaan. De wedertewerkstelling der arbeiders zal plaats vinden, naarmate het bedrijf dit economisch en technisch mogelijk maakt. De details der gedane uit spraak zullen hedenmiddag in den vorm van een verklaring gepubliceerd worden. Berlijn, 25 Febr. (V.D.) Inzake de ge velde uitspraak in het textieiconfüct wordt nader gemeld, dat de onderhandelingen, die gisteren teneinde zijn gevoerd, vijf dagen hebben geduurd. Voorzitter van het scheidsgerecht was de scheidsrechter voor West falen, Brahn, terwijl de andere scheidsrechters waren de polilie-pres'dent Schoebel en de mljndirecteur dr. Wolff. De nieuwe uitspraak houdt een loons- verhooging in van 3 tot 5 percent. De heide betrokken partijen hadden zich reeds van den aanvang of bereid verklaard de uit spraak te aanvaarden, wanneer zij een stemmig geveld zou worden. De nieuwe uitspraak geldt voor een periode van an derhalf tot twee jaar en omvat een gebied van 21 districten met 200 000 textielarbei ders, waarvan ongeveer 70 000 man bij uit sluitingen betrokken zijn. Aangezien de scheidsrechterlijke beslissing eenstemmig genomen is, treedt zij heden nop in vv.er king. Voor zoover mogelijk wordt het werk dus heden hervat. In de uitspraak is te vens vastgelegd, dat eventueel? ondulde Üjkheden of uit de scheidsrechterlijke uit spraak voortvloeiende conflicten aan het zelfde scheidsgerecht zullen vvordpn voor gelegd De voorzitter, de scheidsrechter voor Westfalen Brahn, heslist dan, of er inderdaad sprake is van een onduidelijk heid, waaromtrent een uitspraak moet worden gedaan. Het streeft niet naar territoriale uitbreiding Londen, 24 Febr. (H.N.) De Japansche gezant in de Verecnigde Staten heeft in een onderhoud met vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers een verklaring afgelegd over de Japansche politiek in Mandsjoerije. Hij verklaarde, dat Japan in Mandsjoerije geen territoriale uitbreiding nastreeft, doch er slechts op bedacht is, om in samenwerking met China en de overige mogendheden de economische ont wikkeling van bet land te bevorderen. Ja pan is aangewezen op eon vredespolitiek, orndat het een groote industriestaat en handelsmacht wil worden. De uitvoer van grondstoffen en industrieproducten is voor Japan van veel meer belang dan wrijvin gon met buitenlandsche mogendheden. De Japansche troepen op het schiereiland Sjantoeng zullen volgens een officieele ver klaring van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken wegens den opstand voorloopig niet teruggetrokken worden, doch daar zoolang blijven, totdat de rust hersteld zal zijn. AGRAM TWEEDE HOOFDSTAD VAN ZUID-SLA Vit-, W e e n e n. 2 3 Febr. (H. N.l Volgens een bericht in de bladen moet in Zuid-Slavie het plan bestaan om Agram tot de tweede hoofdstad van het land te maken. De bla den herinneren in dit verband aan het be richt, dat koning Alexander zich binnen kort voor een langdurig verblijf naar Agrarn zal begeven. Geheimzinnig sterfgeval te New York De beul van de Sing-Sing-gevangen'ts to New York, John W. Hulbert, die door het overhalen van de fatale handle 140 moor denaars op den electrischen stoel der dood heeft gebracht, is Zaterdag dood aange troffen in den kelder van zijn woning en de politie heeft nog niet kunnen vaststel len wat de doodsoorzaak was, aldus de Cour Hulbert was uitermate bang voor zijn eigen leven en verkeerde reeds jaren lang in eon voortdurende vrees, vermoord te zullen worden. Wanneer hij zich naar Sing Sing begaf voor een nieuwe executie, reis de hij nooit des nachts, om niet genood zaakt te zijn van een slaapwagen gebruik te maken. Éénmaal werd zijn voedsel ver giftigd en kwam hij slechts tot bewustzijn een paar minuten voor de executie. Met de jaren nam zijn vrees toe, dat hij vermin»»*,3 zou worden, vooral nadat hij door een woe denda menigte uit Omaha was verjaacd, omdat hij daar den electrischen stoel wil de invoeren. De beul was een zonderling, teruggetrok ken man, zwijgzaam en onvriendelijk, die crecn enkelen vriend bezat en ten minste uiterlijk volkomen ongevoelig was Om zes gulden te sparen voor een taxi reisd» hij eens mede. met den lljkauto, waarin het lijk van een juist door hem geöxecu teerd man werd vervoerd. Hij had de ee woonte, vóór de executie zelf in den «dec frischen stoel plaats te nemen en een slechte sigaar te rooken. Eens echter toon hij een man moest terechtstellen, dien hd zeer goed had gekend, was hij zijn zo nu wen niet rnpester on moesten de aanwezige politie agenten hem steunen, opdat hij ziel. naar het vertrek kon begeven, om <3? handle over te halen Kollletalif. Leverkaa9. Middagtafel. Runderrollade met andijvie uit de bus, aardappelen, griesbrij met '—Monies. 20 cent per ons. Een samenstelling van blauwe Rozijnen gepelde Hazetnooten en gepelde Walnoten. 25 cent per ons. Beleefd aanbevelend. Lanpestraat 42 Tele'oon 77 UIT DE STAATSCOURANT. 1 Benoemd tot bewaarder der hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewljzen te Breda de inspecteur der registratie en do meinen W. E. Duyn, te *s-Gravenhage; tot bewaarder te Utrecht de inspecteur der registratie en domeinen W. A. Kleyn vao de Poll te Utrecht, 2e afd.; tot ontvanger der successierechten no. 3 en registratie te 's-Gravenhage de inspec teur der registratie en domeinen D. Veen- man te Amersfoort; tot ontvanger der registratie te Os G M. Steyn, surnumerair der registratie en do^ meinen ten kantore der registratie en do meinen te Assen-, te Raalte B J. Stroes, surnumerair dor registratie en domeinen ten kantore de? registratie cd domeinen te Arnhem; tot bewaarder der hypotheken h^t kadas ter en de scheepsbewijzen te Almelo do landmeter bij het kadaster mr. J. Best te Leiden; op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst mr. F. W. C. Hund Gebhard, plaats vervangend rijksadvocaat te Groningen; alphabetische aanbevelingslijst voor rech ter in de rechtbank te Roermond mr. P. P. J. M. Geradts, subs.-griffier bij die recht bank; mr. A. .1. Marre,. advocaat en pro cureur te Maastricht, kantonrechter-plaats- vervanger en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid- Limburgsche mijnstreek te Heerlen- mr. J. Terwindt, subs.-griffier bij de rechtbank te Tiel; benoemd tot controleerend geneesheer bij de Rijksverzekeringsbank Dr. A. L. Poelman, (hans assistent bij beschikking van den minister van financiën zijn benoemd tot adspirant landmeter hij het kadaster W. van Aggelen te Wape ningen, H. J Hennink te Deventer, C C. Kroon te Zeist, R Nieuweenhuizen te Bre da, R. Wals te Amersfoort. DE RING VAN 12.500.— De vermoedelijke dader aan* gehouden. Zooals men zich zal herinneren, heeft de voriee week bij een juweliersfirma in de Kalverstraat .te Amsterdam een Italiaan kans gezien een ring, ter waarde van f 12.500.— weg te nemen. De vermoedelijke dader is te Brussel aangehouden. Morgen zal hli aldaar met den bestolen juwelier geconfronteerd worden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een auto gegrepen. Hedenmorgen is te Raalte op den onbe- waakten overweg een auto door een trein uit Zwolle gegrepen en totaal vernield. De inzittende, de heer Anema, zuivelfabrikant te Zwolle, kreeg wonder boven wonder geen Iptsel Vader ..Waar Is Pietje r Moeder Jk ben bezig z n spooi te volgen*'. (Passing Show),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2