WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX per flesch f 3.75. UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DRIE ARRESTATIES Officieël stilzwijgen Humorhoekje ABR. STAALMAN Groot politioneel schandaal op komst Brussel, 6 Maart. (H.N.) Naar verzekerd wordt, moet het door het Utrechtech Dag blad gepubliceerde document werkelijk door Frank-Heine met behulp van enkele onder geschikte ambtenaren van den Belgischen spionnagedienst zijn samengesteld. Het gaat daarbij in hoofdzaak om drie onderge schikte agenten, doch ook de leider van den Belgischen spionnagedienst moet gecorn promitteerd zijn. Men vreest van een groot politieschandaal. De verdachte agenten zijn reeds gehoord cn hun schuld staat boven alle twijfel vast. De regeering heeft besloten maatregelen te treffen de schuldigen te straffen en reeds twee agenten ontslagen. Andere maatregelen zullen volgen. Naar verluidt zal ook de leider van den spionnagedienst zijn ontslag krijgen. Een der ondergeschikte agenten moet bovendien in Duitschen spionnagedienst hebben ge staan. De regeering en de procureur-gene raal moeten tot nu toe, naar het heet. van niets geweten hebben. In regeeringskrin gen wordt voorloopig over de zaak nog ge zwegen, doch men verwacht, dat zij in ieder geval een verklaring zal moeten geven. Brussel,. 6 Maart. (H.N.) Het onderzoek tegen Frank-Heine is vandaag voortgezet, volgens het Belgische telegraafagentschap wordt hij in hechtenis gehouden, omdat thans ook een beschuldiging wegens ver- va.sching van handschriften mogelijk is, aangezien gebleken is dat hij bandteeke- ningen heeft vervalscht. De rechtbank zaJ Vrijdag een beslissing nemen over de hand having van het bevel tot zijn aanhouding en over de gronden, waarop de aanklacht tegen Frank gebaseerd zal worden. Hulp der Belgische tegen- splonnage 7 De Maasbode meldt: De zaak-Frank begint thans een voor België onaangename wending te krijgen. Het is nu bekend, dat Frank niet alleen voor de Duitsche spionnage werkte, maar dat hij ook in dienst was van de Belgische tegenspionnage. Hij heeft dit in de bekende omstandigheden zelf verraden op het oogen- blik zijner arrestatie. Toen nu zijn Duitsche lastgevers van hom kost wat kost het Frausch-Belgiscb militair accoord wilden hebben, heeft hij zich, naar hij zelf heeft verklaard, tot voor aanstaande personen in Belgiö gewend, die hem aanraadden een valsch traktaat te ver vaardigen en dit den Duitschers te overhan digen. Met die vooraanstaande personen schijnt hij elementen van de Belgische tegenspion nage te hebben bedoeld. Althans schijnt het thans ook bewezen te zijn, dat één dezer agenten hem het papier met stempel en hoofdje van het ministerie van defensie heeft overhandigd, waarop het valsche pro ces-verbaal werd geschreven. Frank heeft trouwens nog vóór zijn arrestatie in zijn bekend interview gezegd, dat dit stempel echt ;s. De chefs van de Belgische spion nage en de tweede sectie van den staf zou den dit niet geweten hebben. Dit element is echter van enorme waarde, omdat het op groote schaal de verantwoordelijkheid vermindert van de Nederlanders, die naar aanleiding van papier en van stempel in de echtheid van het stuk geloof 1en. Nu volgt de vraag hoe kwam dit voor de Duitsche spionnage vervaardigd stuk in Nederlandsch bezit. Hier komt de dubbele rol van Frank aan het daglicht. Hij kendp Ward Hermans als een gemakkelijk te mis leiden persoon. Van het oogenblik dat het stuk. waarmode hij zijn haat tegen België, dat hem tijdens den oorlog als Yzersoldaat slecht beeft behandeld kon koelen in zijn bezit zou zijn moest het spoedig zijn weg naar Nederland vinden, waar Hermans veel relaties heeft. Depressie in Belgische regee- ringskringen. De Brusselsche correspondent der Msbd. seint In de Wetstraat heerscht groote malaise sedert het bekend worden van de relaties van Frank met de Belgische splonnagedien- sten. Men fluisterde daar vanmiddag den naam van een bekend officier, die van het vervaardigen van het document op de hoog te zou zijn geweest, terwijl verder veron dersteld wordt, dat andere militaire auto riteiten iets van deze zaak afwisten Wat doet de Belgische justitie? De correspondent te Brussel der N.R.Ct. meldt: Drie agenten van de recherche hebben Dinsdag van 4—6 uur in verband met de documentonzaak een onderzoek ingesteld in de redactiebureaux van het Vlaamsche dag blad De Schelde te Antwerpen. Er werd naar papieren gezocht, die aan Ward Her mans zouden hebben toebehoord. De recher cheurs namen echter geen enkel stuk me de. In verband met dit bezoek wordt nog me degedeeld, dat Ward Hermans geen redac teur, maar alleen medewerker aan De Schelde was Ook blijkt het onjuist te zijn. dat Frank-Heine, die aan ten minste vijf Fransch-Belgische bladen heeft medege werkt. ook medewerker aan De Schelde zou zijn geweest. Voor zoover wij het nagingen, bevestigt het Kamerlid Herman Vos, be paalde deze zoogenaamde, medewerking zich tot een ingezonden briefje van 15 regels; meer niet. Hetzelfde blad, De Schelde, schrijft verder onder den titel „Is dit het schan daaltje?": „Nu anderhalve maand geleden werd in den kring van minister Jaspar ver teld, dat kort voor de verkiezingen een schandaal zou uitbreken, waarvan de Vlaamsch-nationalistcn de dupe zouden zijn. De onthullingen, door Le Soir medege deeld, bewijzen ten duidelijkste, dat hier tegen de Vlamingen een systeem van listen en lagen werd opgezet." Ook de Belgisch-Vlaamsche Standaard vindt de wending, door de docuraentenzaak genomen, zeer verdacht en schrijft o.m.: „Opvallend moet het eindelijk heeten, dat het Belgische gerecht de zaak Frank schijnbaar niet zoo bijzonder ernstig op neemt. Zekere bladen gewaagden van een spoedige vrijlating. Verder zou hij enkel voor vervalsching van een paspoort terecht staan. Wij kunnen niet gelooven, dat deze berichten met de waarheid zouden overeen stemmen, want de misdaad van Frank is voorzeker van dien aard, dat er strenger t.ient opgetreden te worden. Nog opvallen der heeten wij het. dat heel de Franskiljon- sche pers unisono op Ward Hermans geval len is en zijn vergrijp met activisme, Vlaamsch nationalisme en Duischgezindheid in verband brengt. Is het er wellicht eens te meer om te doen, de Vlamingen in het algemeen te belagen? Het zou ons niet ver wonderen, want de informaties der Nation Beige en van Le Soir waren van een allooi, dat dergelijke onderstellingen wettigen kan." De Neptune, die Frank-Heine van dichtbij kent, daar hij geruimen tijd redac teur was aan deze Antwerpsche courant, vertelt, hoe Frank op aandringen van wij len generaal Mahieu, wiens vertrouwen hij had weten te winnen, door haar in dienst werd genomen. In den eersten tijd was Frank-Heine, die een zeer intelligente man bleek te zijn, een waar model. Maar weldra kwam zijn ware natuur boven en zag de re dactie zich genoodzaakt van zijn diensten af te zien. Deze scheiding gebeurde niet zonder gerucht en werd gevolgd door een stortvloed van bedreigingen en belcedigin- gen. On" e opinie over dezen persoon, zegt de Neptune, is, dat hij tot alles in staat moet worden geacht, cn het zou ons geenszins verwonderen, hem mor gen' te hooren vertellen, dat alles wat hij uitbracht heel eenvoudig verzin sel was. Het ou ons evenmin verwonde ren te vernemen, dat hij dubbel spel speelt en morgen mededeelde, dat hij handelde op ingeving van de Belgische autoriteiten. Naar de Indépendance Beige meent te weten, blijkt Frank Heine voor het ma ken van wat dit blad heeft „het beruchte valsche document", van de welwillendheid van een ondergeschikten agent van den Belgischen contra-soionnagedienst misbruik te hebben gemaakt. Deze is het, die zonder medeweten van zijn chefs den falsaris pa pieren van het departement van landsver dediging, voorzien van een stempel van het-, zelfde departement zou hebben bezorgd. Frank, zegt het blad nog op een andere plaats, had geen enkele reden om de Bel gische justitie stork te vreezen, daar het zeer duidelijk is uitgemaakt, dat de geheele zaak der Utrechtsche documenten neer komt op een kolossale grap. Waarom laat de Belgische regeering niet onderzoeken dóór, waar alleen wat te vinden is? De N.R.Ct. schrijft nog: Verwonderlijk, dat de Belgische regeering overal laat onderzoeken behalve daar, waai' de stukken zijn. Uit het interview met den heer van Beu ningen, is gebleken, niet alleen, dat hij zei- de nog meer stukken in zijn bezit te hebben dan de door het U. D. gepubliceerde notulen (o.a. een stuk, dat de eigen handteekening van den chef van den Belgischen goneralen staf, generaal Galet draagt), maar ook, dat de heer van Beuningen geen enkel bezwaar maakt tegen welk onpartijdig onderzoek ook, na overleg met de regeering. Waarom wendt de Belgische regeering zich dan niet met dat doel tot de Neder- landsche regeering? t'TiwO; JS.U& es mei mifrouw Nat aan cn n whisK\ oent eeweest" „Neem me niet verfcwaRJK meneer, k wed aooit* (Passing Show), DE REIS VAN DE KONINGIN-MOEDER. De Engelsche ochtendbladen maken gewag van het be zoek. „Hollandsche vrienden". Een lid van de Nederlandsche legatie te Londen heeft tegenover een verslaggever j van de Star bevestigd, dat het bezoek bet- I welk Koningin Emma heden te Londen brengt om de tentoonstelling van Neder- I landsche kunst te bezichtigen, volkomen incognito is, aldus de N. R. Ct. De boot van I da Batavier, waarop zij met een paar ledon van haar gevolg, de eenige passagier is, ver trok gisteravond om 7 uur uit Rotterdam en zal bijtijds te Gravesend aankomen, op- dat de Koningin den trein kan nemen, die hedenochtend om kwart over negenen aan het Victoria Station aankomt. I Zij zal zich dan met een auto rechtstreeks naar Burlington House, waar de tentoon stelling gehouden wordt, begeven en zal er den geheelen dag doorbrengen, behalve dan den tijd waarin zij op de Nederlandsche le gatie thee zal drinken. Er waren, zeide het lid der legatie, nog maatregelen voor haar noenmaal getroffen. Na de schilderijen bezichtigd te hebben, zal de Koningin rechtstreek^ naar het Vic toria Station gaan en om kwart over zessen I 's avonds van daar vertrekken. Te Graves- I end begeeft zij zich weer dadelijk aan boord en de boot zal dan onverwijld vertrekken. I Vrijdagochtend om negen uur wordt zij te 1 Rotterdam terugverwacht Het lid van de Nederlandsche legatie deel de den Londenscben journalist nog mee, dat de Koningin als kunstkenster vol be langstelling voor de tentoonstelling is. I Nader meldt men ons uit Londen. De meeste ochtendbladen maken gewag van het aanstaande bezoek van Koningin Emma aan de tentoonstelling van Neder landsche kunst te Londen. De Daily Express doet het in een hoofd artikel met het opschrit: „Hollandsche vrienden". Zij schrijft: Deze dappere onder neming zal gelijkelijk door haar eigen volk en door ons volk toegejuicht worden. Zij zal honderdvoud belooning vinden in de weer- galooze rijkdom cn verscheidenheid van de tentoonstelling van het genie van de Neder landsche kunst, dat Burlington House het voorrecht heeft te laten zien. Na gewag gemaakt te hebben van de gulle medewerking van Nederland aan die tentoonstelling, zegt het blad nog* Geen volk had ons een beteren dienst kunnen be wijzen. De bereidwilllgp hulp van het Ne derlandsche volk bleek het fundament voor een tentoonstelling van niet te overtreffen schoonheid en een belangrijkheid, die mis schien nooit meer geëvenaard zullen wor den. MR. A. J. r. FOKKER, f Te Zierikzee is gisteren overleden de heei mr. A. J. F. Fokker van Craijestein van Ren- gerskerke, burgemeester van die gemeente, geboren aldaar in 1857. In 1833 was de heer Fokker gepromoveerd in de rechtsgele» rd- beid te Leiden. In 1887 werd hij lid van Ion gemeenteraad van Zierikzee. later weth >u der en sinds 1916 was hij burgemeester van Zierikzee. I Gedurende 40 jaar was hij voorzitter van het waterschap Schouwen, als hoedanig hij door het bereiken van de leeftijdsgrens in 1927 moest bedanken. Van 1896 af is de overledene voorzitter ge weest van het visscherijbestuur op de Schel de en de Zeeuwsche Stroomen en van 1896 tot 1913 was hij lid van de Eerste Kamer. Ook is hij verscheidene Jaren lid der Pro vinciale Staten van Zeeland geweest De overledene was ridder ln de orde van den Nedeil. Leeuw en commandeur in de Oranje Nassau-orde. VAL OP HET IJS Te Oud Karspel is het zoontje v*n den heer V., dat enkele dagen geleden ernstig op het ijs kwam te vallen, «aan de gevolgen overleden. GUNSTIG ADVIES VAN DEN RAAD VAN STATE. Over herziening van het Bezol- digingsbesluit. Naar het Volk d.d. 6 Maart uit den Haag verneemt, heeft de Raad van State gunstig geadviseerd over de herziening van het Be zoldigingsbesluit. Waarschijnlijk zal de bekrachtiging door de Kroon nog heden plaats vinden. De ver schijning van het besluit in het Staatsblad is dus op korten termijn te verwachten. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de met deze herziening verband hou dende betalingen althans gedeeltolijk nog deze week zullen plaats vinden. BOND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. De 43e jaarvergadering te Alk maar. Over de op 1 en 2 April te Alkmaar to houden 43e jaarvergadering over den Bond van Ch«\ Zangvereeniglngen valt thans te vermelden, dat zich te Alkmaar een eere comité heeft gevormd met den Burgemees ter mr. W. C. Wendelaar aan het hoofd, zoomede een comité van Ontvangst en Re geling. De eerste dag wordt geopend met een zangersfeest in den Stedelijken Muziek- tuin (bij ongunstig weder in de Groote Kerk), waar pl.m 600 zangers en zangeres sen zullen zingen, ten deele onder begelei ding van het Ilarmoniecorps „Soli Deo Glo ria". Op Paascbmaandagavond geeft de heer Jan Zwart in de Groote Kerk een orgelcon eert, waarbij de heer Jac. Caro als solist zal optreden. De tweede dag is bestemd voor de algemeene jaarvergadering en voor de ont vangst door het gemeentebestuur in den na middag. EEN DOOS MET ZWARE VERGIFTEN GEVONDEN. In handen gekomon van scho lieren. Men meldt ons uit Amsterdam: Door een jongen werd gisteravond bij de Heerengracht bij de Leliestraat een lang doosje gevonden en dat door hem aan een agent van politie ter hand werd gesteld. Deze nam het mee naar het bureau. Het bleek te "bevatten een viertal zeer kleine fleschjes van een kubieke centimeter groot te, die door doktoren worden gebruikt voor het vullen van injectiespuitjes. De inhoud van deze fleschjes was zeer zwaar vergift van verschillende soort. Bij onderzoek is gebleken, dat vermoede lijk door leerlingen van de kleermakers- school op de Heerengracht 119 een pak met deze doosjes is gevonden. Althans bij een aantal leerlingen waren deze fleschjes ln handen gezien. Er werden nog 27 gevulde doosjes in een pak op deze school terugge vonden. Verondersteld mag worden, dat er door leerlingen een aantal van deze doosjes of fleschjes mee naar hui9 Is genomen. Het gevaar was dus zeker niet denkbeel dig, dat er geproefd zou worden of dat de inhoud ervan in aanraking zou komen met de handen der bezitters, die doodelijke ge volgen zouden hebben. Maar evenzeer was de politie machteloos om in den avond deze fleschjes met hun zeer gevaarlijken in houd te achterhalen. Om echter zoo veel mogelijk het gevaar te beperken is per ra dio gewezon op den gevaarlijken inhoud der fleschjes. Nader meldt men ons uit Arasterdam: Een nader onderzoek naar de doosie met vergif, die op de Heerengracht bij de Vak school voor Kleermakers zijn gevonden, heeft aan het licht gebracht, dat Dinsdag middag een achttal bruine doozen met an dere rommel uit een goniezak op het ijs zijn gestort. De inhoud van dien zak was afkomstig van een inktfabriek in liquidatie in die buurt, welke Dinsdag is verhuisd. De leerlingen van de Kleermakersschool en ook nog anderen hebben de doozen van het ijs gehaald en meegenomen of op straat stuk gegooid. De leeraren van de school ontdekten dat de leerlingen deze ampulles in handen had den. Zij hebben ze van al de leerlingen een 70-tal afgenomen. Vermoedelijk heeft dus geen van de leerlingen van deze fleschjes met vergif mee naar huis genomen Echter ook nog anderen hebben deze doosjes met fleschjes meegenomen. Ir. VAN DUYVENBOODEN VARKEVISSER. t Te 's-Gravenhage is 53 jaar oud over leden ir. Henri van Duyvenhooden Varke- visser. oud-hoofdingenieur B.OAV. in Ned Oost-Indië. De crematie is bepaald op Vrijdag a.s te Westerveld, na aankomst van trein 12.48 uur. HET NUT VAN DEN RADIO-OMROEP. Telefoonstoring in 5 minuten hersteld. Vermoedelijk tengevolge van ijsgang was 4 dezer de kabel SchiermonnikoogOost- inahorn gestoord. Bij onderzoek bleek de isolatie goed te zijn; de beschadiging was evenwel een inwendige n.l. een contact ».us- schen de koperaders onderling, waardoor de verbinding tot een cnkeldraadsverbin- ding was teruggebracht. De Rijksdienst was niet bij machte, dit den kantoorhouder te doen weten en hem de maatregelen mede te deelen, welke hij moest nemen om het verkeer over de cn- keldraadsverbinding te kunnen leiden. Men kwam toen op de gedachte de hulp van den radio-omroep te vragen om de voor den kantoorhouder bestemde fnstruc- tieve inlichting per radio uit te spreken en de daarvoor in aanmerking komende luis teraars te verzoeken de inlichting te noteo- ren en deze daarna spoedigst aan den kan toorhouder over te brengen. Dank zij do medewerking van de A. V. R. O. was 5 minuten na de uitzending van het bericht de verbinding tusschen Schiermon nikoog cn Oostmahorn hersteld. Bedankt voor den Vrijheidsbond Het Kamerlid de heer Abr. Staalman heeft aan het bestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" medege deeld, dat hij voor het lidmaatschap van de partij bedankt. In het desbetreffend schrij ven deelt hij als zijn opinie mede, dat de Vrijheidsbond niet meer de belangen van alle groepen der bevolking naar behooren behartigt. „De zeer belangrijke financiöele steun", luidt verder dit schrijven, „dien de partij van een kleine groep kapitaalkrachtige personen ontvangt, heeft te grooten invloed op den gang van zaken gekregen. Daarvan is ook het gevolg, ofschoon men verklaarde, dat men mij gaarne als Kamerlid wenschte te behouden, dat Ik voor een nieuweling in de politiek moet wijken. Daar nu door dezen invloed de belangen van andere be volkingsgroepen te zeer in het gedrang ko men, acht ik mij niet langer verantwoord lid van den Vrijheidsbond te blijven uitma ken." (H.bld.). UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen uit 's lands dienst met 3 Mei a.s. en met dank voor langdurige en trouwediensten Mr. A. Neyt- zell de Wilde, als voorzitter van den volks raad van Ned. Indië. Ontbonden is, met dankbetuiging aan voorzitter en leider, de op 14 Maart 1928 ingestelde commissie betreffende bet vast stellen van een onderzoek naar de bij de regeering ingekomen klachten inzake de leiding van de heelkundige- en vrouwen klinieken te Utrecht Vanaf 16 October 1928 benoemd bij het reservepersoneel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-eerste- luitenant bij zijn tegenwoordig korps de reserve-tweede-luitenant A. van Maanen, van het 5e regiment infanterie; met ingang van 7 April 1929 benoemd bij het reservepersoneel der lanmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-paardenarts 1ste klasse, de re- sorve-paardenartsen 2de klasse S. Santema, H. P. Piel en L. W. M. Lobel, allen van dat personeel met ingang van 6 Maart 1929, aan den reserve-eerste-luitenant S. van Dantzig van het 20ste regiment Infanterie, een eervol ontslag als zooranig verleend uit den mili tairen dienst Benoemd tot vertegenwoordigers der Ne derlandsche Regeering, op de in 1929 te Rome te houden internationale conferentie betreffende bescherming van aanduiding van kaassoorten in internationale Kaas handel Dr. A. J. Swaving te 8 Gravenhage, wnd. directeur-generaal van Landbouw, hoofd der afdeeling Zuivelaangelegonheden aan het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw; Dr. J. J. L. van Rijn te Rome, gedelegeerde voor Nederland bij het internationaal Landbouw-instituut aldaar. Herbenoemd met ingang van 4 Mnort tot burgemeester van Lierop J. P. van Dijk. UITPUTTING DER MIJNEN? Een geruststellende verklaring ln Heerlen's raad. Men meldt ons uit Heerlen Od desbetreffende vragen van het Ge meenteraadslid Ploeg antwoordde de bur gemeester dat er voor Heerlen geen enkele reden bestaat zich voor de toekomst, ten aanzien van uitputting van de Limburg- «che mijnen ongerust te maken. Gezien den grooten kolenrijkdom is er allerminst ••eden zich druk te maken over de uitput ting der men. Integendeel de ontginning van dien rijkdom beteekent een waarborg voor vooruitgang en bloei. DE ROOFOVERVALLEN IN BRABANT. Een bende gearresteerd. Men meldt ons uit Helmond Eenigen tijd geleden werd men in O. Noord-Brabant telkens opgeschrikt door gepleegde roofovervallen, diefstallen en dergelijke. Door de politie is gedurende enkele maanden een streng onderzoek in gesteld. Men meende dat men hier te doen had met een groote bende. De opsporing van de daders van de roofoverval te Lier- op heeft klaarheid in deze zaak gebracht zooals gemeld is is dezer dagen de arbeider A. M. gehuwd en wonende te Helmond ge arresteerd. Dit' bleek de hoofddader te zijn. Hij heeft bij de roofoverval der familie Wijlaars te Lierop, den heer Wijlaars een slag met een knuppel toegebracht. Hij werd te Roermond opgedoken. Ook de S. uit Uden en Th. eveneens uit Uden bevinden zich nog steeds in voorar rest, terwijl de op vrije voeten gestelde koopman J. K., Dinsdag weer is gearres teerd. Door deze arrestatie schijnt de ge heele bende, waarvan allen vermoedelijk gelijke misdrijven als het te Lierop ge pleegde, op hun geweten heben, te zijn gearresteerd. ONDER EEN AUTO Te Zijqe (N.-H.) is het 11-jarig dochter tje van den heer B., juist toen een auto pas seerde en zij kwam te vallen, met het hoofd onder den auto geraakt en in deerniswek- kenden toestand opgenomen. Zij is kort daarop aan de gevolgen overleden. KRAAN GEZONKEN Gistermiddag is in de Waalhaven te Rot terdam een drijvende kraan omgeslagen en gezonken. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. ONTVREEMDING UIT EEN TREIN Uit een bagagenet van een sneltrein, gaande van Amersfoort naar Amsterdam (C.S.), is een étui met twee klarinetten ter waarde van f 400 ontvreemd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6