L. J. Luycx In. DR. ALETTA JACOBS GEHULDIGD Een rij van spreeksters HOLLANDS KUNST TE LONDEN Drukke sluitingsdag EEN BANKFUSIE 1 Jan. 1929 ingegaan AANVARING Nog goed afgeloopen HET KRUIENDE IJS Van Nijmegen naar Zalt-Bommel ONZE VLIEGTUIGEN IN DENEMARKEN Hulp tijdens de ijsperiode Humorhoekje LfllViaiSVR. 49 - TEL. 130 Denkt U vooral om onze l^aart- recla .ie Etousen aanbieding. Een voordeel voor U. Een gevelsteen in hel huis waarin zij jaren gewerkt heeft Ter gelegenheid van het feit, dat het heden 50 jaar geleden was, dat dr. Aletta H Jacobs als eerste vrouw in Nederland te Groningen promoveerde tot Medicinae Dok tor, was Vrijdagmiddag door de Nederland- sche Vereeniging van Staatsburgeressen en de Nederl. Vereeniging voor Vrouwen met Academische opleiding een receptie georga- opgewacht door vier kleine meisjes, die hage, waar dr. Jacobs op hartelijke wijze door vele personen cn corporaties is ge huldigd. Toen de jubilaresse binnentrad, werd zij haar met bloemen bestrooiden en haar met bloemen bestrooiden en haar naar een naar een fauteuil geleidde. Daarna trad mevrouw Cohen Tervaert— Israels naar voren om als eerste spreekster mevrouw Jacobs te huldigen. Mevrouw Cohen Tervaert wees er op, dat deze dag door de Nederlandsche vrouwen als een groot onrecht beschouwd wordt. In onverzwakto levenskracht mogen de Neder landsche vrouwen u gelukwenschen met uw jubileum. De Vereeniging van Staatsburge ressen beteekent een stuk van uw leven en deze vereeniging is trotsch op u. Mejuffrouw mr. Estella Simons sprak daarna namens de Ned. Vereeniging van Vrouwen met Academische opleiding cn vergeleek mevr. Jacobs met een ijsbreker, waardoor de zware, dikke ijsmassa van vóór 50 jaar gebroken werd. Mevrouw Doorman—Kielstra herinnerde er nogmaals aan als presidente van den Nationalen Vrouwenraad, dat de Nederland sche vrouw zoo geweldig veel aan mevrouw Jacobs te danken heeft. Mevrouw mr. Bakker—Nort, lid der Tweede Kamer, zeide, dat de jongere vrou wen het beste bun dankbaarheid jegens dr. Jacobs kunnen toonen, door te trachten haar waardig te zijn en haar voetsporen te volgen. Mr. H. Smeenge, lid der Eerste Kamer, herinnerde eraan, hoe hij als jong student te Groningen opzag tegen de eenige vrou welijke student aan de universiteit Gij waart steeds bezield met een groote levens lust en altijd was uw streven voor anderen werkzaam te zijn. In het verdere leven hebt gii dat ook steeds tot toepassing gebracht. Mevrouw Ramondt—Hirschman sprak na mens de Vereeniging Vrede en Vrijheid en legde or den nadruk op, dat het streven van dr. Jacobs niet alleen steeds gericht was geweest op behoud van het leven van den enkeling, maar ook op dat der massa, ter wijl mejuffrouw E. Baalde, eere-presidente van den Nederlandechen Vrouwenraad en presidente van den Plaatselijken Raad te Rotterdam, dr. Jacobs feliciteerde met haar jubileum. Uit naam van de Vrijz.-Democratische Vrouwenclub voerde mevrouw Ros—Vrij man het woord. Aan uw initiatief aldus spr. is het te danken geweest, dat de Vrijz.-Democrati sche Vrouwenclub is opgericht. En uw werk voor den wereldvrede zal u altijd aan ons binden. Gij zijt in dien arbeid een pionier ster geweest en gij hebt gevoeld dat al ons werk niets beteekent, wanneer er geen eind gemaakt wordt aan oorlog en oorlogsgedoe. Mevrouw Therèse Hoven huldigde de ju bilaresse vervolgens in een geestig speechje. Namens de Arasterdamsch' afdeeling van de Nederlandsche Vereenig'mg van Staats burgeressen sprak mevrouw De Vries Brandon, die mededeelde dat door de Am- sterdamsche afdeeling een gevelsteen in het huis Tesselschadestraat 15, waar dr. Jacobs vele jaren gewerkt heeft, zal worden aan gebracht. Op dien gevelsteen zal vermeld worden: „In dit huis heeft geleefd en ge werkt dr. Aletta H. Jacobs, de eerste vrouw die aan een Nederlandsche Universiteit den doctors-titel heeft verworven en daardoor den weg bereid voor degenen, die na haar nomen. Dp vrouwen van de komende ge slachten zijn haar vee! dank verschuldigd." Uit naam van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond in het algemeen en van het hoofdbestuur van dien Bond in het bijzon- dor sprak mr. P. .T. Oud, die eraan herin nerde hoe dr. Jacobs altijd de V. D. begin selen was toegedaan geweest en hoe zij zelfs eenige jaren lid van het hoofdbestuur is geweest. Ten slotte voerden nog het woord mej. A. B. Knappert, lid van den Rotterdamschen gemeenteraad; mevrouw A. E. van Braam Houc!: eest—Schroot, presidente van de Haagsche afdeeling van de Vereeniging van Huisvrouwen; mevrouw Mol namens den Coöperatieven Vrouwenbond en mejuffrouw Anna Polak, directrice van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid. Daarna dankte dr. Aletta Jacobs allen. Zij zeide dankbaar te zijn te hebben kunnen aantoonen, dat de vrouw bij gelijke oplei ding even hoog staat als de man. Zij is ver heugd, dat die bewijslast afgewenteld was. Van den dag van haar promotie af heeft zij zich aan de Vrouwenbeweging kunnen wijden en op dezen dag kan Spr. zeggen: Ik ben tevreden. De vrouwenbeweging is op den goeden weg! Vrijdagaxond werd mevrouw Aletta Ja cobs een diner aangeboden in reestaurant Angema. 1 In totaal door 230.000 personen bezocht Rotterdamsch Bankvereeniging en Nationale Bankvereeniging Bestuurderen der Rotterdamsche Bank vereeniging en der Nationale Bankvereeni ging hebben een overeenkomst gesloten, volgens welke het bedrijf der Nationale Bankvereeniging, behoudens goedkeuring door de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders dezer instelling, In den loop van dit jaar met dat der Rotterdamsche Bankvereeniging zal worden vereenigd. Deze overgang zal geacht worden per 1 Januari 1929 te zijn geschied. Beide instellingen vormen reeds jaren lang één bankgroep, niet alleen doordat de Rotterdamsche Bankvereeniging de groote meerderheid van de aandeelen der Nationale Bankvereeniging in eigendom heeft, maar ook omdat zij de engagemen ten dezer instelling garandeert. In deze bankgroep oefent de Nationale Bankver eeniging het provinciale bankbedrijf uit. De vereeniging der beide instellingen zal in de werkwijze der provinciale Kantoren geene verandering ten gevolge hebben. De Heer E. Th. Geesink, thans Voorzit ter van de Hoofddirectie der Nationale Bankvereeniging en Commissaris der Rot terdamsche Bankvereeniging, zal in de Commissie van Toezicht dezer instelling worden opgenomen en als zoodanig zijne ervaring van het provinciale bankwezen ten dienste der Rotterdamsche Bankver eeniging stellen. De Heer Mr. H. L. VVoltersom, Lid dei- Hoofddirectie, zal voorgedragen worden als Directeur der Rotterdamsche Bankvereeni ging, speciaal belast met het beheer der provinciale Kantoren. Commissarissen der Nationale Bankver eeniging, niet in Rotterdam of Amsterdam woonachtig, zullen worden uitgenoodigd zitting te nemen in eene Commissie van Advies voor deze Kantoren. J Tevens zullen de Heeren Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, Mr. E. O. J. M. Baron van Hövel tot Westerflier, Mr. J W. B. Baron van Hugenpoth tot den Béerenclaauw, Mr. J. T. Linthorst Homan en Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, thans Commissarissen der Nationale Bank- eenlging aan de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Rotterdamsche Bankvereeniging worden voorgedragen ter benoeming tot Commissaris dier instel ling. Het tijdstip en de wijze van overgang van de zaken der Nationale Bankvereeniging naar de Rotterdamsche Bankvereeniging zal nader worden bepaald. Het ligt in de bedoeling om aandeel houders der Nationale Bankvereeniging in de gelegenheid te stellen hun bezit aan aan deelen dezer instelling tegen een gelijk no minaal bedrag aan aandeelen Rotterdam sche Bankvereeniging in te wisselen. De Rotterdamsche Bankvereeniging heeft zich door een optie de beschikking over de daarvoor noodige aandeelen verzekerd. De laatste dag der groote Hollandsche tentoonstelling te Londen, zoo wordt van daar aan de N.R.Ct. gemeld, is tevens de warmste en drukste geweest. Behalve door hen, die op hun abonnementskaart binnen kwamen, is zij vandaag door niet minder dan 10.721 menscben bezocht, welk cijfer het allerhoogste is, dat in de Royal Aca demy sedert haar oprichting ooit behaald werd Het gedrang om binnen te komen was op een goed oogenblik zoo groot en de zalen waren zoo vol, dat een tijdlang geen bezoekers meer konden worden toegelaten en een tweetal politieagenten ontboden werden om de orde te bewaren. De vraag naar catalogi was de laatste dagen zoo groot, dat het boek de laatste uren uitver kocht was, hetgeen door de bezoekers lank moedig opgenomen werd. «lerwijl de Vlaamsche tentoonstelling door 150.000 menschen bezocht werd, heeft het aantal bezoekers op de Hollandsche tentoonstelling het cijfer 230.400 bereikt. De inrichters der tentoonstelling mogen op zulk een resultaat met voldoening terug zien. Toen de deuren eindelijk gesloten waren deden de Nederlandsche museum-directeu ren een rondgang door de zaal, bij welk bezoek bevonden werd, dat de kunstwerken in uitnemenden staat verkeerden. Daar de Nederlandsche schilderijen niet achter klas en, behalve in de Vermeer-zaal, ook niet achter een reeling hingen, bewijst dit, dat ook het vaak zoo dicht opeengehoopte pu bliek de tentoonstelling het respect betoond heeft, dat zij verdiende. Men meldt nader uit Londen Na zijn bezoek aan de tentoonstelling heeft Baldwin een alleraardigsten brief ge zonden aan onzen kant om te zeggen, hoe zeer hij de pogingen waardeerde om zulk een voortreffelijke verzameling bijeen to brengen te Londen Op het kerkhof aangekomen, waai* zich hadden opgesteld de burgemeesters van Schouwen en Duiveland, personeel van het gemeentehuis, directeur cn leeraren der R. H. B school, hoofden van scholen ract onderwijzend personeel, commissa rissen cn directies van verschillende instellingen, waarmede de overledene connecties had, werd het stoffelijk overschot in den familie-grafkelder bij gezet en dankte de broeder van den overledene, de heer C. J. J. Fokker, burge meester van Strijen, namens mevrouw en de familie voor de bewezen belangstelling. Op verzoek werden aan het graf geen ♦oespraken gehouden. (N.R.C.) Op den Nieuwen Waterweg bij Schiedam Koningin en Prinses maken een tocht langs de Waal De Koningin en Prinses Juliana hebben Zaterdag met haar gevolg een autotocht gemaakt van Nijmegen, waar zij per trein aangekomen waren naar Zalt-Bommel. Deest is de eenige plaats geweest waar de Koningin den auto heeft verlaten om den ijsdam in de Waal te inspecteeren. Ver volgens vertoefde zij VA uur even boven de spoorbrug van Zalt Bommel, waar zij het werk van den ijsbreker Siberië heeft gade geslagen. Dr. Lely, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Nijmegen en de dijk graaf H. C. de Jongli verstrekten haar daar alle inlichtingen over den toestand. Vervol gens is zij langs het veer te Zalt-Bommel waar zij ook nog het werk van ij9brekers gadesloeg door de Waterpoort naar het station tu ZaJtbommel gegaan Het gerucht dat de Koningin er was had zich toen ats een loopend vuurtje verspreid Zij werd dan ook door een groote menigte hartelijk toegejuicht. Met trein 16.21 uit Zalt-Bommel vertrokken waartoe een extra rijtuig was aangekoppeld kwam het hooge gezelschap om 1 20 in den Haag terug. Behalve de Koningin en Prinses Ju liana namen aan de tocht deel Jonkvr. M. C. barones van Tuyll van Serooskerken, hofdame van de Koningin, majoor Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin, 1ste Luit. J. L. D. ba ron Sirtema van Grovestins, Kamerheer van Prinses Juliana en de districtscom mandant der marechaussee de heer Jhr. Bowier met een paar wachtmeesters. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. De radio als twistappeL De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten heeft aan den Minister van Waterstaat het volgend adres gezonden ,Hct Verbond van Nationalisten, bestaan de uit uationalistische vrouwen en mannen uit alle rangen en standen in Nederland, met verbazing kennis genomen hebbende van het feit, dat op den geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana andermaal een revolutionnair program door de S. D. A. P. j zal ten gehoore gebracht worden en oor- deelende, dat dit een slag in het aangezicht zal zijn van alle oprechte Vaderlanders, verzoekt Uwe Excellentie beleefd doch drin gend eene dergelijke uitzending niet toe te laten, mede om betreurenswaardige inci denten als in 1928 ditmaal te voorkomen." HET BEZOLDIGINGSBESLUIT BEKRACHTIGD. Het nieuwe Bezoldigingsbesluit is door de Koningin bij besluit van Vrijdag bekrach- tigd. Met den meesten spoed worden thans i de salarisberekeningen volgens het nieuwe besluit voltooid, teneinde voor de ambtena ren die aanspraak hebben op een verhoo ging, het hun toekomende ten spoedigste betaalbaar te kunnen stellen. LANDBOUWHOOGESCHOOL. Wapeningen Heden Zxterdag. is de verjaardag van de Landbouw Hoogeschool gevierd met een rede van den rector-mag- nificus, prof. dr. Ir. N. L. Söhngen, over het onderwerp „Over het wezen van den bac-1 teriophaag". DE PSEUDO JHR. VAN RIJCKEVORSEL. P. A. F. K., electro-techniker te Bussum. thans gedetineerd, die in tal van steden cn dorpen van Nederland, zich noemende „Jhr. van Rijckevorsel", vele personen heeft op gelicht en na in Breda, Eindhoven en Til burg te hebben gelogeerd, eindelijk te Hi) varenbeek werd gevangen genomen, werd door de Rechtbank te 's-Hertogenbosch op grond van ontoerekenbaarheid, als psycho paat en zonder toepassing van straf ter ver pleging ter beschikking gesteld van de regeering. BEGRAFENIS MR. A. J. F. FOKKER, Heel Zierikzee rouwde mee. Zaterdagmiddag heeft te Zierikzee de plechtige teraardebestelling plaats gehad van den burgemeester mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengerskerke. De ge- heele gemeente was in rouw. Van alle schepen in de haven woei de vlag halfstok. Voor de woning van den overledene ston den opgesteld de opzichters en minderen bij de visscherij op de Schelde en Zeeuw- cche stroomen, waarvan mr. Fokker voor zitter was. Bij het plaatsen van de kist in den lijkwagen brachten zij het eere-saluut De klok van den stadhuistoren luidde. Een ontelbaar aantal kransen werden aange dragen. Vooraan de stoet liepen de twee hodes van het stadhuis. Verder kwamen in den «doet mede fami lie van den overledene en het dagelijksch bestuur der gemeente; terwijl daarachter volgden de leden van den gemeenteraad en de deputaties van verschillende veree- nigingen met omfloerste vaandels. Zaterdagmorgen heel vroeg heeft op den Nieuwen Waterweg, onder Schiedam, een ernstige aanvaring plaats gevonden, die wonder boven wonder goed is afgeloopen. Het uitgaande Amerik. stoomschip „Ana conda" passeerde op zijn reis naar Antwer pen de oliefabriek „Schieveem" te Schie dam. Voor die oliefabriek lagen twee lich ters, de Jurgens 10 en 11. De Jurgens 10 lag tegen den wal, de Jurgens 11 ervoor, maar zóó, dat het achterschip van de Jurgens 10 vrijbleef. Door onbekende oorzaak is de „Anaconda" uit het roer geloopen, waar door het schip recht op de beide lichters aankwam. In weerwil van het feit, dat het anker werd neergelaten en full-speed ach teruit geslagen werd, kon men de vaart van het schip niet stoppen. Het is toen met vrij groote snelheid op het achterschip van de lichter geloopen, waardoor dit als koek van het voorschip werd afgesneden. De lichter werd tegen den wal gegooid. In het achterschip bevond zich de kajuit, waar de schipper J. P. Dolk, van Moerdijk, zijn echt- jenoote en hun kindje waren. Menschen, die op den wal do aanvaring zagen aan komen, hebben het schippersgezin nog bij tijds kunnen waarschuwen, waardoor zij naar boven konden loopen en zich op het voorschip konden redden. De verwoesting van den lichter was zeer groot. Wanneer het schippersgezin niet had kunnen vluch ten zou het zeker zijn omgekomen, daar de scherpe voorsteven van de „Anaconda" juist door do roef boorde vlak langs het wiegje van het kind. De vrouw van den schipper Wilting, van de Jurgens 11, die met haar kind op dien lichter stond, sloeg door den schok overboord. Schippers van nabijgele gen schepen cn een matroos van de „Ana conda", die van den bak van zijn schip in de rivier stortte, hebben haar en het kind kunnen redden. De „Anaconda", die vrijwel geen schade kreeg, is ter plaatse voor an ker gegaan. De verwoeste lichter is één ruïne van gebogen ijzer en staal. Door de scheepvaartautoriteiten wordt een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van het uit het roer loopen van de „Anaconda". Een zeer gewaardeerde medewerking BRUTALE OVERVAL MET ROOF TE OOSTZAAN. Te Oostzaan zijn gisternacht twee gemas kerde bandieten de woning binnengedron gen van het reeds bejaarde echtpaar Taams wonende in de buurtschap de Haal aldaar. OTider bedreiging met een revolver eiscMen zij van hen de plaats aan te wijzen aar zich het geld bevond. Op deze bedreiging overhandigde de vrouw aan de bandieten een portefeuille inhoudende 120 gulden aan bankpapier. Hiermede nog niet tevreden, wendden zij zich tot den man, dien zij even eens onder bedreiging met een vuurwapen gelastten de plaats aan te wijzen waar het overige geld geborgen was. De oude man zei daarop liever te willen sterven dan hun de plaats aan te wijzen, waar zich nog meer geld zou kunnen bevinden. Zonder uitvoe ring aan hun bedreiging te hebben gegeven, verlieten zij daarop de woning. Als ver dacht van dezen overval heeft de Zaandam- sche politie gisteravond aangehouden twee nog jeugdige Zaandammers, T. K. cn J. M Beide verdachten zijn reeds met het echt paar Taams geconfronteerd. De heer Taams meent stellig in de beide aangehoudenen de daders van den roofoverval te herken nen De K. L. M. deelt naar aanleiding van den terugkeer van de drie vliegtuigen uit Denemarken het volgende mede. De buiten gewoon strenge winter heeft vooral in Scandinavië het verkeer groote moeilijkhe den bereid. Begin Februari had zich zoo veel ijs gevormd in de Deensche wateren dat de veerbooten met groote moeite de verbinding tusschen de eilanden konden onderhouden. Toon echter in de Groote Belt gedurende eenige dagen de veerbooten met meer dan 1500 passagiers aan boord in een ontzettende koude moesten overwinteren besloten de luchtvaartmaatshcappljen te hulp te komen en werd in allerijl de lucht lijn Kopenhagen—Odensee ontworpen om de verbinding van Kopenhagen met de .est van Denemarken te verzekeren. Alhoewel de K. L. M. gedurende den win ter den dienst op Scandinavië had stopge zet, bood ze dadelijk haar diensten aan om de Denen in deze hachelijke positie te hulp te komen. Daar deze hulp dankbaar werd aanvaard, vertrok op 20 Februari het eerste vliegtuig van Rotterdam naar Kopenhagen, spoedig gevolgd door nog twee. Het detachement van de K. L. M. be staande uit den Scandinavischen vertegen woordiger de Jong. de dire vliegers, Smir noff, Beekman en Tepas, de vier mechani- ciens Holtz, Uriot, v. d. Broeke en Dunk stelden zich ter beschikking van de Deen sche Luchtvaart Mij. en hielpen gedurende veertion dagen de verbinding tot stand te brengen. Post, passagiers en dagbladen maakten in hoofdzaak de lading uit. Twee malen werd gevlogen met 10 millioen kro nen welke de groote banken in Kopenhagen aan haar filialen in Jutland moesten over maken. Bovendien haalden de K. L. M vliegtuigen een aantal Kamerleden uit O- densee, welke voor een belangrijke Rijks dagzitting aanwezig moesten zijn. terwijl de gewezen socialistische minister-presi dent Stauning van de K. L. M. -vliegtuigen gebruik maakte, teneinde zijn propaganda- tournée voor do a.s. verkiezingen te vol brengen. De buitengewoon strenge koude op dc vliegvelden cn in de lucht vergde veel van het K. L. M. personeel en van de motoren. Niettemin verliep alles vlot en was do Deensche Luchtvaart Mij. de K. L. M. zeer dankbaar voor de snelle en goede hulp Toen de veerverbinding over de Groote Belt wederom normaal geworden was, trok de K. L. M. zich terug. De Duitschers. Zweden en Denen zorgen nu voor de verbinding Scandinavic-Duitsch- land door de lucht. Met het oog op de komende zomerdien sten van de K. L. M. die door het uitge breide programma veel zuil envergen van het materieel, werd besloten de vliegtuigen terug te zonden, teneinde ze, na den zwaren arbeid in het Noorden, in onderhoud te kunnen nemen. De K. L. M. heeft door deze hulpactie veel aan populariteit in Scandinavië gewon nen hetgeen in de pers ondubbelzinnig tot uiting kwam. MOTORLOGGER GESTRAND. Tengevolge van de mist. Zaterdagnacht, omstreeks drie uur, Is de motorlogger SCH 402, terugkeerende van de visscherij, tengevolge van den dikken mist te Katwijk a/Z„ vlak naast het uitwaterings kanaal, op het strand geloopen. Bij de in getreden ebbe kan men den logger te voet bereiken. Naar verwacht wordt, zal het vaartuig zonder sleepboot niet vlot gebracht kunnen worden. De toeloop van het pu bliek is zoo groot, dat de politie orde-maat regelen moet nemen om ernstige beschadi ging van don duinreep te voorkomen. De stranding heeft, aangezien de zee rustig was, aan het schip geen schade berokkend, terwijl persoonlijke ongelukken daarbij niet voorkwamen. Strocoer 'betrap' loot toddebeler» Js dat nou atei et to. "ei .ui. int. /pii i,a> aai uei aieer vetlog at «eg over.tct, aiet oit autos'. iLonaon Opuuon»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6