WUNHANDEU A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC ¥1 per fSesch f 3,75. UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 AVONTUREN METEEN IJSBREKER Handteekeningen op den boeg S. VAN MILLIGEN f STAMBOEK NEDERL. TREKPAARD Humorhoekje De kapitein van de Siberië over zijn ervaringen Gisteren is de Siberië, de groote ijsbre- ker van de firma P. Smit uit Rotterdam, die dezen winter den vuurdoop heeft ge had, te Rotterdam teruggekomen na een week dienst te hebben gedaan op de groo te rivieren, om het ijs op te ruimeu. Wij hebben een onderhoud gehad met kapitein Geleynse, die ons vertelde zeer ingenomen te zijn met de wijze, waarop de Siberië zijn beproeving doorstaan heeft Op 22 Fe bruari J.l. is de Siberië van Rotterdam naar het Hollandsch Diep vertrokken, in weerwil van het zware drijfijs heeft men den volgenden dag toch Moerdijk bereikt. Daar wachtte de Christiaan Brünings van den Rijkswaterstaat. Met groote moeite is men via Middelharnis door zwaar Ijs naar ■Willemstad gekomen, maar dea Zondags, toen er dikke mist was. waren de ijsbre- kers genoodzaakt naar hun basis Moerdijk terug te keeren. Maandag begon dan het groote werk. De Nieuwe IJssel werd op- gestoomd tot bij Werkendam. Toen begon hét water sterk te vallen, zoodat de Siberië gTOote kan9 liep, ook omdat het grootste deel van de betonning weg was, in het donker aan den grond te loopen. Met behulp van het sterke zoeklicht dat men aan boord had. wist men toch zonder ongelukken Ottersluis te halen. Tot en met Donderdag zijn de ijsbrekers bezig geweest de Nieuwe Merwede vrij van ijs te krijgen, om zoo eon afvoerkanaal te maken van het ijs. dat later van Merwede en Waal zou komen. Vrijdags werd aan de Dordtsche Kil begonnen, en Zaterdag was men tot het Zwijndrechtschè veer te Dordt gena derd. Daar hebben de Koningin en Prinses Juliana het werk der ijsbrekers gadegesla gen. Hoewel alles op de booten gewoon zijn gang ging, kon men toch oDmerken dat de hooge gasten groote belangstelling toonden. Naar Hardinxveld. In de week die daarop volgde is, met behulp van de torpedisten, een grooten aanval op den ijsdam by Hardinxveld on-* dernomen. Telkens wanneer de trotielmij- nen gaten geslagen hadden, kregen de ijs brekers meer lucht en kon men weer eon eindje opschieten. Doordat het ijs zoo taai was, schoot men den eersten dag slechts 300 meter op. maar later vorderde men sneller. 4 Gaandeweg ging het vooruit naar Gorin- chem en verder, totdat men Vrijdagsavonds voor Zalt-Bommel op een dam liep. De hulpseinen werden door de andere booten niet begrepen, zoodat de Siberië in het donker alleen heeft moeten modderen om eraf te komen. Dat is na een uurtje ge lukt en toen volgde een avontuurlijke tocht terug naar Gorinchem door het don ker. Den volgenden morgen raakte het flo- tille ijsbrekers opgesloten tusschen het ijs van de Waal en een nieuwen ijsdam, die bij Hellou was ontstaan liet ecnige wat er op zat. was afwachten, wanneer men tenminste wilde voorkomen, dat de booten zich vast zouden werken. To<»i de ijsdam opgeruimd was kon men den aanval op de Waal voortzetten. Het wegdrijvende ijs heeft men in tegenstelling met de andere ijsbrekers. die er voor vluchtten, laten passeeren. Daarna zijn de booten teruggegaan naar Zalt-Bommel, vanwaar de Siberië nu naar huis geva ren i3. Levensgevaarlijke belangstelling. In verband met het droevig ongeluk bij Varik heeft kapitein Geleynse zijn misnoe gen nog geuit over de onvoorzichtige wijze waarop veel toeschouwers herhaaldelijk hun loven waagden. Zelfs tijdens den dooi waagden tal van rnenschen zich op het ijs tot vlak bij de ijsbrekende booten. Het werd meer dan eens een spelletje om, als het schip eens even stil lag, over de schotsen naar de boot te loopen cn dan bun naam op den boeg van de Siberië te schrijven. Niets kon deze waaghalzen weerhouden, die soms op de reiling kwamen zitten, ter wijl de IJsbreker voer. Dat er niet meet ongelukken zijn gebeurd is een wonder. De Siberië gaat zich nu weer aan dt slecperij wijden. Het is in de Rotterdam- sclie havens op dit gebied plotseling zóó druk geworden, dat men kon wanen weer in de dagen van de Engelsche kolenstaking te zijn. Honderden schepen zijn de rivier opgesleept, en waar ook uit Duitschland groote sleepen zijn vertrokken zal de vaart naar Duitschland de eerste dagen sterk overbelast zijn. Dank zij de voortreffelijke maatregelen, die genomon zijn voor het breken van het 'ja, zijn vrijwel alle waterwegen in Zuid- Holland reeds weer bevaarbaar, zoodat de meeste stoombootdiensten hun arbeid heb ben hervat. Wanneer er zich geen bij2on dere omstandigheden voordoen heeft men van het ijs geen stagnatie meer te ver wachten. KROP IN NEDERLAND. Aan het eind van een Artikel in de Ge neeskundigen Gids over Jodium-prophylae bij Krop deelt Dr. S. Koek mede u Jot nu toe was In Nederland geen Voll« salz verkrijgbaar, dan geïmporteerd uit Zwitserland. ITet is mij thans gebleken, dat de Kon Ned. Zoulindustrie te Boekelo zich voor deze zaak interesseert en van plan is de fabricage van het gejodeerde zout ter hand te nemen. Hiervoor zal dezelfde hoe veelheid joodkali, als in Zwitserland ge bruikelijk is, aan het keukenzout worden toegevoegd, dus 500 Mgr. JK op 100 K.G. zout. Het komt mij echter wenschelijk voor, dat het gebruik van het eventueel hier to vervaardigen „Voll-salz" door de medici moet worden geregeld. Alleen op die ma nier is ee contróle op de resultaten moge lijk, terwijl bovendien, bij mogelijk opireden- dende schadelijke gevolgen, alleen dan het gebruik bij de(n) betrokke(n) paticnt(e) on- bij de(n) betrokke(n) patiënt (e) onmiddel- middellijk kan worden stopgezet De paedagoog herdacht In het „Handelsblad", waaraan wijlen de heer Simon van Milligen lango jaren als muziekreferent verbonden was, wijdt Her man Rutters hem nog een gedachtcnisarli- kel, waarin hij bijzonder den paedagoog herdenkt in dezer voege ,In zijn hart was hij vóór alles paedagoog. Hij was het van het begin van zijn loop baan af. Hij was het ook als schrijver. ..De strekking van dit boek is van paedagogi- schen aard" aldus begint het voorbericht voor zijn werk „Ontwikkelingsgang der Mu ziek van do oudheid tot onzen tijd en die aanhef, alsmede de geheele opzet van hel werk typeert den schrijver. Het was even eens zijn paedagogische natuur, die hem in do journalistiek brachtuit de recencies, essais, artikelen, welke hij voor het dagblad „De Amsterdammer", het „Weekblad vooi Muziekhet maandblad „Caecilia" en voor al in ons blad schreef, sprak de opbouwen de, onderhoudende geest van den geboren opvoeder. Die theoretisch cn practisch in zijn werk doorkneed was on naar alle zij den kennis en belangstelling toonde. Zoo is gaandeweg de practische musicus van Milligen geheel in den paedagoog opge gaan en zijn de laatste tientallen jaren van zijn levon niet de minst vruchtbare en de minst werkzame geweest. Voor de pogingen is bet ook een groote voldoening voor hem geweest als eerste voorzitter der N.T.V. het gouden jubileum dier vereenlging te mogen beleven en nog eenigen tijd haar te mogen leiden als Koninklijke Vereeniging. Met al le toewijding nam hij ook deel aan het werk der Federatie van Nederlandscho Toonkunstenaarsvereenigingen. En al zijn kracht heeft hij ook, voor zijn deel gewijd aan het tot stand komen van de door de Nederlandsche Organisatie van Toonkun stenaars voorgestelde fusie van de drie groote -vereenigingeu genoemde organisa tie, de Kon. Ned. Toonk. Vereeniging en het Ncderlandsch Muziekpaedagogisch Ver bond. Ilij presideerde de commissie, welke de fusie-plannen moest voorbereiden en had er in zijn eigen vereeniging ook veel werk door. En het is zeker wel jammer, dat hij de eventueele verwezenlijking dier plan non niet mag beleven. Wanneer de fusie lot stand komt, zal men hem daarbij zeer zeker missen. Zooals men zijn heengaan in eiken kring, waarvan hij deel uit maakte, zal betreuren Omdat van Milligen in elk milieu, waarmee hij in contact stond, een werkzame kracht was om het muziekonderwijs in den vorm van opvoeding tot muziek-hooren op het leer plan der Gymnasia en Hoogere burgerscho ien ingevoerd te krijgen, was hij enthou siast en zelf heeft hij daadwerkelijk door het leiden van cursussen daartoe bijgedra gen. Dit werk riep hem naar allerlei plaat sen van ons land en hij verrichtte 't op een leeftijd, waarin de hoogleeraar zijn officieel otium krijgt, met een vuur, dat alle respect afdwong. Trouwensde gedachte aan rust kon hij niet verdragen werken, zoo placht hij zich uit te drukken, is het beste middel om jong te blijven. Hij gaf zijn lessen aan het Conservatorium en tehuis, hij arbeidde aan den derden druk van zijn „Ontwikke lingsgang der Muziek waarvoor hij nog studies te Parijs maakte, hij vervulde met jeugdige frischheid de lang niet gemakke lijke taak van leider bij de examens der K N. T. V. En dan nog de talrijke bestuurs- on commissievergaderingen Het sprak vanzelf, dat een figuur als die van van Milligen met zijn langjarige en veelzijdige ervaring, zijn belangstelling en spirit in tal van bestuurslichamen en com missies zat. Voor „vlag" spelen gevoelde hij niets en van sinecure s wilde hij niets we ten. Alles deed hij met hart en ziel. En zoo AUTO OVER DEN KOP. Een persoon gewond. Gistermorgen omstreeks half zeven reed de expeditie chef der beschuitfabriek van de Firma Hille te Zaandam, de heer B. J. Zeggeling met een vrachtauto van die fir ma op den rijksstraatweg te Kaarden, toen do auto door de gladheid van den weg be gon te slingeren. Blijkbaar kon de heer 2 het stuur niet meer meester worden, de auto sloeg daarna over den kop. De naast den heer Z. in de cabine zittende heer J. Ketema, eveneens afkomstik uit Zaandam, kon nog op het laatste moment uit den wa gen springen en kwam met den schrik vrij Do heer Z. kwam echter onder den zwaar beschadigde vrachtauto te liggen en werd vrij ernstig gewond. Een juist passeerên- de vrachtauto bracht de gewonde naar Dr. Keyzer te Kaarden, die opneming in het Majella-ziekenhuis noodzakelijk achtte. De heer Z., die een dijbeen-fractuur be kwam, benevens eenige minder beteeken- de wonden, is daar ter verpleging opge nomen. Het ramverkeer ondervond, doordat de auto dwars over de rails lag, een half uur vertraging. De algemeene vergadering te Den Haag TWIST OVER EEN OUDE VEETE. Drie zwaar gewonden. Woensdagmiddag omstreeks drie uur ont stond op de Roerkade te Roermond een hoogloopende twist tusschen de families Hofman en Verstappen wegens een oude vee te. Na eep korte, doch hevige woordenwis seling knalde onverwachts een schot, waar door L. Hofman licht aan het hoofd werd gewond. Dit was het sein tot den algemeenen aanval. De familie Verstappen trok zich terug over de Roerbrug, waar zij van een vuil nisbelt een bombardement begon met ster nen, hout en ijzer tegen de familie Hof man. Steeds werd er tusschendoor met scherp geschoten. J. Verstappen werd in een been getroffen, doch onverstoord ging men, met breekijzers en bijl gewapend, tegen elkander op, totdat er een 'n sabel op het hoofd kreeg. Toen werd het een woedende beweging, daar het vrouwelijke geslacht ook mee begon. Een oude vrouw der familie Verstappen werd met een ijzer l zoodanig toegetakeld, dat ze bloedend be wusteloos bleef liggen. Niemand durfde hulp bieden, wegens het groote gevaar der kogels en steenen het publiek, dat van alle kanten toestroomde, bleef op zekeren afstand. Toen de politie en marechaussees ver schenen. was het terrein spoedig gezuiverd en bleven de gewonden op het slachtveld liggen (Hbld.) REGELING BEZOLDIGING RAAD VAN STATE. Volgens een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp wordt de jaarwedde van den vice-president van den Raad van State gebracht op 14000 en die voor de leden ieder op f 9000. OMHOOG GEVAREN. De provinciale boot „Walsoorden" die den dienst Zierikzee—Katscheveer onder houdt, is gistermorgen tengevolge van den mist nabij de Zandkreek omhoog gevaren. De pasagiers werden met een motorboot van boord gehaald en konden daarmee de reis vervolgen. Men hoopt de boot he denmiddag bij hoog^ water weer vlot ta brengen. DE HUISZOEKING BIJ WARD HERMANS. Gestolen echte mobilisatlestnkken. Brussel, 14 Maart. (V.D.) De Nation Beige bevestigt, dat de bij de secretaresse van Ward Hermans in beslag genomen documenten, betreffende de mobilisatie van het Belgische leger in geval van oorlog, inderdaad echt zijn. Ze zijn echter ver ouderd en daardoor waardeloos. Het onderzoek wordt voortgezet om de daders van den diefstal der documenten op te sporen. DE VECHTPARTIJ TE ROERMOND. De toestand der gewonden. In verband met de ernstige vechtpartij, welke aan dh Roerkade te Roermond plaats had. kan nog gemeld worden, dat de toe stand van de gewonden, die na afloop van het gevecht naar het hospitaal aldaar wer den vervoerd, vrij goed is. Het erest is J. H. er nog aan toe. die een schot in zijn hoofd kreeg. De kogel is Woensdagavond nog verwijderd, evenzoo bij Vdie een kogel in zijn been. en L. H. die een schot in de hand had gekregen. Bij V., wonende aan de Eiermarkt en L. H. wonende aan de Brugstraat, zijn eenige vuurwapenen in beslag genomen. Het po- litie-onderzoek wordt krachtig voortgezet. L., die Woensdag in voorloopig arrest was gesteld, is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Te den Haag is de algemeene vergade ring gehouden \an de vereeniging „Stam boek voor het Nederlandsche Trekpaard' onder voorzitterschap van Jlir. J. van Vre- denburch. Na de openingsrede van den voorzitter en het jaarverslag van den secretaris kwa men aan de orde de onderhandelingen met het Belgisch Stamboek over wederzijdsche erkenning. De voorzitter deelde mede, dat door bij zondere omstandigheden de besprekingen nog niet zijn geëindigd. De onderhandelin gen, waarbij van Nederlandsche zijde de beste wenschen voor een goede samenwei king voorzit, worden echter voortgezet en men hoopt spoedig tot een bevredigend re sultaat te komen. Spreker deelde voorts mede. dat de samenwerking met Duitsch land in de beste harmonie geschiedt en dat ook tusschen België en Duilchland onder handelingen gaande zijn om tot een weder- zijdsch accoord te komen. Daarna werd de rekening en verantwoor ding over 1928 goedgekeurd en werd de be- grooling voor 1929 met een totaal van (>5.330 aan inkomsten vastgesteld. De secretaris-penningmeester, de heer J do Vries, deelde nog mede, clat het Hoofd bestuur in zijn gisteren gehouden vergade ring besloten heeft deel te nemen aan de door cle Kring Westelijk Zuid-Beveland te Goes in dit jaar te houden tentoonstelhng op 20 en 21 Juni. Hiervoor is een bedrag van 5050 op de begrooting uitgetrokken. Voorts wordt jaarlijks eon bedrag van 4000 op de begrooting gebracht, als re serve voor een volgende nationale tentoon stelling. Een voorstel van de afdeeling Gelderland om den post voor propaganda 8000) met 5000 te verlagen, werd door de vergade ring verworpen. Alleen de afdeeling Gel derland stemde voor. Tot jury-lid in de commissie voor de over- en Inschrijving van hengsten^n goed keuring voor dekking werd herkozen de heer E. Kallen te Broekhuizerworst en tot plaatsvervangende juryleden werden her kozen de heer Joh. de Feijter Johzn. te Schoondijke en J. de Vries, te den Haag Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Den Haag. Aan het jaarverslag over 1928 van de Ver eeniging is het volgende ontleend De werkzaamheden van de Vereeniging waren dit jaar zeer omvangrijk. De ongun stige toestand waarin de paardenfokkerij verkeert, bracht mee dat het Hoofdbestuur vole aanwijzingen bereikten om verbetering in den toestand te krijgen, welke langduri ge beraadslagingen noodig maakten. De vereeniging telde einde 1928 7330 le den. Het ledental liep in het verslagjaar met 320 terug, n 1 de afdeeling Noord-Bra bant met 96, Zeeland met 88, Limburg met 88. Gelderland met 20, Zuid-Holland met 20. Het aantal ingeschreven veulens bedroeg 3910 legen 3699 in 1927. Alleen van de af deeling Zeeland werden 1769 in het ver slagjaar ingeschreven. Het aantal ter in schrijving aangeboden hengst- cn merrie veulens verhield zich ook nu evenals vorig jaar als 1—3. Evenals van de hengstenkeuringen zijn ook van de nierriekeuringen de verslagen van de jury in het officieel orgaan van December 192S opgenomen. AANBESTEDINGSNIEUWS. Men meldt ons uit Maastricht: 1. Door den Rijks-Waterstaat werd aan besteed: Het walsen en asphalteeren van steenslag en grind-verhardingen, met bijhe- hoorende werkzaamheden ten behoeve van verbeteringen van de Rijkswegen Neerrltter Venlo on Koord-Brabantsche grens— Weert. Laagste inschrijver: Mij. Wegenbouw Utrecht f 34.975.—. 2. Het maken van een betonverharding op den toegangsweg op den linker oever naar de brug over de Maas te Grave, met bijbehoorende werken, behoorende tot de werken tot kanalisatie van de Maas. Laag ste inschrijver J. H. Hendriks te Orthen, f 47.200.—. 3. Het leveren van steenslag ten behoeve van verbetering van de Rijkswegen Neer- rit ten—Venlo en Koord-Brabantsche grens weer t. Laagste inschrijver perceel I: Natuur sleenhandel L. van Gent, Nijmegen, f 19.463; Perceel II: W. Keysers, Venlo, f 5.925. In massa Maatschappij „Wegenbouw" Utrecht f 28.470.—. RANGEERDER DOODGEDRUKT. Woensdagavond kwart voor 10 was E. S. op het rangeerterrein te Zwolle bezig om aan den goederentrein bestemd voor Nijmegen eenige wagons aan te koppelen. Op onver klaarbare wijze geraakte hij tusschen de buffers met doodelijk gevolg. E. S. was ge huwd en vader van drie kinderen, DE ROOFOVERVAL TE BEST. De vermoedelijke dader gear resteerd. Omtrent den brutalen roofoverval onder de gemeente Best vernemen wij, dat heden als de vermoedelijke dader is gearresteerd H. Bult, ten huize van zijn verloofde. De gestolen tasch met het geld is nog niet ge vonden. Het onderzoek der Rijkspolitie duurt nog voort. PASSIONSUZTVOERING TE NAARDEN. Als naar gewoonte geeft de Nederl. Bach- Vcreen. op Goeden Vrijdag (29 Maart a.s.) een Passionsuitvoering in de Groote Kerk te Kaarden. Ditmaal geeft zij weer de Mat- 1 thaeus-Passion, maar thans volledig, zon (der eenige coupure. In verband hiermede geschiedt de uitvoering in twee gedeelten, eerste deel 's morgens van 11 tot 12uur, tweede deel 'a namiddag van 2 tot 4 uur. Er wordt gezorgd voor een gelegenheid tot lunchen te Naarden. Medewerkenden zijnA. Noordewier Reddingius (sopraan), Ilona Durigo (alt), Wilhelm Ulbricht (tenor), Georg Funk (tenor), Max Kloos (bas), Willem Ravel'.i (bas), Francis Koene (viool), Carel v»^ I eeuwen Boomkamp (viola da gamba,, C. Kwant en P. v. d. Hurk fluit), G. Blancharcï en W. Peddemors (oboi d'amore), Job. Vink en F. Pels (oboi da caccia) Alice Ehlers (clavecimbel), Anthon van der Horst (orgel), liet koor der Ned. Bach-Verceniging en een jongenskoor «aan en ander onder leiding van Evert Cornelis. BELEEDIGING VAN EEN POLITIE- INSPECTEUR. Een politie-agent veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam he»ft ar rest gewezen in de strafzaak van den ge wezen agent van politie der gemeente Rot terdam, die wegens eenvoudige beleediging in de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning van een zijner superieuren, den inspec teur van politie C M. door de Roitardam- sche Rechtbank en later door het Gerechts hof te '8 0ravenhage veroordeeld was tot veertig gulden boete of 5 dagen rechtenis. S. zou den inspecteur tijdens een gesprek onder vier oogen de woorden „Je bent een schurk, een ploert" hebben toegpvoegd, hetgeen hij echter ten stelligste ontkend had. De Hooge Raad. die deze zaak in cassa tie behandeld had, verwees haar op 26 No vember 1.1. naar het Amsterdamsch Ge rechtshof. Het Hof heeft het vonnis 'der Rotterdamsche Rechtbank op formeele gronden vernietigd, doch opnieuw recht doende, S. schuldig verklaard en hem weer veroordeeld tot veertig gulden boete of vijf dagen hechtenis, een en ander in overeen stemming met den eisch van den procureur, generaal. PRIJSVRAAG. Uitgeschreven door de Kon. Ned. Tapijtlabrieken. In een achttal annonces, welke in deze voorjaarsmaanden verschijnen, zijn de Kon. Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotterdam voornemens een cn ander te vertellen over de fabricage en de voornaamste eigen schappen van de bekendp Koninklijke Smjrna karpetten, Silma Darrab Hieruit zal de lezer verschillende ge gevens kunnen putten, waardoor het mo gelijk zal zijn een aardige causerie of schets te schrijven over deze vloerbedek king, b.v. over het genoegen een dergelijk karpet in z'n woning (e hebben, de charme welke het aan het interieur verleent, de duurzaamheid mede in verband rnet de eischen, welke nan de fabricage worden gesteld. Voor de meest origineele en pak kende schetsjes stelt de directie prijzen be schikbaar van resp 100.—, 90.—. 80.—, 70.- 60.-, 50.-, 40 -, 30.-, 20.-, 10.—. De Jury bestaat uit de Heeren Henri Dekking, C. A. Lion Cachet cn de Directie dor fabrieken. HET IJS NA DE VORST. De geïsoleerde Waddeneilanden. Men meldt ons uit Hollum d.d 14 Maart: Heden heeft de postboot Nes—Hol werd voor het eerst, na 6 weken tengevolge van het ijs te hebben stil gelegen, weer getracht Hohverd te bereiken. De boot moest even wel. doordat zij op ijs stootte, halverwege terugkeeren. Ameland is reeds weer een volle week geïsoleerd, daar het vliegtuig tengevolge van den mist niet kon dalen De postboot zal morgen opnieuw trachten Holwerd U bereiken. Uit Harlingen meldt men ons d.d. 14 Mrt De sleepboot „Volharding", die hedenmid dag rnet passagiers en lading naar Ter schelling was vertrokken moest wegens den dikken mist in de haven terugkeeren Sinds Vrijdag j.l. was er geen gelegenheid meer van hier naar Vlieland of Terschel ling te komen De „Volharding" zal heden morgen om 7 uur naar Terschilling en Vlie land vertrekken. RIJKSGEBOUWENDIENST. De hoofdambtenaar bij den Rijksgebou wendienst de heer L. Bok is benoemd in den bij K. B. van 19 Januari j.l. ingesteldèn rang van directeur van de onderhouds- cn uitbreidingswerken. Onvervaard ontdekking:. elziger »Wafc ls al 4at gapeD toch 1 verschrikkelijk aanstekelijk (Passing Sbowl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6