0ME/BAND. KWrarf WllfS /i S""'SL «aw COLBERT C0S1UUMS bekwame Typisten (m. of vr.) Me). H. C. C. DE JAGER, Meubelmagazijn H. v. d. GLAS, BLUE BAND Ma;aziji DE DOM Vaik;nsmarkt Gegarandeerd goede Pasvorm Heercn Liemi Saisons Voar tijdelijk kunnen nog eenige geplaatst worden bij J. Chr. Schreuder, Utrechtscheweg 64 Diolona Middelbaar. Piano- en Theorieles, Modern onderricht DE N. Z. H. T. M. Do Haarlcmsche concessie ingetrokken. In de zitting van den gemeenteraad van Haarlem is besloten, oi> voorstel van B en \V„ de concessie aan de N.Z.H.T.M., strek kende tot exploitatie van tramlijnen bin nên die gemeente, in to trekken. TRAMONGELUK OP DE GROOT HER. T0G1NNELAAN TE DEN HAAG. Overeenkomstig het requisitoir van hei openbaar ministerie heeft de Rechtbank te den Haag vrijgesproken den bestuur der der H. T. M., W. F. L., wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn schuld te wij ten zou zijn geweest, dat in den morgen van den 3l9ten October j.l. op de Groot Hertoginnelaan een bakerslooper is aange reden door een door evrdachte bestuurden wagen van lijn I, tengevolge van welke aan rijding die looper korten tijd daarop is overleden. J. L. A. DE BRÜIJN. f Oud-majoor der Infanterie. Op 87-jarlgen leeftijd is gister te den Haag overleden do heer J. L. A. de Bruijn, oud-maj-)or der Infanterie. DE HYGIËNISCHE TOESTANDEN TE VOLENDAM. Verbetering in het zicht. Naar wij vernomen hebben de plannen tot liet verkrijgen van meer hygiënische toe standen te Volcndam thans vas^r vormer aangenomen. Het is Gedeputeerde Staten van Noord-Holland mogen gelukken tot overeenstemming te geraken met de direct belanghebbenden i.e. de gem. Edam en den Zuidpolder, omtrent de uitvoering van een plan, opgemaakt door den Dienst van den Prov. Waterstaat, waarmede beoogd wordt de afpoldoring en bemaling van de kom van Volendam en de daaraan grenzende eendendorpen. De Zuidpolder zal zich belas ten mot de stichting en het beheer der noo- dige werken en heeft bereids de uitwerking der plannen opgedragen aan de ingenieurs G. O. Boom en N. Biezeveld, directeur van het Technisch Adviesbureau van de Unio van Waterschapsbonden. Verwacht mag worden, dat binnenkort aan den onhoud- baren toestand te Volendam een einde zal komen. DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS EN DE VROUWEN. Antwoord op rragen van mevrouw Bakker-Nort. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Bakker-Nort luidende: lo. Acht de minister het niet wenschc- lijk, de Nederlandsche commissie voor de Koloniale Tentoonstelling to Parijs in 1931, benoemd bij Kon. besluit van 2S Februari 1.1. aan to vullen met een aantal vrouwen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt op eenig gebied van hot Indische maatschap pelijke leven 2o. Kan daarbij niet worden gedacht o.a aan de vrouwen, die in Indië of Neder land veel hebben gedaan voor een betere opvoeding en vakopleiding der Inheemsche vrouwelijke jeugd, en aan baar. die in ons land door de oprichting cn leiding der Ko loniale School nuttigen arbeid hebben ver richt door aan Nederlandsche jonge vrou wen gelegenheid te geven zich voor te be reiden voor haar taak in Indië, verder aan de vrouwen, die groote verdienste hebben door de bevordering van de Indische kunst nijverheid en verbetering van de hygiëni sche verhoudingen in Indië heeft de minister van koloniën geant woord lo. Bij de samenstelling van de bij het Koninklijk besluit van 28 Februari j.l. no. 22 ingesteld Algemeene Commissie voor de deelrfêming van Nederlandsch-Indië, Sur name en Curasao aan de in 1931 te Parijs te houden Internationale Koloniale Ten toonstelling heeft tot leidraad gestrekt do wenschelfjkheid om in die commissie de personen op te nemen, die representatief geacht konden worden voor de lichamen, instellingen en groepen, welker medewer king voor het welslagen der Nederlandsche deelneming noodig voorkwam. Uitbreiding van de commissie met het oogmerk alleen om daarin ook vrouwen zitting te doen nemen, acht ik niet ge- wenscht. 2o. In verband met het bovenstaande vereischt do tweede vraag geen beant woording. Het ligt intusschen in mijn bedoeling, tot het Uitvoerend Comité voor de deelneming aan genoemde tentoonstelling het verzoek te richten om bij het opmaken van de voor drachten voor wellicht nog in te stellen speciale tentoonstellingscommissies, aan dacht ie willen schenken aan de wensche lijkheid om, zoo mogelijk, in die commis sies ook Nederlandsche vrouwen te benoe men, die haar krachten wijden aan de ver zorging van do belangen van de overzee- sche gewesten. INVOERRECHT OP WARMBLOED- PAARDEN. Antwoord op vragen van den heer van Rappard. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer van Rappard luidende: Heeft de Rogeering, nu het handelstrac- taat met Duitschland aan het einde van dit jaar al dan niet verlengd moet worden, reeds stappen gedaan bij do Duitsche Re geering. om het invoerrecht op warmbloed- paarden verlaagd te krijgen Zoo neen. is de Regeering dan niet van oorddel dat zoo spoedig mogelijk, met het oog op de belangen van een zeer groot ge deelte van onze landbouwende bevolking, daartoe moet worden overgegaan Zöo ja. Is de Regeering bereid, de resul taten der onderhandelingen mede te deelen heeft de minister van financiën, voor zitter van den raad van ministers, geant woord: Het met Duitschland op 26 November 1925 gesloten Douane- en Credietverdrag blijft tot 31 December 1932 van kracht. Dat het aan het einde van dit jaar zoude mot ten worden verlengd, is derhalve niet juist. We! kan, van 17 Maart a.s. af Duitschland art. 1 met bijlage te allen tijde met een termijn van 6 maanden opzeggen, maar er is op dit oogenblik geen reden om aan te nemen, dat Duitschland van dit recht ge bruik zal maken. Mocht Duitschland daartoe echter toch overgaan, dan zal het, ingevolge art. 4 van het verdrag, tijdig met de Nederlandsche Regeering in onderhandeling moeten tre den, ten einde de tariefposten, welker strek king aanleiding tot do opzegging hebben gegeven, door andere gunsten op het gebied van het douanetarief te vervangen. Voor de Nederlandsche Regeering kan in deze regeling van de opzegging van het verdrag uit den aard der zaak geen aan leiding worden gevonden orq stappen tol verlaging van invoerrechten bij de Duitsche Regeering te doen. Intusschen zal, zoodra de omstandighe den daartoe gunstig worden geacht, een verlaging van het inderdaad abnormaal hooge invoerrecht op warmbloedpaarden opnieuw bij de Duitsche Regeering worden bepleit. ONEERLIJKE MEDEDINGING EN BE DROG IN KOOPWAAR Geen echte „Chateau Panier. De politie te Rotterdam heeft naar de N R. Ct. meldt, bij verschillende caféhouders flesschen cognac in beslag genomen, gele \erd door een distillateur, die, zonder daar toe het recht te hebben, z(Jn waar den naam Chateau Paulet had gegeven. De Chateau Paulet wordt geïmporteerd door de firma Camille Kievits, die den cog nac op fust importeert en zelf bottelt. De door den importeur gebottelde cognac draagt natuurlijk het eigen etiket en de flesschen worden gesloten met kurken met het merk er ingebrand. De in beslag geno men flesschen nu droegen wel de goede eti ketten, maar waren gekurkt met kurken zonder merk. De politie heeft enkele flesschen van de vloeistof laten onderzoeken door den ge- oieentelljke keuringsdienst voor waren Deze dienst heeft geconstaterd, dat aan de zen cognac een kunstmatige zoetstof en een kunstmatige kleurstof waren toegevoegd. Tegen den distillateur, die den Chateau Paulet vervalscht heeft, zal nu waarschijn iijk een vervolging wegens bedrog in koop waar worden ingesteld. SALARIS DER RECHTERLIJKE AMBTENAREN. Een wetsontwerp tot herziening bi) de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij de salarissen van de le den der rechterlijke macht worden herzien. Deze wijziging is overeenkomstig aan die, welke plaats gehad voor de bezoldiging van de Rijksambtenaren, wier wedden zijn ge regeld in het Bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenaren 1926. Voorts kan de aanvangswedde van do griffiers bij de kantongerechten van de 3e klasse (alsmede van de substituut-griffiers bij de kantongerechten, genoemd in art. 4 onder I E) in totaal met 1400 worden verhoogd, waardoor hun maximum-wedde gelijk wordt aan die van de griffiers bij de kantongerechten van de 2e klasse. PROF. EINSTEIN 50 JAAR, Gelnkwonsch der Leldsche faculteit. De faculteit voor wis- en natuurkunde aan de Leidsche Universiteit heeft gister aan haar medelid, professor dr. Albert Kin- stein te Berlijn, ter gelegenheid van zijn vijftigsten verjaardag een in hartelijke be woordingen gestelden tclegrafischen geluk- wensch doen toekomen. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING. De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft, overeenkomstig den eisch van het O. M. twee jaren gevangenisstraf opgelegd aan een winkelier, die terecht had gestaan wegens opzettelijke brandstichting en het teweegbrengen van een ontploffing. De man had aan twee rechercheurs ver klaard dat hij in den nacht van 17 op 18 Juli 1.1. in zijn comestibleszaak te Hilversum, een z. g. stormlamp met de op en neer gaande vlam In do nabijheid geplaatst had van twee open bus sen, die resp. gevuld waren met petroleum en benzine. Kort daarna volgden de ont ploffing en brand. Tengevolge van deze ex plosie heeft verd., die naar bed was gegaan, ernstige verwondingen opgeloopen. Het winkeliertje had beweerd, een en ander ge daan te hebben, teneinde het bedrag der verzekering, 4000, machtig te worden, doch ter zitting van de reohtbank had hij al die verklaringen teruggetrokken en het doen voorkomen alsof het geheele verhaal verzonnen was. Hetgeen niet wegnam dat de rechtbank op verzoek van den officier verd 's onmiddellijke gevangenneming ge last had. HULDIGING BURGEMEESTER STULEMEIJER. Woensdagavond is in de gronre zaal van het feestgebouw „Thalia" te Bergen op Zoom de hoer Stulernijer gehuldigd die bin nen enkele dagen naar Schiedam als bur gemeester vertrekt. De zaal was geheel gevuld .met belang stellenden uit alleriei rangen en standen der burgerij en zonder onderscheid \an richting en kergenootschap. Verschillende sprekers voerden het woord en dankten den heer Stulemeijer voor wat hij In de weinige jaren, dat hij hier aan het hoofd der g«» meen te stond, in baar belang gedaan en tof 6tand had gebracht. Ten 6lotte werd hem namens een zeer groot deel der burgerij door het huldigings- coraité, waarvan dr. Van Ginneken voor zitter was, een souvenir aangeboden, als hlijk van waardeering van zijn arbeid waarvoor de heer Stulernijer zijn hartellj ken dank betuigde. DE INBRAAK IN HET STATION TE BEVERWIJK. Een der veroordeeldon in hooger beroep. In den nacht van 27 op 28 Mei van het vorig jaar is in het station te Beverwijk een inbraak gepleegd. Een brandkast, waarin zich 2000 bevond, bleek op des kundige wijzo met de noodige inbrekersin strumenten bewerkt te zijn; echter slaag den de nachtelijke bezoekers er niet in het meubel te forceeren, zoodat zij onverrich- terzake heengingen. De verdenking van de politie viel op twee personen, die gearresteerd waren als verdacht van een poging tot diefstal met braak, te Krommenie gepleegd. Voor dit feit had de rechtbank te Haarlem elk van hen gevangenisstraf opgelegd en voor de in Beverwijk gepleegde inbraak werd ieder tot een jaar veroordeeld. Van dit laatste vonnis kwam eon hunner, do 20-jarige M. uit Zaandam, in hooger be roep. Gister had hij zich te verantwoorden voor het Amsterdamsche gerechtshof. M. deelde mede dat hij geen straf „nam" voor oen feit. waar hij part noch deel aan had. Echter was het verhoor der getuigen allesbehalve gunstig voor hem. Zoo had de politie In zijn woning een aantal Inbrekers werktuigen gevonden, o.a. een boor, waar aan een stuk ontbrak. En juist dat stuk was in het station to Beverwijk gevonden. Voorts was in het station te Beverwijk bloed gevonden, vermoedelijk een gevolg van het feit, dat een der dieven zich ver wond had bij het stukslaan van een ruit. En toen verd. te Krommenio werd aange houden, bleek hij een verwonding aan zijn pols te hebben. Volgens verd.'s lezing was die wond ver oorzaakt, doordat hij het W.C.-raampje in de ouderlijke woning had stuk geslagen, omdat zijn ouders hem anders in verband met het late uur niet zouden hebben bin nengelaten. Een verklaring, waarvan de waarschijnlijkheid twijfelachtig werd door de mededeeling van een paar politie-be- ambtcn, dat de achterdeur van verd.'s wo ning altijd openstond cn dat hij bovendien thuis altijd het grootste woord had. Nadat nog een getuige k décharge was gehoord, schorste het Hof na Raadkamer het verdere onderzoek tot 9 April a.s. Dan zal nog een nader getuigenverhoor plaats vinden. JONGEN OVERREDEN. Woensdagavond sprong te Heerlen de 14-jarige J. Pluymackers van een auto, met welke hij een eindje medegereden had. Zonder dat de chauffeur het bemerkte ge raakte de jongen onder een der achterwie len en liep een schedelfractuur op. Hij werd op slag gedood. De chauffeur J., die later te Ulestraten werd aangehouden, had van het ongeval niets bemerkt. De auto werd in beslag genomen. VERKIEZING GEDEPUTEERDE STATEN IN OVERIJSSEL. In de zitting van de Provinciale Staten van Overijssel werd tot lid van Gedeputeer de Staten vacature mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk (Ghr. Hist.) gekozen de heer mr. D. te Winkel (Chr. Hist.) te Enschede. MEN MOET OP DE KLEINTJES PASSEN! Rentetrekker dr. C. J. K. ▼an Aalst Wij lezen in Het Volk: De heer C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Handel-MaatschapplJ, is on langs in het nieuwe kantoorgebouw der vennootschap aan de Vijzelstraat gevallen en heeft zich daarbij min of meer ernstig aan een dor beenen bezeerd. Nu is de Handel-MaatschapplJ een ver- zekerlngsplichtig bedrijf in den zin der On gevallenwet, En haar hooge dienaar staat dus evenzeer in de registers van de Rijks- verzokeringbank als verzekerde in ge schreven. Het ongeval werd correct in den vorm aangegeven. De controleerende arts kwam op bezoek en de heer Van Aalst kreeg zijn uitkeering. Zij werd bepaald op het wettelijk maximum, zijnde 70 pet. van 8, dus 5.60 per werkdag. De rente werd regelmatig in ontvangst genomen. Ja, men moet op de kleintjes passen! EEN AUTO-ONGELUK. Woensdagmiddag kwam de heer J. H. v. d. Ploeg, directeur van de N.V. Machine fabriek J. en H. W. v. d. Ploeg, te Apel doorn, met zijn auto van het fabriekster rein, Kanaal Zuid, rijden. HIJ stuurde zelf, terwijl zijn zuster naast hem zat. Hij reed in de richting Apeldoorn, om al spoedig rechts af te slaan en de Wormensche brug over te steken. Aan deze zijde van het ka naal ligt de spoorlijn Apeldoorn—Dieren— Arnhem. Alvorens de heer v. d. Ploeg de brug opging, moest hij de rails oversteken. Ongeveer op het midden van de rails werd zijn auto gegrepen door de locomotief van het locaaltreinfcje uit Arnhem, dat te 12.08 aan het station Apeldoorn moest arrivee- ren. De auto werd achterste voren gedraaid en hing als het ware aan de locomotief, die den auto over een afstand van 54 M. meesleurde. Hoe erg de botsing aankwam, blijkt wel uit het feit, dat twee ijzeren pa len één van de brug en één van een bord „Maximum-snelheid" uit den grond werden g-rukt en om-er geworpen. De auto zat rechts van de locomotief cn het was een gelukkige omstandigheid, dat hij bleef hangen, ander3 was hij in het kanaal te recht gekomen, waar juist den vorigen dag het ijs gebroken was. De draden van de seintoestellen werden over den geheelen afstand totaal vernield. Na stilstand moest de trein eerst een eindje achteruit rijden om van de auto los te komen. En toen kon men constateeren, dat de heer v. d. Ploeg en zijn zuster on gedeerd behoudens een paar niets be duidende schrammetjes uit den wagen stapten en zich weer naar de fabriek be gaven. (N. R. Ct.) w„ er in deze snel wisse lende tijden ook verandert, de kwaliteit van Blue Band is onaantastbaar U weet dus wat U te doen staat: Koopt heden Versch gekarnd 30 ct per half pond M qeheei naar wensdi lult CJ bij ons slaqerj, ook a! stelt CJ de hcoósfe «ischen aan: kwali'teit- pesvorm en afwerking, terwijl toch geen hooqen prijs wilt besteden. Jiccnc uit een qrooie verscheidenheid in- nieuwste stoffen -aperte dessins-modane tinten. NAAR MAAT 43.00, 4£.00, 53 00, 60.00, 68.00, 73.00 «n hooger Steads aanvulling der Nieuwste a'.olten NAAR MAAT 34.00, 33 00, 43.C0, 48 00, 54.00 en hooger Cooieër en typsinrichtim „Spltio" HDP 10 Tal. 887 TEL 283. H3t adres van prima eigen gemaakte meube len, ook volgens ontwerp te maken Voor 1e Klas afwerking wordt ingestaan Ectaefd aanbevelend. Magazijn lYIeuaelrnakorlj Utrechtscheweg 64 Joannes Tolliusstr, S Paulus iuystaan 4.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7