WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX X X X X X X X per flesch f 3,75. öjcxx:x:xx: UTft.SlRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE UIRECHISCHE PUBLICATIES DE HOUDING VAN „HET VOLK" Het initiatief aan Be gie! Humorhoekje SPORT H.V.C. I -- B.F.C. I 0-1 Een penalty bezorgt B.F.C. de overwinning M. H van Raalie QUICK I - T.O.G. 1 2-7 Een zware nederlaag AL H. van Raalie :>C::320!0® Jk wil niets zien, want wij moeten goede vrienden blijven." De te treilen Belgische maat regelen. Naar van officieus».- zijde verteld wordt, zouden de ambtenaren van den militairen veiligheidsdienst, die in de zaak Frank Heine betrokken zijn. enkel een berisping krijgen en vervolgens heel eenvoudig naai den nieuwen veiligheidsdienst overgaan. Verder heeft de minister van justitie het plan om een voorstel in te dienen tot ver scherping van de wetsbepalingen van 4 Augustus 1014 inzake spionnage en zou de legeering ook nog een voorstel gereed ma ken. waarbij vreemdelingen voortaan aan veel strengere controle zouden onderwor pen zijn dan thans het. geval is. M. (tnr. II. P. Marchant) verdedigt in Di- Vrijz. Democraat de houding van de Neder- iandsche regeering in zake de documenten- kwestie en vervolgt dan. „Wij blijven met alle bescheidenheid, die ons hier past, volhouden, dat een weinig 01001* nationalisme hier geen kwaad zou kunnen. Hier schijnt ons het internationa lisme wat vér gedreven en ontaard in anti- nationalisme ter wille ja waarvan? Volgens Leon Blum kunnen wij niet zeg gen: ter wille van den internationalen vre de. want deze eischt volledige klamheid en doorgezette ontmaskering; deze eischt ver nietiging van den hnard van oorlogsbo- smetting. Dat eischen wij met Blum als ontwnpenaars En elk belang om de repu tatie van de Belgische regeering en van de Belgische sociaal-democraten die met haar hebben medegewerkt, te redden, zinkt daarbij in het niet. Wederkeerig vertrou wen is noodig en ook wederkeerig vertrou wen in do regeeri ngé-ri. Maar dit ver trouwen moet op feiten zijn gegrond. Als de verdenking blijft bestaan is het geen oorlie waard. Zeker, ieder antimilitarist moet weten, hoe hij in zijn eigen land het militarisme wil bestrijden. Al doet de buitenlander het op een wijze, waarvan wij Nederlanders niets hegriipen, hij moet het zelf weten Maar Het Volk schijnt te vergeten, dat wij hier hebben te doen met een internati onale kwestie, met de vraag, of er feiten ziin voorgevallen die ons leeron dat wij ge vaarlijke buren hebben of hebben gehad Welk verstandig mensch knijpt dan stïjf ziin oogen dicht, zet de werking van zijn verstand stop en zucht: ik wil niets z«m», want wij moeten goede vrienden blijv»»n? ITel Volk schrijft: „Wanneer de Belgische sociaal-democraten geen reden hadden om ter zake van het valsche stuk tegenovc-i hun regeering te gaan staan, was het rn- dat hun, als oud-deelgenooten der "ag.ee- ring. de feiten bekend waren en zij «lus wisten dat het stuk valsch was. Ter za ke van de later gebleken medewerking vin den Belgischen spionnage-dienst aan -Ie fa bricage van het valsche stuk. hebb»n zij echter juist dezelfde kritische houding je gens hun regeering aangenomen i!s wij hier te lande tegenover onze regeerirg' Mogen wij vragen- wil Het Volk de «tel ling eens met redenen omkleedcn, 1it s; r zijn Belgische partijgenooten, „als oud- deelgenooten der regeering", „do feiten" bekend waren en „zij d u s wisten dat n-.-t stuk valsch was"? Wij vragen wij heb ben het nu over het tweede gepubliceer de stuk le. in welken zin is het stuk „valsch". naar den vorm, of is de geheele inhoud in strijd met de waarheid? 2e. is de in den tekst van het stuk opge nomen redactie van het accoord van 1920 met dien van het accoord in overeenstem ming? De reden, die Het Volk opgeeft voor de stelling, dat de sociaal-democratische oud ministers wisten dat het stuk valsch was, te weten dat zij minister waren geweest is niet sterk. Zij wisten niet, dat de staf valsche stukken liet fabriceeren voor den spionnage-dienst. Zij hechtten geen waarde aan wat de staf deed. De heer VanderVelde zeide het zt'f: de staf kan zooveel op papiai zetten: dat bindt de regeering niet. En „het stuk" houdt de notulen in van een bijeen komst van de stafofficieren. Wij achten, vooral na hetgeen thans is gebleken, hoogst onwaarschijnlijk, dat aan de socia listische ministers mededeeling zou zijn gedaan van het verslag der jaarlijksche bij eenkomsten van de samenwerkende sta ven. De ministers beweren dit ook niet. Maar als zij die stukken niet hebben ge kend konden zij ook niet weten of „het stuk" „valsch" was. De stelling van „Het Volk" Is derhalve allesbehalve sterk. Wèl staat vast, dat de beide sociaal-de mocratische ministers wisten dat er een ge heim militair accoord was; dat zij ertoe hebben meegewerkt, om dit, in strijd met het Pact, niet bij het buerau van den Vol kenbond te laten registreeren; dat zij de menigte hebben willen doen gelooven:, dat de geregistreerde mantel nota's het verdrag zplf inlreldcn, terwijl zij beter wisten. Dat onze sociaal-democraten in deze zaak een geheel andere methode volgen dan Lóón Blum aangewezen acht, kan alleen hieruit worden verklaard, dat zij, ervarondc dat hunne geestverwanten in België schu dig staan aan medewerking aan een ge heim nVlilair accoord met al de ellendige gevolgen ervan, die zij niet hebben gewild, doch die zij haddon moeten voorzien, alles doen om hunne geestverwanten schoon te wasschen en hunne verantwoordelijkheid te verdoezelen. Zeker, elk anti-militarist strijdt in eigen land tegen het militarisme op zijn manier. Maar deze manier is dan toch al zeer zon derling En men moet niet vergeton, dat de ver dediging, in Nederland gevoerd, van een onhoudbare methode, in België gevolgd, Is een averechtsche bestrijding van het mili tarisme, in Nederland, waar de Nederland- sche methode moet worden gevolgd. Het is een methode,, te verklaren: wij moe ten alles vergeten wat er is gebeurd: wij moeten aannemen, dat de beslissing van den Brusselschcn Procureur-Generaal, waar van wij de gronden niet kennen, dat „het stuk" valsch Is, zonder dat hij „het stuk" heeft gezien, juist is en daarmede de zaak als afgedaan beschouwen. De vraag Is echter, of deze methode doel matig is om een sterken vriendschapsband te knoopen en om en dat is nog gewich tiger van deze zaak voor den vrede de vruchten te plukken, die zij in rijken oogst kan afwerpen. Beide vragen beantwoorden wij ontken nend. Niet omdat wij „hitsen" willen, doch omdat wij in beide opzichten een goed re sultaat willen hereiken. Daarom zij de stand der zaak op dit oogenblik nog eens vastgesteld. Eerste eisch behoort te zijn: publicatie van het accoord van 1920. De Belgen hebben ons nu zoo dikwijls verklaard, dat de inhoud niets bijzonders is en eigenlijk reeds publiek is door de publi citeit der mantel-nota's, dat hiertegen geen bezwaar kan bestaan. De zaak zou zeer zijn O'iderwetsch 1ongmen?eh ..Fucnla onwaardig al= ,l* Vc ui ik mu uaar uw nand te ••nsen' Docniei van een zakenman: „Goed. Ga Je gang iLileJL Jj verhelderd, doordien dan meteen zou zijn bewezen, dat het van a tot z valsche stuk van het Utr. Dagblad, dat het accoord in houdt, alvast te dien aanzien valsch zou zijn. Het tractaat toqh staat daar tusschen de a en de z. Ten tweede. De sociaal-democraten In Bel gië verbazen zich tot onze verbazing dat Frank Heine „den schurk" noemt Het Volk hern niet wordt vervolgd. Zij schijnen te vergeten, dat deze „schurk" door den Belgischen contra-spionnagedienst is gebruikt, dat het Gouvernement hem dank verschuldigd is wegens bewezen diensten, t h*i veel moet weten dat niet voor pu bliciteit vatbaar is hoe kan men dien ver dienstelijken staatsburger vervolgen? Alle middelen moeten derhalve worden aangewend, om dezen oorlogshaard, de spi- onnnge, radicaal uit te roeien. Dat be gunstigt men niet door alles wat is gebeurd met den mantel der liefde te bedekken ter wille van de vriendschappelijke verstand houding. De sociaal-democraten in België hebben thans gevolg van de publicatie van het Utr. Dagblad zich tegen den spionnagedienst gekeerd. En eindelijk. Er moet worden uitgemaakt, waarin „de valschheid' van het stuk be staat. Is zij formeele of materleele valsch heid Het behoeft geen betoog, dat dit niet uit. te maken is, zonder dat men het stuk heeft gezien. Of „de schurk" al, in de gegeven omstandigheden, heeft verklaard dat hij het stuk heeft gefantaseerd, zal nie mand van waarde achten. En laten wij het hier maar ronduit zeggen als het landsbelang do verklaring eischt, ook a! is zij niet waar, legt ook de getrouwe dienaar van het land de verklaring af. De voor beelden liggen in de geschiedenis voor het grijpen. Een beroep op persoonlijke eerlijk heid is hiér van geen waarde. Wat beteekent een leugen voor hen, die erkennen dat zij den Duitschers valsche stukken in de hand stoppen om hen te mis leiden Het onderzoek kan geschieden, doch men wil het niet, blijkens het gezeur over de vraag, wie het moet uitlokken. De Neder- landsche Regeering heeft hiertoe geen aan leiding. Voor haar moet mot do officieele verklaringen van de bevriende Belgische Regeering, de zaak was haar betreft uit zijn Een stap van haar kant in die rich ting zou terecht kunnen worden opgevat als een daad, in strijd met do aanvaarding van de Belgische verklaringen. Maar van de anti-militaristen is daarmedo de taak niet afgeloopen. Van de andere zijde moet er prijs op wor den gesteld, het eenige middel aan te grij pen om afdoende de valschheid te bewijzen. Hel stuk is ter beschikking. De sociaal democraten. in België, moeten ook hierop aandringen. In een brief van den Vlaamschcn brief schrijver van de chr.-hist. „Nederlander" wordt o.a. gezegd: „Wij hebben de eerste manche op Ne derland gewonnen," schrijft een der Fransch-gezinde liberale bladen, „en avant voor de „revendicatie" van ons recht op de vrije Schelde". In Leuven de stad, die misschien het allermeest door den oorlog heeft ge ledon, hingen al de bladen vóór het venster van een boekhandel „le> faux d Utrecht", blauw omlijnd. Daar naast een groote kaart van Zeeuwsch-Vlaan- deren met de Wester-Schelde cn in blauwe letters, groot als koeien: „Tout cela pour oublier ceci"; „dit alles om dM te vergeten", of wel „men werpt leu gens op om ons recht op Zeeuwsch- Vlaanderen af te nemen." Ja, als men de leugen waarheid noemt en de waarhid leugen, dan is er wel van een gerechtvaardigde veront waardiging van België te spreken. He laas, België heeft gemaaid van het wan trouwen, dat het zelf zaaide. Het hangt er nu maar van af hoe Ward Hermans zal worden bejegend. Gaat die 't gevang in. dan blijft de twijfel of het geheele „schandaal., geen maakwerk van Brussel is. Want Ward Hermans is een zeer vooraanstaande flamingant en is candidaat voor de Kamer." Maatregelen der Belgische regee- ring. Brussel. 16 Maart. (V. Als uit vloeisel van het onderzoek inzake de Utrechtsche publicaties heeft de regeering een besluit genomen tot overbrenging van den algemeenen inlichtingendienst voor den generalen staf naar den algemeenen vei ligheidsdienst, die ressorteert onder het mi nisterie van justitie. Bovendien heeft de re geering besloten tegelijkertijd den algemee nen veiligheidsdienst te reorganiseeren. Tenslotte bereid de regeering een wetsont werp voor inzake de versterking van de vreemdelingenpolitie. VOETBAL Een zwakke H. V. C.rploeg verliest voor de tweede maal van B.F.C. De eerste nederlaag van dit seizoen op eigen terrein Met een gehavend elftal bond II. V. C. gisteren den strijd aan tegen B. F. C. uit Bussum. Eindigde de vorige week deze ont moeting in een stevige overwinning voor do Bussumers, thans moesten zij met Je kleinst mogelijke overwinning genoegen nemen. Eene overwinning die zij tenslotte volkomen verdienden. Ook wanneer zij met enkele doelpunten meer hadden gewonnen zouden wij niet van een geflatteerde over winning kunnen spreken. Trouwens een volledige H. V. C.-ploeg had, mogelijk, een uitstekend figuur geslagen met als bekro ning wellicht een overwinning die de sma delijke nederlaag van het eerste treffen ee- nigszins kon uitwisschen. Nu kwam er een ploeg in het veld die we eerder een vetera- nenploeg konden noemen met daar oiti heen gegroepeerd eenige jongere spelers. Wij prijzen de sportiviteit van de vetera nen als Scheerder. Westerlaak. Floor om zich beschikbaar te stellcp, doch door ecni ge spelers uit de lagere elftallen op te stel len zou men veel nuttiger werk hebben ver richt. In de eerste plaats maken deze spe lers kennis met beter cn technisch voetbal dan in de lagere klassen en in do tweede plaats schuilen er soms krachten onder die met een geroutineerde speler er naast op gekweekt kunnen worden tot bruikbare spelers. Vooral het laatsto mag in geen ge val uit het oog worden verloren. Aan de oudere, spelers heeft men op den duur niets. Niets dan lof hebben we over hun ac tiviteit, doch zoowel in snelheid als in han delen schieten ze te kort. Het is heel aar dig voor het publiek als er „sterren" zoo als Westerlaak cn Floor nog weer eens het H. V. C. -shirt aantrekken, en dit pleit voor hun clubliefde, maar met jongere spelers zou men meer succes hebben gehad. Het werd nogal van de gemoedelijke kant op genomen en ook wij zullen het ditmaal maar doen. Van B. F. C. kunnen wij dit allerminst zeggen. Tot aan het einde heb ben zij allen zonder uitzondering hard ge werkt en dat zij het maar tot één doelpunt hebben weten te brengen is een pluim voor de achterhoede van de rood-wittcn Deze linie, clio bestond uit W. Meijer cn Steen beek heeft ettelijke aam allen onderdrukt cn in de buitenspel-val gesmoord, terwijl keeper Jonker op degelijke wijze het doel \erdedigde. Zooals wij reeds vermeld heb ben ontstond de eenigste goal uit een straf schop, die Eercnberg volgens de regelen der kunst netjes in de touwen deponeerde. De tweede helft, die inging met. 10 voor- I sprong, moet de defensie van H. V. C. alle I zeilen bijzetten om de talrijke aanvallen, die snel elkaar opvolgen, af te slaan. En I of aanvoerder van de Pol er al op wees om meer achter de voorhoede aan te sluiten, men bleef verdedigen en nog eens verdedi- I gen. Aanvallen is de beste metehode om te doelpunten! Een paar snelle doorbraken le verden voor H. V. C. bijna succes op, maar zoowel Westerlaak als Sleeking konden het doel niet treffen. Tegen het einde komen 1 de gasten fanatiek opzetten, doch als Je j heer \an Rappard, meer bekend op onze i Oostelijke velden, het einde aangeett, heb ben zij deze overwinning dubbel en dwars verdiend. De leiding viel zeer te loven. H. V. C., dat invallers telde voor K. en G. W. Meijer, Vos en Snijders, speelde in de volgende formatie* Jonker (d.); Steenbeek en W. Meijer(a.); De Kort, J. v.d. Pol, Scheerder (m.i; Floor, Westerlaak, Slee- Icing, v. Nimwegen, Gertli (v.) B. F. C. ver scheen met hetzelfde elftal als de vorige week. II. V. C. deed in Utrecht uitstekend werk door Hercules III op eigen terrein een 5—1 nederlaag toe te brengen. NEDERLANDERS TE OSTENDE VER DRONKEN. To Ostende. was. naar aan de N.R.Ct wordt gemeld, een taxi, waarin de dertig jarige Paul Green, kapitein van het Ne- derlandsche motorschip. Linquienda, uit Groningen, Maandagnacht bij zvvaren mist plaats had genomen, sedert dien verdwe nen. Thans heeft men den auto uit óón der bassins ongehnald en later ook de lijken van den Npderlnndschen zeeman en van den chauffeur uit Ostende. Jeroom Boens, gevonden. Alles wijst er op. dat de chauf feur door* don mist misleid in het water is gereden. AMERSFOORT AFD. STOFFEN EN BONNETEFIE De voorhoede van The Reds is voor het vijandelijk doel ongevaarlijk De ontmoeting tusschen Quick en T.O.G is in een groote overwinning voor de Am sterdammers geëindigd. Een overwinning, die zij voornamelijk te danken hebben aan de iets betere voorhoede dan van hun te genstanders en secundo aan het meerdere uithoudingsvermogen. Voor rust wogen heide parHjen tegen elkaar op met Quick enkele oogenblikkcn in de meerderheid. Ongevaarlijk zijn de aanvallen van de gas ten niet, doch Van Goor weet alle moeilijk heden te overwinnen cn in de laatste in stantie is Otto zijn plaats tusschen de palen volkomen waard. Zoowel zijn vangen als zijn opstellen stempelt hem tot een doel man van klasse, waar Quick nog veel plei- zier van zal hebben. Nadat de elfde man bij Quick het elftal completeert, onderne men zij eenige attaques. De hard werkende linkervleugel, de kracht van de voorhoede, vindt een groot struikelblok in den rechts back van T. O. G. Smits ziet dan ook geen kans om dezen speler te passeeren. De groote fout schuilt volgens o.i. in de mid deniinie van thuisclub, die een teveel ver dedigende houding aanneemt. Een gunstige Zwarte Wollen en Zijden Stoffen voor Manlek en Japonnen i J Witte Veloutine en Crêpe Satin fy voor trouw-iaponnen i i Engelsche Stoffen voor Mantels f*\ Gekleurde I 'eloutines en Cecrgettes W voor Japonnen fy Shantungs in nieuw groot kleuren - assortiment Indanthren Zephyr's en Fercals Carneeringen, Shawls, Kragen met Manchetten W Handschoenen Kousen uitzondering maakt soms Galon, doch over het geheel speelt men meer verdedigend dan aanvallend, terwijl de links-half plaats zwak bezet is. Ondanks enkele tekortko mingen werd er met veel animo gespeeld. Juist dit maakte den wedstrijd aantrekke lijk. Beide doelverdedigers kunnen steeds hun talenten toonen cn reeds zijn er al 20 minuten verstreken alvorens Hehenkamp met een hard laag schot den keeper het nakijken geeft. Technisch is deze strijd in geen enkel opzicht, maar juist de wisse lende kansen en het tegenpunt prikkelen de bezoekers om liet tempo te verhoogen. Hehenkamp laat intusschen een mooie kans onbenut. Zijn collega van de anclcre partij heeft slucces; rnet een voor Otto on houdbaar schot brengt hij den stónd op ge lijken voet. Nog voor de rust maakt Hehen kamp nogmaals een goal en met den stand 21 in het voordeel van Quick wordt er van doei verwisseld. De tweede helft is een groote teleurstel ling voor de aanhangers van Quick gewor den. Door in de eerste helft teveel van hun krachten gevergd te hebben, nemen de stoere Amsterdammers het spel vrijwel in handen. Hoewel de voorhoede van onze stodgenooten aardig in het veld combi neert is het schieten zeer zwak. Dit euvel viel in de eerste periode eveneens op. Door forsch ingrijpen, zonder ook maar eenigzins tegen de ruwe kant aan te hellen, houdt do vijandelijke defensie stand. Geleidelijk voeren de gasten de score tot 72 op, waarvan de rechts-binnen 3 goals voor zijn rekening nam. Quick vermocht hier niets tegenover te zetten. Een doelpunt van de Haan werd ongeldig verklaard. Zoo eindig de deze wedstrijd, die uitstekend begon, in een zware nederlaag voor de thuisclub Deze niet moeilijke wedstrijd stond onder de uitstekende leiding van den heer Bulte. Quick telde twee invallers voor Fabius en Scholte, terwijl T. O. G. 1 invaller had. WIE VOOR ER H.V.C. SCOORDE. Vos de primus inter pares. Met den wedstrijd II. V. C.B. F. C. is de competitie voor de rood-witten geëindigd. In deze 18 wedstrijden wist H. V. G. 43 doel punten bij elkaar te schoppen. Vos nam er 15 voor zijn rekening, op de voet gevolgd door Snijders die 11 maal de doelverdedigers wist te passeeren. De overige goals werden gemaakt door Sleeking (8). Kerstholt (5), terwijl K. Meijer en J. v. d. Pol ieder 2 doelpunten op hun naam brachten. ONZE 4e KLASSERS Amsvorde behaalde gisteren in Amster dam een mooie 31 overwinning op Riva len. A. P. W. C. stelde teleur en verloor van S. L. T. O. met 8—0. KONINKLIJKE NEDERL. JACHTVEREENIGING. La coupe des habits rouges. Een lid der Kon. Nederl. Jachtverecniging heeft een der vereenigingen een zilveren beker aangeboden die den naam draagt van „La coupe des habits rouges" en die inge steld zal worden bij het 10-jarig bestaan der K.N.J.V. in Mei a.s. en ook ter gelegen heid daarvan voor de eerste maal verreden zal worden. Deze beker gaat in definitief eigendom van den eigenaar van het paard over, dat dezen eereprijs driemaal in het geheel verkregen. Do beker zal als eere-p**^| toegekend worden bij ieder concours-jachT- paarden, bij concoursen-hippique onder het regiment van het Centraal Comité of door erkende rijvereenigingen uitgeschreven. De ze concoursen jachtpaarden mogen niet beperkt zijn tot leden van de betrokken rij- verecniging, maar althans open zijn voor leden der K.N.J.V. In het programma moet vermeld worden, dat de beker zal worden verreden, met be kendmaking van do bepalingen De beker is bestemd voor het beste type jachtpaard dat voldoet nan de volgende eischen: a. In het. afgeloopen seizoen deelgenomen heeft aan drie jachten achter de meute der K.N.J.V.. waarvan één zwaardere jacht. b. De paarden moeten voorgereden worden door een dime of heer dragende, daartoe gerechtigd zijnde, het costuum der K.N.J.V. De namen van de houders van den beker zullen op dezen gegraveerd worden. liet bestuur der Kon. Nederlandsche Jachtvereeniging zal bepalen welke jachten als „zwaarder#" mogen worden aangemerkt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6