YELLA PRIMA CARBONPAPIER VEELOMVATTENDE BEZIGHEDEN ühebzeit bedfukt finofeuni HET N.A.S. EN DE WERKLOOSHEID SNEEVLIET SPREEKT Men wil geleidelijk den 7 uren dag Dl PCIJ5 VAN HET N5.E4- RADIO ONTVANGTOESTEL INCL. 4 PHI LIPS LAM PE.N BEPCAACbT:: VOOR 4- VOLTS ACCU/.2R5.. VOOR. WISSELSTROOM.260.. Henri Nefkens, Utrechtscheweg 34 Amersfoort Tel. 944 m W.C. een corner te nemen, waaruit Jansen met een goeden kopbal het eenigste doel punt voor A.P.W.C. scoort. 1—0. Bij een daarop volgenden aanval van Slo- terdijk weet de midvoor den gelijkmaker in het A.P.W.C. doel te loopen 1—1 waar mee de rust ingaat. Na de thee wear eenigen tijd een gelijk opgaand spel maar geleidelijk neemt Slo- terdijk den overhand. Zij weten nog tweemaal te doelpunten, zoodat de stand 31 in het voordeel van Sloterdijk is. Wel doet de voorhoede der A.P.W.C.-ers pogingen om den achterstand te verkleinen, maar het geluk is niet met hen, en de Sloterdijk doelman weet zijn hei ligdom voor verdere doorboring te behoe den. Einde komt met een 3—1 nederlaag voor A.P.W.C. A.P.W.C. II deed beter werk, en sfuurde Stichtsche Boys II met een 9—0 nederlaag naar de Domstad terug. D. J. K.—QUICK I 5—1. Quick telde drie invallers voor Blom, van Goor en Ramselaar. Om half drie werd be gonnen. De Quickspelers voelen zich abso luut niet thuis op het zware kleiterrein, waarvan D.J.K. profiteert om vóór half time 3 maal te doelpunten. Ofschoon de Quick-voorhoede aardig combineerde, kon zij haar pogen toch niet in doelpunten omzetten. Na de pauze is Quick in het begin in de meerderheid, en weet dit in een mooi doel punt van Hemmes uit te drukken. 3—1. D. J. K. weet nog 2 maal het net te vin den, zoodat deze wedstrijd, die in de beste verstandhouding werd gespeeld, eindigde met een overwinning voor D.J.K. 5—1, waar mede zij de nederlaag op Birkhoven, ge wroken hebben. Bij Quick hebben J. Otto, doel, W. Hemmes rechtsbinnen zich onder scheiden. Quick 2 speelde op Birkhoven tegen Zeist 4 en won met 3—0. KORFBAL. AMERSFOORT I—BLAUW-WIT I 0—2. Een goede wedstrijd van de thuisclub. Onder begunstiging van fraai voorjaars weer, vond gisteren op „Birkhoven" de re turnontmoeting plaats tusschen Amersfoort en bet sterke Blauw-Wit. Moesten onze stadgenooten in Amsterdam met sprekende cijfers de meerderheid van hun tegenstan ders erkennen, ook nu konden zij het niet tot een overwinning brengen. Op verzoek der gasten zou eerst om 3 uur worden begonnen, maar het werd 3.30 vóór de scheidsrechter beide 12-tallen in het veld kon fluiten. Amersfoort blijkt dan de volgende opstel ling te hebben: Aanval: Lien Cramer. J. Benders; Dinkel- berg en Vincent. Middenvak: Riek Louis, Imi v. Goinga, D. Snapper (a&nv.) en H. Louis. Verdediging: Truus v. d. Bosch, Mien Knipschild, D. Jans en C. Gaveel. Reeds spoedig blijkt, dat A'foort er alles op zal zetten om een eervol resultaat te ver krijgen. Er wordt van beide kanten flink aangepakt en we krijgen een vlot, vrij snel spel te zien. De partijen wegen goed tegen elkaar op en beurtelings verkeeren belde korven in gevaar, maar de resp. verdedigin gen kunnen alles afwenden. We noteeren eenige mooie schoten van Dinkelberg en Vincent, die het echter niet verder brengen dan den rand van den mand. In het middenvak wordt door Snapper c.s. weer eens een ouderwetsch partijtje te zien gegeven. Het combineeren gaat goed en de bal wordt mooi doorgegeven. Hoe beide partijen ook zwoegen, tot doel punten wordt het niet gebracht cn de eer ste helft verstrijkt met blanken stand. In verband met het late uur wordt di rect doorgegaan met de tweede helft. Het tempo verslapt eenigszins, daar bij sommi gen de vermoeidheid zich begint te doen gelden. De aanvallen van de gasten worden ge vaarlijker en menigvuldiger, waardoor suc ces niet kan uitblijven. Na plm. 10 min, spelens weten zij dan ook met een mooi schot de leiding te nemen. (0-1). Hierdoor niet ontmoedigd blijft A'foort dapper volhouden, maar hun aanval heeft geen succes, wel daarentegen de gasten, die een kwartier voor het eind van een misver stand in de A'foort verdediging gebruik maken om nummer 2 in den korf te depo- neeren. Na de vakverwisseling volgen, onder aan moedigende kreten van de „lijntjesmen- schcn", nog enkele heftige aanvallen, maar Blauw-Wit houdt stand en als het einde gefloten wordt, heeft Amersfoort wederom verloren. Toch heeft deze wedstrijd ons getoond, dat de blauw-witten het wel kunnen als ze maar willen, zooals nu getoond werd. Maar er moet veel en veel meer geoefend worden I De opstelling van het huidige 12-tal heeft goed voldaan. Het is echter zaak dat men in de volgende wedstrijden volledig blijft uitkomen met deze opstelling, Slechts dan leert men elkaar in spel begrijpen en kan men tot de overwinning komen. Moge dit spoedig het geval zijn, de puntjes zijn hard noodig. Het degradatiespook moet ontloopen worden!!! Hockey. A. M. H. C. I't GOOI III 8—0. De A. M. H. C. herstelt rich. 'Amersfoort dat met twee Invallers ver schijnt neemt direct het spel in handen. Dat er in het begin geen goals komen, is te wijten aan bet slechte schieten der voorhoede, wat een gevolg is van de bai slechte toestand waarin het terrein ver- keert. Toch is er ni_et langer dan een kwartier gespeeld, als de Gooi-keeper voor de eer ste maal kan kiezen. Even later geven kort na elkaar resp. de linksbinnen en de rechtbinnen de keeper met een paar keurige schoten geen schijn van kans. Met Amersfoort sterk in de meerderheid, gaat de rust in. Stand 3—0. Na rust hetzelfde spelletje. De bal blijft voortdurend op de Gooi helft. De enkele ongevaarlijke aanvallen van 't Gooi leveren voor de A'foort achterhoede geen moeilijk heden op. De voorhoede stilt haar honger aan nog vijf doelpunten, ïoodat het einde komt met 8-0. Allen speeldon een goeden wedstrijd. In 't bijzonder de rechtsbuiten en rechtsbin nen, welke vijf goals* voor z'n rekening nam. De half-linie was in zijn geheel uitste kend op dreef, en droeg er zorg voor, dat achterhoede en keeper nagenoeg niets te doen hadden. A'foort staat nu nog steeds ongeslagen met de volgende cijfers bovenaan. Amersfoort ïl 11 0 0 491 22 H.V.C. II—U.V.V. IV H.V.C. II speelde op het sportterrein Birk hoven teg^n U.V.V. IV uit Utrecht. Met een 4—0 nederlaag gingen de geblokten naar de Domstad. Voor II.V.C. II beteekent deze overwinning weer een goede stap in de richting van het kampioenschap. Congres van het N. 'A. S. te dezer stede Het Nationaal Arbeidssecretariaat heeft gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een druk bezocht werkloosheidscongres gehouden. Na opening door den heer E. Bouwman te Rotterdam, die daarbij deed uitkofnen, dat het z.i. de revolutionaire vakbeweging, be lichaamd in het N.A.S., is geweest, die zich steeds het lot der werkloozen heeft aan getrokken en door zijn voortdurende agita tie de overheid gedwongen heeft het lot der werklooze arbeiders en hunne gezin nen aan te trekken, heeft de heer H. Snee vliet te Arasterdam, voorzitter van het N. A. S., het werkloosheidsvraagstuk in het algemeen besproken. De beer Sneevliet stelde op den %»or- grond, dat juist het werkloosheidsvraag stuk een der bewijzen is van de onredelijk heid, onzedelijkheid en onhoudbaarheid van het kapitalistisch stelsel der bestaande orde. De toestanden, ontstaan in verschillende streken des lands gedurende den tijd van de on-Hollandsche koude, waren zoovele aanklachten tegen de bestaande orde. Spr. zette verder uiteen, dat de werkloos heid voor de arbeiders diepe geestelijke in zinking ten gevolge heeft, de weerbaarheid der arbeidersklasse toenemend verzwakt en den voorsprong van het kapitalisme bevor dert. O Spr. wees op de toenemende rationali sering der industrie, ook in ons land, waardoor, terwijl men deftige congressen houdt met uitvoerige referaten over onvol waardige arbeidskrachten, groeit het aan tal valide arbeidskrachten, dat naar de stempellokalen wordt gedreven Spr. trok de conclusie, dat de regeering en do verantwoordelijke leiders der arbei ders dienen in te zien, dat er niets ontee- rends in ligt, wetten, welke schadelijk blij ken te zijn voor de industrie, in te trekken. Daaruit blijkt wel, zeide spr., dat de Ne- derlandsche werkgever in de gevechtsstel ling is. Spr. bepleitte voorts uitvoerig de daad werkelijke actie ten aanzien van het werk loosheidsvraagstuk en wees er op, dat de reformistische organisaties de' arbeiders daarvan afhouden. Er dient dus. meende spr., te komen een georganiseerd daadwer kelijk optreden. Medegedeeld werd vervolgens, - date- ten congresse vertegenwoordigd waren 80 orga nisaties. Aan de orde waren daarna de reeds in „De Arbeid" verschenen inleidingen over werkloosheidsverzekering, werkverruiming en organisatie der werkloozen. De heer Peltcnburg (van Bergen) te Am sterdam komt in zijn inleiding over het eerste onderwerp, tot de volgende slot som: dat de volle kosten der verzekering gebracht dienen te worden geheel ten laste van de ondernemers en de openbare kas sen, maar waarbij onder de J)estaande machtsverhoudingen aanvaard wordt het opbrengen van do kosten door de onderne mers, het rijk en de gemeenten, on de ver zekerden, een en ander onder bepaald» voorwaarden. Verschillende afgevaardigden namen aan de gedachtenwisseling over die inleiding deel, waarbij nog al verschil van gevoelen met de slotsom van het betoog van den inleider bleek. Ten slotte heeft, bet congres zich met bijna algemeene stemmen met de door den inleider gestelde slotsom cn de daaraan aansluitende stellingen vereenigd. Het tweede punt: Werkloosheid en werk verruiming, waarin de heer P. Harkema te Rotterdam in „De Arbeid" no. 10 van 9 de zer, een inleiding had gegeven, waarin deze lot de slotsom kwam, dat het noodig is, een intensieve actie te voeren tot het bevorde ren van productieve werkverruiming, waar bij den vakorganisaties volledige medezeg genschap moet worden gewaarborgd bij het vaststellen van de loon- en arbeids voorwaarden, de eventueel# verblijf- cn WESTERSCHOOL TE BAARN. De voordracht voor hoofd. Baarn. De voordracht voor de benoe ming van hoofd der Openbare Lagere school de Westerschool is als volgt samen gesteld No. 1J; G. A. Heino, hoofd van de Open bare Lagere School te Wormer. No. 2G. van der Mark, hoofd van de Openbare Lagere School te Oud-Over, ge meente Loosdreeht. No. 3 J. C. Volmer, hoofd van de Open bare Lagere School te Buurmalsdn. No. 4 i J. van den Brink, onderwijzer aan de lagere school „De Oorsprong"' fe Baarn. reisgelegenheid en verder alles wat tot de arbeidsvoorwaarden behoort, gaf mede aan leiding tot een uitvoerige gedachtenwisse ling. Na beantwoording door den inleider nam het congres de voorgestelde slotsom met de aanvulling, waarin handhaving van den 8-urigen arbeidsdag om geleidelijk te komen tot den 7-urigen arbeidsdag, wordt geèischt, aan. Over het laatste punt: de organisatie van werkloozen, had de heer M. I. Roodveldt te Amsterdam in „De Arbeid" van 9 dezer een inleiding geschreven, waarin deze betoog de, dat allereerst de z.g.n. tewerkgestelde werkloozen voor organisatie in aanmerikng komen. Na bespreking werd aan het bestuur van het N.A.S. opgedragen, in de lijn van de in leiding door een technische commissie de organisatie der werkloozen verder ter hand te nemen. baarnsch lyceum. Herdenking van het 10-jarig bestaan. Baarn. Het bestuur van het Baarnsch Lyceum herdenkt dezer dagen het 10-jarige bestaan. Deze herdenking gaat met eenige feestelijkheden gepaard. Zoo maakten alle leerlingen der school onder leiding van de leeraren een uitstapje naar het Uddeler Meer, terwijl verder een tooneelavond werd georganiseerd. De festiviteiten zullen Zater dagavond worden besloten met een bal in het Badhotel. LINDEN IN PLAATS VAN IEPEN. Een miDoie daad van Dingen Notaris Lunteren. Ons om zijn natuurschoon 's zomers door vreemdelingen zoo druk be zochte dorp heeft een groote verandering ondergaan. Immers onze hoofdstraat die het dorp in zijn volle lengte doorsnijdt, was aan het einde van het zomerseizoen nog omgeven door majestieuze iepen, die in hun goeden tijd aan de plaats onzer inwoning zoo'n mooi cachet gaven. Ken ners van booraen bemerkten echter al spoedig, dat deze iepen, tengevolge van ouderdom en ziekte, in hun laatste stadi um verkeerden, zoodat het maar een quaestie van betrekkelijk korte-n tijd zou zijn geweest, of de geheele trotsche laan 7/Ou een zekeren dood ten offer zijn geval len. Het getuigde dan ook van wijs beleid van den Raad der gemeente Ede, toen hij besloot, deze boomenwrakken op le rui men, en er weer jonge voor in de plaats te zetten. Dit zouden echter geen iepen, doch linden zijn, ten einde te voorkomen, dat de gevreesde iepziekte hier opnieuw haar verwoestingen zou aanrichten. Hoe zeer dat raadsbesluit dan ook toe te jui chen viel, toch werden er vooral onder de meer bedaagde bewoners gevonden, die bedeesd hun hoofd schudden en zich hun dorpstraat, zonder statige boomenrij, maar niet konden voorstellen. Nauwelijks echter was de laatste oude boom geveld, of het Gemeentebestuur liet, onder leiding van haar kundigen directeur den grond flink omwerken, waarna zoo spoedig mogelijk linden werden geplant, die door Notaris Dinger, alhier, tevens raadslid dezer gemeente, welwillend be schikbaar werden gesteld. En wie thans onze hoofdstraat passeert, ziet daar de( krachtige, ongeveer 10 jaar oude boomen staan, deskundig gesnoeid en wel ver zorgd, die in de toekomst, welke zelfs niet in een al te ver verschiet ligt, een niet minder prachtige laan belooven te wor den, dan die, waaronder den laatsten rnooien zomer nog zooveel vreemdelingen en inwoners schaduw voor de destijds vaak wat al te felle zonnestralen zochten. Toch zullen de pensiongaston dit jaar vreemd opzien van de metamorphose, die hun geliefd Lunteren heeft ondergaan. Intusschen heeft Notaris Dinger, aan wien ons dorp reeds zooveel te danken heeft, opnieuw getoond, welk een warm hart hij de plaats zijner inwoning toedraagt utrechtsch stedelijk orkest. Utrecht. Programma van het vijf en twintigste abonnementsconcert op Woensdag 27 Mrt. 1929, 's avonds acht uur in Tivoli, onder leiding van Evert Cornelis. Met medewerking van: Berths Seroen en Ans van Weerelt, zang. Het Kralingsche Vrouwenkoor. ANDRE CAPLET 1. Les Prières. I. Oraison domiqale. II. Salutation angelique. III. Symbolc des Apótres. Zang, Harp en Strijkorkest. 2. Messe dite des „Petits de St. Eustache- le Forèt", Voor Vrouwenkoor a capella. 3. Le Miroir de Jésus. Mystères du Rosaire. Voor een Zangstem, Vrouwenkoor, Harp ec Strijkorkest. VOOR ALGEHEELEN WISSELSTROOMf 325.- Onze toestellen zijn verkrijgbaar bij: 'FRIEZENVEEN levert U „SPIDO" (Mej. H. C. C. DE JAGER) Copiëer- en Typeinrichting HOF 10 - - TEL. 867 Verhuizen eischt veel zorg. veel werk cn veel geld: ook tegenvallers zullen U niet gespaard blijven. Gij zult echter oooit teleur gesteld worden door de blijvende soepelheid cn groote duurzaamheid, die YELLA eigen zijn. YELLA •bezitten in de grootste mate de goede eigenschappen die gij er van verwacht. Soepel, Zwaar en Sterk In i gebruik het beste merk (FABRIKATEN VAN DE SALLANDSCHE VLOERZEIL- EN LINOLEUMFABRJEK TE WIJHE

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7