Slaapkamermeubelen - Matrassen - Dekens. DE BOUWPLANNEN OP HET TIVOLI-TERREIN HET DRAMA TE GROOTEGAST Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. [qcx^j i1919 - 7jV.DE VLIEGONGELUK Twee gewonden Humorhoekje Dagvaarding van den verdachte W. Gisteren is door de Rechtbank te Gro ningen gedagvaard Yje Wijkstra, geboren m «»e gemeente Grootegast 4 Juni 1S95, ar beider en muzikant wonende te Doezum (gem. Grootegast), thans gedetineerd 111 't Huis van Bewaring te Groningen le. terzake dat hij op ongeveer 18 Janu ari 1929 in de gemeente Grootegast ter uit voering van zijn tevoren genomen besluit en beraamd plan om Mient van der Molen van het leven te berooven, na kalm be raad, rustig overleg opzettelijk op genoem de Van der Molen een of meer schoten uit een of meer met scherpe patronen geladen vuurwapenen heeft gelost en hem dnurbtj met een of meer kogels heeft getroffen cn opzettelijk aan Van der Molen een of meer sneden met een mos of met een ander voor werp heeft toegebracht tengevolge van eon of meer van welke schoten en van een of meer van welke sneden en steken meer genoemde Van der Molen zoodanige ver wondingen heeft bekomen dat hij kort daar op aan verbloeding is overleden althans terzake dat hij op of omstreeks 18 Januari 1929 in de gemeente Grootegast met het oogmerk om Van der Molen van het leven te berooven opzettelijk op ge noemde Van der Molen een of meer scho ten uit een of meer met scherpe patronen geloden vuurwapenen heeft gelost cn hora daarbij met een of meer kogels heeft ge troffen cn opzettelijk aan Van der Molen een of meer sneden en steken met een mes of ander voorwerp heeft toegebracht gevolge van een of meer van welke scho ten cn van een of meer van welke sneden en steken meergenoemde Van der Molen zoodanig verwondingen heeft bekomen dat htj kort daarop aan verbloeding is over leden. Voorts staat hij afzonderlijk terecht voor den moord op de drie andere veldwachters H. H. Hoving, J. Werkman, A. Meijer. Gedagvaard zijn in totaal 17 getuigen, waaronder A. Jutte, opperwachtmeester van de Kon. Marechaussee to Marum, A. Bou- ma. eveneens wachtmeester der Kon. Ma rechaussee te Marum. vrouw Wobbes. met wie de dader toen hij den moord ple.-gde, samenleefde, J. C. van der Woude en If. L Stiekema, beiden majoor rechercheur bij de politie te Groningen, mr. P. H. J. C. van Dlcheren. advocaat-procureur to Gro ningen en dr. Mieremet te Groningen. VERHOOGDE PRIJZEN VAN VARKENSVLEESCH. Eon gevolg van de stijging der graanprijzen. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons verzoekt ons mede te deelen, dat door de stijging der graanprijzen de boeren minder varkens mesten dan in normale omstandigheden het geval zou zijn, zoodat tengevolge daar- va.n een minder groot aanbod op de vee markten reeds plaats vindt. Een stijging der handelsprljzen kan daar door niet uitblijven en wordt vooral op de veemarkten te Amsterdam en Rotterdam sterk waargenomen. Met het oog hierop rekenen wij het ons tot plicht aldus genoemd bestuur het publiek erop te wijzen dat iedere dag een prijsverhooging van varkensvleesch in evenredigheid met de marktprijzen in de slagerijen verwacht kan worden. ROTTERDAM EN PERNIS. Pernis geeft Rotterdam toestem ming tot hat graven van een petroleumhaven voor de Ba- taafsche. De raad van Pernis, die indertijd afwij zend heeft beschikt op een verzoek van het gemeentebestuur van Rotterdam, waarin Rotterdam toestemming vroeg tot het mo gen verrichten van werkzaamheden voor den aanleg van een petroleumhaven ten behoeve van de Bataafsche Petroleura- Maatschappij aan de Vondelingenplaat, heeft thans, nu Gedep. Staten het groote Rotterdamsche annexatieplan hebben afge wezen en hun medewerking hebben toege zegd voor een spoedige afzonderlijke an nexatie van Pernis door Rotterdam, dit be sluit herroepen en met algemecne stemmen besloten Rotterdam de gevraagde vergun ning te verleenen. MISLUKTE LANDING VAN EEN VLIEGTUIG. Het toestel in den grond geraakt. Gisteravond tegen half acht vloog de voormalige driemotorige Koolhoven, thans in gebruik bij een Hamburgsche reclame- maatschappij, boven Rotterdam. Het toestel keerde even 8 uur naar het vliegveld Waalhaven terug. Bij het neer komen heeft de piloot vermoedelijk den uitloop te kort genomen, waardoor de zware machine met te groote kracht op den grond neerkwam. Het gevolg was, dat lan dingsgestel bezweek, het gevaarte op den grond schoof en ten slotte op den neus ging staan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar de reclame-installatie kreeg aanmerkelijke schade, terwijl het toestel, dat zich geheel in den grond had gewerkt, niet meer vervoerd kon worden. Hedenochtend zou personeel van de K. L. de vroegere F. K. 33 bergen. PASTOOR DR. D. A. W. H. SLOET. Zijn gouden foest. Pastoor dr. D. A. W. H. Sloet, eere-kanun- nlk van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht en pastoor van de parochie St Cosmas en Damianus te Abcoude, heeft zijn gouden priesterfeest gevierd. Gister morgen reeds lang voor negen uur was de parochie-kerk van Abcoude geheel gevuld. Voorafgegaan door een stoet van kleine bruidjes werd dr. Sloet de kerk binnenge leid, waarvan het priesterkoor met bloe men en planten versierd was. Aan het hoofdaltaar droeg den Jubilaris met assis tentie een plechtige Mis van dankbaarheid op. Het kerkkoor, bestaande uit mannen en Jongens, voerde onder leiding van zijn di recteur, den heer B. J. Nijman, de vier stemmige mis van G. E. Steble ..Salve Re- gina" uit, aan het orgel had de heer L. Lichtveld plaats genomen. Onder de Mis sprak deken Huurdeman, uit Klazinaveen, den jubilaris toe. Hierna werd een feestcantate „Haec Dies" van J. van Schaick, voor mannenkoor, ten ge- hoore gebracht. In de pastorie was na af loop der kerkelijke plechtigheden een druk bezochte receptie, waar do geschenken van de parochianen, bestaande uit een nieuwe communie-bank, ontworpen door Jan Brom uit Utrecht, en een nieuw kerkorgel, gele verd door de firma Pels uit Alkmaar, wer den aangeboden. Mededeeling werd gedaan dat de Regee ring dr. Sloet benoemd heeft tot officier tn de orde van Oranje-Nassau. Onder de aanwezigen merkten wij op den vicaris van het aartsbisdom, den heer B. A. de Wit, dr. Van Oppenraay uit Zevenaar. dr. Poels uit Sittard, Don B. Sloet, Benedictijn, ka nunnik Van Schaik, pastoor Voskuilen cn mgr. Schaepman uit Rijsenburg. Burge meester Üedel vertegenwoordigde het be stuur der gemeente. (Hbld.). PROF. VAN EYSINGA. Naar Genève. De rector-magnificus der Leidsche univer siteit prof. mr. W. J. M. van Eyslnga is voor Volkenbondsaangelegenheden opnieuw voor eenigen tijd naar Genève vertrokken. MR. P. J. REYMER. Weer in de Eerste Kamer. Het lid der Eerste Kamer mr. P. J. Rey- mer heeft Dinsdag na langdurige afwezig heid wegens ziekte, de vergadering dier Kamer weder kunnen bijwonen. EEN MISDAAD? Te Enkhuizen is Dinsdag in een sloot aan den Zuiderdijk het UJk gevonden van den 71-jarigen timmerman Jan Bakker. De geneeskundigen hebben op het lijk ver dachte aanduidingen gevonden. Het is door de politie in beslag genomen. De justitie te Alkmaar is telegrafisch ge waarschuwd. BRAND TE GOUDA. In de lijnkoekenfabriek van nDo Producent", Vermoedelijk tengevolge van het warm loopen van den elevator in de lljnkoekenfa- briek van „De Producent" te Gouda is Dins dagavond laat brand uitgebroken. Aanvan kelijk liet de brand zich ernstig aanzien. Op de bovenverdieping waar de brand ont stond baande het vuur zich een weg naar het dak. Dank zij het vlug optreden van den brandweer, die het vuur met stralen op de waterleiding en motorspuit aantastte, kreeg het vuur geen gelegenheid tot uitbrei ding en was de brand zeer spoedig ge- bluscht. De groote voorraden grondstoffen graan en meel konden geheel worden behouden, zoodat de schade gering ia. BEROEPINGSWERK. Voor het te forraeeren officieele drietal bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Graven- hage in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. F. van Gheel Gilde- meesrer (ethisch) beveelt de confessioneels kiesvereeniging Evangelie en Belijdenis aan (alph.): ds. J. van Ramshorst te Bruramen, ds. J. W. Swaan te Domburg en ds. J. J. v. d. Wall te Groningen (die voor een paar maanden in een andere vacature in deze gemeente reeds beroepen werd). De kerkelijke vereeniging De Band des Vredes beveelt voor deze vacature aan (alph.): ds. A. Adriani te Baarn, dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel te Rotter dam, en ds. Corn. J. v. Piassen te Zutphen. In de officieele samenspreking tusschen kerkeraad en kiescollege werd besloten op bet volgend vijftal de aandacht te vesti gen (alph.): A. Adriani to Baarn, dr. S. F. H. Berkelbach v. d. Sprenkel te Rotter dam, J. P. Eggink te Delfshaveri, Corn. J. v. Paassen te Zutphen en J. v. Ramshorst te Brummen. Al de hier genoemde predi kanten zijn ethisch. DE NEDERL. FORD AUTOMOBIEL FABRIEK. Het college van commissarissen. In aansluiting op vroegere berichten, be treffende de oprichting van de N. V. Neder landsche Ford Automobiel Fabriek met een kapitaal van 5 millioen gulden, vernemen wij uit goede bron, dat als commissarissen van deze nieuwe vennootschap zullen optreden: Edoel B. Ford, president van de Motor Com pany. Detroit; ir. J. A. Kalff, directeur der Nederlandsche Spoorwegen, Utrecht; Hon. Ronald D. Kitson, directeur van do Bank of England, Londen; mr. E. J. H. Patijn, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd ministei den Haag; Sir Pereiool L. D. Perry, Chair man van de Motor Company Ltd., Londen; mr. Aug. Philips, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, den Haag en C E. Sorcnsen, ingenieur, Detroit. CHRISTELIJK NATIONAAL ZE ND IN GS- FEEST. Op het Christelijk Nationaal Zendings- feest, dat D. V. Donderdag 4 Juli a.s. op het landgoed van Hare Majesteit de Koningin Moeder, te Soestdljk, zal worden gehouden, zal de openingsrede worden uitgesproken door Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, en de slotrede door Ds. D. A. van den Bosch, predikant te 's-Gravenhage. H—^IIIIMI HKB——ai3ti3KE33a——l——1MB \C1JQodvH. DioecteuQ OS.J ocja. ApcH'-fecf. Wij geven hierboven de bouwteekening, zooals die door den heer W. J. God ij n bi| het Gomeentebestnor zal worden ingediend voor de bebonwing van het TivoUtcrrein. De heer Godijn heelt den TivoU tnin gekocht als directeur van de N.V. „De Stadswoning". Wie in ons ochtendblad van gistaren de beschrijving heeft gelezen van de indeeling, welke de heer Godijn zich voorstelt op bet Tivolitarrein te maken, heelt bij deze afbeelding weinig toelichting meer noodig. Hen det de nieuw ontworpen straat tegen- over de broodlabriek aan den Wlttevronwensingel; men ziet de Holderstraat op de nienwe breedte. Langs de Nachtegaalstraat winkelpanden. Langs dOD Singel, tnsschen Lncasbrug en broodfabriek, keerenhuizen, ook zijn heerenhuizen gedacht in de «tra- ton op het binnenterrein. De geheele terrelnlndeeling is gelijk aan het bouwplan, dat indertijd door den heer A. Diks is ont- worpen en door ons toen uitvoerig beschreven. De hier gepubliceerd"! leekening geelt den lezer een duidelijke voorstalling van hetgeen binnenkort op het Tlvoliterreln staat voltrokken te wor den. Man ziet uit deze teekenicg, dat nog een vrij breeds strook grond beschikbaar blijft als wandelterrein langs do waranda van Tivoli. Aen dezo strook grenzen do tnlncn van de hnizen. dia komen te liggen aan da nienw-ontworpen siraal, dwars ovar hel terrein. Op den hoek ven Nachtegaalstraat en Wit'evicuwon- slngel vindt men het groote terrein aangegeven, waarop zoo goed als zoker (95 procent kans) een rostaurant met terras zal verrij- zen, waarboven men dan de nlonwe Tlvoli-societclt denkt te vestigen. BESTRIJDING VAN HET RUNDERHORZEL. Da resultaten in Barneveld. Barneveld. Het vorig jaar is, op ini tiatief der aideeling Barneveld der Geld. Overijselsche Maatschappij van Landbouw, hier een commissie benoemd, ter bestrij ding van de runderhorzel, welke ook in deze streken zooveel schade en last ver oorzaakte. Omtrent haar werking en de uitkomsten daarvan heeft de commissie ons de volgende mededeelingen gedaan. Zij (de commissie) is dankbaar gestemd vooi de vorderingen, die genoemde bestrijding in het afgeloopen jaar heeft gemaakt. Wijl men voorheen aan de bestrijding van dit schadelijk insect geen aandachte schonk, omdat men niet overtuigd was van hel nadeel, dat de horzel veroorzaakte, is hierin thans een groote verandering ten goede ge komen. Met genoegen kan de commissie dan ook vaststellen, dat alle ontwikkelde veehouders op do hoogte zijn van de run derhorzel en hare bestrijding. Voor die genen, die het nog niet weten, geeft de commissie ecliter nog een beschrijving van de horzel oi bromvlieg, die op heete zomer dagen in Juni, Juli of Augustus het rund vee schrik aanjaagt. Als leider der bestrijdige werkzaamheden voor deze streek is aangewezen de heer Schrooder, adjunct-directeur der Zulvelfa briek „Concordia" te Ede. VERKEERSVEREETERING. Tnsscbcn Woudenberg cd ScherponzoeL Woudenberg. Alhier wordt de Rijks straatweg van Woudenberg naar Scherpen- zeel verbeterd. Het harde gedeelte wordi mat circa 1 M. verbreed, terwijl aan weers zijden van den weg een goed fietspad wordi aangelegd, zoodat men in één richting moot fitsen. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. AUTOBOTSING. Een gevaarlijk kruispunt. Woudenberg. Op de Viersprong al- htor. botsten op niet onzachte wijze twee auto's tegen eikaar, doordat de bocht niet goed genomen werd. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten op sleeptouw genomen worden. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor Het betreft hier wel een gevaarlijk kruis punt! Autorijders dus opgepast! MILDDADIGHEID Gliten la Barneveld. Barneveld. De reeks van extra-giften in de Ned. Herv. Kerk, die den laatsten tijd ongeveer eiken rustdag worden ontvangen, zet zich nog steeds voort. Zondag is weder om 40 voor de kerk en ƒ20 voor de armen gecolecteerd, terwijl de toen gehouden col lecte voor de Herv. Chr. Scholen alhier ruim 107 heeft opgebracht. Een militair vliegtuig bij Soesterbcrg neergestort Soesterberg. Het 3 motorige militaire vliegtuig genummerd 803 is gistermiddag tegen 3 uur bij een vlucht boven deze ge meonte door een nog onbekende ooizaak neergestort. Het toestel kwam op open terrein, be groeid met dennenhout, neer. De bestuur der, kapitein van Weerden Poelman bleef ongedeerd, de twee andere inzittenden, Lt. Sissingh en kapt. Briet kregen resp. een lin ker armbreuk en een niet ernstige hoofd wonde. AFSLUITING RIJKSWEG EDE—ARNHEM Voorloopig opgeschort, Ede. Op het gister door het gemeentebe stuur aan den Minister van Waterstaat ge zonden telegrafisch verzoek om een audiën tic, inzake bespreking van de afsluiting Rijksweg Ede—Arnhem, heeft de Burge- meostcr van Ede heden telegrafisch ant woord ontvangen, dat de Minister geen audiëntie kan verleenè» wegens de behan deling der begrooting van Waterstaat in de Eersto Kamer dóch opdracht heeft verstrekt aan den heer hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Arnhem om met den burgemeester van Ede in overleg te treden. De burgemeester heeft dan ook genoemden hoofdingenieur telegrafisch verzocht heden ■■n gemeentehuize te willen komen. De afsluiting, welke vandaag reeds zou plaats hebben, is opgeschort. PROF. HUGO DE VRIES. Gouden huwelijksfeest L u n t e r e n. Gisteren 10 April herdacht het echtpaar Hugo de Vries— Egeling zijn 50- arig huwelijksfeest. Bijna geheel Lu n toren viert dit feest met den krassen hoogleeraar mede. Gistermorgen brachten de schoolkin deren hem een zanghulde. Vele ingezetenen hebben hun vlaggen uitgestoken. Gisteravond bracht do muziekvereniging „Kunst na Arbeid" hen een serenade. Omringd door vele prachtige bloemstuk ken vieren zij hun gouden huwelijksfeest Van vele zijden ontvangen de. heer en me vrouw De Vries gfelukwenschen. JSn het ergste Is dat als ik aan m*n vrienden verte! dat ik dat blauwe oog kreeg door tegen da deur oo te bonzen, ze ms niet sullen geioovcn".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6