ADIO Fa. VAN KAALTE BINNENLAND. B. SchooEeman L, J. Luycx ik Zn. Bel dan op No. 42 STADSNIEUWS. DE, BRÜSSELSCHE L FALSIFICATIE UIT DEN OMTREK. Vraagt Demonstratie ESectncifeit op elk gebied ZIJDEN ONDERJURKEN Eieht U een Taxi of Auto noodig? AMERSF. VER. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE 1 van de N. S. F. SPORT ,U Hivondelle' W. K. VAN ROSSVM 16118 LANGES1 RAAT. HOEDEN MANTELS DELX P1ÉCES REGENMANTELS Uitgebreide sortcering Ward Hermans meldt zich te Brussel aan. Reünie hebben meegewerkt, zullen aan zitten. Na de lunch zal onder leiding der ver keerspolitie een rondrit door Arnhem wor den gemaakt, waarna het feest met een the-dansant in Royal zal worden besloten. Dank zij de activiteit van den grooten Nederlandschen Motorrijders Bond, de K.N. M.V., zal Arnhem voor de tweede maal In korten tijd wederom het middelpunt zijn van de motortoeristen. Uit Brussel werd gisteren gemeld: De Vlaamsche nationalist Ward Her- v Perseynstraat 19. Teiet 423 LANQESTR. 49 - TEL. 191 Gestreept en effen en DIRECTOIRES met en zonder kant. ZEER VOORDEELIG. ftleemt eens een proef met onze FIL ds ECOBSE KOUS! Van f 1.45. Fijn en sterk in vele kleuren. A. K. MARTENS. 121< Jaar directeur van de Mid- donstandsbank. Gisteren herdacht de heer A. H. Martens den dag waarop hij 12% jaar geleden be noemd werd tot directeur van de N. V. Mid- denstandsbank voor Amersfoort en Omstre ken. Zooals te begrijpen is, is dezen dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voor bij gegaan. Wij mogen gerust zeggen dat de heer Martens in onze stad on speciaal door den Middenstand een zeer geziene cn populaire figuur is. Niets te verwonderen was het dan ook. dat zeer velen den jubi laris gisteren kwamen complimenleeren. Onder hen. die hunne gelukwenschen kwa men aanbieden! merkten wij allereerst op den Burgemeester dezer gemeente, Mr. J C. Graaf van Randwijck. Namens de Commissarissen der N.V. sprak de president-commisasris de heer Joh. H. van der Melden enkele woorden van gelukwenschen en bood den jubilaris een fraai schilderstuk aan, een compositie van onzen stadgenoot van Weezei Errens. Het personeel van het hoofdkantoor hier ter stede en van de vier bijkantoren utt de omgeving huldigde den jubileerenden direc teur bij monde van den procuratiehouder, den heer Zwakcnberg met een decoratieve Westminster klok. Namens do tuinbouw- vereeniging werd het woord gevoerd door Jhr. voo Wrangel auf Llndenbergp, terwijl ook het bestuur der Middenstands Vereeni glng „Soest" den heer Martens kwam ge lukwenschen. Van een groep cliënten mocht de heer Martens nog een fraaie bureaustoel in ontvangst nemen, terwijl hem ook zeer vele bloemstukken werden aangeboden, o.a. van de Vereeniging „Handel en NJJverh*)f' nL hier, van het correspondentschap Amers foort van den Nederlandschen Bank, van de firma Kol en Co., bankiers ie Amster dam, enz. Ook tallooze schriftelijke geluk wenschen gewerden den jubilaris, voorwien dezen dag zeker nog lang in een aangena me herinnering zal blijven. AMBACHTSSCHOOL. Cursus voor autorijders. In aansluiting op ons bericht van enkele dagen geleden, deelt de directeur van de Ambachtsschool ons thans mede, dat de avondcursus voor autorijders en autorijd Sters zal aanvangen op Maandag 20 April a.s. Nog een paar plaatsen zijn beschikbaar en er beslaat dus nog voor enkelen de mo gelijkheid tot deelname. Spoedige aanmel ding is dan zeor gewcnscht. SCHUUR UITGEBRAND. In bot Soesterkwartlor. In den afgoloopen nacht werd omstreeks 2 uur de brandweer gealarmeerd voor een uitsiaanden brand in het Soesterkwartier. Ter plaatse bleek, dat een schuur achter het perceel 503, bewoond door het gezin Kamerbeek in brand stond. De oorzaak van den brand was een z.g. kunstmoeder, welke vlam vatte. Een honderdtal kuikens ging verloren. Aanvankelijk bestond vrees, 'dat ook het woonhuis door het vuur aangetast zou worden, doch de politie en brandweer, welke spoedigder plaatse waren wisten erger te voorkomen. De schuur brandde geheel uit. Vorzokering dokt de sehade. De brandweer stopd onder leiding van den eommandant, de heer W. van Haseler P. H.zn. De commissaris van politie, de heer Q. Goorhuls was eveneens ter plaatse. De vrijwillige brandweer van „Goed Wonen" onder leiding van het gemeente^ raadslid, den beer Qvereera verleende eveneens assistentie. Ook in 1928 is het doel, de bestrijding der tuberculose in deze ges meente, krachtig na ges streefd Het jaarverslag Aan het ons toegezonden jaarverslag over 1928 van de Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose ontleenen wij het volgende Bestuur en porsonwL Zoover de financleele toestand van de Vereeniging zulks toeliet, werd ook weer in 1928 het doel der Vereeniging, „bestrij ding der tuberculose", zoo krachtig mogelijk nagestreefd. In den loop van 1928 kwam er geen verandering in het bestuur. In het verpleegsters-porsoneel der lighal- Ion kwam eenige verandering. In de maand Mei 1928 vroeg het hoofd der lighallen, zus ter F. B. van Garderen, ontslag uil hare betrekking, wegens haar aanstelling bij de kinderpolitie te Amsterdam. Als gevolg van deze ontslagaanvrage vroeg ook zuster M. M. Y. Rincker baar ont slag, daar zij met zuster Van Garderen samen wilde blijven. Aan beide zusters, de eerste met ingang van 1 Juni '28, de tweede met ingang van 1 Augustus '28, werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankbetuiging voor alles wat zij, godurendo de vijf jaren, dat zij aan de Vereeniging verbonden wa ren, voor de llghallen en voor de Vereeni ging gedaan hebben. Zooals reeds in het Jaarverslag over 1927 werd medegedeeld, overwoog het bestuur belangrijke bezuinigingen. Eene belangrijke bezuiniging kon nu wor den doorgevoerd, door in plaats van twee gediplomeerde zusters to verbinden aan de Vereeniging, nu slechts één gediplomeerde zuster als hoofd der lighallen te benoemen öd verder voor het huishoudelijk deel der lighallen, eene dame voor do huishouding te benoemen. Als gevolg hiervan werd met ingang van 15 Juli 1928 benoemd tot hoofd der lighallen zuster G. H. Labohm, terwijl als dame der huishouding benoemd werd met ingang van 1 Augustus 1928 mevrouw A. E. H. Heyman Geneeskundige hulp. Op 1 Januari 1928 was als geneesheer aan do lighallen verbonden de heer dr. D. H. N. Adriani. Wegens het geringe aantal patiënten en den slechten fjnancieelen toestand van de eeniging, werd in den loop van Januari 1928 besloten de betrekking van vaste ge neeskundige aan do lighallen op te heffen, waardoor eene bezuiniging van 600.-- per jaar werd verkregen. Daar er echter toch een geneesheer voor de lighallen noodig bleef, alleen voor de behandeling van de patiënten van den Raad van Arbeid en voor de patiënten van bulten Amersfoort, werd dr. Adriani, die met in gang van 1 Mei 1928 eervol ontslagen werd. als vaste geneesheer aan de lighallen, met ingang van dienzelfden datum, benoemd tot geneesheer aan de lighallen. Wegens vertrek uit de gemeente Amers foort vroeg dr. Adriani met Ingang van 15 October 1928 ontslag. Dit ontslag werd on der dankbetuiging voor de bewezen dien sten eervol ontleend. In zijn plaats werd met ingang van 15 October 1928 benoemd tot geneeskundige aan de lighallen mevr. dr. H. S. E. Burgers. Onderwijs, enz. Als verdere bezuiniging werd met Ingang van Januari 1928 de crèche gesloten. Van deze gelegenheid werd in het laatst van het jaar daarvoor zeer weinig gebruik gemaakt. Ooi; werd met Januari 1928 de buiten school gesloten deze kon echter in de maand Februari 1928 al weer geopend wor den. De kinderen krijgen daar nu weer ge regeld les van de onderwijzeres mejuffrouw Dijkhuis. Teneinde zekerheid te hebben dat niet het grootste deel van de gemeentelijke subsidie gebruikt zou worden voor verpleegkosten van patiënten in sanatoria en ziekenhuizen, maar dat er ook de noodige fondsen zouden overblijven voor de bestrijding in de ge meente zelf, kreeg het bestuur van het ge meentebestuur gedaan, dat minstens de helft van die subsidie (totaal is deze subsidie 12.000) ten goede zou komen aan de plaat selijke Vereeniging, terwijl de andere helft dan beschikbaar is voor de verpleegkosten van patiënten uitgezonden naar sanatoria of ziekenhuizen. De Emmabloem-collecte werd hier ter stede gehouden op 11 April 1928. De bruto opbrengst was 1191.97. De Rederijkerskamer „Jan van Beers" uit Utrecht gaf hier ter stede eene comedie- uitvoering ten bate van de Vereeniging De netto-opbrengst hiervan was 273.92. Lighallen. De dagr en de dag- en nachtlighallen waron het geheele jaar geopend, ook des Zondags. Het aantal beschikbare plaatsen in de daglighallen is 30, terwijl er verder nog plaats is voor 12 dag- en nachtpatiënten. In het afgeloopen jaar werden 48 patiën ten verpleegd, het aantal dngpatlénten vari eerde van 10 tot 15 en het aantal dag- en nachtpatiënten varieerde voo 2 tot 12. Het aantal verpleegdagen waa voor de dagljghallen 2511, vor de dag- en nachtlig hallen 2272 en voor halve verpleegdagen voer schoolgaande kinderen 297. HoogtezonbehandeUcg. In 1928 werd 1746 maal bestraald. Voor rekening van: de Gemeente Amersfoort 841 maal. Neder!. Spoorwegen 179 maal. Particulier 223 maal. kosteloos voor rekening van de Vereeniging £03 maal. -j Een goed Radio-toestel is geen tref, als het er maar écn is De prijs van het N. S. F. 4 Radio ontvangtoestel, in clusief Philips' lam pen bedraagt voor 4 VoU'a accu F. 225.- voor Wisselstroom F. 260.- voor algeheeleo Wisselstroom F. 325.- N.V. Nederlandscbe Seintoestellcn Fabriek Qpanluchtschool Deze school kon Februari '28 weder ge opend worden. Van de Maatlj. tot Nut van het Algemeen, Departement Amersfoort, mocht do Vereeniging voor het jaar 1928, voor de kosten van het onderwijs een sub sidie ontvangen van f 50.—. Voedingfonds. Dit fonds dat sinds medio 1928 beheerd wordt door Zuster N. C. van Vliet, huis- bezoekster onzer Vereeniging, verstrekte in 1928 op advies van het Kring-Consulatie- bureau aan 10 patiënten melk en andere versterkende levensmiddelen. Het saldo van het fonds was op 1 Januari 1928 54.07. De inkomsten waren f 502.82, de uitgaven 300.-13, zoodat het saldo op 31 Docember 1928 250.46 bedroeg. Kring-Consultatiebureau* Als leider van het Krlng-Consultatiehu* reau bleef optreden Dr. A. van Wieringen, leider van het Districts-Consultatie-bureau te Utrecht. Als tweede geneeskundige is aan dat bu reau verbondon Mejuffrouw Dr. van Buu- ren. Het aantal bezoekers in 1028 was: man nen 246, vrouwen 4S7, kinderen 598, Totaal 1331. Op 1 Januari *28 waren ingeschreven 674 patiënten. In den loop van dat jaar werden nieuw ingeschreven 187 patiënten, ontsla gen werden 138. zoodat op 31 December '28 waren ingeschreven 723 patiënten. Sputum-onderzoek in het Centraal Labo ratorium te Utrecht werd 69 maal verricht: positief bevonden 10 maal. negatief 59 maal. Reactie van Von Pirquet werd 136 maal toegepast, 65 maal positief en 71 maal nega tief Huisbezoek. Op 1 Januari 1928 kwamen voor huisbe zoek in aanmerking 245 gezinnen, bij in 1928 56 gezinnen, af In 1928 53 gezinnen, zoodat op 31 Dec. '28 onder contróle waren 248 gezinnen. Iri 1928 werden 1281 huisbezoeken afge legd. Het aantal uitgeleende artikelen bedroeg 95 stuks. Ontsmetting van beddegoed had 10 maal plaats. Aan betere woningen werden geholpen 2 gezinnen: 1 door Volkshuisvesting en 1 door de Hervormde Diaconie. Het gemeentebestuur van Amersfoort zegde de Vereeniging toe, bereid te zijn de noodzakelijkheid van beschikbaarstelling van eene woning van gemeentewege, voor een T.b.c.-gezin van geval tot geval te willen beoordeelen. Financieel verslag. De rekening en verantwoording ovor 1928 sluit met een bedrag van 26990.68 met een nadeelig saldo per 31 December 1928 van 1672,86. De begrooting voor het jaar 1929 geeft een eindcijfer van 28360.16. SPORT IN BEELD. Het nummer van deze week. Deze week brengt Sport in Beeld in de eerste plaats een fotografisch overzicht, van den Hockey-wedslrijd België—Neder land, die te Antwerpen gespeeld is en dlo voor onze ploeg op een nederlaag uitliep van 1—2. Een mooie serie opnamen zien we verder van de paardensport, n.l. van de volgende maand Jubileerende K. N. J. V. en van de Military der Kon. Mil. Sportver- eeniging te Deventer. Dat niet alleen Jacht' gezelschappen in helde en do duinen hun operatie-terrein zoeken, maar dat ook mo torrijders voor hun experimenten geacci denteerd terrein gebruiken blijkt uit een merkwaardige opname van de Rotterdam- sche Arlel-cïub In do buurt van de Wnsse- nanrschealag. BIJ de beroemde sportsmen is het dit keer de Rallaanscbe wielrenner LL narl, dlo uitblonk bit de zes-daagsche eve nementen en wereldrecordhouder is over c00 meter met 32 seconden. Tenslotte enkele goede foto's van de voetbalwedstrijden vao i.L Zondag en ander actueel nieuws op sportgebied. In bet redactloneele gedeelte lezen we een zeer interessant artikel over de „Inter* nationale scheidareohteflfc* mans, die door de Belgische regeeriug er v&n beschuldigd wordt de geruchtmakende documenten welke gepubliceerd werden in het Ufrechtsch Dagblad te hebben verkocht, arriveerde gisteren te Brussel en liet door een van zijn beide verdedigers de Justitie ei van op de hoogte stellen, dat hij zich tftr beschikking van de autoriteiten stelde. De rechter van instructie heeft echter me degedeeld, dat Ward Hermans heden nog niet verhoord zal kunnen worden. Men ver moedt, dat de Jusitie verrast Is door de plotselinge terugkeer van Ward Hermans en eerst overleg wil plegen met den Pro cureur-Generaal, die op zijn beurt eerst weer de meening der Regeering wil weten, zooals dat bij politieke aangelegenheden meestal het geval is. Hermans bevindt zich dus nog steeds op vrije voeten en men neemt aan, dat de Regeering aarzelt met zijn arrestatie, voornamelijk met het oog op de vrijlating van Frank Heine. Naa- verluidt zou Ward Hermans toch nog ha denmiddag verhoord worden. Naar aanleiding van deze nieuwe stap van Ward Hermans schrijft de Vlaamsch Nationalistische „Schelde" dat de geheel* Vlaamsch-nationalistische beweging achter hem staat. Hermans en de Vlaamsche be weging hebben, volgens het blad, niets te verbergen en het politieke proces dat wel licht zal plaats vinden richt zich voorna melijk tegen de Belgische regeering en den Belgischen Militairen Veiligheidsdienst Het bestuur der Vlaamsch-nationalistische par ty te Mechelen richt tegelijkertijd een op roep tot de kiezers, waarin deze worden aangespoord bij de komende verkiezingen hun stam op Hermans uit te brengen. Hedenmiddag drie uur is Ward Hermans in gezelschap van zijn beide verdedigers, mr. Borginon en Hoornaert, opnieuw in het kabinet van rechter Van Laethem ver schenen, teneinde zich aan een verhoor te onderwerpen. Brussel. 16 April. fV. D.) Nadat Ward Hermans hedenmlddeg door den rechter van instructie was verhoord, is hij hedenavond in arrest gesteld. DOUANEBEHANDELING TE LOBITH EN EMMERIK Voorlooplg verslag dor Eerste Kamer. Blijkens het Voorl. Verslag over het ont werp van wet tot goedkeuring van het op 28 April 1928 te Berlijn gesloten verdrag met slotprotoeo! tusschen Nederland en Duitschland over samenvoeging van de douanebehandeling aan de grens in het scheepvaartverkeer op den Rijn (door de Tw. Kamer aangenomen 13 Febr. j.l.), ver klaarden vele leden, dat zij zich met de strekking van het hier ter goedkeuring voorgedragen tractaat niet kondon veree nigen. Ten zeerste betreurden zij het, dat door de regeering bij de onderhandelingen d* nationale belangen niet in meerdere mate 2ijn in acht genomen. Het nadeel voor dc gemeente Herwen en Aerdt in het alge meen en de plaats Lobith-Tolkamer In het bijzonder zal belangrijk en niet te verhol pen zijn. F.onige leden waren van oordcel, dat, wordt het verdrag goedgekeurd, dit voor de streek een verlies beteekent, hetwelk gerust op twee-derde millioen gulden 's jaars kan worden geschat Tal van per sonen te Loblth zullen dus ten zeerste wor den gedupeerd. Voorts, vroegen deze leden zich af, hoe de regeering er toe gekomen Is, een zoo eenzijdig verdrag af te sluiten. Andere leden daarentegen verklaarden zich met het wetsvoorstel te kunnen ver eenigen. U" I DE VOORJAARSREUNIE DER K.NJH.V. De groote Voorjaarsreunie der Konink lijke Nederlandscbe Motorwielrijders Ver eeniging zal dit jaar plaats vinden op Zondag 21 April 192D te Arnhom. Honderden motorrijders en automobilis ten zullen- zich opmaken voor den tocht naar Arnhem, waar de Jansbuitenstngel ge reserveerd is voor het parkeoren der voer tuigen. Om 1 uur vindt de lunch plaats In Res taurant Royal, aan welke lunch een aan tal Arnhemsehe autoriteiten, die zoo voor treffelijk aan de voorbereidingen van deze HEIDEBRAND B IJ C/FEIEU Ongeveer 60 H.A. in vlammen opgegaan Barneveld. Maandagmiddag heeft in de omgeving van den Solschen Berg, gele gen tusschen Garderen en het Uddelermeer, een hevige heidebrand gewoed. Vooral ge zien van den top van genoemden berg, was 't 'n majestueus gezicht de laag-b(j-de-grond sche vlammon, die vaak zwarte rookwol ken uitbliezen over groote uitgestrekihe- 1en, als over de heide te zien voorthuppe len. Een der eersten, die zich op het terrein van den brand bevond, was de heer Wes trik, burgemeester dezer gemeente, die aanstonds een aantal bewoners van Gar- dereh, voorzien van schoppen en dennetak- ken, aan het werk stelde, de vlammen te blusschen A! spoedig was het echter te be merken, dat het op deze wijze een onbeg >n nen werk zou zijn geweest het gevaar te keeren. Ten zeerste stelde de burgemeester dan ook het aanbod van den waarnemen- den commandant van het Remonte Depót te Milligen, om een 40 lal militairen te hulp' te zende^ op prijs F.n dank zij deze hulp, mocht men er eindelijk in slagen, de vlam men te blusschen, nog vóór zij de nabijge legen houtwallen, voorzien van lang, droog gras. hadden bereikt, waarin de brand na tuurlijk extra voedsel zou hebben gevonden, in welk geval ook de nabij deze houtwallen gelgen boerenerven niet te behouden zou den zijn geweest, Speciaal aan de krachtige hulp dezer militairen is t dan ook toe te schrijven, dat de vuurzee beperkt bleef tot 'n oppervlakte van ong. 60 H.A., hoewel nog geen zekerheid omtrent de ooi zaak van den brand kan worden aangewezen, valt h*t toch ten zeerste te betreuren, dat in Lente- en Zomertffd. wanneer het brandgevaar dubbel rroot is. nog zoovelen. in bosch of op heide, roekeloos met rookgerei of nog branded®. lucifers omgaan. Tmmers, hoe veel stukken natuurschoon, die een men sch' leeftijd noodig hebben om een *alfd* pracht te herkrijgen, zijn reeds aan de on vn»—:~M!eheid van wandelaars ten offer gevallen? F.n wat machten iets minder er-" is dan het o^^^-wdicbt wegwerpen van een nog brandende lucifer, of 't laten ontsnap- r~-> van vonken uit pijp, of an sigaar en sigaret, in elk geval ook hoogst af- urenswaardig Is het verontreinigen ou zer haerliike natuur, wat helaas nog al vaak geschiedt, niet alleen door personen i,:t i lagere klassen onzer maatschappij, doch zelfs door chiquo pekleede dames en heeren. die in ftjne auto's gearriveerd. vaV; de mooiste plekjes voor een picnic uitkie zen en bij hun vertrek niet zelden een soort zwïinenstal nalaten. Dat de eigenaars van dit natuurschoon deze opzettelijke verontreiniging maar niet aldoor zullen verdragen, ligt voor de hand, en komt in deze ellendige gewoon te niet heel spoedig verandering, dan kun nen wij thans reeds, helaas op goede gron den, voorspellen, dat nog dezen zomer een der allermooiste plekjes op de Veiinve. waar vorige jaren duiz°nden bezoekers verpoozing zochten en vonden, voor het publiek zal worden gesloten, wegens verre gaande vervuiling, waarin, vooral na zon en feestdagen, de omtrek geregeld verkeer de. HET ONGELUK OP HET CENTRAAL STATION TE UTRECHT. Da 59-jarige passagier, die Maandagavond op het Centraal Station bekneld geraakte tusschen het perron en den treeplank is in het ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen overleden. OFFICIEEL!! KENNISGEVING. KOOIEENDEN. D. cn \V. van Amersfoort maken bekend, dat de Gedeputeerde Stalen van de provin cio Utrecht, gelet op artikel 34 der Jacht wet 1923 (Wet van 2 Juli 1923, Staatsblad No. 331); Gezien het ambtsbericht van den Voorzit ter van do Wildschadecommissta in de pro vincle Utrecht van den lSen Maart j.l., No 383; Bcsluttcn te bepalen: dat de kooiman In 1929 verplicht Is de kooi eenden opgesloten of gebokt te houden var Juli 1929 tot en met 14 September 1929. Amersfoort, 13 April 1029. B. en W. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN JZN. v. RANDWIJCK.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2