Groote sorteering Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Sangel 12-13. Telefoon 238. WEER 'N AUTO TE WATER IN ROTTFRDAM De candidatenlijst HET BISSCHOP-COMPLEX AAN DEN DAM EEN CLEMENTE EISCH LOF VOOR BATAVIER I GRIES SCH STOOMSCHIP IN BRAND Humorhoekje in den steel zit. Niet het minst de socialis tische leiders, die echter deze gelegenheid voor een aanval op de generaals, het depar tement van defensie en hun natuurlijke vijanden van de Süreté niet aangrepen om de zeer opportunistische reden, dat ze na do a.s. verkiezingen een coalitieregeering hopen te vormen met de thans alleen re- geerende liberalen en katholieken, o.a. ora deze in het jubeljaar 1930 niet ongecontro leerd en geremd alleen te laten feestvieren en populariteit oogsten De intelligente Belgen bleken wel te we ten wie de makers van den „faux de Bruxelles" zijn, en wat deze daarmede voor hadden: een manoeuvre tegen het prestige van hun frontpartij bij de Vlaamsche kie zers, en tegen de Nedcrlandsche vrienden, helpers en ondersteuners van deze activis ten; met het oog op de, sedert de verkie zing van Borms te Antwerpen, gevreesde algemeene verkiezingen Ze hoeven het echter niet te weten; het is immers niet officieel toegegeven cn ge publiceerd. Ze kunnen dus naar buiten, bijv. voor stoken tegen Nederland, cn wan- naar ze willen, blijven doen of ze het niet weten. Openbaarheid Dat lijkt mij een voor ons te onbevredi gende en onrechtvaardige afwikkeling van het geval. Daarom moest m.i. nu men in België weer van zekere zijde, en kennelijk met bovengenoemd dool, begint te werken met de oude onwaarheden over den ..faux d'Utrecht" opnieuw en met klem door onze regeering aangedrongen worden op een ernstig onderzoek naar de vervalschers cn hun oogmerken; en op openbaar maken van het resultaat. Het feit, dat Ward Hermans zich ter dis positie van de Belgische justitie ia komen stellen, en dat hij nieuwe belangwekkende onthullingen in het uitzicht stelt, indien men hem maar vervolgen wil, lijkt daar oen prachtige gelegenheid toe. Wij vvenschen dat onderzoek niet omdat er ons zooveel aan gelegen zou liggen te weten tot hoe hoog de verantwoordelijk heid, of het passief toelaten, van deze in fame manoeuvre der Brusselsche verval schers zich heeft uitgestrekt dat krijgen wij immers toch nooit te hooren maar wél, omdat wij niet mogen gedoogen, dat nog langer „faux d'Utrecht" een maaksel \an Frank geheeten wordt, wat alleen maar was en is: een „faux de Bruxelles"; gemaakt en over onze grenzen gestuurd door een officieelen Belgischen militairen dienst Door verder doodzwijgen worden mis schien enkele, toch al gedeukte, reputaties aan belde zijden van de grens verder ge spaard; maar zal die van ons land weer even lang blijven lijden als zo het gedaan heeft, en telkens nog doet, door dien ande ren infamen leugen: die over het onverhin derd doorladen der Duitschers door ons Limburg In 1914; een leugen, die ook niet tijdig en afdoend onschadelijk gemaakt werd door de heeren in Den Haag. STAATSCOURANT. Benoemd tot lid-voorzitter van den Raad van Beroep voor de Directe belastingen te Utrecht Mr. Dr. H. Reuyl, voorzitter van den Centralen raad van Beroep to Utrecht Benoemd tot griffier aan het Gerechts hof te Amsterdam Jhr. J. M. v. Asch v. Wijk thans griffier bij de rechtbank te Zwolle. De heer P. S. Walma v. d. Molen, arts, is benoemd tot officier van gezondheid 2de klas bij de zeemacht. Op verzoek eervol ontslag verl. uit den mil? tairen Dienst den dirigeerend officier van Gezondheid ode klas H. S. v. d. Stempel van het personeel van den Geneeskundigen- dienst der landmacht en is hem den titulai- ren rang van dirigeerend officier van ge zondheid 2de klas verleend. De ministers van Financiën en van Kolo niën hebben Ingesteld een commissie met de opdracht te onderzoeken of bij handha ving der bestaande munteenheid tusschen Nederland en zijn overzeesche gebiedsdee- len, vervanging van de grove zilveren mun ten door nikkelen stukken van de zelfde nominale waarde onder gelijktijdige veria ging van die stukken tot pasmunt, al dan niet gepaard gaande met de vervanging va» de zilveren pasmunt door nikkelen munt, uitvoerbaar is, en bij eventueele bevesti gende beantwoording van deze vraag, of die vervanging gewenscht moet worden ge acht. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter mr. G. Vissering, prest dent van de Nederlandsche Bank te Am sterdam; tot lid: H. J. v. Brink, hoofd der 2de afdeeling van het departement van Ko loniën, Prof. Dr. G. W. J. Bruins, rljkscom missaris bij de Nederlandsche Bank (adres Reichsbank S. W. 3 Berlijn) Mr. Dr. A. van Doornink, thesaurier-generaal bij het de partement van Financiën, Mr. W. Suer mondt Lzn., lid van de firma A. C. Sravo' te Rotterdam, Prof. Dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Aan de commissie is toegevoegd als secretaris Mr. C. W. Ritter te Amster dam. Bij R. B. if met ingang van 1 Mei 1929 benoemd tot burgemeester der gemeente Bergerw op Zoom mi*. Drs P. A. F. Blom, met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Angerlo. Bij K B. is met ingang van 1 Mei 1929 benoemd tot burgemeester der gemeente Opsterland J< Bleeker, met gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Utingeradeel. PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik wordt 29 April van zijn Zwitsersche reis in Den Haag terug verwacht. Eerst tegen e%n boom cn toen over den kop de Blaak in De twee inzittenden verdronken Zaterdagavond kwam, even na zessen, een Ford-auto met twee inzittenden, een dame cn ccn heer, van den kant .van de vischmarkt de Blaak oprijden. De bestuur der stuurde zijn wagen tèr zi.ide van den weg alsof hij wilde parkeeren achter de rij hoornen die eenigc meters van de kade staan. Dit voornemen lijkt te aannemelij ker omdat de auto juist tegenover den lunchroom van Heek naar den kant van den weg ging. Met het voorwiel reed de wagen, toen de bestuurder do bocht nam, om tusschen twee toornen door te rijden, tegen een boom aan. Vermoedelijk heeft hij bij een poging om los te komen te sne! het stuur omgegooid, althans de wagen reed met de inzittenden regelrecht de Blaak in. Bij den \al van do hooge kade maakte het voertuig een salto mortnle en kwam op den neus in het water terecht, aldus het Hlbd Een schipper en verschillende omstan ders kwamen met roeibooten en met een schuit naar de plaats, waar het ongeluk gebeurd was, om hulp te verlecnen. Drie personen begaven zich te water, sloegen de ruiter» van de auto in en haalden de slachtoffers uit den wagen. Het was ech ter reeds te laat. Anderhalf uur lang is men tevergeefs bezig geweest om da levens geesten op te wekken. De identiteit van de slachtoffers, een jongeman en een jonge vrouw, kon aan vankelijk niet worden vaslgestold. Papie ren die op het lijk van den man gevonden werden, gaven echter eenig vermoeden en toen dc politie iemand gevonden had die de slachtoffers kende, kon gistravond laat op Crooswijk, waarheen de twee dooden waren overgebracht, worden vastgesteld dat zij waren dc heer en mevrouw Vester. De heer Vester was inspecteur van den storingsdienst van de Philips-fabriokcn te Eindhoven. gelie on Belijdonis" en van den „Bond des Vredes", de 49 aftredende leden verkregen 20591997 stemmen. De candidaten van en B." verkregen 1223—-1214 stemmen, die van „de B. d. Vr.' 852—811. De candidaten van „de B. d. Vr." waren ook aanbevolen door de mannen van don Kerkbode-omzendbrief De Voreeniglng voor Evenredige Vertegenwoordiging heeft zich, wegens vermeende onwettigheid van de kiezerslijst, van stemmen onthouden. Ter vergelijking laten we hier de stem* mencijfers volgen van de verkiezing voor gemachtigden in de jaren 1920, '27, *28 en '29; E. en B.: 1415; 1507; 1472—1462; 1223—1214. B. d. Vr,: 864 713; 303-291; 852—841 E. V.: 519; 596; 747—742; WIJNKOOP EN VAN BURINK EEN! Congres van de Communistische Partij Holland Wordt eigendom der Gemeente Het Hbld. vermeldt dat dc directie 1 de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij haar goedkeuring heeft gehecht aan dé con- ceptovereenkomst, omschrijvende den ruil van gebouwen en straatgedeelten tusschen de gemeente en die maatschappij, waarvan in dit blad maanden geleden de lezers wer- j den in kennis gesteld. Het gebouw van Do j Bisschop op den Dam en de beide aangren- j zende perceelen op het Damrak tot aan j de Valkensteeg zullen eigendom worden van de stad, in ruil voor 't gedeelte van do Jacob van Campenstraat, gelegen tuschen de Fer dinand Bolstraat en de le v. d. Holstraat, dat aan den openbaren wég ontrokken cn bij de brouwerij zal worden gevoegd. Genoemde directie zal den gevel over het geheele complex in de Ferdinand Bolstraat doen doortrekken cn verfraaien. De kosten van veranderen en verplaatsen van buizen en pijpleidingen, die van dezen afstand van een straatgedeelte het gevolg zullen zijn, geschat op f 50.000, komen voor rekening van de brouwerij. Eenignn tijd geleden heeft de raad zich in comité-generaal met deze transactie veree- nigd; daarbij werd naar voren gebracht, dat in redelijkheid alles moest worden ge daan om overplaatsing van dit Amster- damsche bedrijf naar elders te voorkomen. Binnenkort zal nu de definitieve voor dracht verschijnen; is die aangenomen, dan kan, althans op niet te langen termijn, aan den minder fraaien toestand van een der hoeken van den Dam een einde worden ge maakt. KON. ZOÖL. BOT. GENOOTSCHAP. In de gewone jaarlijksche vergadering van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap werd de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het verlies cijfer geeft nog 19.330.16 aan. De lieer W. K. L. A. graaf van Bylandt, door commissarissen als tijdelijk waarne mend directeur aangesteld, is door de aan deelhouders als directeur gekozen. Nadat het bestuur nog had medegedeeld, dat de werkzaamheden tot verfraaiing van den tuin en gebouwen niet onopgemerkt ac.n het Haagsrhe publiek zijn voorbijge gaan, wat bewijst het steeds oploopende ledenaantal, werd de vergadering gesloten. NED. HERV. GEM. DEN HAAG. Verkiezing van gemachtigden. Bij het verkiezen van gemachtigden voor het kiescollege bij de Hervormde gemeente van Den Haag, zijn de 40 aftredende leden herkozen en voor de 17 open plaatsen zijn gekozen de candidaten van de kerkelijke kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis". Uitgebracht zijn 2100 stemmen; blanco 18; volstrekte meerderheid 1042. De gezamenlijke candidaten, van „Evan Zaterdagraiddag is te Rotterdam het 18e partijcongres van dc Communistische Par tij Holland (C. P. H. Centraal Comité) on der voorzitterschap van den heer J, Hoog- carspel geopend. 's Ochtonds heeft de voorzitter in zijn openingswoord het 20-jarig bestaan van de partij gememoreerd, waarbij hij eenigc fei ten uit de geschiedenis heeft besproken. Hij sprak de hoop uit, dat de Communis tische Partij Holland tot do Derde Inter- nalionalo zal terugkoeren omdat daarin toch haar plaats is. De heer D. W ij n k o o p heeft de historie cn taak van dc partij zoowel nationaal als internationaal in verband met het nieuwe programma van Moskou besproken Hij heeft dit nieuwe programma een historisch document genoemd in don strijd tegen het imperialisme omdat het tot alle rassen j spreekt. Onder meer wordt de leuze er in aangeheven Indonesië los van Holland, nu, geheel en onvoorwaardelijk. Het pro gramma richt zich tegen den oorlog en het opportunisme. Het wijst niet meer op den strijd om de macht alleen, het erkent, dat de slachtoffers, die in dien strijd vallen, afbreuk doon aan hat resulaat. Hij dringt fci\ slottd aan op oenheid cn aansluiting bij dit programma. De secretaris heeft daarna medegedeeld, dat men nog geen kans heeft gezien orn een eigen dagblad uit te geven. De pro paganda is in 't Noorden vooral niet suc ces govoerd. Dc partij telt 52 nftioeüngen met 1325 leden, liet verslag word goedge keurd, waarna do vergadering word ge schorst tot Zondagmorgen. De Zondagzitting ving- aan mot oen ver weer van den heer Wijnkoop tegen een pamflet, dat Zaterdag verspreid i3 door do •/..g. Anlstelgroop, waarin hern verweten werd, dat het hem alleen maar te doen *va3 om den Kamerzetel. Ook van Burink werd over den hekel gehaald. Daarna kwam hot word aan den heer Hoogcr-i'. pel, die eon referaat hield over den vrijheidsstrijd van Indonesië tegen Holland. Spreker betoogde, dat do koloniën als wingewesten beschouwd worden. Hoe wel er groots inkomsten uit de koloniën ge lrokken worden is do toestand der arbei ders noch in de koloniën noch in do ge koloniseerde landen beter dan in andere landen. De Inlandsche bevolking wordt als minderwaardig beschouwd door do kapi talistische regeeringen, die haar niet in staat achten zich zelf to besturen. De In landers worden echter bewust cn vragen meer vrijheid. In dien strijd dienon zij ge steund te worden. Dit referaat lokte eenig debat uit o.a. hield de Surinamer Adek een hartstochte lijk uleidooi voor Wost-IndiÖ. Als verkiezingsleuze werd aangenomen „Indonesië, Suriname, Curacao onmiddel lijk en volledig los van Holland. Directe opheffing van het Digoelkamp en der poe nale sanctie". Hieraan werd op voorstel van den voor* zitter en den heer van Burink toegevoegd: „Afschaffing van den doodstraf en lijfelijke straffen" In de middagzitting werden de candida ten voor de a.s. verkiezingen bekend ge maakt. Besloten werd in alle distrieten met de volgende 12 namen uit te komen: t. Wijnkoop, Amsterdam; 2. Burink, Rot terdam; 3. Brommert, Amsterdam; 4. Ster- ringa, Groningen; 5. Frederiks Almelo; 6. Roorda, Tijnje; 7. Ceton. Amsterdam: 8. Mevr. Rosa Vos. Stel Groningen; 9. van dei- Veen uit Beerta; 10. de Blauw, Drachten 11. Brooy, Heerlen; 12. Woelders. Amster dam. Op een opmerking, dat in Rotterdam meer stemmen te behalen zouden zijn, In dien van Burink als no. 1 op de lijst zou staan, antwoordde de beer van Burink, dat ook de Rotterdamsche arbeiders moeten weten dat Wijnkoop en van Burink één zijn De lijst, werd daarna aanvaard- De referaten over do verschillende ver kiezingsleuzen werden piet het oog op, deD tijd zeer bekort. Het voorstel; van de afdco- ling Lemmer betreffende het voeren van actie om recht te doen geschieden aan de Zuiderzeebevolking, die gedupeerd wordt door de Zuiderzeewerken, word aangeno men. Het Centrale Comité werd bij acclamtie herkozen- Het zal worden aangevuld met een afgevaardigde van de jeugd. Na een kort woord van opwekking tot propaganda werd het Congres om 6 uur gesloten. Tegen een broedermoordenaar Voor de rechtbank te Winschoton stond terecht een 21-jarige man, wonende te Oude Pekela. Op 22 Februari heeft hij aldaar zijn vier jaar ouderen broeder met een bijl twee slagen op het achterhoofd toegebracht, ten gevolge waarvan reeds na enkele minuten de dood intrad. Verdachte, die gunstig be kend staat, heeft zich daarna onmiddellijk bij de politie aangegeven. In de dagvaarding wordt hém ten laste gelegd doodslag, subsidiair mishandeling den dood ton gevolge hebbende. Als getuige werd naar het Hbld. meld o.a, gehoord de chef-veldwachter te Oude Pekela, die verklaarde dat de versla gene niet gunstig bekend stond. Reeds verschei dene jaren werkte hij nooit, hij was ook reeds eenigen tijd in een gesticht in Zuidla ren. Uit het verhoor van de moeder van ver dachte blijkt dat de veralagene reeds acht jaar niet werkte. Hij schold steeds op zijn ouders en broer, weerde vreemden in hot gezin en maakte voortdurend ruzie. Ook op don bewustcn dag had hij weer op zijn moeder gescholden, een kopje stukgegooid cn op zijn broer gescholden, waarna deze naar de schuur is gegaan, de bijl heeft ge haald en de daad heeft gepleegd. Verdachte bekende. Hij verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad zijn broer te dooden. Hij had dadelijk spijt gehad. De ambtenaar van het O. M., mr. Hymans gelooft dat, ils in ons land een jury-recht spraak bestond, deze verdachte er met een zeer geringe straf af zou komen. Spr. zou in deze zaak wenschen in de schoenen van den verdediger te staan. Hij zou den ver dachte graag met groote clementie behan deld willen zien. Hij mag zich echter niet te voel laten leiden door zijn gevoel. Maar hij kan niet andere, waar de feiten vast staan, dan een ernstige straf eischen cn hij vraagt veroordeeling tot één jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechte nis. Uitspraak Vrijdag 3 Mei a.s. lig zich voor een te ondergaan verhoor op het gemeentehuis te Berkenwoude had aan gemeld, nadat reeds bij heul huiszoeking was gedaan en hij dus wist waarvan men hem verdacht, met een auto uit Berkonwou» dc cn onder bewaking „geboeid" heeft doen vervoeren naai* Rotterdam? Is het juist, dat, nadat men dezen man daar aanvankelijk gedurendendo eenigen tijd in een cel had opgesloten, cn de onder de verantwoordelijkheid van gpnoemden burgemeester handelende pontie-ambtena- ren vernamen, dat de man terstond na hot verhoor in vrijheid was gesteld, zich ijlings uit de voeten maakten met den auto, waar mede zij den man hadden vervoerd, weten de, dat deze man zonder eenig geld in Rot terdam werd achtergelaten cn daardoor werd genoodzaakt, den geheelon langen terugweg te voet af te leggen? Acht de Minister het niet liggende op zijn weg, orn een onderzoek in te stellen, of hier niet, onder den schijn van een volkomen rechtmatig, formeel wellicht volgens regle ment cn wet handelend optreden, geheel ontoelaatbare willekeur cn machtsmisbruik heeft plaats gehad? Sleepbooten zijn ter hulp gesneld Ten noorden van Terschelling Het Persbureau Var Dias meldt uit Ter schelling, dat het Griekschc stoomschip „Ha- diotls" ton Noorden van Terschelling in brand staat. De kapitein van het stoomschip heeft heden namiddag sleepboot-hulp van het dichtst bijzljnde station ingeroepen. Als positio werd toen opgegeven 33 graden 30 minuten N.B. en 5 gr. O.L. Van het eiland Terschelling zijn onmid dellijk de sleepbooten „Oceaan" en „Volhar ding" van do Fa. Doekscn ter assistentie vertrokken. Volgens een nader bericht is het stoomschip geankerd op 53 gr. 38 min. N.B. cn 5 gr. 35 min. O.L., dat is 12 mijl ten Noor den var het Amelandsche Zeegat. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De aanvaring bij Terschelling - uit Stettin wordt gemeld dat de raad voor de scheepvaart aldaar de aanvaring beeft behandeld tusschen het Duitsche stoonmschip Vcnetia cn bet Nederlandsche stoomschip Batavier bij Terschelling. Dc Vcnefip. is, gooa-Is bekend, i enkele rninu ten gezonken. Dc raad was van oordeel, dat hot ongeluk aan den dichten rriis! was te wijten. Do commandant van de Venetla treft geen schuld. In Tiet vonnis'wordt er op gewei'-", dat de Vcnetia bij het hooien van clo mistelgttalèn van de Batavier I do ma chines had stopgezet, in overeenstemming rcot de voorschriften. De Batavier I had echter op het oogenblik van de aanvaring nog een vaart van ten minste 4 mijl. Met lof werd melding gemaakt van cte houding der bemanning van het Nederlandsche schip dia 11a de aanvaring alles gedaan heeft orn de bemanning van de Vcnetia te redden. NEDERLANDSCHE BLOEMENTEN TOONSTELLING IN MADRID, Opening door Primo de Rivera. IN MEMORIAM JAN KLOOTSEMA. Naar men ons mededeelt, is door den Mi nister van Justitie toestemming verleend om op het terrein van het Rijksopvoedings gesticht „De Kruisberg" te Doetinchem een bank te plaatsen, ter herinnering aan den door wijlen Jan Klootsema ten behoeve van het Opvoedingswezen verrichten ar beid. Het ligt in het voornemen van de daar toe destijds ingestelde Cornmissio om de overdracht aan het Rijk te doen plaats hebben op Donderdag 16 Mei o.k. dos n.m. té 1.30 uur. WILLEKEUR EN MACHTSMISBRUIK. Vreemd geval te Berken- woude. De heer Duys heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het don iMnister bekend, dat do bur gemeester van Berken woude een inwoner zijner gemeente, zg. onder verdenking van verduistering van een zeis, op Zaterdag 13 April jl., nadat die inwoner geheel vrijwil Uit Madrid wordt gemeld: De Nederlandsche Bloemententoonstelling werd, nadat de openingsrede door den voor zitter van den 'I'uinbouwraad, Krelage, was uitgesproken, werd de expositie door den Spaanschop mlnister-prosidont Primo de Rivera geopend in tegenwoordigheid van ministers en het corps diplomatique, nadat te voren wegens rouwbezoek het Koninklijk paar cn twee prinsessen door den gozant on den heer Krelage waren rondgeleid, on door do dames Krelage, Loudon en Vaa Eeghcn bloemen waren aangeboden. Na dat de lunch, den autoriteiten aangeboden, ten huize van den gezant had plaats ge had. hebben de gezant en de heer Krelage een krans gelegd op het graf van de on langs overleden Koningin-Moeder in het Escuriaal. Des avonds vond een Spaansche voordracht plaats, terwijl voorts een b'oe- mcnfilm cn lantaarnplaatjes op tuinbouw gebied vertoond werden. ARBEIDER DOODELIJK GETROFFEN. Door een stok vallend steen. Gister is de arbeider uit Gouda, D. Schou ten, op een bouwwerk in Overschie door 'n vallend stuk ijzer op het hoofd getroffen. De man was onmiddellijk dood. ERNSTIG TRAMONGELUK. Een wandelaar zeer ernsttg gewond. Gisteren is de 45-jarige S. Overman uit de Lange Baanstraat te Rotterdam door do trom in de Wolf9haerthsbocht aldaar over reden. Zijn rechtervoet werd afgereden, dc linkervoet verbrijzeld, terwijl zijn linker been brak. In zeer zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis aan don Coolsingel overgebracht. „En Emma, lever het me ntet,- dat je mijn Japonnen aantrekt, terwijl lk op reis ben (Der Brummer)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6