WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN& Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- STURM UBER ASIEN" DE TELEFOONTARIEVEN HOE ZIT HET NU TOCH? ZWARE BRAND TE HEDEL TER VOORKOMING VAN DUBBELE BFLASTING Humorhoekje 5v JlKIBtiti: -V.-jrA.-tJlri.-,-. UTR.S1RAAT 17 Gevestigd 1873 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker 9) De premutt van Pudonkins jilm Verbijsterende dynamiek Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermorgen heeft in de Corso-cinema alhier voor pers en genoodigden de Neder- landsche première gedraaid van de Rus sische film „Storm over Azië" van den regisseur Pudowskin. Waren Pudowskin's hier te lande welbe kende films „De Moeder" en „De laatste dagen van St. Petersburg", grepen uit den strijd der Russische arbeidersklasse, films die eenige momenten uit de revolutie weergaveD deze laatste film van Pu dowskin speelt weliswaar ten tijde van den s;rij^ der Htssen en Mongoolsche op- standeli .gen tec-n de Witten en de Engel- sche btzettings'roepen, maar draagt overi gens een geheel ander karakter dan de heide genoemde films, die wij van Pu dowskin kennen. Bijna zuiver documentair zijn de opnamen van het primitieve Mon- golenvolk, dat in de vlakten van Midden- Azië leeft en werkt, en ook andere ge deelten, zooals het godsdienstig ceremo nieel bij den Boeddhatempel. Pudowskin fotografie is ook in deze film weer vlekkeloos. Prachtig zijn de ruwe Mongolenkoppen der Aziatische hoeren, die Pudowskin in deze film als acteurs ge bruikte. De eenigszins schrale intrige van deze film is het verhaal van een boeren zoon, die, nadat hij door een Engelschen pelzenkoopman bedrogen is, zich aansluit bij de ongeregelde benden, die de Witten en de F-ngelsche bezettingstroepen bevech ten. Als hij gevangen genomen wordt, ont dekken de Fngelsche stafofficieren een oude oorkonde op hem, volgens welke de drager van deze oorkonde een afstamme ling von den grooten Dsjingis Khan zou zijn. De commandant der Engelsche bezet tingstroep wil deze gelegenheid aangrijpen om de boerenjongen als instrument te ge bruiken om invloed op de bevolking te krijgen. De Mongool, die eigenlijk gefusi- leerd hoorde te zijn, wordt teruggehaald, geopereerd, verzorgd, in kostbare gewaden gekleed en zelfs tegenover Europeanen in bescherming genomen. Als een blok, als een willooze pop laat de Mongool met zich sollen, het gezicht onbewogen en strak als een masker. Tot men, voor zijn oogen, een kameraad neerschiet. Als een Simson, die zijn laatste oordeel voltrekt, breekt hij los, vlucht en keert terug met de razende Mon golen. De storm is losgebroken, storm over Azicl Het laatste gedeelte van de film, de wer veling \an den storrn, het razende tempo der aanstormende figuren, is van een ver bijsterende dynamiek, die wij, bij andere Pudowskin-films vergeleken, eerlijk ge- fcegd, in het eerste gedeelte van dezen nieuwen film, wel eens hebben gemist. Waar het tempo wel eens wat vlak is, zijn de opnamen en de beelden steeds van een prachtige techniek. ^INSTALLATIE NIEUWS BURGE MEESTER. Men meldt ons uit Zwijndrecht Gistermiddag te drie uur is in het fees telijk versierde raadhuis onder groote be langstelling ook van de zijde van het ge meentebestuur van Dordrecht de nieuwe burgemeester de heer Jansen-Maneschijn geïnstalleerd. Na een toespraak van den loco-burge meester, de heer Bezemer heeft burgemees ter Jansen gesproken, waarna het raadslid Van Gilst namens den Raad het woord voerde. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Door revolverschoten gewond. In de Hugo de Grootstraat te Rotterdam is tusschen de twee gebroeders B. en den chauffeur P. d. B. twist ontstaan. Beide partijen werden spoed'g door talrijke aan- ^oneers gesteund. In de verwarring is met een revolver geschoten. De 67-jarige moe der van de gebroeders B. werd in den arm getroffen, zoodat ze in het ziekenhuis aan den Bergwpg moest worden opeenomen. De politic heeft niet kunnen uitmaken wie van de drie ruziemakers het schot heeft geschot, daar zij bij verhoor eendrachtig zwegen. BOSCHBRAND Vrijdagmiddag omstreeks half een moest In de "boschwachterij Chaam (\T.-Br.) ten be hoeve van een brandbluschdemonstrotie, welke op Woensdag 24 April zou plaats vin- ^e" on die Luusschen is afgelast, een strook grond, bezet met heide en buntgras, kaal worden gebrand. Hiertoe waren de uiterste voorzorgsmaatregelen door het Staatsbosch- beheer genomen Het demonstratieterrein was doorsn^cr» iluor de noodicre streken, welke tevoren waren afcenlagd Bovendien wiren arbeiders. boschwaehters en de hout- v^ster aanwezig en werd ze°r voorzien tig teven wind in gebrand, terwijl zeer kleine oppervlakten tegelijk aan hèt vuur werden blootgesteld. Door pen wervelwind vloog plotseling van het reeds verbrande terrein een vonk over ln bet tprrein. dat nog bezet was met heide ea bun» (het demonstratieterrein). Niette genstaande alle aanwezigen hun uiterste best deden om het vuur te stuiten, sloeg die met groote snelheid, na pen gedeelte van het demonstratieterrein te hebben vernield, over in de naburige boss'hen, grootendeels toebe- hoorend aan den heer Van Tilburg te Ter- borg. Na drie uur hard te hebben gewerkt en de militairen nog te hulp te hebben ge roepen, gelukte het den brand te blusschen. Er is inmiddels vrij aanzienlijke schade aangebracht. LEIDEN ONT VAN jT f 1.226.780.— Overeenstemming inzake de assurantiepenningen Men meldt ons uit Lelden: In den gistermiddag gehouden raads vergadering van Leiden heeft de burge meester medegedeeld, dat omtrent het be drag der te ontvangen assurantiepennin gen inzake de stadhuisbrand overeenstem ming is verkregen. Het totaal verzekerde bedrag was 1.342.663.—, terwijl na af trek van alle onkosten wordt ontvangen 1.226.780.-. Vragen aan den Minister gesteld De heer Bulten heeft de volgende vragen gericht aan den Minister van Watprstaat 1. Is de Minister bereid, om, waar de denkbeelden omtrent verzorging van het telefoonverkeer op korten afstand uit een oogpunt van tarifeering cn van technische inrichting van de netten nog niet vaststaan te gelijk met 't onderzoek naar de mogelijk heid van de streeknetten in hun bestaan- den vorm te onderzoeken, of deze streek- netton niet het gemakkelijkst en doeltref fendst mogelijk zijn bij behoud van het bestaande stelsel van vast abonnement 2. ïs de Minister bereid om een onder zoek te doen instellen naar de mogelijk heid om bij de..bestaandp streeknamen, gn bij het inrichten van nieuwe streeknetten. <mder handhaving van het vaste nbonne- mentssysieem van de aangeslotenen, een recht van keuze te geven t usschen een abonnement voor locaal cn een abonne ment voor streeknetverkeer, waarbij 'elk dier tarieven in principe gebouwd is op de gemiddelde kosten der aansluiting 3. Is de Minister bereid het te dezer zake uit te brengen rapport aan de Kamer mede te deelen en te publiceeren EEN DAME UIT EEN TREIN GEVALLEN. De conpéiïeur ging open. In den stoomtrein die Zaterdagmiddag te 4.50 van Leiden in de rlchling Haarlem ver trok, bevond zich alleen in een 2e klasse coupé de ongevear 70-jarigo mevr. wed. Bos uit Sliedrecht.. Vlak bij het station Lis- se gekomen, schijnt de coupé-deur aan den linkerkant door een tot nog toe onopge helderde oorzaak te zijn opengegaan, waar door mevr. B. uit den in volle vaart zijn- den trein is gevallen. Zij kreeg een bloe dende hoofdwond en fracturen aan linker been en linkerarm. Zij werd door wegwerkers, die op die lijn bezig waren, gevonden: men legde haar op een brancard, die van het. station Lisse was gehaald, waarna de sneltrein, die uit te genovergestelde richting op de plaats van het ongeluk aankwam, werd opgehouden, waarmede mevr. B. nanr Leiden werd ver voerd. In dezen trein be\ond zich ir. dr. D. de Miranda, die haar voorloopig beeft ver bonden, nadat ook de nrbeidersploeg uit Lisse een noodverband had gelegd. Te Lei den was inmiddels gewaarschuwde Eerste Hulpdienst op het perron aanwezig, die mevr. B. naar het Dioconessenhuis heeft vervoerd. Zij was goed bij bewustzijn, doch weet zich niet te herinneren, hoe zij uit den trein is gevallen. Aan het station Hillogom was reeds opgemerkt, dat een deur open stond, waarna het station Haarlem werd gewaarschuwd, doch men vond de coupé ledig. Op het perron aldaar stond mevr. B.'s dochter, mevr. Seret—Bos. haar moeder af te wachten, zoodat reeds dadelijk werd gevreesd, dat er een ongeluk was gebeurd Door de lichtingen der arhpiders, die langs de lijn hadden gewerkt, kwam men op de hoogte van hetgeen was geschied. (Vad.) DE BATAVIERLIJN Tochten naar Londen voor eigen ondervinding. De Batavier-lijn, die ln don laatsten tijd op haar schepen ten gerieve van de passa giers een aantal verbeteringen heeft laten aanbrengen, gaat een uitstekend middel te baat nemen ,om te bereiken, dat het pu bliek ven zoo jui«t mogelijke voorlichting zal krijgen aangaande het reizen met deze lijn, de toestariden en de verzorging aan boord, de douanpbehandeling, de aankomst in Victoriastation Londen, enz. Zij heeft daartoe twee tochten op touw gezet, de eerste op 25, de tweede op 30 dezer Zij zal telkens meenemen plm. 25 der voornaamste vertegenwoordigers van de passagebureaux ln ons land, die voor haar werken, personen, wier taak het is, het pu bliek alle gewenschte inlichtingen te ver schaffen. Den dag van de aankomst zal zij haar gas ten de passagebureaux in Londen laten zien, hen rondtoeren, en des avonds een the ater lajen bezoeken. Voor de overnachting zijn het Rubens- en het Russelhotel gekozen, benevens voor een klein gedeelte het Grosvenor-hotel. Den tweeden dag wordt een tocht ge maakt naar Windsor Castle, waar geluncht wordt, en t^rug over Hampton Court. Des avonds wordt de terugreis per Batavier aan vaard. Nadat aldus de betrokkenen door eigen aanschouwing en ondervinding van dit alles volkomen op de hoog:e zullen zijn gebracht, zal hun kennis van zaken aan het publiek zeer ten goede kunnen komen. (N.R.CT.) Commentaar op hel artikel van Nijpela Veronderstelling die niet voor de hand ligt Drie perceelen in acsh gelegd De Hedelsche brandweer zag zich gister avond tegenover een vrijwel hopelooze taak geplaatst, toen zij uitgerukt was ter blus- sching van een brand, welke was uitgebro ken op den zolder van het woonhuis van den bepr v. d. H. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat in een oogwenk ook het aangrenzende huis van den heer H in vlammen stond kort daarop werd ook het derde perceel van den heer v. Gr. door het vuur aangetast De brandweer beperkte haar werkzaamheden tot het nathouden van het vierde huis, dat zij gelukkig heeft kunnen behouden. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE BOUWVAKKEN, De regeling van de vacantia. De Algemecne Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft in zijn leden-vergadering van 18 dezer het com promis aangenomen dat het bestuur trof met de vertegenwoordigers der arbeidsor ganisaties voor het aangaan van een twee jarige collectieve arbeidsovereenkomst Hieruit mag nog niet geconcludeerd wor den. dat de Alg. Patroonsbond dit is de groote neutrale werkgeversorganisatie -- thans geheel tot overeenstemming gekomen Is met de arbeidersorganisaties zoo lezen wij in de Telegraaf. De bond heeft thans wel de goedkeuring van zijn leden verworven op de voorloopi- ge overeenkomst, aangegaan met de afge vaardigden der vakvereenigingen, maar deze zijn, naar wij reeds eerder meldden, teruggekomen op hetgeen bij compromis vastgesteld was. Men weet dat met den Ned. R. K. Bond van Bouvvpatroons een eollee- tieve arbeidsovereenkomst aangegaan vver-ï. Daarin werd opgenomen een vacantierege- ling, drie dagen per jaar, op den grondslag van fondsvorming, in te voeren in 1930 voor het geheele land. In het com promis met de neutrale werkgevers werd een vacantieregeling vastgesteld, welke eenigszins anders luidde, n 1. drie dagen, ie beginnen in 1930, voor de plaatsen tot eu met de derde loonklasse, benevens in Al phen a. d. Rijn, Y'lissingen cn Middelburg. Voor eenige kleine plaatsen cn overigens voor nagenoeg het geheele platte land zou de vacantie eerst ingaan in 1931 volgens dezo overeenkomst. De Ned. R. K.l Bond van Bouvvpatroons heeft daarop da delijk verklaard, dat hij niet meer be-i reids is in een gesplitste invoering der vacan- tie te bewilligen. Tegen uitstel der vacantie tot. 1931 wilde deze Bond zich niet verzet- ten. doch dan zou dit uitstel over de gehee- le linie moeten geschieden. Naar aanleiding van deze moeilijkheden besloten toen do hoofdbesturen der arbeidsorganisaties het compromis met den Alg. Patroonsbond nog maar niet te aanvaarden. Verzocht werd aan deze werkgeversorganisatie de werk zaamheden in zake het compromis niet voort te zetten, maar alsnog nieuwe bespre kingen te openpn om tot een vergelijk te ko men. Het overleg heeft nog geen resultaat gehad, zoodat de arbeidsregeling en dus ook de vacantie-overeenkomst met den Alg Patroonsbond nog geheel op losse schroeven staat. Het besluit van deze werkgeversorga nisatie van 18 April, aldus deelde men ons van werknemerszijde mede, heeft voorloo pig geen practische waarde. NEDERLANDSCHE FOLKLORE-SCHOUW. Mot tentoonstelling. Te Tilburg wordt, vanaf 20 Juli tot 5 Au gustus e.k., op het Tilburgsche Sportpark en andere terreinen, een Nederlandscho Folklore-Schouvv gehouden, waaraan ver bonden zullen zijn- een oudheidkundigeten- toonstelling, demonstraties van oude volks gebruiken en luisterrijke gildenfeesten. Het Bestuur der „Brabantsche Folklore-Ver- eeniging" heeft zich als uitvoerend-Comilé de hulp geassumeerd van de besturen der te Tilburg gevestigde oude gilden SL-Diony sius en St Joris. Gezien de veelzijdige des kundige medewerking belooft deze „Neder- landsche Folklore-Schouw" een der groot ste manifestaties tc worden whke ooit in Nederland op dit gebied gehouden ia. M. VAN WAMELEN f. Hoofd der school der Eer. ste Leidscho schoolverecnl- ging. Men seint ons uit Leiden Te Leiden is op 59 jarigen leeftijd over leden de heer M. van Wamelen, hoofd van de school der Eerste Leidsche schoolver- eeniging. - - j Naar aanleiding van het artikel van Nijpels, schrijft de Nieuwe Rotterd. Cou- I rant: I Een „valsch" Proces verbaal (de door hel U. I). gepubliceerde notulen der staven conferentie) met een echte kandteeken (van luitenant-kolonel Michem), d'j toci. i door de Nederlandsche regeering valsch is verklaard op grond van een vergelijking van die handteekening met een van den I betrokken hoofdofficier op aanvrage nader j ontvangen handteekening het is ons niet duidelijk, wat wij hiervan denken moeten. Of het moest dit zijn, dat men in Brusselschen „eigen kring" zoo de kluts kwijt is, dat men niet meer op zijn vvooi den past. En wat de veronderstelling betreft, dat de makers van de Brusselsche falsificatie (waaronder dan Belgische „hoog geplaatste militairen") daarmede voor hadden een manoeuvre tegen het prestige der Front partij bij de Vlnam%che kiezers, deze ver onderstelling lijkt ons niet voor de hand liggend. Immers veel aannemelijker is de mee ning van Ward Hermans, die in het week blad Vlaanderen heeft geschreven, dat men het dan veel beter en veiliger anders zou hebben aangepakt. Ward Hermans heeft in een interview in genoemd weekblad na melijk het volgende verklaard: „Wanneer het werkelijk de diepe bedoe ling geweest was, om de Vl.-Nationalisten te schaden, waarom dan de zaak in dnt geval niet handiger en subtieler aange pakt? Als men de komedie werkelijk speel de, en er de ontknooping dus van in de hand had, waarom die dan zóó laat en op voor België zóó schadelijke en smade lijke wijze gebracht? Luister. Ik heb vier maal aan Heine geld gegeven, en vier maal van hem stukken ontvangen, nu eens in zijn woonhuis te Brussel, dan weer te Mechelen. Wanneer de Belgische Süreté inderdaad onze Vlaamsch-Nationale zaak wilde treffen, waarom heeft ze dan niet op één van de vier beslissende oogenblikken haar slag geslagen? Spionnage is ontee- rond. Het aankoopen van papieren, met het eenige doel, een complot te ontmaske ren, is dat daarentegen niet. Wachten lot de openbaarmaking, had dus voor België een dubbel nadeel: ten eerste troffen ze mij slechter, daar immers door het feil zelf dat de stukken in het U. D. of elders verschenen, de verdenking van chantage spionnage automatisch van mij was afge wenteld. Maar ten tweede ook heeft de heele zaak nu voor de heeren zelf en voor hun Belgische „Vaderland" de kwaadste gevolgen gehad: niemand vertrouwtBel gië ten volle: het gansche Franco Belgi sche opzet is openlijk verdacht gemaakt, hetgeen een onmetelijk nadeel voor Franco- Belgie beteekent. Wat was echter eenvou diger geweest, dan mij b.v. in het station Mechelen te laten komen, in de wacht kamer twee agenten van den „Veiligheids dienst" te zetten (voor Heine's aanhouding had men er wel meer over!), om mij, op het moment zelf. dat ik geld gaf, en pa pieren kreeg, als spion te grijpen? De fianskiljonsche pers zou geschreven heb ben: „On vien d'arrèter Ward Hermans, le frontiste bien connu, cn gare de Malines, pendant qu'il s'acheta des documents d'espionnage d'un certain Frank Iieine1 Welk een triomf! Ik zou vruchteloos mijn goede bedoelingen betuigd hebben, er» vruchteloos verzekerd, dat ik slechts voor openbaarmaking Ijverde; ik zou gepraat hebben zonder formeel bewijs, en de stuk ken zelf bleven ongevaarlijk bewaard in de Belgische portefeuilles. Aldus zouden de Vlaamsche nationalisten aardig wat ern stiger „gecompromitteerd" zijn dan nu het geval is, en het schandaal was voorko men, of liever: trof alleen ons. Neen, de Belgen zijn niet krankzinnig, en als zij ons van het begin af bedrogen hadden, zouden zij al lang het geval met een hoo nenden schaterlach kunnen ontbonden hebben, om mij verlaten en bedrogen, ten spot te laten. Daarbij komt nog, dat het mij onmogelijk Is, in Heine van den be ginne af, een Belgisch handlanger te zien Zijn geschriften bewijzen'dat ten volle. Hij, die de thesis van België's medeschuld aan den oorlog aandurfde in de Nieuwe Dag, die de Brusselsche lezing der vrijschutters ontzenuwde in „Bourrage en CrAnes", di# de hooggeplaatsten in België moreel uit kleedde in zijn felle „Coups de Plume**» deze man is niet een slaafsche agent van de Süreté geweest! Uitgesloten." To* zoover Ward Hermans in het week blad Vlaanderen. Met onze opmerkingen wensch wij overi gens niets af te doen aan de conclusie, waartoe de man van het Handelsblad komt, met betrekking tot de openbaarma king *n het resultaat van een „ernstig" onderzoek. Eea wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp van boven genoemde strekking. Aan de toelichting is ontleend. Bij art. 101 der wet op de Inkomstenbelas ting 1914 en bij de wet van 26 Juni 1924 zijn aan de Kroon verschillende bevoegdheden toegekend in zake het treffen van regelin gen ter voorkoming van dubbele belasting. De bevoegdheid verleend bij art. 101 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, be paalt zich tot het bekrachtigen van met vreemde mogendheden gesloten verdragen, waardoor, onder inachtneming van het be ginsel van wederkeertghetd, zooveel moge lijk wordt voorkomen dat een Inkomen of een gedeelte van een inkomen zoo wel in Nederland als in een vreemd land rechtstreeks of door middel van de bron waaruit het wordt verkregen door direc te belastingen van den Staat wordt getrof fen. De wet van 26 Juni 1926 geeft in zake voorkoming van dubbele belasting van winsten uit het scheepvaartbedrijf aan de Kroon eene zuivere bevoegdheid. Krach tens die wet tóch kan de Kroon verdragen bekrachtigen of voorschriften geven, waar door dubbele belasting ook voor rechtsper sonen en ook voor andere heffingen dan de in art. 101 der wet op de inkomstenbelas ting bedoelde wordt vermeden. De wet is evenwel niet verbindend voor overzeesche gewesten. Aangezien rekening dient te worden ge houden met do mogelijkheid, dat verdra gen als hiervoor zijn bedoeld, ook voor de overzeesche gewesten worden gesloten, en met de waarschijnlijkheid, dat eerlang aan de orde zullen komen verdragen tot voorko" ming van dubbele belasting, die ook andere belastingen betreffen dan die welke (recht streeks of door middel van de bron waaruit het inkomen wordt verkregen) van het in komen. van natuurlijke personen, of van winsten uit het scheepvaartbedrijf worden geheven, is de regeering- van oordeel, dat het wensrhelijk is, de bevoegdheid van de Kroon ten aanzien van het treffen van maatregelen tot voorkoming van dubbele belasting uit te breiden. DE STAKING TE ZAANDAM. Een ordelijk verloop. De staking in het houtbedrijf te Zaan dam. waarvan heden de derde week is in gegaan, heeft een ordelijk verloop Het aan-, tal stakers, dat controleert, wat er aan en kele kout werven wordt verscheept, is veel kleiner dan in de eerste dagen het geval was. Fen der kantoorbedienden van de firma Pont, die als leeraar in de stenografie aan de handelsschool is verbonden, heeft zich tot Burgemeester» en Wethouders gewend met het verzoek nem tijdelijk van zijn les uren vrijstelling le verleenen, omdat hij be vreesd is, op weg naar de echoot door de stakers lastig te worden gevallen. Op dit verzoek hebben B. en W. afwijzend be schikt. In afwachting van deze beslissing had de wethouder van onderwijs voor 2 dagen de gevraagde vrijstelling verleend. De 27-jarige staker J. Bakker, die eenige dagen geleden bij ongeregeldheden den commissaris var. politie had aangevallen en diens ambtslint hnd stuk getrokken za! zich Vrijdag deswege voor den kantonrech ter hebben te verantwoorden Vermoedelijk zal hij worden bijgestaan door mr. J F. YV. Du vs. r. Meneer Hartedlef. forens. nam lessen bij een kunst rijder opdat hij. op ~ei? naar zijn ochtendtrein ?11n vrouwtje zou kunnen vaarwel wulven. (humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6