MOTORHUIS NEEMT GEEN RISICO Schoonmaak Bel dan op Mo. 42 STADSNIEUWS. 3, Schooleman L. J. Lyycx Zn, maar koopt een WHIPPET 4 of 6 cyl. U be hoeft Can later niet te zeggen zooals zooveien die iets andere kochten: Hadden wij DAT toch maar geweten. Probeert ze naast alle andere merken, ook veel duurders, dan pas kunt U oordeelen. Er is geen automobielfabrikant die een derge lijk prima product levert tegen zulke lage prijzen G&RAGE W. \rm BEEK AMERSFOORT LANGESTRAAT 112 - TELEFOON 457 WHIPPET 4 en 6c. en WILLYSKNGHi 6c. ORANJE NASSAU- MUSEUM Kostbaar schilderstuk aangekocht Stoom era ®n Verven Hebt U een Taxi of Auto noodig? ;f tffleeé tb eUxdï Eiectriciteit op elk gebied ZI JDEN KOUSEN Humorhoekje opijt spr., dat geen onderzoek naar verd.'s geestvermogens Is ingesteld; er zij» toch teekenen genoeg, dat hij niet geheel nor maal was. Spr. dringt er ian ook op aan. alsnog een onderzoek in te stellen, voor lat tot uitspraak wordt overgegaan. Pleiter ein digt met de hoop uit te spreken, dat mede lijden met dezen man naar boven zal ko men, zoonis den laatsten tijd ook bij an dere ernstige strafzakon in ons land Is ge beurd. Replieken. De officier van justitie, hierna het woord verkrijgend, handhaaft zijn conclusie in de dagvaarding vervat; hfj blijft er bij, dat z i. met opzet is gehandeld. Eveneens hand haaft hij de indéeling van de dagvaarJing in vier afzonderlijke zaken. De uitspraak wordt vervolgens bepaald op 7 Mei a.s. om half tien des morgens. De Sultan van Djocjakarta toege treden als lid Aan het Jaarverslag over 19*28 der Ver eeniging „Oranje Nassau Museum te 's-Gra- venhage is het volgende ontleend Het achter ons liggende vereenigingsjaar 1928 bracht onze jonge Vereeniging veel goeds. Onze ten Vorigen jare uitgesproken verwachting van een geleidelijke ontwikke ling onzer Vereeniging is niet beschaamd geworden, dank zij den steun en de belang stelling van velen. Wij achten het ons een gaarne vervulde plicht aan die velen onzen wëlgemeenden dank te brengen. 3n ruime mate kwamen geschenken en bruiklccnen in. Ijverige Correspondenten wekten op tot toetreding tot onze Vereeni ging. De pers bleef zich beijveren aan de be dodingen onzer Vereeniging cene gepaste- bekendheid te geven. Wij werdén dat ge tuigen wij met erkentelijkheid door velen en op velerlei wijzen gesteund in onze pogin gen om het „Oranje-Nassau Museum" zoo veel mogelijk aan zijn doel te doen beant woorden. Een woord van herdenking wordt gewijd aan de nagedachtenis van hen, die aan de Vereeniging door den dood zijn ontvallen. Het is bezwaarlijk hun aller naam in dit verslag te vermelden. Een uitzondering wordt gemaakt voor één naam, dien van wij len Mr. Th. Stuart, niet alleen omdat deze, van den aanvang af blijk gaf van warme be langstelling in onze Vereeniging, doch vooral omdat hij eigenaar was ccncr uitgebreide verzameling van voorwerpen, op ons Vor stenhuis betrekking hebbende. Het overlij den van Mr. Th. Stuart heeft ons bestuur gesteld voor dc moeilijke vraag, wat ons ie doen stond, indien zijne bekende „Oranje- collectio" zoude worden te gelde gemaakt, Die vraag is door ons bestuur met ernst en nadruk onder de oogen gezien. Deskundigen, aan wie wij hierbij onzen dank daarvoor be tuig) n hebben ons bij de beantwoording van viuzg vraag voorlichting verschaft. Zij wezen ons. behalve op dc financiecln gevolgen van den aankoop der hierbedoelde verzameling, op de uitecnloopende en de onderling ver schillende eischen, welke aan een „museum verzameling" en welke aan een „particulie re" verzameling behooren te worden gesteld Een poging werd gedaan om tot den aan koop van eenige, voor ons Museum van be lajig zijnde en binnen het bereik onzer geld middelen vallende voorwerpen te geraken een poging welke geen resultaat opleverde vermits de èrfgenamen hun van den aan vang ingenomen standpunt bleven handha ven, dat zij slechts een aankoop der verza meling „en bloc" wenschten in overweging te nomen. Belangrijke vooruitgang in ledental. Onze Vereeniging telt op 1 April 1929, 73 stichters ,131 begunstigers en 875 leden, of in totaal 10S2 (togen ten vorigen jam op gelijk tijdstip een totaal van 873). Wij maken met groote voldoening van de zen belangrijken vooruitgang molding. Even als van het feit, dat de toegetredenen uil velerlei kringen voortkwamen. Zoo traden, om slechts enkele voorbeelden te noemen, onder meer tot onze Vereeniging toe: Zijn Hoogheid de Sultan van Djocjakarta, dc Hollandscho Club te Montreux en de Leid srhc en Wageningsche studentencorpsen. Is de aanwas van het ledental verheugend, men verlieze niet uit het oog, dat de jaar bijdragen - op een matig bedrag gesteld, opdat allo daarvoor in aanmerking komen den binnéh dén 'krïfffe' «tttf belangstelling' zouden kunnen worden betrokken moe ten strekken tot bestrijding van aankoop, van de, naar wij hopen weldra tot stand te komen uitbreiding en van de geldelijke be looning van eenige diensten, die tot dusver om niet worden bewezen. Zelfs in dit in algemecnen zin verblijdend overzicht over het afgeloopen jaar moeten wij herhalen ons beroep om medewerking op allen die met ons streven instemmen, want slechts door de toewijding van velen zal do verkregen ontwikkeling onzer Ver eeniging kunnen worden gehandhaafd en vergroot. Aanwinsten. Om zijn belangrijkheid, hoewei vallende buiten het verslagjaar, vermelden wij dat kort vóór de samenstelling van dit verslag de heer I-Ienri de Jongh ons Museum ver rijkte met een kostbaar geschenk, zijnde een 17e eeuwsche portret-teekening van Prins Maurits toegeschreven aan Miere velt Na, mc-t het oog op onze beschikbare geldmiddelen vrij langdurige onderhande lingen, kochten wij een belangrijk en kost baar schilderij aan, vermoedelijk van Pau lus van Hillegaert, uit overweging dat een stuk van de beteekenis als dit, zoo eenigs- zins mogelijk, eigendom onzer Vereeniging diende te worden. Mede door den steun van eenige vrienden van ons Museum wer den wij daartoe in staat gesteld. Van dit schilderij, waarvan de hoofdfiguren zijn de drie zoons van Prins Willem I, wordt aan dit verslag een afbeelding met toelichting gevoegd. Meerdere prenten (o.a. van Willem en van Charlotte de Bourbon door H. Golt- zius), een aantal penningen (o.a. aankomst van Maria Stuart echtgenoote van Prins Willem II, 1642 door S Dadler, een zilveren plaquette, ter herinnering aan de restaura tie van het Stadhoudersschap, 1787), wij ders eenige documenten (o.a. betreffendb goederen uit de nalatenschap van Prins Manrits) en een niet onbelangrijk aantal boekwerken werden door aankoop verkre gen. OVERREDEN EN GEDOOD. Ongeval te Amsterdam. De 14-jarige bediende J. F., van Hotel Schiller, die gistermorgen op de Wetering schans te Arasterdam met zijn fiets den weg wilde oversteken en waarschijnlijk niet uitkeek, werd door een motorwagen van lijn 6 gegrepen Ondanks het krachtige remmen van den wagenbestuurder was piet te voorkomen, dat de jongen door den wagen werd medegesleurd. Door trampersoneel moest de motórwa gen worden opgevijzeld Hei bleek toen, dat het slachtoffer reeds was overleden Het lijk is naar het Binnengasthuis overge bracht. Door voorbijgangers is ook nog de hrandweer opgebeld, roet het verzoek de auto reddingswngen te zenden, doch deze behoefde geen dienst te doen. EERSTE KAMER. Het afdeelingsonderzoek van het Suiker wetje v. d. Heuvel zal plaats hebben op Dinsdagavond 7 Mei, dat over de Ziektewet op 8 Mei. Bij de postbegrooting dringt de heer Hermans er op aan, geen stukken uit te zonderen van de huis aan huis bezorging. Mevr. Pothuis Smit klaagt over te weinig Radio-zenduren voor de Vara, en vraagt een billijker verdeeling. De heer Moltmaker sluit zich daarbij aan. Minister v. d. Vegte hoopt, dat als de oplossing zal zijn genomen, de billijkheid ervan algemeen zal worden erkend. En an ders kan men hem alsnog ter verantwoor ding roepen. I-Iet wetsontwerp wordt z. h. s. aange nomen. BIJ de begrooting der Staatsmijnen klaagt de heer L i n d e y e r over het groot aantal ernstige ongevallen in de mijnen. Spr. be pleit verder de belangen der mijnarbeiders. De heer Michiels van Kessenich wijst erop, dat de ongevallen mede geschie den door overtreding van de veiligheidsre glementen door de betrokken arbeiders zelf. Minister Van der Vegte antwoordt, dat in de voorkoming van ongevallen de mijndirecties, de arbeiders en het Staats toezicht eenzelfde gedachte hebben. Door nieuwere werkmethoden is de veiligheid veeleer verbeterd. De vergadering wordt verdaagd. De mi nister zet heden de beantwoording voort. TWEEDE KAMER. Bij de voortzetting der behandeling van het ontwerp betreffendo do gemeentefinan- ciên, betoogt de heer van Vuren, dat het RJJk door het stelstellooze belasten van io gemeenten oorzaak is van den ongunstigst) toestand veler gemeenten. Hij vraagt toezeg ging, dat geen voorstellen, aan de gemeen ten lasten opleggend, zullen worden inge diend zondei dat de minister van blnnen- landsche zaken als natuurlijke beschermer van do gemeenten, de verantwoordelijkheid draagt. Een voordeel van het ontwerp is, dat het een einde maakt aan de vastkoppeling van de financiën van het Rijk en de gemeenten en do gemeenten eigtn belastingen geeft. De gelimiteerde nivelleering der belasting druk is een groot goed van het ontwerp. In dien de gemeentelijke inkomsten-belasting zou worden hersteld zal spr. tegenstemmen De thans aangestelde classificatie kan spr niet toejuichen Hij had liever een uniforme aftrek gezien. Spr. betreurt nop dat niet van het begin af meer cijfors werden gegeven. Dc cijfers, welke nu bestaan, 6temmen spr. tot groote tevredenheid. De heer Bakker betoogt, dat de fouten in do wet van 1897 nog doorschemeren tn dit ontwerp, dat ook geen waarborg biedt voor een zuinig beheer, al wordt eenige rem aan gelegd door het stellen van een maximum aantal opcenten. De wijze waarop de provincie in het ont werp gesmokkeld is, kan spr. niet bekoren. HQ vreest moeilijkheden tusschen deze en dè gemeente. De heer De Wilde wijst op de gunstige positie van den minister, daar men het ont werp znl aanvaarden uit vrees voor langdu rig uitstel. Het ontwerp geeft geen waarborg dat in de toekomst niet opnieuw lasten op de ge meente zullen worden gelegd als haar toe stand verbeterd is. Het ontwerp der Staats commissie zou daarom in principe beter ge weest zijn. De bezwaren zijn echter niet zóó groot dat spr. vrijmoedigheid zou hebben tegen te stemmen. De heer Ebels is tegen de klassificatie, die te groote lasten legt op kleine gemeen ten en wenscht de geheele grondbelasting bij de gemeenten te brengen in plaats van 75 pet. Hij vraagt ten slotte of voor nood lijdende gemeenten niet iets meer gedaan kan worden. De heer Oud geeft toe, dat het systeem der Staatscommissie niet te aanvaarden was vanwege zijn eenzijdigheid. Het hield een grooter gevaar in voor de gemeentelijke autonomie dan het voorstel van den minis ter. Het vergoedingssysteem dat ook de Staatscommissie voor stond heeft de ver houding tusschen rijk en gemeenten ver troebeld. De afschaffing der gem. inkom stenbelasting binnen een zekere grens acht hij niet noodzakelijk. De heer Smeenk brengt hulde aan den minister voor deze oorspronkelijke oplos sing. De autonomie wordt door dit ontwerp niet méér aangetast dan nu het geval is. De hoofdvraag is of de gemeenten een eigen inkomstenbelasting kunnen behouden. Spr. meent dat dit gelimiteerd het geval kan zijn. De vergadering wordt verdaagd. Billijke prijzen, vlugge aflevering ïerste AmersFoortsche Stoompers inrichting „QUICK" Stationstraat 16b Tel. 344 GELDERSCHE BLINDENVEREENIGING. Liefdadigheidsavond in Amici- Ua. In de groote zaQl van Amicitia werd gisteren een liefdadigheidsavond gegeven ten bate van de Geldersche Blirrfenver eeniging voor „Oost Nederland." L'- avond werd gegeven voor- doch ook door de blin den van deze vereeniging. Nadat het Amersfoortsch strijk-ensenYbJe onder leiding van den heer W. Riksen ter inleiding een pittige marsch ten gehoon? had gebracht werd het programma ge opend met een korte toespraak van den heer R. Koops, uit Arnhem, den voorzit ter van de Gelderscho Blinden Vereenigmg De heer Koops heette allo aanwezigen har telijk welkom en sprak woorden van groo- ten dank tot allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden m«o£»p\verkt, ii» het bijzonder tot de beide plaatellike cor respondenten, mevr. J. C. Kolk en den heer D. Blokker en tot het muziekensernble van den heer Riksen. Spreker schetste vervolgens de positie waarin de blinden verkecren en wees Ir» dit verband op het medelijden, soms een eenigszins stootend medelijden, dat velen hebben met de blinden. Men moet niet mecnen, dat zij die blind zijn, naast het gemis van hun gezichtsvermogen, ook geen enkel ander gevoel meer hebben. Helaas meenen velen, dat bij blinden' alle gevoel is afgestompt. Spreker memoreert vervol gens„alles wat gedaan is cn gedaan word' om het leven der blinden meer dragelijk te maken cn hen op te heffen uit hunn.- eenzaamheid Hij wees daarbij o.a. op -do grooto verdiensten van het branie-schrift., waardoor de blinden in staat gesteld wor den te lezen, te schrijven en te rekenen waardoor zij zich in de maatschappij ver dienstelijk kunnen maken. Om het groote publiek meer bekend te maken worden hier en daar avonden als deze. georgam seerd ten bate van de Geldersche Blinden Vereeniging. Spreker beloot zijn openings rede met een woord van propaganda voor het werk van genoemde instelling en sprak den wenscb uit, dat deze propagan- da-avonden voor het doel en streven der Vereeniging grootere belangstelling en meer medeleven met de blinden tot gevolg mogen hebben. Hierna werd voortgegaan met de afwer king van het zeer afwisselende program ma, waarbij wij natuurlijk, gezien het doel en de strekking van dezen avond, alle krl tiek achterwege zullen laten. Het strijk ensemble bracht eerst weer op buitenge woon verdienstelijke wijzo een nummer ten gehoore, waarna de heer Schoonbeek uit Apeldoorn, een blinde pianist, de aanwezi gen tot de overtuiging bracht, dat nok de" muziek door de blinden met dankbaar ge volg beoefend kan worden. Het piano-spel van den heer Schoonbeek was voortreffe lijk en niets wees erop, dat deze pianist zijn gezichtsvermogen mis'ïe. De heer Spoel deed op zijn „zingende zaag" het bekende lied „Van een Konings- vrouwe" hooren, terwijl hfi daarna mej. Rademakers bij haar zang begeleidde. Ook deze nummers werden evenals de solo zang van mej. Ramakers, door het audito rium met grooten aandacht aangehoord. Onze stadgenoote, mej. G. Kommer bracht een tweetal nummers declamatie, die alle waardoering verdienden. Voor de pauze sprak de heer R. Koops nog een propagan da woord, waarin hij het doel der Gelder sche Blinden Vereeniging nader uiteenzet te, nl. de instandhouding van een werk inrichting voor blinden, waar zij onder leiding, voor hun geëigende vakken kun nen lecrcn en uitoefenen. En verder, den blinde op te heffen uit zijn nutteloos be staan en hem of haar te maken tot een nuttig mensch in de maatschappij. In de pauze kon men nader kennis ma ken met de wijze, waarop door de blinden arbeid wordt verricht, o.a. machineschrij- ven, naaien, matten en manden vlechten enz. Ook na de pauze werden door de optre denden nog verschillende nummers ten beste gegeven, die evenals die van in het eerste gedeelte van den avond een dank baar applaus oogstten van de, helaas niet zeer talrijke, aanwezigen. o* 1889 1929 Gratis één stuk DUIF - JUBILEUM ZEEP op slechts twee pakjes Ie Soort PLEINES' Zeeppoeder. Vraagt Demonstratie v Cersevnstraat 19. Telet 423 LANGESTR. 49 - TEL. 190 in alia prijzen en kleuren. Bijzonder aanbevolen Nirwana, Wasciizijde f 2.75 Serksliire, Natuurzijde f 4.S0 Mevrouw: „En wanneer kan Je in d'enst komen? hi moefe üaar rekening mee houden met 't oog op de schoonmaak." Dienstbode: „Nou, 'k dacht zoo van'*™* over drie weken als U tenminste ?°^er bent dat U zoor dien tMd do schoon maak gedaan hebt." (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6