WIJNHANDEL J.SCHOTERMAN S In. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- De Adelaar, L. J. Luycx Zn. UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 VAN PROFESSOR TOT EXCELLENTIE SCHOONHEIOSWEDSTRIJDEN Eq de waardigheid der vrouw MINISTER SLOTEMAKER OVER ZICHZELF „Ik ben een vechtjas" CHOCOLADEFABRIEK UITGEBRAND Brandstichting de oorzaak NEDERLAND ZIEN IN VIJF UUR ,De prullemanden van Artis" Humorhoekje BIJZONDER AANBEVOLEN per fleach per anker „Na 7 Juli ga ik weer geregeld preek en D Hans heeft Minister Slotemaker de Bruine voor ..Het Vaderland'' geïnterviewd naar aanleiding van zijn succesvolle ver dediging van de Ziektewet en zijn aan staanden 60sten verjaardag. „Ik ben een vechtjas Ik ben het eigen lijk al lijd geweest. En toch heb ik moeite om het te zijn, want een schlagend argu ment te gebruiken vind ikwreed'. Deze eigenaardige, wel sympathieke ver klaring legde de minister af naar aanlei ding der opmerking, dat hij den laatsten tijd met de Tweede Kamer vlotter overweg kan. De minister liet nog andere merkwaar dige uitlatingen los. Voor het sociale werk voelde hij altijd „Op 20 jarigen leeftijd werd ik geheelonthouder en ik heb als geheelonthouder groen gcloopen. Een uni cum in die dagen. Ik zag de drinkgewoon ton van het volk 8ls oorzaak van een ont zaglijke ellende en voelde, dat ik er zelf ook mee breken moest. Dat heb ik gedaan Dat is mannentaal „Voor de politiek voelde Ik nooit iets. Ik had, tot op het oogenblik, dat het alge meen kiesrecht met den stemplicht werd ingevoerd, zelfs nog nooit m'n stem uitge bracht. Ik wa3 vrij van alle politieke am bities. Toen het algemeen kiesrecht kwam eerst toen werd ik lid van een partij en eerst toen ben ik gaan stemmen want eerst toen kwam bij de stembus de ziel van héél het volk in het geding...." Zijns ondanks werd hij „in een paar mi nuten'' lid der Eerste Kamer en van pro fessor Excellentie. Van Professor lot Excellentie. Stond u als theoloog niet vreemd tegenover uw technisch wetgevenden ar beid als minister Volstrekt niet. In de eerste plaats had ik tien jaar kerkrecht gedoceerd en dat is nog veel moeilijker en ingewikkelder. Op m'n 21e jaar schroef ik reeds anoniem een brochure over een kerkrechtelijk vraag stuk. U zietde vechtjas En dan ik heb in m'n jeugd veel bij ru n vader op het notariskantoor gewerkt. Ik geloof dat ik daarvan nog zoon beetje een juridischcD knobbel heb. U hebt trouwens geen gebrek aan ad yiseurs Te veel misschien Ik heb m'n ambtenaren. En ik heb dit mooie officieele adviescolleges. De Hooge Raad van Arbeid, de Nijverheidsraad de Middenstandsraad. Zoo krijg ik bezonken adviezen. Ook op uw audiënties Hand door den baard. De beencn over el kaar. Stoel heen en weer. Gezicht in lach plooi. Ja die Grappig vaak. Al die belang hebbenden. Er komt een deputatie en di«? maakt mij duidelijk bet is wit. De vol gende deputatie maakt mij duidelijk het is zwart. En dr is natuurlijk geen speld tusschen te krijgen. Ze spreken gewoonlijk de hoop uit, dat ze me overtuigd hebben. En dan moet ik later beslissen, en mocht ik nu maar altijd den middenweg bewan delen en zeggen het is grijs, maar dat gaat natuurlijk niet. Ik zeg wel eens, als ik ze mij zoo hoor overtuigen, dat zij al leen gelijk hebbenwilt u eens hier zitteD ♦q ik daar Gelach. En de welverzorgde baard lacht mee deint op het zwarte colhertje, tot-ie weer ligt, in rust. Waarlijk, déze bewindsman heeft wel het lastigste departement te beheeren een portefeuille, waarbij zich duizend moeilijke economische details afgezien nog van de groote princlpieele moeilijkhe den voordoen en is er éen die zóó be stormd wordt door belanghebbenden als hij Allerlei moeilijke sociale en economi sche zaken moet hij door zijn beslissing oplossen, dozijnen Gordiaansche knoopen doorhakken. Hij doet het met groote toe wijding en hij verliest er z'n goede hu meur niet bij. Perspectiel. Z'n plannen Excellentie, hoe zal het, als de Ziekte wet definitief is aangenomen, verder gaan met de plannen in zake de sociale verze kering Ziet u eens De Ziektewet heeft defi nitief antwoord gegeven op de vraag, hoe het gaan moet met de ontwikkeling van de organen, die de dragers der sociale verzekering zijn. Nu zijn er allereerst drie dingen noodig. Ten eerste zullen nader bepaald moeten worden taak en organi satie der overheidsorganenRaden van Arbeid, Verzekeringsraad, Rijksverzeke ringsbank. Ik heb er juist een advies over gekregen van den Hoogen Raad van Ar beid. Ten tweed® zullen we moeten zoe ken naar eenheid in de omschrijving van hen. die verzekerd zijn In de Ziektewet, de Invaliditeitswet, de Ongevallenwet, een beid dus in de omschrijving van het be grip arbeider. Ten derde zullen de ver schillende voorzieningen, die we hebben, in elkaar geschoven moeten worden. We moeten dus komen tot unificatie on daar door tot vereenvoudiging, meer overzich telijkheid, besparing Eu de arbeidswet. Excellentie Het publiek heeft geen duidelijk overzicht van de situatie in zake die wet. L' weetreeds ingevoerd is dat deel der Arbeidswet, dat betrekking heeft op den arbeid In fabrieken en werkplaatsen en in verplegingsinrichtingen. Met 1 Ja nuari 1930 zullen worden ingevoerdte. het gedeelte, dat betrekking heeft op de winkels 2e. een wekelijksche rustdag voor chauffeurs bij ondernemingen 3e. 'Mi wekelijksche rustdag voor toonkunste naars in bioscopen. En de rest der Arbeidswet De kan toren De apotheken De koffiehuizen en hotels Daaraan raag ik m'n opvolger niet binden. Dit mag tk echter wél zeggen hij zal zich op het standpunt moeten stellen, dat de wet er is, zoodat de volledige in voering er van normaal moet worden ge noemd. Hij behoeft dus nooit te verklaren waarom hij die invoering doet, hij moet zeggen waarom hij haar laat. Natuurlijk wordt de invoering beheerscht door de eco nomische gevolgen er van en ook door de mogelijkheid van de controle op de nale ving. Maar zij moet komen. Welvarend Nederland. Er wordt tegenwoordig wel gemop perd, Excellentie, dat voor de arbeiders al les wordt gedaan, dat ze het eigenlijk te goed krijgen. Resoluut, terwijl de beenen weer over elkaar gaan, het lichaam achterover leunt, de handen langs de stoelleuningen glijden Daar ben ik het volstrekt niet mee eens. Ja, in vergelijking met de personen, die economisch met hen gelijk slaan, de kleine zelfstandigen, hebben de arbeiders het vaak beter. Maar dat zij het te goed hebben Neen. Er zijn trouwens ook geen verschijnselen, die er op wijzen. Ik bpb al tijd sterk sociaal gevoeld en ik gun den arbeider evengoed een goede economische positie als ieder ander. Acht u de positie der geestelijke ar beiders over het algemeen voldoende U bedoelt wat men tegenwoordig wel noemt, de hoofdarbeiders Een «astige zaak. Het Verbond van Hoofdarbeiders heeft bij mijn ambtgenoot van justitie de vraag der rechtspositie aanhangig ge maakt. Zij is dus in overweging. Noemt u Nederland over 't algemeen een welvarend land, ons volk een welva rend volk Ja. We staan bij het buitenland geens zins achter. Do werkloosheid is bij ons niet erger. We hebben zeer bloeiende indu strieën. Daarnaast ook wel industrieën die slechts met groote energie op -de been zijn te houden. Ook de landbouwer heeft het vaak niet gemakkelijk. Maar over het al gemeen we zijn welvarend U sprak van groote energie. Zeker. Ik heb niet anders dan den allergrootsten eerbied voor den onderne mingsgeest van onze werkgevers en indu- strieelen. Onze ondernemersstand heeft het in twee opzichten moeilijk, vergeleken bij het buitenland. In de eerste plaats door onze strenge sociale wetgeving en haar vele verplichtingen en in de tweede plaats door onzen vrijhandel. Desondanks hand haven zij zich schitterend en leveren zij bewijzen van groote energie Het zijn kra nige mannen, die onze industrie en onzen landbouw leiden. Taaie mcnschen. Kerels met de tanden op elkaar De minister zei dit met grooten nadruk, met enthousiasme. Ondergeteekenden, besturen van Vrou wenverenigingen te Amsterdam, wenschen oprechte instemming te betuigen met de reeds in de pers verschenen protesten, te gen te houden schoonheidwedstrijden. Ook ons komt het voor, dat niet alléén aan de waardigheid van drie vrouwen, die zich aan eene keuring onderwerpen, maar aan de waardigheid van die vrouwen, die zich aan bedrijf wordt te koft. gedaan. Bestuur van: Vereeniging Onderlinge Vrouwenbeschei ming, afd. Amsterdam: Amsterdamsche Vereeniging van Werkende Jonge Vrouwen; Nederlandsche Christen-Vrouwenbond, afd Amsterdam: Christen Jonge Vrouwenbond, Nederl. Vereen, van Huivrouwen, afd. Am sterdam. Nederl. Vereen, t bev. v. h. On derwijs in Kinderverzorging en Opvoeding, afd. Amsterdam; Nederl. Vereen, ter behar tiging v d. belangen van Jonge Meisjes, afd. Amsterdam; Nederl. Vereen, van Staats burgeressen, afd. Amsterdam; Nederl. Meis jesgilde. afd. Amsterdam: Nederl. Unie voor Vrouwenbf»langeri, afd. Amsterdam; Nederl Vrouwenbond tot verhooging van het Zede lijk Bewustzijn, afd. Amsterdam; R. K. Vrouwenbond, afd. Amsterdam; R. K. In torn Vereen, ter Bescherming van Meisjes, afd. Amsterdam; Vereeniging ter Bescher ming van Joodsche Meisjes; Vereeniging de Zwaluwnesten. Een trein door de vlammen Gistermiddag tegen 1 uur is brand ont dekt in een opslagplaats van de chocolade fabriek „Veka' aan de Insulindestraat te Rotterdam. Deze opslagplaats ligt onder de spoorbaan den Haag—Rotterdam via Pijn akker. Door den feilen vlammengloed lie pen eenige woningen aan de Insulinde straat gevaar. Zij werden ontruimd. Het treinverkeer heeft even stop gestaan. De eerste trein die doorreed moest de plaat* van den brand passeeren terwijl de vlam men aan weerszijden van de baan om hoog laaiden. Het vuur werd met vijf stra len gebluscht. De woningen hebben brand en waterschade gekregen. De opslagplaats is totaal uitgebrand Gebleken is dat de spoorbaan door de hitte gescheurd is. De spoorwegen zullen een deskundig onder zoek laten instellen De brand is te wijten aan brandstichting door vuurtjesstokende jongens. De politie stelt een onderzoek in. Praeken 't Was al laat geworden. Al over koffie tijd, op den Zaterdagmiddag. De kamer lag als het ware geruischloos, als wegge storven in dit groote parlement. Ik mocht niet langer vragen. Dus Excellentie, de duizend techni sche détails van uw werk overrompelen u niet Het lichaam veerde op, een breed gebaar, de armen wijd uitgespreid over het grooto bureau. Ziet u hier iets liggen Neen, hè Schoon Iedere week is altijd alles afge werkt. Ik moet beslissen en dus doe ik het Ja d<? minister „zit er in". D.vv.z. in den goeden zin van het woord. Hij zit nu in de kwesties, die hij behandelen en beslissen moet, hij ziet de groote lijnen van zijn plannen voor zich, hij groeit, hij wil her overen, verbeteren, maar voorzichtig, ge leidelijk, om het ingewikkelde raderwerk van het economische leven niet te schaden Hartelijk dank, Excellentie De kamerbewaarder, welvarend, blozend, door z n minister v*n bruidegom tot huis vader gepromoveerd, doet mij weer den ken aan het woord Op 7 Juli ben ik demissionair, dan ga ik weer geregeld preeken Tenzij (zoo voeg ik er bij), tenzij 's mi nisters plaats blijft op het departement en in het parlement Waar (och altijd nog een goede kanR op is, voor dezen ernstigen en bekwamen werker Dan zal de kansel nog evon op hem moeten wachten. In het Bezuidenhnut hing de kruidig- echerpe stralend-sterkenda sfeer van den voorjaarsdag. DOODELIJK MIJNONGEVAL. Gisteren is op cle mijn „Willem Sophia te Spekholzerheide de 22-jarige sleeper II. Prick in een tusschenschacht ongeveer 50 M. naar beneden gevallen. Hij overleed korten tijd na het ongeval. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. DE VEENDAMEIER HYPOTHEEKBANK. De zaak'Lleberman 5 Juni vóór. Naar wij vernemen, zal de strafzaak tegen Salomon Lieberman op 5 Juni a.s. voor de Vierde Kamer der Amsterdamscho Rechtbank een aanvang nemen. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen met dank J. C. Bus als kantonrechter-plaatsvervan- ger te den Helder Met ingang van 15 Mei bevorderd tot hoofdofficier der administratie le klasse, die der 2e klasse .1. Dolk; Met ingang van 1 Mei eervol ontslagen uit den zeedienst de officier-vlieger 3de klasse W. C. van Veenendaal; Met ingang van 8 Mei eervol ontslagen uit den militairen dienst do reserve-ma joor A. D. de Roos, van het dienstvak der militaire administratie; Benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Ge neeskundigen Dienst, tot reserve-officier var* Gezondheid der 2de klasse, A. J. van Leusen, arts. Met ingang van 1 Mei op verzoek eervoi ontslagen Dr. H. J. de Vries te Gieten, als Rijkskeurmeester in vasten dienst. Met ingang van 1 Mei benoemd tot tijde lijk adjunct-Rijkslandbouwconsulent Ir. G. J. Lienesch to Wageningcn. Met ingang van 1 Mei benoemd tot ad- junct-Rijkspluimveeteeltconsulent Ir. P. Ubels te Apeldoorn, thans tijdelijk adjunct Rijksveeteeltconsulent; tot tijdelijk adjunct Rijksveeteeltconsulent Dr. T. C. J. H. Rijs- senbeek te Wagcningen. Herbenoemd tot burgemeester van: Ravenstein, F. G. Caners; Westerhoven, J. A. Baken; Prinsenhage, J. H. M. Vermeu len: Eethcn, D. F. Brune; Echteld, H. Hout koper; Neede, S. K. Haitsma Muiier; Ren- kum, J. van der Molen Tzn.; Huissen, W. M. Helmich; 's-Gravenzande, Mr. J. Brunt; Hazerswoude, J. van der Meulen- Zevenhui zen, T. H. Klinkhamer: Alblasserdam: J. van Scheers; Nieuwerkerk a. d. IJssel, F. Jas; Heerhugowaard, W. van Slooten, secre taris; Ommen, C. E. W. Nering Bógel; Val kenburg, P. A. Hens; Houthem. P. A. Hens; Sevenum, W. P. Everts,, secretaris. I Benoemd tot lid. tevens voorzitter van den volksraad J W Mever Ranneft, resi dent ter beschikking van den gouverneur I van Midden Java; bevorderd te rekenen met ingang van 1 Januari 1929 tot hoofd opziener der do l meinen voor de provincies Gelderland en Overijsel J. de Kluiver, thans opziener; benoemd met 1 Juni tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen J. H. Fray, adjunct-inspecteur dier middelen ten inspectie Dordrecht en wordt hij toegevoegd aan het hoofd van bedoelde inspectie; H. F. van de Velde, adjunct-inspecteur dier inspectie ter inspectie Vlaardingen en wordt hij toegevoegd aan het hoofd der bedoelde Inspectie; J. C. C. W. Hyszeler, adjunct-inspecteur dier middelen ter inspectie Groningen en wordt hij toegevoegd aan het hoofd van de inspectie te Zaandam. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is de rijks hoofdingenieur vooi de Spoorwegen G. Ravenek aangewezen als plaatsvervanger van den inspecteur gene raal van de spoor- en tramwegen, bij onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis van den inspecteur-generaal voornoemd. Bij beschikking van den minister van Financiën is de registratie ambtenaar A. N. Fabius verplaatst van het kanton Schie dam naar het kanton der successierechten no. 3 der registratierechten te 's-Gravon hage. DE VEREENIGING HET WESTLAND BESTAAT 40 JAAR. Een gedenkboek. De vereeniging „Het Westland" herdenkt dezen dag haar 40-jarig bestaan, en heeft bij deze gelegenheid een gedenkboek uitge geven, waarin het ontstaan, de ontwikke ling en de werkzaamheden op goede wijzt wordt uiteengezet. De vroegste sporen van tuinbouw, de handel rond 1870. de zware strijd die de vellingen gevoerd hebben en wat gedaan werd om de aandacht op het Westland te vestigen, aan dit alles zijn in verschillende hoofdstukken beknopte, doch duidelijke beschouwingen gewijd. Een groot gede,elte van dit gedenkboek, dat den lezer bewondering afdwingt vooi datgene, wat door de vereeniging in deze 40 jaren is tot stand gebracht, vervat be sprekingen over de aangesloten veilingver eenigingen in 't bijzonder, en wier op brengst tezamen in 1928 meer dan 20 mil- lioen gulden bedroeg. Zoover het boek op zich zelf reeds lezens waard en interessant is wat weet de Hollander eigenlijk van het tuinbouwland daar bij de Iloek zijn er een groot aan tal foto's in aan te treffen, die o.m. een duidelijk beeld geven van de evolutie van de broeikassen. Een zeer goede foto van een Westland- sche tuin, met ontelbare kassen, geeft den indruk of dat gedeelte van Holland één lazen dorp is. Luchtopnamen, opnamen van heilinghallen, kortom, dat is het West land in woord en beeld. Aan het getal vele goede verrichtingen van deze jubileerende vereeniging, kan zij de uitgave van dit merkwaardige gedenk boek bijvoegen. HET BUREAU LUCHTVAART. Wijzigingsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Waterstaatsbegrooting 1929 waaruit blijkt, dat het in de bedoeling ligt het bureau Luchtvaart te hervormen on der den meer passenden naam Luchtvaart dienst en het hoofd, thans referendaris, den titel te geven van directeur. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN. Stijging van hel reizigers- vervoer. Blijkens het tijdschrift Spoor- en Tram wegen" is het reizigers verkeer op den veerdienst Enkhuizen Stavoren de laatste jaren aanmerkelijk toegenomen. Het aan tal reizigers bedroeg in 1913 173 000, in 1928 291 000, een stijging dus van 70 pCt., tegen 40 pCt. op het geheele net der Ned. Spoor wegen. ARBEIDSONGEVAL MET DQODELIJREN AFLOOP. Gistermorgen was de ongeveer 25-jarige losse arbeider F. v. W. uit Scbijndel aan het werk bij een der in aanbouw zijnde constructiewerkplaatsen van de N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. De man was op een steiger geklommen, toen plotseling de plank, waarop hij stond, brak. met het gevolg, dat hij van een hoog te van vier vijf Meter naar beneden stort te en korten tijd later overleed. Hij laat een vrouw en eenige kinderen achter. ONS SUCCES. Blauw en Zwart Fantasie Costumes f <6.- f 40.- f 35.- f 27.50 (GEËTALEERD). LANGESTSAAT 40. TELEFOON 22(. Firma LAN3E3TR. 49 - TEL. 190 Zeer aparte dessins in Wollen •Mousseline, Voile met en zonder rand en Kunstzijde. Wat is het meest-betangwekkend van Amsterdam? In het gister verschenen April-nummer van „bpoor- eu tramwegen yetiiéii de heer Sarlemijn een en ander over extra- treinen, die gewoonlijk worden aangevraagd door hen, voor mê time money (tijd is geld). Wij nemen uit het artikeltje des heeron Sarleraijn het volgende curioaiteiis- halve het volgende over: De kindervacantie feesten zullen het zonder extratreincn bezwaarlijk kun nen stellen, liet aantal kinderen, dat van de groote steden een dagje naar buiten gaat, bedraagt som§ op één dag vele duizenden. Niet minder in aantal zijn de deelne mers aan congressen, 16 Ó20.000 op een dag met een opbrengst alleen aan ex- tratreinen van 45 &G5.000 gulden Is al geen zeldzaamheid meer. De zangers "en muzikanten, die aan concoursen deelnemen, stellen vooral den eisch nog weg te kunnen als de bekroningen gevallen zijn en dat is dikwijls later dan dat men de trein van de gewone dienstregeling zou kunnen worden gereisd, althans als zij hunne haardsteden nog v\ illcn bereiken. En de gewone aanvragers van extra- treinenJa, daaraan stelt men 1001 elschen, teveel om op te noemen; soms heeft rnen tijd in overvloed en dan weder wil men vliegensvlug reizen. Zoo hadden wij o.a. een paar dagen ge leden bezoek van een groot Ameri- kaansch gezelschap. Te Hoek van Hol land per boot aangekomen, werd dade lijk per extratrein doorgereisd naar Amsterdam. Duur van het bezoek al daar ongeveer 3 uur en daarin moest ook nog worden geluncht; dadelijk daarna met een extratrein naar den Ilaag duur van het bezoek onge veer 2 uur en toen met een extra trein door naar Brussel. Men had Ne derland gezien! All right! Of het ge zelschap nog zoo tijdig van Brussel naar Parijs is doorgereisd, dat aldaar dcnzelfdcn avond kon worden gesou peerd? Ik weet het nietf Maar acht het zeer wel mogelijk. Zulke luidjes reizen om te i-pizen cn zien toch weinig of niets, zelfs niet al zouden zij langer vertoeven. Ik herinner mij eens te heb ben gereisd met eene Amerikaansche, die ons land gedurende vele dagen had bereisd cn daarvan ongeveer 6 dagen te Amsterdam had vertoefd. Op rnljn vraag wat zij het meest belangwekkend had gevonden, kreeg ik len antwoord; „the paperboskets in the zoological" en nu zal iedereen mij waarschijnlijk wel willen toestemmen, dat het gezel schap Amerikanen, waarvan ik eerst sprak en dat slechts 3 uur in Amster dam vertoefde, evengoed de gewichtige ontdekking had kunren doen. dat ,.de prullemanden van Artis" „the most re- marquable of the Netherlands" is. („Tk hoor haar toch beter te hennen dan )1). Ik was bruids meisje bU haar huwelijk" „Maar ik was getuige bij haar echtsch»H("esnroees (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6