Eenige details nader belicht Nieuwe Telefunkenproducten ONJUISTHEDEN IN HET REVISIEVERZOEK Intrekking van tijdelijke vergunningen EEN BLOEMEN FEEST TE ROTTERDAM Officieele opening EEN SCHERMROOSTER. EINDLAMP Het vierlampstoestel EEN SNOODE FIGARO G1 ESSEX MEUIVRERK De verhouding tusschen de Kroons en de rechercheur de Jong ,Pas op anders krijg je levenslang Naar aan de Telegraaf dezer dagen In een onderhoud, dat het blad had met een ingezetene van Sliedrecht, met stelligheid verzekerd werd, komeu er lu het ingedien de revisie-verzoek in zake den in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923 gepleegde!» moord op den halte-chef-seinhuiswachter De Jong te Giesen Nieuwkerk, eenige on juistheden voor, welke rechtzetting behoe ven. Volgens den zegsman is de afstand van het perceel Dijkstraat 12 te Sliedrecht, waaruit Teunissen en Klunder den avond van den moord vertrokken om daar in het nachtelijk uur weer terug te keeren, tot de halte Giesen-Nieuwkerk, niet ongeveer 14 K.M., doch circa 9 K M. Bij een genomen proef werd per fiets in een zeer matig gangetje (11 K.M. per uur) de afstand in ongeveer 40 minuten afgelegd. Waar de af stand door de beide beklaagden heen en terug moest afgelegd worden, zou het hier gesignaleerde afstandsverschil dus 2 maal 5 of 10 K.M. bedragen. Nog wees de vorenbedoelde ingezetene- ons er op, dat in het revisie-verzoek gezegd wordt, dat de laatste goederentrein uit Gorinchem vertrekt om 12.05 's nachts, doch dat in werkelijkheid die trein omstreeks 11.40 vertrok op den tragischen avond en ongeveer 10 minuten later de halte Giesen- Nieuwkerk passeerde. Maar dan was dien nacht de bedoelde trein ook omstreeks 12 uur te Hardinxveld. en niet. zooals in het revisie-verzoek wordt gezegd, te 12.20. Zooals reeds bericht werd, was cle sain- huiswachter De Jon? gewoon, onmiddellijk nadat de laatste trein zijn halte gepasseerd was. het licht in de richting Gorinchem te gaan dooven. waarvoor hij 400 M. moest af leggen. Dit betcekende dus voor den heen en terugweg een afstand van 800 M., waar over zeker niet meer dan 10 minuten ge daan behoefde te worden. Het licht in db richting Hardinxveld-Giesendam bevond zich eveneens op een afstand van 400 M. van het seinhuis. De daaraan te verrichten werkzaamheden werden echter niet vol tooid, aangezien De Jong bij dien seinpaal werd neergeslagen. Rekening houdende met de vorenvermelde tijdstippen moet de moord geschied ziin tusschen 12 uur en 12.10 's nachts en niet. zooals het revisie- verzoek aangeeft, na half één. Da rel van den rechercheur Do Jong. Bij een onderzoek, dat de Telegraaf over de kwestie, welke de laatste weken zooveel stof deed opwaaien, met den bovenbedoel den ingezetene van Sliedrecht had, kwam ook ter sprake hetgeen door het echtpaai Kroon nu verzekerd is ten opzichte van den rijksrechercheur. Ik kon mijn oogen niet gelooven al dus onze zegsman toen ik die berichten in de bladen las. U moet n.l. weten, dat de zaak zich precies andersom heeft afge speeld. Niet de rechercheur vervolgde de Kroons, maar de Kroons lieten hém niet met rust, om zijn bijstand in te roepen. Maar het echtpaar Kroon behoorde toch niet tot de verdachten? Waarover hadden zij dan bijstand noodig? Om de eenvoudige reden, dat ze niet m- rust gelaten werden door advokaten en ook nog andere personen, waarover ik u nog heel wat moois zou kunnen vertellen, naar aanleiding van de door hen afgelegde verklaringen. Herhaaldelijk kreeg ik een briefje, dat geschreven was door vrouw Kroon, maar als onderteekening den naam van haar man droeg, n.l. C. Kroon, waarbij mij gevraagd werd, of ik nog eens vragen wou, of die mijnheer, die rechercheur, nog eens bij hen wilde komen, omdat men hen zoo lastig viel. Trouwens, de meeste men- schen schijnen te denken, dat die rijks rechercheur van meei-af-aan in de zaak ge moeid is geweest. Het lijkt er niet naar. Pas in November 1924, dat was vijftien maanden nadat de moord gepleegd was, werd aan den rijksrechercheur De Jong op gedragen, deze zaak verder te onderzoeken en dat onderzoek heeft hij in circa vier maanden voleindigd. Hoe ze dus kunnen beweren, dat hij hen drie jaren achterna geloopen heeft, is mij een raadsel. Zoudt u deze verklaringen ook onder eede eventueel willen bevestigen? vroegen wij. En hierop werd ons met een fijn lachje geantwoord: „Ik geloof u wel te kunnen zeggen, dat het niet meer zoo heel lang zal duren, of ik zal hiertoe in da gelegenheid worden gesteld." Volgens de ambtseedig* rapporten zijn Teuhissen en Klunder op den avond van 3 Augustus 1923 's avonds circa 10 uur bij de KrCw..j gekomen, nadat ze dien dag ge wekt hadden «n de omgeving van hot. sta tion Giesendarn. Zij hadden tevoren ree^ een en ander gebruikt in een cafétje, nabij het station en gingen toen nog bij bet echtpaar Kroon een glas bier drinken. Voor 11 uur verlieten zij het perceel Dijkstraat 12 en keerden daar omstreeks 1 uui 's nachts terug. Bij hun terugkomst voeg de vrouw Kroon hun toe, dat, als zij ge weten had, dat het zoo lang zou duren, zij en haar man naar bed zouden gegaan zijn- Toen zij den beiden mannen vroeg, waar zij vandaan kwamen, antwoordde Teunissen niet een zwaren vloek dat zij maar liever niets vragen moest, want dat hij haar an ders wel eens „hartstikke dood" kon slaam Deze bedreiging scheen vrouw Kroon niet bijzonder te verontrusten, want zij vroeg verder, waar de beide mannen haar hamer gelaten hadden, dien zij tevoren hadden medegenomen. Het aniwoord op deze vraag werd door Teunissen gegeven (Klunder sprak in den regel niet veel) en luidde vol gens bovenbedoelde rapporten: „Je hamer moet in Giesen-Nieuwkerk liggen, bij die vent, die we kapot hebben geslagen. D'r was maar weinig te halen, niet meer dan een gulden of 7; 't is nauwelijks genoeg om er een potje bier van te drinken." Inmiddels hadden Kroon en zijn vrouw ontdekt, dat op een der broekspijpen van Klunder bloedsporen te zien waren. Niet zoodra bemerkte vrouw Kroon dit, of zij riep uit: „Als die hamer gevonden wordt, zullen wij er de schuld van krijgen, want ze weten hier wel dnfc het onze hamer is.' Thans mengde ook Klunder zich In 't ge sprek en mét Teunissen gaf hij het echt paar den welgemeenden raad, om als de politie kwam, eenvoudig te ontkennen, dat het hun hamer was. „Jullie hebt 'm nooit gezien." Heï brlofje in de col In het Huis van Bewaring te Dordrecht heeft zich, naar de Tel. verder verneemt, terwijl Teunissen en Klunder aldaar in voorloopige hechtenis waren opgesloten, iets afgespeeld, dat, naar wij raecnen, nim mer algemeen bekend i3 geworden. De directeur van het Huis van Bewaring, do heer Iloeksina, deed op een avond weer eens de ronde en zag toen, hoe Teunissen in zijn cel tegen den wand op een stukje papier stond te schrijven. De directeur ging de cel in cn wilde het papiertje grijpen, doch de ander scheurde het voor zijn oogen in snippers en wierp deze in de „kiebellon", met welke benaming het object wordt aan geduid, hetwelk in de gevangenissen de VV.C. vervangt. Onmiddellijk liet de direc teur Teunissen naar een andere ce! over brengen en daarna werden de snippers uit de ton gegaard, vervolgens goed gereinigd en daarna trachtte rnen de stukjes papier zoo aan elkaar t3 plakken, dat het briefje ontcijferd kon worden. O.a. kwamen deze woorden er op voor: „Chris, denk er on». pas op, anders krijg je levenslang Het was duidelijk, dat dit briefje be stemd was voor Chris Klunder en even dui delijk was het, dat er in het Huis van Be waring te Dordrecht toenmaals minstens één beambte moet geweest zijn, die op schromelijke wijze zijn plicht verzuimde, daar anders Immers noch papier en pot lood in het bezit van Teunissen hadden kunnen komen, noch briefjes van de beide verdachten aan elkander hadden kunnen worden ter hand gesteld. DE UITOEFENING DER GENEESKUNST Ministerieel antwoord op vragen van den heer Beumer Door den heer Beumer waren aan den Minister van Arbeid, de volgende vragen gesteld- 1. Op welken grond is de minister van oordeel, dat hij bevoegd was de totstandko ming te bevorderen van het Koninklijk be sluit van 4 Maart 1929, Staatsblad no. 70 (waarin verklaard wordt, dat op art. 2 der wet van 1 Juni 1883, Staatsblad no. 60. re gelend* de uitoefening der geneeskunst, is „gélet"), hoewel genoemd artikel uitdruk kelijk voorschrijft, dat de uitoefening der geneeskunst aan personen, als daar be doeld slechts kan worden vergund „onder bepaalde voorwaardencn hoewel in het vermelde Koninklijk besluit voorwaarden niet worden gesteld? 2. Is de minister van oordeel, dat vol doende vaststaat, afgezien van de vraag der wettigheid of omvetigheid van het ge noemde Koninklijk besluit, welke de be voegdheden zijn van hen, die bij dat besluit bevoegd zijn verklaard tot de uitoefening dei* geneeskunst? Zoo ja, is de minister bereid, deze be voegdheden op te sommen? 3. Is de minister niet van meening, mede „gelet" op de onaangename ervarin gen, opgedaan met betrekking tot de toe passing van de wettelijke bepalingen inza ke de tandtechnlci, dat zorgvuldige inacht neming van de voorschriften der wet niet alleen wenschelijk, maar ook noodzakelijk is? 4. Is de minister niet van oordeel, dat een nadere voorziening met betrekking tot het bovenvermelde Koninklijk besluit, zoo al niet noodzakelijk, dan toch wenschelijk is? Hierop beeft minister S'Memaker de Bruine het volgende antwoord"- 1. In het Koninklijk besluit van 4 Maart 1929 (Staatsblad no. 70) worden de ingeze tenen. welke het eerste gedeelte van het artsexamen, en wel met goed gevolg, heb ben, afgelegd, tijdelijk tot de uitoefening der geneeskunst bevoegd verklaard. De onderge- teekende is van meening dat hier „bepaal de voorwaarden" zijn gesteld, waaronder krachtens dat artikel bij heerschende ziek ten ook aan ingezetenen, hoewel \olgens de wet niet bevoegd, de uitoefening der ge neeskunst kan wórden vergund. 2. Het eerste gedeelte van deze vraag beantwoord de ondergeteekende bevestigd. Hij acht het niet noodzakelijk de bevoegd heden van hen, die bij genoemJ Konink lijk besluit bevoegd zijn verklaard tot de uitoefening der geneeskunst, op te sommen, daar deze bevoegdheden dezelfde zijn als de wet in het algemeen toekent aan hen, die de geneeskunst mogen uitoefenen. Eon dergelijke opsomming zou bovendien niet zonder gevaar zijn, omdat gemakkelijk een bevoegdheid zou kunnen worden voorbijge zien en de opsomming alsdan onvolledig zou worden. 3. De ondergeteekende beantwoordt deze vraag bevestigd. 4. De ondergeteekende acht In verband met antwoord 1 en 2 een nadere voorzie ning met betrekking tot het bovenvermel de Koninklijk besluit noodzakelijk noch wenschelijk. Hij teekent hierbij overigens aan, dat weldra een Koninklijk besluit zal verschij ncn, waarbij met ingang ven 1 Mei a.s. de tijdelijke vergunning van semi-artsen weer wordt ingetrokken. De feitelijke verhoudin gen maken die tijdelijke vergunning niet langer noodig. DE RADIO-WERELD Nenytohallen in sprookjestuinen herschapen De R. G. N. 1500 voor plaats/room voeding van grootc ontvangers De Siemens en Halske A. G. afdeeling Te- lefunken te Den Haag heeft ons den laat- aten tijd verschillende producten van de Telefunkenlaboraioria ter beproeving toe gezonden, die een bespreking dubbel c,j dwars waard zijn. Daar is io de eerste plaats de gelijkricht- lamp R. G. N. 1500, welke van een geheel andere constructie is dan de tot dusver bestaande lampen voor dit doel. Zij werkt namelijk volgens het glimlamp-principe, dus zonder gloeidraad. Daardoor kan het plaatScroom-apparaat betrekkelijk eenvou dig van maaksel zijn: een gloeidraadwik- keling op den transformator is niet meer Woensdag is een bloemententoonstelling j noo<J'S>- Êe lamp die een edelgasvulling die door de Kon. Ned. Mij voor Tuinhouw en Plantkunde in een van de leegstaande Nenijtohallen te Rotterdam is georgani seerd, in vroeger jaren bezat Rotterdam geen enkele gelegenheid die groot genoeg was om deze expositie te bergen, officieel geopend. En voor weinige dagen telt Rot terdam een voor de inwoners ongekende attractie meer! Men zal de groote hal niet meer terug kennen. Ze is in een sprookjestuin herscha pen. In weerwil van hel feit dat de winter een leelijke streep door de rekening van veel kweekers heeft gehaald, omdat de planten over het algemeen dit jaar veel la ter zijn dan anders, zijn de verschillende kweekerijen en bloemisten er in geslaagd een prachtig geheel te schpppcn dat een on gekende lust voor het oog biedt. Een heer lijke kleurenweelde geurt door de ruiine zaal, en tal van hoekjes zijn er die zooveel uit architectonisch ftls uit tuinbouwkundig standpunt uit bezien, zeer geslaagd kunnen worden genoemd. Men heeft bovendien de hulp ingeroepen van verscheidene kunste naars, voor vazen en andere sierselen zoo dat een geheel is verkregen dat zeker in de komende dagen belangstelling zal trekken uit een kring die veel grooter dan Rotter dam zelf is. Voorts heeft men een alleraar digste vondst gedaan door zich de mede werking te verzekeren van een bekende meubelfirma die kamers heeft ingericht wel ke weer door bloemisten met bloemen zijn getooid. Tusschen al deze droomweelde is een prettig restaurant ingericht waar bij na voortdurend muziek zsA zijn. De officieele opening is voorafgegaan door een noenmaal waaraan verschillende bestuursleden van de organiseerende maat schappij hebben aangezeten. De opening zelf is o.m. bijgewoond door den burge meester van Rotterdam, mr. Droogleever Fortuvn met eenige wethouders, den hoofd commissaris A. H. Sirks, overste. Oele, commandant van het corps Mariniers, cn verschillende andere autoriteiten. Eerst Is het woord gevoerd door de heeren B. C. D. Ilanegraaff, voorzitter van de regelingscom missie en jhr. Tets van Goidschalksoord, voorzitter van het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant- heeft is speciaal geconstrueerd voor de voeding van grootere toestellen: bij een toegevoerde wisselstroomspanning van 2 maal 300 Volt kan zij worden belast met een plaatstroom van maximaal 100 m.A. In combinatie met een normaal (niet al te groot) ontvangtoestel kan men volstaan met de lamp 2 X 240 Volt toe te voeren, Dan bedraagt de plaatspanning nog onge veer 200 Volt. Er zijn vroeger meermalen gelykrichtlampen, werkende volgens dit principe, aan de markt geweest, maar die konden niet bogen op een langen levens duur. Wij hebben echter deze Telefunken- lamp reeds eenige maanden geregeld in ge bruik, zonder dat de qualiteit merkbaar is achteruit gegaan. Men zij er evenwel in dachtig aan, dat de R. G. N. 1300 niet zon der meer is elk plaatstroomapparaat kan worden gebruikt, daar de meeste van die apparaten gebouwd zijn voor lampen met gloeidraad. In de tweede plaats gewerd ons een nieu we eindlamp, de R. E. S. 164 d. Zooals uit de cijfer- en lettercombinatie blijkt, is dit een golijkstroomlamp voor 4 Volt van bet schermroostertype. Zooals men weet kan men door toepassing van dit principe een verbazend hoogen vers'.erkingsfactor per trap bereiken. Deze factor bedraagt bij deze lamp dan ook 100. Daarbij komt dat men, ter bereiking van dezen versterkingsgraad, op het schermrooster niet dezelfde span ning behoeft te zetten als op de plaat. De plaatspanning van deze lamp bedraagt 160 Volt, de schermroosterspanning hoog sten 8 80 Volt. De- aansluiting voor dit rooster bevindt zich aan een schroef bui ten op de huls. Wat ons bij het beproeven van deze lamp opviel was de buitengewoon gave reproduc tie van de hoogere en hoogste tonen, die er dikwijls nog wel eens bekaaid afkomen. Het hooge register wordt door deze pentode in zoo voldoende mate versterkt, dat zelfs fla- geolettonen van een viool haai* natuurlijke timbre behouden. Daarbij komt, dat men een heelcn toer zal hebben, om de lamp te overbelasten. De roosterruimte en de steilheid (2 ra A/V.) zijn van dien aard, daf, mits men voldoen de negatieve roosterspanning aanlegt, van kunde, waarna de burgemeester een kort i overbelasting geen sprake is. Wij introdu openingswooid heeft gesproken. Mij heeft daarbij gewezen op het groote belang dat Rotterdam heeft bij het organiseeren van tentoonstellingen binnen haar muren, voor al ook doordat Rotterdam eenzijdig ge oriënteerd is als havenstad, en gevaar loopt op cultureel gebied tekort te komen. Hij heeft ds expositie van te voren reeds als een groot succes gekenschetst. Daarna werd de tentoonstelling, waaromtrent wij in ons ochtendblad reeds een en ander meldden, voor het publiek opengesteld. BLOEDTRANSFUSIE Een lijst van beschikbare lieden. Het Roode Kruis te Rotterdam is van plan een lijst aan te leggen van menschcn die zich eventueel beschikbaar willen stel len voor bloedtransfusie. Dergelijke dien sten bestaan reeds jaren in het buitenland en men ondervindt er zeer veel gemak van Bloedtransfusie wordt in de Rotterdam sclie ziekenhuizen vrij veel toegepast maar men heeft wel een moeilijkheden gehad om in spoedgevallen gauw iemand te vin den. Het Roode Kruis zal nu de namon van beschikbare mcnschen verzamelen zoodai men vrijwel direct altijd over iemand zal kunnen beschikken. Wellicht dat het daardoor mogelijk wordt eon leven dat an ders verloren zou moeten gaan door het gebrek aan tijd, te redden. TOSTVERVOER PER AUTCDIENST DAMASCUS—BAGDAD. 14 dagen bespoediging La de overkomst. Voor de verzending van correspondentie naar Irak (Mesopotamia) en eventueel ver der gelegen landen kan gebruik gemaakt worden van den nieuwen autodienst Da mascus—Bagdad, welke tweemaal per week wordt uitgevoerd. Door verzending langs dezen weg wordt een bespoediging verkre gen van ruim 14 dagen beven die langs den genomen weg via Bombay. •Hoewel eventueel gebruik van genoem den autodienst voor da betrokken postad ministratie hoogere vervoerkosten mede brengt, is in verband met de 'belangrijke bespoediging, welke daardoor wordt ver kregen. door den Nederlandschen dienst be sloten het vervoer van Nederlandsche cor respondentie voortaan langs dezen weg te doen geschieden en wel zonder heffing vsn een extrarecht. ceeren deze eindlamp gaarne bij onze le z'ers, omdat wij overtuigd zijn van haar uitstekende qualiteiten, die ons bij de be proeving onmiddellijk zijn opgevallen. Het is te hopen, daf Telefunken spoedig ook deze lamp voor wisselstroomvoeding con strueert, zoodat zij, die hun accu hebben Licbt op rekening van de buren In het nieuwe westen van Rotterdam werd verleden maand eun kapperszaak ge vestigd. De winkel zag er prettig uit en de salon die er achter lag maakte ook een zeei frisschen indruk. Verscheidene lampen ver lichtten het Interieur, een nieuw radiotoe stel zorgde altijd voor de nieuwste snufjes van muziek, en allerlei nieuwe vindingen op electro technisch gebied waren er te vin den, zoodat de kapperszaak altijd baadde in een zee van licht en naai* buiten een al- lerkeurigsten indruk maakte. Ook de bovenburen waren werkelijk zeer ingenomen met hun nieuwe benedenbewo- ners en het duurde niet lang of er waren hartelijke vriendschapsbetrekkingen aan geknoopt. Het bevreemdde hen dus wel zeer, toen de kapperszaak op een goeden morgen gesloten bleef en er verder niets meer van de familie werd vernomen. Z» waren met de Noorderzon vertrokken, zeer ien ongerie\e van bakker, slager en melk boer, en verdere leveranciers. De boven buren trokken zich van het geval, dat zich wel vaker voordoet in een groote stad. maar niet nl te veel aan. Maar zij werden op heel onaangename wijze herinnerd aan het bestaan van de kappersfamilie toen e- aan het einde van de maand een lichtreke- ning kwam die 440 K.VV.U. in rekening bracht. Er werd hevig geprotesteerd en toen tenslotte door de eleclriciteilscentrale eens een onderzoek werd ingesteld, bleek dat de kapper door een gaatje in het plafond te boren, een noodleiding had kunnen vast koppelen aan de lichtleiding van de boven buren en zoo de geheele maand op rekening van zijn buurman al ziin electrische In stallaties. lot zelfs de radio, had laten wer ken. De politie probeert op het oogenblik den snooden kapper op te sporen. IBIXNENL. afgezworen, er ook van kunnen profiteeror-. Overigens: duur in het gebruik is zij niet, want zij neemt hoogstens 0.15 ampère. De negatieve roosterspanning bedraagt 15 Volt. Ten slotte hebben wij eenigen tijd kun nen experimeuteeren rn^t de Telefunken 4, het populaire vierlainptoestel van deze fa briek. Het spreekt welhaast vanzelf, dat in dezen ontvanger weerstandsversterking is toegepast, welk feit aan de gereprodu ceerde muziek een hooge mate van zuiver heid verleent Men moge over de mérites van weerstandsversterking denken zoo men wil, het ls een niet te ontkennen feit, dat de geluidsweergave erbij wint. En dat is ons bij het gebruik van dit toestel ook gebleken. Het blijft natuurulijk een kwestie van smaak, of men de hooge, dan wel de lage tonen wat meer domineerend wil heb ben. Naar onzen smaak heeft de Telefun ken 4 een weinig te veel voorkeur voor de hooct. maar dat is met een toonzeef wel te verhpen. De ontvanger hoeft één lamp hoogfre quent, detector, en twee trappen laagfre- quontie-versterking, en is dus ruimschoots in staat, om de voornaamste buitcnland- sche stations uit den luidspreker te bren gen. De hoogfrequentlamp is geneutrody- niseerd, waardoor hot genereeren wordt onderdrukt, terwijl do antenne inductief gekoppeld ls Het spreekt vanzelf, dat de spoelen ingebouwd zijn; een schakelaar op het frontpaneel schakelt het toestel om van het eone golflengtegebied op het an dere. Daarnaast bevindt zich een knop voor de terugkoppeling, terwijl ook de an tennekoppeling nog regelbaar is. De O'^ vanger heeft een lessenaarmodel. Op het schuin omhoog staande gedeelte bevinden zich de twee afstemtrommels. die corres- pondeeren met frequentie-lineaire conden satoren, zoodat de stations op regelmatige afstanden op den condensatorschnnl lig gen. Daar deze schaal van papier is. kan men er de namen van de stations op no- teeren, zoodat men geen afzonderlijke af- stemlijst noodig heeft. Het bovenste deksel is opklapbaar, zoo dat men daardoor het inwendige van den ontvanger kan bereiken. De lampen wor den met gummiringen vastgezet. Als men het apparaat gebruikt met accu voeding, komen ervoor in aanmerking de lampen R E. 084, R.E. 0Si, R E. 034, R.E. 134 (124); wil men het gebruiken met wisselstroom voeding. dan plaatst mpn erin de lampen REN. 1104, R.E.N. 1104* REN. 1004 en H E. 134. Voor de antenne zijn drie aanslui tingen, met verschillenden select! vitelts- jrraad. Over het algemeen is de selectiviteit ruim voldoende. De voornaamste eigenschappen van dit toestel ziln dus: voldoende en absoluut gave geluidgeving. voldoende selectiviteit, cn gemakkelijke bediening. Daarenboven Is de ontvanger een stijlvol meubeltje, waarvoor men zich niet behoeft te scha men. Een gat aan de achterzijde maakt het mogelijk, het apparaat ook als gramnfoon- versterker Ie gebruiken. De wijze van aan sluiting wijst zich vanzelf, als men de dui delijke gebruiksaanwijzing, die erbij is gevoegd, even rustig naleest, en de teeke- ningen bestudeert. DE KONINGIN EN PRINS HENDRIK NAAR ZWITSERLAND Bezoek aan den Bondsraad. Koningin Wilholmina zal in het begin van Mei niet Prins Hendrik naar Montana in het Kanton Wallis reizen voor een ver blijf aldaar. Op de doorreis zal een bezoek gebracht worden aan den Bondsraad te Bern. De op 3 Mei vastgestelde ontvangst zou op wensch van de Koninklijke gasten zonder ecnig ceremonieel plaats vinden. Het program ma, waarvan de bijzonderheden nog niet vastgesteld zijn, zal zich voor zoover thans reeds bekend is, bepalen tot een kort be zoek aan het Parlementsgebouw cn een tegenbezoek van een delegatie uit den Bondsraad in de Nederlandsche Legatie Overigens zal de Koningin incognito reizen, waardoor cch plechtige ontvangst aan bet station achterwege blijft. (Vad.) Dr. WILLEM MENGELBERG EN DE FISCUS De N. Rott Crt. verneemt, dat het vrij wel zeker is, dat, hoe ook de beslissing van den Minister moge uitvallen, Mengelberg voor het Arnsterdamsche Orkest behouden blijft. In hoever hij belasting plichtlg zal blijven en wie zijn tribuut aan de schat kist zal betalen, moge voor hem zelf hoogst belangrijk zijn, wij verheugen ons, dat ons muziekleven niet onder de beslissing van den fiscus zal behoeven te lijden. DE GEMEENTE PUTTE UIT DEN NOOD. Do belasting vorlaaga. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Putte werd de heffings- factor voor de belastingen teruggebracht van vijf op drie .en deed de voorzitter de toezegging, dat het komende Jaar de belas tingen weer aanzienlijk zullen worden ver minderd, meldt de „Msb.". De burgemees ter, de heer F. van de Ven, bracht dank aan de nieuwe raadsleden, die hem in zijn moeilijke taak ten zeerste hebben gesteund orn dit groote succes te bereiken. Het raads lid H. Wijnings bracht namens den Raad en de bevolking aan B. en W. dank voor het uitstekend gevoerd financieel beheer, waardoor de gemunte Putte thans van een I fir.ancieelen ondergang is gered. BINNT'i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7