Perzische Kleedjes Kussens. DE i MEI-VIERING TENNISPANTALONS SïOOMEN G. i. van Harten register, STADSNIEUWS Fa. J. W. VA^ ACHIEVE West-Singel 12-13. ERG H, Telefoon 233. a f 1 25. Electro Technisch Bureau Licht- en Kracht- Installaties. S. H. MASSA L. i. Lyycx^Zoon GARNEERING, KRAGEN, VE TEN, 1 JA ALS enz. STICHTING VOLKS HUISVESTING II Jaarverslag 1928 Maison de Nouveauté, r M snionaal Openluchtbijeenkomst en demonstratie Zeist.- EEN KIJKJE OP DE JULIANA-TENTOON- STELLING. Een schitterende indruk. Zooals wij reeds schreven, de Juliana- tentoonstelling van huisvlijtproducten, etc., waaraan is toegevoegd een historische af deeling, betrekking hebbende op ons Oranje huis, maakt een schitterenden indruk, niet alleen wat het aantal ingezonden voorwer pen betreft, maar ook dc kwaliteit valt te roemen. De historische afdeeling is wel 't grootst 1 lier liggen en zijn opgehangen platen, tee- kèningen, borden, bekers, potretlen, enz. be trekking hebbende op ons Koninklijk Huis. "t Is te begrijpen, dat iedere bezoeker deze ufdeeling met bijzondere belangstelling be zoekt Een tweede groote afdeeling wordt ge- \ormd door de inzending van de Zeister Industrie- en Huishoudschool, die hier het werk van leerlingen in den meest uitgebrei- den zin exposeert Alles draagt den stem pel van netheid en degelijke afwerking; van kinderklceding tot voorwerpen van leer, van lampekap tot Smyrna-klcedje ligt hier alles keurig geëtaleerd De Prins Alexander Stichting (Blinden instituut) zond ons mede een keurcollectie voorwerpen, waaraan men niet zou zeggen, dat de vingers van blinde kinderen deze voor werpen vervaardigden. In een 15-tal num mers zijn hier dc producten van haak-, knoop brei- en ander werk tentoongesteld Ook de Padvindsters-afdeeliug komt op deze tentoonstelling uit met een Padvind- slerkamp in miniatuur, opgebouwd op dc hei, met een kamp voor de kabouter-afdee- ling. Deze kampen zijn tot in ondcrde.elen afgewerkt, terwijl keuken, kampvuur, vlag- gepaal, enz. niet vergeten zijn cn dc tenten technisch juist zijn opgesteld. We kunnen naturlijk niet alles vermelden; alleen stippen we even enkele inzendingen aan, waarop in de eerste plaats onze aan dacht viel. En dan moeten allereerst ge noemd worden de inzendingen van den lieer A. Dozy, met twee electrische, van ma honiehout vervaardigde slingerlampen en 2 modellen „travelling canoes', schilderijen van postzegels, tramkaartjes, enz. van den heer Risch, koperwerk van den heer v. d. Ree, het Olympisch stadion van den heer Morrees, verder lampekapzaagwerk, enz. enz Ook de Dom te Milaan, zaagwerk van den heer J. van Amersfoort, vervaardigd van September 190S tot Mei 1910, is een keurig stuk werk, dat reeds 3 medailles verwierf. Verder zijn er nog vele schilderstukken, enz, De firma G. v. cl Bosch etaleert de Moba- co-bouwdoozen, de firma Methorst, edel smeedwerk van tin, brons en zilver; in groote verscheidenheid is hier een expositie van schalen, vazen, doozen, kannen, pot ten, inktstellen, klokken enz. Alvorens de tentoonstelling te verlaten vraagt Mevr. Magda Szenes Hajdu van Boeda-Pest uwe aandacht voor haar meer dan schitterende collectie origineele Hon- gaarsche handwerken, die tevens ten ver koop voorhanden zijn en welko kunstpro ducten te Boeda-Pest met een gouden me daille bekroond werden. Tot slot kunnen we nog mededeel en, dat de firma Ridderhof en Van Dijk haar Sinus producten etaleert en gedurende de geheele tentoonstelling zorgt voor het Radio-muzi kale gedeelte door middel van haar nieuw ste toestellen. DE ZWEMINRICHTING. Eet wachten is op de warmte. Wie denkt er nu aan zwemmen? Br het woord alleen doet je al rillen. De win ter duurt dit jaar dan ook wel bijzonder lang en al hebben we al Mei, toch is de warme kachel in huis nog onmisbaar. Maar al houdt de koude nog zoolang aan, nu de Meimaand haar intrede hoeft gedaan be ginnen we althans te denken aan de zo- mergenoegens, en wordt de hoop levendi ger, dat er nu toch wel spoedig verandering zal komen. En komt deze, dan hebben we groote kans dat het verlangen naar het water ook gauw zal komen. De heer Pesie heeft daar dan ook rekening mee gehou den en er voor gezorgd, dat de zweminrich ting gereed is. We hebben er gistermiddag eens even een kijkje genomen en konden ons overtuigen, dat het wachten nog alleen is op de warmte. Alles is weer in orde ge maakt, de kleedhokjes en ook de groote kleedkamers zijn goed onderhanden geno men, terwijl de basins weer goed verzorgd zijn, zooals we dat van den heer Pesie ge wend zfjn. Het water, aangevoerd uit de welpomp en de beek, is helder en in ge regelde afstrooming. In het afvoergedeelte huiten de zweminrichting is een afschei ding gemaakt, welke geheel kan worden afgesloten, hetgeen voor het op peil hou den van het water van groot belang is en tevens heelt men het bierdoor in zijn macht het opstuwend water uit de stad bij ster ken N.W. wind buiten de inrichting te hou den. Voorwaai- een verbetering welke voor de zuiverheid van het water van het groot ste belang mag genoemd worden. Voor het toezicht en voor het zwemonder- richt is de heer Pesie zoo gelukkig geweest de medewerking ie verkrijgen van zijn broer uit Zwolle, eveneens een bekend zwemmer. Alles is dus, evenals voorgaande jaren, weer goed voor elkaar, het wachten is nu nog slechts op warm weer. De voorspellin gen luiden gunstig, zoodat we wel eenige hoop mogen koesteren, dat het met de EXAMENS. Voor de van 2527 April ie 'sGraven- hage gehouden examens van de Vereeni- ging van Modevakscholen In Nederland zijn geslaagd voor costumière: Mej. H. Fran ken, te Barneveld, en voor coupeuse: mej. W. F. Setteur, alhier. koude gedaan is. En dan valt er niet aan te twijfelen of de trek naar liet water zal er spoedig zijn, zoodat we mogen verwach ten, dat de gezonde en heerlijke zwemsport binnenkort weer lal van beoefenaars zal vinden. ERNSTIGE WAARSCHUWING. Sluit geen geldswaarden in brieven, die niet aangoteekend zijn. Wij vestigen er gaarne nogmaals de aan dacht op, dat het, ingevolge de bepalingen van de Postwet, verboden is geldswaarden, enz. te verzenden in brieven die niet zijn aangeteekend. Behalve dat de afzender geen verhaal op de postadministratie heeft bij vermissing of berooving van een dergelijk stuk, wordt, indien er vermoeden bestaat, dat een gewone, niet aangeteekende brief geldswaarde bevat, deze ambtshalve door de postadministratie aangeteekend, hetgeen beteëkent, dat de brief belast wordt met driemaal liet recht voor gewone aanteeke- ning. JEUGDHERBERG JONG-AMERSFOORT. Bazar in hot gebouw. Men schrijft ons: Wij vestigen nog even de aandacht op de bazar van de jeugdherberg Jong-Amers- foort, die Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Mei, tel kens van 2.30 tot 0 uur en van 7 uur tot 10 uur, geopend zal zijn. Door een bezoek daaraan zal ieder het bestuur meehelpen bij de inrichting daarvan, die geheel uit eigen middelen moet worden verkregen. Een advertentie in dit blad geeft nog nadere bij zonderheden. Van de leiding van deze jeugdherberg uitgaande zal op Hemelvaartsdag een fiets tocht plaats hebben naar de dan te openen jeugdherberg „de Dotter" tusschen de Lage Vuursche en de Hollandsche Rading. GARNIZOEN. Mutatie. De kapitein C. Hoogërs, van het 21e regi ment infanterie, wordt op 1 October e.k. ontheven van zijne detacheering bij het Landslormverband Alkmaar. NUTSSPAARBANK. Overzicht April. Ingelegd in 11.340 Jasten 421^53.42; terugbetaald in 4^50 posten 473,4io.2?; minder ingelegd dan terugbetaald 52,261.85. Nieuwe boekjes uitgegeven 130. Afbetaalde boekjes 76. Gespaard in busjes 20,022.32. Herste Amersfoortsche Stoompers inrichting „QUICK" Stationstraat 16b Tel. 344 Lange Seekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staatU borg voor een soliede uitvoering HEDEN is de verlaagde prijs van het Gedistilleerd ingegaan in de SLIJTERIJ van HAVIX 41 - Telefoon 292 Handel in Gedistilleerd, Wijnen en Likeuren. Langestraat 41. Tel. 190 Steeds de nis- iu sniifjes iri De reserve nam in hei afgeloopen jaar mei SOOO toe In het ous toegezonden jaarverslag van de Stichting Volkshuisvesting II lezen wij, dat in het afgeloopen jaar een grootere mutatie van huurders viel waar te nemen. De verklaring daarvan is te vinden in de aanzienlijke verhooging der huren. Het bedrag der huurdeving was dan ook be langrijk hooger dan vroeger. In de maand Juli heeft de Minister de laatste der door hem voorgeschreven „étap pes" der huurverhooging opgeschort tot nader- order. Eenige maanden later kwam bericht in, dat deze verhooging tegen 1 Februari 1929 in werking moest treden. Ten aanzien van den aankoop van grond ten behoeve van nieuwen bouw, waarover du onderhandelingen met de Gemeente aan het einde van het jaar 1927 weder waren hervat, ontving de-Stichting in September van het afgeloopen jaar mededeeling van de voorwaarden, waarop twee strooken grond aan de Kruiskmp worden aangebo den. Hierop werd geantwoord, dat de stich ting genegen zou zijn tot dezen koop, al werd de prijs hoog geacht indien zij in de gelegenheid werd gesteld hare bouw plannen tot verwezenlijking te brengen. Onder overlegging van een voorloopig plan van 36 woningen van eenvoudig type, waar voor vermoedelijk 130.000 noodig zou zijn (den grond inbegrepen) verzocht de stich ting de medewerking van de Gemeente, hetzij door verstrekking van een voorschot, hetzij door garantie voor een elders moge lijk onder to brengen leening. Inmiddels ondernomen pogingen om bij banken het benoodigde kapitaal op te ne men, waren gefaald. Aan het gemeentebestuur werd voorlich ting gevraagd over de meest gewenschte wijze van financiering, n.l. óf uit de ge kweekte reserve of door het aanvragen van een voorschot, in welk laatste geval de reserve zou ten goede komen aan den nieuwen bouw. Het gemeentebestuur maak te deze zaak aanhangig bij den Minister en na vele onderhandelingen.-tengevolge waar van de plannen en de begrooting eenige 'malen moesten WórtTSh gëwiïzrgcl, en waar bij bleek dat op voorschot niet mocht wor den gerekend, kreeg da stichting verlof de reserve daarvoor aan te wenden: echter met dien verstande, dat op voorschrift van den Minister een deel daarvan moest blij- yen m het onderlioudsfonds, zoodut het nu beschikbare bedrag onvoldoende was, om alle verbeteringen te bekostigen. De toestand der financiën mag goed ge noemd worden. Op voorschrift van den Mi nister werd een wijziging gebracht in de boeking van de gekweekte overschotten, die tot nog toe i het onderhoudsfonds wer den gestort. Tengevolge daarvan zijn thans te onderscheiden het onderhouds- en het reservefonds. De reserve nam dit jaar met ruim SOOO toe, nadat er voor de aangevan gen verbeteringen reeds plm. 1G00 was afgenomen. Het gewone onderhoud vorder de aanzienlijke bedragen. Door de N. V. Volkshuisvesting zijn tot bestuursleden van de stichting Volkshuis vesting II benoemd de heeren Mr. S. van 't F.ind, cand.-notaris, J. G. Klaassen, nota ris en A. Selleman, directeur van de Nuts spaarbank. Deze heeren hebben de benoeming aan genomen. De heer L. A. Baron van ïtter- sum heeft eenige maanden geleden zijn out slag genomen wegens verandering van woonplaats. N.V. P. U. E. M. Electrische installaties. Belangstellenden venvijzen wij naar de ni dit nummer voorkomende advertentie van de N. V. P. U. E. M., betreffende de keu ring van electrische installaties. PERSONALIA. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare Lagero School te Hoevelaken onze stadgenoote, mej. C. J. A. Bekking. Tot onderwijzer aan de Openbare School „'t Groentje" te Houten is benoemd de heer J. Horsmeier, tijdelijk onderwijzer aan school no. 8, alhier.. Tot lid van de Centrale Jeugdraad is bij Kon. Besluit benoemd de heer B. H. de Groot, voorzitter van de R.K. Interdiocesa ne Jeugd-commissie te dezer stede. GEBRUIK GEEN PETROLEUM BIJ HET KACHEL-AANMAKEN. De gevolgen kunnen ernstig zijn. Gisteren ontstond een schoorsteenbrand in perceel 5 aan de Flierbeekstraat. De brand was ontstaan doordat bij het aan maken van de kachel petroleum gebruikt was. Hieruit blijkt wel weer, hoe gevaarlijk het is op deze wijze te werk te gaan. De politie wist met de Minimax erger te voor komen. Ut.-, weg 38. Tel. 302. Te !:ooo een zoe goed als nieuw hen druk bezochte bijeenkomst van de Amersfoortsche Bestuursders hond en de S. D. A. P. en Amicitia De viering van den 1 Mei-dag van giste ren door den Amersfoortschen Bestuurders Bond en de plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. ving reeds vroeg in den ochtend aan met een morgenwandeling van een tweetal punten uit de stad naar het open lucht-theater in Birkhovën. Voor een groot aantal belangstellenden voerde de A.J.C daar haar cjgnsen uit, terwijl de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Ar beiders Sportbond enkele demonstraties gaf. Mej. Dora Dartels hield de aanwezigen eenigen tijd bezig met schoone declamatie. '8 Middags werd de traditioneele optocht door de stad gehouden. De stoet was met bijzonder veel zorg samengesteld en troK overal veel belangstelling. We noemen in het bijzonder de groep van de Vrouwencluh naar een ontwerp van den heer G. Adriaans en die van Spoor- en tramweg personeel ontworpen door den heer Halm Jr. Beide groepen vielen bijzonder in den smaak. Tijdens deze demonstratie had in de Ci nema lloyal een kinderfeest plaats onder leiding van de Soc. Dem. Vrouwencluh. Er werden enkele komische films vertoond, terwijl de kinderen werden getracleerd. De avondbijeenkomst in Amicitia. In de groote zaal van Amicitia liad gis teravond een propaganda-bij eenkomst plaats, georganiseerd door den A. B. 13. en do S. D. A. P. alhier. De voorzitter, de heer J. W. Polder opende de zeer druk bezochte bijeenkomst met een enkel woord ter inleiding. Spreker merkte daarbij op, dat er nog te veel mo dern georganiseerden op den I-Meidag geen vrij nemen, hoewel zij dat kunnen. Zoowel bij de ochtendwandeling als bij de middag demonstratie stonden er nog veel te veel parrijgenooten en modern georganiseerden langs den kant inplaats van zich te scharen achter de vaandels der kameraden, die hun eischen naar buiten uitdragen. Overigens mag de viering van het 1 Mei-feest tot nog toe volkomen geslaagd heeten, zoowat be treft de ochtendwandeling en de middag demonstratie. Spreker brengt allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen van dezen dag, daarvoor een woord van harte- lijken dank. Met een krachtige opwekking tot alle moderne georganiseerden om zich te scharen in de gelederen van hun organi saties verklaart spreker de bijeenkomst voor geopend. De zangvereeniging „De Stem (les Volks" onder leiding van den heer van Rheenen uii Utrecht bracht hierna een drietal zang nummers ten gehoore, die zeer verdienste lijk werden gezongen en die een luid ap plaus oogstten. Vooral ,.De Werkers der we reld" van onzen stadgenoot, den heer J. R van der Glas klonk buitengewoon goed. Het volgende nummer van het program ma werd verzorgd door een orkestje, ge vormd uit de muzlekvëreenigihg „II. J. Hegeraat", dat voor een goede muzikale af wisseling zorg droeg cn dat ook de entre- actes met opwekkende muzieknummers aanvulde en eveneens veel succes had. Rede van den heer Brautigem. Vervolgens hield de lieer Joh. Brauti gem, lid van de Tweede Kamer en voor zitter van den Transportarbeidersbond, een propaganda-rede, waarin bij liet licht deed schijnen over de eischen van de moderne arbeidersbeweging. In het bijzonder vestig de spreker daarbij den aandacht op de drie eischen, waarvoor de arbeiders in geheel het land thans c^en zelfden strijd voeren, n.l. de strijd voor medezeggenschap, voor de doorvoering van den 8-urigen werkdag en voor de ontwapening. Elk van deze drie eischen van de moderne-arbeidersbeweging worden door den heer Brautigem aan een beschouwing onderworpen. Spreker memo reert daarbij hoe de verlangens van de ar beidende klasse steeds door de bourgeoisie worden tegengewerkt. Er is zelfs een tijd geweest dat de troepen in gereedheid wer den gebracht om de arbeiders, wanneer er ook maar een oogenblik een opstandige geest zou komen, neer te schieten. En op den huidigen dag, zoo vervolgt spreker, staat de bourgeoisie nog precies hetzelfde tegenover de arbeidersklasse. In dit ver band herinnert de heer Brautigem ten op zichte van de 8 uren-werkdag, aan de con ventie van Washington, die echter door Nederland nog steeds niet bekrachtigd is De groote werkgevers in alle landen vra gen ten opzichte van de eischen van de ar beiders. slechts: met hoe weinig kunnen wij er af. Een deel van de Nederlandsche arbeiders hebben den 8-urendag weten te verkrijgen. Doch, aldus spreker, we willen geen stap terug en zullen niet rusten, voordat alle Nederlandsche arbeiders den 8-urigen werk dag verkregen zullen hebben. Na deze beschouwing over den 8-uren-ar- beidsdag komt spreker op de eisch van ont wapening. Hij stelt daarbij in het licht, het groot leed, dat geleden is in de landen, die betrokken zijn geweest in den oorlog. Dun ken we eens aan Duitschland, waar bijna evenveel mcnschen den hongerdood stier ven als er vermoord werden in de gevech ten. Ontzaggelijk en niet te beschrijven is de ellende die den oorlog gebracht heeft Om een indruk te krijgen van het aantal levens, dat de oorlog heeft opgeëischt, zou men zich moeten voorstellen een optocht, telkens 20 man op een rij. Deze optocht zou twee maanden lang noodig hebben om aan den toeschouwer voorbij te trekken. Nooit meer oorlog! zoo vervolgt de heet Brautigem, is de leuze van een ieder en we hadden gehoopt, dat het ook zou gebeuren. Maar helaas is die hoop vrijwel ijclel geble ken. Er wordt in Genève voortdurend ge sproken over ontwapening. Maar hoe meer er over ontwapening gesproken wordt, des te verder schijnt men van de ontwapening af te komen. Toch is er een macht, die den vrede brengen kan, die de ontwapenings- leuze tot werkelijkheid kan brengen, dat is de moderne arbeidersbeweging, de groote macht, van de arbeidersklasse. De ontwa pening en daardoor de algemeene wereld1 vrede, dat is de leuze der moderne arbei dersklasse. Tenslotte wijdt spreker enkele woorden aan de eisch der medezeggenschap. De ar beider mag niet langer een nummer zijn in het bedrijf. De arbeider moet een rechtspo sitie hebben in het bedrijf, waaraan hij zijn krachten cn zijn werklust geeft. Spieker vestigt voorts de aandacht op verschillende economische vraagstukken, die van groot belang zijn voor de samenle ving. De productie is steeds gericht op liet maken van winstwinst echter voor de werkgevers en niet voor do werknemers. Daarom moeten de arbeiders strijden vooi hunne medezeggenschap in de bedrijven. Binnenkort staan we hier weer voor de verkiezingen. In enkele landen is die strijd weer gevoerd. In Denemarken hebben de arbeiders zich van de regeering weten meester te maken en zijn zij wederom ge komen met het voorstel „ontwapening". De heer Brautigem beëindigt zijn toe* spraak met er op te wijzen, dat op de schou ders van de arbeidendé klasse, vooral in de komende weken, een groote en zware taak rust. Doch als de macht groot is, dan zal die taak licht worden. Daarom moeten de moderne organisatie's versterkt worden. Er moeten steeds meer strijders komen in de gelederen van de moderne-vakorganisa- ties. Dan zal het doel bereikt worden en de zege worden bevochten. Naar aanleiding van de door den heer Brautigem gesproken woorden, stelde de heer Polder voor aan de Voorbereidende Onlwapenings commissie van den Volken bond te Genève een adres te zenden, met welk voorstel alle aanwezigen instemden. De inhoud van dit adres luidt als volgt: „De openbare Mei-vergadering gehouden te Amersfoort on 1 Mei 1929 belegd door do Amersfoortsche Bestuurders Bond en S. D. A. P. verwacht, dat de voorbereidende ont wapeningscommissie van den Volkenbond haren arbeid ten spoedigste tot een goed einde brengt, opdat de aan alle volkeren der aarde zoo plechtig beloofde ontwape ning door een algemeen verdrag eindelijk haar vervulling vinde. Verklaart, dat het verlangen der volke ren naar den vrede, bij de regeeringsverte- genwoordigers te Genève tot uitdrukking moet komen, opdat de organisatie van den vrede werkelijkheid worde. De Voorzitter, (w.g) J. W. POLDER. De Secretaris, (w.g.) A. HENDRIKS. Het volgende nummer van het program ma bracht een demonstratie van de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Ar beiders-Sportbond. Er werden verschillende vrije- en toesteloefeningen uitgevoerd, die getuigden van een zorgvuldige voorberei ding. Bij een volgehouden ernstig oefenen zal deze nog jonge afdeeling in de toekomst zeer zeker nog veel goeds te zien geven. Voor de pauze bracht „de Stem des Volks" nog enkele zangnummers ten ge hoore, die evenals de gymnastiekoefeningen veel instemming verwierven. Het gedeelte van den avond na de pauze werd geheel gevuld met de opvoering van een tooneelstuk. De tooneelvereeniging „Kunst Na Arbeid" bracht voor het voet licht „Levensdraden" van A. M. de Jong, een hatelijk fantasietje in één bedrijf. Hot stuk speelt in donker Amsterdam, op bet Muntplein en geeft een somber brok levens tragedie weer. zooals men dat in een grooto stad bijna iederen nacht kan aantreffen. De opvoering had een vlot verloop, terwijl de verschillende rollen zeer goed werden weergegeven. Een danbaar applaus was een welverdiende hulde voor het goede spel. De heer Polder sloot hierna met een opwekkend woord de bijeenkomst. Onder het zingen van do „Internationale" verliet men hierop de zaal.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 14