AMERSFOOOTSÖH DAGBLAD RIPOLINE VERVEN BINNENLAND. De Plaatsvervanger Zaterdag 4 Mei 1929 27 e Jaargang No. 258 DF FFMI AMFSP" TWEEDE BLAD. HET VLIEGONGELUK TE BAGDAD Met een schipbrug in botsing INCIDENTEN TE ZAANDAM Voor huishoudelijk gebruik in alle .naien verkrijgbaar bij A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 WAT ER VERBRANDDE OP BOSCH EN HEI gULIANAKANAALEN MAASBRUG Vragen van den heer Vliegen FEUILLETON. WARD HERMANS Volkomen vrijheid van beweging Hoe het heeft plaats gevonden Uit Bagdad wordt nog geseind, dat het geheele personeel van de luchtmacht al daar heden tegonwoordig zal zijn bij de uit vaart van luit. Evers, die bij het ongeluk van luitenant Evers, die bij het ongeluk met een der marine vliegbooten op weg naar Batavia om het leven is gekomen. De drie vliecbooten kwamen Dinsdag te Bagdad aan en men was van plan de iols Vrijdag voort te zetten. Het ongeluk had plaats bij een proef vlucht, nadat do motor was nagezien. Terwijl het toestel zeer laag boven de Ti- gris vloog, is het in aanraking gekomen mc-t de telegraafdraden De bestuurder daalde onmiddellijk en strec-k op volmaak te wijze op de rivier neer, maar de machine bewoog zich nog een heel eind over hel water voort en kwam in botsing met de echipbdug. De schroef vloog over de leu ning van de brug heen, terwijl de romp tusschen de pontons bekneld raakte. De be stuurder was onmiddellijk dood door een slag van een dwarsbalk. De twee andere inzittenden, serg. Lange- raar en korp. Symons zijn ernstig gekwetst, maar gaan goed vooruit. Do vliegboot, die in zinkenden toestand verkeerde, is door den Britschen vlieg- dienst in veiligheid gebracht De politie doet charges is zij te hard opgetreden? Donderdag had zich een groot aantal stakers en nieuwsgierigen-verzameld in de Czarinastraat te Zaandam, om getuige te zijn van het thuisbrengen van een werk willige. Toen de politie hot publiek tot doorloopen aanmaande, werd daaraan niet of slechts schoorvoetend voldaan, waarop een charge met de blanke sabol werd ge maakt en verschillende personen, onder wip er waren, die met de staking niets te maken hadden, gevoelige klappen opliepen, aldus het Hbld. Volgen6 ooggetuigen is de politie daarbij onnoodig hard opgetreden. Deze van haar kant meent, dat haar optreden door de omstandigheden alleszins gewettigd was, omdat een gematigd optreden leidt tot het negeeren van de maatregelen, die in het belang van de goede orde noodzakelijk zijn. Een uur tevoren waren een paar verslag gevers het mikpunt van een_groot aantal Blakers. Zonder dat daartoe aanleiding be stond, vermoedelijk omdat zij aangezien werden voor vertegenwoordigers van bla den, die het den stakers niet naar den zin maken, worden zij door velen gevolgd en gescholden. De stakingsleiding keurde dit optreden af. De fourageering van een 25-tal rijksveldwachters, dat gisteren ter verster king van liet politiecorps in de gemeente was aangekomen, bracht ook ecnige moei lijkheden mede. De winkeliers durfden uit vrees voor boycot geen levensmiddelen ten behoeve van deze politie-ambtenaren leveren. Ten slotte moest langs omwegen het noodige worden ingekocht Een bejaard arbeider, die stroo voor de bedden der politie leverde, werd eveneens overlast aangedaan. De bootwerkers solidair met de stakers. Men meldt ons uit Zaandam: Gister is in de haven te Zaandam de eerste houtboot gedurende de staking bin nengeloopen. Het is het Zweedsche stoom schip .Wilton", met 600 standaards zaag- hout aan boord, bestemd voor de N.V. Houthandel v.h. W. Pont. Met betrekking tot de staking 'S it feit van groote betee- kenis. omdat daardoor zou worden beslist, welke houding de bootwerkers zouden aan nemen en of dientengevolge de staking al of niet uitbreiding zou ondergaan. Na overleg met de houtwerkers organi saties en samensprekingen met de hoofd bestuurders van den Centralen Bond van Transportarbeiders, de lieeren Zieverink en Kieviet, hebben de leden, georganiseerd in de scheeps- en bootwerkersverecniging „Eensgezindheid" besloten, uit sympathie met de stakende houtarbeiders de boot niet te lossen. Men deelde nog mede, dat de bootwerkers bereid zijn de rijstbooten, die met stukgoederen en o~k de balkenbootcn te lossen, doch niet de booten met tezaagd hout, de z.g.n. plankenl ooien. Deze mede deeling, die door den voorzitter, den heer K. Prins van het balcon van „Ons Huis" aan de voor het gebouw verzamelde stakers werd gedaan, werd door dezen met gejuich begroet. DR. A. GREVENSTUK Bouoemd tot hoorleeraar te Batavia. Naar wij vernemen is dr. A. Grevenstuk, assistent aan het laboratorium voor phar- macotherapie te Amsterdam benoemd tot hoogleeraar in de pharmacologic aan de Geneeskundige hoogeschool te Batavia. (Hbld.) DE NOORD-HOLLANDSCHE TRAM. Ontbinding van het bedrijf. In het verslag over 1928 wordt o.a. ver meld dat wanneer de volgende uitspraken van de Kroon inzake de beroepen tegen autobusvergunningen niet van andere strekking worden, eens ontbinding voor de deur staat. DE HEER WINTERMANS. Bij de.Tweede Kamer is ingekomen $on schrijven van mr. J. J.'Wintermans, hou dende mededeeling dat hij wegens de aan vaarding van het ambt van inspecteur van het landbouwonderwijs met ingang van 1 Mei. J.l. heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. HET ONGELUK OP DEN BENOORDEN- HOUTSCHENWEG. De chauffeur krijgt 14 dagen gevangenisstraf. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren veroordeeld, den vischhandelaar M. Fuil uit Den Haag. aan wiens schuld het te wij ten zou zijn geweest, dat hij op den Tien Dec. j.l. met een door hem bestuurden auto mobiel op den Benoordenhoulschenweg een meisje heeft aangereden, met doodelijken afloop, wegens het veroorzaken van dood door schuld, tot 14 dagen gevangenisstraf. MEINEED. Voor de Rechtbank te Assen stond heden terecht G. P., boerenknecht te Ruinerwold, beschuldigd op IS Januari zich als getuige in een strafzaak voor do rechtbank te As sen, aan meineed te hebben schuldig ge maakt. Het O.M. eischt 1 jaar gevangenisstraf. TEL 217 WILLEM MENGELBERG IN BERLIJN. Ter eere van Willem Mengelberg, die op het oogenblik met het Concertgebouw-or kest in Berlijn vertoeft, heeft de leider van de cultuur-politieke ideeling van het Duit- scbe departement van buitenlandse he za ken een déjeuner aangeboden in Hotel Bristol. Onder de gasten bevonden zich de Nederlandsche gezant te Berlijn, graaf van Limburg Stirum, de vroegere Duitsche ge zant in den Haag Rosen, Prof. Max von Schillings, de Generalmusikdirectoren Klei- ber en Klemperer, Dr. Fritz Stiedry, prof. Arnold Schoenberg, intendant dr. Kger e.a. Van het departement van buitenl tndsche zaken waren verschillende heeren aanwe zig, waaronder de kunstreferent „Gelieim- rat" Siebvers. Ook het Pruisisch ministe rie van eeredienst was vertegenwoordigd door zijn referent prof. Kealenberg. Een overzicht over 192S Leerrijke cijfers Ook o\er 192S is door samenwerking tus- schen de Nederl. Heidemaatschappij, en het Staatsboschbeheer weer een statistiek sa mengesteld van in dat jaar plaats gehad hebbende Liosch- en heidebranden. Nauwkeurige gegevens waren ook dit jaar weer beschikbaar over bosch- en hei debranden op terreinen, die door de Nederl. Heidemaatschappij worden beheerd, op gronden van het StaatshoSchhcheor, als mede over branden in de bosschen, die bij de Onderlinge Bosschen-Verzekering-Maal- schappij te Arnhem en bij de Onderlinge Gemeentelijke Boschbrandverzekering te 's-Herlogenbosch zijn verzekerd. Door rae- dedeelingen van de gemeentebesturen aan den directeur vau het Staatsboschbeheer, uit courantenberichten en opgaven van par ticulieren werd veelal kennis genomen van do overige branden, die ook tlil jaar weer dé groote meerderheid vormen. Dank zij de medewerking van de gemeentebesturen en van ambtenaren van de Néder!. Heidemaat schappij en van het staatsboschbeheer, kon den in zeer veel gevallen bij onvolledige of overdréven opgaven de voor de statistiek benoodigde aanvullende gegevens worden verkregen.i Op deze wijze werden, inlichtingen ver kregen over 193 branden, die in een staat zijn samengevat Deze staat zal geen aanspraak op abso lute volledigheid mogen maken. Echter inag worden verwacht, dat de branden, die zouden mogen ontbreken, niet van veel be- leekcnis zijn gewéést. Bovendien zijn eenige zeer kleine brandjes (b.v. ook dit jaar weer een groot aantal taludbrandjes langs de spoorbaan in de gemeente Hilversum) wel gemeld, doch niet in den staat opgenomen Dank zij het spoedig optreden der brand weer konden laatstbedoelde brandjes dade lijk worden gobluscbt. Ook in Drente en de Peel kwamen gedurende do droge dagen in het voorjaar vele heidebranden voor, waarvan evenmin melding is gemaakt. Bij de in 1928 plaats gehad hebbende branden ging blijkens den staat verloren of werd vernield: dennenbosch 221.76 H.A.. hakhout 76.26 H.A., heide met opslag 1635.17 H.A., heide 717.95H.A., ruigte in duinen en bosschen 13. 94. II.A. De waarde van het door brand vernielde wordt ongeacht het verlies aan natuur schoon geschat op ongeveer f 76.000. In 1927 18.000. Een vergelijking tusschen de weersge steldheid en het aantal branden in bepaal de perioden doet zien, dat in tijdvakken het zonneschijn cn weinig regen het groot ste aantal branden voorkomt. In de maand Maart was het aantal branden groot (in l dagen van 17 tot en met 20 Maart) - niet minder dan 48 van de 193 branden in 1928. Ook dit jaar kon in veel gevallen de ooi- zaak van do branden niet met zekerheid worden opgegeven, maar de omstandighe den, waaronder de branden met onbekend* oorzaken zijn begonnen, wettigen het ver moeden, dat een groot aantal daarvan aim onvoorzichtigheid met vuur of onacht zaamheid van het publiek zijn te wijten. Van.de 193 branden kwamen uiei minder dan 69 op Zon- en feestdagen voor en 17 op Zaterdagen. DE ZAAK TE GIESSEN-NIEUWKERK. Revisieverzoek aan den Hoogen Raad. Naar wij vernemen hebben de heeren Mr. Roobol en Mr. den Hollander heden aan den Hoogen Raad ten Den Haag bet volgend te legram gezonden: Verzoeken Uwe Raad eerbiediglijk ten spoedigste rivisie-request Teunisse-Klunder te behandelen. De Kroons blijven volhouden dat zij onwaarheid hebben gesproken. De onschuld dezer menschen is dus bewe zen; hun invrijheidstelling is dus gebieden de eisch tegenover hen, hun familie en het recht. Is cr sprake van vertraging Ongewond blijft in het leven slechts hij, die ter wille van den lieven vrede eiken strijd vermijdt. VON REINHARDT. dxuxjr RICHARD MARSH. tVrij naar het Engelscb door C. M. G. de W. «Ach", zei mijnheer Talbot eindelijk, „la- ton we daar maar van afstappen. Maar hoe is u aan die mooie colliers gekomen, mijn heer Johnson?" vraag en ook de toon waarop hij sprak, scheen de twee heeren te verrassen en niet prettig aan te doen. Hij zocht naar een bevredigend antwoord. „Ach! op de gewone manier van een koop man." „En wat noemt u de gewone manier? Het spijt mij dat ik het u moet zeggen, mijn heer Johnson, maar uw blik bevalt mij in het geheel niet. U maakt den indruk op mij in het bezit van die kostbare steenen te zijn gekomen, juist op een heel buitengewone manier. Antwoord nu eens ronduit op mijn vraag, mijnheer, hoe komt u aan die kost bare sieraden?" Mijnheer Johnson scheen hoe langer hoe minder ingenomen te zijn met den toon en de manier van spreken van den heer Talbot Zijn ontsteltenis werd hoe langer hoe dui- deliiker. „Waarlijk, mijnheer Talbot, waarlijk Nu bleef hij steken en riep Eva te hulp. „Mijnheer Eva, ik weet niet recht wat die heer bedoelt. Ik ben niet hier gekomen om dergelijke vragen te beantwoorden. Vragen beantwoorden is heelemaal niet noodig. Gentlemen zooals wij zijn behoeven elkaar geen vragen te doen. Praat u maar mot mijnheer Talbot. Ik begrijp niet goed waar hij heen wil, ik begrijp er niets van." Eva keek den ontstelden man grappig aan. Met verbazende \lugheid, zijn leeftijd en figuur in aanmerking genomen, kwam hij naar mijnheer Talbot toe. In een oog wenk, zonder de minste waarschuwing, had hij hem de colliers uit de hand genomen. Met niet mindere sn'elheid volgde Talbot hem toen hij achteruit ging. „Jou schavuit!" riep hij uit. „Wat betee- kent dat? Welke helsche streek is dat?" Op het oogenblik dat de buit hem uit de hand werd gerukt, hij voelde de hand van Eva zelfs nog tegen de zijne, was de kamer plotseling in duisternis gehuld Hij liep vooruit, steeds tastende, maar hij voelde niets. Niets en niemand binnen zijn bereik, absoluut niemand. Hij hoorde iemand de kamer doorloopen en stootte tegen de tafel 'aan. die door zijn woedenden aanval omviel, gleed uit en viel hals over kop op den grond. Toen hij goed en wel op zijn beenen stond, twijfelde hij niet of hij was alleen. De deur was dicht gevallen. Hij voelde dat er iets op den grond lag. Een lucifersdoosje met lucifers er in. „Dat is mijn eerste ge lukje vannacht!" Bu het licht van de lucifer zag hij dat er niemand meer in de kamer was. Ze waren beiden verdwenen en hadden den buk mee genomen; er was niets meer van te zien. „Wat zou ik nu doen? De huisgenooten wakker maken of afwachten?" Hij draaide het electrische licht op. „Zij hebben het slim en vlug aangelegd. Ik had erop voorbereid moeten zijn. het was dom van mij. Tk had zulk een avontuur niet ver wacht den eersten nacht den besten dien ik in rnijn voorouderlijk liuis doorbracht het schijnt dat er een wraak rust op dit huis". Hij deed de deur open. „Ze hebben mij tenminste niet opgesloten en gevangen ge houden. Ze waren er zoo zeker van dat ze konden ontkomen, dat ze zich om rnij niet bekommerden. Ik geloof dat het 't verstan digste is rnaar weer naar rnijn karner terug te keeren; met behulp van de lucifers zal ik haar-wel vinden. Morgen zal fa Eva eens goed onder hanen nemen." Het was echter zoo gemakkelijk niet zijn slaapkamer terug te vinden, zelfs met be hulp van de lucifers; gelukkig had hij het licht laten branden en de deur laten open staan. Toen hij er veilig en wel was aange land deed hij de deur achter zich dicht. ..Zie zoo' nu ben ik er eindelijk? Ik her inner mij niet ooit zoo te zijn welkom ge- heeten op mijn slaapkamer. Maar wat is rlat?" Er lag een stukje papier op zijn hoofd kussen. Met groote letters, zoogenaamde drukletters, onhandig geschreven, ontcijfei de hij de woorden „Uw oom werd vermoord". HOOFDSTUK XVIII. Het hek. Den volgenden morgen scheen de zon. Het heloofde een heerlijke dag te worden, zooal- die niet zeldzaam zijn in Cormvnllis. zelfs niet in 't begin van Maart. Mijnheer en me vrouw Talbot ontmoetten elkaar aan het ontbijt, dat in dezelfde kamer was klaar gezet waarin zij gedineerd hadden. Me vrouw was er reeds toen haar man binnen liet Tweede Kamerlid de heer Vliegen heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: Kan de minister mecledeeiingen doen om trent de vraag of, zooals in Limburg loo- pende geruchten vermelden, do werken van het tusschen Maastricht en Geleen gelegen deel van het in aanleg zijnde Julianaka naai groote vertraging ondervinden, zoo- dat genoemd kanaal dreigt veel later dan eerst in het vooruitzicht was, te zullen zijn voltooid, alsmede welke oorzaken van die vertraging zijn? Kan do minister, indien er zulk een vertraging is, het vermoedelijk tijdstip van de voltooiing aangeven? Als mede welke de redenen zijn van de buiten gewoon sterke mutaties, die in het aan den aanleg van dat kanaal werkend technisch personeel hebben plaats gevonden? Kan de minister mededeelen waarom tot nu too geen voortgang is te bespeuren in de oplossing van het Maasbrugvraagstuk te Maastricht, hoewel reeds zeer geruimeo tijd geleden te dezer zake (bouw van een nieuwe brug en vprbouwing van de be staande) tusschen het gemeentebestuur van Maastricht en het Departement overeen stemming was bereikt? Hij wordt bijna vertroeteld Een der correspondenten van de N.R.Ct schrijft: De „Nation Beige" bracht dezer dagen het bericht, dat Ward Hermans, na eene (ver- kiezings)-vergaderlng te Bornhem, waar dr. Borms en hij alst sprekers waren opge treden, ernstig aan het gezicht zou zijn ge wond. Dit bericht is onjuist, gelijk wij dezer dagen, bij een toevallige ontmoeting met Hermans, konden constateeren. Wel is een kameraad van hem toen gekwetst Het schijnt bij die gelegenheid warmpjes te zijn toegegaan. Reeds tijdens de vergade ring nam een deel der aanwezigen vol gens Hermans werkvolk van een Franskil- jonschen fabrieksbaas, dat dronken ge voerd en opgezweept was, 6en dreigende houding aan, maar na afloop werd bet nog erger. Terwijl dr. Borms en de zijnen ver toefden in het huis, in den hof waarvan hunne auto's gestald waren, bekogelde men dit met allerlei projectielen. Ook trachtte men de poort te bestormen, maar die aan val werd met stokken afgeslagen. Het werd een formeele belegering, die tot in den nacht duurde. Bovendien waren te voren de banden van de auto doorgesneden. Eerst tegen den morgen, toen deze gerepareerd waren, kon men vertrekken. Overigens, verklaarde Ward Hermans ons, dat de verkiezingscampagne van do Vlaamsche nationalisten een groot 6ucces is. Hunne vergaderingen worden druk be zocht, mede in verband met de Utrecht- sche documenten-geschiedenis. De verkie zingen teekencn zich buitengewoon gun stig af. Wat ztjne zaak betreft, de onderzoekings- rechter roept af en toe getuigen op, soms ook hen die al gehoord zijn. Hermans heeft echter, zooals men weet. zijne volkomen vrijheid van beweging gehouden. Alleen heeft men hem den eisch gesteld, dat hij het land niet zou verlaten, m.a w. niet zou vluchten. Hij heeft hierop geantwoord: na tuurlijk niet, want ik ben juist teruggeko men om te getuigen. Vóór de verkiezing zal er, naar hij verwacht, niets tegen hem ondernomen worden. Hij herhaalde, dat do behandeling voor het Assisenhof een schandaal zal worden. Een stenographisch verslag van het proces zal z.L de beste pro paganda voor de Vlaamsche zaak zijn tegen 1930. Ook deelde Ward Hormans ons mede, dat men alle mogelijke moeite heeft ge daan, om hem te doen verklaren, dat de do cumenten valsch waren. Maar hij heeft al tijd geweigerd daarop te antwoorden, hetzij bevestigend of ontkennend' Hij wil wel spreken, maar alleen voor het Assisenhof, niet binnen de vier muren van de verhoor- zaal. Het argument, dat nu door een dee! van de Vlaamsch-Belgische pers, om poli tieke redenen, gebezigd wordt, t.w. dat men hein niet proventief kan opsluiten, is z.i. klinkklare onzin, daar alle politieke ver oordeelden, van dr. Borms tot de Beucke- laer, zonder uitzondering, maanden lange preventieve hechtenis ondergaan hebben. En hij eindigde: Men heeft in België iets geleerd! Er is verandering gekomen in de hou ding van de Belgische magistratuur tegen over de Vlaamsche nationalisten, omdat zij de kwade gevolgen van hun tactiek gezien hebben. Hunne geweldmaatregelen draai den altijd tegen hen uit De 83.000 stemmen van dr. Borms hebben een geweldigen in druk gemaakt! Het is het noodlot van België, dat het niets meer doen kan, noch met zachtheid, noch met geweld, of 't komt ten goede aan de Vlaamsche zaak. De steen is nu eenmaal aan 't rollen en zal door niets te 6tuiten zijn! kwam. Zij stond bij het raam uit te kijken. „Hoe mooi ziet alles er buiten uit. Ik ga dadelijk na het ontbijt eens op onderzoek uit." „In huis of buiten?" „Wat een vraag op een dag als deze, na al het ellendige weer dat wij in de stad ge had hebben. Regen en mist en al die vuile sneeuw-modder, die men nergens zoo vindt als in Londen. Naar buiten, als je het goed vindt; later zullen wij binnenshuis ons on derhoek instellen." „Mag ik met je mee?" ,Als je er lust in hebt, zal het mij aange naam zijn. „Ja, heel graag. Heb je goed geslapen? „Ik geloof, dat ik dadelijk in slaap geval len ben zoodra ik mijn hoofd neerlegde, en iIt heb doorgeslapen tot het meisje klopto en zei dat het half negen was. Ze wou vragen hoe laat ik wou ontbijten." Zij zag er best uit: oen toonbeeld van ge zondheid jeugd en schoonheid Zij was den heelen nacht niet gestoord. John Eva ba diende aan het ontbijt, bijgestaan door een ander meisje dan gisteren, kleiner en for scher dan Phoebé. Toch kon men zien dat het zusters waren. Hij noemete haar Farth Niets in-Eva's manier van doen herinner de aan hetgeen dien nacht gebeurd was Ook Talbot zei niets. Eén oogenblik ont moeiten zijn oogen dien van den knecht en het was of die blik een boodschap behelsde. Maar behalve dat was er op den man niets aan te merken. „Dus de post is er geweest; dat is vroeg voor zulk een afgelegen plaats" Op dat oogenblik ontmoetten de blikken der twee mannen elkaar en het was of een boodschap werd overgebracht. „De courant van Plymouth is van van daag; die van Londen van gisteren en dê .Evening Standard" van gistermiddag. Ik dacht dat mevrouw Talbot ze misschien wou inzien." „Ja, mevrouw Talbot zal ze gaarne io- zien; dank u Eva Betty scheurde de manchet van de cou rant af. Ik had gisteren de couranten moeten le zen, maar ik heb niet gedaan. Ik houd niet van lezen in den trein Ze begon de „Daily Telegraph" te lezen en at onderwijl door. Er waren drie of vior brieven voor haar man; twee van die brie ven schenen hem zeer te interesseeren. De eene was van den heer Wilson, de andere uit Italië en deze laatste scheen hem veel belangstelling in te boezemen. De brief was getypt en kwam uit Messina. „Mijnheer, Volgens uw opdracht heb ik een zorgvuldig onderzoek ingesteld naar John Barry. Hij was niet een van de slacht offers bij de verwoesting van het hotel Ri« nacia." Toen hij dit las keek Talbot even terzijde naar zijn vrouw; het was of de tijding verschrikte en hij was verlangend te weten of zij op hem lette. Maar hij behoefde zich daarover niet ongerust te maken, daar zij verdiept was in de courant Hij las voort met groote belangstelling, die haast niet werd gerechtvaardigd door den officieelen brief. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5