Bad en Geyser WILLEM GROENHUIZEN Woensdag 8 Mei 1929 amersfooktsch dagblad 27e Jaargang No. 261 LEZENSWAARDIG GEDENKBOEK „ONS BEL AN G" DERTIG JAAR Een schoone evolutie Juwelier. Tel. 852. Gevestigd 1885 Moderne handgedreven Zilverenwerken. Compleet f 135 cxmzp DE BELASTINGFACTOR IN DE RESIDENTIE Gehaudhaafd op 1.3 nF FF.MT ANDFD/ ONS BELANG Arbeid van taaie volharding cn idealistische gezindheid i er gelegenheid van haar dertigjarig be staan heeft de Vereeniging van Onderoffi cieren „Ons Belang" een gedenkboek uitge geven, dat er zoowel om zijn goede en royale uitvoering als om zijn inhoud zijn mag. Het kloeke boek is in een zwart linnen band gevat, waarop met gouden letters de naam, en de jaartallen 1S98—1928. Het titelblad aan de binnenzijde is typografisch minder gelukkig. Het werk is op zwaar kunstdruk papier gedrukt, waarop de vele reproducties goed uitkomen. De geschiedenis van do Vereeniging wordt in de eerste drie hoofdstukken geschetst aan de hand van de gebeurtenissen op de algemeonc vergaderingen. Een inleiding van het hoofdbestuur gaat aan die ge schiedschrijving vooraf. Reeds vóór de her denking van het 25-jarig bestaan was het plan geópperd een gedenkboek uit te geven. Het outbrakytoen echter don leden van het hoofdbestuur aan tijd en gelegenheid voor dezen omvangrijken arbeid. Het Hoofdbe stuur besloot echter tijdig zoodanige maat regelen to treffen, dat bij het 30-jarig be staan een gedenkboek van de geschiedenis der Vereenigingen hare Instellingen zou kunnen worden aangeboden. Het persoon lijk element in dezo geschiedenis kon niet worden geweerd al is er naar gestreefd dit zoo sober mogelijk te houden omdat de daadkracht van zoovelen niet geschei den kan worden van het vele goede en rnooie, dat „Ons Belang" in den loop van dertig jaar aan talloozen heeft geschonken. In do voorgeschiedenis schetst men den toestand van de onderofficieren uit die dagen. Zij „gingen diep gebukt onder eene in ieder opzicht slecht verzorgde positie. Hun jeugd, middelbare leeftijd en ouder dom, verging in geestelijk en stoffelijk lij den". „Nergens zagen zij uitkomst, leef den in doffe berusting voort, zonder hoop of verwachtingen op betere dagen, want de militair-hiërarchieke weg was voor de be hartiging hunner belangen een onbegaan bare weg gebleken en de toen bestaande fondsen en bedellijston dienden slechts, om de oud-militairen en weduwen en weezen, die totaal van middelen om te leven waren ontbloot, nu en dan een zéér gering bedrag te doen toekomen.,, waarvoor zij dan nog, in de meeste gevallen van hun arme lijk inkomen moesten hebben gecontri bueerd"..., „Ziek, gebrek, bedlegerig, armlastig, verhongerend, dat was het eindb der meeste onderofficieren en hunne ge zinnen, nè. een trouwen en langduriger! dienst, waarin zij nimmer een mensch- waardig levensbestaan hadden kunnen deelachtig worden." Het feit dat de wedu wen en weezen in den bittersten nood kwa men te verkeeren, omdat de Staat hen géén pensioen verleende, bracht een aantal on derofficieren er toe een vereeniging van ictief dienende onderofficieren en gehuw de mindere militairen en militaire geëm ployeerden op te richten „Eendracht" (1897) met als doel: „verkrijging va*i rijkspen sioen voor hunne weduwen en weezen' Deze vereeniging is de eerste militaire ver eeniging die als vakvereeniging optrad, zij het dan in wel zeer bescheiden vorm en slechts voor een enkel stoffelijk belang. Onder de leden van het hoofdbestuur een voorteeken van zijn latere roeping? 'rad als president op: de adjudant-onder officier van het 5e Regiment Infanterie W. Wijk. Het was slechts een kwestie van tijd, dat ook de groep van onderofficieren tot den vollen,, gezamenlijken strijd naar omhoog zou worden gebracht. Het blijft de groote verdienste van J. de Smit, W. G. Landman •-■n P. C. van Elteren, toenmaals onder-offi cieren van de Vesting-Artillerie te Den Hel der, dat zij tot de toen nog „gewaagde" daad overgingen, welke tot de oprichting van „Ons BelaDg" zou leiden. Toen de ver eeniging was opgericlft, werd later de Ver eeniging „Eendracht" opgeheven. De eerste algemeene vergadering werd 23 1 èbruari 1900 te Amsterdam onder leiding Aan den president J. de Smit gehouden. Het was een bescheiden „Algemeene", een heel ander aspect toonend dan de latere al gemeene vergaderingen. Behalve 7 Hoofd bestuursleden waren aanwezig... 14 afge vaardigden en enkele belangstellenden. Maar de agenda was weinig minder lang. Niet minder dan 55 voorstellen van mate- rieelen aard werden er behandeld! Een groot aantal verzoeken om lotsver betering werd in Juni 1900 door het H.B. mgediend. Zes maanden later kreeg het op alle afwijzende antwoorden, in een vorm, die het Departement slechts enkele minu ten tijds kostte. Had de Vereeniging nog jaren te worste len tegen het lijdelijk verzet van conserva tieve departementale elementen, zij had evenzeer te kampen tegen vooroordeel uit de kringen van onderofficieren zelf, die in „Ons Belang" een „roode" organisatie za gen. Om dit laatste verwijt den kop in te! drukken, had Amsterdam op de eerste algemeene vergadering een voorstel inge diend om de Koningin to verzoeken Be schermvrouwe van de Vereeeniging te wor- worden. Nadat afd. Leiden betoogd had dat bij weigering velen de meening zouden koesteren dat er toch wel iets verdachts aan „Ons Belang" is, werd het punt „voor- loopig aangehouden". In verband met de eerste actie-jaren wordt een woord van oprechten dank ge bracht aan het toenmalig Kamerlid A. P. Staalman (Christen-democraat), voor het geen hij in het belang der organisatie en der onderofficieren heeft gedaan. Zijn por tret is tusschen den tekst opgenomen, en hij wordt zelfs de „geestelijke vader" van „Ons Belang" genoemd. Voorts wordt een brief van hem afgedrukt, waarin hij o. m. herinnert aan den strijd, door hem in de Kamer gevoerd tegen art 5 van de door het ministerie Roëll-van Houten ingediende Kieswet, bij welk artikel alle militairen beneden den rang van officier, van de uit oefening van het kiesrecht werden uitge sloten. Schrijvers amendement, waarbij hun het kiesrecht wèl werd verleend, mocht een meerderheid verwerven, te merkwaardiger, wijl overigens alle amen dementen op dezo Kieswet werden ver worpen. Op dc tweede algemeene vergadering, in 1902 te Utrecht gehouden, werd het Hoofd bestuur geheel anders samengesteld en kwamen menschen als S. Sinnema en E. M. Buter aan 't roer, wier arbeid voor de verdere ontwikkeling van „Ons Belang" van buitengewoon groole beleekenis is geweest. Toen deed ook de eerste adjudant-onderof ficier zijn intrede in het Hoofdbestuur, de tegenwoordige president \V. Wijk. S. Sinnema liet op deze vergadering met jong vuur een nieuw geluid hooren, en be pleitte naast het streven naar stoffe lijke verbetering een strijd voor ontwik keling en innerlijke beschaving. Op deze vergadering zijn de grondslagen gelegd voor do Moreele Verheffing en Ontwikke ling, en zooals in 't Gedenkboek minder gelukkig wordt uitgedrukt: „voor do op heffing van den onderofficier". De Vereeniging werd nu, zij hot lang zaam en gepaard met schokken, dio soms het ergste deden vreezen, in goede banen geleid en gehouden. Op 1 Jan. 1905 kon tot geregelde uitgifte van een Maandblad wor den overgegaan, door den heer W. Wijk geredigeerd, dat later omgezet werd in een weekblad. Met zou ons te ver voeren de moeilijk heden en triomfen, do tegenslagen en suc cessen, die de Vereeniging in den loop der jaren gekend heeft, stuk voor stuk te rele- veeren, maar deze evolutie verliep niet zonder schokken en zonder „romantiek". We lezen zelfs van hoofdbestuursvergade- ringen, die in een .kelder" van het Z.-H. Koffiohuis te Rotterdam werden gehouden. Men vocht voor de hechtmaking van de organisatie niet alleen, maar moest ook een absoluten ommekeer van de onderofficiers positie bevechten. Hij werd nog veelal be schouwd als de drilmeester, de „stokken- knecht", in plaats van den opvoeder, den onderwijzer in het leger. Ook van ministe- rieele zijde werd de vereeniging vaak on billijk bejegend en tegengewerkt. Op 28 April 1911 kreeg de Vereeniging een eigen gebouw in Amersfoort en 6 Augustus 1913 had zich eeu commissie gevormd met mannen als W. Cool, oud-minister van oorlog, Gunning, Ligthart cn Zernike, om leiding en advies te geven t. o. v. den ar beid voor de moreele verheffing en ontwik keling. In de mobilisatie-jaren werden de Ver eeniging en haar Instellingen ten zeerste bedreigd en vakactie was ten eenenraalo onmogelijk en ongewenscht. Gelukkig werd iemand gevonden, die alle loopende zaken op zijn schouders dorst nemen, de heer Krul namelijk, die het Vereenigingsschip veilig door de branding stuurde. In 1916 kon de Vereeniging een nieuw gebouw aankoopen „Het Witte Huis" te Amersfoort, dat voor de organisatie werd het bureel van dsn generalen staf. Het jaar daarop werd de heer W. Kloos ter hoofdredacteur van het Alg. Mil. Week blad en werd een pers- en propaganda- commissie opgericht. Vervolgens memoreeren wij de oprichting van het Verhond tot Dernocratiseering dei Weermacht, dat den heer W. Wijk voor de Kamer candideerde, die 4 maanden na de opl ichting tot lid van de Tweede Kamer werd gekozen. Toch heeft men eenige jaren later het Verbond opgeheven, omdat zoo als in het Gedenkboek wordt gezegd „overtuigend bleek, dat de politieke par tijen met alle macht den „belangenverte genwoordiger" den voet dwars zetten." QOJ&L.28Ö In den tijd van de ergste „verslechterin gen", in 1923, vierde „Ons Belang" haar zil veren feest. Toch wei-den waardige horden» kingsdagen gehouden. In 1924 volgde de befaamde intrekking van artikel 40 ook dit jaar kreeg voor de vereeniging weer een stormachtig karakter door haar felle actie tegen de Regeering Gelukkig konden in '25 enkele lichtpuntjes de hoop doen herleven. De geschiedheschnjving eindigt met een woord van vertrouwen in de toekomst. Niet minder lezenswaard is het volgende hoofdstuk, dat handelt over de vole in stellingen, door de Vereeniging gesticht eu die in allerlei lichting (o. a. op 't gebied der volkshuisvesting, spaar- cn levensverzeke ring, sanatoriurnverplcging, coöperatie, on dersteuning. kleeding etc.) het stoffelijk en zedelijk peil van den onderofficier verhoo- gen. Dit gedenkboek getuigt van taaie volhar ding, idealistische gezindheid en solidaire samenwerking, die nog altijd in staat blij ken iets machtigs tot stand te brengen! Wij wenschen „Ons Belang" met dit uit nemende Gedenkboek geluk. B. cn H'. manen tot groote voorzichtigheid In de crjsisdagen van 191S heeft het Hoofdbestuur rustig en koel van hoofd leiding gegeven, mede waardoor het onderofficierskorps in die dagen pal stond tegen de machten, die ons land naar de re volutie dreigden te Voeren. Van de derde tienjarige periode is vermel denswaard de intensieve actie voor mate- rieele belangen, in verband met den on- houdbaren financieelen toestand, waarin de onderofficieren als gevolg van de tijdsom standigheden verkeerden, voor het Georga niseerd Overleg en de Rechtspositie. Tevens werd de arbeid voor moreele ver» heffing en ontwikkeling, die in de mobilisa tiejaren vrijwel geheel had stilgestaan, krachtig hervat, waarbij in 1920 de heei H. Schuurmans met zooveel succes de lei ding in handen nam. De hetze door een aantal „dolzinnige drij vers" in Groningen gevoerd, werd over wonnen. B. en W. van den Haag stellen den Raad voor het verhoudingscijfer voor de ge raeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1929—1930 weder te bepalen op 1.3, zooals het van >iai 1923 af is ge weest, met uitzondering van het belasting jaar 1925/26, toen het 1.2 bedroeg. Ter toelichting van hun voorstel merken B. en W. op, dat het op do begrooting 1929 geraamde bedrag aan inkomstenbelasting 13,250,000 beloopt. Er zijn eenige belang- ijke tegenvallers. De opbrengst van op centen dividend- en tantièmebelasting is geraamd op 2,500,000. Voor 1928 was zij geraamd op J 3,000,000; de werkelijke op brengst heeft over 1928 de 2,000,000 niet eens bereikt. Daarom is in overleg met den hoofdinspecteur der Rijksdirecte belastin gen deze post voor 1929 nader geraamd op 2,000,000, hetgeen een tegenvaller geeft van 500,000. Voor werkverschaffing aan werkloozen is voor 1929 100,000 geraamd, doch in verband rnet het groote aantal uit den Haag tewerk gestelden in Overljsel wordt een hoogere uitgaaf verwacht van 250,000, on in den Raad komt een voorstel tot regeling der dekking van pensioenlas ten, hetgeen, als het aanvaard wordt, voor 1929 meer zal kosten 140,000. Totaal dus 890,000. Er zijn nog meer -tegenvallers te verwachten, doch daartegenover zullen, naar men kan hopen, meevallers staan. Daar de opcenten personeel e belasting, geraamd op 3,800,000, 100,000 hooger geraamd kunnen worden, moet voor een bedrag van 790,000 dekking worden ge vonden. In de opbrengst der kohieren inkomsten belasting zit een belangrijk accres; in to taal krijgt 1929 13,800,000, hetgeen 550,000 moer is dan de bovenvermelde ra ming, welk bedrag verminderd moet wor den met 6 negens kwade posten, zoodat 517,000 overblijft. Bij gebreke aan andere middelen moet het bedrag van 791,000 517,000 273,000 worden afgeschreven van den post voor onvoorziene uitgaven, welke is geraamd op 781,394.22, te verminderen met 284,834 voor subsidieposten. Het verhoudingscijfer kan dus op 1.3 ge steld blijven. B. en W. concludeeren, dat het aspect van den dienst 1929 niet bijzonder gunstig is en dat werkelijk voorzichtigheid geboden is hij het nemen van maatregelen, die leiden tot opvoering van uitgaven of ver mindering van inkomsten. DE BRAND TE ROSSUM. Vrouw Do Leeuw ovorledoit Do vrouw van Th. de Leeuw, die bij den brand te Rossum ernstige brandwonden kreeg, is in het Protestanlsche ziekenhuis in Den Bosch overleden. EEN ONEERLIJKE KRUIER. Die met J 36000 ervandoor ging. De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kruiersknecht Frans van I. die en kele maanden geleden het hoofdstedelijke kruiersgilde in opspraak heeft gebracht door zich uit de voeten tc maken met twee bedragen van tezamen bijna 36000.Hij had deze twee bedragen resp. ten kantore van de firma Bosch aan het Ro' in en ten kantore van de Amsterdamsche Bank aan de Heerengracht ontvangen als opbrengst van twee pakken effecten, hem namens den eigenaar, den commissionnair in effecten M. P. Out van de firma M. P. Out en Zonen ter hond gesteld door den kantoorbediende van deze firma. Volgens de dagvaarding le verde het door Van I. gepleegdo misdrijf verduistering in dienstbetrekking op. Van het geld is niets terechtgekomen; na twee dagen bleek verd. nog 20.-— over te heb ben. Echter is de aan de firma Out berok kende schade ten volle door de verzekering terugbetaald. De Rechtbank heeft van I.. overeen komstig den eisch van het O. M., veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevan genisstraf. Van deze straf werden veertien dagen pre ventieve hechtenis in vermindering ge bracht. TE KARACHI AANGEKOMEN De vliegbooten vorderen tbans snel ONVOLDOENDE GRAAD VAN GEOEFENDHEID? De vliegongevallen der laatste weken De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam heeft aan den Minister van Defensie de na volgende vragen gesteld Kan de Minister eenige verklaring geven van de talrijke, ongetwijfeld ook ten zeerste door hem betreurde, ongevallen, die de laat ste maanden hebben plaats gehad hij de vliegdiensten van leger en vloot Is do minister niet van meening, dat een al te groote beperking van het aantal vlieg uren het personeel in den weg staat om een voldoenden graad van geoefendheid te verkrijgen en dien daarna te behouden Is de minister overtuigd, dat bij de op leiding der laatste jaren voldoende gelegen heid wordt geboden om zich te oefenen in het bedienen der moderne vliegtuigen Vreest de minister niet, dat de jongere vliegers, ook al worden zij bij de K.L.M. aangenomen, niet over de noodige routine zullen beschikken om de zeer verantwoor delijke taak, waartoe zij dan geroepen zul len zijn, naar behooren te vervullen ONTWIKKELING VAN HET RADIO WEZEN GESCHAAD. Ods land slechts tweo golf lengten. De heer I. H. J. Vos heeft aan den minis ter van Waterstaat de volgende vragen ge steld Wil de minister mededeelen, of het juist is, dat Nederland zich op de radio-conferen tie te Praag twee golflengten heeft zien toe bedeeld, en wel die van 1875 en 298 meter Wanneer dat het geval is, wil de minister dan mededeelen, waarom de Nederlandsche delegatie op die conferentie genoegen heeft genomen met de toewijzing van die twee golflengten, terwijl andere, en kleinere, lan den meer zendgelegenheid hebben verkre gen Wil de minister mededeelen, waarom die zelfde delegatie afstand heeft gedaan van de eigen, beproefde golflengte van 1070 me ter, en genoegen heeft genomen met golf lengten, waarvan beweerd wordt van be oegde zijde, dat zij minder waarborgen bieden voor een doeltreffende werking van den radio-omroep Is de minister niet van meening, dat door dezen gang van zaken de ontwikkeling van het radio-wezen in ons land ernstig wordt geschaad EEN KIND MEEGELOKT? Gohelmzinnlg govaL Uit Eiudhoven meldt men aan de N.R.Ct.: Uit het riviertje de Gender werd een kind gered. Met toepassing van de kunstmatige ademhaling slaagde men er in, het be wustzijn hij het meisje weer op te wekken. Het bleek het vierjarige dochtertje te zijn an den heer E„ wonende onder de ge meente Aalst. De recherche vond het geval vreemd, aangezien het kind op een afstand an meer dan twintig minuten van de plaats, waar het aanvankelijk speelde, in het water werd gevonden. Er werd aan een misdrijf gedacht, en na een uitvoerig on derzoek werd overgegaan tot de arrestatie an zekeren v. d. P., wonende te Eindhoven, die in de nabijheid is gezien van de plaats, waar het kind spoelde, en vaststond ook, dat hij Zondagnamiddag aan eenige kinde ren heeft gevraagd, met hem mee te rijden op zijn fiets. Er zijn thans omstandigheden bekend, die er op wijzen, dat het kind met oneer bare bedoelingen is meegelokt. Het kind zelf verklaarde, dat het door een man in het water is geworpen. Er is ook nog gebleken, dat toen de ouders het kind vermisten, een jongen, die op zoek ging, op het rijwielpad, loopende van Aalst naar de Genneperbrug, een an deren jongen ontmoette, wien hij vroeg, of hij een klein meisje had gezien, waarop deze jongen zeide: „Ja, zoo juist is hier een man gepasseerd met oen kind voor op de fiets bij zich". De verdachte is Zondag per fiets in de omgeving geweest. Hij had een rijwielmandje aan zijn fiets. Het kind heeft geen nadeelige gevolgen van het geval ondervonden. WIJKSTRA IN HOOGER BEROEP. Het drama te Grootegast. Blijkens een bij het Departement van De fensie ontvangen telegram zijn de Dornier- Walvliegbooten om 6 uur 15 te Karachi aangekomen. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot lid van den Raad van Be« stuur van Curagao de heer S. L. Maduro, lid van den Kolonialen Raad van Curagao; benoemd met ingang van den tweeden Dinsdag in Mei 1929 tot leden van den Kol. Raad van Curasao de heeren R. J. Beaujon Jr., R. S/de Lanoy en dr. G. H. Eskes en tot voorzitter, onderscheidenlijk' ondervoorzitter van gemeld College de bee- ren E. S. Landsborg cn dr. W. C. de la Try, Ellis; bevorderd bij het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid tot hoofdcom mies J. M. Hardeman, tot commies J. H. Lawant, tot adjunct-commies mej. B. Hoo- reman, mej. J. M. van Lier, I. C. Mol, P. L. Weever, A. H. Wouters, mej. H. J. Car rière, mej. J. J. van Eek; bij den dienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling tot commies mej. S. Mok en tot adjunct-commies A. W, Loeffen en mej. A. A. M. Snik. benoemd tot ridder der Oranje-Nassau- orde ds C. J. Niemeyer, predikant bij de Nederlandsche Hervormde gemeente to Bolsward. Naar wij het van vernemen is IJ je vonnis, waarbij Wijkstra hij tot o-" udu vuiuho, ivoai üij iuj w" levenslang werd veroordeeld, in hooger be roep gegaan DE GASBEDRIJVEN. d. Stel contra de Vereen, van Gasfabrlkanten. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de civiele pVocedure tusschen den gewezen gasdirecteur A. v. d. Stel te Apeldoorn cn de Vereeniging van Gasfa- brikanten in Nederland. De heer v. d. Stel was lid van genoemde vereeniging, maar deze heeft hem in ver band met het aannemen van steekpennin gen bij schrijven van 27 Februari 1924 in overweging gegeven overeenkomstig art. 13 dor statuten, om voor het lidmaatschap te bedanken, v. d. Stel heeft daaraan echter geen gevolg gegeven. Daarna ontving hij van de vereeniging een schrijven, waarin hem werd me lege- deeld, dat het bestuur op 24 Mei 1924 be sloten had hom uit het lidmaatschap te ontzetten. Vervolgens werd in de algemeene ver gadering van 14 Juli 1924 het bestuursvoor stel aangenomen met 35 tegen 11 stemmen* V. d .Stel achtte deze uitzetting onrecht matig en stelde tegen do vereeniging een vordering in. waarbij hij vernietiging van het besluit der vergadering vroeg cn eeu vergoeding voor de daardoor door hem ge leden schade. Het. Hof heeft thans heslist, dat bet be sluit der algemeene vergadering als rechts geldig is te beschouwen en dat do recht bank terecht de ingestelde vordering heeft ontzegd. Het vonnis der Haagsche rechtbank wercT dan ook bovestigd. MARINEMUTATIES. Bij beschikking van den Minister van De fensie is het bevel over Hr. Ma. „Triton" den 14en Mei a.s. opgedragen aan den lui tenant ter zee der le klasse C. Meijer en dat over Hr. Ms. „Vulcanus" den 21en Mei d.a.v. aan den luitenant ter zee der le klas se Mar. Res. J. M. Moerdijk; is de luitenant ter zee der 2e klasse Mar, Res. E. J. Buiskool den 15en Mei a.s. ge plaatst bij de Marine-kazerne te Amster dam. HET BOOTWERKERSCONFLICT TE ZAANDAM. Steunuitkoering stopgozet In verband met de weigering der boot werkers te Zaandam om booten, geladen met gezaagd hout, niet te lossen, hebben B. en W. besloten do steunuitkeering aan de bootwerkers stop te zetten. Ter zake was ook een schrijven ingeko men van den minister, waarin dienaan gaande bericht en raad werd gevraagd, WEER EEN BOSCHBRAND. 25 H.A. donnenbosch een prooi dor vlammen. Een ernstige boschbrand is gistermiddag omstreeks 1 uur ontstaan in de gemeente Helden, langs do grens der gemeente Neer. Het vuur vond zijn oorsprong in de ge meente Neer en sloeg over het Afwaterings kanaal naar het gebied der gemeente Hel den over, alwaar, naar schatting, ongeveer 25 H.A. dennenbosch, grootendeels eigen dom van den heer Smulders te Tegelen, een prooi der vlammen werd. Door den vrij hevigen wind is het vuur in zijn voortgang niet spoedig te stuiten en was het gisteravond om 6 uur nog niet gebluscht. Brandspuiten zijn ter plaatse ter be scherming van de nabijgelegen huizen. BEWUSTELOOS GEVONDEN ln de Domaniale Mijn te Kerkrade werd Zaterdagavond bewusteloos gevonden de 38-jarige mijnwerker Mikolagzak uit Blij- erheide. Waarschijnlijk was hij getroffen door een stuk hout Naar het ziekenhuis te Kerkrade vervoerd, is de man aldaar gisteren overleden. Hij was gehuwd en va der van vijf kinderen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9