WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn, Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- Jhr. W. C. VAN PANHUYSt L.i. Luycx&Zoon G. J. van Harten TENNISPANTALONS STOOMÉN UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL Moties inzake de loonsherziening Humorhoekje STOOMTRAMONGELUK ROOIE GRIET, DE WOEKERAARSTER Men wil bij haar in dc gunst blijven! Amerikaansche Corselettes Electro Technisch Bureau Licht- en Kracht- Installaties. a f 1.25. m BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Burgemeester van Noordwijk Het voortgezette congres van den Centralen Bond In het voortgezette congres werden 13 Mei j.l. de voorzitter C. Cramer, de pen ningmeester C. .T. Stuiting en de 2e secr. A. Ketelaar bij acclamatie herkozen. Als plaats voor het volgend congres werd Utrecht aan gewezen. De eerste congresdag werd besloten met een feestavond in de groote zaal van mai- son Boer, waai' optraden de heeren Burla- ge en Bleijenburg van Utrecht. De bondsvoorzitter Cramer hield eene feestrede, terwijl de avond besloten werd met een gezellig bal onder leiding van den heer Mittelmeijer. Dinsdag li Mei werd het congres voort gezet. Medegedeeld werd dat als scheidsrechters waren herkozen de aftredenden behalve voor den heer Verlaan, clie wegens pen- sionneering had bedankt en waarvoor ge kozen werd de heer Oeseburg Aan Gronin gen. Voorts dat de commissie voor geschillen herkozen werd benevens het lid en pl. lid voor den personeel raad n.l. de heeren C. Cramer en A. Ketelaar. Kr werd daarna aangevangen met behan deling der door de afdeelingcn ingezonden voorstellen. Verschillende voorstellen die betrekking hebben op de eerstdaags aan de orde ko mende herziening van liet Reglement der Dienstvoorunarden werden samengevat cn daarover eene inleiding gehouden door den heer P. de liaan, bondssecretaris. Wat de loonsherziening bel reft werd na eenige discussie de navolgende motie aan genomen. Het congres, enz. overwegende, dat de loonregeling 1921 grootendeels werd opgebouwd naar de loönen van het rijkspersoneel; gelet op het feit dat de loonsvermin deringen voor het spoorwegpersoneel eerder worden toegepast clan voor het rijkspersoneel alsmede dat deze ver mindering werd doorgevoerd ouder het motief dat een sluitende rekening voor het spoorwegbedrijf moest worden ver kregen; kennis genomen hebbende van de maatregelen voor het rijkspersoneel ge troffen waardoqr met terugwerkende kracht tot 1 November 1928 een niet onbelangrijke salarisverhooging is lot stand gekomen; van oordeel dat de financieele uit komsten van liet spoorwegbedrijf, na dat een sluitende rekening werd ver kregen, een steeds gunstiger beeld too- ncn geeft te kennen, dat aan de herzie ning der loonregeling, die eerst op 1 Ja nuari 1931 in werking zal treden een voorloopige loontoeslag voor de jaren 1929 en 1930 dient vooraf te gaan; en draagt het hoofdbestuur op hier voor het noodige te doen. Daarna werden.de voorstellen betreffende de Dienst- cn Rusttijden behandeld waar bij de voorzitter verwees naar de commis sie door Personeelraad en Directie samen gesteld. Inzake de voorstellen over de pensioen wet werd verwezen naar het rapport dat reed's aan de leden bekend is. Ingediend werd de navolgende motie, door verschillende afdeelingcn ondersteund welke met algemcene stemmen werd aan genomen. De Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Amsterdam op 13 en li Mei 1929 in congres bijeen; kennis genomen hebbende van den inhoud der verschillende organen der vakvereenigingcn van Spoorwegperso neel voor wat betreft publicaties naar aanleiding der handelingen verricht in verband met de gratificatie van 1, 2, 3 en 4 dagen verleend aan het personeel wegens bijzondere prestaties verricht tijdens de afgeloopcn wintermaanden; van oordeel dat het onjuist is dat in afwijking van een op li Februari ge maakte afspraak welke op 26 Februari j.l. in een vergadering van den Perso neelraad nader werd bevestigd, door de Ned. Ver. van Sp. en Tramvv. pers. afzonderlijk met de Directie werd ge confereerd cn de P. C. B. welks verte genwoordiger aan beide voornoemde besprekingen heeft deelgenomen des ondanks oi> 1 Maart j.l. aan den Perso neelraad de vraag stelde eens iets voor het personeel te gaan doen in verband met de vorstperiode; protesteert met klem legen voor noemd optreden dezer organisaties; cn besluit deze motie te publiceeren in het orgaan van den Bond en de pers Nadat nog enkele voorstellen, welke on der de. rubriek „Diversen" waren gerang schikt, waren behandeld, werd het congres met een geestdriftige sluitingsrede door den voorzitter gesloten. DOODSLAG. Gepleegd op zijn broer. Voor de rechtbank te Maastricht is gis teren behandeld de zaak tegen F. H. E., 38 jaar, koopman in lompen te Gulpen. Op 7 Januari heeft verdachte met zijn broer twist gekregen in het Oozenbosch bij Gul pen; waarbij hij zijn broer met een kogel li it zijn revolver gedood heeft. et O.M. waargenomen door mr. Kneep- kens, zeide, dat uit niets is gebleken, dat, zooals verdachte beweerde, de verslagens het eerst zou geschoten hebben cn ver dachte uit noodweer zou hebben gehan deld. Hij eischte tegen verdachte terzake vandoodslag 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Tripels, meende, dat hier wel van noodweer sprake was, cn vroeg vrijspraak. DE MOORD TE GROOTEGAST. Steunverleening uit Indlë. De Malangsche Voetbalbond heeft, bij het vernemen van den moord op de veldwach ters te Gi'ootegast, een voetbalwedstrijd ge organiseerd voor de nagelaten betrekkingen van cle vermoorde veldwachters. De op brengst daarvan, 400. heeft het bestuur met een brief, waarin diep_ medelijden wordt uitgesproken met de vrouwen cn kin deren der vei moordoen, aan den burge meester van Groningen doen toekomen. DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF Een „besmette" lading. Uit Zaandam wordt aan het Volk ge meld* De beurtschipper Jongevvaard had van de firma Pont opdracht gekregen een la ding hout te vervoeren naar Haarlem. Zijn twee knechts, die met de motorboot voor dit karweitje werden aangewezen, bedank ten er voor en werden daarop door hun baas ontslagen. ^HJJ ts een van de beste politiehonden van het land", ^Gommle. daar ziet te anders ook niet naar uit". ^Sst. natuurlek niet t is een stille". tPassing Show) Vannacht is na een kortstondige ziekte ten gevolge van longpntsteking op 58-jari gen leeftijd overleden Jhr. W. C. van Pan- huys, burgemeester van Noordwijk. De overledene, die 30 Juni 1870 te 's-Graven- hage werd geboren, was van 1897 tot 1901 burgemeester van Veere en Vrouwenpolder, van 1901 tot 1908 burgemeester van Kou dekerks en na dien burgemeester van Noordwijk. VASTE KEURINGSCOMMISSIE In de Koningszaal van Ariis bijeen Onze tuinbouwkundige medewerker schrijft ons De Mei-bijeenkomst van de Vaste Keu ringscommissie, instituut der Kon. Ned. Maatij. voor Tuinbouw en Plantkunde had gistermiddag in Artis plaats. De inzendin gen van nieuwe of voor den handel belang rijke gewassen waren niet talrijk, maar be langrijk genoeg om ze te beschouwen. De lieer G. A. van Rossem zond ter keu ring een nieuw polyantha-roosje, door hem „Sunshine" gedoopt. De heeren J. Spek te Boskoop. G. Kcessen te Aalsmeer en J. K. Budde moesten het keuren, zij bekeken blad en de goudkleurige bloemen aandachtig en wcnschen het met een plant terug te zien, De Kon. Kweekerij Moerheim te Dedems- vaart etaleerde een miniatuur Rhododen dron, n.l. Rh. Lippohaeoides. De struikjes 25 c.M. groot, hadden zich getooid met toef jes lilakleurige bloempjes. Uit Leiden was aanwezig cle heer K. \V. van Veen met vriendelijke viooltjes, tal van Steenbr.ee- ken voor de alpen- of rolstuin een Sleutel bloem met vvijnkleurige bloemen, een snoe zig potje met Silene acaulis major, vol zacht roze bloempjes. Vroolijk bloeiden de in een pan gezette plantjes van Androsace laclea, met witte kelkjes, die aardig togen de rozetten van graan afstaken. Aardig is de Sedum elegans vlridis, die op het eerste gezicht doet denken aan een Wolfsklauw, Lycopodium. Het rots-vergeet- mij-nietje, Myosotis mpicola tooit zich met intens-blauvve bloemen, wrlke men gaarne ziet. Een Boterbloem van de Alpen. Ranun culus alpestris draagt heel bescheiden een wit bloempje, dat recht op een steeltje staat. De heer M. Kloezernan kweekt bij voor keur elplanteusen cactussen cn wat hij daarvan toonde trok aller belangstelling. Voor de Utrechtsche verzamelaars zij me degedeeld, dat wij twee exemplaren op merkten van Cotyledon undulata, waarvan dp blaadjes sierlijk gegolfd, grijsblauw van kleur zijn. Kr stonden tal van Mesembryan theinums tusschen, Echinocactus, Kleinia Haworthie. die wij indertijd uit Cambridge voor den Hortus meebrachten. De bloeien de. kleine plantjes van Euphorbia splen- dens deden het aardig. De locomotief en een aantal wagens gekanteld Machinist overleden De stoomtram der maatschappij Zutphen —Emmerik, welke gistermiddag omstreeks 2 uur uit Zutphen vertrok, is vóór het I-Is- renberg naar rechts uit de rails geloopen. De locomotief reed toen tegen een verhoo ging van den weg en een heg; zij sloeg on derstboven cn kwam achterstevoren in het weiland te liggen. De machinist, B. Steen bergen, uit Doei.incliein, kroop door een opening naar buiten en bleef daar liggen in den ontsnappenden stoom. Te hulp snellen de personen haalden hem daar deerlijk verbrand onderuit. Een spoedig aanwezige dokter heeft hem voorloopig hulp verleend cn per auto naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De man, die zijn bewustzijn niet had verloren, bleek bij opneming in het ziekenhuis over het gansche lichaam hevige brandwonden te hebben' cn is daar gister avond overleden. De personenwagen reed op de locomo tief; de rechterzij wand en het balcon wer den ongeveer 1 M. ingedrukt, cle banken werden ontzet en de deur is afgerukt. Het onderstel werd ook erg verbogen. Eenige inzittende personen kregen lichte verwon dingen: ontvellingen, schrammen, enz. De eerste bagagewagen liep op den ont spoorden personenwagen-en vernielde daar van het achterbalcon. Deze bagagewagen ■ui de volgende sloegen beide naar rechts om. Ook deze wagens waren nogal ontzet. De laatste bagagewagen bleef op de rails staan. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. spelen van een lied als dit (de Internatio nale) niet mag plaats hebben. En de in-, structie zal moeten omschrijven, dat liede ren van politieke strekking niet meer mo gen worden gespeeld." De heer Crevecoeuy' heeft, zegt de burgemeester, beloofd, da|, het niet meer zal gebeuren. De heer Rodenburg (S. D. A. P.) keuyt de houding van den heer Kofman sterk jif en brengt een woord van hulde aan df,n beiaardier. Ook spreekt hij een woord vpn afkeuring uit over het strenge optreden v<an den burgemeester tegenover den heer Ore- vecoeur; spreker wenscht de instructie pn» gewijzigd te laten. Nadat verschillende sprekers het vvoprd hadden gevoerd, stelde de heer Rodenburg een motie voor, waarin het pas door riem gesprokene was vastgelegd. De burgemeester stelde een motie ,van vertrouwen in het beleid van B. cn W. yoor, welke motie met 7 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Over wijziging van d« in structie van den beiaardier werd niet meer gesproken (Hbld.) DE „INTERNATIONALE" TE ENKHUIZEN. De behandeling In den Raad. Naar aanleiding van de vragen van het chr.-hist. raadslid Kofman en de interpel latie van cle soc.-dem. raadsfractie deelde de burgemeester in de gemeenteraadszit ting van Maandag mede, dat hij tot den beiaardier naar aanleiding van het spelen van cle Internationale op 1 Mei, heeft ge zegd „Ik moet u hierover mijn grootc afkeuring mededeelen. U hadt dit eerst moeten vragen. De toren moet neutraal blij ven. Ik heb er geen woorden voor, hoe ver keerd ik dit van u vind. 't Was groot kwa- jongenswerk van u dit er op te wagen, ter wijl u toch wist, dat cle meerderheid van Jen Raad zich had uilgesproken dat het Uit de praktijk van de Lcidsche woekerbestrijding Rooie Griet Een naam, bekend in alle stegen, sloppen en breedere volksbuur ten van Leiden. Maar een naam, die een koude rilling bezorgt aan zoovele moeders, die bij al haar zwoegen en sloven nog ge bukt gaan onder den looden last van de schuld, die zij elke „week" moeten afdoen aan Rooie Griet. Want Griet is geldschietster. Een week duurt echter bij Griet soms maar enkele dagen, zoodat haar klanten meermalen bin nen twee of drie dagen niet de terugbeta ling moeten klaar staan. Ze leent bedragen uit van 5 tot ƒ100 en een enkele maal ook wel een hooger bedrag. De rente bedraagt 10 cent per week van eiken gulden, terwijl van elk geleend bedrag eerst een flinke gift moet worden gegeven. De „klanten" weten uit ervaring, dat zij, als ze Griet niets geven, uit de gratie ra ken en niet meer bij haar terecht kunnen. Zoo geeft men b.v. bij een bedrag van ƒ100 een gift van ƒ7.50, bij een bedrag van 50 een gift van ƒ5 enz. Daarna be gint de terugbetaling van de volle som in „vveek"-termijnen. Griet bepaalt de grootte van het wekelijks terug te betalen bedrag met de bekende „billijke" rente naar de financieele draagkracht van haar slacht offers. Dat bedrag is echter meestal te groot cn vormt daarom een ondraaglijk en last voor de terugbetalers, b.v. ƒ5.50, ƒ3.30 enz. per week. Om de drukkende zorgen wat te doen ver geten, offreert Griet bij het leenen een bor rel aan haar klanten men gebruikt clan gezamenlijk bij zo'o'n gelegenheid één, maar meestal meer maatjes echte jenever, die Griet door de bewuste leenklant laat beta len. Griet neemt tevens die gelegenheid te baat, om op een handige manier aan haar klanten nog een en ander op te dringen, want ze verkoopt ook bier. koff-e, thee, suiker, tabak, sigaren en siga reilen. De klanten durven niet weigeren en koopen. om maar goeie vrinden te blijven. Al deze artikelen zijn veel duurder dan in den win kel, maar cle kooper krijgt een week „cre- di et". De giften bij het leenen worden echter niet altijd in baar geld gegeven. Griet neemt ook meubelstukken aan, als een spie gel, een kastje enz. Soms is ze tevreden met een of ander onderpand b.v. een prachtig tafelkleed, ter waarde van ƒ30.— Maar zoo'n onderpand krijgt het slachtof fer meestal niet terug. Als ze jarig is geven de gezamenlijke klanten haar een cadeau, om maar in de „gunst" te blijven. Bij niet tijdige terugbetaling gaat Griet haar klanten aan huis opzoeken en zij speelt dan flink op aan de deur. De heele buurt is daar natuurlijk getuige van. Soms dringt Griet door tot in het woonvertrek en daar raast en tiert zij in onvervalscht Leidsche krachttermen, terwijl ze, om haar woorden kracht bij te zetten, af en toe op de tafel bombardeert met haar knuisten. De vrouwen, die in haar handen zijn ge vallen, zijn doodsbenauwd voor haar en durven zich soms geruimen tijd niet op straat vertoonen. Veel vrouwen leenen bui ten weten van haar man en trachten zulks op alle mogelijke manieren voor hem ver borgen te houden. Onnoodig te zeggen, dat zulks den looden last der wekelijkscne te rugbetalingen nog zwaarder maakt. En Rooie Griet heeft vele mannelijke en vrouwelijke collega's. En zij gaan voort en maken slachtoffers in Leiden Zietdaar een staaltje van hetgeen de Woekerbestrijdingscommissie uit den Leid- schen Armenraad bij haar strijd tegen den woeker ter oore kwam. OPLICHTERS. Twee mannen, 27 jaar oud, zijn Maan dagavond in Den Haag aangehouden, als verdacht van oplichterijen en verduiste ringen. Zij gingen een onbewoond huis binnen en bestelden clan in een winkel in de buurt verschillende artikelen. Als deze werden „thuis"bezorgd, stuurden zij den loopjongen weg om wisselgeld te halen. Bij diens terugkomst waren de vogels ge vlogen, en was het huis weer onbewoond. De politie heeft reeds eenigen tijd ge leden tegen deze praktijken gewaar schuwd beide personen aan te houden. Langestraat 49. Tel. 190 Wij ontvingen zoo juist een pracht-collectie van de nieuwste en Corsetten met zijsluiting. Lange Beekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staatU borg voor een soliede uitvoering HANDEL IN GEDISTILLEERD WIJNEN EN LIKEUREN MA.SA'S „OUWE DU1J® Aanbevelend, S. H. MASSA HAVIK 41 TELEFOON 292 Eerste Amersfoortsche Stoompers inrichting „QUICK" Stationsstraat 16b Tel. 344 UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Middelburg Dr. H. J. Blikslager, met ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de R.H.B.S. te Oud-Beijerland. Toegekend de zilveren eere-medaille Ser Oranje-Nassau-Orde aan M. Seyfiers, be drijfsleider bij de firma E. v. Kreveld te Veenen daal. De bronzen idem aan Mej. M. Timmer mans, werkzaam bij cle familie Smits te Oisterhout, Noord-Brabant. Op verzoek eervol ontslagen W. van de Water als adjunct-commies bij 's Rijks munt. Bevorderd bij de algemeene Rekenkamer lot hoofdcommies, de commies J. H. de Bruijn en tot adjunct-commies de klerken A. W. van Wijk, H. A. H. van den Heuvel, IJ. Kapteijn, IJ. de Rover en IJ. J. Laken- man. Tot commies de adjunct-commies J. II. Swyser. Benoemd tot surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen A. Adriaanse, A. L. van Exel, M. F. Fokkema, J. Hoogenkamp, J. II. van der Made en G. J. Vogel. Benoemd lot notaris te Vaasscn. gemeen te Epe, C. Bucklingh, candidaat-notaris al daar. Benoemd tot Kantonreehter-plaatsvervan- ger in liet kanton Haarlemmermeer: Jhr. Mr. L. U. Rcngers Hora Siccama, advocaat cn procureur, tevens secretaris van IJaar- lernrnermesrpolder te Haarlem; Mr. D. F. Pont, burgemeester van Ilillegom. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger in den rechtbank Assen Mr. L. H. Stoutjes- dijk, directeur der Nationale Bankvereeni- ging, bijkantoor Assen te Assen. Met ingang van 15 Mei verzoek eervol ontslagen uit den zeedienst. I. Buskop, offi cier van gezondheid le klasse. Met ingang van 1 Juni benoemd tot plant kundige aan het Rijkslan-dbouw proefsta tion voor Veevoederonderzoek lr. Tj. Hui.s- man. te Wageningen. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Het lijk in beslaa ccnomen. Men meldt ons uit Den Haag: Het lijk van cle 20-jarige mejuffrouw A. B.. die Maandagavond bij cle Duinoordkerk op zoo tragische wijze om het leven kwam, is door de justitie in beslag genomen. In )»et gemeente-ziekenhuis is gistermid dag sectie verricht, teneinde officieel de doodsoorzaak te cloen vaststellen. De moordenaar is nog op het hoofdbureau van politie hoogstwaarschijnlijk zal hij morgen ter beschikking der justitie worden gesteld en naar het IJuis van Bewaring worden overgebracht. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Twee gewonden. Gisteravond heeft op den weg tusschen Mierlo en Geldrop een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oorzaak, wellicht door een aanrijding door een andere auto, is een auto met vijf per- sonep, komende van de markt te Eindho ven, tegen een telefoonpaal gereden. Een vrouw werd ernstig en een jongeman \\erd licht gewond. De auto werd ernstig bescha digd. De politie stelt een onderzoek in. X]

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6