L.i. Lyycx&Zoon EEN AARDIG MODEL VOOR SLECHTS F 17.50 "ÉnSCHENLEEFTijd Amerikaansche Corselettes BINNENLAND DE MAASOEVER VERBINDINGEN Files van Kilometers mm Langestraat 49. Wij ontvingen Tel. 190 zoo juist een pracht-collectie van de nieuwste en Corsetten met zijsluiting. smaakt aJs room. EERSTE KAMER. Na een serie kleine ontwerpen van Don derdag is aan de orde de wijziging van het le hoofdstuk der Rijksbegrooting 1920: herstellingen aan het paleis te Araster dam. De heer Polak dringt aan op verder gaande restauratie, vooral inwendig, daar het gebouw in een toestand van verval verkeert en op teruggave van het paleis aan Amsterdam. De Minister van Financiën zal aan ver dere restauratie zijn aandacht schenken doch eerst moet de buitenrestauratie ge reed zijn. De kwestie van de teruggave van het paleis aan Amsterdam is thans niet aan de orde. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Bij de behandeling van het verdrag Ne derland—België betreffende territoriale rechterlijke bevoegdheid enz., zegt de heer B r i t verwerpelijk te achten. Ook dit verdrag heeft politieke beteeke- nis en moet daarom wachten tot de be slissing over de herziening van het groo- tere verdrag is gevallen. Spr. zal tegen stemmen. De heer Michael van Kessenich juicht het verdrag toe en hoopt dat spoe dig een dergelijk verdrag met Duitschland zal volgen. Minister Don 11 er zegt, dat hel verdrag elke'politieke beteekenis mist. Het verdrag beteekent een stap in de richting cener goede rechtsontwikkeling. Daarna wordt het ontwerp z.h.s. aange nomen. Aan de orde is ten slotte het ontwerp tot het in de gelegenheid stellen van hen die ingevolge do wet van 30 December 192G geen visum op hun bewijs vau vestiging hebben ontvangen om alsnog van hun prac- tische bekwaamheid tc doen blijken. De heer D a n z (S.D.) gaat uitvoerig de geschiedenis van deze aangelegenheid na. Jlij zegt geschrokken tc zijn van de toelich ting op het ondeihavige ontwerp waarvan hij in de praktijk verschillende moeilijkhe den verwacht. Over de toepassing der wet is overleg rnet de organisaties van Tand- technici volstrekt noodzakelijk. Het is ge bleken dat de commissie Limburg verschil lende fouten heeft gemaakt, en tandtechnici heeft afgewezen, die volkomen aan de ge stelde eischen voldeden en de daarvoor noodige stukken konden overleggen. Spr. zou instelling van een examen wenschen waaraan alle tandtechnici zouden moeten worden toegelaten. De heer W e s t e r d ij k (V.-D.) verklaart zich voorstander van het ontwerp in de hoop, dat daarmede een einde komt aan de verwarring. Spr. hoopt, dat de examencom missie zoo spoedig mogelijk worde samen gesteld. dat de eischen spoedig worden be kend gemaakt en dat het examen niet lang worde uitgesteld. De minister \an arbeid, de heer SI o te- mak er de Bruine, meent, dot de heer Danz de zaak niet geheel juist inziet. De iweede instantie, die over de toelating var» de technici had te beslissen, had niet over de vestiging, doch over de bekwaamheil te oordeelen. Een tegenstelling tusschen be roepsinstantie en examen is dus niet juist geformuleerd. Nieuwe voorwaarden voor de toelating, gelijk de heer Danz meende te moeten vreezen, heeft de minister niet wil len stellen. Nieuwe stukken wil de minis ter wel ingezonden hebben, doch enkel door hen, die geen stukken hadden inge leverd. Spreker neemt niet aan, dat menschen met voldoende stukken zouden zijn afge wezen door de commissie-Limburg. Spreker streeft volstrekt niet naar een benepen toepassing der wet, dus dit acht fctj niet waarschijnlijk. Aan de eisch van vestiging vóór 1913 v#»oet de' minister vasthouden, omdat het eisch der wet is. Wat het examen betreft, overleg met de organisaties daaromtrent is niet doenlijk. Spreker laat de regeling daarvan over aan drie onpartijdige perso nen. Het examen moet natuurlijk eenvou dig en in de eerste plaats practisch zijn: theorie komt daarbij niet aan de orde. Spoed zul spreker gaarne in zeer ernstige over weging nemen. Het wetsontwerp wordt hierop z. h. st, aangenomen, waarop dc voorzitter de vergadering tol 2S Mei des avonds half 11e gen verdaagt. TWEEDE KAMER. 's-G ravenhage. 16 Mei. De heer Duys meent, dat het verzoek Smith moet worden ingewilligd. De heer Van Gijn \erdedigt het stand punt van de minderheid der commissie, om alsnog arhilv.ige toe i- stamt. Het wetsvoorstel Duys inzake wijziging der Zuiderzeesleunwet wordt alsnog op de agenda geplaatst. Na aanneming van tal van kleine wetsont werpen en conclusies betoogt bij de kwes tie Louise-groeve de Leer B ij 1 e v e 1 d, dat gen aanleiding aanwezig is oiu van de ar bitrale uitspraak af te wijken. De heer Duys (S.D.) Is het geenszins met den heer Bijleveld eens. Het komt her haaldelijk voor, dat de staat bij soortge lijke kwesties geen voldoende rekening houdt met de belanghebbenden. De beer Smith is te goeder trouw door den lands advocaat iu de waan gebracht, dat bij in het gelijk was gesteld. Nu hem is gebleken dat zulks op bepaalde punten niet het ge val was moet aan het verzoek van den heer Smith worden tegemoet gekomen. Van zekere zijde is betoogd dat spreker als so ciaal-democraat zou opkomen voor kapila- listenbelangen. Spr. komt echter op voor het recht en het is hem daarbij onverschil lig of de betrokkene kapitalist is of ar beider. De Kamer heeft een onderzoek in den meest ruimen zin gewild. Zij behoort daarom het gevraagde nadere onderzoek toestaan. De heer Van Gijn (Lib.) verdedigt het standpunt van de minderheid der commis sie om alsnog arbitrage omtrent bepaalde punten toe te staan. Spr. kan zich wel hegrijpen dat men in 192-1 heeft vastgehouden aan een door den landsadvocaat als arbitrageregel aan de re geering voorgehouden beginsel waardoor het financieel nadeel van de contracten voor den staat werd beperkt. Dit beginsel kan echter niet als algemeen geldend wor den beschouwd. De heer Joekcs (V.D.) meent dat het niet aari de Kamer ligt oui in de zaak zelf te treden, doch wil om alsnog de gevraag de arbitrage toe te staan als een eisch van billijkheid n.l. om te doen onderzoeken of de geleden verliezen bij de invoering der i'ijkskolendistributie al dan niet op do Louisegroeve kunnen worden afgewenteld. Spr. ondersteunt het voorstel van de min derheid der commissie om de gevraagde arbitrage alsnog toe te staan. De heer Van Sassc van Ysse 11. icht, waar beide partijen de uitspraak heb ben aanvaard, geen aanleiding meer aan wezig daarop terug le kómen. Mej. Katz steunt het standpunt der min derheid van de commissie. De heer v. d. Waerden heeft den in druk, dat op de Louisegroeve geen onge oorloofde pressie is uitgeoefend. Minister De peer dringt aan op aan neming der meerderheidsconclusic der com missie. Ingaan op het verzoek van de di rectie der Louisegroeve zou een bedenkelijk precedent scheppen. Voor een hernieuwd onderzoek acht spre ker geen termen aanwezig. Na re- en dupliek wordt de conclusie der meerderheid met 4i tegen 32 stemmen aan genomen, zoodat geen hernieuwd onderzoek plaats heeft. De vergadering wordt ge schorst tot 'savonds 8 uur. Te 8 uur werd de behandeling hervat van het ontwerp tot wijziging der begrooting Zuiderzeesleunwet 1928. Een van Rotterdam's tecrc -punten Ook groole steden kunnen hun teere pun ten hebben. Zooals in Utrecht de Smakke- laarsbrug jaren lang een van die punten is geweest waarover de gezamenlijke ver- keersautoriteiten het hoofd hebben gebro ken, zoo is in Rotterdam de verbinding tusschen de beide Maasoevers een van die vraagstukken, die een eeuwige bron van ergernis blijven voor alle inwoners, die daarmee iets te maken hebben cn gewoon zijn hun gemoed in ingezonden stukken in de bladen te luchten. Niemand die er aan twijfelt, dat de stad een tweede oeverver binding, bij voorkeur een, die niet afhan kelijk is van de scheepvaart enz., dringend noodig heeft. Daar wordt ook aan gewerkt. Maar de domheden, die men zoo nu en dan met de ecnige die men heeft uithaalt zijn om in den stijl van den altijd op zijn eigen stad scheldende Rotterdammer te blijven echt Rotterdamsch. De oprit van de Willemsbrug in de v. d. Takstraat, die een jaar geleden gereed is gekomen, vertoonde teekenen van verzak king. Daardoor werd het noodig het Weg dek op te hoogen. Dit werk is ondernomen door Plaatselijke Werken, dat berekende drie weken werk noodig te hebben. Dan werd er alleen overdag gewerkt cn moest de helft van de straat voor het verkeer ge reserveerd blijven. Wanneer er van te vo ren eens even met de politie geconfereerd was, zou dit onzinnige plan zeker niet door gegaan zijn. Maar dat is niet geschied cn ofschoon tnen met den aanvang gewacht heeft totdat de drukte van de twee eerste weekdagen voorbij was, is het Woensdag morgen zoo'n overstelpende stagnatie ge worden, dat de files voertuigen bijna kilo meters ver aan weerskanten van den oprit stonden opgesteld en de voerlieden, chauf feurs en trambestuurders uren vertraging kregen. In den loop van den morgen kwam er een noodkreet van den Bond van Bedrijfsauto houders op het Rotterdnmsche stadhuis in, dat de toestand onhoudbaar was en dat men dringend verzocht alleen des nacht te laten werken. Bovendien liepen er reeds geruchten rond dat men van plan was bij voortduring vnn den toestand de vervoer- tarieven naar de beide Maasoevers met een belangrijk percentage te verhoogen. In den loop van den dag is er toen een partieeie verbetering aangebracht, doordat men den arbeid heeft gereduceerd tot een vierde gedeelte van den rijweg, waardoor de stagnatie 'ook beduidend terugliep. Slechts één vrees blijft over: of het geheele werk nu in plaats van drie, zes weken zal duren? DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Verbeteringen. Te Botterdam zijn Dinsdag twee belang rijke aanbestedingen van gemeentewege ten behoeve der havens gehouden. Aanbesteed is eerst: het leveren en bedrijfsklaar opstel len van 12 electrisch gedreven Volportaan- kranen ten behoeve van de Gem. Handels- Inrichtingen. Ingeschreven was door Nagel cn Kemp A.G Hamburg 5G0.500; E. Becker, Berlijn G0G.000; Ardelt Werke, Ebertswalde 592.800; Ba mag, Berlijn GS7.000; Figee, Haarlem 438.400; Ned. S taai-Industrie, Rotterdam 566.400; Deraag, Duisburg 590.020; Losenhauscn Worke, Dusseldorf 903.000; Voorts is aanbesteed het bagger- cn het opspuitingswerk voor de nieuwe Petroleum haven te Rotterdam on.der Pernis. (het ver werken van VA millioeri M\ grond). Ingeschreven hadden Ned Aannemings-Mij., den Haag 037 per M3. De Vries en v. cl. Bos te Utrecht 0.13; L. Volker Azn., Sliedrecht 0.41. De gunning wordt later bekend gemaakt. KIND ONDER EEN AUTO. Hedenmorgen is het 10-jarig zoontje van den heer B. te Andijk overreden door een van den Proefpolderdijk achteruit rij dende auto. Het knaapje was onmiddellijk dood. Den bestuurder treft geen schuld. SCHOLEN MET DEN BIJBEL. Eet diploma van den Schoolraad. Voor het examen voor het diploma van den Schoolraad voor de scholen uiet den Bijbel zijn geslaagd de damesM. S. Som- ker te Midwolda; N. Faasse te Oostdijk H. W. Welmers te Middelburg; S. Haver kamp te Bergenthem; G. Doorn te den Haag; B. P. Kooijman te Delft; C. K. den Boer te Papendrecht; M. van Leeuwen te Scheven ingen: E. P. Alderwerold le Den Haag; B. v. d. Beukei le Delft; J. Pleiter te Buiksloot; J. Visser te den Haag; G. M. Noordhof te Amsterdam; E. Veldman le Ten Post; M. J. van Dam te den Ilaag; A. Bouter te Harderwijk; T. II. Weslerop te den Haag; J. E. M. Scheenstra te den llaag, A. P. J. C. IJkel le Amsterdam cu A. Kore mans tc Haarlem, allen met aanteekening van de Vereeniging van Christ Nat. School onderwijs cn met aantéèkenïng van Itet Ge reformeerd Schoolverband. Mej. H. Barendrecht te Brouwershaven zonder aanteekening; Mej. G. van der Werf te Amsterdam met aanteekening van het Gereformeerd Schoolverband en mej. M. J. de Bruin te Bennekom rnet aanteekening van de Vereeniging van Christ. Nat. School onderwijs. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER. NED. HERV. KERK. VII. De Ring Zuidhorn heeft 0111 nadere in lichting gevraagd over een beslissing in cassatie d.d. 14 Nov. 1928 door de Synodale Commissie genomen. De Ring wordt verwe zen naar de overwegingen welke in die be slissing ziju opgenomen. Over het verzoek van voorlichting van den kerkeraad te Dirksland betreffende een erflating welke deels aan de kerkelijke deels aan de burgerlijke gemeente ten deel is gevallen, zal het advies van den rechts kundigen adviseur der Synode worden in gewonnen. De „Deutsche Evangelische Gemeinde" te Athene heeft steun gevraagd voor een nieuw kerkgebouw in die stad. Deze zaak wordt aanbevolen door den heer A. J. 't Hooft te Athene, optredend als tolk van de Nederlanders aldaar, die leden dier ge meente zijn geworden. Het verzoek wordt gesteld ten fine van advies in handen van de Commissie voor correspondentie met buitenlandsche kerken. Die zelfde Commis sie zal hebben te adviseere» over de uitnoo- diging van de „Eurppaische Zentralstelle für Kirchliche Hilfsaktionen", orn vertegen woordigers te zenden naar de .Konferen? zür Lage des Europaischen Protestantis raus", op 23—24 Augustus a.s. te Bazel. Het is nu zeven jaren geleden, sinds de gedenk waardige Bethesdaconferentie te Kopenha gen werd gehouden, welke 0.0. tot oprich ting van de Zentral-Stelle heeft geleid. Met is wenschelijk opnieuw een authentiek overzicht te verlangen over den toestand van het Protestantisme in Europa, en de onderlinge bereidheid der Evangelische kerken tot hulpverlcening binnen het groo le oekumenische kader te bevorderen. De Belgische Zendingskerk zal op 21—20 Juni liam- Synode houden te Framenes bij Mons. Do heer baron E. Prisse zal worden uitgevaardigd de Synode der Ned. Her vormde Kerk op de bijeenkomst te verte genwoordigen. De Raad van beheer heeft geantwoord op het verzoek van de Algemecne Synodale Commissie, om een lijst over te leggen van gemeenten, aan welke de in art. 4 van het reglement op de bijdragen bedoelde facili teit is verleend. De Raad van beheer ach» bet opnemen van zulk een lijst in zijn jaar verslag practisch onuitvoerbaar, omdat ook alle redenen zouden moeten worden gepu bliceerd welke voor het verleenen van da* faciliteit bestaan. Hij is echter bereid, aan de Algemeene Synodale Commissie over elk geval volledige inlichtingen te verschaffen Een Commissie ad hoe heeft behandeld de vraag, in hoever met de z.g. vicarie-goede- ren overeenkomstig de bestemming dier goederen wordt gehandeld. De bespreking vun het rapport zal in een volgende zitting WOi rlfi rt.-»T|c/oT£n_ Het verzoek van een gemeente om goed keuring van bestekswijziging wordt gesteld in handen van den bouwkundigen adviseur voor Noord-Holland. Een verzoek om steun uit Synodale fond sen, dat tijdens de voorjaarsvergadering was ingekomen zonderbijvoeging van de noodige stukken, kon niet in behandeling worden genomen. Aan het bestuur van het Fonds Mortier zal worden bericht, dat do Algemeene Sy nodale Commissie de voortzetting van zijn arbeid len zeerste op prijs stelt. ONDER EEN AUTO BEKNELD. Te Heemskerk is Dinsdag een man door een auto aangereden. Hij geraakte er zoo danig onder beklemd, dat de auto opgevij zeld moest worden om hem te bevrijden. Hij bekwam zeer zware verwondingen aan het hoofd, terwijl een been verbrijzeld werd. In zorgwekkenden toestand weid hij naar het St. Antoniusziekenhuis te Velscn over gebracht. HONDERDEN KONIJNEN EN EENDEN VERBRAND. Te Heeswijk is een schuur van den winke lier M. v. d. Elzen, waarin gevestigd was een Chinchilla-konijnenfokkerij, afgebrand; 270 konijnen kwamen in de vlammen om. Te Someren brandde de eendenstal van den heer Duisters te Nederweert afISO eenden vonden den dood in de vlammen. J. LAZONDER. Het was vandaag 40 jaren geleden, dat do heer J. Lazonder, directeur van den post-, chèque- en girodienst, bij het Rijk in dienst trad. Op uitdrukkelijk verzoek van den heer Lazonder die thans met klein verlof uit- stedig is had geenerlei huldiging plaats. Niettemin kwamen ontelbaar vele geluk- wensclien in allerlei vorm, waaronder een aantal bloemstukken, binnen. De minister van Waterstaat, mr. Van der Vegte, deed in een schrijven van zijn sympathie blijken en de directeur-generaal der P. en T., ir. Danime, dio op bet oogenblik ter bijwoning van de bijeenkomst der Wereld-Postunie te Londen vertoeft, zond van daar een tele- grafischeil gelukwensch. DE STAKING IN OOSTELIJK GRONINGEN. Actie van den rijksbemid delaar. De heer J. B. Westerdijk, rijksbemidde laar in het eerste district, heeft nu de directie van de N.V. Johannes Kerkhoven Polder cn het Gemeentebestuur van Gro ningen alsmede het hoofdbestuur van den Nederlandsclien Laiidarbeidcrsbond tegen vandaag cn morgen uitgenoodigd tot bij eenkomsten voor het-géven van de noodige inlichtingen betreffende de stakingen dor landarbeiders op de boerderijen in den Kerkhoven Polder en van de stad Gronin gen in den Dollard Polder. EEN GIFT VAN Z. H. DEN PAUS. Voor hot Zouavcnfonds. De Paus heeft door bemiddeling van Z. Ex. Mgr. L. Schioppa, internuntius te 's-Gra- venhage, een bedrag van 3000.ge schonken voor het fonds der zouaven. (Msb.) GEVAARLIJKE MELK, De kantonrechter te Almelo heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen G. J. O., melkveehouder te Zendoren, gem. Borne, cn hem veroordeeld wegens het afleveren van melk, afkomstig van een koe, die leed aan open tuberculose (waarbij de smetstof van deze ziekte was uitgescheiden), welke molk was vermengd met andere melk, tot een geldboete van 200, subs. 100 dagen hechtenis. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. De begrafenis van het slachtoffer. Na een rouwdienst in huis is Donder dag op de algemeene begraafplaats ter aarde besUld het stoffelijk overschot van de op zoo tragische wijze Maandagavond nabij de Duinoordkerk om het leven geko men Mejuffrouw B. op wie door haar ver loofde vier revolverschoten werden gelost. Uitgebreide politiemaatregelen voorkwa men den toeloop eener grooto volksmenig te. Op de begraafplaats waren aanwezig een groot aantal ambtgenooten van den zwaar getroffen vader en tal van leden van de meisjes vereeniging van de Duinoordkerk. Nadat de Vader een kort aandoenlijk woord had gesproken en Ds. Creutzberg van de Duinoordkerk een Bijbeltekst had uitgesproken, werd de droeve plechtigheid beëindigd met het gemeenschappelijk gebed De 20-jarig O. de C., die in verband met den moord in bet park Zorgvliet is gear resteerd, is hedenochtend ter beschikking van de justitie gesteld cn in het Huis van Bewaring opgesloten. STAATSCOURANT. Op verzoek wegens volbrachten dienst tijd eervol ontslagen met ingang van 2 October de luit.-gcneraal-commandant van het leger en hoofd van het departement van oorlog in Ned.-Indië H. L. La Lau rnet dank voor de vele en gewichtige diensten; benoemd als zoodanig dc generaal-ma- jaar van voormeld leger H. A. Cramer; benoemd bij de pensioenfondsen voor de koloniale landsdienaren tot directeur V. L. Slors, thans 2o directeur; tot tweeden directeur A. de Bruijn, thans hoofdambte naar; tol hoofdambtenaar C. C. P. Sigelius, thans tijdelijk werkzaam gesteld; bij K B is aan den eervol ontslagen rna- joor-titulair der artillerie D Rijnders, ad junct-directeur der artillerie-imichtingcn vergunning verleend tot het aannemen cn dragen van de.ordeteekenen van Ridder in de Oi de van Dan nebrog. KLEEOIMG MAGAZIJN EM DE CHRISTIAN MICHELSEN.' Het ziet er naar uit dat de berging van het Noorsche s.s. Christian Michelsen, dat op liet strand in Hoek van Holland sinds November van het vorige jaar vastzit, zal moeten worden opgegeven. Het schip zit vlak tegen den duinrand aan cn daarom was het noodig een groote geul te graven naar de zee, wilde men eenige kans heb ben om het vlot te brengen. Bovendien rnocst er rond het schip een groote geul worden gegraven om het vrij tc maken. Daartegen hebben de hoogheemraden van „Delfland", dat er vlak achter ligt, zich evenwel verzet. Zij waren van oordeel dat de duinrand daar zoo dun is dat het achter liggende land in gevaar kwam wanneer er een geul vlak tegen de duinen aan werd gegraven. De Bergingsmaatschappij L. Smit en Co.'s Internationale, die zal trach ten het schip vlot te brengen, heeft thans te kennen gegeven, dat zij het bergings werk zal moeten opgeven, wanneer do hoogheemraden niet van hun eisch om den duinrand door een dijk of een damwand te beschermen, afstappen. Men heeft n.l. ge poogd een damwand te heien, maar een schelpenlaag die onder het zand zit belet dit. En het maken van een anderen dijk zal zoo lang duren dat dan de gunstige tijd voor het vlotbrengen van het schip verstre ken zal zijn. Bovendien wordt het dan later dan 15 September, hetgeen ook de uiterste termijn is die door Delfland is gesteld. BOSCHBRAND. Bij het Rijkskrankzinnigengesticht te Eindhoven is 20 H.A. jong bosch, eigendom van mevr. wed. van Hapert cn mr. H. Pas toors, afgebrand. EEN GESPREK OVER 17.000 K.M. Den Haag—-Sydney. De directeur in Nederland van de K. P M., de heer J. D. Brand vertelt aan het Hbld. hoe hij onlangs op uitnoodiging van het Hoofdbestuur der P. T. T. draadloos een gesprek heeft gehouden met den ver tegenwoordiger zijner maatschappij te Sydney (N. S. W.). Te kwart over vijf ging de bel van mijn kantoottelefoontoestel en vornam ik uit Den Haag dat Sydney op komst was. Binnen eenige seconden hoorde ik een stem, die ik duidelijk als die van mijn vertegen woordiger herkende. Gedurende de eerste minuut moest ik eenige malen herhaling van een zin vragen, hetgeen dan onmid dellijk zeer duidelijk geschiedde. Geduren de de laatste 10 minuten die het gesprek duurde, liet de duidelijkheid niets tc wenschen over. De klok stond in Sydney op kwart over drie 'snachts en cle heer Bakker, die de leiding onzer zaken in Australië tijdens het Europeesch verlof van den heer Pronk waarneemt, bevond zich in zijn eigen huis buiten Sydney. Aan deze zijde werd, behalve door 011- dergoteekende. ook gesproken door den procuratiehouder, den heer Ter Poorten, en door genoemden heer Pronk. Wij waren alle drie zeer voldaan over het succes van dit proefgesprek, dat draadloos via Ban doeng geleid werd. Men begrijpt, dat de heer Brand vol be wondering is voor de geweldige prestatie hier vertoond en de P. T. T. dankbaar is voor hetgeen, zij tot stand brachten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2