WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 1 56.- UTR.SIRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 VERGADERING DER „ENKA" Humorhoekje GROOTEBOSCHBRANDBIJ 01RSCH0T ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ TILBURG BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker De samenwerking met de groot producenten van kunstzijde Heden vond onder presidium van Prof. Pr. A. F. Holleman de jaarltjksche alg- ver gadering van de „Enka" plaats in hot ge bouw der Industrieels Club te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 12028 aandeelen, recht gevende op 94 stemmen. Nadat het jaarverslag, balans en winst en verliesrekening waren goedgekeurd en de heer Holleman bij acclamatie tot com missaris was herbenoemd, heeft deze de navolgende verklaring afgelegd: In het Jaarverslag van de Directie aan deze vergadering gebracht wordt te kennen gegeven, dat men het tijdstip gekomen acht om te trachten tot een nauwere aaneen sluiting tusschon groote producenten van kunstzijde te geraken. Mede naar aanleiding van geruchten zoo wordt gezegd welke hieromtrent in enkele buitenjand- sche bladen verspreid zijn, is het ons een groot genoegen U de volgende mededeeling le kunnen doen: „Langdurige onderhandelingen, welke ge voerd zijn om tot een regeling der Duitsche markt te geraken, hebben zoowel de Directie en Commissarissen van de Vereinigte Glanzstof Fabriken te Eiberfeld als die van de Enka er van overtuigd, dat het niet alleen in de belangen der beide genoemde vennootschappen, maar ook de bevordering van een meerdere overeenstemming betref fende den verkoop met andere groote pro ducenten zou dienen, indien het tot een zoo volledig mogelijke samensmelting van alle belangen van de V.G.F. on de Enka zou kunnen komen. Ofschoon wij op het oogen blik nog niet in bijzonderheden kunnen treden, kunnen wij U tot ons genoegen bo richten, dat de betreffende onderhandelin gen zich gunstig ontwikkelen, zoodat wij U waarschijnlijk binnenkort nadere voorstel len over deze voor onze vennootschap uiterst belangrijke aangelogenheid zullen kunnen voorleggen." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat zoools bekend le Enka reeds eenigen lijd geleden tot overeensteming is gekomen met hare Hollandsche concurrent, de Holl Kunstzijde Industrie te Breda. Beide Hollandsche maatschappijen bezitten groote belangen bij diverse Europeesche cn Arnerikaansche dochter-industrieën. AUTO-ONGELUK BIJ OOSTERBEEK. Eén ernstig gewonde. Hedenmiddag omstreeks 12 uur beeft na bij Mariëndaal te Oosterbeek een ernstig ongeval plaats gehad. De krantenbezorger Jansen uit Arnhem stak per rijwiel de Utre^htsche straat over, juist toen een auto. bestuurd door den heer C. Bakker, passeerde r heer Jansen werd gegrepen en ernstig ond. Hij is naar het zieken huis te Arnhem overgebracht. De auto kwam, doordat de heer Bakker nog wilde uitwijken door het hek van Mariëndaal in de moestuin terecht en werd ernstig be schadigd. De heer Bakker bekwam geen letsel. MAN IN BRAND. De 25-Jarige schilder C. S. te Rotterdam is gisteren toen hij werkzaam was op het dak van een pand aan de Adrianastraat al daar, doordat zijn kleeren in aanraking kwamen met een brandende spirituslamp, in Lrand geraakt. Een passeerende agent van politie hoorde den man om hulp roe pon cn rende naar boven. Hij heeft S. in de dakgoot gelegd, waarin nog een dun laagje water stond, terwijl hij hem de klee ren van het lijf rukte. Daarna heeft hij den man met lijnolie gewreven. Ten slotte is S.. die brandwonden aan den rug had, naar het ziekenhuis aan den Conlslngel gebracht. ONGELUK OP EEN ZINKWITFABRIEK. Door gasverstikklng om het leven gekomen. De scheikundige Werleman van de zink- witfabrleken te Maastricht is gistermorgen dood in het laboratorium gevonden. Hij is tengevolge van gasverstikklng om het le ven gekomen. Het slachtoffer was 65 jaar oud. VIER BOERDERIJEN AFGEBRAND Te Margraten (L.) Gistermorgen 7 uur is brand ontstaan in een complex van zes woningen te Margra ten (Limb.) De brandweer uit Maastricht die om 9 uur gealarmeerd .werd. kon met het water uit een plas het eenige aanwezige, twee huizen behouden. Vier boerderijen, die bewoond werden, door de wed. Vaassen, de wed. Schijns, Van Overen en Schils, zijn ge heel afgebrand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. DE BIOSCOOP-KWESTIE IN HET ZUIDEN. Algemoene sluiting in Maas tricht. In den Gemeenteraad van Maastricht heeft de burgemeester medegedeeld dat a.s. Vrijdag alle bioscopen gesloten zullen wor den. Do sociaal-democraten dienden een mo tie in om uit te treden uit de Zuidelijke vereeniging tot film na-keuring. Deze motie werd door den Gemeenteraad verworpen. Alleen de sociaal-democraten stemden voor. De burgemeester zei verder nog, als de bioscoopbond niet wil. zullen er nog wel andere middelen zijn om de bioscoophouders aan films te helpen Er worden reeds maatregelen In deze richting genomen. MOTORONGEVAL BIJ HAARLEM. De dnoiijdster gedood. Op de Leeuwerikonlaan te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, reed de motorrijder G. D. uit Haarlem. Doordat plotseling een band leegliep, raakte hij het stuur kwijt cn de motor viel om. Zijn echlgenoote, die op de cjuo zat, kreeg een slag van een der dee ten van de motor op het hoofd en bleef be wusteloos liggen. F.cn arts constateerde schedelbreuk. Mevrouw D. is kort na het ongeval overleden. Haar lijk is op last van den officier van Justitie te Haarlem naar het St Elisabeth Gasthuis overgebracht. INTERNATIONALE NACHTVLUCHTEN. Amsterdam als tusschenslatlon. Donderdagnacht a.s. zal worden aange vangen nachtpostvluchtcn tusschen de Skandinavische landen en Londen, Parijs on Berlijn met Amsterdam als tusschcn- station. ZOLDER INGESTORT. Twee arbeiders gewond. Gistermiddag te kwart voor drie is een gedeelte van het plafond van de in afbraak zijnde bioscoop „De Kroon" in de Dieze- straat te Zwolle ingestort. Vier arbeiders, die daarboven werkzaam waren vielen mee naar beneden. Twee van hen kwamen met den schrik vrij. De arbeider Kip kreeg evenwel een beenfractuur, terwijl de an dere arbeider aan den rug verwond werd. Beide zijn door dr. Scheers ter plaatse ver bonden en naar het ziekenhuis vervoerd. PROF. KAN. 50 jlaar doctor. Prof. dr. P. Th. M. L. Kan, hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Leidsche universiteit, herdenkt Woensdag den dag. waarop hij 30 jaar geleden aan de gemeentelijke universiteit tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Tirmsrer (tot chauffeur, die een overreden voetganger helpt ópstaan) Overtuig Je eerst of het geen verslaggever ts dto mij wil Interviewen r (London Opinion). Twee boerderijen verbrand Ruim 300 H.A. vernield Maandag zijn ruim driehonderd H.A. dennenbosschep onder Oirschot door brand vernield. De schade wordt voorloopig ge raamd op VA ton. De afgebrande perceelcn waren eigendom van de gemeenten Middel- beers en Vessem en van enkele particulie ren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, tip de plaats, waar de brand ver moedelijk is begonnen passeerde tien mi nuten voor het uitbreken van den brand nog de burgemeester van Middelbeers met zijn motor. Er was toen nog geen spoor van nraad te bekennen. Het vuur werd sterk aangewakkerd door den feilen oostenwind en verspreidde zich in tien minuten tljds over een afstand van ongeveer een uur loo- pon. Het toegestroomde publiek geraakte in opgewonden stemming toen het gerucht de ronde deed. dat enkele in het bosch werkzame arbeiders door de vlammen wa ren ingesloten Onder leiding van de politie werd een krachtige poging gedaan om aan fan zijde het bosch brandvrij te houden ten einde den ingeslotcnen een uitweg te ver schaffen. Plotseling verscheen aan den rand van het bosch een tweetal met gekapt dennen hout hoogopgcladen wagens, die in volle lam stonden. De voerlieden, die naast de wagons hadden geloopen, werden als het ware door hun angstige paarden meege sleurd. Gelukkig hadden zij geen ernstig letsel bekomen. Tijdens den brand sloeg het vuur over op de boerderijen, bewoond door P. Raayma- kers en J. Wouter. Beide huizen brandden tot den grond toe af. Eerstgenoemde verloor in den brand vijfhonderd gulden baar geld van hemzelf en ongeveer tweeduizend gul den, van zijn moeder, welk geld hij in be waring had. terwijl ook een koe, vier var kens, een geit en eenige kippen in de vlam men omkwamen. Raoymakers was slechts laag verzekerd. De brandweer uit Oirschot Middelbeers, waarvan de eerste met de motorspuit en schuimbluschapparaten aan wezig was, stond vrijwel machteloos tegen over het geweldige vuur. KLOKKENSPEL EN INTERNATIONALE. Hoi Enkhuizenscho geval* De heer R. G. Crevecoeur beiaardier to Enkhulzen schrijft in een ingezonden stuk in do Knkhulzer C t.: Naar aanleiding van het verhandelde in de Raadsvergadering van 13 Mei 1.1. en van berichten in andere dan Enkhuizer bla den, die, voor zoover ik ze onder oogen kreeg, de zaak niet zuiver weergaven, voel ik mij gedrongen zelf de geheele toedracht van de geschiedenis (n.l. het spelen van de „Internationale" op 1 Mei) eens uiteen te zetten. Volgens mijn Instructie als beiaardier, ben ik verplicht eiken Woensdag van 11 tot 12 op den Zuidertoren te carilloneeren; dus dit jaar ook op Woensdag 1 Mei. Aan gezien voor de voorgenomen restauratie van'den Beiaard ook zoovele S D.A.P.-ers hunne gaven hebben geschonken en beden kende dat het carillon alle stadgenooten geldt, vond ik het billijk dat ook eens hun lied van den toren klonk, dat ik tusschen andere nummers door speelde. Den volgen den morgen had ik een geheel Beiaard concert aan don verjaardag van Prinses Ju liana gewijd. Dat de Gemeenteraad zich in eene vorige vergadering zou hebben uitgesproken tegen het spelen van dat lied te zijn, was mij vol strekt niet gebleken. In elk geval was mil daar geen mededeeling van gedaan en Ik was, volgens mijn instructie, geheel vrij ge laten in de keuze der (o spelen stukken. De uitdrukking „kwajongenswerk" van onzen burgemeester in de laatste Raadsver gadering aan mijn adres, was dus min stens genomen ondoordacht en ik laat dio verder geheel voor rekening van Z.E.A. Al leen moet ik hierbij even aanteekencn dat Z.E.A. mij bij het persoonlijk onderhoud noodzaakte, hem de verzekering te geven, dat, wanneer B. en W geen politieke(lie deren meer van den toren wenschten te hooren, ik daar natuurlijk aan zou vol doen. Door deze belofle ben ik, nu het mij ge bleken is dat een zóo groot deel van den Raad mij In mijne keuze vrij wil laten, in een moeielijke positie gekomen. Want moet ik nu mijn betrekking van klokkenist ver vullen als „kunstenaar", óf als „bezoldigd Gemeente-ambtenaar"? In het laatste ge val zou mijn instructie scherp moeien om lijnd worden, want dnn zou ik, behalve de „Internationale", ook geen liederen als ..Zij zullen hem niet hebben", „Een vaste Burcht is onze God" en meer andere mo gen spelen, daar die ook door andersden kenden kwetsend zijn. in welke geest ook de burgemeester in de laatste Raadszitting sprak Vee! duidelijker is mij dus de zaak door de Raadsdebatten niet geworden. WINKELDIEVEN GEPAKT TE ROTTERDAM. Drie buitonlandors opgesloten. Dezer dagen heeft een rechercheur van de Rotterdamsche Centrale Recherche een vrouw van Zuidelijk type betrapt bij een winkeldiefstal. Hij heeft de vrouw niet da delijk aangehouden, maar is haar gevolgd zoodat hij gelegenheid kreeg op te merkon dat zij in verscheidene winkels diefstallen pleegde. Later hebben zich nog een man en een vrouw, waarschijnlijk landslieden, bij haar gevoegd Toen vond hij het oogen- blik gekomen om ze alle drie naar het Rotterdamsche hoofdbureau van politie te brengen. Daar constateerde men dat de vrouwen onder hun wijde rokken groote hoeveelheden gestolen goederen hadden erborgen die klaarblijkelijk alle gestolen waren in winkels. Bovendien hadden zij nog een koffer bij zich die ook met gestolen goederen was gevuld. Het drietal waarvan de man uit Tripolis kwam, is in verzekerde bewaring gesteld en later naar het Iluis van Bewaring overgebracht. Voorts is te Rotterdam ingebroken in den kaashandel „Gouda" aan den Haringvliet. Men h .eft zich met valsche sleutsls toegang verschaft tot een nevenstaand leeg pand on vandaar ging men over het dak naar fjet kantoor van den kaashandel. Het slot van het oud model brandkast is uitgeboord de inhoud is gestolen. Ook zijn verschillen de lessenaars opengebroken. Aan geld en zegels wordt een bedrag van ongeveer f 450 vermist ERNSTG ON jEVAL BIJ NIJ.slEGiN Een arbeider gedood, zes gewond ÏS J&. Gistermorgen te ongeveer half elf had op don Ouden Ubbergschcn Hollen Weg bij Nijmegen een ernstige aardstorting plaats toen men bezig was met het graven van een sleuf voor de watervoorziening van Beek—Ubbergen, welke werkzaamheden werden uitgevoerd door de firma Wilson uit don Haag. Toen men genaderd was tot een punt van den stellen weg, waar een betonnen muurtje staat, stortte dit muurtje plotseling in en werden tien arbeiders on der zand en beton bedolven. Oogonblikke- Mjk werden roddingspogingon gedaan cn drie arbeiders konden bevrijd worden. De anderen werden allen min of meer zwaar gewond. De pas gehuwde jeugdige arbei der .1. Bons uit Groesbeek bij Nijmegen werd dood gedrukt. De arbeider P. van As- selt uit Baarn werd zwaar gekneusd. M. Thijsscn uit Groesbeek kreeg eon schedel fractuur. Emmers uit Groesbeek brak bei de beencn en Sehoofs eveneens uit Groes beek word zwaar inwendig gekneusd, terwijl twee arbeiders slechts licht gewond wer den. Door de geestelijke uit Bcek-Ubbergen en door doktoren werd de eerste hulp ver leend. De gewonden werden per auto bran card naar Beek en Nijmegen vervoerd. Voor hen is geen onmiddellijk gevaar to duchten. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDERS. Een hunner gewond. Op den Monsterscheweg nabij het gesticht Bloemendaal onder Loosduinen zijn gister namiddag tegen half zes twee motorrijders met elkander in botsing gekomen. Een hunner, de 23-jarlge A. v. Z., wonendo aan de Tholenschcstrfaat (Duindorp) te 'sGra- venhage, kwam zoodanig te vallen, dat hij met een gecompliceerde breuk aan het lin kerbeen en verschillende verwondingen werd opgenomen. Door tusschen komst van den Eerste hulp-dienst is de getroffene ter verpleging naar het Roode Kruis-ziekcnhuis overgebracht. Een broer van Van Z., die op de duo zat, werd aan het gelaat gewond. De andere motorrijder kwam met den schrik vrij. ZIEKTEVERZEKERING. Algemeene vergadering Centrale Onderlinge. der De Centraio Onderlinge, bedrijfsvereni ging voor ziekteverzekering, hield dezer dagen haar jaarlijksche algemeene leden vergadering te 's Gravenhage. De voorzitter van den raad van beheer, prof. dr. J. A. Veraart, wees in zijn opo- tlingswoord met groote voldoening op de belangrijke uitbreiding, welke de C. O. blij kens het jaarverslag heeft mogen onder gaan. Het loon, dat door de aangesloten le den aan de voor ziekengeld-uitkeering ver zekerde arbeiders werd uitbetaald, bedroeg in 1928 bijna 6 milliocn gulden meer dan in 1927, waaraan nog kan worden tooge- voopd; dat dit loonbedrag sedert 1 Januari 1929 weder is gestegen met ruim 3 millioen gulden, zoodat de C, O. thans kan bogen op een omvang van ruim 30 milloen gulden verzekerd loon. De vergadering keurde het door de direc tie (dr. E. J. Buning) uitgebrachte jaarver slag en de rekening en verantwoording over 1928 ongewijzigd goed. Voorts werden eenige wijzigingen in hei algemeen reglement aangebracht en de af- trcdonc'e leden van den Raad van Beheer toet algemeene stemmen herkozen. Met buitengewone instemming mocht de vergadering ten slotte vernemen, dat de Centrale Onderlinge als één van do groot ste instellingen op ziekteverzekeringegebied aan de uitvoering van de ziektewat zal kunnen medewerken en als bedrijfs"ereeni ging in den zin dier wet zal kunnen wordcD erkend. LASTIGE TREINREIZIGERS. De warmte en alcohol. Maandagavond kwam bij den stationschef te Leiden, van het station Haarlem, telefo nisch bericht binnen, dat een vijftal En- gelscho zeelui, die met den trein van 21.15 van Amsterdam naar Rotterdam waren vertrokken en die «enigszins onder den in vloed van alcohol waren, het hunnen me dereizigers zeer lastig maakten. Df sta tionschef te Leiden gaf hiervan kennis aan de politie, bij aankomst van den trc:n was toe een tiental agenten aanwezig, die de zeelieden er uit verwijderden en over brachten naar het politieposthuis aan de Steenstraat. In een ander rijtuig van den zelfden trein zat een Hagenaar, die het eveneens zijn medereizigers lastig maakte. Hij onderging hetzelfde lot. Het overbren gen naar het posthuis veroorzaakte een grooten volksoploop. Nadat zij een half uurtje waren vastge houden -en hun identiteit was vastgesteld nn de gemoederen wat waren gekalmeerd heeft de politie hen weer losgelaten De trein had een tiental minuten vertraging. Eeo ernstig gewonde Om half negen gistermorgen is op den Rijksweg den Bosch—Tilburg bij Cmatre Bras een Chevrolet auto, die reed van Oisterwijk naar Udenhout, in de flank aangereden d">or een Nash auto. De botsing wós zoo hevig, dat de Chevrolet auto totaal versplinterd werd. In dezen auto waren gezeten dp heer Eysbouts, klokkenfabrikant te Asten die een arm brak cn door glas scherven in 't gelaat werd verwond, een zoon van den heer K. en de chauffeur De zoon kwam met den schrik vrij. de chauf feur werd aan de hand gewond De heer E. moest naar 't Ziekenhuis te Tilburg worden overgebt acht, waar hij ter verpleging is op genomen. De inzittenden van den Nash auto de heeren VV. Bijvoet cm Jansens, eveneens uit Tilburg afkomstig, werden niet noemens waard gewond. De Nash auto werd even eens zwaar beschadigd. Vermoedelijk is de botsing ontstaan doordat de chauffeur van de Chevrolet niet goed heeft uitgekeken, Dc politie heeft proces-verbaal opgemaakt. EXCURSIES VOOR BOTANISCHE !'1 STUDENTEN. Vanwege het Rijks Herbarium worden voor studenten bij voldoende deelneming twee excursies voor systematische botanie georganiseerd. De eerste excursie vindt plaats door Zuid-Limburg, d« tweede helft van Juni: de tweede naar de Vallóe du Prient (Valais) in de tweede helft van Juli. Deelnemers kunnen zich tot en met Zater* dag a.s. bij het Rijks Herbarium in dt Nonnensteeg to Leiden opgeven. NACHTELIJKE KANOTOCHT OP ZEE, Een Utrechtsch student, in de kon. Zondagnacht te ongeveer half twee is aan het strand bij de Baljuwstraat te Kat wijk aangekomen een kano, waarin een Duitsche student G. P., wonende te Utrecht. Hij was Zondagmiddag uit Scheveningen vertokken, doch door tegenwind en stroom verhinderd terug te keeren. Doornat cn ver kleumd van koude kon hij tenslotte te Kot- wijk de kust bereiken Het vaartuigje werd tegen het strand opgetrokken en onder po litietoezicht gesteld. Blijkbaar niet afge schrikt door zijn nachtelijk avontuur zou de student gisteren pogen met zijn kano Scheveningen weer to bereiken. TRAGISCH STERFGEVAL. Mon meldt uit Oss, aan de 's Hort. Crt.i Zaterdag had alhier een tragisch sterfge val plaats. De 16-"jarlge zoon van W. van Vlijmen van Dintber, wonende op den Rorghemschen weg alhier, was met eenige zijner kameraden aan het zwemmen in de zoogenaamde Wetering tusschen Lithoyen en Oss gelegen, toen hij in de diepte weg zonk en als levenloos uit het water gehaald werd. Aanstonds verspreidde zich het ge rucht in Oss. dat de Jongen verdronken was zulks werd ook aan zijne ouders gezegd. De moeder schrok hiervan zoo hevig dat zij plotseling ineenzakte en op baar stoel dood bleef Onderwijl waren echter bij den jongen door kunstmatige behandeling de levens geesten wederom opgewekt, cn kwam deze eenigen tijd later gezond en wel thuis. EERSTE KAMER. Vergadering van tien minuten. Vergadering van Dinsdag 28 Mei. Geopend te 8 uur 40 minuten. Voorz. J. J. G. baron v. Voorst tot Voorst. De Voorzitter deelt mee, dat de heer Dobbelmnnn bericht van afwezigheid deze week heeft gezonden wegens ongesteldheid. Spreker deelt verder mee, dat, overeen komstig het besluit van de centrale afdee- llng, morgen in de afdeelingen eenige reeds bekend gemankte ontwerpen zullen worden behandeld en Donderdag andere, eveneens reeds bekend gemaakte ontwerpen, in open bare vergadering zullen worden behandeld. De vergadering wordt te 8.50 verdaagd tot Donderdag 11 uur. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF TE ZAANDAM. Vragen aan B. en W< De heer D. A. Flcntrop (v.-d.) heeft B. cn W van Zaandam verzocht de volgende vragen tot het college te rnogtn richten: le. Is het juist, zooals de couranten ver meldden, dat B. en W. in hun vergadering van 4 Mei j 1. besloten hebben, aan de di rectie der lichtbedrijven opdracht te geven, gedurende de slaking in het houtbedrijf niet over te gaan tot afsluiting, tengevolge van wanbetaling? 2c. Indien deze vraag bevestigend mocht worden beantwoord, waaraan ontleenden B. en W. dan het recht, om zonder machtiging van den raad af te wijken van de bepalin gen, opgenomen in de verordening, regelen de het gebruik van gas cn electrisch licht door particulieren, indertijd door den raad vastgesteld? 3e. Hoe stellen B en VV. zich voor. het doo- hen op 4 Mei j.I. genomen besluit ten uitvoer te brengen? VECHTPARTIJ TUSSCHEN ZUIDERZEEWERKERS. Eén doode en drie zwaar gewonden. Tusschen werklieden van de Zuiderwer- ken op Wlcringon, heeft Zondag, naar het „Volk" meldt, een vechtpartij plaats ge vonden, waarbij één hunner werd gedood en drie ernstig gewonden zijn gevallen*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6