ISISP Schoonmaak Kamperman's Rijwielhandel, GESNEUVELD OP HET VELD VAN EER Stoomen en verven Humorhoekje KIPPEN IN WEILANDEN RADIOPROGRAMMA Onze meer dan 25 jarige on dervinding op rijwielgebied waar- borgt U vakkundige behandeling van Uw rijwiel. Wij verkoopen uitsluitend soliede merken. Kamp 4. Tel. 132. HANDEL IN GEDISTILLEERD - WIJNEN EN LIKEUREN UASSA S SO».U.«TJf ouwe ouiJö Aanbevelend, S. H. MASSA rIAVIK 41 TELEFOON 2 92 Billijke prijzen, vlugge aflevering Eerste Amersfoortsche Stoompers inrichting,QUICK" Stationsstraat 16b Tel. 443 GEEN ZETELS. DAN MAAR RIDDERORDEN Een schrale troost Luitenant Everts heeft zijn plicht tot liet uiterste «edaan Toedracht van het vliegongeval te Bagdad Het is dikwijls niet onvermakelijk te le zen hoe communisten en socialisten elkaar te lijf gaan en de „waarheid" zeggen, zoo merkt de Msb. op. Ie de „Tribune" komt thans weer een stukje voor, betreffende de Belgische soci aal-democraten en de Belgische verkiezin gen. We citeeren: „Onder de Belgische sociaal-democraten heerscht geen verslagenheid, integendeel, er heerscht groote vreugde. Waarom? 22 socialistische kamerleden en senato ren werden op hun verzoek met een rid derorde begiftigd! Daar verdwijnen die verloren 6 a 7 zetels bij in het niet. Waarom deelt „Het Volk" dit heugelijk bericht niet mee aan zijn lezers? Daaruit zou ieder toch kunnen zien, dat de sociaal-democratische leiders nette men- schen zijn, in tegenstelling tot de commu nisten, die eigenlijk voor 99 pet. bestaan uit analfabeten en dronkaards. De sociaal-democraten zijn de partij der nette menschcn, der menschen in rok en hoogen hoed en met een lintje. Wij zijn de partij der haveloozen. Hebben we ooit anders beweerd? Als je een beete een heer bent, sluit je je aan bij de S.D.A.P!" Communisten en socialisten kregen klap pen bij de Belgische verkiezingen. Nu gaan ze elkaar, nog een beetje wreve lig, maar wat plagen. HET CONFLICT BIJ DE NED. STOOMBOOT REEDERIJ. De conferentie van den Rljksbe- middelaar zonder resultaten. De Rijksbemiddelaar mr. Aalberse heeft gisterochtend op het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid een conferentie gehad met partijen, betrokken bij het con flict bij de Nedcrlandsche Stoomboot-Ree- derij (Rijnvaart) te Rotterdam. Deze confe rentie heeft voorloopig geen resultaat opge leverd. De heer Aalberse zet echter zijn be middelingspogingen voort. Blijkens bij het departement van Defensie ingekomen schriftelijk rapport van den lei der der Holland—Indiê-vlucht, den luite nant ter zee eerste klasse W. H. Tetenburg, heeft het vliegongeval in Bagdad zich als volgt toegedragen: Te 10.30 uur v.m. op den 2en Mei j.l. kreeg de officier-vlieger tweede klasse P. E. Everts opdracht om een proef vlucht van ongeveer een half uur te maken met de D 22, ten einde de achtermotoren, waarvan eenige cylinders verwisseld waren, te controleeren. Volgens verklaring van de overlevenden inzittenden, den sergeant- vliegiuigmaker Langeraar en den korpo raal-vliegtuigmaker Simons, liepen beide motoren zeer goed en was de aanwijzing der instrumenten normaal. Op een gegeven oogenblik vloog het vliegtuig in de telefoon draden, welke op ongeveer 45 M. hoogte ove? do Tigris zijn gespannen, waardoor een blad van de voorschroef afsloeg en landing noodzakelijk was. Dit geschiedde op nor male wijze, hoewel snel tegeD den stroom in op het midden van de rivier. Doch daar de Maudebrug zich op betrekkelijk korten afstand van de over de rivier gespannen draden bevond, botste het vliegtuig hierte gen met groote snelheid, waardoor het voorste gedeelte van de romp werd inge drukt en Everts beklemd raakte tusschen brug en achterkant, zitplaats van den be* stuurder Volgens de meening van den lei der van den tocht heeft Everts na het vlie gen tegen de telefoondraden niet anders kunnen handelen dan hij heeft gedaan. Hij is tot het allerlaatste moment op zijn post gebleven, heeft zijn plicht tot het uiterse gedaan en heef daarmede zeer waarschijn lijk het leven van Langeraar en Simons ge red. Op de begrafenis welke den volgenden dag plaats had met volle militaire eer op het speciale kerkhof van het vliegkamp, leidde een Roomsch-Katlioliek priester den grafdienst. De commandant der Britsche luchtstrijdkrachten en bijna alle officieren en manschappen van het vliegkamp waren daarbij tegenwoordig. Bijzondere hulp en bijstond werd onder alle omstandigheden van de Britsche autoriteiten van de Royal Air Force ondervonden DE AANNEMERSQUAESTIE. Einde in het zicht. Destijds hebben wij gemeld, dat de Aan nemersbonden hun actie tegen de borgstel ling en voor de arbitrage hadden opgeschort tot 1 Juni. Intu3schen zijn de besprekingen met den minister van Waterstaat voortge zet. Zij hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Echter heeft naar wij ver nemen, de stand der besprekingen den bon den aanleiding gegeven de actie opnieuw op te schorten. De R.-K. Bond van Bouiv- patroons deed het tot 1 Juli, de Ned. Aan- nemersbond voor onbepaalden tijd. In aannemerskringen koestert men het vertrouwen, dat eerlang een bevredigende oplossing zal zijn gevonden. (Hbld.). ONSMAKELIJK EN LAF. Stakers als bruidsjonkers. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Een werkwillige (kantoorbediende) in het houtbedrijf te Zaandam, die te Purmerend in het huwelijk zou treden, zag zich aldaar, zeer tegen zijn zin, in het midden van de belangstelling geplaatst.. Een troep stakende houtbewerkers uit Zaandam posteerde zich- voor het huis van de bruid, terwijl eenige tientallen stakers zich voor het stadhuise hadden opgesteld. Zoodra het bruidspaar verschenen was, werd het met kreten begroet. Dc woorden onderkruiper o. a. waren duidelijk te ver staan. Geëscorteerd door dezen troep kwam men aan het stadhuis, waar de politie voor een goede afzetting gezorgd had. Het bruidje was zeer onder den indruk. DE RADIO EN DE VERKIEZINGEN. After dinner speeches. Het Volk meldt, d3t de politieke after dinner speeches per radio den 12-den Juni zullen aanvangen. De minister van water staat heeft na ingewonnen advies van den Radioraad bepaald, dat alle in de Tweede Kamer vertegenwoordigde politieke par tijen, naar verhouding van de sterkte hun ner fracties, hun deel van het beschikbaar gestelde aantal kwartier-uren kunnen krij gen. De z.g.n. reehtsche partijen gebruiken daarvoor Huizen, de. andere den Hilver- sumschen zender. De Vrijheidsbond heeft bij de loting ge HET DRAMA IN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT. De toestand van den moordenaar. De toestand van den marktkoopman B., die zijn 38-jarige vrouw in haar woning in de Faber van Riemsdijkstraat met revolver schoten doodde en daarna een schot op zich zelf loste, was gisterochtend vrij goed. Ver wijdering van den kogel uit 's mans hoofd moet echter nog plaats hebben. Een nader onderzoek, in het ziekenhuis ingesteld, heeft aangetoond, dat de gevol gen van het schot, waarmede de moorde naar zich zelf van het leven trachtte te be- kregen op 12, 18, 19, 21, 20 cn 29 Juni van i rooven, minder ernstig zijn dan aanvanke lijk gedacht werd. De kogel drong bij den slaap in het hoofd en verliet het lichaam weer achter het oor. Edele deelen zijn niet gekwetst, zoodat de toestand zich gunstig laat aanzien, 7.15 tot 7.30 nam. DE STREMMING AAN DE AMSTEL- SCHUTSLUIS. Weer een vaartuig vastgeraakt. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisternacht is het water zool «el opgezet, dat de kempenaar „Elisa beth" van schipper Althusius, die Maan dagmorgen j.l. in de Amstelschutsluis vast raakte, de sluis kon verlaten. Hedenmorgen tegen negen uur is echter opnieuw een schip in dezelfde sluis vast geraakt, n.l. de kempenaar „Vergeet me niet", schipper C. Bakker, groot 547 ton, eveneens geladen met kolen. Er worden thans pogingen aangewend om het schip door de sluis te trekken. Wanneer dit niet gelukt, zal men trachten het vaartuig weer terug te trekken om de sluis vrij to ma ken. VAN CADETTENSCHOOL TOT ZIEKENHUIS Moderoe iorichliog te Alkmaar geopend Reeds dertig jaar geleden was er sprake van Alkmaar een nieuw starszie- kenhuis te geven. Het verwezenlijken van dien wensch werd eerst mogelijk in Febr. 1923, toen door het raadslid Westerhof een motie werd ingediend om een commissie in te stellen, lie do plannen zou uitwerken. Het raadslid Thomson vestigde de aan dacht op do voormalige cadettenschool en in Mei 1923 r.erd een commissie gevormd, waarna den 3en Maart 1927 de cadetten school van liet Rijk werd gekocht. Het ge heele gebouw moest inwendig verandert worden, alleen de fraaie voorgevel bleef behouden. Het ziekenhuis omvat thans 150 bedden en is naar de eischen des tljds in gericht. Gistermiddag vond onder zeer groote belangstelling de opening plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a, op den heer A. W. Michels lid van Ged. Staten van Noord-Holland, het gemeentebestuur, den inspecteur der volksgezondheid Dr. Dover, den directeur van het academisch zieken- hius te Leiden, den heer Maas, den heer Van der Linden, chef van den Rijksgebou wendienst en vele anderen. Burgemeester W e li d e 1 a ar voerde allereerst het woord en gin gde geschiedenis van het ziekenhuis og eens na. Hij memoreerde, dat er gede- enheid is tot verpleging van alle klassen en roemde zeer het werk van de regenten Cloeck en Arntz. In liet bijzonder huldigde spreker de voormalige directrice, Mevr Koekmau, en droeg ten slotte het zïeken- ruis over aan den voorzitter van het college van regenten, den heer Arntz, die het na mens dat college aanvaardde. Daarna spraken nog mr. A. I edeboer, als voorzitter van het hoofdcorLité dat gel den ingezameld heeft, dr. Van Kleef-f. voorzitter van deafdeeling Alkmaar van de Xederlandsche Maatschappij ter bevorde ring der geneeskunst cn vele anderen. Ver volgens werd het gebouw bezichtigd en de thee rondgediend. Tel. tv zat er Juist aan te denken Juffrouw, wat een verschrik kelijke leugenaars die romanschrijvers toch zijn". fUfe). Verordening in Gelderland overwogen BOSCH- EN HEIDEBRAND AAN DE BELGISCHE GRENS Een oppervlakte van 200 H.A. verbrand Schade voor de veehouders Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben aan de gemeentebesturen in hun ge west de volgende circulaire gericht Een der afdeelingen van de Geldersch OverijselScho Maatschappij van Landbouw heeft er mededeeling van gedaan, dat haar ernstige klachten hebben bereikt over de groote schade, welke door veehouders wordt ondervonden tengevolge van het laten loo- pen van kippen in weilanden. Die klachten zouden van alle kanten zijn geuit en die afdeeling heeft daarom ver zocht de aandacht van de betrokken ge meentebesturen op dien ongewenschten toe stand te vestigen en er bij hen op aan te dringen eene bepaling vast te stellen waar door dat kwaad wordt gekeerd Naar aanleiding daarvan mogen wij U uitnoodigen na te gaan of bovenbedoelde omstandigheden zich ook in uwe gemeente voordoen en zoo ja, te bevorderen, dat de a-lgemeene politieverordening worde aan gevuld met een bepaling die hierin voor ziet. In aansluiting aan art. 588 van het Wet boek van Strafrecht, waar reeds strafbaar gesteld is hij, die zonder daartoe gerech tigd te zijn. zijn niet uitvliegend pluimge dierte laat loopen in tuinen of op eenigen grond die bezaaid, bepoot of beplant is, zou het verbod aldus luiden „Het is verboden, zonder daartoe gerech tigd te zijn, niet uitvliegend pluimgedierte te laten loopen op eenigen grond niet zijn de tuinen of grond, die bezaaid, bepoot of beplant is/' FRAUDE MET VOETBALKAARTEN. De schuldigen voor de Rechtbank. Er hebben zich onlangs op het terrein an de Rotterdamsche voetbalclub Feijen- oord ernstige vervalschingcn voorgedaan met toegangskaarten voor de groote wed strijden \an deze club. Deze zaak is nu gisteren voor de Rotterdamsche rechtbank behandeld. Een vijftal menschen waren be trokken in de geschiedenis. De eerste ver- dachto was A. J v. I). een ontslagen arbei der bij dc gemeente die-als drukkerspn- troon in zijn onderhoud voorziet. Hij had bezoek gekregen van een zekere H. R. die hem een gemeentelijk belastingbillet toon de zooals dat aan iederen bezoeker van pu blieke vermakelijkheden wordt uitgereikt. Zijn vraag of van D. deze billetten kon na maken werd bevestigend beantwoord, waar op overeen gekomen werd de valsche bil letten te vervaardigen. Die zijn herhaalde lijk met succes uitgegeven, tot men ten slotte in December van het vorige jaar te gen de lamp liep. Tegen A. J. v. D. die wegens valschheid in geschrifte terecht heeft gestaan is door het O. M. een jaar gevangenisstraf geischt. Door zijn verdediger, mr. J. J. van Gorcum, is een voorwaardelijke veroordeeling be pleit. De tweede verdachte was H. R- die be schuldigd weid van uitlokking van valsch heid in geschrifte. Ook hij erkende de ten laste gelegde feiten. Tegen hem werd de zelfde straf geeischt. Mr. W. A. van Rave- steijn, zijn verdediger pleitte ook hier cle mentie. Tegen twee kooplieden, J. II. on B. B., (lie de valsche billetten door bemiddeling van een derde, zekere T. C. v. G. aan het pu bliek te koop hebben aangeboden, werd ook een jaar gevangenisstraf gevraagd. En ook deze verdediger, mr. O. Verdoom heeft de clementie van de rechtbank voor de verdachten ingeroepen. J. C. v. G. die vol gens het O. M. de hoofdschuldige was om dat hij den verkoop van de billetten had georganiseerd, hoordo tenslotte anderhalf jaar tegen zich eischen. De uitspraak werd bepaald op, 11 Juni. ZAL MINISTER BEELAERTS NIET TERUGKEEREN? Zich niet meer beschikbaar ge steld. Naar de Tel. van welingelichte zijde ver neemt. koestert de Minister van Buiten- landsche Zaken jhr. mr. S. Beelaerls van Blokland het voornemen, zich na de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen niet meer voor het ministerschap beschikbaar te stellen, hoe ook dc uitslag der verkiezingen moge zijn DE MAASBRUG BIJ MAASTRICHT. Deze maand begint het herstel werk. Naar ons uit zeer betrouwbare bron wordt medegedeeld, is de verbetering van de Maasbrug te Maastricht zoover voorbe reid, dat met den eersten herstellingsar- beid, waarvoor een overeenkomst is geslo ten, in begin Juni een aanvang zal worden gemaakt. DE „CHRISTIAN MICHELSEN". Hst schip wordt waarschijnlijk op het strand gesloopt. Het-in November bij Hook van Holland gestrande Noorsche stoomschip „Christian Michelsen" is afgevoerd van de herverzeke- ringsmarkt. Het moet, naar wij vernemen, wel uitgesloten worden geacht, dat het schip nog zal worden afgebracht. Pogingen zullen daartoe waarschijnlijk ook niet meer worden aangewend. Het staat zoo goed als vast dat de „Christian Michelsen", die ge heel op het droge ligt, op het Hoeksche strand zal worden gesloopt. Donderdag woedde onder de gemeen ten Bladel en Hoogeloon een geweldige boschbrand. Het vuur was reeds de Bel gische grens gepasseerd. De brand brak, naar de N.R.Crt. meldt, omstreeks 2 uur uit in de bosschen van de z.g. Pan, onder de gemeente Hoogeloon. Van daar breidde het vuur zich uit tot op Wilrjjt, waar het aan den steenweg nabij do Belgische grens kon onderdrukt worden. Van do Hapertsche heide onder Hooge loon ,en van de Bladelscbe heide achter de Pais en het Goor is een onafzienbare vlakte kaal gebrand. Naar schatting is in totaal een oppervlakte van ongeveer 200 H.A. af gebrand. Hiervan was ongeveer 50 H.A. bosch en de rest heide. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand rukten de brigades marechaussee van Bladel en Bergeyk uit. Rijksveldwach ters van de omliggende plaatsen en tal van jachtopzieners, boeren en burgers hebben meegeholpen aan de blussching. Men trachtte met tegenbranden het vuur in zijn voortgang te stuiten. Ook heeft men met alle macht gewerkt met takkebossen. Boeren uit de omgeving hadden zes paarden beschikbaar gesteld, die voor ploegen werd gespannen. Ook heeft een tractor zeer nuttige diensten bij de stuiting van het voortwoekerende vuur verricht. Nabij Postel bereikte het vuur de Bel gische grens. Daar slaagde men er in het te stuiten. Het verbrande dcnnenbosch behoort grootendeels toe aan den heer Lohman; de verbrande heide was meerendeel het eigen dom" van baron de Cartier de Marsienne, in België. De oorzaak van den brand is vermoede lijk te wijten aan groote onvoorzichtigheid. BOSCHBRAND BIJ HELMOND. Donderdagavond heeft een boschbrand ge woed in de gemeentebosschen aan den Ba- kelschen weg te Helmond. Het vuur werd door de Helmondsche brandweer en derden gebluscht. Circa 1 H.A. 15-jarig bosch werd een prooi der vlammen. KATOENBRAND. In een pakhuis te Almelo. Uit Almelo wordt ons geseind dat in het katoenpakhuis van de spinnerij Indië van de firma Ten Cate, waarin 500 balen ruwe katoen liggen opgeslagen, brand is uitge broken. Er ontwikkelt zich een verstikken de rook, zoodat de vuurhaard moeilijk kan worden gevonden. Gevaar voor de fabriek bestaat niet. De bradnweer is den geheelen dag bezig geweest het vuur te blusschcn. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een der Inzittende gedood. Op den weg van Gulpen naar Maastricht is een auto van de fa. W., uit Amsterdam tegen een boom gereden. Do beide inzitten den werden bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht vervoerd. Een hunner, de heer v. Kuit Tilburg, bleek ernstige verwondingen aan het hoofd te hebben bekomen en overleed kort na aankomst. De toestand van het tweede slachtoffer, den heer W., uit Am sterdam, i3 niet levensgevaarlijk. Zondag 2 Juni. II i l v e r s u m. V.A.R.A. 9.0Ö Gramo- phoonplaten. 9.35 Orgelrecital. 10.10 Gra- mophoonplaten. V.P.R.O. 10.30 Ochtend dienst van de Vereeniging van Vrijz. Herv. A.V.R.O. 12.00 Lezing door J. P. Bel. 12.30 Lunchmuziek. 2.00 Tooneellialfuurtje, de heer C. A. Schilp overDe toöneelsituatie in Nederland. 2.30 Concert van het Haydn- kwartet. 4.00 Wedstrijduitslagen van Vaz Dias. V.A.R.A. 5.00 Kleuteruurtje. 6.00 17e „Brandes" Vooravondconcert. A.V.R.O. 7.30 Gramophoonmuziek. 8.00 Tijdsein en Vaz Dias. 8.01 Wiener Operette avond, 11.00 Gramophoonmuziek. 11.30 Sluiting. Huizen: N.C.R.V. 8.25 Morgenwijding. K.R.O. 9.30 Kerkdienst. 12.30 Lunch muziek. 1.30 Krakeel over de spellingskwestie. 2 30 Middagconcert. 4.00 Ziekenlof. N.C.R.V. 5.50 Kerkdienst. K.R.O. 7.30 mr. Baron A. J. M. G. van Wijnbergen over Katholiek Onder wijs. 8J20 Concert- en Operaf ragmen ten. 9.30 Vaz Dias. 10.45 Epiloog. Maandag 3 Juni Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Morgenwij ding. 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunch- muziek. 2.00 Gramophoonmuziek. 2.30 Aan sluiting Rembrandt Theater Amsterdam. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Vooravondconcert Omroeporkest. 7.15 Lezing Herman Rut gers. 7.45 Politieberichten. 8.00 Boeken- halfuurtje. 9.30 A.V.R.O. Radiotooneel. Holl. Tooneelvereeniging „Nelly". In de pauze Vaz Dias. 11.00 Gramophoonmuziek. 11.30 Sluiting. Huizen. N.C.R.V. 1100 Korte Zieken- dienst. 12.30 18e Orgelconcert. 4.00 Zieken- uurtje. 5.00 Gramophoonplatenconcert. 6.30 Literaire Lezing. 7.00 Spreker. 7.30 Gramo- phoonplaten. 8.00 Uitzendavond. Dinsdag i Jont Hilversum. A.V.R.O. 10 uur. Morgen wijding. 12 uur. Politieberichten. 12.15. Lunchmuzlek. 2 uur. Wenken op het gebied der kookkunst. 2.45. Graraofoonmuziek. 3 uur. A.V.R.O. knipcursus. 4 uur. Microfoon- debutanten. 4 40. Gramofoonrnuziek 5.30. Dlnermuziek. 7 uur. Politieberichten 7.15. Verslag van den voetbalwedstrijd Holland- Schotland. 9 uur. Concert door het omroep orkest. 10.05. Persberichten van Vaz Dias. 11 uur. Gramofoonrnuziek. 12 uur. Sluiting Huizen. K.R.O. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 1215 Lunchmuziek. 1.15 Nieuwste gramofoonplaten. 2 uur Knipcursus en stof- versieren. 5 uur Dinermuziek 6 uur Concert 7 uur Cursus Kerklatijn. 7.35 Cursus Kerk latijn. 8 uur Voordracht. 8.30 Orgelconcert 9.45 Concert en declamatie. 9 45 Persbericb ten van Vaz Dias. 11.30 Sluiting. Woensdag 5 JvnL Hilversum. A.V.R.O. 10 uur Morgen wijding. 12 uur Politieberichten. 12.15 Lunchmuziek. 2 uur Radio Koorzangles. 3 uur „Maak het zelf". 4 uur Lezing over bouw en afmetingen van het heelal. 5.30 Vooravondconcert. 7.15 uur Praatje over groenten en fruit. 7.45 Politieberichten. 8 uur Concertgebouworkest. 11.30 Sluiting. Huizen K.R.O. 11 uur Korte tieken- dienst. 12.30 uur Middagconcert. 2 uur Gra mofoonplaten concert. 3 uur Concert. 5 uur Kinderuurtje 6 uur gramofoonplaten. 6.30 uur Voordracht. 7.15 uur Gramofoonplaten. 7.S0 uur Praatje tot de luisteraars, 8 uur Uitzendavond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10