in ttuhkamer en AUTO- ONGELUK NABIJ GELDROP VISSCHERS- LATIJN Chauffeur ernstig gewond 'Gistermiddag, omstreeks half vijf, is te Geldrop op den Eindhovenschcn weg, na bij het viaduct, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een Ford-truck van de auto-on derneming van der Meulen uit Helmond, die op weg was naar Valkenswaard, reed in zeer snelle vaart tegen een bakkerswa gen, die langs den weg stond. Een 100 Me ter verder kon de bestuurder, de 31-jarige J. G. Dingemans uit Helmond, het stuur niet meer houden en reed tegen een boom, sloeg daarna om en bleef ten slotte dwars over dan weg liggen. De bestuurder werd uit den wagen geslingerd en bekwam een schedelfractuur. Kapelaan Völker en dr. Van Erp uit Geldrop waren beide spoedig ter plaatse en verleenden geneeskundige en geestelijke hulp. De chauffeur is in hoogst ernstigen toe stand per ziekenauto naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. BESMETTELIJK VERWERPEN BIJ DIEREN, ENZ. De installatie der studie commissie. De lezer dagen ingestelde studie-com- missit betreffende liet vraagstuk van het besmettelijk verwerpen hij dieren en van 'le Malthakoorls bij den mensch zal Woens dag 5 dezer des voormiddags half elf, door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, rnr. J. 13. Kan, in een der lokalen \an zijn departement worden geïnstalleerd. DE R.K. FRACTIE IN DE EERSTE KAMER. V Goruchton over een manocu vre tegen sommige r.-k. leden i der Eerste Kamer. De Tijd meldt: Er loopen zonderlinge geruchten over een vooinemen der katholieke fractie in de Pro- Ninciale Staten van Noord-Holland, om thans •zitting hebbende, hoogst verdienstelijke Eerste Kamerleden te vervangen op geen nadere gronden dan die van persoonlijke en democratische voorkeur. Daar ons deze geruchten ongelooflijk voorkwamen, hebben we er een onderzoek naar ingesteld en zij werden ons tot onze verbazing bevestigd. Morgen zou op de gecombineerde vergade ring van de katholieke Statenleden uit het geheele land een manoeu\re worden ge waagd, orn het advies te doen luiden over eenkomstig het bovenbedoelde voornemen. Indien inderdaad dit te onzaliger ure op gekomen plan bij verrassing zou slagen, werd niet alleen een hoogst gevaarlijk prac- ccdent voor de toekomst geschapen, maar zou ook op de goede kansen voor-de Tweede Kamcrvcrkiezingslijst op 3 Juli a.s. ccn ern stige nadeelige invloed worden geoefend. AVant het onderlinge vertrouwen zou deer lijk geschokt, de goede stemming en de een heid zelfs met scheuring bedreigd worden. Intusschen kunnen wij niet aannemen, dat do. candidaten van do hierboven omschreven voorkeur, indien zij althans hoogstaande mannen met ccn voor de katholieke zaak •verdienstelijk verleden zijn, zich in dergelii- kc manoeuvre zouden laten uitspelen. Ook op politiek gebied hebben wij, katholieken, in het openbaar leven steeds de goede trouw en de waardigheid van ons optreden tclioog gesteld, dan dat het katholieke volk die thans zou uitleveren aan een machinatie, waarvoor zijn Verontwaardiging nauwelijks een naam zou weten tc vinden. HUISARBEIDSWET. De subcommissie uit den Hoogcn Raad van Arbeid. De voorzitter van den Hoogcn Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter en le den van de commisie, welke aan den Raad prae-advies zal uitbrengen omtrent het voorontwerp van een Huisarbeidswet: Lid en voorzitter: prof. ir. I. P. de Vooys. Leden: prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. A. M. Engels (adviseerend lid), Th. do Groot (H.K. Werkl. Verb.), T. van der Ilelg (N'.V.V.), A. van der Heijden (C.N.V.), W. van der Hoeven (N.V.V.), mej. mr. C. Frida Katz, mej. dr. E. Kleerekoper (adviseerend lid), J. E. Korsel (N.A.S.)A. Merkx (R.K. Midd.b.), mr. A. N. Molenaar (Verb. v. Ned. Werkg.), mr. J. J. M. Noback, mr. B. J. M. van Spaendonck (R.K. Werkg. Ver.), dr. J. van der Tempel, W. Wessel Bzn. (Kon. Ned. Midd.b.), mr. J. Westlioff en C. J. Ph. Zaalberg. VUILVER WIJDE RING TE LEIDEN. Thans vervoor naar de gemeente Nieuwkoop. Men meldt ons uit Leiden: De gemeenteraad van Leiden heeft gis teravond met algemeene stemmen aange nomen het voorstel van B. en W. om de gemeentelijke vuilverbranding stop te zet ten en een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Nieuwkoop voor het vervoer van het gemeentevuil naar die gemeente, tor ophooging van dc Nieuwkoopsche riet- tanden. DE KAMERVERKIEZINGEN. Middenpartij voor Stad cn Land. Men verzocht ons plaatsing van het on derstaand program der nieuw opgerichte Middenpartij voor Stad en Land. 1. Verhooging van het welvaartspeil der bevolking, vooral ook het wegnemen van a'le belemmeringen, welke den bloei van handel en nijverheid, land- cn tuinbouw, 'eeteelt en andere welvaartsbronnen in den weg staan. Verruiming van werkge- ,e3cnheid en bevordering van productieve Werkverschaffing, zonder dat hierbij uit buitend op de rentabiliteit der uitgevoer- vragen 7,00 nu en dan eens een opfrissching, waarvoor tegenwoor dig bij de winkeliers allerlei aardige nieuwe artikelen verkrijgbaar zijn. Doch hoe gaarne men ze ook zou willen hebben, het is in dezen tijd voor vele gezinnen niet mogelijk steeds weer tot aanschaffen van „luxe-artikelen" over te gaan. Weet U wel dat U al dergelijke artikelen, in uitstekende kwaliteit, ge heel gratis kunt krijgen door het sparen van de bekende Sunlight en Vim bons en dat thans ook de Lux en Rinso ver pakkingen hiervoor geldig zijn? Spaar de hieronder aangegeven coupons, vraag een geschenkenlijst 1929 aan Uwen winkelier en doe een keuze, die de prettige hoekjes in Uw huis nog gezelliger maakt. No. 330 No. 184 Sctamerlompjo Theepot 150 coupon» 100 coupotr*- No- 177 Koffielepel» Sn iiul 50 coupons Na I&3 Fruitmesje» tn étrjl 90 coupons Dit zijn de af beeldingen der bons die geldig zijn ter verkrij- gingvange- schenken. de werken wordt gelet, zoodat werkloos heidssteun kan worden ingeperkt. 2. Vrije uiting van het particulier initia tief, dat slechts bij uiterste noodzaak ver vangen rngg worden door overheidsbeheer. Vrij ruilverkeer. 3. Beperking van het aantal ambtenaren; betere bezoldiging van do intellectueele krachten onder hen. Versobering van de Staatshuishouding. Verscherpte controle op de Staatsuitgaven. 4. Vereenvoudiging der sociale wetgeving. 5. Rechtvaardige belastingheffing, reke ning houdende met de draagkracht der be volking. Afschaffing of verlaging van som mige indirecte lasten, o.a. afschaffing van het invoerrecht op thee cn verlaging van den suiker- en vleeschaccijns. Aannioedi- ing van kapitaalvonping door krachtige verlaging der directe belastingen, wélke thans de burgers onevenredig zwaar druk ken en in verband hiermede vervanging der dividend- en tantièmebelasting door een belasting der winsten van vennootschap pen. 6. Wijziging van allerlei wetten, welke een gezonde ontwikkeling der bedrijven in den weg staan zonder dat het algemeen belang er mee is gediend, als de wet op personeele belasting, tabakswet, drankwet, wet op den waarborg van gouden en zilve ren werken, op de artsenijbereidkunde, zegelwet, etc. 7. Verbetering van bestaande en aanleg van nieuwe wegen te land en te water. Versneld wegruimen van tollen en zoo groot mogelijke vrijheid van het vervoer op de wegen, behoudens waarborgen voor veiligheid van vervoer cn verkeer. De radio-omroep worde uitsluitend dienstbaar gemaakt aan ontwikkeling en ontspanning. Politieke propaganda in wel ken vorm ook worde overeenkomstig den uitdrukkelijken wensch van de overgroote meerderheid der luisteraars uit den aether eweerd. 9. Het onderwijs zij doeltreffender en veel minder kostbaar. 10. Verbetering der huwelijkswetgeving. 11. Premievrij staatspensioen voor lede ren burger, die op Oï-jarigen leeftijd, ge durende de laatste drie jaren een inkomen had van minder dan gemiddeld duizend gulden per jaar. 12. Tegengaan van onbeperkte cumulatie van pensioenen. 13. Staatstoezicht op het bankwezen. IE Versterking der Volkenbondsgednch- teinternationale ontwapening. Vrede door Recht. 15. De koloniale politiek zij in de eerste plaats gericht op het belang der koloniën zeiven. Het bestuur bestaat uit de volgende hee- rèn: Floris Vos, mr. J. H. Schultz van Hae- gen, J. Molenaar Dz., J. II. Rippe, J. M. Cohen, E. L. Duiker. PRINS HENDRIK. Ter bijwoning van een familiefeest, dal gegeven zal worden ter gelegenheid van de 25-jarige echlvereeniging van den gewe zen Groot-Hertog van Mecklenburg—Schwe- ï'in, zal Z.K.II. de Prins zich 5 dezer voor twee dagen naar Ludwigslust begeven. Den Sen is de Prins terug voor het be zoek der Koninklijke Familie aan Amster dam. TWEE KINDEREN TE WATER. Zondagmiddag geraakten twee kinderen van den schipper W., liggende in den Am- stel te Amsterdam, nabij den Oudekerker- dijk al spelende te water. Het oudste kind wist zelf uit het vrij ondiepe water te ko men. Een tweejarig meisje evenwel is in het water blijven liggen en werd na kor ten tijd levenloos opgehaald. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken faal den. Dr. A. F. KRULL. Dr. A. F. Krull, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, zal tegen October zijn emeri taat nemen. Gezondheidsredenen nopen dr. Krull lot dezen stap. OVERZICHT INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSRENTEN. Op 1 Mei 1929 werden 12500 weduwen- renten en 11018 weezenrentcn krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoem den datum krachtens art. 373 dier wet 72052 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrenten van drie gulden per week. Voorts genoten 23G37 personen een inva- liditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomsrente 1919, waren op vorengenoemden datum 125825 personen in het genot van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. STAKING TE IJMUIDEN. De sleepdienst nagenoeg stilgelegd. Onder het personeel van de sleepbooten der Sleepboot-exploitatie-mij. „IJmuiden" te IJmuiden is een algemeene staking uit gebroken. De sleepdienst in do visschers- haven, welke voor een groot deel door deze maatschappij wordt uitgevoerd, ligt thans zoo goed als geheel stil. De rijkswaterstaat- boot „Hoofdingenieur Dirks" zal voorloopig aan de stoomtreilers de noodige assistentie vorleencn, totdat een nadere oplossing ge vonden is, aldus het Hbld. Alleen de treilers van de Ver. Exploitatie Mij. worden door een sleepboot onder eigen beheer geassisteerd. DRINKWATERGEBREK IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ook in Zeeuwsch-Vlaanedrea begint groot gebrek aan drinkwater te heerschen. Te Axel wordt het water dat per tank wordt aangevoerd van gemeentewege langs de huizen verkocht tegen 4 cent per emmer. Dagelijks wordt ongeveer 10.000 liter ver kocht. De karpers groeicü weer Er zijn doode talen cn er zijn levende falen. De doode talen laten we rusten. Men stelle zich voor dat het Griekach en het La ten uit den doode verrijzen en dat we onze tong voortaan nog soepeler moesten maken en nog meer achterover moesten klappen om de taal dor oude Grieken en Romeinen te spreken. Het zou heel moei lijk gaan. Er zijn nu al zoo'n massa men- schen die met hun eigen taaltje al veel last ondervinden. Daarom, die doode talen rustig laten liggen en niet wakker schud den. Maar er is een taal, die bij 'tijden dood is. Dat is het visschers-latijn. Het kan niet ontkend worden dat, wanneer het visch- seizoen weer geopend is en allerlei fantas tische verhalen opduiken van garnalen van één pond of palingen van twee meter legte, dit den Hollander weer wat pretti ger aandoet, nadat hij in den niet-viscb- tljd allerlei laffe verhaaltjes heeft moeten a an hoor en. Zooals het doorbreken van de verstandskies van het zoontje van den buurman, op welk bezit de vader niet kan bogen, al dat soort vertelseltjes die van de hand gedaan kunnen worden, wanneer de hengel op zolder staat. Wat moet elke lezer gestraald hebben, toen de krant hem berichtte dat: De aannemer W. IC. in het water van de Peperstraat een blijkbaar daarin verdwaalde karper heeft gevangen, die 34 pond woog. Dat was de verademing. Dat geeft moed om ook plannen te maken de polders weer te gaan opzoeken en veel geld in den zak te steken, om zich op den thuisweg bij den vischhandelaar van de vangst te voorzien. In gedachten duiken dan tevens de ge zellige gelagkamers op van het dorpscafé, met het zakken-billard, waarop men a raison van de halve stadsprijs de ballen kan laten rollen. Maar die taal! Heerlijk om thui9 te ver tellen van de onmetelijke snoeken die ge vangen zijn, maar die de kat van den boer heeft gestolen. Verhalen van inleggen en ophalen, ophalen en inleggen, van do sta pel visch die steeds grootor werdte groot om mee naar huis te nemen. Die taal, die uit den doode is herrezen, spreekt elke Hollandscho visscher, van den wel geborene die hemelhoog juicht over dezen tak van sport, tot den straatjongen, die op een verloren achternamiddag in het vervuilde slootje achter 't ferbriek uren lang naar de dobber zit te slapen en 's nachts droomt van walvisschen met een verrassende maaginhoud. Op appreciatie van het gevischte daarge laten, is het to wenschen dat tusschen de vele waterbewonors die op het droge wor den gehaald zich menige haring zal be vinden. Dit diertje vervult immers dik werf een niet te onderschatten rol bij hen gelaars, die behalve de vereischte visch- ingredienten nog wel oens een vocht mee nemen, dat heilzaam werkend is voor koude voeten. Dat het vis9cherslatijn kolommen vuile! HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Uitslag van het toelatings examen. De uitslag van het toelatingsexamen tot de hoogeré krijgsschool heeft tot resultaat gehad, dat zijn geslaagd en dat met 1 No vember a.s. de studiën aan deze inrichting zullen volgen Voor krijgskundige studiën le luitenant Poljer van het 8e reg. veld-art.; le luitenant Herman, van het 2e reg. onbereden artille rie; le luit. Peters, van den staf der artil lerie, lecraar aan de Kon. Mil. Academie; le luit. van Griethuysen, van de infanterie; le luit. v. d. Kloet, van de infanterie, werk zaam bij den inspecteur der cavalerie; le luit. Baurdoux, van de infanterie; le luite nant Reinink, van de infanterie; voor de intendance-studièn hier te lande: le luit. Hoitzing, van de militaire admini stratie. Voor de intendance stadiën van het Ne- derlandsch-Indische leger lo luit. Saraber van de infanterie. RAAD VAN NIEUWER-AMSTEL. Benoeming van een nieuwen gemeente-ontvanger. Onder voorzitterschap van burgemeester A. Colijn kwam Zaterdagmiddag de raad der gemeente Nieuwer-Amstel bijeeq, Punt 1 der agendat luidde: Benoeming gemeente ontvanger. Uit de 134 sollicitanten naar deze vacante betrekking per 1 Juli hadden B. en W. de volgende aanbeveling opge maakt. No. 1. L. v. d. Waag, adjunct-verifi cateur bij het Centraal Bureau voor Verifi catie en Financieele Adviezen van de Ver een. voor Nederlandsche Gemeente te 's Gravenhage; 2. E. J. IT es 1 inga, commies afd. Financiën te Utrecht. Overgegaan tot stemming werden uitge bracht op den heer v. d. Waag 2 stemmen, Heslinga 3, terwijl op den heer J. Konijnenberg, commies bij de afd. van Fi nanciën te Velsen, welke niet op de aan beveling voorkwam, 7 stemmen werden uitgebracht, zoodat gekozen is J. Konijnen berg. Na dezen uitslag verklaarde de voorzit ter, de heer Colijn, de verantwoordelijkheid dezer benoeming niet te aanvaarden,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3