Verhuring van Lips safe-loketten Vrijdag 7 Juni 1929 AMERSFÖÖET5CH DAC5BLAÜ V .DE EEMLANDEft" 27e Jaargang No. 285 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. HULDIGINGSSPEL IN HET STADION Een werk van Frank Luns HET RADIOWEZEN NIET GESCHAAD N.V. MIDDENSTANDS-BANK Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten. Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 Maison de Jager Zn. BOTERSPRITS JANHAGEL AARDBEIGEBAKJES FEUILLETON. De Plaatsvervanger Op ic voeren voor de Koningin-moeder Men meldt ons uit Amsterdam: De feestelijkheden, die in de eerstkomen de dagen hier ter stede voor II. M. de Ko ningin-Moeder worden gegeven, zullen be sloten worden met een huldigingsspel in liet Stadion. Door den heer Frank Luns is een open luchtspel vervaardigd, dat door duizenden kan worden bijgewoond. Dit spel bedoelt hulde te brengen aan de vorstinnen, die als Regentes zijn opgetreden en aan Koningin Emma in het bijzonder. Dit spel „Rego Pro Rege" genaamd, be gint te spelen in 1260, toen in deze streken het bewind werd gevoerd door Nederlands eerste Regentes Aleidis van Avennes over Floris V. Verschillende feestelijkheden heb ben plaats, o.a. een steekspel. Het eerste gedeelte wordt besloten met een aubade. In het tweede gedeelte verschijnt de Ned. Maagd omgeven door symbolische figuien, die den Staat schragen. Eerbiedvol verwelkomt Neerlands oudste Regentesse het Vaderland cn deze opent voor haar het boek van de geschiedenis om ons te doen zien hoe vele vrouwen door alle tijden en alle landen met wijs beleid het regentschap hebben waargenomen. Aan dit regentessespel zullen ongeveer 4500 personen deelnemen. Vanaf de oudheid tot aan onze dagen heeft de geschiedenis een reeks Regentes sen gekend, waaruit nu eenige der meest 'bekende figuren naar voren treden. Zij al len brengen Nederland en zijn eerste Re gentesse hulde. Voorop gaat het oude Egypte (50 jaar v. Chr.) met Cleopatra en Ptoiomeus XIII, op een draagstoel gezeten, terwijl het Rome van den oud-Christelijken tijd (V na Chr.) door Keizerin Gallia-Placidia met Valcn- tianus III, wordt vertegenwoordigd. Zij doet op een zegen wagen haar intocht. De middeleeuwen brengen ons voor de Xle eeuw Duitschland met Agnes van Poi- tou cn Hendrik IV. terwijl de XlIIe eeuw met den ruiterstoet van Blanche van Cas- tilië en Lodewijk de Heilige, Frankrijk ver tegenwoordigt. Het Schotland van dc XVIe eeuw brengt Maria de Guise met Maria Stuart. In oude carossen gezeten cn door bereden Edelen omringd, komen ook Maria de Me dici en dc jeugdige Lodewijk XIII hulde brengen aan het Regentschap. liet XVIIIe eeuwsche Rusland toont ons Sophia Romanoff cn den kleinen Peter de Groot e, omgeven van de rijksgroot en en ge volgd door een lijfwacht van vrouwelijke soldaten. Met Elisabeth de Bourbon, Her togin van Parma en Ferdinand van Parma, zijn wij in het Italië van de XVIIe eeuw, terwijl Maria Christina en Isabella, den modernen Spaa.nschen tijd vertegenwoordi gen (XlXe eeuw). Wanneer deze negen groepen hulde heb ben gebracht cn hun plaatsen in het veld hebben ingenomen, komen een tweeduizend kinderen de wenschen van het komende geslacht aanbieden. Een speciale stoet ver tegenwoordigt Amsterdam, hoofdstad des Rijks, met een viertal coaches niet vier spannen, oorafgegaan door den heraut van Amsterdam cn trompetters. Hierna volgt de apotheose, de hulde aan Koningin Emma. DUITSCHE TORPEDOBOOTEN TE ROTTERDAM. Veel belangstelling. Een half-fotlille torpedobooten van de Duitsche Marine, de „Seeadler", de „litis" en de Wolff", onder commando van den kapitein ter zee Kummetz, is gistermorgen te Rotterdam aangekomen. De drie torpedo booten, die in de jaren 1926—'28 op de Ma rinewerf te Wilhelmshafen zijn gebouwd, en eerst korten tijd geleden aan de Duit sche Marine zijn toegevoegd, maken thans een tocht over de Noordzee. Ze zijn giste ren uit Wilhelmshafen vertrokken, zullen tot Maandags a.s. te Rotterdam blijven en gaan daarna naar do Oostkust van Enge land, Gistermorgen vroeg te 8 uur zijn zij te Hoek van Holland binncngeloopen, waar zonder onderbreking de reis naar Rotter dam werd voortgezet, waar de booten om tien uur ligplaats namen aan de Parkkade. De torpedobooten zijn bewapend met drie kanonnen van 10.5 c.M. luchtafweergeschut cn zes torpedo-lanceer-buizen, terwijl over eenigen tijd nog speciaal luchtafweerge schut zal worden geplaatst. De booten zijn S7 M. lang en elk bemand met 220 man. Merkwaardig is, dat bij den bouw niet van klinknagels gebruik is gemaakt, maar dat de platen electrisch zijn gelascht, waardoor een groote besparing aan gewicht en ruim te is verkregen. Er bestond voor den aan komst te Rotterdam veel belangstelling, vooral van de zijde der Duitsche kolonie, die in Rotterdam zeer sterk is. Verschil lende autoriteiten rebben hun opwachting gemaakt bij den flottille-commandant, o.a. vele leden van liet Duitsche consulaat, de havenmeester van Rotterdam namens het Rotterdamsche Gemeentebestuur, de plaat selijke commandant cn verder officieren van het marinecorps. Gedurende de vol gende dagen zal er gelegenheid bestaan het schip te bezichtigen. Nederland kwam er in Praag nog goed af - zegt de mi nisier Moet onze 1072 metergolf vervallen De lieer I. II. J. Vos heeft indertijd de volgende vragen gesteld aan den minister van Waterstaat: lo. Wil de minister mededeelcn, of het juist is, dat Nederland zich op de radio-confercntie te Praag twee golf lengten heeft zien toebedeeld, cn wel die van 1875 en 298 meter? 2o. Wanneer dat het geval is, wil de minister dan raededeelen, waarom de Nederlandsche delegatie op die confe rentie genoegen heeft genomen met de toewijzing van dio twee golflengten, terwijl andere, cn kleinere, landen meer zendgelegenheid hebben verkre gen? oo. Wil de minister mededeelcn, waarom die zelfde delegatie afstand heeft gedaan van de eigen, beproefde, golflengte van 1070 meter, cn genoe gen heeft genomen met golflengten, waarvan beweerd wordt van bevoegde zijde, dat zij minder waarborgen bieden voor een doeltreffende werking van deD radio-omroep? 4o. Is de minister niet van mecning, dat door dezen gang van zaken de ont wikkeling van het radio-wezen in ons land ernstig wordt geschaad? Minister Van der Vegfe heeft op deze vragen thans het volgende geantwoord: Ad I. Alvorens de vraag te beantwoorden, zij opgemerkt, dat de conferentie to Praag een bespreking was van de Europeescne administraties om zich te verstaan over de voor Amersfoort en Omstreken Langegracht No. 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT Directie: A. H. MARTENS. concrete toepassing van hetgeen de wereld conferentie te Washington over het ge bruik van golflengten in het algemeen had vastgesteld. Hoe moeilijk het ook was, de door Washington in verband met de open bare cn andere diensten voor den omroep beschikbaar gestelde golflengten te verdee- len over de aanwezige stations, zoodanig, dat ieder zooveel mogelijk storingvrij zou werken, toch is het gelukt, dat dia bespre kingen rnet eenstemmigheid t-n einde zijn gebracht. Waar dit het doel an het resul taat der besprekingen was, verdient het aanbeveling, dat de administraties zich dienovereenkomstig gedragen, om hetgeen als oplossing werd gedacht, aan de practijk te toetsen. Kan er dus met riit voor oogen niet gesproken worden van toebedeelen, zooals in de vraag is gedaan, juist is, dat de lange golf van 1875 M. en de korte van 2SS M. voor de Nederlandscue algemeene omroepstations zijn bestemd. Ad 2. Uit het antwoord op vraag 1 blijkt reeds, dat van een genoegen nemen dour de Nederlandsche delegatie aan welke ook deelnamen een vertegenwoordiger van de omroep-organisaties en een vertegen woordiger van den Radio-Raad met een toewijzing van golflengten niet kan wor den gesproken. Bij een vergelijking van verschillende zendgelegenheden mag voorts niet uit het oog worden verloren, dat het aantal niet evenredig is aan de hoedanig heid, cn dat, wanneer op deze laatste wordt gelet, vergelijking in het algemeen niet ten nadeele van Nederland uitvalt. Ad 3. De golflengte van 1072 valt in een serie, welke ingevolge de Conventie van Washington niet meer voor den algemee- ncn omroep is bestemd; Dienvolgens ver viel deze golf automatisch ook voor den Ncderlandschcn algeraecnen omroep; zij zal door den Rijks zakelijken omroep wor den gebezigd, zoodra met voorbehoud van eenige afwijking, indien tijdelijke voor ziening deze noodig mocht maken de voorstellen van Praag in toepassing zullen komen. Ad i. In verhand met het in do vorige antwoorden medegedeelde wordt deze vraag ontkennend beantwoord. PROF. DR. SORMANI. Dinsdag heeft prof. dr. Sormani zijn af scheidscollege gegeven aan de R.K. Uni versiteit. Wegens het bereiken van de wet telijke leeftijdsgrens zal hij binnenkort zijn ambt neerleggen. PRINSES JULIANA. Met vacantio. Men meldt, ons uit Leiden: Prinses Juliana heeft heden voor het laatst in dezen academischen cursus de col leges aan do Leidsche universiteit bijge woond. De Prinses verlaat waarschijnlijk morgen Katwijk om met vacantie te gaan. Zooals reeds eerder gemeld is de Prinses voornemens, ook nog gedurende een deel van den volgenden academischen cursus een aantal colleges te volgen. EERSTE KAMER. Tegen 18 Juni bijeengeroepen. Naar wij vernemen is de Eerste Kamer der Staten Generaal bijeengeroepen tegen Dinsd;.' in :uni a.s. namiddags te twee ure en ligt het in de bedoeling alsdan o.a. af te doer, het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 28 April 1928 te Berlijn ge sloten verdrag tusschcn Nederland cn Duitschland over samenvoeging van de douanebehandeling aan de grens en het scheepvaartverkeer op den Rijn en het weisontwerp tot wijziging der Ziektewet. PRINSES JULIANA LEGT EEN TENTAMEN AF. Het betrof de geschiedenis d6r Godsdiensten. In verband met den wensch van H.K.H. Prinses Juliana om bij bet einde van haar Leidsche studiën in enkele vakken een ten tamen af te leggen, heeft gister, ten over staan van prof. Cliristensen het eerste dier tentamens plaats gehad. Het tentamen, dat uitnemend is geslaagd betrof do geschiedenis der godsdiensten. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE SCHEVENINGEN. Een reeder heeft voor ziju beide motorloggors aan de eischen toegegeven. Gisteren zijn de reeders, geholpen door een paar familieleden en enkele zeilmakers voortgegaan met het uithalen van hun in de Scheveningsche haven liggende schepen Het haventerrein was door de politie weer afgezet. Van de schippers werkt niemand. Voor de woningen van enkele helpers is vannacht gepost. Sommigen lieten zich door de stakers tegenhouden, anderen zijn onder politiegeleide naar de haven ge bracht. Men doelt ons van werknemerszijde me de, dat de reeder S. Taal, die voor zijn zeil- logger reeds een overeenkomst met den Bond had gesloten, thans voor zijn beide motorloggers aan de eischen heeft toege geven. Vandaag wordt voor deze beide loggers gemonsterd. DE PLAATSING VAN LANDARBEIDERS BIJ DE WERKVERSCHAFFING. De minister kan geen partij kiezen. Inzake de door den heer Stenhuis aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gestelde vragen betreffende het door de landbouwers te Oldambt weigeren van do tewerkstelling van landarbeiders, hoewel deze laatste bereid zijn voor een zeer matig loon te werken cn het plaatsen van deze arbeieders bij de werkverschaffing, heeft Minister Kan het volgende geantwoord Het ligt niet op denweg van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, in een beoordeeling te treden van de vraag of de in een bepaald bedrijf aan geboden loonen al dan niet voldoende zijn. Hij zou op weinig oorbare wijze partij kiezen in een loonconflict, wanneer hij sta- kenden arbeiders gelegenheid bood, in werkverschaffing geplaatst te worden. Het antwoord kan, in verband met het bovenstaade, niet anders dan ontkennend luiden. HET EEUWFEEST VAN TOONKUNST. Opening der tentoonstelling. In tegenwoordigheid van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Waszink, den w.n. Commissaris der Koningin in Noord-Holland, den heer Hendrix en vele vooraanstaanden uit de muziekwereld is gistermiddag in het Ste delijk Museum te Amsterdam de muziek historische tentoonstelling geopend. In een rede ter officieele opening der ten toonstelling schetste de onder-voorzitter van de maatschappij tot bevordering der Toonkunst, de heer J. C. Tadema het doel der expositie, die, zij 't onvolledig, betrek king beeft op de muziekgeschiedenis der laatste eeuw. De voorzitter van Toonkunst, jhr. Van Beresteijn, bracht een woord van dank aan de leden der tentoonstellings-commissle voor het tot stand brengen derzer exposii tie, die een waardig deel is van de feest" viering van het eeuwfeest van Toonkunst* Voorts huldigde hij minister Waszink, die steeds groote belangstelling voor Toon-< kunst aan den dag heeft gelegd. Na bezichtiging der tentoonstelling werd in de Suasso-zalen Kamermuziek ten ge- hoore gebracht. Achtste symphonic van Mabler. Bij de uitvoeringen der Achtste Sym* phonie van Mahler op Zaterdagavond en Zondagmiddag a.s. zullen behalve de reeds vermelde solisten hunne medewerking ver- leencn de dames To van der Sluys (so praan), Suze Luger, Meta Reidel (alt) en de heeren Theo de Vries (tenor). Hendrik Ko ning, Jan Dekker (bas). VERBETERING VAN DEN 1 ZUIDERZEESTRAATWEG. De belangen der „Over Velnwe". Onder voorzitterschap van C. W. F. ba ron Mackay. burgemeester der gemeente Ermelo, en voorzitter van de Gezondheids commissie Nijkerk c.a., kwamen de ge meentebesturen van Hoevelaken, Nijkerk, Putten, Ermelo. Harderwijk. Doornswijk, Elburg en Oldebroek, zoomede de gezond heidscommissies Nijkerk en Hattem, in het gemeentehuis van Harderwijk bijeen, ter bespreking van de belangen der „Over Ve- luwe", in verband met de door den Rijks- Watorstaat ondernomen plannen tot ver breeding en verlegging van don „Zuider zeestraatweg". Gevormd werd een comité tot behartiging dier belangen, samengesteld uit de burge meesters der betrokken gemeenten, bene vens do voorzitters en secretarissen der belanghebbende Gezondheidscommissies, hetwelk zich wenden zal tot den minister van Waterstaat, met het verzoek zooveel mogelijk overleg te wille» doen plegen met het comité bij de voorbereiding en tot stand koming der voorgenomen plannen. BESTELLING VAN STUKKEN VAN GODSDIENSTIGEN OF POLITIEKEN AARD. De Minister van Waterstaat heeft, ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Van Braambeek betreffende de uitsluiting van stukken van godsdicn- stigen of politieken aard bij de bestelling van bladen buis aan huis nog geantwoord Sedert de inzending van de vragen is be sloten tot opheffing van de uitsluiting van bestelling huis aan huis door de posterijen van gedrukte stukken en nieuwsbladen van godsdienstigen of politieken aard. n verband hiermede kan, naar de mee ning van den ondergeteckende, verdere be antwoording van de vragen achterwege blijven. DE MOORD TE GROOTEGAST. De moordenaar voor het Gerechtshof. Naar het „Leeuwarder Nieuwsblad" ver neemt wordt Ye Wijkstra, de moordenaar van Grootegast, op 20 Juni a.s. door het Gerechtshof te Leeuwarden gehoord. De terechtzitting vindt plaats des middags te 2 uur. Er worden geen getuigen gehoord. Langestraat 56 Telef. 115. Gij moest het zwaarder kruis van ande ren u voor den geest brengen, om het uwe, dat zooveel lichter is met minder moeite te dragen. TIL a KEMPIS. door RICHARD MARSH. Vrij naar bet Engelscb door C M. G. do W. 65 Talbot dacht na cn antwoordde: „Ja, dat wist ik." „Ge wist, dat dit de sleutel tot de combi natie was vóór vanavond. Ik herhaal die vraag omdat ik het antwoord duidelijk ver staan wil." „Ik ben bereid, ja ik verlang mij zoo dui delijk uit te drukken als ik kan. Ja, dat wist ik." „Dus u wist, dat er hier ergens in huis een brandkast was?" „Ja, dat wist ik." „Hoe kwam u dat te weten?" „In zeker opzicht was het John Eva, die bet mij vertelde." „Heeft Eva het u verteld? Is dat waar?" „Het is een leugen, een verwenschte leu gen! Hij ho.ngt van leugens aan elkaar. Denkt u dan. dat ik hem zoo iets verteld zou hebben? Ik had hem nog liever zijn tong uit zijn mond getrokken." Eva kwam onaangenaam dicht met zijn gezicht bij dat van Talbot. Deze geneerde zich niet hem dat te zeggen. „Ga een beetje verder van mij vandaan, man; ik houd niet van die nabijheid. Ik ben bereid je vragen te beantwoorden en je in lichtingen te geven, maar kom niet te dicht bij mij. Dat is beter. Wat wou je vragen?" „Wou je zeggen, dat ik je één enkel spier tje inlichting hiervan gegeven heb?" Eva wees naar de deur, het middelpunt van al die belangstelling. „Niet met opzet, dat is mogelijk. Ik denk eerder dat je mij liever die aanwijzing niet gegeven had. Maar bij toeval zeker wel." „Wat meen jc met bij toeval?" ,„Je herinnert je dien eersten ochtend nog wel, toen ik door de geheime gang het huis ben binnengekomen? Ritchard trachtte mij te beletten de kamer binnen te gaan. Toch kwam ik er in. Toen vond ik je hier. Op het oogenblik dat ik mijn neus in de kamer stak, hoorde ik een harden metaalachtigcn klank. Je stond hier op deze plaats en er was niets te bespeuren dat dit geluid had kunnen veroorzaken. Maar ik heb veel ple zier in combineeren. Ik dacht, dat het mis schien de moeite waard zou wezen om de ze kamer aan een grondig onderzoek te on derwerpen. En ik vond wat dien klank ver oorzaakt had; het was de buitendeur. Daar om zei ik, dat ik de inlichting in zeker op zicht van u had ortvangen." „Heb je deze deur opengemaakt! Voor den dag er mee! Zeg alles wat je er aan gedaan hebt." „Om je eigen woorden te gebruiken ik zal er meer voor den dag komen. Je zult op heete kolen zitten zoolang je niet weet hoeveel ik er van gezien heb. Ja zeker, ik heb de deur opengemaakt." „En je zag die deur aan den anderen kant „Ja, natuurlijk ik heb oogen zooals iedereen." John uitte zijn woede door een kolossa len vloek. Ilij balde zijn vuisten boven zijn hoofd. „Dus nu hebben wij het Wilson bekrachtigde dit vermoeden. „Ik geloof dat wij het nu hebben." Er werd boos gemompel vernomen. Mr. Herbert wees met zijn dikken vinger naar Talbot. „Ge hebt de deur gezien, ge hebt den sleutel, ge kendet de combinatie. Hebt ge hem opengekregen „Het heeft mij meer tijd gekost dan mijnheer John Eva op 't oogenblik, maar het is mij eindelijk gelukt." „Wat hebt ge toen gedaan „Ik deed een ontdekking." „Wat was dat voor een ontdekking „De oude Talbot heeft geen poets ge speeld, maar inderdaad, de woorden op dat stukje papier waren de sleutel tot de combinatie." „Is dat zoo En heb je de deur open gedaan „Wat mij verbaasd heeft was wat John Eva zooeven te kennen gaf als men de letters, die de combinatie vormden, goed gezet had, dan ging de deur heel gemak kelijk open. Even draaien zooals je het sleuteltje van je horloge draait als je het opwindt en de deur ging kalm open. „En is u naar binnen gegaan „Is er hier iemand in de kamer, die in zulke omstandigheden niet naar binnen was gegaan Ik ben niet meer dan een gewoon mensch en er was alle reden voor mij ora binnen te gaan. En ik bleef er een heelen tijd in. En liet was niet mijn laat ste bezoek, lang niet. Eva had geprobeerd het raadel op te lossen. Toen hij zijn po gingen staakte en aan zijn werk ging ben ik zijn plaatsvervanger geweest." „Als ik dat geweten had Jij jij Eva voleindigde dien volzin niethet was of hij geen woorden kon vinden om zijn gevoelens uit te drukken. De mannen keken elkaar aan. Sommigen hijgden, als of de stoutmoedigheid van den spreker de lucht sneller uit hun longen dreef. Far- rell barstte in lachen uit. „Ik heb altijd gezegd, d«* de generaal de onbeschaamdste vent is, dien ik ooit ontmoet had, maar dit overtreft alles. Wat er aan den anderen kant is van die deur, is ons gemeenschappelijk eigendom. Wij hebben het bijeengebracht in het zweet van ons aanschijn uit alle oorden van de wereld, wij weten alleen hoeveel gevaar wij hebben geloopen. En jij durft dan in ons gezicht tegen ons te zeggen dat je er Je van hebt meester gemaakt Je hebt indertijd menschcn zien doodmaken voor een dollar. Hier is sprake van millioenen dollars millioenen! En je staat ons in ons gezicht uit te lachen. Ik heb wel men schcn lachende zien sterven. Wou je ook zoo heengaan Talbot gaf geen antwoord hij zmg den woesteling aan met alle teekenen Van on- verstoorbai^e kalmte. Mr. Herbert wilde een uiting van woede verhinderen. De tijd was nog niet gekomen. „Neen Farrell, hou je bedaard eerst zaken doen, later aan plezier denken. Luister Talbot, je bent meer dan eens in de brandkast geweest. Ik zal je niet vragen wat je er uitgehaald hebt, dat zullen wij weldra zien. Hoe was de combinatie of de regeling der lettersloten waardoor je de deur hebt opengekregen „Dat heb ik al gezegd ge hebt het pa pier." „Als dat zoo is, waarom gaat het dan nvt niet open Wat heb je aan het 6lot ge daan „Niets." „Je hebt wel iets gedaan. Wat heb je ge daan „Ach, niets dan een kleinigheid." „Wat was dat dan „Ik heb de combinatie veranderd." „Wat zeg je, heb je de combinatie ver anderd En toen kwam de verontwaardiging tot uiting. Ditmaal had Talbot zijn redding te danken aan de onverwachte tusschcn- komst van Farrell, die de anderen van hem afhield. „Stil, stilMaak den man niet dood voordat wij van hem te weten zijn geko men wat wij vragen." Herbert, Wilson cn nog anderen hielpen Farrell in zijn pogingen. „Je hebt gelijk Farrell als jullie je ver stand gebruikt en wat geduld hebt, dan zijn wij dadelijk klaar. Geef den man ruimte om adem te halen. Dus je hebt het veranderd Dat was die kleinigheid waar van je sprak. En dat was alles wai je deed Een kleinigheid niet waar „Ja, zulke dingen zijn betrekkelijk ik dacht aan den tijd dien het nam cn do moeite die het mij gaf." „U heeft de combinatie, zoo zal ik het maar blijven noemen, veranderd Dus nu weet u hoe het wezen moet „U kunt niet veronderstellen, dat ik zoo dwaas zou wezen niet op te teekenen v.air in die verandering bestond" it {Wordt vervolgd.}

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5