WIJNHANDEL J.A.SCHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- L.J. Luycx&Zoon Ashakan, Frotté BLAUWE FANTASIE COSTUMES DE ADELAAR, UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 CONFLICT IN FLORA'S LUSTHOF DE HERBOUW VAN HET LEIDSCHE STADHUIS LEVEN VAN STUDIE EN WERKEN Groote gaveo, taaie energie WARD HERMANS OVER DE VERKIEZINGEN Humorhoekje BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch pep anker Rozententoonstelling van Nos Jungunt Rosae Haagsche bloemisten werken niet mee De vereeniging ter bevordering der Ro zenteelt „Nos Jungunt Rosae" hield gister- namiddag in een der zalen van den Dieren tuin te 's Gravenhage een spoedvergadering in verband met de in Juli te organiseeren Rozententoonstelling. Aan deze vergadering ging een bijeen komst met de pers vooraf, waarin het be stuur van „Nos Jungunt Rosae" een exposé gaf van do voorbereiding der tentoonstel ling, tot medewerking en steun waaraan de 's Gravenhaagsche Tuinbouwverceni- ging, de Bloemistenpatroons- en de Bloe- menwinkeliersverecniglng zich niet bereid hebben willen verklaren, terwijl eveneens aanwijzing door elk dezer drie verccnigin- gen van twee personen voor de te vormen technische commissie is geweigerd. Niette min heeft het bestuur van N. J. R. ge meend dc tentoonstelling, welke van 19 tot en met 21 dezer zal worden gehouden, toch te moeten doorzetten. Blijkens mededeeling van jhr. J. L. Mock, den voorzitter van N. J. R., is er geenerlei redelijk argument voor deze weigerachtige houding door de drie Ilaagsche vereenlgin* gen aangevoerd. De beslissing dier vereent- gingen is, naar jhr. Mock betoogde, geko men als een bliksemslag bij helderen he mel. In het antwoord van dc Bioemisten- patroonsvereeniging (en haar antwoord mag ook geacht worden, dat van de Bloemen- winkeliersvereeniging te zijn) wordt opge merkt, dat de door N. J. R. gehouden ten toonstellingen de laatste jaren uit een oog punt van algemeen tuinbouwbelang een zoodanig dalende lijn zouden hebben ge toond, dat daarmeo de goede reputatie der bloemententoonstellingen ia Den Haag zou worden geschaad. Van de 's Gravenhaagsche Tuinbouwver- eeniging werd slechts ten antwoord oht- vangen, dat de meerderheid der vergade ring had besloten zich van medewerking te onthouden, doch uit een schrijven van den voorzitter dier vereenigiug die de ver gadering wegens uitstedigheid niet had bij gewoond werd de indruk verkregen, dat de Tuinbouwverocniging, afd. van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, zich ont hield, omdat men zich aanvankelijk tot in- Jividueele leden, en niet tot de organisatie had gewend. De onthouding der Haagsche tuinbouwers en bloemisten zal, naar verwacht wordt, niet van invloed zijn op het aantal inzen dingen, die toch vrijwel alle van niet-llage- naars plegen te komen. Ook voor de kwali teit der tentoonstelling werd geenerlei vrees gekoesterd. Daar de inzendingsterrnijn eerst 2 Juli sluit, konden omtrent de deelname thans nog geen cijfers worden gegeven. Het eerecomité is vastgesteld cn blijft on veranderd. Volgens een van de bestuursleden van N. J. R. is het éénige argument der Bloernis- tenvereeniging om zich te onthouden dit, dat haar eigen voorjaarstentoonstelling niet is voorgegaan, welke beslissing bij stem menverhouding van 20 tegen 19 werd ge nomen. De thans te houden Rozententoonstelling zal de zesde Haagsche zijn; de eerste had plaats in 1923. De bedoeling is trouwens zooveel mogelijk telkenjare in de residentie een rozententoonstelling te doen plaats heb ben. Iu aansluiting hierop werd de bovenge noemde spoedvergadering van de leden van „Nos Jungunt Rosae" gehouden. Nadat in deze bijeenkomst de betreffende brieven waren voorgelezen waaronder verschillende sympathiebetuigingen met het houden der tentoonstelling verklaarde de heer Teunissen, voorzitter van de Haag sche Bloemistenpatroonsvereeniging, dat deze vereeniging inderdaad één geheel uit maakt met de Bloemenwinkeliersvereeni- ging en dat het besluit inderdaad gegrond is op hetgeen in het antwoord werd ver meld. Medewerking als gevraagd werd komt tevens neer op propaganda voor de Rozententoonstelling, het ophangen van reclaraebiljetten daarvoor in de bloemen winkels enz. Dit kunnen de Haagsche bloe- raenwinkeliers echter niet meer, wanneer, zooals gebleken is, de rozententoonstelling in dalende lijn staat. De vereeniging Nos Jungunt Rosae moet uit eigen kracht too- nen wat zij vermag; van dit standpunt be zien, vvenscht spr. niets liever, dan dat de rozententoonstelling zal slagen. Spr. zegt dit als lid van N. J. R., niet als voorzitter van de Bloemistenvereeniging, omdat hij in die laatste kwaliteit geen uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering heeft ont vangen. Uit de vergadering gingen daarna nog stemmen op, om alsnog te trachten tot sa menwerking te geraken. Voorts werd de opmerking gemaakt, dat de Haagsche vereenlgingen haar bezwaren éérder kenbaar hadden moeten maken. De heer Teunissen antwoordde hierop, dat deze vraag voor de Haagsche vereeni ging eerst een paar weken geleden aan dc orde kwam, nadat de uitnoodiging voor deeiname aan de tentoonstelling was ge komen. Een rechtstreeksch antwoord kon spr. echter niet geven, omdat de vereeni ging thans niet tot bijwoning is uitgenoo- digd. Van bestuurszijde der N. J. R. werd ge repliceerd, dat N. J. R. zelf moet beslissen óf het eon tentoonstelling wil houden. N. J. R. staat daarbij niet aan den leiband van eenige andere vereeniging. De lange en strenge winter is oorzaak geweest dat N. J. R. haar voorbereiding niet eerder heeft kunnen treffen: in Maart zat men met zijn planten nog In het ijs. De uitnoodigingen aan de Haagsche ver- eenigingen dateerde van 14 Mei. Een nieuwe iorcu met behoud van den te rcstaurccren ouden voorgevel Rapport van „Morumentenzorg" De voorzitter en do secretaris van de af- deeling B. der Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg, hebben hedenochtend aan den burgemeester van Leiden overhandigd het met drie teekeningon toegelichte, uit voerige rapport van die afdeeling over den herbouw van bet Leidscho stadhuis. Zij hebben daarbij bet voornemen te kenuen gegeven het rapport mede te deelen aan de pers ter publicatie, voor zoover het da- gelijksch bestuur van Leiden daartegen geen bezwaar zou maken. De afdeeling is tot het besluit gekomen, dat de toren niet in zijn oude gedaante kan worden her bouwd, doch dient vervangen te worden door een nieuwen, in de vormen van on zen tijd. Ten aanzien van den gevel bestond in de afdeeling geen volkomen eenstemmigheid. Met dienaangaande met 10 tegen 2 stem men vastgestelde advies heeft de volgende strekking Aan een onzer beste architecten worde opgedragen schetsontwerpen te maken voor een nieuw s'ta'djïüis ter plaatse-" van het oude. met een nieuwen toren en een nieuw front aan de Vischmarkt en met behoud van den te restaureeren ouden voorgevel en het daarbij aansluitend dak- vlak, voor zoover die van waarde zijn, dus met prijsgeving, desgewenscht, van de ge deelten uit 1662 en 1735. Aan dezen archi tect worde volkomen vrijheid gelaten, zoo wel wat de afbakening cn de al- of niet- vrijlegging van het bouwterrein en de plaats van den toren betreft, als ten aan zien der Yormgeving. De restauratie van den gevel geschiede onder toezicht van den architect TI. van Hees wijk cn den beeldhouwer prof. A. W. M. Odé, die zich daartoe belangeloos be schikbaar stellen. Tegen behoud van den voorgevel ver klaarden zich de heeren dr. Berlage en dr. Pit, vóór het behoud stemden de heeren Jhr. mr. dr. van Beresteyn, Hanrath, Van Heeswijk, dr. Kalf, Leeuw, prof. dr. Martin, prof. Udé, prof. Sluyterman, prof. ir. Van der Steur en prof. dr. Vogelsang. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. Besluiten euz. uit do Staatscourant van hedenavond. Met ingang van 16 Juli is benoemd tot commies bij het departement van Justitie Mr. L. de Vries wonende te Deventer. Tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks H.B.S. te 's ITertogenbosch mej A. J- van der Vijgh te Amsterdam. Idem te Hel mond mej. C. M. Rivière te Middelburg. Benoemd tot controleercnd geneeskundige bij de Rijksverzekeringsbank L. Staf, thans assistent controleerend geneeskundige; benoemd tot plaatsvervangend lid in den Pensioenraad mr. L. Basquin te 'a-Graven- hase. Op verzoek eervol ontslagen mej. G. W. Law te 's Gravenhace als administratief ambtenares bij de arbeidsinspectie der lo klasse. Bij beschikking van den minister van Fi nancien is de registratieontvanger L. G. J. H. Hamelberg verplaatst van het kantoor van het buitengewoon zegel te Rotterdam naar het kantoor der registratie no. 1 te Amsterdam en is de ontvanger der succes sierechten no. 2 te Amsterdam P. A. de Jong verplaatst naar het gecentraliseerde kan toor der registratie en successie aldaar, en zijn de ontvangers B. C. E. van Steenbergen, L. G. J. II. Hamelberg en A. J. Rant aan laatstgenoemd kantoor werkzaam gesteld. PROF. DR. D. C. HESSELING. Laatste college, Men meldt ons uit Leiden: Prof. dr. D. C. Hesseling, buitengewoon hoogleeraar in het Nieuw Grieksch aan de Leidsche universiteit, die 15 Juli 70 jaar wordt en derhalve aan het eind van dezen academischen cursus het hoogleeraarsambt moet neerleggen, beeft hedenmiddag zijn laatste college gegeven. Het college droeg hetzelfde karakter als alle andere colleges, aangezien de hoogleeraar geen officieel af scheid wenschtc. Dc schitterende journalistieke en wetenschappelijke loopbaan van Dr. Easton herdacht Men meldt ons uit Den Haag Onder talrijke blijken van deelneming is gister op Oud-Eik en Duinen ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den be kenden letterkundige en journalist Dr. C. Easton. Aan de groeve waren o.a. aanwezig Prof. Molengraaf f, voorzitter van de com missie van redactie van bet tijdschrift van het Aardrijkskundig Genootschap; Prof. P. Ehrenfest en Mevr. van Oven uit Lei den, de oud-majoor van het Indische leger .1. C. Lanster, thans conservator van het Koloniaal Instituut; Mr. Dr. W. M. Wester man; Ir. Vijverberg, Mr. L. M. Nijpeis, re ferendaris bij het departement van Defen sie; Prof. Haga, voorzitter. Prof. Dr. D. van Gulik, secretaris, A. R. van Loon, Inspec teur-generaal van den Rijkswaterstaat en vicc-adniiraaJ Tijdeman, leden v. h. college van curatoren van bet Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch ÏDsiituut. Verder waren vertegenwoordigd het be stuur van den Nederlandschen Journalis tenkring, van het Koninklijk Nederlandscb Aardrijkskundig Genootschap, de Neder- landsche Verocuiging voor Weer- en Ster renkunde, do Bond van Nederlandsche Tooneelschrijvers; Dr. van Dijk van het Koninklijk Nederlandscb Meteorologisch Instituut, Willy Sluyter; Mr. van der Hoe ven, hoofdredacteur cn J. Lourens, redac teur van dc Nieuwe Rott. Courant, J. C Ramaer, oud-inspccteur-generaal van den Rijkswaterstaat, de heer Dijkman, lid van dc redactie van bet tijdschrift van bet Ko ninklijk Nederlandscb Aardrijkskundig Ge nootschap cn tal van collega's van den thans ontslapene. Met den stoet kwamen o. a. mede mr. J. Tuinstra, waarnemend griffier van het Hoog Militair Gerechtshof; A. A. Humme, oud-hoofdredacteur van „Hot Vaderland" en Prof. J. van Oven uit Leiden. Onder de bloemen merkten wij o.a. op een krans van het Aardrijkskundig Genootschap. Aan de groeve werd eerst het woord ge voerd door Prof. van Oven. die o. ra. zeide: Naast de schitterende journalistieke loop baan van Dr. Easton staat zijn groot we tenschappelijk werk, waardoor zijn naam niet alleen bekend geworden is in Neder land, maar ook in het buitenland. Groot waren zijn gaven, taai was zijn energie. Zijn heele leven was studie, was werken. Wij hebben, aldus spr., Easton echter niet alleen bewonderd, wij hebben ook van hem gehouden. Imraëri'hfj \<*as niet alleèen knap en sterk. Daarna sprak de heer D. Hans. die een laatsten groet bracht van de Nederl. Journalistenkring «n van de Nederland sche journalisten aan Easton, die iemand was waarop men trotsch kon zijn. In hem hebben wij aldus de heer Hans iemand gehad, die voor ons beroep een sieraad en een glorie was. Prof. Mol en graaf f sprekend namens het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap zeide o. a. dat het genoot schap aan Easton zeer veel verplicht is, meer dan spreker bier met woorden kan schetsen. Ziju werk zal in de lange toe komst vruchten dragen. Een schoonzoon dankte voor de bewezen eer. GRONDWERKER DOOR VALLEND RIOOLSTUK GEDOOD. Losschieten van con kabel de oorzaak. Te 's-Gravenhage heeft op de Koningin negracht bij de Javabrug een dooc'elijk on geluk plaats gehad. Ondor dc arbeiders, die daar bezig waren met het leggen van rio len, was de 27-jarige J. C. B., wonende aan het Korteboscb. Deze was bezig met een stuk van een riool te kabelen. Het zware stuk riool hing aan een staaldraad, die door onbekenden oorzaak van de blokhaak is geschoten, waardoor het rioolstuk boven op B. viel, die bijna onmiddellijk dood was. 13 was gehuwd. Zijn lijk is naar het zie kenhuis gebracht. HET RESIDENTXEQRCHEST, De leiding der zomercon- certeu overgedragen aan Karl Schuricht, Bij den aanvang der repetities in de Kur zaal, heeft dr. P. van Anrooy met een korte toespraak de leiding van de zomerconcer ten van het Residentieorchest overgedragen aan Karl Schuricht, general Musik-Direk- tor te Wiesbaden, die overgekomen was om de eerste repetitie te leiden. Deze sprak zijnerzijds do hoop op een prettige samenwerking met het Residentie orkest uit. Karl Schuricht. die morgen weder een concert in Wiesbaden dirigeert, vertrekt daarop voor een drietal dagen naar Ber lijn, waar hij de leiding heeft van den Meester-cursus voor dirigenten. Woensdag. 12 dezer, komt hij dan definitief naar Scbe veningen. GROENESTEIN. Een jubllcorend gesticht Woensdag heeft het gesticht Schiefbaan- Hovius (Groenestein) aan den Loosduin- scheweg te den Haag zijn vijftig jarig be staan gevierd. Het gebouw en ook de afdeeling der zus ters, die tevens het feit herdenken, dat zij hier vijftig jaar de leiding hebben, was ge heel in feestkleed gestoken. Na een godsdienstplechtigheid sprak de president-regent B. J. Grobben woorden van hulde tot den rector en de broeders en zusters voor de zorg, welke zij teeds aan de hun toevertrouwde kinderen hebben be steed. Daarna deelde spr. mede. dat de konin- gin de heer F. J. Verhoef, die 43 jaren re gent van het gesticht is geweest, heetf be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hierna bracht rector Braakman hulde aan den heer F. J. de Groot, die zijn 12J4- jarig jubileum als regent vierde en deelde dezen mede, dat de paus hem heeft begif tigd met het gouden kruis Pro Ecclaesia et Pontifice. Vervolgens werden de zusters in de re gentenkamer, gehuldigd. Do president-re gent Grobben wenschtc den zusters geluk met haar jubileum en merkto op, dat haar arbeid voor de haar toevertrouwde kinde ren ook van hoog kerkelijke zijde wordt ge waardeerd, hetgeen blijkt uit een ontvan gen schrijven van kardinaal Van Rossum. Ten slotte sprak een der meisjes eenige woorden en declameerde één der grootcr» meisjes een jubileumlied, terwijl door de kinderen een volksdansje werd gedemon streerd. Gclukwenschcn van Frank Iieinc! De documentenkwestie io den doofpot? Een N. R. Ct. correspondent schrijft Van oen kort oponthoud van Ward Her mans hier te lande hebben, wij gebruik ge maakt, om hem te vragen ons iets mee te deelei) omtrent het verloop van de Kamer verkiezingen in België, die voor do Vlaam- scIïg nationalisten zulk een gunstigen uit slag hebben gehad. De tegenstund, die wij ondervonden is hevig geweest, zoo vertelde hij. Men bere kent. dat alleen in hot arrondissement Brussel, waar Staf de Clercq onzerzijds can- didaat was, een millioen frans besteed is om de campagne tegen ons te voeren. En zoo is het in alle arrondissementen gegaan! Men heeft het gold bij hoopen weggegooid om ons te bestrijden. Daarbij is nog nooit ecne verkiezingscompagne zóó laag cn ge meen geweest, nog nooit heeft men zóó ge tracht alles tegen ons uit te spelen als dit maal. Men heeft het bijv. voorgesteld alsof dr. Borms de schuld is geweest van de wegvoeringen van Belgen door de Duit- schers, tijdens den oorlog. Millioencn exem plaren zijn verspreid van vijf verschillen de plaatjes, waarop Borms wordt voorge meld als de moordenaar van Belgic. Nog zijn de plakbrieven te zien op de muren van Antwerpen Tegeu hem (Hermans) persoonlijk heeft men de documenten-historie trachten uit te spelen, maar dat is, aldus W. H„ tot hun schade geworden. Voorts deelde hij mede, dat hij bij zijn verkiezing tot Kaïnerlid een telegram heeft gekregen, onderteekend Frank Heine(!), waarvan de tekst, die in het ITollandsch ge steld was, luidde „Van harte gefeliciteerd, omdat u verkozen bent. Wreek mij Zij die gij diendet loonden u die ik diende verrie den mij. Wensch u voorspoed cn voor uitgang". (w.g.) Albert Frank Heine. Ward Hermans heeft hierop geen ant woord gegeven. Hij vraagt, zich af, wat de afzender er meo bedoeld heeft, wie Heine verraden zouden hebben de Brocqueville of de chefs van de Sureté misschien (Als het telegram tenminste werkelijk door Frank Heine is afgezonden). Hermans bevestigde ook, dat enkele uren voor de verkiezing de kerkelijke overheid legen de Vlaarnsche nationalisten is opge treden. Dat heeft ons heel wat schade be rokkend, erkende hij. Doch, voegde hij er «aan toe, de gevolgen ervan zijn vernieti gend geweest voor de opportunistische daad van de overheid, waar bijv in de zoo katholieke Kempen meer dan 12.000 stem men, die hoofdzakelijk van katholieken moeten zijn op ons zijn uitgebracht. Dat zal Mechelen wel tot nadenken stemmen Langestraat 49. Tel. 190 55 cent per Knot. HAARZIJDE 10 cent p. kluw. KNOTTEN ZIJDE 60 cent S?ECIALE AANBIEDING f 40.- f 35.- f 27.50 LANGESTRAAT 40. TELEFOON 22L En de massa, die nu niet op ons gestemd heeft, zal na ons succes bij deze verkiezing, een volgende maal niet meer te houden zijn hoezeer de kerkelijke overheid tegen de Vlaarnsche nationalisten partij koos, blijkt z. i. ook hieruit, dat de deken van Turnhout weigerde het lijk van Ward Her mans' vader, die een dag of vijf vóór de verkiezing stierf, in de op korten afstand van het sterfhuis gelegen kerk te doen dragen, als de kist gedekt was met do Vlaarnsche leeuw. Zóó ver ging het fana tisme der kerkelijke overheid. En hetzelfde geschiedde met het stoffelijk overschot van een jong katholiek nationalist eenige we ken tevoren. Men moet er zich dan ook wel goed rekenschap van geven, dat elke slem, die de Vlaarasch-nationalisten kregen van katholieke zijde, werd uitgebracht on danks alles, tegen het verbod van kerkelij ke cn staatsmacht. Het gerechtelijk onderzoek tegen hem ter zake van de documenten-kwestie is naar Ward Hermans tenslotte meedeelde eerst enkele dagen voor zijne verkiezing be ëindigd, ofschoon het vaststond dat dit al veel vroeger gesloten kon worden, wijl ei1 geen getuigen waren. Zijn indruk is, dat men \an ofiicieele zijde zal trachten de zaak in den doofpot te stoppen. Hij herhaalde echter zijn vroegere ver zekering, dat het in elk geval op een schan daal zal uitdraaien, wat de Belgische machthebbers ook zullen doenhetgeen met het oog op de viering in 1930, uit Bel gisch standpunt bekeken, zeker onge- wenscht zal worden geacht. In geval de zaak voor het hof van Assisen komt, ver volgde Hermans, zullen er onzerzijds een massa getuigen worden gedagvaard mi nisters en militairen. De documenten, die cloor de Nederlandsche regeering niet ter kennis werden gebracht van de Nederland sche pers, maar wel van de Belgische re- georing en het Belgische gerecht, zullen dan publiek worden gemaakt. Ik heb, aldus Ward Hermans, kunnen vaststellen, dat alle documenten, op één na, door de Ne derlandsche regeering zijn afgeleverd aan de Belgische (althans foto's ervan). Ook is het resultaat van het onderzoek, dat de Nederlandsche regeering hier te lande in stelde, aan de Belgische meegedeeld, of schoon tijdens dat onderzoek door de Ne derlandsche ambtenaren verzekerd was, dat alles een veertrouwelijk karakter droeg. Desgelijks is geschied met het verslag van een gesprek dat Ward Hermans op den zelfden voet heeft gehouden, met den hoofdcommissaris van politie te Amster dam, tijdens zijn verblijf aldaar. KLINIEK VOOR MISVORMDEN. Een te Leiden te openen in stelling. Men meldt ons uit Leiden: Met nieuwe gebouw aan den Rijnsburger- weg voor de kliniek van misvormden, dat vanwege de Vereeniging voor Misvormden is gesticht, is nagenoeg gereed en zal, be houdens onvoorziene omstandigheden, in dén luop van Juli in gebruik kunnen wor den genomen. Naar wij vernemen zal deze ingebruikne ming op officieele wijze geschieden. De nieuwe kliniek zal den naam dragen van Anna-kliniek. BURGERLIJKE DIENSTPLICHT. De regeering heeft het wetsontwerp betref fende den burgerlijken dienstplicht (inge diend in het zittingjaar 1917—-191S) ingetrok ken. „Zeg, ch je kunt dien stoel daar wel laten staan, we zoudei straks nog wel eens herrie kunnen krijgen". (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6