VERLOFSOFFICIEREN Humorhoekje yjpr~ HET PROCES TEGEN LIEBERMANN OPNIEUW WEINIG BE- LANGSTELLING Het z.y. kassierscontract ROTTERDAMS VERKEER nationale reputatie zoo blameerendc ge beurtenissen op bet eiland Curasao? 2. Wil de Regeering mot name duidelijk maken, waaraan het is toe te schrijven, dat con bende van 500 Vonezulanen dermate ge wapend kon zijn, dot de militaire politie macht kon worden overmeesterd? 3. Kan er op worden gerekend, dat de Regoering maatregelen von blijvonden aard riemen zal, om een herhaling van zulke, voor ons koloniaal gezag en internationale reputatie schadelijke gebeurtenissen te voorkomen? Vervolgens hield le luit.-kol. Pk. Heitz van het Zwilsersclie leger, een korte voor dracht over de organisatie van dat leger. Spr. begon, met de Vereeniging van Ver- lofsofficieren uit te noodigen tot bijwoning van dè Zwilsersche legermanoeuvres in September a.s. Voorts gaf spr. ecu kort overzicht van hetgeen buiten de legerorganisatie in Z\vi( seriand voor de volksweerbaarheid wordt gedaan, o.a. in schietv ereenigingen, licha melijkc oefening enz. Jaarvergadering der Alg. Vereeniging Zwitsers verwelkomd De Algeuieene Vereeniging van Yerlofs- officieren der Xecl Land- en Zeemacht, kwam gisteren te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van den res.-majoor prof. mr. Kielstra in jaarvergadering bijeen. Namens den minister van Defensie woon de de kapitein-adjudant Van Weel de ver gadering bij Voorts waren aanwezig o.m. de drie officieren van het Zwilsersche leger, die als gasten hier le lande vertoeven, gene- j aal Snijders, oud-opperbevelhebber en eere lid der vereeniging, res.-generaal-majoor Wagner en vertegenwoordigers van de Ver. van Officieren der \'ed. Landmacht, de Ned. Chr. Officierenverecniging en de Alg. Ver. van R. K. Officieren. De voorzitter opende de bijeenkomst met woorden van welkom. Besloten werd tele grammen van hulde te zenden aan de koningin cn aan den Zwitserschcn Bonds president. Zich wendend lot de Zwitsersche officie ren, uitte spr. in de Uuilsche taal woorden \au lof \oor de organisatie van liet Zwit- sersche leger, dat uitmunt door eenvoud en samenwerking tusschen beroeps- en i cserve-officiercn Voorts dankte spr. de ZwitSersche officieren, die 's ochtends hadden gelegd aan den voet van het mo nunient der in de mobilisafciejaren geval len Nederlandsche militairen te Schevcnin- gen, waarbij generaal Snijders namens het Nederlandsche leger een woord van erken lelijkheid had gesproken. Spr. dankte generaal Snijders in het bij zonder voor diens aanwezigheid ter verga dering, waaruit opnieuw diens hoog go- waardeerde belangstelling voor het werk der vereeniging valt op te maken. (Applaus; Tot generaal Wagner richtte spr. zijn welkom afzonderlijk, omdat de heer Wag ner de eerste res-gcncraal in het Neder landsche leger is. Verder gaf de voorzitter een overzicht van het afgeloopcn jaar verhandelde, waar uit bleek, dat het ledental, na de stijging Ie laatste jaren, ecnigszins terugliep; het bedraagt thans 1139. Voor een deel is dat wellicht te wijten aan de consodidatie der toestanden ook met betrekking tot het re serve-personeel, tengevolge waarvan men vooral onder de jongeren de voorlichting of hulp van de vereeniging minder noodig heeft dan in de periode toen \eel nog in wording was. Intusschén achtte spr. ook onder meer geconsolideerde verhoudingen voor een vereeniging als die der reserve officieren een taak weggelegd; daarvoor is ook de medewerking der jongeren noodza kelijk. Verscheidene afdeelingen getuigen van een opgewekt vereenigingsleven. Het overleg met de groote werkgevers verenigingen inzake bezetting van vaca tures door verlofsofficieren enz. werd voort- gezet. Kon weermacht, die zichzelf niet gewaardeerd en geschraagd weet in de kringen van liet volk achter haar, kan in de ure des gevaars haar taak niet ten volle vervullen. Laten zoo eindigde de voor-I zitter -- degenen, die de waarde der weer macht beseffen, van hun kant ook duide lijk hun waardeering toonen, door woord en daad. Jaarverslag, rekening en begrooting wer den vastgesteld. In de plaats van de heeren P. Weber cn J. C. d. Xoort, die zich resp. als -secretaris cn als penningmeester niet herkiesbaar hadden gesteld, werden gekozen de heeren J. Roodcnburg te Rotter dam cn P. Tazelaar te Utrecht. Besloten werd, de volgende jaarvergade ring te Hengelo (O.) te houden. EERSTE KAMER-VACATURE JHR. VERHEYEN. Ook de opvolger van Mr. van Best niet bereid. Men meldt aan de Msb. uit s-Hertogen- bosch. Nu dc heer mr. \an Best zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanneemt, Is aan de beurt om als zoodanig benoemd te worden de boei- Jos. L. A. M. Meijring te 's-Mertogenhosch. Wij vernemen echter, dat ook de heer Meijring oen verkozen-verkla ring niet zal aannemen. Reeds vóór het overlijden van jhr. mr. Verheijen was er in de R.-K. Statenclub van Noord-Brabant een sterke strooming om bij de in deze maand op te maken nieuwe candidatenlijsl voor de Eerste Kamer voor de te verwachten vacature aan te wijzen jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. die reeds op de vorige lijst als een der gekozenen voorkwam, doch deze verkiezing destijds niet kon aanvaar den wegens zijn lidmaatschap der Tweede Kamer. In de vergadering der Statenclub. die gehouden wordt bij gelegenheid van de eerste zitting der Staten op 25 Juni, zal de nieuwe candidatenlijst worden vastgesteld BRAND AAN BOORD VAN DE MEROPE. Liggende te Malaga. Volgens bij de directie der Kon. Ned. Stoomboot-Mij. ontvangen telegram is aan boord van hot s.s. Meropo van deze Mij., liggende te Malaga, brand uitgebroken. Het schip ligt mei den achtersteven op de ka de. Ruim 3 staat geheel onder water, de lading wordt gelost. Volgens latere berich ten is men het vuur zoo goed als meester. PROF. DR. C. A. VERRIJN STUART. Buitenlandsche uitnoodigingen. Prof Dr. C. A. Verrijn Stuart is uiige noodigd in Seplcémber a.s. aan de Univer siteit te Weenen cn in Maart 1930 voor hel Vlaamsch Fonds voor Wetenschap in Ant werpen, Gent cn Leuven een drietal v ooi- drachten te komen houden. EEN GROOTE TANK. Bij Stavoren opgericht. Men schrijft aarf de N. R. Ct. De burgemeester van Stavoren heeft des tijcis de aandacht gevestigd van de Ameri can Petroleum Company, gevestigd te 's Gravenhage, op de belangrijke motorvaart langs Stavoren ook voor do toekomst, en in verband daarmede op de uitstekende gele genheid om daar van een drijvende of an- aere tank het gasolie af te leveren aan mo torschippers. Thans is nabij de zeesluis hij Stavoren een olietank geplaatst niet een inhoud van 40,500 liter, waarboven een meet ketel van 1000 liter is aangebracht. Door middel van afvoerbuizen wordt de olie zoowel in oo zeehaven als in de gracht (het z.g. zeilperk) afgeleverd. Alleen in IJmuiden en Vreeswijk bestaan inrichtingen van dezelfde grootte. KINDERDOODSLAG De politic te Delft heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 23-jarige vrouw we gens kinderdoodslag. Zij zou in Februari 'an dit jaar haar kind. direct na de beval ling. in een teil met water hebben verdron ken. Mede is proces-verbaal opgemaakt lo pen haar verloofde, die hel lijkje zou heb ben weggemaakt. ONDER EEN AUTO. Vrijdagavond waren nabij hel badhotel tc Huisduinen twee kinderen aan het spelen, toen de kleinste, een dochtertje van den ge rant van het hotel aldaar, de ij's-jarige Minnie de Mooij. door een achteruitrijden de auto werd aangereden cn met een sche delbreuk werd opgenomen. Het kind is Za terdagmorgen aan de gevolgen overleden, riet 11-jarige vriendinnetje bleef ongedeerd. liet verhoor van Mr. Kortenoever zy.Och, pas toch op dat üjj er alots ran Inslikt. Het k *oo slecht voor sua ingewand!es", (London Opinion) Men meldt ons uit Amsterdam: De dorde dag van bet strafproces tegen Salomon Liebermann, dienende voor de Vierde Kamer der Rechtbank alhier, vangt mui met een voortzetting van het verhoor van get. Mr. E. M. B. Kortenvaer, oud-presi- dent-coinmissaiis der Discontobank voor Credietinstellingen" en der „Veendammer 'Hy potlieekbnnk Get. deelt op vragen van president, mr. Iluysinga, mede, begrepen te hebben, dat de Discontobank de kassier zou worden van de Veendammer, evenals vroeger de Incas- aohank het was. President: „U wilt die twee banken tocli niet met elkaar vergelijken?" Gel. (zijn schouders ophalend): „Dat was nu eenmaal zoo besloten Voorts zegt get. het kassierscontract te hebben geteekend, in de overtuiging dat dit zijn beteekenis verloren had door de over eenkomst met Schim van der Loeff. Vis de president dan de vervroegde aflos- -ing van hypotheken ter sprake brengt, merkt get. op, in de meening te hebben ver keerd, dat de nadeden dier aflossingen zou den worden gedragen door de Disconto bank! President: „Iiebi U ook iets te doen gehad met het contract Stegeman? 1 Get.: „Zeker, president, ik had ook al ge teekend, maar het contract kon niet perfect worden zonder de Gutachtung van graat Bernstorlf cn van Prins Hendrik". (Verba zing) President: „Beschouwt U dat contract als ernstig?" Get.: „Zeer zeker, president." De president komt dan tot de contracten Schim van der Loeff en Paardenkooper. Wat dit laatste contract betreft, blijkt dat mr. Spaargaren Liebermann warm heeft aangeraden, met Paardenkooper in zee to gaan Volgens hem was Paardenkooper de man!" De verdediger (Mr. Giltay Veth): „Wat weet get. v an Van den Toom?" Get: „Van den Toorn stond algemeen be kend als de rijkste reeder in Scheveningen. Ik had geen reden om dat niet te gelooven, al heb ik nooit in zijn portemonnaie geke ken! Verdediger: „Om het dus nader te preci seeren: in kringen van Mr. Kortenoever had Van den Toorn den naani, millionair te zijn". Get.: Zoo is het!" Verd.: „Hoe was liét-standpunt van Klop penburg ten opzichte van Paardenkooper?" Get.: „Kloppenburg was een groot voor stander van Paardenkooper". Verdediger: „En mr. Spaargaren was ook zeer enthousiast, wat Paardenkooper be lt reft? Get: „Ja, dat wil zeggen tot na de verga dering van 12 November bij mr. Sehiir- mann" Verdediger: „In elk geval is het toch wel juist, dat noch vóór nocli na het sluiten van het contract Paardenkooper één der daarbij betrokkenen gedacht, heeft (lat dit contract een schijncontract was". Got. bevestigt dit. Evenals Vrijdag 1.1. het geval was, blijft de belangstelling in de zaak heel gering, alleen in de advocatcnbankcn zitten eenige leden der balie, terwijl de publieke tribune slechts matig is bezet. Te ongeveer half twaalf treedt dan ge tuige J. Spanjersberg, leeraar in het boek houden le Zeist, voor het hekje. De lieer Spanjersberg is commissaris der Veendammer" geweest en hij was liet. dio de notulen van de vergadering van 25 Juni 1927 gemaakt heeft. Get. zegt op 15 Juni het z.g. kassierscon- iract le hebben geteekend. Get, weet niet of hij liet gelezen heeft Get. doet dan verschillende mededcelin- gen over de vergadering van 25 Juni. waar bij geen nieuwe bijzonderheden aan liet licht treden. De volgende getuige is de heer L. T. I-I. baron Boecop. die op verzoek van Lieber mann commissaris van de Veendammer was geworden. Getuige zegt niet goed be grepen te hebben, wat op de vergadering van 25 Juni 1927 is geschied, aangezien hij ietwat hardhoorend is. Hierna wordt gehoord de lieer J. I. L. Withof Keus te Alphen a .d. Rijn. Getuige is tot 1? Mei 1927 commissaris van de Dis contobank geweest. Zijn aandeelcn 15 in hei geheel, heeft getuige na zijn ontslag als commissaris, aan Liebermann verkocht. Ge tuige heeft met de transacties met de Veen dammer niets te doen gehad. Tijdens zijn commissariaat heeft getuige nooit gemerkt, dat er dingen buiten hom orn gebeurden. Toen getuige iii de Dank trad, was naast Lieberman de heer v. d. Toorn directeur. Er ging volgens getuige veel om in de Bank: er werden n.l. veelschema's behandeld. Bankzaken werden echter niet gedaan. Mr. van Lier: „U hebt Liebermum wel eens geld geleend, niet waar? Getuige: „Niet a3ii hem. maar aan de Bank." Mr. van Lier: ..L" kende Liebermann toch als iemand, die over veel geld beschikte?" Getuige: „Ja. dat is zoo" Op vragen van het O.M. erkent getuige-, dat hij la!er wantrouwend was geworden. Hij wilde precies weten, wat er gebeurde, anders drei'gde hij de Justitie in de zaak le zullen mengen. Kort daarop kreeg getuice zijn ontslag (gelach). Als de officier vraagt waarom Lieber mann voor zijn privé belasting de Discon tobank cn de Gooische hypotheekbank ver bond. maakt de verdediger zich ernstig boos. „Mijnheer de piesident zoo roept hij uit nu gaat de zaak de verkeerde richting uit. Als al die zaken er nu bij gehaald wor den, wil ik ook die heele rij getuigen laten hooren, die daarvan af weten, de mij. voor scheepsverband President: „Wij hadden liet plan, die kwestie buiten geding te laten." Liebermann, met stemverheffing: „U hebi deze strafzaak op normale wijze ingeleid, en daarom heb ik mij zooveel mogerijk stil gehouden. Ik heb die belasting niet betaald, niet omdat ik het niet kon, maar omdat ik het niet wilde. Ik genoot geen bescher ming cn daarom wilde ik ze plagen. Mr. Spaargaren wist overal van. Toen ik een paspoort noodig had. moest die belasting kwestie eerst geregeld worden. Te kwart voor een schorst de president de zitting tot kwart voor twee. Na de pauze wordt het eerst gehoord de heer W. Hagen, die o.m. commissaris is geweest van de Discontobank voor Cre- diet-instellingen. Gel. heeft nooit inzage in de boeken gehad, de commissarissen kre gen slechts heel weinig inlichtingen. Eén keer is er een balans gepasseerd, waarbij 5 pet. winst werd uitgekeerd. Get. denkt dat Liebermann met Möhring en mr. Kor tenoever alle zaken deed. Pres.En Van den Toorn Get.: Daar weet ik niet veel van. Get. zegt voorts niet geweten te hebben dat de Discontobank de aandeelen van de •„Veendammer" zou overnemen. Wel is get. gevraagd of hij commissaris in de „Veen dammer" wilde worden, terwijl hem later ook gevraagd is of hij voor overname der aandeelen van de „Veendammer" toestem ming wilde geven. Get. antwoordde, dat hij zulks niet doet voor een zaak, die hij niet kende. Get. erkent voorts dat de Dis contobank als bank «iet9 te beteekenen had. De werkzaamheden droegen het ka rakter van een sneeuwbalsysteem. Get. heeft later zijn ontslag als commis saris genomen. Pres.: Meneer Liebermann. waarom hield U den heer Hagen overal buiten? Liebermann: Dal is niet de taak van een directeur, ik Pres.: Maar als een zaak zich in nieuwe ondernemingen gaat steken, moeten de commissarissen dat weten! Get. antwoordt breedvoerig, dat het op den weg van mr. Kortenoever had gelegen om een commissievergadering uit te schrijven. Bovendien wist de heer Hagen op 14 Juni wel iets cn als men iets weel, heeft men plicht om toezicht te houden! Getuige Hagen zegt voorts in December 1927 zijn aandeelen van ƒ1000 te hebben afgestaan voor den prijs van 1500. Het O. M. mr. Reilingh: Waarom kreeg U nooit inzage van de boeken? Get.: Men liet ze mij nooit zien en Van den Toorn had meestal heel weinig tijd... Hierna wordt, verhoord de heer A. van den Toorn, reeder te Scheveningen. Get. zegt o.a. in 1927 commissaris te zijn geweest van de Discontobank voor Cre- (iietinstellingen. Get. heeft nooit meer dan 33 aandeelen gehad. Pros. Later zouden or anders nog 17 andere aandeelcn gevonden zijn. hier weet Möhring meer van. De heer Möhring, die in de zaal is, wordt voor het hekje geroepen. Hij zegt dat die 17 aandeelen dateeren van April of Mei 1927, hij weet echter niet of hieruit vol gen moet, dat de heer Van den Toom In 't geheel 50 aandeelen heeft gehad. Voorts had de heer Hagen er een. ook mr. Kor tenoever en op een zeker tijdstip moet de heer Withofkens er 15 hebben gehad. De rest der aandeelen moet in het bezit van Liebermann zijn geweest. Pres.: Dus dan zouden er vuur Lieber mann maar 50 aandeelcn overblijven, m. a. w. had de heer Liebermann niet de meerderheid. En toch had hij de feitelijke leiding! Wanneer heeft hij U gesproken over de Veendammer? Get.In de week van 4 tot 11 Juni 1927. hij zei toen dat de Veendammer onder gebracht zou worden in een andere maat schappij. De Discontobank zou als tus- schenpersoon optreden. Pres.: F.n hebt U een borgtocht ver strekt? 'Wr.s dat niet bij hef kassierscon tract? Getuige erkent dit. Hij heeft dit contract gelezen en daaruit niet begrepen dat de Discontobank de beschikking zou krijgen over alle activa der Veendammer. Getuige dacht dat hier alleen sprake was van het loopende kasgeld. Get. heeft later aan Lie bermann geschreven dat hij spijt had van zijn borgtocht Liebermanu heeft toen geantwoord dat de zaak in andere handen was en dus gel.'s borgtocht niet meer noodig was. Get. van den Toorn verklaart voorts wel eens van Liebermann over de plannen der „Atlas Hypotheekbank" een en ander ge hoord te hebben; Liebermann schermde daarbij met groote namen Als de president dan weer hel kassiers- contract ter sprake brengt, merkt Lieber mann op dat hij in het contract verschil lende passages heeft geschrapt, die hij niet begrepen had. Pres.Het komt or ten Motte op neer dat allen, die het kassierscontract onder- t eek end hebben, er niets van hebben be grepen Wai get. Van den Toorn betreft, voor hem is het eind van de geschiedenis ge weest. dat Liebermann hem gevraagd heeft zijn 35 aandeelen ip de Discontobank af te staan. Dat was eind Sept. 1927. Get. heeft hierin toegestemd en hij kreeg voor zijn aandeelen ƒ20.000 Pres. De Discontobank had anders met de Veendammer een winst van triil- lloen gemaakt. Muren die aandeelen niet veel meer waard? GetIk wist van de Veendammer niets af en was blij dat ik van do zaak af was." Pres.; Meneer Liebermann. hoeveel aan deelen heeft U van den heer' Van den Toorn overgenomen? Liebermann: Vijftig! Pres. Weet l' dat zeker? Liebermann ik herinner het mij zoo. Liebermann doet dan een breedvoerig verhaal over de wijze, waarop de terug-] name der aandeelen zou zijn geregeld; de heer Van den Toorn noemt dit alles fan tasie! Uit oen hierna volgend dispuut tusschen den president en den verdachte conclu deert eerstgenoemde dat, terwijl Lieber mann aanvankelijk alles gedaan heeft ten name van de Discontobank, ten slotte dc gemaakte winsten in Liebermann s zak zijn terechtgekomen. Weer wordt dan de uoodige aandacht gewijd aan het feit, op welke wijze cn wanneer Liebermann in het bezit is geko men van de aandeelen van Van den Toorn. Laatstgenoemde geeft op vragen van den president te kennen, dat het wel mogelijk is dat Liebermann begin Juli 1927 zijn (v.d. T.'s) aandeelen onder zich heeft ge had. Pres.: Misschien in Maart al? Getuige: Dat geloof ik niet in elk geval is fle kwestie in September defini tief geregeld. Vervolgens wordt de heer P. B. ter Laag, candidaat-notaris te Heemstede, gehoord. Get. verklaart commissaris der „Veendam mer" te zijn geweest in den tijd dat de hee ren W. directeuren dier Bank waren. Get. wist dat op 25 Juni 1927 een nieuw bestuur zou komen; hij wist echter niet dat in de bewuste vergadering activa der „Veendam mer" aan de familie W. zouden worden overgedragen. Na de benoeming der nieu- de bestuursleden heeft get., die tot. zoover de vergadering gepresideerd had, zich niet verder met de zaak bemoeid. Aan het eind van zijn verhoor zegt getuige op kwaden toon tegen Liebermann, naar aanleiding van eenige opmerkingen van deze: „Als ik niet zoo voorzichtig was geweest, hadden ze mij ook in de kast geduwd, en dat had uw schuld geweest!" Ï-Iet O. M„ mr. Reilingh; „Heeft Lieber mann het begin der vergadering bijge woond?" Get.: „Ja". Liebermann: „Hoe kan dat nu, ik stond nooit zoo vroeg op, het werd altijd later dan negen uur!" (gelach). Hierna wordt gehoord de heer A. W. P„ Sterkman, notaris te Amsterdam. Get. heeft van de vergadering van 25 Juni 1927 de no- tarieele acte opgemaakt. Een paar dagen voor dezen datum had get. van den heer Schansema namens de „Veendammer" op dracht gekregen voor het opmaken der acte. De benoeming van het nieuwe bestuur is buiten getuige om geschiedt; van de overdrachten had get. tevoren de gegevens ontvangen. Omtrent de wijze van betaling deelt get. mede. dat in zijn minuut het ge wone „relletje" van contante betaling voor kwam. Tijdens het voorlezen is dit veran derd en toen bij renvooy gewijzigd. Rechter Mr. van Lier: „Wie riep er, dat er niet in contanten betaald zou worden?' Get.: „Dat weet ik niet zeker, ik ineen een der advocaten". Ook getuige F. A. van Bruggen, bediende op het kantoor van notaris Sterman, die hierna gehoord wordt, zegt. nip: to weten, wie degeen is geweest, die gcr" non heeft, dat niet in contanten zou word 'u betaald. Lieberman: „Kan getuige misschien zeg gen of ik eenig begrip had van wat er op de vergadering gebeurde? Getuige: „Heelemaal niet, ik heb meneer Liebermann niet eens gezien!" (Gelach). Tê tien minuten over vijf schorst de pre sident, de zitting tot Woensdagmorgen. De nieuwe Koninginncbrug komt in gebruik Praktijk de eenige leermeesteres Lindeloos zijn de proefnemingen, die de Rotierdamsche verkeerspolitie de laatste jaren gedaan heeft om de oplossing voor het steeds moeilijker verkeersvraagstuk te vinden, zonder dat liet Napoleontische doorbraaksysteem behoeft te worden toe gepast. En hoewel deze middelen allo een kern van bruikbaarheid in zich hebben, zal in de toekomst toch wel het doorbraaksy steem liet eenig juiste blijken te zijn. Vrijdag zal na maandenlang uitstel len hoogstwaarschijnlijk de nieuwe Ko- ninginnebrug in gebruik worden genomen- Op het plein aan den Zuidelijken u^ver zal weer een nieuw systeem worden toege past. Men heeft op dit plein. het Stiel tjesplein een grooten ronden vluchtheu vel aangelegd, waar om heen al het ver keer wordt geleid. Het reeds bekende cir culatie-stelsel dus. Duidelijke pijlen geven op de kruispunten de richting aan, waarin rond den vluchtheuvel dient te worden ge reden en tenslotte in een vernuftig systeem van roode en groene lichten uitgedacht, waarmee op die punten sloppen of door rijden wordt kenbaar gemaakt. Al deze lampen wórden bediend vanuit één cen traalpunt een eenige meters hooge stel lage. oio midden op den ronden vluchtheu vel is geplaatst. Een agent is dus slechts noodig voor de algeheele regeling van het verkeer. Ten overvloede is boven alle toe gangswegen nog een bord „Stop voor brug" aangebracht, waarmee alles kan worden stopgezet, wanneer de Koninginncbrug ge opend moet worden. Met behulp van de seinlantarens kan dan onderwijl het ver keer op den Linker Maasoever levens door gaan. Aan den anderen kant van de brug zal een gewone seinlanlaarn worden - ge plaatst, waarbij twee file's worden ge vormd één voor langzaam en één voor snelverkeer. Overigens heeft de nieuwe seiillantaarn op den Coolsingel (systeem verlichte cJr- keldeeleih niet voldaan De lantaarn is niet overal zichtbaar. Daar zal deze in de toe komst worden gesplitst in'twee lantaarns, die links en rechts van de trambanen zul len worden geplaatst. Daarmee wordt be reikt. dat de seinen overal zichtbaar zullen zijn, .hetgeen nu niet het geval is. De praktijk zal de eenige leermeesteres zijn, die tenslotte tot een eindoplossing zal kunnen leiden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6