DÉ EEMLANDEU GARAGE MOLENAAR Teisfoon 1212 UITNOODIGING Donderdag 4 Juli 1924 28e Jaargang No. 4 BUITENLANDSGH OVERZICHT FELLE BRAND BIJ SAN FRANCISCO Vele vermisten 'T NIEUWE BEWIND VAN ENGELAND Drie vragen van Baldwin GROOTE BRAND TE KONINGSBERGEN Ernstige schade aangericht MAC. DONALD ONTMOET DE OPPOSITIE MACDONALD'S PROGRAM GUNSTIG ONTVANGEN IBONNEMENTSPRUS per 3 amo4ca voor Amersfoort f 2.10, per maand 10.75, per week (mei gratis verzekering regen ongelukken) f 0.17J/r Binr.tflland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 515 UITGAVE: VALKHOFF C5 PRIJS DER AOVERTENTIEN f us raccr f0.25 Llefd«dlgh«id»-#<lv helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruttbetaiiBg 50 ceot, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bcw|)sdjau><s Hl ImwOuWMIMI jo* de 1—5 ragels Sir* f 0.05 De Engelsche troonrede. Een algemeen welwillende ontvangst Gisteren is het nieuwe Engelsche parle ment, waarin Labour de sterkste partij is, geopend cn bij deze gelegenheid is do tra ditioneele, in 't ochtendblad uitvoerig ver melde, troonrede gehouden, welke, ook van 'de zijde der tegenstanders, een goed ont haal te beurt viel. Uitvoerig was de troon rede geenszins cn zij bevatte weinig of niets, dat wrevel kon wekken bij de liberalen, de partij, die in zekeren zin in staat is de re geering ren val te brengen. Laatstgenoemde partij heeft bij de jongste verkiezingen me de zoo'n slecht figuur gemaakt, omdat zij .vooral hot slachtoffer werd van het kies systeem, dat haar vele zetels onthield, waarop zij feitelijk, op grond van de uitge brachte stemmen, recht had. Nu kondigt 'de troonrede een Uiesrechthervorming aan. maar het is nog niet duidelijk, of de wijzi ging van 't stelsel in den geest der libera len is Zooals te verwachten was, zal Eng'laud, nu Macdonald premier is geworden, op nieuw contact zoeken mei Rusland, nadat de betrekkingen tijdens Baldwin's bewind bruusk waren afgebroken, liet herstal der Lngelscli Russische relaties houdt echter geenszins in, dat Rusland nu maar vrijelijk in Englenad en de andere deelen van t Brit sclie rijlc revolutionaire propaganda mag voeren ock tijdens de Labourregecring zal Rusland zich daarvan moeten onthouden. Belangrijk is ook de aankondiging lozake de ontruiming van het Rijnland, die zoo spoedig mogelijk haar beslag moet krijgen. In Frankrijk heeft de desbetreffende ver klaring een verontrustenden indruk ge maakt cn sommige politieke kringen in Frankrijk zijn van gevoelen, dat aan de Kngelscli-Fransche entente van dit oogen bJik af feitelijk een einde is gekomen. Het ligt in de lijn van Macdonald s poli tieke opvattingen, dat de troonrede ook ge waagt van 't ernstige voornemen om de taak van den internationalen vrede zoo goed mogelijk te dienen en uit dezen hoofde aan te sturen op het bereiken eener mondiale ontwapening, niet in het laatst op het ge bied der vloten. Reeds is te dien einde men denke aan het onderhoud tusschen generaal Dawes, den Engelsclien gezant te Londen en Macdonald voeling gezocht met Amerika, Niet alleen echter is de arbeidersregcë- ring van zins internationale euve+e'i als. bedreiging van den vrede te bestrijden, maar ook zal zij niet man cn macht er naar streven sociale misstanden, die in En geland o.a. tot uiting komen in een schrik barende werkloosheid, uit den weg te rui men. Allerlei groote wei-Ren zullen daarom ter hand worden genomen en op alle moge lijke wijze zal de welvaart van de trrooie massa worden bevorderd. Ook wordt een reorganisatie van de kolenmijnnijverheid in uitzicht gesteld. Er is echter niet gede tailleerd uiteengezet, welk karakter deze hervorming zal dragen, doch Macdonald's tegenstanders duchten, dat een en ander wel eens zou kunnen beteekencn, dat zal worden besloten tot nationalisatie van de mijnen. Bij de arbeiders beeft bet vooral een goeden indruk gemaakt, dat gepoogd zal worden de Trades Dispute Act (de wet op de vakvereenigingen), welke de rechten der arbeiders zoozeer beknot, opgeheven te krijgen. Hiermee hebben wij wel liet voornaamste gememoreerd van de troonrede, die over 't algemeen zoo n gematigd karakter droeg, dat de leider der verslagen regeering, Bald win, niet alleen kon verklaren, dat de con servatievcn niet alleen geen twistzieke op positie zullen voeren, maar zelf bereid zijn 'de regeering te helpen bij de tenuitvoerleg ging van haar taak, wanneer van belde zij den offers worden gebracht. Macdonald was zeer erkentelijk voor deze loyale, welwillen de gezindheid cn sprak dan ook de hoop uit, dat een en ander zou leiden tot een vruchtdragende wetgevende periode. Men ziet dus: het begin is goed en heel de we reld wenscht stellig, dat het streven van Macdonald en zijn mannen naar socialen binnenlandschen cn internationalen politie leen vrede met succes zal mogen worden bekroond. Ta'looze huizen een prooi der vlammen. Tjit San Francisco is draadloos bericht ontvangen, dat in Mill Valley nabij San Francesco een brand is uilgebroken, die zich met ongelooflijke snelhe-.d uitbreidt. Reeds 90 huizen zouden een prooi der vlammen zijn geworden. Het vuur breidt zich nog steeds verder uit en men vreest, dat het plaatsje, waar de „bloem 1 der Ame- sriïiaansche geldaristocratie gevestigd :3, ge heel vernield ral worden. 41 personen wor den vermist. Behalve de versterkte brand weer van Pan Francisco cn omgeving ne men ook militaire troepen cn de bemanning van in de ratvjheid gelegen Amerikaansche oorlogsschepen aan hel blusschingwerk deei. LUXE AUTO-VERHUURIlMRiCHTING IV1ET BETROUWBARE CHAUFFEURS Hier.ncde noodigen wij U beleefd uit tot een bezoek aan de te houden DEMONSTRATIEet de „CASCO" rubber-buffer, op VRIJDAG 5 JULI a.s. on 3 n.m. bij onze Garage, Stationsplein 5. uur Rubberbuffer PROGRAMMA: 1. Aanrijding met kleine snelheid tegen een paal om de wer king te laten rien van de scharen der „Casco" buffers. 2. Aanrijding tegen een paal met het uiteinde der buffer om de werking te laten zien bij een aanrijding in het verkeer 3. Achteraanrijding van een wagen, gemonteerd met „Casco" buffers, tegen een wa-en welke eveneens hiervan voorzien is. 4. Aanrijding met grocte snelheid tegen een paal, van een wagen welke met „Casco" buffers gemonteerd is. Alleen-vertegenwoordiging voor Amersfoort cn Omstreken: GARAGE MOLENAAR, Stationsplein 5. Macdonald verstrekt nadere inlichtingen. Bij de opening der discussies over hot adres van antwoord op de troonrede in hei Lagerhuis verklaarde gisteren de arhei- dersafgevaardigde Snell, dat hij het voor uitzicht toejuicht van de aanstaande ont ruiming van het Rijnland, die in Engelanu bijna even welkom zal zijn als in Dui'sch- laiul. Baldwin zeide, dat de conservatieven geen mokkende oppositie zullen voeren. Z-.j zijn van plan de regeering te helpen in de uit voering van haar taak, maar dit vcreischt een zekere koelbloedigheid aan alle kan ten. Het land bevindt zich tegenover vele moeilijkheden zoowel in het binnenland als in het buitenland en het is noodzakelijk aan de wereld een éénheidsfront te bieden. De moeilijke kwestie is het rapporl der com- missie-Simon over Indic. Macdonald betoogde, dat de regeering twee alles beheerschende kwesties te rege Ion heeft: de eerste is de werkloosheid, de tweede de vrede en de veiligheid Betref fende het plan-Young zeide Macdonald, dat de regeering bij de toekomstige regeling niet zal vergeten, dat de belangen van den Lngelschen handel en industrie niet opge offerd mogen worden. Macdonald verklaarde voorstander te zijn van de grondwettige democratie ais de beste methode voor een nationale regeering en de uitdrukking van den wil der massa van het volk. Het kiezerscorps heeft op ver pletterende wijze zijn afkeer verkondigd van beschermende rechten en de regeering behoudt zich het recht voor de douanerech ton tot bescherming der nijverheid af te schaffen, wanneer dit doenlijk is. Wat men ook onderneemt ten aanzien van de mijn industrie, er moet rakening gehouden wor den met de ernstige builcnlandsche concur rentie. De commissies van onderzoek naai de mijnen, de ijzer- en staalindustrie en de kiesrechtherziening zullen eerlang be noemd worden. Volgens nadere berichten verklaarde Baldwin, dat hij de regeering drie vragen zou stellen: 1. Zullen de schade vergoedings- voorslellen aan het parlement worden voor gelegd, vóór de definitieve beslissing ge vallen is? 2. Zullen er reserves gemaakt worden bij de onderteekening der faculta tieve clausule? 3. Zal de eerste minister de beginselverklaring handhaven betreffende de betrekkingen met Rusland, die hij neer gelegd heeft in zijn nota over den brizf van Sinofjef? In zijn antwoord zeide Macdonald, dat de voorwaarden voor de erkenning van Rus land blijven, zooals zij uiteengezet zijn in de gepubliceerde dépêche, ledereen, Rus land inbegrepen, weet welke zij zijn en de regeering handhaaft ze. DE NIEUWE JAPANSCHE REGEERING. Tokio. 3 Juni. (V.D.) De nieuwe Japan- sche minister-president u.eD gisteren de vertegenwoordigers der ver^jhillonde par tijen ontvangen en met hen onderhandeld over eventueelcn steun aan zijn kabinet. Hij verklaarde, dat de nieuwe regeering zoowel de binnen- als de buitcnlandsche politiek van haar voorganster volkomen veranderen wil. Zij wil den Japanschen handel in het verre Oosten steunen en in de kwestie van de ontwapening ter zee op eigen initiatief hfindelcn. Omtrent wijziging van het kiesrecht kon de minister-président zich nog niet. uiten. Londen, 3 Juli (V. D.) liet nieuwe Japnnsche kabinet I-Iamagusji, dat heden door den keizer in functie wordt gesteld, heeft in het pariemem slechts den steun van 218 van do 406 leden. Men rekent er echter op, dal de regeering, die voorloopig dus een minderheidsivgoering is, door lipt overloopen van leden der huidige oppositie naar de regeeringspnrtij een voldoende parlementaire versterking zal krijgen HET MANDAAT-REGIEM IN TOGO Dc aaoleg van een spoorweg G o nè v e, 2 Juli, (V.D.) De permanente mandaatcommiesie van den Volkenbond welke tijdens haar huidige bijeenkomsten opnieuw heeft besloten slechts in geheime zittingen te vergaderen, heeft zich heden beziggehouden met het jaarverslag der Fransciié regeering omtrent het mandaat regiem in Togo De Fransche regeering was vertegenwoor- didg door den directeur op het min. van koloniën. In anlwooid op vragen van ver schillende leden der commissie deelde deze mede dat op het oogenblik de grenzen tus- schen Fransch- cn Engelsch Togo bij trac taat zijn geregeld. Verder verklaarde hij, dat de begrootingsoverschottcn den bouw van een 180 K.M. langen spoorweg hebben mogelijk gemaakt, waarvan de kosten op 110 milliocn francs komen. Hiervan zullen 65 milliocn door middel van een leening opgebracht, terwijl de overige 45 milliocn uit de genoemde overschotten worden ge fourneerd. In dit verband li€cl in de com missie een langdurige bespreking van de financieele politiek van Frankrijk plaats voor zoover het Togo-gebied hierbij betrok ken was, in het bijzonder over de belasting der inlanders cn de ontwikkeling van de openbare werken. Op een vraag van een coramiessielid, of in Togo een dwangar beid voor inlanders is ingevoerd, antwoord de de Fransche afgevaardigde, dat zulke methoden niet worden gebruikt. DE TROEBELEN IN AFGHANISTAN. B e r 1 ij n, 3 Juli. (H. N.) Volgens een be richt *uit Moskou moeten de troepen van Habib Oellah in Afghanistan een ernstige nederlaag hebben geleden, welke hun is toegebracht door den broeder van Nadir Khan. De verliezen aan beide zijden waren zeer ernstig. Koningsbergen, 2 Juli. (II. N.) Van nacht heeft een brand gewoed in het ge deelte van de stad, waar zich aan de Pre- gél dc groolc graanopslagplaatsen bevinden. Vijf graanzolders, werden door den brand vernield. Door het instorten van één dei- zolders werd een wachtmeester der politie ernstig gewond, terwijl verschillende brand weerlieden er met lichtere verwondingen afkwamen. De brand was na ongeveer drie uur van ingespannen arbeid bedwongen. De schade is vermoedelijk zeer belangrijk. Koningsbergen, 2 Juli. (V. D.) Omtrent den brand, die in den afgeloopcn nacht in vijf graanpakhuizen in het haven kwartier van Koningsbergen heeft gewoed, wordt medegedeeld, dat het vuur ontstond in een opslagplaats van lijnkoeken cn olie zaad, waardoor het met zulk een snelheid om zich heen greep, dat binnen zeer korten tijd ook dc belendende gebouwen in brand stonden. De schade, die zeer hoog is, kon nog niet nauwkeurig worden geschat. Ook hoe het vuur ontstaan kan zijn, is nog niet bekend. liet blusscliingsvverk ondervónd in het havenkwartier met zijn nauwe stra- t'n en stegen vele moeilijkheden. Dc Liberalen willen de hervorming van het kiesstelsel bereiken Lloyd George over o'e Rijnland-ontruiming Londen, 3 Jul i. (IT. N.) Vandaag is het in het Lager Huis tot een eerste bot sing lusschen het nieuwe kabinet en de opjiositie gokomen. Macdonald had een voorstel ingediend, om tot Kerstmis slechts wetsvoorstellen van de regeering in behan deling te nemen, zoodat alle door de leden van het parlement ingediende wetsontwer pen lot na Kerstmis zouden moeten blijven rusten. Dit voorstel werd zoowel door Bald uin als door Lloyd George bestreden, waar op Macdonald het introk. Naar echter verluidt zal het voorstel la ter in een gewijzigde vorm opnieuw wor den ingediend.. Thomas, lord geheim zegelbewaarder, deed uitvoerige mededeelingen omtrent de r°geeringsplannen tot bestrijding van de werkloosheid. Mij zeide onder meer, dat de rc-geering alle maatregelen zal besludeeren die ertoe Kunnen leiden om in plaats van de builcnlandsche producten Engelsche goederen door het publiek te laten koopen. Aan de spoorwegmaatschappijen zijn ver schillende plannen voorgelegd om te komen tot de eleclrificatie van verschillende lij nen, de ontwikkeling van de ondergrond- sche spoorwegen en van den aanleg van een ceintuurbaan. Voorts deelde Thomas mede, dat plannen voor de ontwikkeling van het wegennet in voorbereiding zijn, waarvoor de regeenng gelden beschikbaar zal stellen. Bij het debat over de troonrede verklaarde Lloyd George dat de liberale partij terstond in appositie zal komen, in dien de regeering tot socialistische proef nemingen zou overgaan. De liberalen zul len van hun machtspositie in het parle ment gebruik maken om een hervorming van het kiesrecht te bereiken. De buitcn landsche politiek besprekende zeide Lloyd George, dat bij de beraadslagingen over de ontwapening ter zee vooral gestreefd moet worden naar de afschaffing van duikboo- ten. De Engelsche regeering moet boven dien de toezegging van Chamberlain in trekken, dat geoefende reserves niet zul len meetellen bij de berekening van de landstrijdkrachten. De internationale ont wapening zal anders slechts een comedie zijn en het gegeven woord zou niet worden nagekomen dat ook de geallieerden zullen ontwapenen. Wat de ontruiming van het Rijnland betreft, verklaarde Lloyd George dat hij als een der ontwerpers van liet vre- derverdrag weet, dat het Rijnland reeds sedert lang ontruimd had moeten worden Hij verheugde er zich over dat de regeering thans heeft toegezegd het Rijnland te zul len ontruimen cn dat zij van plan is een druk op de geallieerden te oefenen, tenein de deze reeds lang vecyallen verplichting na te komen. PER MOTORBOOT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Hamburg, 3 Juli. (II. N.) Uit Cleve land wordt gemeld, dut de Duitsch-Ameri- kaan Joe Leppich met een zelf gecon strueerde motorboot met nog vier deelne mers is vertrokken om den Atlantischcn Oceaan over te steken met Hamburg als einddoel. Zij hebben 500 gallon benzine aan boord, benevens levensmiddelen voor drie maanden. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand: 766.4 te Akureyri. Laagste barometerstand 751.4 te Valentia. Verwachting tot den avond van 5 Juli: Zwakke tot matige Z. tot. Z. W. wind, half tot zwaar be wolkt, later opklarend, aan vankelijk nog enkele' regen buien, iatcr iets koeler. BË Id Frankrijk treedt beduchtheid aan den dag Londen, 3 Juli. (V. D De troonrede en de toelichting van den eersten minister Macdonald worden in het algemeen in de Engelsche bladen gunstig ontvangen. I-Iet officieele orgaan van de arbeiderspartij, de Daily Herald, legt er als regecringsblnd bijzonder den nadruk op, dat alle in de troonrede aangeroerde vraagstukken bij zonder urgent zijn en is van meening, dat nauwelijks ooit een regeering zoo onder den druk van den tijd heeft gestaan als deze. Wat de nieuwe regeering ook zal doen, het zal een strijd tegen den tijd zijn. De Morning Rost verwacht tegensstand van de dominions bij de wederopleving van de betrekkingen met sovjet-Rusland, doch legt bij haar critiek den nadruk op de kwestie van binnenlaudscho politiek, speciaal het voorstel betreffende de vak- verecnigingswet cn misschien nog in ster kere mate op de aangekondigde mogelijk heid van maatregelen tot bescherming der industrie. Directe bezorgdheid koestert men echter in dit opzicht van conserva tieve zijde niet. De Times meent, dat de rede van Macdo nald kan opgevat worden als een aanwij zing, dat in de beschermende maatregelen voor de industrie tot aan de nieuwe be grooting van April 1930 geen veranderin gen zullen worden aangebracht. In het hoofdartikel spreekt de Times van een zeer rustig begin van de werkzaamheden van het nieuwe parlement, terwijl de Daily Mail van een eergierig, doch voorzichtig begin van de tweede arbeidersregeering spreekt. In denzelfden zin uiten zich ook de overige ochtendbladen, waarvan vooral de liberale bladen zich sterk terughoudend ten opzichte van de afzonderlijke punten toonen, doch bijna geen critiek uitoefenen. In het algemeen heeft de rede van Mac donald dc instemming van de meeste La gerhuis-leden, doch de voorzichtige samen stelling van de troonrede heeft den linker vleugel der arbeiderspartij niet volkomen bevredigd Niettemin zou het voorbarig zijn hier te willen spreken van ontstem ming. In het algemeen is op grond van het voorgestelde werkprogram der regee ring \oorloopig niet tc rekenen op parle mentaire moeilijkheden. De Engelsche troonrede wordt in de Pa- rijsche pers over het algemeen gunstig ontvangen, wat in hoofdzaak te danken is aaan de gematigdheid cn de terughouding, waardoor de troonrede zich kenmerkt. Slechts de bladen van uiterst rechts zijn er niet mee ingenomen en zien in de troon rede een bedreiging, dat Engeland met Duitschland zou kunnen samengaan om het verdrag van Versailles omver te wer pen. Dc socialistische bladen zijn echter met de troonrede zeer ingenomen. De Populaire toont zich vooral voldaan over den eisch lot onmiddellijke ontruiming van het Rijnland. Voor de Engelsche regeering is, volgens dit. blad, de ontruiming één der eerste gevolgen van de aanvaarding van het Youngplan. Het blad juicht deze be slissing toe, die volkomen overeenstemt met den herhaaldelijk uitgesproken wensch der tweede internationale cn der Fransche socialisten. VERDRAG TUSSCHEN PRUISEN EN HET VATICAAN. Berlijn, 3 Juli. (II. N. liet staatsver drag tusschen Pruisen en den Heiligen Stoel is vandaag door de hoofdcommissie va'n den landdag met 16 tegen 13 stemmen aangenomen Vóór stemden de sociaal-de- mor.raten, het centrum, de democraten en de economische partij. De overige partijen stemden tegen. Het democratische voorstel, om een verdrag van gelijke strekking met de Evangelische kerk te sluiten, werd aangenomen, terwijl een overeenkomstige motie van de volkspartij verworpen werd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1