WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- KARPETTEN LOOPERS Marijke G. J. van Harten ZEGETOCHT DOOR DE PROVINCIE GRONINGEN Treffende oogenblikken BOEKHOUDER VERDWENEN Fa. i. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. DE MOORDZAAK LANS UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 VERDEELING VAN OMROEPGOLVEN Electro Technisch Bureau Licht- en Kracht- Installaties. Verschenen/ Cissy vanMarxveldt Het bezoek der Kon. familie in Noord: Groningen. De Koninklijke familie heeft Dinsdag per auto een tocht door het noordwestelijk ge deelte van de provincie Groningen gemaakt, ter bezichtiging van de proeven van land aanwinning hij den zeedijk Zoutkamp— Nittershoek en te Vierhuizen, cn voor een bezoek aan den Borgh Menkema te Uit huizen, die in de Middeleeuwen werd ge bouwd en in 1921 door de erfgenamen, de familie Leur.a van Xijcnstein, aan het Gio- ningsche museum is overgedragen, welks bestuur het zooveel mogelijk in zijn oor- spronkelijken vorm heeft laten restauree- ren. liet was een lange cn vermoeiende tocht meldt de N.R Ct. die orn half tien be gonnen en eerst tegen vijf uur geëindigd was. De tocht werd aanvaard onder daverende toejuichingen van het voor het regeerings- hotel wachtende publiek, cn dezelfde har telijkheid, die de hooge gasten ondervon den op den korten tocht in de vroege mor genuren door de stad, werd eveneens be toond op den schier eindcloozcn rit door de dorpen van Westerkwartier. Overal slonden mei oranje getooide schoolkinderen den «toet op te wachlciV om de Koningin cn de Prinses ;c ziefi en toe te wuiven, cn daar waar volgens het programma werd halt ge houden, voor het in ontvangst nemen \at> een zanghuldc. boden meisjes de Koningin en de Prinses bloemen aan zoodat de Hoogc Vrouwe cn haar dochter tenslotte geheel in de bloemen zaten. In Grijpskerk zongen de kinderen haar het Wilhelmus toe. in Lauwerzijl den Heil- groet aan de Koningin, in Ilierhuizen het Wilhelmus, in Ulrum \lleman van Neer- lande Stam. in Wehc het Vlaggelied van J. P Heye, in Loppersum Wij Willen Hol land houên. Op den Zeedijk bij Lauwerzijl (gem. 01- denhove) stonden de bewoners van den ge- heelcn. wijden omtrek den stoet op te wachten. Met verbazing zagen zij, hoe de Koninklijke familie den dijk .afdaalde om zich met het gevolg te begeven op de smalle dijkjes van het aan de zee ontwoe kerde land, voor een rondwandeling op één van de drie daar gewonnen velden van 00,000 M-. HM. liet zich daarbij voorlichten door de heeren Kooper en Wouda, de beide hoofdingenieurs van den Provincialen Wa terstaat in Groningen cn Friesland. De Koningin en de Prinses liepen ver der, terwijl de Prins, die den tocht halver wege staakte, zich met den burgemeester van Oldcnhove onderhield Bij den terug keer naar den Zeedijk zetten dc kinderen het Wilhelmus-in, dat door de menigte werd meegezongen. Maab toen H.M voor deze hulde dankend weer in de aulo had plaats genomen, gebeurde er iets. dat Hare Majesteit bijzonder zal hebben getroffen. Ken krachtige mannenstem zette eensklaps in het ontroerende gezang „Dat 's Heeren zegen op U daal" en spontaan stemden dc honderden aanwezigen, met ongedektcn hoofde, hiermede in, cn klonk het. boven van den Zeedijk vorder ..Zijn gunst uit Zion U bestraal. Ili.i schiep 't heelal. Zijn naam ter eer, Looft, looft nu aller heeren Meer". Het was een ontroerend moment, deze onverwachte uit de schare opgewelde heilbede voor de Koninklijke familie. liet oponthoud bij de landaanwinning to Vierhuizen, die hierna werd bezocht, nam bijna een uur in beslag door den langen weg over de in vroeger jaren reeds ver overde gronden cn den Zeedijk. Ter ont vangst waren hier aanwezig de heeren W. H. Hartevelt, burgemeester van Ulrum on R P. Dojes, voorzitter van de waterschap Ilunzingo. Ook voor deze landaanwinning toonden de Koningin en de Prinses groole belangstelling. Onder leiding van de beide genoemde hoofdingenieurs gingen de beide Koninklijke bezoeksters tot hel uiterst» punt der aangewonnen vakken, waarvan enkele reeds door schapen en koeien wor den begraasd. Vervolgens ging de tocht over Ulrum, Lecns. Wehe cn den Hoorn, waar de aan kom,st van den stoet door het klokgebeier der Rh' kerk werd aangekondigd, verder, over Mensingeweer, Baflo en Warffum naar Uithuizen, waar men te ongeveer half twee aankwam. In alle dorpen had men door het uitsteken van vele vlaggen uiting ge geven aan de blijdschap over dit Koninklijk bezoek. Uithuizen, waar ecnige uren gerust zou worden, was in keurig feestgewaad gesto ken, De lange dorpstraat was prachtig ver sierd, en vlak voor het gemeentehuis stond een bijzonder fraaie eereboog, die 's avonds zal worden verlicht, terwijl in de straten een verlichting a giorno was aangebracht. Tegen half vier werd de terugtocht aan vaard. De weg leidde thans over Eppershuizon, Garslhuizen, Loppersum, Winneweer. ten Post. den Boer, Garmerwolde, Ruisscher- brug en Oosterhovenbrug. Overal toonde men de zelfde geesldriftige belangstelling cn ondubbelzinnige bewijzen van genegen heid voor het Koninklijk bezoek. Oorn ruim 5 uur kwamen de Koninklijke gasten in de stad terug, waar een reus achtige menigte hen uitgeleide deed tot aan het station. Op het perron onderhield de Koningin zich nog enkele oogenblikken met den hoofdcommissaris van politie, den heer J. Tonckcns cn met hel bestuur van de Oran- je-verecniging Oranje-Nassau, en nam daar na afscheid van den burgemeester, jhr. Bosch ridder van Rosenthal, baron van Im- hof en den commissaris der Koningin. Onder algemeen geroep van Leve de Ko ningin, Leve de Prinses. Leve de Prins, stapte de Koninklijke familie in den trein, die langen tijd werd nagewuifd. Het was een indrukwekkend einde van een langen cn vermoeienden tocht langs de stoffige buitenwegen van hel Noordelijk ge deelte van ons land. Uit groot hotel te Scheveningen Gisterochtend bemerkte men in een der groote hotels te Scheveningen, dat de boekhouder de heer A R niet op zijn kantoor was. Een onderzoek in de woning van den heer R. wees uit, dat hij sinds gisteravond niet thuis was geweest. De directie, die een en ander verdacht vond, keek de kas van het hotel na, waar over de boekhouder het beheer had. Het bleek dat alle aanwezige contanten waren verdwenen Naar men tot heden kon nagaan, wordt een bedrag van ruim 2000 vermist. Het vermoeden bestaat echter, dat een nauwkeurig boekenonderzoek een groo- ter bedrag zal aanwijzen De boekhouder zou Dinsdagavond bij het verlaten van het kantoor het geld mede hebben genomen cn er zich naar alle waarschijnlijkheid mede uit de voeten gemaakt. De politie heeft een verzoek tot opsporing en aanhouding van den boekhouder per ra dio rondgezonden. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE GRONINGEN. Aan boord van een jacht. Gisteravond heeft een ontploffing plaats gehad in het in het verbindingslokaal te Groningen liggend jacht, dat eigendom is van den heer Ruijs te Rotterdam, directeur van de Rotterdamsche Lloyd De kapitein van het jacht wilde bij afwezigheid van den loods benzine inladen, maar goot 'leze in een verkeerd gat. waardoor zij onder in het schip, vloeide, waar een primus stond te branden. Hierop volgde een ontploffing cn ontstond brand. De brandweer was spoedig ter plaatse doch kon niet verhin deren, dat liet inwendige van het jacht ge heel door hei vuur werd vernield. De kapitein van het jacht, de heer Blom, cn de kapitein van een naast het branden de schip liggende bootje van de Shellmaat- schappij werden beiden ernstig gewond. Ook een brandweerman, die in het water was gesprongen cn zich aan het gloeiende want vasthield liep ernstige verwondin gen op. De gewonden werden door een dokter uit dc buurt verbonden. PRINS HENDRIK. Naar het stembureau. Z. K. IT. de Prins heeft gisterochtend in het stembureau, dat gevestigd is in het ge bouw Excelsior aan de Zeestraat te Den Ilaag zijn stem uitgebracht Humorhoekje De senrbver „De redacteur ls a! een heelen tijd bezig mUn manuscript te bestudeeren Denk Je dat tif) het zal aan nemen Kantoorjongen ..Nou. hU is elgenUJk bezig om er vlie gen jnee dood te slaan, meneer". I (Humorist) Een moordwerktuig gevonden. Verwonderlijke vondst In de fabriek der firma de Haas is in een verborgen hoekje een met bloed be smeurd stuk ijzer gevonden, waarmee de moord vermoedelijk gepleegd is. verneemt thans de „Voorwaarts^'. Zooals men zich herinnert "uil dit sensa- tioneele moorddrama is de vraag, waar mede de moord gepleegd zou zijn steeds onopgelost gebleven. Deskundigen hebben de op het kantoor in beslag genomen voorwerpen, een wan delstok cn een boterhammenmesje, lang en nauwkeurig onderzocht, hebben heele theo rieën ontvouwd over de mogelijkheid met deze dingen een moord als dezen te kun nen plegen en thans, zeven maanden Aa het misdrijf, nadat de politie op den avond van don moord en don dag er na grondig" onderzoek had ingesteld in de gebouwen van de firma de Haas, komt plotseling er gens in een verborgen hoekje van de fa briek een stuk ijzer voor den dag, dat vol bloedvlekken zit! De vvandelstokkentheorie ligt daarmede geheel in duigen. De politie bewaart over dezen merk waardiger) vondst, het stilzwijgen cn laat er zich in het geheel niet over uit. In hoe verre dit stuk ijzer, voor of tegen den ver dachte van O. pleit is nog niet te zeggen. Dat hangt geheel af of er thans nog kan worden nagegaan hoe dit stuk ijzer in de fabriek is gekomen, of daartoe wel geen bijzondere oorzaak is geweest, waartoe het diende enz. enz. alle vragen waarop het thans wellicht niet meer mogelijk is ant woord te geven. Dat dit bebloede stuk van overtuiging thans pas gevonden is. mag wel als uiterst merkwaardig worden be schouwd. Het onderzoek is thans even intens als in de eerstedagen na den moord. Zal er nog meer aan het licht komen? BEROGVING LINNAEUSSTRAAT Hel vonnis van het Amsferdamscbe gerechtshof Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ar- i est gewezen in de beroov iugszaak van den 78-jarigen sedert overleden banklooper van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, die in den avond van 8 Maart 192G, toen hij in de Linnaeusstraat bij de Muiderkerk op de tram stond te wachten, op een gegeven mo ment neergeslagen en beroofd werd van een kleine trommel met 6611.32. De politie, die langen tijd het spoor van de daders bijster bleef, kon eindelijk, dank zij het feit, dat in anarchistische en anti-milimiristi- sche kringen over het gebeurde gefluisterd werd, overgaan tot de «arrestatie van den metselaar van der G., thans 33 jaar oud, van den timmerman li., thans 28 jaar en van den brochure-handelaar E., thans 30 jaar. Up 26 April 1.1. diende de zaak voor de Amsterdamsche Rechtbank en vorderde het O.M. tegen Van der G. cn H. elk drie jaren gevangenisstraf, terwijl hel voor E. vrij spraak vroeg. De Rechtbank echter sprak zoowel Van der G. als E. vrij; II. werd schuldig verklaard aan diefstal in verecnl- ging en deswege veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. H. ging van dit vonnis in hooger beroep, terwijl het O.M. zulks deed ten aanzien van alle drie verdachten. Men zal zich herinneren dat de advocaat- generaal accoord ging met de vrijspraak van E., maar dat hij van rneening was dat Van der G., ten onrechte was vrijgesproken. Tegen van der G. eischte hij eenzelfde straf als aan II.. met wiens vonnis hij eveneens accoord ging, was opgelegd, n.l. twee jaren gevangenisstraf. Het Hof heeft echter hei vonnis der Rechtbank bevestigd. Het vrijsprekend vonnis ten aanzien van Van der G. en van E. blijft dus van kracht, terwijl II. twee jaren gevangenisstraf zal moeten ondergaan. VECHTPARTIJ. Maandag heeft onder de gemeente Vlij men een ernstige vechtpartij plaats gehad. De wegwerker Musch werd door den 22- jarigen C. L. Jr., die met diens vader C. E. Sr. en J. K. in beschonken toestand was, met een flesch op het hoofd geslagen en hevig gewond. De veldwachter Roosen was verplicht om het publiek, dat opdrong, te gen te houden, en den woesteling in be scherming willende nemen, gaf deze, een bekend bokser, hem een zoodanigen slag met de vuist, dat hij neersloeg. De veld wachter trok. hoewel hevig bloedend, zijn revolver, waarop de man vluchtte. De da der is goarresteèrd. f-.-H. Ct.) UIT DE STAATSCOURANT. Op zijn verzoek eervol ontslagen met in gang van 1 October 1929 ais lid en voor zitter van het bestuur der Rijks Verzeke ringsbank, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem in die be trekking den lande bewezen, V. Noect. BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Met ingang van 1 Juli 1929 is bevorderd bij den Postcheque en Girodienst tot com mies J. de Hamer en O. H. Kloosterman, thans adjunct-oommies; tot adjunct-com mies rnej M. T. E. Kooistra thans boek houdster. Op verzoek met ingang van 16 Augustus 1929 eervol ontslagen uit den zeedienst de luitenant ter zee 2e klasse A. C. H. Kuyck Bij beschikking van den minister van Waterstaat is ingesteld commissie aan welke is opgedragen le onderzoeken welke aan redelijke eischen beantwoordende de verbetering in het verkeer tusschen de Zeeuvvsclie eilanden. Zuid Holland en Noord Brabant onderling behoort te wor den aangebracht, zoowel wat betreft de vervoerverbindingen als de daarbij aan sluitende hoofdwegen, met verzoek daar- aangaande aan den minister rapport uitte brengen. Als voorzitter dezer commissie is benoemd Mr. Dr. A. B. G. M van Rycke- vorsel, commissaris der Koningin in Noord Brabant te den Bosch. Een tijdeliike regeling In afwachting van den datum van 1 Ja niiari 1930, waarop het radiotelegraafver- drag van Washington voor zooveel de lange golf-omroep betreft en dientengevolge ook de nadere definitieve verdeeling der om- roepgolven in Nederland in werking zal treden, is het in verband met de besluiten, welke op de conferentie te Praag zijn geno men, noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk een tijdelijke regeling wordt tot stand ge bracht, die zich reeds thans zooveel moge lijk aanpast aan die. welke na 1 Januari 1930 in werking zal moeten treden. Derhalve is de hierna volgende tijdelijke regeling, welke niet vooruitloopt op de uit eindelijk definitieve regeling van de om- roepgolven, getroffen J. Aan den zender te Hilversum wordt het gebruik loegewzen van de golf van 298 M.; 2. De zender te Huizen zal gebruik ma ken van de golf van 1873 M.; 3. De Rijkszender te Scheveningen (za kelijke omroep), zal werken op de golf van 1071 M.; 4. Teneinde zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van dc omroep organisaties wordt den zender te Hilver sum toegestaan na 18 uur de 1071 M.-golf te gebruiken. 3. De gebruikers van de beide omroep- zenders Hilversum cn Huizen wisselen driemaandelijks van station. Deze tegeling treedt in werking op 13 Juli a.s tot dat tijdstip geschieden de uit zendingen als tol dusver, m. d. v. dat het station Huizen na 30 Juni 'savonds werkt op de 1873 M. golf, welke golflengte ge durende het tijdvak van 30 Juni tot cn met II Juli tot 18 uur eveneens door den zake- 1 ijken orn l oepzender zal worden gebruikt. Tenslotte is door loting bepaald, dat de omroepvereenigingen, die tol dusver door middel van hel omroepstation te Hilversum haar uitzendingen verichten, gedurende de eerstvolgende drie maanden (van 13 Juli 1929 tot en m et3 October 1929) op den zen der te Huizen zullen werken en de organi saties van Huizen op dien te Hilversum. Op 6 October wordt door de betrokken organisaties van zender gewisseld en zulks voor het tijdvak 6 October t/m 31 December 1929. De redenen die tot deze beslissing geleid hebben zijn a. Krachtens het bij het internationaal Radio-telegraaf-verdrag van Washington behoorende reglement zijn voor den algc- mecnen oproep aangewezen de golfbanden van 200 M. tot 545 M. (korte golven) en van 1310 M. tot 1873 M. (lange golven) b. De te Praag gehouden golflengte-con ferentie stelde voor om voor den omroep aan Nederland toe te kennen de in de onder a bedoelde golfbanden vollende golflengten van 298 M. en 1875 M. c De aan Nederland toegewezen lange omroep-golf van 1875 M. wordt gedurende den geheeien zendtijd voor den algemeenen omroep in beslag genomen, welke in beslag neming, met het oog op de uiteindelijke re geling, voor Nederland van veel belang moet worden geacht. d. De zakelijke omroep zal dadelijk wer ken op een golf (1071 M.). die krachtens de besluiten van de Nederland bindende con ferentie le Washington na l Jan. 1930 niet meer iri aanmerking kb-nt voor toeuijzing ten behoeve van den algemeenen omroep. e. Der egeling past zich het meest aan zoowel aan de besluiten van de conferentie te Washington als aan de conclusie van Praag en is in de gegeven omstandigheden, ook uit een technisch oogpunt bezien, als de beste oplossing le beschouwen. f De kosten aan de regeling verbonden. HANDEL IN GEDISTILLEERD - WIJNEN EN LIKEUREN ass» s schillet Jt OUWE OUIJS Aanbevelend, S. H. MASSA iflvik «1 telefoon 292 Lange Beekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staatU borg voor een soliede uitvoering het nieuwe boek van In ifjerm Boekhandel Gebonden f 200 Uitg. Valkhof! i Co-Amersfoort zijn betrekkelijk gering, omdat voor de in richting van den Hilversumschen zender op 298 M. golf gebruik gemaakt kan wor den van de m bruikleen te verkrijgen ap paraten, die voor de tijdelijke inrichting van den zender te Huizen voor de kort© golf aldaar, aanwezig zijn. terwijl de ver- onderingen van Scheveningcn-Haven van de 1875 M.-golf op de 1071 M. niet veel uit gaven zullen medebrengen. g. Het onvermijdelijke ongerief, dat de tijdelijke regeling voor de omroeporganisa ties medebreng!, wordt gelijkelijk over die organisaties verdeeld. h. Dal een algemeen omroeps.ation, werkende op de 1071 M.-golf meer storing zal veroorzaken aan den dienst van de ra dio-bakens (radiophares), luchtvaart en an dere niet voor het openbaar verkeer be stemde diensten, dan het station Scheve- ningen-Havcn, omdat dit laatste uitsluitend het gesproken woord overbrengt en dus met een smalleren frequentieband kan vol staan, terwijl bovendien laatstgenoemd sta tion met minder energie werkt en dus een kleinere werkingssfeer heeft. ERNSTIG MOTORONGELUK. Dinsdagavond heeft op den Amstel bij den Achtergracht te Amsterdam een ernstig motorongeluk plaats gehad. Tewe motor rijwielen waarvan een met een passagier op den duo, kwamen in snelle vaart bij den Achtergracht, den brug oprijden, toen plotseling een auto de Achtergracht af kwam. De moterrijders konden niet meer uit den weg en botsten tegen de auto. Alle drie personen werden van de motoren af- geslingerd. Ken van hen. een zekere H., wonende aan den Rechtboomsloot, kwam in een kelder terecht. Hij werd in bewus- telooze toestand opgenomen nen door den G. D., die met twee ziekenauto's ter plaatse was gekomen naar het Israëlitische Zie kenhuis vervoerd. Daar constateerde men een schedelbreuk. Zijn toestand is hoogst ernstig. De beide anderen werden door de tweede ziekenauto naar het Binnengast huis vervoerd. Hun toestand is niet ernstig. Zij werden na verbonden te zijn naar huis gebracht DE ZAAK GIESSEN-NIEUV/KERK. Op 13 Soptember voor het Am sterdamsche Hof. Naar het Iibld. verneemt zal het Ge rechtshof te Amsterdam de door den Hoo- geu Raad verwezen moordzaak Clemen s'ieuwkerk op 12 September a.s m behan deling nem-m. Lr zijn een zestigtal getuigen gedag vaard.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6