Marijke >CI1C9LVLC>E.E.NB(ifiH<ïk Kelbling^mm Inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus van: „MASSA's Inmaakbrasüdewijn f 2.75 per Liter - Havik 41 Telefoon 292 Vakjkynciige behandeling van uw RIJWIEL KAMPERMAN'S Rijwielhandel TEL. 132 TEL. 132 Verschenen/ Cissy van Marxveldt èi FLORIS VOS AAN WOORD Wat hij wenschte DE ZAAK LIEBERMANN Twee bovenverdiepingen in vlam AFZONDERING VAN EEN DIENSTWEIGERAAR CiPE.HBAPMEVEI.TI: a. de Hoogero Meisjesschool b. de Lagere School opleiding voor Gymnasium H. B. S. enz. c. de Kleutersklasse vóór '15 Juli e k. aan het Schoolgebouw OLDENBARiVEVELTLAAN 23 verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd het nieuwe boek van .Ia icdrrm&ctUianict GcW4-n f. 290. THt£. Valkhoft t Co -Amersfoort D. WIJNKOOP. De heer D. W ij n k o o p, geb. 11 Maart 1876 (e Amsterdam, heeft aan de Arasterdam- sche Universiteit bij de prof. Te Winkel, Kernkamp, Uhlcnbeck en Rogge college ge- loopen en haalde er zijn candidaats in de letteren. Reeds in die jaren kwam zijn ingeboren revolutionnaire zin, zijn kritische houding tegenover het bestaande, aan den dag. Daaraan gaf hij ook uiting in zijn artikelen in het studentenblad „Propria Cures", waarin hij reeds propaganda trachtte te maken voor socialistische denk beelden. En toen hij, ondanks verzoek van de redactie er mee door bleef gaan, werd hij op initiatief van den lateren prof. Van Hamel, die toen als student in de redactie zat, uit de redactie geweerd. De heer Wijnkoop gaf zijn studie op en vertrok naar Londen, waar zijn kennisma king met het socialisme een beslisscnden invloed op zijn verdere leven had. Dat was omstreeks 1S9S. Kort daarna keerde hij naar ons land terug en vond- een plaats op het kantoor van den uitgever S. L. van Looy. In 1900 sloot hij zich bij de S.D.A.P, aan. In 1905—1906 partijbestuurder, werd hij in 1909 op het congres te Deventer uit de partij gezet. Iii 1909 slichtte hij de S.D.P., die later in rle Communistische partij is overgegaan. Van 191S «jJ925 had hij zitting in de Twee de Kamer, Zij die niet meededen. Er waren 0.828.503 kiezers. Uitgebracht zijn. volgens de officieele lijsten 3.3S0.217 geldige stemmen. Derhalve hebben bijna 450,000 kiezers on geldig gestemd, dan wel zich niet ter stem bus aangemeld. RET Toespraak lot een huldigende menigte Een groot aantal Gooiers is Donderdag opgetrokken naar Vossenhol, de villa van Floris Vos, in het bosch van Bredius bij Kaarden. Ter beantwoording van de toespraken, die tot hem waren gericht, heeft de heer Vos, in de bosschages van zij woning, op een spreek gestoelte staande, dat met nationale vlag gen was omhangen, een uiteenzetting gege ven van de bedoelingen, die hij met zijn Ka merlidmaatschap voorheeft. Eerst deelde spreker nog mede, dat hij nu eenmaal onbescheiden is, en op twee plaat ten voor zijn lijst had gerekend doch Rot terdam is tegengevallen, en vele menschen zijn beinvloed door de suggestie dat stem men, aan spreker's partij gegeven, wegge gooid zouden zijn. Het punt, dat de meeste aandacht ver langt, is de internationale en nationale ont wapeningskwestie. Wat de internationale ontwapening betreft, staat spr. op het stand punt van prof. Van Vollenhove, n.l. de vor ming van een internationale militievloot. Wat de nationale ontwapening aangaat, zal spreker zich bewegen in den geest van prof. Krabbe, die een speciale studie heeft ge maakt van het volksreferendum, zooals men dat in Zwitserland kent. Het lijkt spr. heel wel mogelijk dat dit ook voor ons land de oplossing zou zijn in de moeilijkheden. Om van een zaak, meer op practisch ter rein liggend, te gewagen Wij zullen al het mogelijke doen om zeer snel tot verbetering te komen van de verbinding Amsterdam- Rijn. Vele jaren is spr. lid van de Geldersche Vallei-plan Vereeniging -geweestdeson danks is spr. voorstander geworden van 't plan-Lely, verbeterd door ir. Mussert, n.l. van Amsterdam via Utrecht naar Wijk bij Duurstede, een plan, dat uit alle mogelijk heden het beste biedt, daar het in de eerste plaats de belastingbetalers tegemoet komt door de zeer lage kosten, voorts de schippe rij, doordat het veel vlugger gereed zal zijn, en slechts door één sluis behoeft te worden bediend. Bovendien heeft dit plan het groo- te voordeel, dat de overbruggingen voor spoor- en landwegen op een lager niveau kunnen worden gebracht. Sp. verklaarde zich voorstander van een parlementaire regeering. Een parlementair land behoort door een parlementaire regeering geregeerd te wor den. Het is te hoopen, dat de huidige toe stand niet zal worden bestendigd. Sr.r wil het volstrekt niet onder stoelen of banken steken, dat hij in den eersten tijd als oppor tunist in de Kamer zal zitten. „Ik kan mij dat veroorlooven." riep spr. Wij verlangen te worden geregeerd door mannen, die in de allereerste plaats hun kracht zoeken in daden. Een regecring, welke hiernaar streeft, kan op spr.'s steun en medewerking rekenen. Een van de algemeene wcnschen. die buiten de politiek om kunnen worden op gelost, is b v. de monumentenwet, opdat eindelijk eens paal en perk worde gesteld aan de vernietiging van natuurschoon. Voorts het vraagstuk der wegenbelasting en accijns op thee, suiker en vleesch, welke impopulaire indirecte belastingen afge schaft moeten worden; de winst op de naamlooze vennootschappen, die op het oogenblik onaangetast blijft, moet volgens spr. belast worden. Thans wordt alleen dividendbelasting geheven en liefst twee maal: eenmaal door de vennootschap, en ten tweede male door de aandeelhouders. Spr. is op en top vrijhandelaar. Van de actieve handelspolitiek, de tegenwoordige mooie naam voor protectie, wil spr. niets weten. Wat het onderwijs betreft, spr. is voor stander van pacificatie, doch het moet spr. van het hart, dat. waar men 26 onderwijs mannen in de Kamer heeft en jaarlijks 156 millioen voor het onderwijs wordt uit gegeven, wij hiervoor slechts hebben terug ontvangen: een land vol ruzie. Voor de uit- keering aan bijzondere scholen zou spr. willen, dat men zich baseerde op een rege ling als in België, een bij uitstek katholiek land, is ontworpen. Ten slotte wil spr. met een zeer belang rijk punt eindigen, nl. het vraagstuk van de werkverruiming, dat volgens den heer Vos niet energiek genoeg kan worden aan gepakt. Het vomus der 'Amsterdamsche rechtbank Drie jaar gevangenisstraf De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft gistermorgen uitspraak ge daan in de strafzaak van Salomon Lieber- mann, die terecht heeft gestaan in ver band met do bekende affaire der Veen dammer Hypotheekbank. Wat het eerste deel der tenlastelegging betreft, werd Lie- bermann schuldig verklaard aan het op zettelijk uitlokken van bedriegelijke bank breuk en wat het tweede deel der ten lastelegging betreft, aan het rnedeplegen van bedriegelijke bankbreuk. Hij werd des wege veroordeeld tot drie jaren ge van nisstraf. Het O. M. had drie jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek van de preventieve hechtenis. De advocatenbanken waren tijdens het voorlezen van de voornaamste punten uit het vonnis, waarmede 25 minuten gemoeid waren, dicht bezet met leden der balie. Liebermann hoorde het vonnis schijnbaar zeer kalm aan. De Rechtbank overwoog dat Liebermann wist dat door zijn handelingen de schuld- eischers zouden worden benadeeld. Zijn be roep op Sedeyn, clie hem overwaarde van VA millioen in de Beleggingmaatschappij „Noordholland" zou hebben voorgespiegeld, ontlast hem in geenen deele. Ook spreekt in zijn nadeel de tekst van het kassierscon tract en de z.g. disagiocalculatie. Lieber mann moet hebben geweten dat de prijs der aandeelen bovenmatig hoog is geweest. In de tweede plaats werd Liobermann schuldig verklaard aan het rnedeplegen van bedriegelijke bankbreuk, wegens het in ontvangst nemen zonder tegenprestatie van gelden en waarden der „Veendammer". Er was geen sprake van dat deze waarden in het belang der „Veendammer" zouden worden besteed, omdat Liebermann in den tijd, dat deze transacties plaats vonden, wist dat de Bank in handen van Paarden- kooper zou overgaan. Er heeft, aldus de Rechtbank, bij Liebermann niet anders voorgezeten, dan dat de „Discontobank", waarin verdachte de feitlijke machthebber was, van haar verplichtingen jegens de „Veendammer zou worden ontslagen. De bewering van Liebermann, dat Paardenkoo- per instaat was tot betaling van een prijs van 5 millioen voor de aandeelen der „Veendammer" gaat niet op, aangezien Liebermann van Paardenkooper niet meer wist dan dat hij „relaties" had. Zoodoende kreeg de „Veendammer" tenslotte een vol maakt waardelooze vordering op PaardeD- kooper. Ten aanzien van de strafmaat overwoog de rechtbank dat het vermogen der „Veen dammer" door Liebermann's toedoen werd verminderd met 4 millioen gulden. Bovendien is het vertrouwen bij kleine pandbriefhouders in het hypotheekwezen door het gebeurde met de „Veendammer" ernstig geschokt. Wel heeft de rechtbank echter de overtuiging gekregen, dat het door den verdediger mr. Giltay Velh en den psychiater dr. Overbeek aangevoerde argu ment, dat Liebermann niet in staat is een \ast plan te volgen, juist is. Bij de behan deling der zaak heeft overigens de recht bank de overtuiging gekregen dat Lieber mann zich op detailpunten scherpzinnig wist te verdediger, doch dat de hoofdzaken langs hem heen gingen. Liebermann heeft niet van het begin af geweten hoe hij te werk zou gaan; echter heeft hij wel steeds het voornemen gehad om de gelden der „Veendammer" in eigen zak te doen over gaan. Instinctief heeft hij zich doen leidc.D door eigen voordeel cn zich daarbij op lis tige wijze bediend van menschen, die de strekking van wat er gebeurde, niet ten volle hebben begrepen. In Liebermann's voordeel tenslotte pleit dat verschillonde advocaten de handelingen van verdachte met hun gezag hebben gedekt. Op grond van al deze overwegingen legde de rechtbank Liebermann drie jaren gevangenisstraf op. FELLE BRANDEN TE ROTTERDAM Zeer moeilijke nablussching IN HET RUIM GEVALLEN. Gistermorgen is aan boord van het Fransche s.s. „Motrix" bij de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan de Hijplaat, de 36-jarige donkey-man S. M. een neger uit Senegal, door een luik ge vallen en terecht gekomen in een vf. diep gelegen ruim. De man was op slag dood. Het lijk is overgebracht naar da algemee ne begraafplaats. Gisteravond ontdekte een voorbijganger, dat er rook kwam uit een pand, staande op den hoek van den Stationsweg en het Slag veld te Rotterdam, waarin gevestigd is het kantoor van de Handelmaatschappij voor Industrieele producten en de winkel van h6t „Nationaal Kasregister". De man is in het pand naar binnen gegaan, maar op de eerste verdieping kwam hij een zoo groote hitte tegen, dat hij moest terugkeeren. Inmiddels was ook reeds de brandweer uitgerukt en toen bleek dat de brand woed de in een opslagplaats van emballage van de Handelmaatschappij. Hoewel de brand vrij fel was, heeft men hem met twee stra len op de waterleiding kunnen blusschen. Uit den winkel van het „Nationaal Kas register" heeft men de waardevolle dingen naar buiten gebracht uit voorzorg. Terwijl men nog met de blussching van dezen brand bezig was, kwam er alarm van het Haagsche veer. Daar woedde een he vige brand op de derde verdieping van pand no. 3 en wel in het magazijn van den groothandel van huishoudelijke artikelen van de firma Elze en Lazarus. Zoodra het publiek hoorde, dat op eenige tientallen meters afstand een nieuwe brand was uitgebroken, rende men het Hofplein over en hierdoor ontstond eenige stagnatie in het verkeer. Spoedig evenwel verspreid den de belangstellen zich en daardoor kwam het verkeer weer vrij. Inmiddels sloegen de vlammen met ge weid uit de drie vensters van de voorgevel naar buiten en het bleek duidelijk dat de brandweer het vuur niet zou kunnen be dwingen met handspuiten alleen. Er werd een motorspuit ontboden en deze was na vijf minuten ter plaatse en in een onge looflijk korten tijd werd er water gegeven. Aanvankelijk leek het of het vuur door de groote massa's water welke er nu wer den ingeworpen verminderde, maar zoodra men even ophield met spuiten lekten de vlammen weer uit de vensters. Het vuur had zich inmiddels voortgezet en ook de vliering was fel gaan branden. Uit het dakraam sloegen de vlammen ver naar bui len en het duurde niet lang of zij sloegen ook hoog uit het dak op. Inmiddels had men de motorladder in werking gesteld en met de vaste straalpijp, welke bediend werd van de straat af, trachtte men het vuur op de vliering te blusschen. De brandweer had het geheele geval omsingeld. Er wa ren slangen uitgelegd door belendende perceelen cn over de daken van aangren zende gebouwen. In het geheel is er met elf stralen gespoten. De nablussching is geschied met drie stralen zij was uiterst moeilijk, omdat de houten artikelen hardnekkig bleven smeu len. Toen te omstreeks half tien het vuur opnieuw dreigde uit te breken, heeft per soneel van de afdeeling brandbluschmid- delen de smeulende stukken hout op straat geworpen. Vannacht blijft het personeel van de afdeeling met één straal op de wa terleiding wacht houden. Bij de blussching waren o.m. aanwezig do Rotterdamsche burgemeester, Mr. P. Droogleever Fortuyn en de hoofdcommissa ris van politie, de heer A. H. Sirks. De vragen van den heer Zadelho/f beantwoord Het was zijn uitdrukkelijke wensch De heer Zadelhoff had den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de overbrenging van den wegens dienst weigering veroordeelden S. v. d. W. van de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen naar de Ramaerkliniek voor zenuw zieken te Loosduinen? 2. Is de minister bereid mede te deelen, om welke redenen genoemde S. v. d. W. niet met de andere veroordeelde dienst weigeraars in gemeenschap vertoefde? 3. Meent de minister niet, dat een lang durig verblijf in de cel dusdanig gevaar oplevert voor het zieleleven van een ver oordeelde, dat een streng deskundig neeskundig toezicht noodzakelijk is? 4. Heeft de minister de overtuiging, dat in het geval van v. d. W. aan dien zeer gerechtvaardigden eisch is voldaan? 5. Hoe kan de minister verklaren, dat de geneesheer, bij eventueel voldoend toe zicht, niet tijdig heeft geconstateerd, dat het verblijf in de eenzaamheid niet werd verdragen? 6. Blijkt uit de gegevens van den ge neeskundige, wanneer zich de eerste ver schijnselen van een zenuwziekte bij v. d. W. hebben geopenbaard en of toen onmid dellijk alle maatregelen ter voorkoming van de verdere ontwikkeling der ziekte zijn genomen? Wil de minister mededeelen, of, en, zoo ja, welke maatregelen van Zijne Excel lentie ten opzichte van de nog resteerende straf van v. d. W. zijn te verwachten? De minister heeft deze thans als volgt beantwoord: Ad 1. Van de overbrenging van den be doelden gedetineerde naar de Ramaer-kli- niek te Loosduinen op 31 Mei j.l. is aan ondergeteekende op 1 Juni d.a.v. door het betrokken gestichtsbestuur kennis gege ven. Ad 2. De voortgezette plaatsing in de cel van Van der Wal geschiedde in overeen stemming met diens uitdrukkelijken wensch apart te mogen blijven. Ad 3. Voorkeur voor de cel boven de gemeenschap komt ook onder de dienst weigeraars herhaaldelijk voor en houdt verband met persoonlijken aanleg en op- geteekende de meening niet onder geteekende de meening niet anders onder schrijven, dat een langdurig verblijf in de cel zonder meer een gevaar oplevert voor het zieleleven van den veroordeelde en uit dien hoofde in het algemeen tot een spe ciaal geneeskundig toezicht aanleiding zou moeten geven. Ad 4, 5 en 6. Onder het voorbehoud met betrekking tot de noodzakelijkheid van een speciaal toexicht, in het slot van het antwoord op de vorige vraag gemaakt, meent de ondergeteekende, op grond van de hem verstrekte gegevens, dat van on voldoend toezicht hier geen sprake kan zijn. Van der W. is van af zijn op name tot half Februari verschillende ma len door den geneesheer behandeld, zonder dat daarbij van geestelijke stoornis is ge bleken. Zijn gewicht nam tusschen 1 No vember en 1 Mei toe van 67.50 tot 76 K.G. Op 12 Maart vroeg hij ruimere gelegenheid tot luchten in verband met hoofdpijn, welke gelegenheid is toegestaan. Tijdens de Pink sterdagen heeft v. d. W. bezoek gehad van zijn broer, waarbij hij, volgens den daarbij aanwezigen ambtenaar, heel gewoon was. Op 27 Mei heeft hij deelgenomen aan het ge meenschappelijk korfbalspel en vas hij daarbij bijzonder opgewekt. Na afloop daarvan had één der bewaarders een ge sprek met hem in zijn cel en bevond hem eveneens gewoon en correct in het spreken. Eerst des avonds deden zich eenige lichte verschijnselen voor, welke wezen op een afwijking van het gewone doen. Hij at zijn avondeten niet op en prevelde wat voor zich heen. Den volgenden morgen op de ziekenzaal werd op vragen, hem door den directeur gesteld, wel niet vlot, maar toch ook niet verward geantwoord. Bij het ge neeskundig onderzoek op dien zelfden mor gen werd in lichten graad verwarring ge constateerd. 29 Mei was de toestand niet veel veranderd. 30 Mei leek hij iets ver beterd, doch 31 Mei werd de opname in de kliniek, op grond van een zich peracuut ontwikkeld hebbende geestelijke stoornis, noodig geacht en tegen 12 uur bewerk stelligd. Ad 7. Op een inmiddels in verband met den toestand aan Hare Majesteit de Ko ningin ingediend verzoek om gratie is bij koninklijk besluit van 15 Juni 1929, no. 23, aan v. d. W. kwijtgescholden het nog res- teerend gedeelte van de gevangenisstraf, waartoe hij was veroordeeld en welke au- ders op 4 Augustus a.s. zou zijn vervuld. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kom besluit enz. uit de Staatscourant. Op verzoek eer\ol ontslagen met Ingang van 16 Juli de ingenieur der Genie A. J. Gelderblom. MISHANDELING MET DOODELIJK GEVOLG. Naar Middelburg is overgebracht P. de N„ 23 jaar, uit Koewacht, die verdacht wordt van mishandeling van den 24-jari- gen P. te Stekene (B.), die aan de gevolgen is overleden. De aangehoudene ontkent. HET ONGELUK OP DEN VLIEGDAG TE HEERLEN. De vacantiekamer van de rechtbank te Maastricht heeft met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, de drie verdachten, leden van het comité voor den vliegdag, ieder tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld. DE „GROTIUS" AAN DEN GROND. Weer vlot gebracht. Donderdagmiddag om vier uur is het s.s. „Grotius" van de Mij. „Nederland" bij het binnenvaren van het IJ uit het roer ge- loopen en enkele meters voor een steiger aan de De Ruyterskade aan den grond ge raakt. Met behulp van sleepbooten is het schip weder vlot gebracht cn naar zijn ligt- plaats gesleept. TEVREDENHEIDSBETUIGINGEN. Flinke poitiemanncn. De minister van justitie heeft zijn bijzon dere tevredenheid betuigd aan H. II. A. Giesberts, agent van politie te Sittard, te vens onbezoldigd Rijksveldwachter, wegens zijn onverschrokken optreden bij de aan houding en opbrenging van een vreemde ling in den nacht van 17 op 18 April j.l. bij welk optreden hij door dien vreemde ling tweemaal met een vuurwapen werd verwond. Voorts heeft de minister zijn bijzondere tevredenheid betuigd aa.n P. Keraperman, Rijksveldwachter-brigadier-tltulair te Die penveen, wegens zijn beleidvol optreden bij gelegenheid van de pogingen tot blussing van een ernstigen boschbrand te Eathmers op 6 Mei. FIETSRIJDER GEDOOD. Door een auto aangereden. Gistermiddag reed onder Mijnland, bij Bolsward, een auto uit Leeuwarden, waarin behalve de bestuurder drie dames zaten, o.w. een eerwaarde zuster uit Sneek die te Bolsward een patient verpleegd had, een fietsrijder aan, waardoor deze over den weg werd geslingerd en gedood. De auto sloeg over den kop. De inzitten den liepen enkele niet ernstige verwondin gen op.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10