Fa. M. R. N. Oosterveen STADSNIEUWS. Silver Shred SPORT VIJFKAMPTOOR ONDER OFFICIEREN Uitslagen van den eersten dag Koopt Uw Radio bij esn vertrouwd adres. Wij vertegenwoordigen de bekende Ducretet en Philipstoestellen BEL 483 F. H. LOMAM5 HET KANAAL DOOR DE GELDERSCHE VALLEI ADVIES VAN DEN INGENIEUR VAN DE GELDERSCHE VALLEI NOODZAKELIJK VOOR ONZE HUISVROUWEN AGENDA; BINNENLAND EEN VERDACHT MAN IN HET ROTTERDAMSCH STADHUIS Hij vlucht ia den auto van den Burgemeester dingen len deel vielen, zcoals de drie hoog ste korpsschutters, aan wie een gouden en twee zilveren medailles worden overhan digd. Inmiddels is nog een afgevaardigde van Oranje Nassau uit den Haag aangekomen, tot wien de Voorzitter dan het woord richt daar deze vereeniging het hoogste aantal punten behaalde (226) cn winnaar is van den zilveren wisselbeker. Na de korpsprijzon worden de personeele prijzen uitgereikt, waarbij do winnaars in volgorde van hun rangnummer de keus hebben uit 25 kunstvoorwerpen. Tenslotte volgen nog de dagprijzen cn geldprijzen, welke door de penningmees ter worden uitgereikt. Hierna zingen alle aanwezigen het Wil helmus. De zaal is daarop in een oogenblik ver anderd in een danszaal en vliegen de been tjes van den vloer, waarbij een goed ver zorgd orkest, bijgestaan door een humorist medewerking verleent. De feestvreugde wordt tweemalen onder broken door een bloemenhulde, die de eer ste maal te beurt valt aan Mevr. Hilhorst cn wordt aangeboden door den Voorzitter der Vereeniging en de tweede maal aan Mevr. Bakkenes, welke laatste namens de Utrechtsche schutters wordt aangeboden door den heer Wetter. Dit feest duurt vervolgens nog geruimen tijd voort. TEGEN OVERSTROOMING VAN DE VECHT. Oprichting van een gemaal te Muiden. Wij ontvingen het voorstel van Ged. Sta ten tot het nemen van maatregelen tegen overstrooming van de Vecht. Zij komen in overeenstemming met de wenschen van de belanghebbenden thans met het voorstel tot stichiing van een gemaal le Muiden 250.000). waarvan de werkingsduur in ver band met de Zuiderzeewerken geraamd wordt op acht jaar. Met de uitvoering van dit werk zal ongeveer S maanden gemoeid zijn. De Vechtstreek zelf zal van de be- malingskoslen tot een maximum van 31.000 hebben te garandeeren. KNAAPJE OVERREDEN In ernstigen toestand opge nomen. B a r n e v el d- Maandagmiddag heeft op den rijksweg tusschen Voorthuizen en Ter- schuur eon ernstig ongeluk plaats gehad. Een ruim 7-jarig zoontje van den landbou wer C. Schalm was namelijk achter aan een passeerenden met zand beladen cn met een paard bespannen wagen gaan hangen, toen van de andere zijde een auto naderde. De bestuurder van den zand wagen waar schuwde het knaapje nog \oor den auto, doch eensklaps liet de jongen het voertuig los cn ging midden op de straat loopen, op welk oogenblik hij door het benzinevoertuig werd gegrepen en een eind weegs wegge slingerd. Dadelijk stopte de automobilist, jemand uit Zeist, waarna hij per auto een geneesheer ging halen, die den toestand van het. knaapje zoo ernsLig \ond, dat hij zijn onmiddellijke overbrenging nnaar het ziekonhuis te Amersfoort noodzakelijk achtte. Te Amersfoort hebben gisteren de eerste wedstrijden plaats gevonden Gisteren is te Amersfoort aangevangen de jaarlijksche vijfkamp voor onderofficie ren. Er waren 38 deelnemers. De vijfkamp bestaat wederom uit schieten (300 en 100 meter geweer, 25 meter revolver), zwemmen (300 meter), schermen, handgranaatwerpen (snel- en juistheidsworp en verworp) en veldloop (3 K.M.). De uitslag van het schieten was als volgt De tusschon haakjes geplaatste cijfers geven aan den stand bij resp. geweer 30ö meter, idem 100 meter en revolver, 25 meter. Schieten. 1. G. F. Vunderlnk (2—11—6). 2. K. van der Cingel (6—22). 3. II. J. Bergsteyn (10—154). 4. J. G. Quik (5—11—15). 5. II. K, Ekelcnburg (26i—3). 6. C. Nieuwenhuyzen (1210—12). 7. J. H. .T. Jobse (22-3-9). S. H. A. J. Sneyei* (9—6—21). 9. S. van Dijk (3-20-14). 10. S. Brumsma (13—23—1). 11. P. J. Laghuwitz (1—1723). 12. P. Peters (4—22—18). 13. T. W. L. Suk (15—16—10). 14. H. Nak (36-5-11). 15. W. -T. Matth >sen (11—29—25). 16 A. Duin (21-29—5). 17. A. B. de Vos (34-8-13). 18. R. M. van Achterberg (635—16). 19. W. L. Th. Rosier (13-25-20). 20. H. van Coevorden (30—722). 21. K. C. van den Iloff (22347). 22. J. den Ouden (1630—18). 23 A. C. Timmers (32—33—S). 23. C. Huiszoon (20-24-29). 21. A. J. Zw arteveen (27—938). 25. L. van Do alen (33-14-27). 26. W. F. A. Kole (19—38—17). 27. M. Besselink (25-16-35). UTRECHTSCHESTRAAT 15 F.H.L0MMS. Betaling in overleg met kooper 28. C. Kramer (35—12—32) 29. J. Meuldijk (21—18—37). 30. B. Roskam (83636). 31. T. Pasma (29-21—31). 32. K. J. de Looff (37—13—33). 33. C. Sinke (17—32—34). 34. D. J. de Groot (27—31—26). 35. P. Engel (17—37—30). 30. Th. Wesselingh (31—27—28). 37. .1. Duif (38—28—21). Zwemmen. 1-Iet zwemmen gaf den volgenden uitslag 1. J. Engel 2. T. Pasma 3. R. M. van Achterbergh 4. A. C. Timmers 5. A. P. Zwarteveen; 6. J. Meuldijk; 7. A. Duin; 8. E. J. de Looff9. Th. Wesselingh 10. A. B. de Vos 11. T. W. L. Suk 12. J. G. Quik 13. C. Nieuwenhuyzen 14. J. den Ouden 15. G. F. Vunderink 16. P. J. Laghuwitz 17. C. Sinke 18. D. J. de Groot19. II. van Coevorden 20. S. Bruinsma 21. II. A. J. Sneyers 22. K. van der Cingel 23. W. Duif24. C. Huiszoon 25. P. Peters 26. K. C. Van der Hoff; 27. S. van Dijk; 28. H. Nak 29. C. Kramer 30. H. K. Ekelenburg 31. II. J. Bergsteyn 32. L. van Daalen 33. H. J. Jobse 34. W. L. Th. Rosier 35. W. J. Matthijssen 36. M. Besselink 37. B. Ros kam. Weigert uw electrisch licht DIE DOET ZIJN PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 H BURGERLIJKE STAND Geboren: Franciscus Johannes, z. v. Pe trus Johannes Mario Kortekaas cn Helena Nov. Charles Edouard, z. v. Charle9 Edouard Jolly en Adriaantje Kramer. Overleden: Sikke Krijn Johannes van den Helm, oud 19 jaar, ongehuwd. Re- en dupliek van den heer van der Meiden naar aanleiding van het antwoord-van Gedeputeerde Staten op de door hem gestelde vragen. AMERSFOORTSCHE BOYS. Seriewedstrijden. Door de voetbalverecniging „De Amers- foortsche Boys" zullen seriewedstrijden worden georganiseerd op haar terrein aan den Woeslijgerweg en wel op 2S Juli, 4 cn 11 Augustus a.s. Naar wij vernemen zal H.V.C. op deze seriewedstrijden een eere wedstrijd spelen. AMERSF. CHRISTEL. GYMNASTIEK VER. „JAHN". De route van den te houden propaganda marsch. Zooals wij reeds hebben vermeld heeft de Amersf. Chr. Gymnastiek vereeniging „Jahn" voor a.s. Vrijdagavond een propa ganda marsch georganiseerd gevolgd dooi een openluchtdemonstratie op de Hof. De muziokverecniging van de fa. Iluygen Geveke zal haar medewerking verlecncn Onderstaande route zal worden gevolgd: Vertrek 7'/i uur vanaf de school a. d Weyerstraat vervolgens Laantje, Arnhem sche weg, Leusderweg, Woeslijgerweg, Frans Halsstraat, Gerard Doustraat, Miere veldstraat, Leusderweg, Julianaplein, Am- hemsche weg, Albert Cuypstraat, Vermeer- straat, Bisschopweg, Beekensteinsclie laan, Aldegondestraat, Arnhemsche weg, Arn hemsche straat. Langestraat, Coninckstraat Kruiskamp, Schimmelpcnninckstraat, Spui, 't Zand, Havik, Lavendelstraat, op den Hof een demonstratie van ten hoogste 20 mi nuten, vervolgens Langestraat Utrecht sche straat terug naar school Wijersstraat Gezien het feit dat dit voor Amersfoort weer een geheel nieuwe wijze van propa ganda is wordt verwacht dat een groot aantal belangstellenden de demonstratie op de Ilof zullen volgen. QFFICIEELE KENNISGEVING. Dc B. cn W. van Amersfoort duen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 25 Juni 1929 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot - wijziging van do veror deningen op de tapperijen, koffiehuizen en logementen. Artikel 1. Achter artikel 6 wordt ingevoegd artikel 6 a van den volgenden inhoud: „Het is den vergunning- en verlofhouder of dengene, die hem vervangt, verboden, in een der in artikel 2 bedoelde inrichtin gen uitgezonderd in logementen de slaapvertrekken toe tc laten of te laten verblijven personen, niet tot het gezin vjn den houder der inrichting behoorende, die meermalen wegens dronkenschap veroor deeld zijn of van wie bekend is, dat zij van alcoholhoudende dranken misbruik maken. Dit verbod is alleen toepasselijk ten aan zien van hen, wier namen door den Com missaris van Politie schriftelijk aan den houder der inrichting zijn opgege\en. Het is aan personen, als in dit artikel bedoeld verboden, zich in een der genoem de inrichtingen te bevinden". Artikel 2. In artikel 16 wordt achter artikel G in gevoegd artikel 6a. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun l>e richt van den lsten Juli 1929 le Afd. No. 2288/1281 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den lOdcn Juli 1929. B. en W. voornoemd. Do Secretaris, De burgemeester, K. Kaan .Tzn. v. Randwijck. WERKLIEDENVER. „PATRIMONIUM". Een boottocht. Bij genoegzame deelname organiseert de plaatselijke afdéeling van „Patrimonium" een boottocht naar Marken en Volendam op Woensdag 7 Aug. a.s. zulks met het stoom jacht „Antoinette". Voor muziek aan boord wordt zorg ge dragen. In ons nummer van 3 Juli j.l. plaatsten wij een verslag van dc zitting der Provin ciale Staten, ontleend aan het Utrechtsch Provinciaal cn Stedelijk Dagblad, waarin Gedeputeerde Staten den heer Van der Meiden antwoordde op de door hem ge stelde vragen betreffende het Kanaal door dc Geldersche Vallei. Aangezien dit blad echter bij de re- en dupliek van den heer Van der Meidon alles heeft weggelaten, wat door dit Statenlid is gezegd ion voordeeie van het Vallei-plan. laten wij hier het door den heer Van der Meiden gesprokene nog maals in c.xtcnso volgen. Naar aanleiding van het antwoord van Gedeputeerde Staten, sprak de heer Van der Meiden het volgende: De heer Van der Meiden zegt Gede puteerde Staten dank \oor de beantwoor ding van zijn vragen. Het spreekt van zelf, dat hij op datgene, wat hot betrokken lid van Gedeputeerde Staten heeft voorgelezen, niet direct een antwoord kan geven, zon der het eerst voor zich te hebben gehad en het te hebben bestudeerd. Spreker zal dan ook op liet technisch godeelte niet verder ingaan, omdat wc dat gerust aan do inge nieurs kunnen overlaten. Spr. blijft van meening. dat de quaestie van hot kanaal door de Geldersche Vallei zoo belangrijk is, dat het hem buitengewoon verwondert, dat Gedeputeorde Staten niet den tijd heb ben gevonden om ook het advies van den ingenieur van de „Geldersche Vallei" in te winnon, te meer waar uit het antwoord van Gedeputeerde Staten blijkt, dat dit van bui tengewoon gewicht is bij de beoordeeling van het door don hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat ontworpen plan. Wanneer men bet rappdrt van den hoofd ingenieur leest, kan men niet ontkomen aan de gedachte, dat dit ontwerp is tot stand gekomen met de vooropgezette ge dachte bij don ontwerper, dat hem in do eerste plaats do belangen van de ge meente Utrecht ter harte gaan wat spreker hem absoluut niet kwalijk neemt, want ieder heeft nu eenmaal een voorlief de voor het plekje grond, waar hij leeft cn werkt De heer Van der Meiden zegt verder, dat hij Inderdaad dien indruk heeft. Spreker is overtuigd van de objectiviteit van Gede puteerde Staten, maar op pag. 28 van het rapport Mussert wordt toch druk gespro ken van de belangen van de stad Utrecht. Het gaat hier niet om plaatselijke belan gen, maar om het algemeen belang. De ver eeniging de „Geldersche Vallei" spreekt ook niet van de Amersfoortsche belangen, maar van de kortste verbinding tusschen Amsterdam en don Rijn, en als zoodanig had het ontwerp moeten worden be schouwd. In verband daarmede was het noodzakelijk geweest, ook den ingenieur van de „Geldersche Vallei" te hooren. Dan was er ook niet ongerustheid in do pro vincie gewekt, die er thans is, omdat men meende, dat zekere belangen van de pro vincie ton achter gesteld zouden kunnen worden bij de belangen van do hoofd- stad. Het postvatten van deze meening dient zooveel mogelijk to worden voorko men, te meer waar de Pro vinei aio Staten altijd blijk hebben gegeven van objectivi teit, wanneer het betrof de belangen van <Jp provincie in haar geheel. Spreker blijft er bij, dat het rapport vun den hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat op hem dien zoooven genoemden in druk heeft gemaakt. Zeker is liet, dat, nu daarin zoozeer het plaatselijk belang op den voorgrond is getreden, waarmede nog niet bewezen is, dat het plan van Wijk bij Duurstede dc voorkeur verdient boven do! van de Geldersche Vallei, de regeering zich niet tot andere gedachten zal laton bren gen door dit rapport. Spreker uit de hoop, 'dat Gedeputeerde Staten alsnog gelegenheid zullen vinden, den ingenieur van de vereeniging „De Gel dersche Vallei" te hooren, waarmede zij zeer zeker een goede daad zullen verrich ten ter bestrijding van de bovengenoemd© ongerustheid, die in de provincie inderdaad is gewekt. De dupliek van den heer Van der Mei den naar aanleiding van de repliek van Gedeputeerde Staten (men zie hiervoor ons nummer van 3 Juli j.l.) was vervat in de volgende woorden: De heer Van der Meiden betreurt het, deze vergadering nog even te moeten ophouden. Er zijn echter enkele verwijten gedaan, die zouden kunnen leidon tot de veronderstelling, als zou hij den Hoofdin genieur van den Provincialen Waterstaat gebrek aan objectiviteit bij de samenstel ling van zijn plan hebben aangewreven Speciaal de heeren Reijnders en Lustig hebben die opmerking gemaakt en hij moet daar even tegen opkomen. Hij heeft alleen gesproken van den invloed, dien men on dergaat van de plaats waar men woont en werkt. Dat spreker in deze niet geheel zon der grond redeneert, wil hij, om dc beide heeren tevreden te stellen, bewijzen: er is over deze zaak ook met. den Hoofdingenieur zolf gesproken en uit dit onderhoud heeft hij sterk den indruk gekregen, dat deze van meening is, dat „voor de Provincie nu eenmaal het zwaartepunt ligt in de stad Utrecht Dat is de meening van den Hoofd ingenieur en of dat „objectiviteit" is laat spreker aan de heeren Reijnders en Lustig over te beoordeelen. De heer de Beaufort heeft voorts gezegd, dat Gedeputeerde Staten het plan met ta melijk grooten spoed hebben ingediend, omdat er plotseling van de Regeering een voorstel kwam in een bepaalde richting. Maar nu is het 't eigenaardige dat dit wordt aangevoerd als verontschuldiging voor het niet hooren van den ingenieur van de „Geldersche Vallei". Spreker noemt na tuurlijk den. ingenieur van de „Geldersche Vallei", orndat deze. zooals terecht de hoer Middeiberg heoft opgemerkt, een deel van het volk is, waarvan men kan hooren wat in het volk leeft. Later heeft de heer De Beaufort zich weer aangesloten bij den heer Reijnders. en in het vervolg van zijn rede gezegd: dat plan was zoo goed, dat wij daarover den ingenieur van de „Geldersche Vallei" niet behoefden te hooren. Dat is met elkaar in tegenspraak. Nog sterker kwam het in zijn rede uit dat het hooren van wat in het volk leefde hier zeer noodzakelijk was, toen de heer De Beaufort aan het slot ging beweren: dat goede plan was er, dat was dus het plan naar Wijk bij Duurstede, terwijl hij tevoren had gezegd, dat hij niet het voornemen had, dat goede plan te controleeren doo>' het hooren van den ingenieur van de „Gel dersche Vallei". Men ziet dus, dat de verdediging wel en kele zwakke punten heeft. Toen de Minis ter een plan indiende in een zokere rich ting, hebben Gedeputeerde Staten, aango zien hun geen advies gevraagd werd, toch gemeend, dat advie3 alsnog to moeten go ven. Welnu, hier werd dus een advies ge geven, terwijl er geen tijd was, daf grondig te onderzoeken. Spreker meent, dat aan een dergelijk advies niet die waarde is te hechten, die het zou hebben gehad als het wat minder spoedig gereed zou zijn geko men. Spreker heeft deze punten aangehaald om te doen zien, hoe noodzakelijk het is, zulke groote ontwerpen, waarbij dc belan gen van do Provincie zoo ten nauwste ver bonden zijn, in alle kalmte en rust te be handelen, cn vooral de twee p ai'tij en te hooren, opdat niet de ongerustheid gewekt wordt, die op hot oogenblik werkelijk in de Provincie bestaat. Het zou spreker een groote vreugde zijn, wanneer Gedeputeer de Staten dit alsnog inzagen en ook het advies van den ingenieur van de „Gelder sche Vallei" zouden willen vragen. NEDERLANDSCBE SPOORWEGEN. Aanbestedingen. Voor de Nedorlandsche Spoorwegeu is gisteren aanbesteed bestek No. 1544 S.S.: het maken van een onderdoorgang bij de Roede Putserstraat nabij K.M. 11.316 in den spoorweg Schaesberg-Simpelveld, geraamd op 48800.—. Er waren 14 biljetten ingekomen, waar onder van het Aannemersbedrijf, voorheen N. M. Bollen te Hilversum voor 49300.—. De hoogste inschrijving was van de Breda- sche Betonmaatschappij, voorheen H. Vricns te Breda 51950.—, de laagste van A. Meijer te Kunrade voor 41800.—. Daarna werd aanbesteed bestek No. 1546 S.S.: het maken van een spoorwegbrug in den mijnspoonveg van Nuth naar Staats mijn Maurits bij Spaubeek over den spoor weg Sittard-Heerlcn, geraamd op 210.000 Dit werk werd aanbesteed op tweeërlei grondslag, n.l. a. bij oplevering binnen 12 maanden en b. bij oplevering binnen 9 maanden. Ingekomen waren 34 biljetten, waaronder inschrijvingen van D. Stuij A. v. d. Leur te Apeldoorn en Baarn a. 232500.C. P. en P. C. Stuij te Baarn en Bilthovep: a. 231400.— E. de Bruin Co. te Hoogland a. 214200.—; Naaml. Venn. Aannemings Bedrijf voorheen F. van Hoogevest te Amersfoort a. 212850.en de Naaml. Koliietafel: Spiegeleieren. Middagtafel: Groen ten soep. Lams-ragout Peultjes. Hangop. LANGESTRAAT 42 TEL. 7 7 (CITROEN MARMELADE) 70 cent per flacon. Venn. Amersfoortsche Beton-Maatschappij te Amersfoort a. 207800.—. De hoogste inschrijving was van J. H. van Berghem Jr. te Noordwijk a. Zee, a. 238400; de laagste van H. A. Bloemers te Winterswijk a. 198544, b. 203044. RECTIFICATIE Niet de heer D. A. P. II. van der Meer, zooals in ons blad van gisteren vermeld stond, doch de heer A. P. H. van der Meer slaagde te Utrecht voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde D. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER In de Amersfoortsche zweminrichting bedroeg de temperatuur van het water hedenochtend 62 graden. Dagelijks: Cinema Royal. Lang««tra8t Theetuin „Amersfoortsche Berg". Mid dagconcert en dancing van 8.30—11 uur. Kunstznol ^Sierkunst". Utrechtsche weg hoek Steven van der Hagenlaan. Museum Plehitc. Westsingcl Leeszaal Handelsregister, Arnh- weg 23. Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos.- Ver. RegeDtesselaan (Zaterdags van 130— 2 30 uur). Openbare I.eesznnl (met Jeugdleeszaal ©d Bibliotheek), Muurhuizen 9. R.-K Leeszaal. Nicuwstreat 24. Vredesbibliotbeek, Arnh. weg 50. Prlncess-room Zondag, middag- en avond concert Hotel Monopole, Zondagmiddag- en avondconcert Donszaal Kioassen Zondags Dancing. 9-10 11-12 Juli. Vijfkarap onderofficieren. 14 Juli. Amicitia. Vergadering N. K. B. 17 Juli. De Valk. Uitvoering muziekschool Mooy. 23 Juli. Amicitia (terras) Concert Amersf. Muziekvereeniging. 30-31 Juli, 1 Aug. Amicitia N.B.A.S.-con- gres. 30-31 Aug. Monopolie Algem. Verg. Leer aren Gymnasia. 12 Juli Mil. Tehuis Ledenverg. Amersf. Kunstkring. Gistermiddag bemerkte een ambtenaar ten stadhuize, dat er zich een verdacht uit ziende man in een van de wethouderska mers was. Zoodra de man bemerkte dat hij betrapt was, vluchtte hij het gebouw door naar bulten. Toevallig stond daar juist de auto van den burgemeester. Hij opende het portier en zocht eenigen tijd schuilplaats in den wagen. Na korten tijd ging hij er weer uit, maar op de binnenplaats werd hij, op aanwijzing 1 an den ambtenaar, door een agent van po- 'itie aangehouden. Op het politiebureau vertelde de man, dat hij een actetasch had willen stelen in de wethouderskamer. Bij zijn verder verhoor beweerde hij, dat ver schillende van de verdachte branden, welke den laatsten tijd hier hebben gewoed, door hem zouden zijn aangestoken Do politie confronteerde hem met verschillende men- schcn die indertijd verklaard hebben den brandstichter" te hebben gezien, maar geen van hen herkende dezen arrestant als oen verdachten man van de branden. De politie hecht dan ook weinig geloof aan dc verklaringen van den zonderling. DE PRINS OP REIS. Naar Mecklenburg. De prins heeft het voornemen zich Vrij dagavond voor enkele weken naar Mecklen burg te begeven en tijdens zijn verblijf in het buitenland o.m. een bezoek aan Finland te brengen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3